Hervormde Synode „eenzijdig in politieke uitingen" genoemd Vijftig jaar geleden Brief van bezwaarden-comité Op de <~Praatótoel VRIJDAG 8 FEBRUARI 1957 3 Automatisch Vergadering uitgesteld van Benelux-ministerscomité Amerikaanse medewerking in Euratoom verwacht Doel hooggegrepen, maar wel uitvoerbaar geacht Gevechten in Algerije Opvarenden van Deense „Ternen" opgegeven Nenni wil de band met het communisme verbreken Parlementaire democratie is zijn ideaal Economische integratie in West-Europa Regering wenst geen Kamerdebat vóór para fering der overeenkomsten Geen doodstraf meer in de Britse rechtspraktijk? C ompromisv oor stel der regering aanvaard Reeds 34 arrestaties bij razzia's in Djakarta zich graag verwent Uit Haarlems Dagblad van 8 februari 1907 ADVERTENTIE Ir. Vondeling heeft bij de behandeling van de begroting van Financiën heel ver standige woorden gesproken, toen hij tot minister Hofstra zei, dat deze zich niet te veel moest aantrekken - en dat ook diens ambtgenoten dit niet moesten doen - van de grief van de heer v. d. Wetering, dat ministers soms wel eens buiten de Kamer mededelingen over bepaalde plannen doen. Terecht merkte de socialistische afgevaar digde op, dat er op zichzelf helemaal geen sprake behoeft te zijn van het plegen van een staatsrechtelijke zonde, indien een minister elders, in plaats van in 's lands vergaderzaal, het een of ander omtrent zijn op een bepaald punt te voeren beleid aan kondigt. Zeker, het kan zijn dat hij uit een oog punt van tact soms beter zou doen wan neer hij allereerst de Kamer op zulk een primeur zou onthalen, maar dat hangt vol komen van verschillende omstandigheden af. In elk geval is het geen wet van Meden en Perzen, dat een minister uitsluitend de Kamer en niet op andere wijze de burgerij op de hoogte zou mogen stellen omtrent hetgeen hij eventueel van zins is. De heer Vondeling had ook schoon gelijk, toen hij zeide, dat de Kamerleden toch werkelijk wel wat te hoog te paard gaan zitten, als zij de regering verwijten, dat deze de pers soms eerder inlicht dan de dames en heren afgevaardigden. Indien het landsbelang snelle verbreiding op ruime schaal van nieuws van regeringszijde wenselijk maakt, dan heeft het inderdaad meer nut het nieuws direkt via de pers tot de bevolking te doen doordringen dan uit eerbied voor de Hoogmogenden op het Binnenhof te wachten tot die als eersten ingelicht zul len zijn. Helaas ontbreekt het bij sommige van onze overheids-instanties nog al te veel vuldig aan een juist begrip omtrent de waarde van goede en tijdige voorlichting van en door de pers, al zij gaarne erkend dat er in de laatste tien jaar belangrijke vorderingen zijn gemaakt. Daarom kun nen wij ook heel wat meer waardering koesteren voor het standpunt van ir. Von deling dan voor dat van zijn mede-afge vaardigde v. d. Wetering, die zich een slechte pedagoog voor de ministers toonde. En vooral de suggestie van de heer Von deling, dat er (zoals in het buitenland, met name in België, gebeurt) na elke vergade ring van de ministerraad een officieel communiqué zou moeten worden uitgege ven, willen wij gaarne warm in de aan dacht van de regering aanbevelen. Waar om moeten de zittingen van onze minister raad nog hermetischer van de openbaar heid afgesloten blijven dan zelfs de ge heimste vergaderingen van de Grote Vier? Reeds omtrent de eeuwwisseling werd het letterzetten geautomatiseerd door de ingebruikneming van zetmachines. Waar mee bijwijze van voorbeeld wil zijn ge accentueerd, dat automatisering allerminst iets van de laatste tijd is. De neiging tot versnelling en mankrachtbesp a, ing in het produktie- en distributieproces is de basis van de niet meer tegen te houden mechanisatie, waarbij vernuftige appara ten steeds meer de spierkracht en het denkvermogen van de werker gaan ver vangen. Doch wij willen geen zwaarwichtig be toog houden over dit veelomvattende maatschappelijk-technisch