Nederland krijgt in toekomst ook een atoomcentrale Havenberichten Nog steeds gebrek aan verplegend personeel in provinciale ziekenhuizen BEGROTING P.E.N. Vanmorgen in de vishal en op zee DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Medische verzorging tijdens weekeinde Agenda voor Beverwijk Vier kippen aan de ren P.v.d.A. sprak over congresvoorstellen Provinciale begroting goedgekeurd Open Deur-samenkomst in Heemskerk Vrouwengroep op reis door Griekenland Burgerlijke Stand van Beverwijk Reeds meer dan een miljoen voor „Operatie Goed Zo" Bromfietser na inhaal manoeuvre gewond Eerste zout in IJmuiden gelost Voorwedstrijd Stormvogels Scheepvaart VRIJDAG 8 FEBRUARI 1957 aan risico verbonden is. Daardoor gaan veel dollars naar het buitenland. Er moet naar gestreefd worden machines aan te schaffen, die weinig kolen gebruiken. Ook wordt aan een atoomcentrale gedacht. De heer Prakken betoogde dat er geen reden is er toe over te gaan de elektrici teitstarieven voor kleine gebruikers te ver lagen. De kolenprijs is de afgelopen jaren gestegen van f 57 tot ruim f 80 per ton en het is niet uitgesloten, dat de prijzen nog meer stijgen. Volgens spreker zijn de tarieven juist en niet te hoog. De begroting van het PEN werd daarna goedgekeurd. IJMUIDEN: Dokters Dit weekeinde hebben dienst de artsen J. J. Wuite, Röntgenstraat 1, tel. 4953; A. J. G. Wermenbol, Maasstraat, tel. 6388. en D. J. Boosman, Stationsweg 7, tel. 4340. Apotheken Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 80, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen zaterdagmiddag 2 uur en zondagavond 12 uur: mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat no. 3, tel. 5259 en mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD en BEVERWIJK: Dokters Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondag morgen 9 uur: mejuffrouw F. J. G. Swaab, Kuenenplein 48, tel. 4169. Van zondagmor gen tot 's avonds 12 uur: G. K. Fierstra,, Wijkerstraatweg 49, Velsen-noord, telef. 02510 4987. Apotheken De zondags- en nachtdiensten worden waargenomen door Apotheek v. d. Kolk, Zeestraat 27, tel. 3820. HEEMSKERK: Dokters Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondag avond 12 uur: J. H. Schutte, Kerklaan 9, tel. 02512 266. SANTPOORT: Dokters In spoedgevallen is de arts D. Mansholt, Vinkenbaan 23, tel. 8320 te raadplegen. Apotheken Bloemendaalse apotheek, Bloemendaalse- weg 85, Bloemendaal, tel. K 2500 22181 en apotheek De Wilde, Broekbergenlaan no. 42, Santpoort-dorp, tel. K 2560 8284. VELSEN: Wijkverpleging Voor Santpoort, Driehuis en IJmuiden- oost: zr. De Jong, Brederoodseweg 45, tel. K 2560 8756. Voor Velsen-noord, Velser- beek en IJmuiden-oo.st: zr. Spiers, Geel- vinckstraat 27, tel. K 2510 3936, en voor IJmuiden-oost en -west: zr. Man, Kanaal kade 240, tel. 4383. Ds. Van Wijngaarden vertrekt naar Hoofddorp Ds. D. C. van Wijngaarden, predikant bij de Hervormde gemeente te IJmuiden, heeft het beroep naar de Hervormde ge meente te Hoofddorp aangenomen. Hij volgt ds. J. C. Salverda op, die enkele maanden geleden is overleden. Bridgeclub „Sans-Atout" In de promotie- en degradatiecompetitie van de bridgeclub „Sans Atout" werden op de jongste clubavond de volgende resulta ten behaald: Grc»p A: 1 C. Hoogeboom-T. Tervoort 53 '/i rnp.; 2 J. Bos-J. Bloemendaal 44 >/2 mp.; 3 G. Plooy-J. Groot 44 y2 mp.; 4 J. Hamers-J. v. Zutphen 41V2 mp.; 5 C. Spruit-Th. Bakker 40 mp.; 6 A. Worst-G. Zoontjes 39 mp.; 7 J. Krab-G. C. Tabak 371/2 mp.; 8 heer en mevr. Luyendijk 35'/2 mp. Groep B: 1 heer en mevr. Vollaerts 48 V2 mp.; 2 D. Hoogeboom-C. v. d. Vlugt 49'/2 mp.; 3 W. en G. de Boer 45i/2 mp.; 4 N. Hendriks-J. Koopmanschap 44i/2 mp.; 5 C. Hart-J. de Jong 4iy2 mp.; 6 C. Gelder- mans-L. Kleyn 361/2 mp.; 7 A. en Ph. v. Groningen 35'/2 mp.; 8 mevr. Tabak-D. Bi- ben 351/2 mp. Groep C: 1 J. Blom-J. Nijman 58i/2 mp.; 2 D. Hoogeboom-C. v. d. Vlugt 491/2 mp.; 3 R. Oosterhout-mevr. Kleyn 46'/2 mp.; 4 heer en