Floris V en Willem II op proef in nissen van Pandpoort te Haarlem opgesteld Intrekking van Teylers legaat was inderdaad rechtsgeldig Q Visserij-varia J Twee scheepsrampen voor de Raad voor de Scheepvaart Confrontatie met probleem der Scheveningse haven Agenda voor Velsen Woninginrichting A. J. BRASSER Opstelling maquette omstreeks Pasen Kamerleden in Scheveningen 13 EMPEROR MATRAS GESTIKTE DEKENS Medewerking voor Goois Natuurreservaat H *£8 Mm I |!,*5 Modellen van gips in de nissen Haarlemse rechtbank maakt eiiide aan legende Johnny Jordaan voor maagoperatie opgenomen Hildebrandmonument Burgerlijke Stand Heemskerk IJmond-dames wacht het kampioenschap en feest Vijftigduizend gulden voor twee jaar WVW-zegels Uit het Kinheim-kamp Verkoopdag van Herv. V rouwen vereniging VRIJDAG 8 FEBRUARI 1957 Voorbijgangers die donderdag over de Grote Markt naar de Kondgstraat zijn ge wandeld of gereden, heben zich een eerste indruk kunnen vormen van de toekomstige stenen bewoners van de twee lege nisisen naast die Pandpoort i.n het Haarlemse Stad huis, Floris de Vijfde en Willem de Tweede. Menigeen zal wel vergeten zijn, dat de Haarlemse raad in februari 1955 ruim zes duizend gulden beschikbaar stelde voor het maken van twee beelden, die de ge noemde graven uit het Hollandse huis zou den voorstellen. Deze versiering, waartoe de opdracht wend verstrekt aan de beeld houwer Mari Andriessen, vormt een onder deel van de restauratie van het Stadhuis en zullen juist door de zinrijke keuze een verrijking daarvan betekenen. Willem II, uit de geschiedenisboekjes bekend als „Rooms-koning", stichtte het jachtslot, dat de oudste kern van het Haarlemsse Stad huis vormt en verleende Haarlem in 1245 stadsrechten. Floris V heeft recht op de dankbaarheid der Haarlemmers, omdat hij de grond schonk voor het Dominicaner klooster, dat thans de sitadsleeszaal en bi bliotheek en de raadzaal herbergt. Ook zou Floris V enige tijd in Haarlem hebben geresideerd. Donderdag werden bij wijze van proef de twee gipsen modellen in de nissen ge plaatst om het effect daarvan te beoor delen, alvorens Mari Andriessen de beel den uit steen gaat hakken. Dit zal wel enige maanden vergen. De steensoort dient trou wens nog gekozen te worden. Beide beel den zijn ruim een meter hoog en geven de historische figuren in harnassen gekleed weer, waarbij de gehelmde Floris V (links) een wat krijgshaftiger indruk maakt dart Willem II, die blootshoofds blijft. Wellicht zal men opmerken, dat beide graven het harnas nimmer gekend hebben, omdat dit pas in de middeleeuwen in zwang raakte. De beeldhouwer kon. echter moeilijk figu ren in romaanse wapenrusting in deze go tische nissen plaatsen. Terwille van de eenheid van stijl koos hij deze oplossing, welke trouwens ook in vroeger eeuwen ge bruikelijk was. Het enige houvast, dat de kunstenaar voor zijn ontwerp had, waren trouwens de schilderijen van de graven uit het Hollandse huis, zoals deze zich in het Stadhuis bevinden. Ook deze dateren uit later tijd en geven de heren in harnas sen weer. De proefopstelling trok natuurlijk heel wat bekijks. Niet alleen was Mari Andries sen erbij tegenwoordig, maar ook de ge meentesecretaris mr. H. E. Phaff, die het initiatief tot deze verfraaiing nam, de ar chitect van Openbare Werken ir. H. A. Breuning, de architect voor de stadhuis- restauratie de heer C. W. Royaards, de di recteur van het Frans Halsmuseum de heer H. P. Baard, en de met de dagelijkse lei ding van deze werkzaamheden in het Stadhuis belaste heer P. Jongens van Openbare Werken. ADVERTENTIE U slaapt heerlijk op een Ook ontvingen wij eenpracht sortering in zeer aparte dessins. Koningsplein 8 - IJmuiden - Tel. 4540 Prov. Staten In de donderdagmorgen voortgezette vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland hebben mr. Westermann (Arbeid) en mr. Proper (Comm.) inlich tingen gevraagd over het verlenen van een extra-subsidie aan het Amsterdams Con servatorium. De heer Westermann verzocht zo veel mogelijk steun te verlenen aan het Goois Natuurreservaat en de heer F a b e r (Arbeid) vroeg aandacht voor het jeugdwerk. Gedeputeerde Bouman (KVP) deelde mee, dat Gedeputeerde Staten hebben voorgesteld de subsidie voor het Amster dams Conservatorium te verhogen van f 22.944 tot f 25.000. Dit houdt verband met een vijfjarenplan, waaraan het rijk, de provincie en Amsterdam meewerken. Voor 1958 zal een nieuwe regeling getroffen moeten worden, omdat de vijf jaar dan achter de rug zijn. Er doen zich moeilijk heden bij het Conservatorium voor, waar over besprekingen gaande zijn. In de vol gende vergadering van de Provinciale Sta ten zullen hierover mededelingen worden gedaan en een voorstel aan de orde komen. Spreker merkte op, dat Gedeputeerde Staten overtuigd zijn van het belang van het jeugdwerk. Van diverse organisaties komen echter onvoldoende gegevens bin nen. Slechts een beperkt aantal gemeenten werkt mee het werk krachtig aan te pak ken en de belangstelling van werkgevers kan groter zijn dan thans het geval is. Gedeputeerde Prakken (Arbeid) deel de mee, dat Gedeputeerde Staten er van overtuigd zijn, dat het Goois Natuurreser vaat in stand moet worden gehouden. In dien mogelijk worden terreinen aangekocht en in de afgelopen jaren is het bezit met 200 ha uitgebreid. Elke aankoop is steeds duurder. Spreker noemde het een groot geluk, dat het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de helft in de aankoop bijdraagt. Indien er gebrek aan geld is kan een voorschot verleend worden door de provincie. De voorzitter, d r. M. J. P r i n s e n, deel de mee, dat bericht was binnen gekomen, dat deze morgen was overleden de heer Jur. Visser, burgemeester van Naarden, die lid was van de Provinciale Staten van Noordholland. Spreker noemde de over ledene een energieke persoonlijkheid, die in brede kring zeer gezien was. De vergadering nam enkele ogenblikken stilte in acht. Financiële commissie Bij de stemming over de samenstelling van een commissie uit de Staten tot onder zoek van de rekening der provinciale in komsten en uitgaven over het dienstjaar 1955 werd het lid van de vorige commissie mr. Proper (comm.) niet gekozen. De com missie werd als volgt samengesteld: Kooy, Hermsen (beiden Arbeid), Schippers (KVP), Lens (Prot. Chr. groepen) en Vorstman. Floris V (met helm) en Willem II van i straks grijzer van kleur zullen zijn, nabij gezien. Men moet er rekening dan de witte gipsmodellen en dus mee houden, dat de stenen beelden beter bij de verweerde muur zullen passen. Mari Andriessen kijkt hoe de gipsmodellen 't in de nissen „doen" (links). De gemeente secretaris, mr. H. E. Phaff, kijkt de ande re kant uit. In het midden ziet men de architect van de Stad huisrestauratie, de heer C. W. Royaards, op de rug. Kort geleden hebben wij bericht, dat de Haarlemse rechtbank de eis van de Am sterdamse lampekappenfabrikant Lode- wijk Christiaan Wegerif tegen de direc teuren van de Teyler-stichting te Haarlem, met een legaat van 100.000 gulden in obli gaties „Vriesland" van Pieter Teyler van der Hulst aan zijn nicht Catharina Olt- hoff tot inzet, heeft afgewezen. Thans zijn wij in de gelegenheid de be langrijkste overwegingen, welke de Haar lemse rechtbank tot deze uitspraak heb ben geleid, te publiceren. Voorop staat, dat door deze uitspraak een einde wordt gemaakt aan