verschijnsel. Wij willen slechts een kanttekening maken bij het feit, dat naar alle waarschijnlijkheid Haarlem zich binnenkort gaat scharen in de rij der Nederlandse steden en dorpen, die hun scrupules tegen een bepaalde automatisering opzijgezet hebben en bin nen hun grenzen sigarettenautomaten toe laten. Dat is inderdaad ook een soort van automatisering. De versnelling speelt hier bij echter een zeer ondergeschikte rol. Sigarettenautomaten zijn meer gebaseerd op de overweging, dat zij de winkelslui tingswet kunnen doorkruisen. Besparing van mankracht is ook niet zo belangrijk in dit geval, want na winkelsluitingstijd is er in de sigarenwinkels geen sprake meer van mankracht, tenzij met kans op een proces-verbaal. Waarom heeft Haarlem zolang geaarzeld, terwijl elders in den lande de sigaretten automaat reeds een traditioneel verschijn sel was? Omdat men de automaat strij dig achtte met de politie-verordening, die de mogelijkheid tot verkoop van sigaretten aan kinderen voorkwam in een tweetal daartoe geformuleerde artikelen. Er zijn voor- en nadelen aan de sigaret tenautomaat verbonden. Vandaar ook de voor- en tegenstanders en vandaar ook de strijd. De aanschaffing van dure automa ten, uit concurrentie-overwegingen onver mijdelijk, drukt zwaar op de winkelier. De genen die deze aanschaffing niet uit hun omzetresultaten kunnen bekostigen, zijn ver in het nadeel bij fortuinlijker collega's. Aan de andere kant is het publiek er ten zeerste mee gediend; vooral ook de tal rijke vreemdelingen in het toeristensei zoen zullen er verheugd over zijn. En ten slotte: Haarlem kon niet langer een eiland blijven, hoezeer de overwegin gen van het verbod ook gerespecteerd dienden te worden. Zo wordt de stad aan het Spaarne dus wellich t straks door middel van een voorstel van B. en W. mee gesleept op de stroom van de automatise ring, waarvan de eigenlijke bedoeling in dit geval een ontduiking van de wet be tekent. Het klinkt paradoxaal, doch het is niet anders. Op verzoek van minister Luns is de ver gadering van het ministerscomité van Benelux, die 20 februari zou worden ge houden, tot een latere datum uitgesteld omdat er op of omstreeks 20 februari al vele andere conferenties zijn. De Nederlands hervormde synode, die dezer dagen bijeen is geweest, heeft onder de ingekomen stukken ook een brief aan getroffen van het zich noemende „Lande lijk comité van bezwaarden oproep synode inzake Nieuw Guinea". Het comité vraagt hierin, waarom de synode in tegenstel ling tot haar uitdrukkelijk voornemen zich met haar oproep niet tot de overheid, maar slechts (volgens de adressering) tot de kerkeraden en (volgens de inhoud) tot „de leden der hervormde kerk, alsmede ook tot het gehele Nederlandse volk" wendde. Na gewezen te hebben óp het afwijzend standpunt der regering ten aanzien van een internationaal beheer van Nieuw Gui nea en op de mening van de synode, die in haar oproep de status quo onaanvaardbaar acht, zegt het comité van bezwaarden, dat hierna slechts een derde weg open blijft, namelijk onvoorwaardelijke overdracht der souvereiniteit van Nieuw Guinea aan Indo nesië. Het comité vraagt de synode uit drukkelijk of deze derde weg voor haar I WASHINGTON (AFP) Te Washington verluidt, dat de drie wijzen van Euratoom het doel van hun missie naar de Verenigde Staten volledig hebben bereikt. De Ver enigde Staten zouden eventueel bereid zijn Euratoom in de komende jaren verrijkt uranium te leveren in hoeveelheden, die voldoende zijn voor het opwekken van een gedeelte of zelfs alle elektriciteit, die tot dusverre door de conventionele centrales wordt geproduceerd in de zes aangesloten landen: Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de Benelux-landen. Voorts meent men te weten, dat de Verenigde Staten bereid zijn de zes landen aanzienlijke technische bijstand te verlenen. President Eisen hower, minister Dulles en de voorzitter