mevr. Tand 40 mp.; 5 H. Breeu- wer-H. Oosterveen 39 mp.; 6 dames v. Es sen-Belterman 38 mp.; 7 R. Hoen-J. Kerk hof 36 mp.; 8 B. Groot-K. v. d. Zon 28'/2 mp. Op het politiebureau te Beverwijk zijn inlichtingen te bekomen over de volgende gevonden voorwerpen; een paar motor handschoenen, blauw jasje, 2 agenda's, zwart poesje, herenrijwiel, gebreide hand schoenen, meisjesvest, bijbel,, gebreide sjaal, portemonnee, regenbroek, schooltas inh. boeken, damesrijwiel, een onderstel van een wagentje, meisjesfiets, damesarm bandhorloge, werkpak, 4 kippen, dames glacé handschoen, aantal biljetten van 50 mark, uitlaatpijp van motorrijwiel, auto ped op luchtbanden, herenrijwiel, ketting, sportrijwiel, marinebaret, zwarte rok, plas tic voetbal, rozenkrans, mand met hengsel, autoped. In zaal Dam heeft de Heemskerkse afde ling van de Partij van de Arbeid haar jaar vergadering gehouden. De voorzitter de heer R. W. A. Muyen wees erop dat door de snelle uitbreidingen van deze ameente er een goede kans is om de afdeling een flinke groei te laten ondergaan. Hij wekte de aanwezigen op de propaganda ter hand te nemen. De penningmeester de heer De Fluiter kon in zijn jaarverslag mededeling doen van een batig saldo van f 84.30. Doordat hij zijn functie wilde neerleg gen werd de heer De Fluiter opgevolgd door de heer L. Sijbring. Het bestuur is thans als volgt samenge steld: R. W. A. Muyen, voorzitter; J. Weyers, secretaris; L. Sybring, penning meester en mevrouw Wensma en de heer Van der Ward. Uitvoerig werd gesproken over de voor stellen die ter tafel zullen komen op het driedaagse congres van de Partij van de Arbeid dat begin m art zal plaats vinden. Bij de behandeling van de begroting 1957 van het Provinciaal Elektriciteitsbe drijf van Noordholland in de vergadering van de Provinciale Staten heeft het lid van Gedeputeerde Staten de heer Prakken (Ar beid) meegedeeld, dat het in de toekomst noodzakelijk zal zijn voor de opwekking van elektrische energie een atoomcentrale te stichten. De in Nederland gevestigde bedrijven die stroom opwekken hebben dit vraagstuk reeds onder ogen gezien en men was van mening, dat men er toe zal moeten overgaan een atoomcentrale te stichten. De heer Prakken zette uiteen, dat de kosten van exploitatie steeds stijgen. De Nederlandse bedrijven moeten voor veer tig miljoen gulden aan kolen importeren en de kans is groot, dat het bedrag bin nenkort tot tachtig miljoen gulden zal stijgen. Het aanschaffen van een atoom centrale zal vier maal zoveel vergen als een centrale van de huidige tijd, maar daartegenover staat, dat de exploitatie kosten niet hoog zijn. Om tot het aanschaf fen van een atoomcentrale over te gaan zal het noodzakelijk zijn grote bedragen te reserveren. Dat zal in de toekomst moeilijkheden met zich brengen en mo gelijk zullen in het buitenland leningen gesloten moeten wqrden om tot aankoop van een atoomcentrale over te gaan. Op het ogenblik hebben wij echter te maken met de toekomstige uitbreiding van de centrale te Velsen, aldus vervolgde de heer Prakken. Daaraan wordt hard ge werkt en het verheugde spreker bijzonder, dat de orders in Nederland geplaatst kon den worden. Zolang de uitbreiding niet gereed is zal het bedrijf met moeilijkheden te kampen krijgen. In de afgelopen jaren is de levering van de energie met negen tot tien percent per jaar gestegen. Gedacht was, dat de toename zou verminderen, maar dat is niet het geval. Als in de ko mende winter veel energie geleverd zal moeten worden, dan dient energie van andere bedrijven gekocht te worden en dienen oude machines in bedrijf te wor den gesteld. Ofn dit laatste te bereiken zal het kolenpark moeten worden uitgebreid, hetgeen renteverlies betekent. De kolen worden thans in Amerika gekocht, waar- Na drie dagen vergaderen hebben de Provinciale Staten van Noordholland de begroting 1957 en een aantal voorstellen tot het verlenen van subsidies goedge keurd. Namens de communistische fractie deelde