de legende, dat de intrekking van dit legaat, steeds door de zogenaamde erfgenamen van Ca tharina Olthoff betwist, niet rechtsgeldig zou zijn. Aan de hand van de door de rechtskundige raadsman van de directeu ren van de Teyler-stichting overlegde stukken, stelt de Haarlemse rechtbank niet alleen, dat Pieter Teyler het omstre den legaat zelf heeft ingetrokken, maar ook dat dit feit aan zijn nicht Catharina Olthoff bekend moet zijn geweest. Zij heeft immers na het overlijden van Pieter Teyler wel een vordering ingesteld tot af gifte van twee andere legaten, maar vor derde niet de „obligaties Vriesland" op. Bovendien moesten Catharina Olthoff en na haar komende rechthebbenden op de nalatenschap voldoen aan de voorwaarde, dat zij binnen zes weken na het overlijden van de erflater of nadat het legaat te harer kennis zou zijn gekomen, zouden verklaren van alle andere eventueel be staande rechten op de nalatenschap af stand te doen. Het komt de rechtbank uitermate onwaarschijnlijk voor, dat de eiser en zijn rechtsvoorgangers niet met deze bepaling of met het bestaan van het testament op de hoogte zouden zijn ge weest, nu hierover in de loop der jaren tal van procedures zijn gevoerd en er blijkens de op een van de door eiser overgelegde stukken voorkomende stempels zelfs een „Olthoffsche Erbschafstvereinigung für Deutschland und Holland" schijnt te zijn opgericht! Temeer acht de rechtbank dit onwaarschijnlijk, omdat de heer Wegerif in 1929 reeds zijn zogenaamde rechten heeft gecedeerd aan de Duitser Onno Wi- ard Olthoff, hetgeen zijn bewering, dat hij pas op 21 oktober 1953 door Olthoff van het bestaan van het legaat in kennis werd gesteld, wel uitermate onwaarschijnlijk maakt. Ook de eis, dat de directeuren van de Teyler-stichting rekening en verantwoor- Johnny Jordaan uit Zandvoort heeft zich donderdag voor het ondergaan van een maagoperatie naar het St. Elisabeths- gasthuis te Haarlem begeven. Hij gevoelde zich de laatste dagen niet gezond, hoewel hij tot gisteren toe zijn normale werk zaamheden heeft voortgezet. Een medisch onderzoek wees uit, dat de zanger een maagoperatie moest ondergaan. Daartoe is hij thans in het Haarlemse ziekenhuis op genomen. ding moeten afleggen over het beheer van het legaat, wordt door de rechtbank af gewezen, omdat zij met de gedaagden van mening is, dat dit legaat ingetrokken was, zodat zij daar ook nimmer beheer over hebben kunnen voeren. Bovendien heeft de eiser niet duidelijk gemaakt over welke tijd deze rekening en verantwoording zou den moeten lopen. Tenslotte wijst de rechtbank er, in na volging van vroegere uitspraken op, dat Pieter Teyler van der Hulst voor altoos zijn nalatenschap voor ideële doeleinden afzonderde, onder bepaling van de wijze waarop dat vermogen zou worden beheerd én gebruikt en dat hij het saldo van de nalatenschap heeft vereeuwigd en besten digd tot een zelfstandig, blijvend centrum. Wij herinneren er nog aan, dat de heer Wegerif duizend gulden aan proceskosten moet betalen. Nadat het hoofd van de bouwkundige afdeling van Openbare Werken, ir. H. A. Breuning en de architect voor de Stad huisrestauratie, de heer C. W. Royaards, de proefopstelling van de beelden in de nissen van de Pandpoort hadden bekeken, hebben zij een belangrijke conferentie ge had over een andere beeldengroep, welke Haarlem in de toekomst zal sieren, het Hildebrandmonument. Deze bespreking had plaats met de beeldhouwer, professor J. Bronner, die enige aanwijzingen gaf omtrent de door de technische hoofd ambtenaar van Openbare Werken P. J. Bestenbreur ontworpen maquette. Men in thans zover gevorderd, dat naar dit ontwerp een maquette kan worden