van de commissie voor kernenergie, ad miraal Strauss, zouden groot belang hech ten aan de verwezenlijking van het Eura- toomplan, dat in de Verenigde Staten wordt beschouwd als een beslissende stap op de weg der Europese integratie Volgens diplomatieke kringen zijn de Verenigde Staten van mening dat het Euratoomplan om van 1962 af drie miljoen kilowatt elektrische energie te produceren (vijftien miljoen in 1968) hoog gegrepen, maar wel uitvoerbaar is Volgens deskun digen van Euratoom zou het jaarlijks achttien ton uranium vergen, indien er geen andere brandstof wordt gebruikt. De kernbrandstoffen en reactors zouden van de Verenigde Staten gekocht moeten wor den, een schenking ligt niet in de bedoe ling. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, begint vandaag in Washing ton besprekingen over Euratoom met Dul les en Strauss. nog openstaat of weer is opengesteld en zo neen, of de synode dit dan tegenover overheid en volk duidelijk wil verklaren. Het comité constateert, dat de kerk door de eenzijdigheid van haar politieke uitin gen en van haar pers, door een critiekloos openstaan voor de overheersende politieke winden van dit seizoen, bezig is vele intel lectuelen en bepaalde groepen middenstan ders van zich te vervreemden. Daarom vraagt het comité de Synode zich nader te bezinnen omtrent de leiding der kerk. De brief eindigt met de vraag: „Is het niet in hoge mate wenselijk, dat door mid del van samensprekingen en ook door bereidheid tot herziening van het stand punt der synode de verdere verwijde ring tussen de leden der hervormde kerk wordt vervangen door toenadering?" Het stuk is ondertekend door de voor zitter van het landelijk comité, mr. J. W. de Jong Schouwenburg en door de secre taris dr. W. Sleumer Tzoon. Kanselboodschap over het verkeer Het moderamen van de Nederlands Her vormde kerk zal een commissie benoemen, die het verkeersvraagstuk zal bezien en een kanselboodschap daarover zal voor bereiden. De generale synode heeft in haar zitting van gisteren dit besluit genomen, na een discussie over een door de raad voor de herderlijke zorg opgesteld concept schrijven aan de predikanten inzake het verkeersvraagstuk. De commissie van rap port over dit ontwerp-schrijven had voor gesteld het niet te aanvaarden. Ds. J. J. Goorhuis uit Tilburg drong er in de synodevergadering met klem op aan, dat de gemeenten in het zuiden des lands geestelijk en materieel zo worden toege rust, dat de hervormde kerk de toenemen de afval van de rooms-katholieken zal kun nen tegemoettreden. Hiervoor heeft de her vormde kerk, vooral in de industriecentra, nog te weinig „gezicht". Deze outillage, zo zei ds. Goorhuis, is niet alleen een kwestie van geld, maar ook van personen: predi kanten en kerkelijke mede-arbeiders. ALGIERS. (U.P.). Bij hevige gevech ten tussen Algerijnse opstandelingen en met helicopters aangevoerde Franse troe pen, ongeveer 120 mijl ten Zuidoosten van Algiers, zijn 43 rebellen gesneuveld. De strijd wordt een der zwaarste van de afge lopen weken genoemd. Franse troepen, on der wie afdelingen van het Vreemdelin genlegioen, hebben een groep van honderd zwaar bewapende opstandelingen geheel omsingeld. De operatie, die woensdagoch tend begon, zou thans in het eindstadium verkeren. De Franse minister van Defensie Mau rice Bourges Maunoury is donderdag in Algiers gearriveerd en zal het militaire oppercommando reorganiseren. Naar ge meld wordt zoekt hij naar een middel om het voornaamste probleem der Franse mi litairen, de afsluiting van de Marokkaanse grens, tot een oplossing te brengen. Maunoury zal een week in Algerije blijven. GODTHAAB (Ritzau) (U.P.) Vermoe delijk zijn alle acht opvarenden van de Deense marine-kotter Ternen, die een week geleden bij de zuidoostkust van Groenland is gezonken, om het leven ge komen. Een .duiker heeft het wrak onder zocht en ontdekte dat de beide reddings vlotten en de sloep