mevrouw Teeboom-Van Zest mede, dat haar fractie geacht wordt tegen de begroting te hebben gestemd. Voor een subsidie kwamen onder meer in aanmerking de Vereniging tot instand houding van het Medisch Consultatie bureau voor Alcoholisme te Amsterdam, de Noordhollandse Vereniging tot bestrij ding der tuberculose, de Stichting Moeder- schapszorg en Kinderhygiëne in Noord holland, diverse instellingen op agrarisch gebied en op het gebied van gezondheids zorg. Verder werd een subsidie toegekend aan de Stichting Amsterdams Conservatorium, de Volksmuziekscholen te Amsterdam, te Haarlem, Hoorn en Nieuwer-Amstel, de stichting Nederlands Toneelgezelschap, de Stichting toneelgroep „Puck", het ballet der Lage Landen, Scapino-balletgroep, de Nederlandse Amateur Toneel Unie en het Werkverband Katholiek Amateurtoneel. Zonder discussie verenigde de vergade ring zich met een voorstel van Gedepu teerde Staten tot het verhogen van het restauratiekrediet voor het Artis-complex en tot het overdragen van de mede-eigen dommen daarin aan de gemeente Amster dam. De subsidie, verleend aan het Ko ninklijk zoölogische genootschap „Natura Artis Magistra" te Amsterdam, werd ver laagd. De Provinciale Staten keurden een voorstel goed tot het verstrekken van een garantie aan de stichting Het Nederlands Kamerkoor te Amsterdam, verleenden een subsidie aan het bisdom Haarlem der rooms-katholieke kerk voor het Bisschop pelijk museum te Haarlem en de Culturele raad te Bergen. Ook werd met ingang van 1 januari 1957 het maximum van de aan de Stichting Gooisch Natuurreservaat toe gezegde jaarlijkse bijdrage in het tekort op haar exploitatierekening verhoogd. Het lid van Gedeputeerde Staten de heer Jac. Rustige (C.H.U.) heeft in de donderdag gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland mededelingen gedaan over de Provinciale ziekenhuizen en speciaal over dat te Sant poort in antwoord op een aantal door leden gestelde vragen. Hij zeide de spre kers dankbaar te zijn voor de wijze waar op zij hun waardering hebben uitgespro ken over het werk in de ziekenhuizen. De leden, die niet gesproken hebben, was hij ook dankbaar, omdat uit hun zwijgen blijkt, dat ook zij tevreden zijn met de gang van zaken. Het vraagstuk van het aanstellen van verplegend personeel is nog steeds zeer belangrijk, zeide de heer Rustige en een oplossing is nog niet in zicht. In dé afge lopen jaren is een groot aantal rapporten en ideeën over de opleiding verschenen, maar resultaat heeft men niet bereikt. Er wordt nog te weinig aan gedaan en spre ker hoopte, dat zij die aan de oplossing kunnen meewerken, zullen slagen. De verpleging in de ziekenhuizen komt in ge vaar. Men kan wel een ziekenhuis sluiten of een groot aarttal bedden leeg laten staan, maar voor de psychiatrische in richtingen is dat niet verantwoord. Dan dreigen er grote gevaren voor de pa tiënten. Er is gevraagd meer ouden van dagen in de provinciale ziekenhuizen op te ne men; dit moet de heer Rustige echter ont raden, omdat er dan gebrek aan plaats komt voor andere patiënten die verpleging nodig hebben. Voor de bejaarden moet elders ruimte gezocht worden. Sprekende over het ziekenhuis nabij Santpoort merkte de heer Rustige op, dat Gedeputeerde Staten met moeilijkheden te VRIJDAG 8 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Djen- gis Khan, de veroveraar". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Het ver loren meisje". W.B. Theater, 20 uur: „Slaven der Minne- tarees". 't Centrum, 20 uur: A. den Doolaard, lezing voor Boekhandel C. Dingier. Kennemer Theater, 20 uur: Feestavond Be scherming Bevolking. Openbare leeszaal, geopend van 15-17 en 19-21 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 18.30-20 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 15-18 en 19-21 uur; lees- en studie zaal geopend van 10-13, 15-18 en 19- 21.