gemaakt, waarbij ook de gipsmodellen van het Hildebrandmonument zullen worden gebruikt. De proefopstelling in de doorkjjk van de Haarlemmerhout is omstreeks Pa sen te verwachten. De maquette zal zodanig worden gecon strueerd, dat er verschillende opstellings mogelijkheden zullen zijn. GEBOREN: Henricus Z„ z. v. L. Beentjes en C. A. Limmen; Marjan, d. van R. Hum mel en D. G. v. d. Molen; Joan L., d. v. F. J. v. d. Heyde en Martin, te Beverwijk; Richard, z. v. H. de Wit en J. Meyer; Marga- retha E. M. G., d. v. P. C. Commandeur en A. P. Henneman te Beverwijk; Johanna P. M., d. v. P. de Ruiter en J. T. Kortekaas. ONDERTROUWD: T. J. Wenker te Wog- num en E. W. Schuyt; L. T. van Zeyl te Nieuwer^Amstel en M. E. vSn Mulder. OVERLEDEN: M. Roodenburg, 67 jaar, te Uitgeest, wed.n. van E. Heyne; T. Rijs, 68 j., wed. van J. Koedijk. Houtstof aangevoerd Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. is woensdag aangekomen het Duitse s.s. „Edmund Halm" met een lading van 1850 ton houtstof uit Gothenburg. Het eerste dameselftal van de handbal! vereniging „IJmond", dat vorige week na de 8-1 overwinning op Concordia 3 nog slechts één punt van het afdelingskam pioenschap verwijderd bleef, kan zondag morgen op „Watervliet" de hoogste titel behalen in de thuiswedstrijd tegen de THB-dames. Weliswaar zijn de dames uit Aerdenhout de laatste weken gewend geraakt aan goede resultaten van hun eerste team, maar, hoe wel zij dus flinke tegenstand zullen bieden, men mag toch aannemen, dat de kam pioensaspiraties van de IJmond-dames tot een overwinning zullen leiden en dus tot het kampioenschap. Het voorgenomen feest zal op zondagavond in het Watervliet-sport paviljoen plaatshebben. Dan wordt tevens het IJmond-damesjuniorenteam gehuldigd, dat al enkele weken eerder kampioen is geworden. De IJmond 2-heren, die de laatste twee weken plotseling een streep zetten onder de nederlagen en wellicht de kracht vinden om een derde overwinning in successie te boeken, gaan naar Wieringen voor een bezoek aan Tonegido I. De Wieringers zijn op eigen terrein moeilijk te verslaan en behaalden uit twaalf wedstrijden zestien punten. De IJrnonders, die met dertien wedstrijden veertien punten verzamelden, zullen het dus moeilijk genoeg krijgen. Nu de zaalhandbal voor de aspiranten weer verleden tijd is, gaat zondag de veld- handbalcompetitie weer beginnen met: Aspiranten: Concordia AIJmond A en Concordia BIJmond B. Handbal-welpenafdeling Voor de handbalvereniging „IJmond" is er verheugende belangstelling van de zijde van de jeugd, waardoor thans een welpen afdeling is gevormd met dertien jongens en meisjes. In deze afdeling kunnen worden opgenomen kinderen van negen tot en met elf jaar. Zij oefenen vrijdagsavonds tussen zes en zeven uur in de gymnastiekzaal van de CVO-school aan de Van Langeveld- straat. De opstellingen voor zondag zijn: Dames IJmond I: M. de Vries; T. Groot en B. Schoon; H. Venus, D. Marckelbach en R. van Buuren; G. Roos, G. Slatman, J. Kruk, T. Schuit en H. Zwart. Heren IJmond 2: J. Böhm; P. Siebers en W. Reimer; K. Schik, A. Blok en H. van Otterloo; G. Unger, K. Sauer, G. Kramer, K. Klesser en E. Jonker. De populaire actie van de winkeliersver eniging „Wijkeroog" met de zegelcampagne die nu twee jaar aan de gang is, blijkt uit stekend te zijn opgezet en uitgevoerd. In de laatste volle maand werd aan honderd- envier inzenders met een totaal van 320790 zegels in contanten uitgekeerd aan het winkelend publiek ƒ4015, variërend in prijzen van 130 tot f 25. Het opmerkelijke hierbij is, dat niet alleen uit Velsen-Noord, maar ook uit Beverwijk, Heemskerk, Cas- tricum en zelfs uit Amsterdam de waarde