Vier instanties controleren ambtelijke efficiency De eniae vanjO Film over leven en werken van Vincent van Gogh Amsterdams burgemeester opende autotentoonstelling Nota over bestedingsbeperking komt maandag in de ministerraad Première in Den Haag Gemeentebestuur staat achter de plannen voor nieuw R.A.I.-gebouw De Reina Prinsen Geerligsprijs 1957 De negen Muzen VRIJDAG 8 FEBRUARI 1957 Garantie Herstelbank goedgekeurd Kerkelijk Nieuws Kamer wenst controle op Artillerie -inrichting Minister Mansholt over teelt van suikerbieten Parlementair commentaar „Jan van Dommelen" uit Santpoort wint Haegchspel Kennemerland De sigaret en de kanker Plesman-monument Mari Andriessen maakt een schetsontwerp (Van onze Kamerverslaggever) Minister Hofstra heeft gisteren in de Tweede Kamer erkend, dat een doeltreffend ambtenarenapparaat uitermate belangrijk is. Maar de verwezenlijking daarvan is een moeilijk probleem. Critiek op bureaucratie is populair en gemakkelijk. Het grootste deel van de efficiency-taak ligt nog voor ons, aldus de minister van Finan ciën, maar er houden zich reeds enige organen mee bezig. In de eerste plaats is er de inspectie rijksfinanciën, die toeziet op de zuinigheid en de doeltreffendheid van de uitgaven. Ook de Algemene Rekenkamer let daarop. Het derde efficiency-appa- raat is de adviescommissie voor de doelmatige organisatie van de rijksdienst. En ten vierde zijn er de organisatie- en efficiency-deskundigen, die op de afzonderlijke de partementen aan het werk zijn. De liquiditeitsgarantie van vijftig mil joen gulden voor de Herstelbank kan voor het rijk een nare zaak zijn als op de garan tie een beroep wordt gedaan op een mo ment, dat het rijk ook krap zit. Vermoede lijk zal het beroep niet worden gedaan, maar als het gebeurt is er geen risico aan verbonden, want de Nationale Herstelbank is credietwaardig. Een eventueel voorschot komt na één jaar of twee jaar terug. Voor het overige zal de Herstelbank voor de eigen financiering moeten zorgen. Het is een zelfstandige instelling en geen staats bedrijf, al bezit het rijk 51 percent van de aandelen. Vertrouwelijke gegevens over de Her stelbank wilde minister Hofstra wel ter inzage verstrekken aan de Vaste Kamer commissie voor Financiën. Tegen de voor gestelde liquiditeitsgarantie werd daarna in de Kamer geen bezwaar meer gemaakt. De desbetreffende begrotingspost werd goedgekeurd. Verlaging van het belastingtarief voor ongehuwden heeft de volle sympathie van de minister, maar in een situatie, waarin men staat voor de noodzaak van belasting verhoging, past niet een verlaging van de belasting voor vrijgezellen. Daarom moest minister Hofstra zijn afwijzend standpunt handhaven. Ook voor het belastingvrij reserveren is thans het moment niet geschikt. Het zou de bestedingen stimuleren en daaraan be staat thans geen behoefte. De circulaire aan de belastinginspecteurs, volgens welke ondernemers en de beoefe naren van vrije beroepen grondig moeten worden gecondoleerd en de overige be lastingplichtigen globaal, betekent niet, dat altijd de ondernemers scherper dan anderen worden gecontroleerd. Elk jaar worden een aantal posten uitgekozen, die grondig moeten worden bekeken. De tech niek van de aanslagregeling is zo, dat thans meer kan worden gecontroleerd dan vroe ger. Indien de circulaire in strijd zou zijn met de rechtvaardigheid, zou minister Hofstra haar niet hebben uitgezonden. Het gaat erom hoe met het beschikbare appa raat het meest doeltreffend kan worden gewerkt. Er is geen toenemende achter stand in de aanslagen. De achterstand wordt integendeel ingelopen. Vorig jaar bedroeg de achterstand 3.3 percent van de aanslagen en thans 1,3 percent. De bezet ting van de belastingkantoren is voldoen de om de extra administratie voor de Al gemene Ouderdomswet op te vangen. De achterstand bij het kadaster neemt wél van jaar tot jaar toe. De voornaamste oorzaak is het „wegkopen" van personeel. Daartegen