nog op het schip zijn. Als de mannen naar land zijn gezwommen, hebben zij zich slechts zeer korte tijd in leven kunnen houden, zo meent men. De Deense marine zet haar onderzoek voort. Het onder Liberiaanse vlag varende vrachtschip s.s. Nortuna (11.600 ton) dat noodseinen had uitgezonden, is in de straat van Florida gevonden en bevindt zich niet in onmiddellijk gevaar. Een schip van de Amerikaanse kustwacht en een marine vaartuig zullen de Nortuna assisteren als hulp nodig is. De Nortuna heeft 35 opva renden. In de ruimen van het Noorse vrachtschip Fernland is brand uitgebroken op 350 mijl buiten de Braziliaanse kust. Het schip vaart op eigen stoom naar Salvador. De Fernland was op weg van Buenos Aires naar Hamburg. VENETIE (Reuter, A.F.P., U.P.) Pietro Nenni, de leider van de Italiaanse links- socialistische partij, heeft in een redevoe ring op het partij-congres te Venetië het Sovjet-communistische systeem veroor deeld, voor zover het verantwoordelijk is voor het stalinisme en de onderdrukking in Hongarije. Daarmee verwijdert hij zich van de communistische partij van Togliat- ti, waarvan de leiders de Sovjet-politiek in Hongarije blijven verdedigen. Tegelij kertijd heeft hij een der obstakels wegge nomen, die een verzoening tussen de Ita liaanse solialisten en de sociaal-democra ten in de weg staan. Nenni zei voorts dat de tijd voor gezamenlijke „volksfront"- actie met de communisten voorbij is. Hij vroeg ontevreden communisten en andere aanhangers van de linkervleugel zich te scharen rond een vernieuwde socialisti sche partij, die beoogt via het parlement de macht in de regering te winnen. Nenni oefende scherpe critiek op de Sovjet-Unie en de Italiaanse communistische partij we gens het verzaken van de besluiten van het twintigste partijcongres te Moskou en wegens hun houding tevenover de Hon gaarse en Poolse opstanden. Nenni ontvouwde een politiek, bedoeld om de Italiaanse socialisten en sociaal-de mocraten van Saragat te verenigen tot een grotere macht dan de communistische par tij, die de op een na grootste partij is. Hij geeft de revolutie en de dictatuur van heit proletariaat als partij beginselen prijs en verbindt zijn partij tot het nastreven van parlementaire democratie. Hij eist dat Europa neutraal wordt, maar aanvaardt de NAVO als zuiver defensieve maatre gel. Als een stap naar grotere Europese eenheid gaat Nenni ook akkoord met de gemeenschappelijke Europese markt en Euratom. Politieke waarnemers voorspellen een grote overwinning voor de handige partij secretaris en voorspellen, dat de oppositie zelfs geen poging zal doen, moties in te dienen tegen de politiek, die hij in zijn in- leiding heeft bepleit. De regering is niet voorinemens in de Tweede Kamer een openbare beraadsla ging uit te lokken over de beoogde rege ling inzake de economische integratie van een aantal Wesiteuropese landen alvorens het ontwerp van de desbetreffende over eenkomsten te paraferen. Dit heeft minister Luns meegedeeld m antwoord op een vraag van het Tweede Kamerlid de heer Schrnal, die een dergelijk' debat vooraf wenste. De regering heeft volledig begrip voor het belang en het nut, dat een gedachten- wisseling tussen parlement en regering kan hebben over de veelomvattende problema tiek, welke samenhangt met het voorbe reiden van de economische integratie van de zes E.G.K.S.