volle zegels zijn ingezonden. Deze actie draait nu twee jaar en in die tijd is door de Velsen-Noordse winke liers in totaal ruim vijftigduizend gulden aan zegel-prijzen uitgekeerd. De voetbalvereniging „Kinheim" heeft het voornemen om voor de leden en dona teurs een gezellige feestavond te houden. De feestcommissie, bestaande uit de heren F. Redeker, G. Schrödeur en C. Berrevoets stelt zich voor om dit feest ongeveer half april te vieren, waarbij dan tevens aan dacht wordt besteed aan het aspiranten-a- elftal, dat zondag door een sprekende 8-0 overwinning op IJmuiden b het kampioen schap behaalde. Besloten is voorts om met het eerste elf tal van de zaterdagmiddagafdeling deel te nemen aan de wedstrijden om de K.N.V.B.- beker. Voorts is met het a-aspirantenelf tal ingeschreven voor het aspiranten-HVB- toernooi. Ook gaat „Kinheim" deelnemen aan het K.N.V.B.-zomerkamp in Zeist van 12 tot 17 augustus met een dertigtal aspirant leden. De Ned. Hervormde Vrouwenvereniging „Dorkas" te Heemskerk heeft in het ge bouw achter de pastorie een zeer geslaag de verkoopmiddag en -avond gehouden van door de leden zelf vervaardigde arti kelen. Het openingswoord werd gesproken door mevrouw T. Weber-Glas. Deze herdacht wijlen mevrouw Van Tuinen, die zich al tijd bijzonder voor de vereniging heeft in gespannen. Mevrouw Weber-Glas wees op de acti viteiten van „Dorkas". Men is thans aan het sparen voor nieuw meubilair in het kerkgebouw, en door deze verkoping is men weer een stukje tot dit doel genaderd. De vereniging bestaat thans ruim dertig jaar. Bridgers vierden feest in „De Zon" In de grote zaal van café „De Zon" heeft de Beverwijkse bridgeclub „Never Down" haar jaarlijkse feestavond gehou den. Een keur van bekende artiesten ver leende hieraan medewerking zodat de tal rijke leden met hun dames aan dit optre den veel genoegen beleefden. Het werd een avond die de onderlinge band tussen de leden nog meer verste vigde. Prijzen van donderdag Per 1 kg: heilbot f 3.403, gr. tong f 3.60 3.40, grm. tong f 3.403.10, kim. tong f 3.90 3.60, kl. tong I f3.90—3.60, kl. tong II f 3.05 2.80, tarbot I f 3.402.60. Per 50 kg: tarbot IV f 72, gr. schol f 3325, grm. schol f 3426, kim. schol f54—40, kl. schol I f49—37, kl. schol II f40—23, schar f49—27, bot f 15—8, v. haring f 2517.50, makreel f 2720.50, gr. schelvis f 6040, grm. schelvis f 6943, kim. schelvis f 7042, kl. schelvis I f 6243, kl. schelvis II f 5740, wijting f 3828, gr. gul f50—46, mid. gul 49—42, kl. gul f38—37, ham f92, poontjes f22, kl. kool vis zw. f34 32, kl. koolvis wit f 3736. Per 125 kg: gr. kabeljauw f 160102, gr. koolvis zw. f 82 73, gr. koolvis wit f 92, gr. leng f 9892. Aanvoer van donderdag 95 kisten tong en tarbot, 290 schol, 30 schar, 150 bot, 240 haring, 230 makreel, 430 schel vis, 340 wijting, 140 kabeljauw en gul, 9 leng, 2 ham, 5 poon, 84 koolvis, 22 diversen. In totaal 2070 kisten. Besommingen van donderdag IJM 28 Amsterdam f 17.860,Haarlem f27.800, KW 169 f6020, KW 46 f6570; IJM 11 f 1650, IJM 4 f1880, IJM 31 f2330, IJM 208 f3180; TX 14 f2610, BU 33 f1900, KW 71 f 1030, UK 53 f235. De Raad voor de Scheepvaart heeft zich vrijdag geruime tijd beziggehouden met de vraag of de 58-jarige kapitein D. V. uit Scheveningen op 25 november van het vorig jaar wel alle juiste maatregelen had getroffen om zijn schip, het bijna vijfhon derd ton metende motorschip „Ambiorix" na een aanvaring in het Noord-Oostzee kanaal te behouden. De „Ambiorix" was op weg van Amsterdam naar Kopenhagen toen men met een harde wind pal achter (windkracht 9) het Noord-Oostzeekanaal invoer. De loods kwam aan boord en na kort overleg besloot men de tocht te maken