wordt gedaan wat mogelijk is. Het aantal ambtenaren bij het kadaster is iets toegenomen en op de achterstand bij de ruilverkaveling wordt ingelopen. Een kleine efficiency-commissie heeft in mei 1956 haar eerste rapport uitgebracht. Dat heeft bijgedragen tot verbetering van de toestand. De instelling van een breed sa mengestelde commissie wil minister Hof stra bevorderen. Tot zijn leedwezen is de minister nog niet in de gelegenheid geweest het uitgif- tebeleid in de Noord-Oostpolder grondig te bekijken. Voor 1957 is een wijziging in het uitgiftebeleid onmogelijk. Indien grond zou worden verkocht, zouden de boeren zelf moeten bouwen en dan zou den zij dit jaar in tijdnood komen. Aan de nota over de bestedingsbeperking wordt de laatste hand gelegd. De nota komt maandag in de ministerraad in dis cussie, Eventueel kan de nota dan de vol gende week bij de Tweede Kamer worden ingediend. Maar het te ook mogelijk, dat het nog een week later wordt. Tandheelkundige bevoegdheid De Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aangenomen om de bevoegdheid tot het verrichten van tandheelkundige behandeling te verlenen aan een zeer klein aantal tandtechnici, die vóór 10 juni 1913 hier te lande in feite werkzaam waren op het gebied der tand heelkunde, mits zij doen blijken van vol doende bekwaamheid. Minister Suurhoff zegde een nota toe over de tandheelkundige verzorging en de daarbij betrokken hulpkrachten. Na een korte discussie heeft de Kamer voorts het wetsontwerp aangenomen, dat Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Orangeville (Ontario, Cana da) (Can. Ref. Church) S. S. Cnossen te Enumatü. Aangenomen naar Katwijk aan Zee C. J. Breen te Terneuzen. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar 's-Gravenhage-Zuid W. de Joode te Ede. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Musselkanaal C. Zijlstra te Franeker. Ds. J. A. Broers overleden In de ouderdom van 94 jaar is te Utrecht overleden ds. J. A. Broers, emeritus pre dikant der Ned. Herv. Kerk. Met hem is- een zeer vitaal werker heengegaan, die zich na zijn predikantenloopbaan in Indo nesië zeer verdienstelijk gemaakt heeft door het samenstellen van zijn „Neder- lands-Chinese lexicon", het eerste Neder- lands-Chinese verklarend woordenboek. Reeds 50 jaar geleden maakte ds. Broers een begin met zijn studie van de Chinese taal. Zijn arbeid temidden van de Chinezen maakte hem in de loop van de jaren ver trouwd met de bijzondere zegswijzen van deze moeilijke taal. Het schrijven van de Chinese letters bleek een studie op zich zelf. Op 70-jari.ge leeftijd begon hij het woordenboek samen te stellen. Op zeer hoge leeftijd mocht hij de voldoening sma ken dit meer dan 1200 bladzijden tellende woordenboek te voltooien. in het belang van de volksgezondheid re gelen stelt met betrekking tot het toezicht op de waterleidingbedrijven en de organi satie van de openbare drinkwatervoorzie ning. Aangenomen wordt, dat thans onge veer 8.400.000 inwoners van ons land in de gelegenheid zijn leidingwater te betrekken en dat 84 percent der woningen op een wa- tërleidingsnet is aangesloten, welk percen tage in het dichtbevolkte westen de 100 na dert. Vooral in het westen is daarom een wettelijke bescherming van de waterwin- plaatsen tegen verontreiniging noodzake lijk. Ongeveer een zesde deel van de bevol king is nog niet van leidingwater voor zien. Tegen de vervuiling van Rijn en Maas bestaat behoefte aan internationaal overleg, dat minister Suurhoff zal bevor deren. (Van onze parlementaire redacteur) Toen woensdag in de Tweede Kamer de voorzitter terloops mededeelde dat het wetsontwerp inzake de oprichting van het bedrijf Artillerie Inrichting van de agenda werd afgevoerd op verzoek van de minister van Financiën, wisten ingewijden wel wat de minister tot dit verzoek had genoopt. Het wetsontwerp had bij het afdelings- onderzoek een zeer slecht onthaal gekregen en in