-landen, zegt de minister. Toch is zij mede op grond van in andere landen ter zake opgedane ervaringen van mening dat een openbare parlemen taire discussie vóór de afsluiting der on derhandelingen het risico inhoudt, dat de regering in haar onderhandeiingsvrijheid zou kunnen worden beperkt, hetzij door haar eigen uitspraken, hetzij door de ver langens van de zijde van hef parlement, waardoor een ongewenst element van star heid in de besprekingen zou worden geïn troduceerd. Het verheugt de minister daar om, dat, met een enkele uitzondering, ook de overige aan deze onderhandelingen deelnemende regeringen niet tot openbare parlementaire discussies zijn overgegaan. Intussen vestigt de minister er de aan dacht op, dat de regering er prijs op heeft gesteld^ over de thans plaatsvindende on derhandelingen niet alleen nauw overleg te plegen met hef bedrijfsleven, doch even zeer met de daarvoor in aanmerking ko mende Kamercommissies, een overleg, dat voor haar onmisbaar is geweest om op ver antwoorde wijze haar beleid in deze moei lijke materie te bepalen. Dit overleg zal, telkens wanneer daaraan behoefte mocht bestaan, worden voortgezet, aldus minister Luns. (Van onze correspondent in Londen) Waarschijnlijk zal er in Groot-Brittan- nië nooit meer een moordenaar worden opgehangen. Dit is de slotsom, waartoe de voorstanders van de algehele afschaffing van de doodstraf zijn gekomen, ondanks het feit dat het Lagerhuis, na een storm achtig debat, het compromis-voorstel van de regering, om nog slechts enkele vormen van moord met de galg te vergelden, heeft aanvaard. Gezien de ervaring van de laat ste jaren zou dit betekenen, dat er jaarlijks gemiddeld drie moordenaars zullen worden opgehangen. Het Labourlid Sydney Silverman, de aanvoerder van de voorstanders van de afschaffing van de doodstraf, achter wie zich leden uit alle partijen hebben ge schaard, beweert dat, de formele overwin ning van het regeringsstandpunt ten spijt, de afschaffers de jarenlange strijd zouden hebben gewonnen. De regering zou druk hebben uitgeoefend op conservatieve aanhangers, die tegen de doodstraf waren, niet tegen de regering te stemmen, maar zij zouden de verzeke ring hebben gekregen dat de doodstraf - in de praktijk althans - tot het verleden behoort. De laatste terechtstelling ge schiedde in augustus 1955, toen een 22- jarige mijnwerker wegens moord op zijn schoonmoeder werd opgehangen. Silverman beweert dat de regering met dit compromis-voprstel enkel en alleen beoogt het Hogerhuis gerust te stellen. Het Lagerhuis had zich al eerder, in beginsel, tegen de doodstraf uitgesproken. Het door Silverman ingediende initiatief-ontwerp werd door het Lagerhuis aanvaard, maar door het Hogerhuis verworpen. Het Hoger huis kan een door het Lagerhuis aangeno men maatregel echter een jaar tegenhou den, maar dan moet het Lagerhuis de be handeling van voren af aan beginnen. In plaats daarvan diende de regering het compromis-voorstel in. De minister van Binnenlandse Zaken Butler wilde geen enkele toezegging inzake gratieverlening in de toekomst doen. Elk geval zal op zich worden beoordeeld, zo zei hij. Aan het eind van het vorig jaar is uit een opinie-onderzoek gebleken, dat 57 per cent der ondervraagden de doodstraf in bepaalde gevallen wil behouden. Een kwart wenste de wet onveranderd te la ten. Dertien percent wilden de doodstraf geheel afgeschaft zien. Communisten willen meeregeren DJAKARTA (ANP) De woordvoer der van de Indonesische landmacht in Dja karta heeft donderdag medegedeeld, dat tijdens de recente in Djakarta gehouden „zuiveringsacties" acht leden van het le ger, waaronder zes officieren, zijn gearres teerd. Zij worden ervan beschuldigd be trokken te zijn bij de mislukte poging tot een staatsgreep van de voormalige waar nemend chef-staf van de landmacht kolo nel Zulkifli Lubis. Deze laatste bevindt zich nog steeds op vrije voeten. Behalve de acht militairen werden tij dens de razzia's van de vorige week ook nog 26 andere personen gearresteerd. Een van hen wordt verdacht van subversieve activiteit, met financiële hulp van een bui tenlandse ambassade in Djakarta. De woordvoerder weigerde echter te zeggen welke ambassade dit zou zijn en hij wilde ook de naam van de betrokken arrestant niet noemen. Volgens de woordvoerder zijn de razzia's voor het ogenblik afgelopen. De Indonesische communistische partij, wat grootte betreft de vierde partij in het land, heeft donderdag bekend gemaakt, dat ook zij