ondanks het vrij slechte weer. Alles ging goed, totdat omstreeks half zes in de och tend vrij dichtbij het groene en het rode licht van een tegemoet komend schip op daagden die later bleken te behoren aan het drieduizend ton metende schip „Rostock". Van de brug van de „Ambiorix" klonken de bevelen, de roerganger gaf een ruk aan het stuur maar het schip „liep uit de hand", zette eerst koers naar bakboord en luisterde toen pas naar het roer dat het schip naar bakboord dreef. De motoren sloegen wild achteruit maar inmiddels had de „Rostock" waarvan de kapitein meende dat de „Ambiorix" naar bakboord ging uitwijken zijn neus al in het voorschip van de Nederlander gedrongen. De „Ambiorix" maakte snel water maar met veel moeite slaagde men er in het schip op de wal te laten lopen waarna men het met een enkele kabeldraad vastlegde. De motoren werden afgezet. Men wilde wachten op het dag licht. Tot zover ging alles goed totdat om streeks half zeven opnieuw een groot schip passeerde; door de zuiging brak de kabeldraad, waarmee de „Ambiorix" met de oever verbonden was als een dun stukje touw af en de Nederlander gleed lang zaam het kanaal weer in. De kapitein gaf nog wel het bevel de motoren weer aan te zetten, maar de ramp voltrok zich tè snel. Het schip maakte onmiddellijk slagzij doordat het water vrij het'voorschip bin nenstroomde en na enkele minuten ging de „Ambiorix" onder. De leden van de be manning sprongen overboord en trachtten zwemmende de kant te bereiken hetgeen allen lukte .behalve de kok die voor de ogen van zijn makkers verdronk. Tot zover het trieste lot van de „Ambio rix" zoals dat vrijdag voor de leden van de Raad voor de Scheepvaart werd ver teld. De hoofdinspecteur voor de scheep vaart, de heer J. Metz, was van oordeel, dat er in het gedrag van kapitein V. twee na latigheden te bespeuren waren omdat er geen sein gehesen was toen de „Ambiorix" aan de wal zat en omdat het schip voorts te licht was afgemeerd. Daardoor was ka pitein V., aldus de heer Metz, wél mede schuldig aan de ondergang van jiet schip hetgeen echter naar de mening van de heer Metz in het geheel nog niet wil zeggen dat hij ook schuldig was aan de aanvaring omdat daarbij ook de rol van de kapitein van de „Rostock" enigszins merkwaardig was aangezien deze te voor barig had geconcludeerd dat de „Ambio rix" een verkeerde manoeuvre ging ma ken. Al met al achtte de heer Metz het niet noodzakelijk de kapitein te corrige ren. De Raad nam dit voorstel over en zal over enige tijd zijn overwegingen schrifte lijk bekend maken. Het vraagstuk van de verbetering van de Scheveningse haven is donderdag opnieuw onder de aandacht van onze volksverte genwoordiging ge bracht tijdens een be zoek van twaalf Ka merleden aan Sche veningen, georgani seerd door de Stich ting van de Neder landse Visserij. Het hoogtepunt van dit bezoek was een open bare gedachtenwisse- ling over het Scheve ningse havenprobleem in het Kurhaus. De heer D. A. den Duik een bekend reder, leidde deze gedach- tenwisseling in. Het parlementair bezoek aan Scheve ningen moet worden beschouwd als het verlengstuk op do parlementaire rond reis langs de Neder landse visserijplaat sen in september 1955 Door bepaalde om standigheden moest het contact met Sche veningen toen zeer summier zijn. De Kamerleden, waarbij tal van an dere gasten aansloten, verzamelden zich des morgens in de kantine van de n.v. Visserijmaatschappij Jaczon, waar de voorzitter van de Stichting van de Neder landse Visserij, mr. J. H. Kiewiet de Jonge een welkomstwoord sprak. Hij zei dat op deze dag een hernieuwd pleidooi werd ge houden voor verbetering van de Scheve ningse