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Oduifstraat 12, geopend van 10-11 en 17-18 uur. ZATERDAG 9 FEBRUARI Bioscopen: als vrijdag. Café „Sport", 20 uur: Klaverjasdrive ten bate van de Hongaren. Bellevue, 20 uur: Snelschaakkamp. Openbare leeszaal, geopend van 10-13 en 15-17 uur. Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 14.30-16.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 10-13 en 14-17 uur; lees- en studie zaal geopend van 10-13 en 14-17,30 uur. kampen hebben om hun programma uit te voeren. Er zijn vele plannen gemaakt, maar het is niet gemakkelijk daarvoor toestemming te krijgen. Het was de be doeling een gebouw voor ontspannings therapie en een operatiekliniek te bouwen en daarna over te gaan tot de interne ver bouw van het zusterhuis. De vergunning voor het ziekenhuis is reeds binnenge komen en om te voorkomen, dat de ver gunning verloopt is begonnen aan de ver bouwing. Dat leverde moeilijkheden op, omdat er geen slaapgelegenheid was voor de honderd zusters. De broeders zijn on dergebracht in hotel „Duin en Daal" en de zusters kregen onderdak, waar vroeger de broeders verbleven. Een oude timmerzaal moest ingericht worden als tijdelijke eet zaal. Inmiddels is gbeleken, dat de toren van het gebouw vermolmd is en dat spoe dig tot verbetering moet worden over gegaan. Kredieten konden geput worden uit de uitgaven voor achterstallig onder houd. Er zijn loonsverhogingen en prijs stijgingen geweest, zodat het niet uitge sloten is, dat de posten overschreden worden. Een der statenleden had gevraagd over te gaan tot aanstelling van een maatschap pelijk werkster ten behoeve van het per soneel der ziekenhuizen. Mogelijk kan be reikt worden, dat verpleegsters langer in dienst blijven. De heer Rustige zeide, dat het vraagstuk van het aanstellen van maatschappelijke werksters in studie is. Persoonlijk had hij liever, dat er verpleeg sters aangesteld worden dan maatschappe lijke werksters, omdat er aan eerstge noemde groep behoefte bestaat. Als een maatschappelijke werkster zou adviseren een hulp in een gezin te plaatsen, dan is de hulp niet te vinden. In de Ned. Herv. kerk te Heemskerk vindt zondagavond een Open Deurdienst plaats, waarin zal voorgaan ds. J. Brons- geest, Ned. Herv. predikant te Haarlem. Organist mej. B. Swalve en Open Deur koor onder leiding van de heer J. de Vlugt. Op dinsdag 12 februari houdt dé Bever- wijkse Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid een bijeenkomst in de Zeewijk- school. Op het programma staat een lezing met lichtbeelden door de heer en mevrouw Hindelopen over het onderwerp: „Een rondreis door Griekenland". Helderziende Dijkshoorn in Beverwijk Donderdag 14 februari komt helderzien de Dijkshoorn wederom in het K.S.A. ge bouw optreden. O.B.K. met „Op hoop van Zegen" Onder regie van Bert Pijpers geeft de toneelvereniging O.B.K. zaterdag 9 febru ari in het Kennemer theater een opvoering van het bekende stuk van Heyermans „Op hoop van zegen". KINHEIM—VELSEN Velsen komt in de volgende opstelling uit: Kaasenbrood; Nyssen en Boon; Van der Enden, Bakkum en Wesselman; Witte brood, Braam, Geuzenbroek, Van Kaam en Koelemey. TERRASVOGELS—KW De thuisclub komt uit met Butter; Dis- selköter en Goedhart; Nieuwenweg, Pelle- mans en Van Eden; Thoolen, Schippers, Spanjaard, Veldman en Rijke. GEBOREN: Rob, z. v. R. G. Pieters en N. Kuperus; Elisabeth, d. v. J. H. Rowaan en M. van Dijk; Johanna H., d. v. P. van Delft en J. Zegel; Adrianus, z. v. G. de Koek en D. Boontjes; Johanna C. M., d. v. C. H. Sprangers en J. A. Fenger; Adrianus J. M., z. v. J. A. van Eerden en C. van den P Maria A., d. v. T. Hoek en D. Mul; Michiel H., z. v. M. H. Bonekamp en A. M. F. Lus; Johannes A., z. v. G. A. Kunz en W. J. de Kruijf; Johannes W., z. v. J. Scholten en J. B. de Winter; Bettina T„ d. v. R. T. Pletting en H. Bijtenhoorn; Hans G., z. v. B. L. de Groot en E. M. van Dijke; Anna M., d. v. F. van der Oord en C. van der Laan. ONDERTROUWD: C. G. J. Stroomer en A. C. M. Jaspers; G. van der Jaar en A. M. Schillemans; J. C. Dominicus en A. Mulder; M. J. Molenaars en M. A. B. J. B. v. Royen; J. C. de Groot en M. C. J. Kuijer: W. Hus- termann en J. Sminia; K. Mulder en A. Ka- remaker GETRÓUWD: A. Lute en C. M. Stam; H. Klingeier en B. G. van der Linde. OVERLEDEN: G. Termeer, 69 jaar, geh. met G. Hildering; W. J. P. van Beek, 74 jaar; G. Koer, 75 j.; J. E. de Vries, 78 j., gehuwd met A. Boer; E. M. J. Rapmund, 77 jaar, weduwe van C. H. A. van Keimling; M. E. Gertenbach, 73 jaar, gehuwd met A. van Wijngaarden. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de beiergers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Voor de „Operatie Goed Zo" was don derdag bijeengebracht f 1.202.918,54. Dit heeft Johan Bodegraven medegedeeld tij dens de steravond der N.C.R.V. Van dit be drag kwam ruim f 196.000 ten goede aan het Hongaarse kind. Ruim een miljoen is dus thans beschikbaar voor het Nationaal Fonds tot Bestrijding van de Kinderver lamming, het blindeninstituut Barthimeus te Zeist, het doofstommeninstituut Effa- tha te Voorburg en de Johannastichting te Arnhem, waar spastische en andere licha melijk zwaar getroffen kinderen worden verpleegd. Schade door voorrangsaanrijding Op het fietspad langs de Stationsweg in IJmuiden is gisteren een aanrijding ge beurd, die eigenlijk elk moment voor kan vallen: een bromfietser haalde twee fiet sers in, raakte de meest linkse en viel. Hij, de fabrieksarbeider W. F. uit IJmuiden, botste daarna tegen een boom en moest met een hersenschudding en pijn in de maagstreek naar het Antonius ziekenhuis worden overgebracht. De brommer werd zwaar beschadigd, de wielrijder kreeg geen letsel. Op de hoek TrompstraatLumeystraat in IJmuiden botste een vrachtauto, waar van de bestuurder geen voorrang verleende aan een van rechts komende vrachtwagen, al slippende tegen de ander, waardoor de hele voorkant van het voertuig in elkaar werd gedrukt. Tenslotte werd een wachtende melkauto voor het kruispunt Corverslaan—Wijker straatweg aangereden door een inzwen- kende bus, die de bocht te krap nam. Beide wagens werden beschadigd. Het in aanbouw zijnde opslagbedrijf van de Koninklijke Nederlandse Zoutindustrie gevestigd in de voormalige Duitse bunker aan de Haringhaven te IJmuiden is maan dag in gebruik genomen door de opslag van het eerste zout, dat per binnenschip, de „Norma" werd aangevoerd. Het zout, dat uit Hengelo afkomstig is, is hoofdzake lijk bestemd voor export naar de Scandi navische landen. Van de 50 miljoen kg zout, die kunnen worden opgeslagen, lig gen er nu 352.000 kg. Wat er vandaag was De „Allanwater" was vandaag binnen met 440 kisten vis, waarbij 150 schelvis, 65 gul en kabeljauw, 5 makreel, 50 haring, 150 wijting, 20 diversen, 210 stuks stijve kabeljauwen. De kleine vaart was binnen met 7000 kg tong en 600 kisten schol. Voor de export De export nam vandaag regels grote kabeljauw af voor f 55-f 65, kleine voor f 35-f 40. Grote schol haalde f 31-f 34, grootmiddel f 33-f 38, zetschol f 55-f 63 en schol I f 51-f 61. Grootmiddel tong per kg noteerde f 3,30-f 3,40, kleinmiddel f 3,60- f 3,70, tong I f 3,40-f 3,50, tong 2 f 2,95- f 3,05 en tarbot f 3-f 3,40. Wat er komt Voor de zaterdagmarkt werd de VL 27 Burgemeester Heusdens verwacht met 600 kisten vis. Het binnenland in De binnenlandse handel nam grote schelvis af voor f 49-f 58, groot middel voor f 50-f 54, kleinmiddel voor f 54-f 58, pennen voor f 52-f 57 en braadschelvis voor f 43-f 50. Wijting deed f 37-f 40, schol 2 f 38-f 31 en schol 3 f 34-f 23. Grote gul maakte f 48-f 43, middel f 43 en torgullen f 36. Kisten kabeljauw leverden op f 86, grote tong per kg f 3,50-f 3,70 en haring per kist f 19-f 24. Actie De Scheveningse viskleinhandel heeft vanmorgen geweigerd, de door een aantal garnalenschokkers aangevoerde vis te ko pen, uit protest tegen de verkoop van on dermaatse vis door deze garnalenvissers aan het publiek. De uit ongeveer 70 kis ten bestaande aanvoer werd door de klein handel genegeerd en moest voor de