betrokken wenst te worden in de vorming van een nieuw kabinet, als de huidige coalitie-regering onder leiding van premier Al.i Sastroarnidjojo mocht vallen. In politieke kringen in de hoofdstad is de verwachting uitgesproken, dat het par lement de volgende week, na het rege- rinigsonitwoord op de algemene beschou wingen in tweede termijn over de rege ringsverklaring inzake Sumatra, over het lot van de regering zal beslissen. Uithoren Ik moest by een zekere Buitelaar zijn, maar op de deur van het opgegeven adres stond Wijzenbeek. Ala, dat kan een ver schrijving wezen, dacht ik, of een geval van inwoning. Ik belde dus. Een oude man kwam opendoen. Eer ik tijd had gehad om te vermelden, dat ik kwam voor de te koop aangeboden schrijf machine, greep hij me bij de pols en vroeg driftig fluisterend: „Ben je van de krant?" „Ik werk aan een krant", bekende ik, onthutst dat ik er zó naar uitzag. „Het heeft wel lang geduurd", voer hij bitter voort. „Maar affijn, kom maar mee". Hij voerde mij naar een muffig vertrek en wierp zich in een stoel. Mij wees hij een krukje aan. „Schrijf maar op", gebood hij. „Johan nes Franciscus Gerardus Wijzenbeek, oud twee en zeuventig jaar. Gedeugd heeft hij nooit". „Pardon", zei ik. „Het is de waarheid", zei hij. „Gaat het over uzelf?", vroeg ik „Over mijn zoon natuurlijk. Altijd een loeder geweest". „Jammer", zei ik. „Waarom?", wou hij weten. Ik haalde mijn schouders op. Geef op zoiets eens antwoord. „Hij kan ontkennen wat hij wil, maar gedaan heeft hij het", vervolgde de oude man. „Je kan gerust schrijven: reedS als achtjarige knaap bestal hij zijn vader, die diep in de zeventig is. Nou ja, dat was ik toen nog niet, maar evengoed. En zo is hij gebleven. Eerst dubbeltjes en kwartjes en toen werden het guldens en tenslotte werden het tientjes. Toen hij achttien was, heb ik hem de deur uit geslingerd". „Ik kwam eigenlijk voor de schrijf machine", zei ik schuchter. „Had ie ook gejat", verklaarde de oude gelaten. „Maar dat doet er nou niet toe". „De schrijfmachine van meneer Buite laar", 'zei ik. „Hij was van Kempinski", zei de oude man. „Of van Jansen. Nee, dat was die koffergrammofoon. Maar dat is allemaal ouwe koek. D i t heeft ie gedaan". „Ik geloof het graag", zei ik opstaande, „maar ik ben aan het verkeerde adres, vrees ik". „Ben je dan niet van de krant?", vroeg hij gefrustreerd. „Nee", zei ik toen maar, want ik was tenslotte niet in functie. „Dat is mooi!", riep hij schamper. „Niet van de krant, en dan toch iemand zitten uithoren over zijn intiemste leven! Fijn heerschap ben jij. Ik haal de politie". Ik ben haastig weggegaan. Toen ik op het punt stond de deur te sluiten, riep hij me nog wrokkig na: „Wroeter!" Jac. van der Ster ADVERTENTIE ROTTERDAM. Een scheepswerk- tuigkundig expert heeft alhier de door hem uitgevonden stemmachine gedemon streerd, waarvan als het eenige nadeel wellicht de hooge prijs beschouwd moet worden. De werking blijkt als volgt te zijn: men maakt een deur open en treedt een kamertje binnen, waar de machine staat opgesteld. De deur valt vanzelf dicht en pas daarna kan men zijn stem uitbrengen door het overhalen van een handle, waarbij een bordje met den naam van den gewenschten candidaat is aange bracht. Er zijn evenveel handles als can- didaten. Het overhalen van meer dan één handle is niet mogelijk. Wil men blanco stemmen, dan treedt men het kamertje binnen en gaat er eenvoudig terstond weder uit. De deur dient bewaakt te worden, opdat niet twee kiezers tegelijk binnengaan of een kiezer meerdere malen een stem gaat uitbrengen. De machine telt de op de verschillen de candidaten uitgebrachte stemmen door een vernuftig mechanisme zelf op, zoodat na sluiting van het stembureau de uitslag terstond kan worden afgelezen. De verwachting is dan ook wel gewet tigd, dat de machine weldra in geen stemlokaal meer zal ontbreken.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5