haven, een vraagstuk, dat sinds jaar en dag de Scheveningse visserij beheerst. Hij noemde dit een laatste pleidooi in een, volgens de openbare mening, niet meer te verliezen zaak. Vervolgens bezichtigden de Kamerleden en de overige gasten, bij wie zich de Haag se wethouder van Economische Zaken, mr. J. van Aartsen, bevond, een diepvriesbe- drijf, nadat de heer P. van der Zwan, di recteur van dit bedrijf, een uiteenzetting over de gang van zaken had gegeven. Ook werd een bezoek gebracht aan de voor de kade gemeerde motorlogger SCH. 55 „Noorderkroon". De heer Metz sprak een compliment uit aan het adres van kapitein R. S„ wiens schip, de 430 brt metende „Waterweg" op 19 december van het vorige jaar op de Noordzee nabij de Engelse kunst door de Franse trawler „Margat" werd aangeva ren, tengevolge waarvan de „Waterweg" korte tijd later kenterde en zonk, voor de wijze, waarop kapitein S. zich tijdens deze scheepsramp heeft gedragen. Deze ramp speelde zich af tijdens mist. Kapitein S. had plotseling op korte afstand aan bakboord een mistsein van een ander schip gehoord, maar kon niets anders doen dan de vaart uit zijn schip halen. Dit was nauwelijks geschied toen hij door de „Mar gat" werd aangevaren. Hij kon nog een boot laten uitzetten, waarin eerst een 15-jarige passagier werd neergelaten. Nog twee leden van de be manning slaagden er in direct in de boot te springen, maar de kapitein zelf, zijn echtgenote en de overige vijf leden van de bemanning moesten overboord springen om het leven te redden. Zij werden door de reddingboot opgepikt en gingen aan boord van de trawler. Anna Blaman sprak over haar werk Het departement IJmuiden van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen bood donderdagavond haar leden een lezing aan van de schrijfster Anna Blaman. De zeer belangstellende toehoorders hebben in de gemeentelijke vergaderzaal uit de mönd van de bekende schrijfster zich een indruk, kunnen vormen van het leven en werken van een kunstenaar. Zij behandelde op boeiende wijze enige vragen over haar werk die zij uiteraard vaak gesteld krijgt. Haar uitgangspunt: „de bedoelingen van een kunstwerk zijn beperkt tot dat kunst werk", werkte zij uit in een zeer oorspron kelijke en boeiende rede waarin zij vele citaten aanhaalde van andere bekende auteurs. Heel summier vertelde ze verder over haar eigen boeken waaruit zij tot slot enige passages voorlas. „Hollandia" won klaverjastweekamp De tweekamp tussen de Beverwijkse klaverjasclubs Hollandia en Vriendenkring is geëindigd in een overwinning voor eerstgenoemde vereniging met een punten- aantal van 34952 tegen 28762. Het hoogste koppel van deze avond werd gevormd door de dames v. KilsdonkIJsselmuiden met 4776 pot. VRIJDAG 8 FEBRUARI IJMUIDEN: Fotokring „Velsen", 20 uur, bijeenkomst Cultureel Gebouw IJmuiden. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. Rex, geen opgave. Thalia, 20 uur: „Het bataljon der ge- doemden". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u. Volksuniversiteit Velsen, 20 uur, Cultu reel gebouw, J. Kolkman over „Neder land vist". ZATERDAG 9 FEBRUARI IJMUIDEN: Toneelver. „Advendo" 20 uur,, Herv. Jeugdgebouw, Toneeluitvoering. Toneelver. Kunst en Vriendschap, 20 u„ toneelvoorstelling Patronaat. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur. Pieter Vermeulenmuseum, als vrijdag. Thalia, 19 en 21.15 uur, als vrijdag. VELSEN: Rex, geen opgave. Raadhuis, 1011 uur: spreekuur wet houder van financiën. AGENDA VOOR HEEMSKERK Marquette-theater: zaterdag 20 uur: „High and mighty"; zondag 14.30 uur: „Ca lamity Jane"; 20 uur: „High and mighty".

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3