vis- meelindustrie worden bestemd. De verontwaardiging van de Scheve ningse kleinhandelaren was gewekt door praktijken van zeventien garnalenvissers van buiten Scheveningen, die er volgens de beschuldiging van de kleinhandel de laatste weken een gewoonte van maakten, om de gevangen ondermaatse vis buiten de visafslag aan het publiek te verkopen. Bestuursleden van de viskleinhande- larenvereniging „Vrede", onder wier aus piciën de boycot-actie werd gehouden, zei den, dat deze onwettige verkoop van on dermaatse vis een dergelijke omvang had aangenomen, dat een tegenactie van de kleinhandel onvermijdelijk was. Deze tegenactie werd vanmorgen vroeg door de voorzitter van „Vrede", de heer A. Dijk huizen, ingeleid. Hij gaf een uiteenzetting van de situatie en verzocht de kleinhandel, de aanvoer van de garnalenschokkers vandaag te boycotten. De tunnelbouw in Velsen heeft soms vreemde consequenties - zoals deze: het benzinestation ter hoogte van de Hofgeest, dat daar nog maar een paar jaar dorstige automobielen laaft, moest, toen de plannen voor de aansluitende wegen veranderden, achttien meter naar achteren - gisteren is men er aan begonnen - met man en macht en een sterke lier, die het deels betonnen gebouwtje centimeter voor cen timeter naar achteren trekt. Vanmorgen was men achttien centimeter opgeschoten, maar als een kleine verzakking en een ongehoorzaam stukje „glijbaan" (men ge bruikt vetsteeën voor deze ongebruikelijke verhuizing) verholpen zijn, kan het tank station morgenavond op zijn nieuwe plaats zijn. En kan het gesprek beginnen, wie dit dure karwei van zo'n twintigduizend gulden moet betalen. Want niet alleen, dat het station verplaatst moet worden, ook alle tanks, pompen en aansluitingen „gaan er op achteruit". AMSTERDAM Van de verlaging van het Engelse offi ciële disconto van 5lA tot 5 percent ging donderdag een psychologische uitwerking uit op de effectenmarkt te Amsterdam. Deze verlaging was al wekenlang „in de pen" en men had er al geruime tijd reke ning mee gehouden. Men was het er ter beurze wel over eens dat deze maatregel van Londen een verbetering kan inluiden van Engelands situatie, maar dat daarvan voor de positie alhier niet zo veel te ver wachten is. In geen geval was mei) de me ning toegedaan dat het voorbeeld van de Bank of England gevolgd zal worden door de Nederlandsche Bank. De invloed van de Engelse discontoverlaging beperkte zich dan ook tot een opgewekter stemming voor de staatsfondsenmarkt. Over de ge hele linie waren Nederlandse staatslenin gen beter gestemd en met name de staffel- lening liep omhoog tot 87, investerings certificaten tot 92. In het verdere verloop evenwel trad een reactie in waardoor de staffellening weer tot 86 3/8 terugviel. Uit eindelijk bleef er dus van de Engelse maat regel alhier niet veel over. Toch was onze aandelenmarkt opgewek ter gestemd dan de vorige dagen, hetgeen in hoofdzaak moet worden toegeschreven aan het optimistischer slot van Wallstreet. Internationale fondsen waren dientenge volge over de gehele linie aan de vaste kant: Philips passeerde de 250, Unilever liep op tot 342 en Koninklijke werd ver handeld op ruim 1 gulden hoger niveau AKU herstelde tot bijna 200. Overigens had de markt weinig te bete kenen; scheepvaart was echter in herstel, ook voor KNSM, die de laatste dagen door het teleurstellende dividend waren afge brokkeld. Indonesische fondsen verwaar loosd. Converteerbare obligaties Philips goed prijshoudend op 112 1/4. De spoor weglening werd vernomen op 101. De claims Arnhemsche Scheepsbouw deden onveranderd 120 gulden. Prolongatie 3 3/4 percent. (ANP). NEW YORK Alleen de aandelen van openbare nuts bedrijven liepen donderdag op tijdens een zeer flauwe beurs, aan het slot waarvan een lange reeks fondsen over het alge meen lager stond genoteerd. Spoorweg- waarden gingen voor in de daling en be reikten een nieuw laagtepunt sinds 9 fe bruari 1956, bijna precies een jaar geleden. Ook industriewaarden bereikten een nieuw laagtepunt (sinds 29 november). De omzet daalde van 2.110.000 op woensdag tot 1.840.000 op donderdag. Aan het slot stond het Dow Jones in dustriegemiddelde met 2.10 verlies op 468.71; dat voor spoorwegen met 1.28 ver lies op 145.10 en openbare nutsbedrijven met 0.33 winst op 71.23. Aan het begin van de beurs had zich het herstel voortgezet van laatbeurs woensdag, toen de voornaamste groepen hoger sloten. Maar de stijging trok niet genoeg kopers aan om gaande te blijven. (U.P.) 3-3 °/o Nederl/47 3 °/o Nedl. 1962/64 A. K .U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew Philips Gloeil. pref .Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank. Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Nu Stormvogels momenteel weer sterk in de running is, wordt ook zondag a s. voor de wedstrijd Stormvogels-AGOVV weer veel belangstelling verwacht. In ver band daarmee wordt, om de wachttijd te verkorten, de competitie-wedstrijd Storm vogels 2-DHC 2 op het hoofdterrein ge speeld. Op donderdag kwamen in IJmuiden bin nen: Anke Henrike van Mantyluoto, Edmund Holm van Gothenburg, Tabrix van Swansea, Amor van Rotterdam, Hunzeborg van Col chester, Jarensk van Antwerpen, Luban van Antwerpen, Texelstroom van Liverpool, Schippersgracht van Pori, Westerdok van Londen, Elenora Maersk van Swansea, Vin- dö van Rotterdam, Marylyn van Monrovia, Argos van Gdynia, Aristee van Caen, Bull finch van Londen, Delfinus van Rotterdam, Billiton van Antwerpen, Fountain Abbey van Goole, Maria T'. resia van Swansea, Wormo van Antwerpen, Noorderlicht van Swansea, Spaarnestroom van Hull, Boskoop van Antwerpen, Hornero van Rotterdam. Vertrokken zijn: Vechtstroom naar Ports mouth, Menje naar Rotterdam, Ragna Gor- thon naar Nordenham, Elisabeth Berger naar San Juan, Agajus naar Gent, Borth- wick naar Leith, Eemland naar Bremen, Martin naar Cork, Schwennau naar Ham burg, Isola naar Londen, Wappu naar Lon den, Willemstad naar Hamburg, Jarensk naar Stockholm, Ilos naar Rotterdam. Algenib, 6 v. Santos n. Montevideo. Amerskerk, 6 v. Beira n. Dar Es Salaam. Appingedijk, 5 v. Norfolk n. New York. Alblasserdijk, 7 te Rotterdam. Aardijk, 8 te Kaapstad. Amstelkroon, 7 v. Bombay n. Fremantle. Amstelveen, 7 te Damman. Andijk, 8 te Houston. Annenkerk, 7 v. Hongkong n. Singapore. Abbekerk, 6 dw. Guernsey n. Dakar. Aegis, 6 v. Antwerpen n. Amsterdam. Amstelwal, 6 bij vuurschip Elbe Weser n. Brake. Arkeldijk, 7 te Boston. Alderamin, 7 te Rangoon. Axeldijk, 7 te New Orleans. Amor, 7 te Amsterdam n. Algiers. Alcor, verm. 7 v. Hamburg n. Antwerpen. Argos, 7 te Amsterdam verw. Albireo, 7 te Antwerpen. Almkerk, 7 te Hamburg. Aalsum, 7 140 m. w. Acapulco n. San Francisco. Attis, 7 te Auxcayes v. Pto. Cabello. Bonaire, 6 v. Paramaribo n. Madeira. Bussum, 6 v. Amsterdam n. Curagao. Banka, 7 te Bona. Beninkust, pass. 6 Las Palmas n. Dakar. Britsum, pass. 7 Key West n. Marseille. Boskoop, 7 v. Antwerpen n. Amsterdam. Billiton, 7 v. Antwerpen n. Amsterdam. Bengawan, 7 690 m. n.w. Walvisbaai n. Durban. Caltex Delft, 7 v. Rotterdam n. Gothenburg. Caltex Pernis, 7 v. Rotterdam n. Sidon. Camerounkust, 7 te Winneba. Corilla, 12 te Balikpapan verw. Caltex Leiden, 6 100 m. n.w. Kreta n. Sidon. Calamares, 7 te Golf Ito v. Balboa. Caltex Nederland, 7 v. Kopenhagen n. Pernis. Concepcion, 7 300 m. n.n.o. L. Palmas n. L. Palm. Drente, 8 te Semarang. Doris. 7 v. Petit Goaves n. Port Au Prince. Dorestad, 6 410 m. w.z.w. Bombay n. Mena Al Ahmadi. Eos, 6 te Algiers. Etrema, 6 v. Bahia n. Vitoria. Eemland, 7 v. Amsterdam n. Bremen. Elisabeth Berger, 7 v. A'dam n. San Juan P.R. Gaasterland, 6 130 m. n.n.o. St. Paulrocks naar Las Palmas. Gadila, 7 85 m. z.o Kp. Leeuwin n. Adelaide. Gordias, 7 v. Izmir n. Tunis. Gooiland, 6 te Amsterdam. Guineekust, 8 250 m. z.z.w. L. Palm. n. Le Havre. Heelsum, pass. 6 Miami n. Savannah. Hersilia, 6 te Demerara. Hoogkerk, 6 v. Bremen n. Antwerpen. Hathor, 7 v. Punta Cardon n. Willemstad. Hilversum, 6 3150 m. v. Landsend. Jagersfontein, 6 v. Las Palmas n. Southampton. Johannes Frans, 7 te Rastanura. Joseph Freering, 6 v. Amsterdam n. Monrovia. Japara. KPM, 7 210 m. w. Melbourne naar Fre mantle. Kylix, 6 te Curagao. Kota Baroe, 7 te Penang. Korenia, 6 60 m. o. Gibraltar n. Curagao. Kopionella, 7 70 m. o. Jamaica n. Curagao. Koratia, 7 te Aruba v. Singapore. Korovina, 8 te Lyttleton v. Singapore. Leuvekerk, 8 te Durban verw. Limburg, 6 v. Dakar n. Belawan. Lissekerk, 6 bij Vlissingen n. Antwerpen. Lombok, 7 v. Cristobal n. Port of Spain. Leopoldskerk, 7 te Las Palmas v. Kaapstad. Luna, 7 te Pernis n. Rotterdam. Maasland, 8 te Montevideo verw. Maaslloyd, 6 v. Genua n. Rotterdam. Macuba, 6 v. Rotterdam n. Hamburg. Marisa, 6 te Piraeus. Mitra, 6 te Rotterdam. Mataram, 8 te Semarang. Metula, 7 v. Pulubukom n. Melbourne. Mapia, 6 v. Balikpapan n Bitung. Merwede, 6 te Warri. Muiderkerk, 7 te Antwerpen. Maureen, 7 te Stettin. Montferland, 7 te Amsterdam. Nigerstroom, 7 te Antwerpen v Amsterdam. Notos, 6 70 m. n.o. Kp. Vilano n Malaga. Nieuw Amsterdam, 7 te Sanblas. Oostkerk. 6 v. Genua n. Duinkerken. Osiris, 6 700 m. z.w. Azoren n. Londen. Pr. Willem v. Oranje, 5 v. New York n Damman. Prins Willem III, 6 te Rotterdam. Poelau Laut, 7 v. Bahrein n. Bombay. Polyphemus, 7 v. Rejangriver n. Songapore. Prins Willem V, pass. 7 Dover n. Oslo. Pr. Joh. Will. Friso, 6 275 m. z.o. Malta n. Antw. Prins Casimir, 7 v. El Libertad n. San Jose. Pendrecht, 7 65 m. n.o. Finisterre n. Rotterdam. Peperkust, 6 v.e Amsterdam n. Hamburg. Radja, 8 te Penang. Roepat, 8 te Colombo. Rita, 7 te Sambu. Rondo, 6 te Genua. Rijnkerk, 7 te Hamburg v. Bremen. Raki, 7 te Amsterdam n. Port Sulphur. Salatiga, 6 te Khorramshar. Stad Arnhem, 6 v. Rotterdam n. Hampt. Roads. Statendam, 6 v. Rotterdam, 7 te Le Havre. Stad Alkmaar, 6 200 m. n.w. Finisterre n. Antw. Stanvac Djirak, 9 te Noumea verw. Statue of Liberty, 6 55 m. z.w. Dakar n. Kaapst. Sunetta, 6 v Suva n. Vudapoint. Saidja, 7 te Pladju. Soestdijk, 6 450 m. n.o. Azoren n. Antwerpen Stad Schiedam, 7 te Rotterdam. Stanvac Pendopo, 7 te Sungeigerong. Solon, 7 te Maracaibo v. La Guaira. Sibajak, 7 v. Melbourne n. Fremantle. Stad Alkmaar, 11 te Alkmaar verw. Stentor, 2 te Houston. Tawali, 7 te Las Palmas verw. Teiresias, 7 rede Belawan. Ternate, 7 v. Singapore n. Tj. Priok. Tibia, 6 190 m. o Mombasa n. Mena. Tjibantjet, 7 te Semarang. Tomini, 7 v. Abarian n. Bahrein. Tiberius, 7 te Kingston v. Blackriver. Triton, 8 te New Orleans v. Turkseiland Tjikampek, 8 te Hongkong v Moji. Tero. 8 te Antwerpen verw. Tjisondari, 4 v. Lor. Marques n. Durban. Van Noort, 8 v. Hongkong n. Tientsin. Willemstad, 6 te Amsterdam. Willem Ruys, 8 te Belawan. Woensdrecht, 6 te Miri v. Kawasaki. W. Alton Jones, 6 90 m. z.w. Dakar tl. Mena. Westertoren, 7 te Willemstad. Zonnewijk, 11 te Mobile verw. Zuiderkerk, 7 te Cuxhaven. Zuiderkruis, 14 te Rotterdam verw. Zijpenberg, 9 te IJmuiden verw. KLEINE VAART Boreas, 7 te Rotetrdam n. Amsterdam. Bab T, 6 v. Bayonne n. Garston. Eisa, 5 v. Goole n. Nantes. Eljo, 7 v. Galway n. Kincasslagh. F.levo, 5 v. Ceuta n. Barcelona. Joost, 6 v. Stockholm te Valdemarsvik. Kaap Falga, 2 v. Bordeaux te Londen. Kaap St. Vincent, 6 v. Vestervik te Rotterdam. Notos, 6 90 m. n o. Cp. Vilano n. Malaga. Plato, 6 v. Algiers n. Amsterdam. Prinsengracht, 7 te Gent v. Port Talbot. Ponza, 6 v. Aberdeen n. La Rochelle. Schippersgracht 7 te Zaandam v. Mantyluoto. Tilly, 6 v. Honfleur te Grimsby. Westerhorn, 7 te Antwerpen. SLEEPVAART Ebro, 6 v. Rotterdam te Rouaan. Hudson, 6 700 m. z.o. Takoradi n. IJmuiden. Humber, 6 v. Dakar. Titan, 6 te Portsmouth. Zwarte Zee, 6 160 m. o.n.o. Madeira n. Casablanca. Slotkoers gisteren 867/i« 91u/ie 199% 291 195% 273 213 274 251 144% 341% 219 779 155,60 79 175% 169 279% 97 100% 220 167 183 186 67% 179 62'5/i. 40% 77 Vs 34% Voorbeurs koersen 201 251 344 f 155,—

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7