de commissie van rapporteurs be stond er eenstemmigheid over dat men het in deze vorm niet zou kunnen noch willen aannemen. Het hoofdbezwaar van de Ka mer scheen te zijn, dat volgens de ontwor pen bepalingen de volksvertegenwoordi ging haar recht van controle niet degelijk zou kunnen uitoefenen. Daarom wenst men de vorm van een bedrijf overeenkomstig de regelen van de Bedrijvenwet. Minister Mansholt heeft geantwoord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamer lid de heer Mertens (KVP) over de fi nanciële resultaten van de teelt van sui kerbieten. Het is de minster bekend, aldus het antwoord, dat vele landbouwers zijn teleurgesteld over de financiële resultaten van de suikerbieten, verbouwd in het af gelopen seizoen. De in vele gevallen minder goede uit komsten moeten naar de mening van de minister worden toegeschreven aan de slechte weersomstandigheden, een risico, dat uiteraard voor rekening is van de ver bouwer. Op de vraag, of het areaal bieten in 1957 niet belangrijk zal inkrimpen, is nog moeilijk een concreet antwoord te ge ven. De minister is van oordeel, dat niet een lonende garantieprijs alleen bepalend is voor de omvang van het areaal, daar deze verbouw in vele gevallen reeds zijn be grenzing vindt in de op het bedrijf be schikbare werkkrachten. De minister acht het gewenst, dat de suikerprijs voor de oogst 1957 zo spoedig mogelijk wordt vastgesteld. Reeds thans kan worden toegezegd, dat wijzigingen, voortvloeiende uit een herziening van de uitgangspunten voor de kostprijscalcula ties, in de nieuwe suikerprijs zullen wor den doorberekend. (Van onze parlementaire redacteur) De beraadslagingen over de begroting van het departement van Financiën lever den als enig nieuwtje de mededeling van minister Hofstra op, dat een wetsontwerp over nieuwe mogelijkheden tot herkapita lisatie zijn departement verlaten heeft. En dan was er ook nog 's ministers verzeke ring, dat het met betrekking tot de bespre kingen inzake de bestedingsbeperking bin nen het kabinet alles koek en ei is. Ge makkelijk is het echter niet een deugdelij ke nota omtrent deze aangelegenheid op te stellen. Daarom is het niet te verwon deren dat die nota niet deze week, maar op zijn vroegst in de loop van de volgende week het licht zal zien. Voor hen, die voortdurend mopperen, dat het kabinet vrijwel niets anders doet dan adviezen vragen, terwijl de regering toch behoort te tonen, dat zij werkelijk zelf regeert, moet het een enigermate troostrijke wetenschap zijn, dat, minister Hofstra, naar hij kon verklaren, dank zij het overleg met ver scheidene van zijn ambtgenoten reeds be zuinigingen heeft bereikt. Op dit punt is hij zeer actief geweest en daarvoor ver dient hij dus lof. Maar niet voor zijn op merking, dat, voor zover het gaat om kwesties van doeltreffender organisatie, inwinning van advies omtrent de indeling van ministeriële departementen niet in aanmerking komt, aangezien dat immers een politieke aangelegenheid is. Hier zei de minister meer dan hij zakelijk en wel overwogen kan verantwoorden, want aan beantwoording van de vraag, welke mi nisteriële departementen er dienen te zijn en hoe zij moeten worden ingedeeld, is nu juist in zeer belangrijke mate een kwestie van doeltreffendheid. Zeker, het is denk baar, dat soms hetgeen uit een oogpunt van doelmatigheid ideaal zou - zijn, moet wijken voor een of andere eis van politie ke werkelijkheid. Maar om nu te doen voorkomen, alsof uitsluitend politieke overwegingen bij die indeling de beslissen de factoren zouden zijn, dat gaat toch veel te ver. Vandaar ook, dat ik meen, dat mi nister Hofstra in dit opzicht iets heeft be weerd, dat hij bij nadere overweging zelf niet als juist zou kunnen of willen staande houden. De jury van het Haegchspel Kennemer land heeft tot winnaar van deze voor ronde tot deelneming in het Landjuweel uitgeroepen de toneelvereniging „Jan van Dommelen" te Santpoort. Deze vereniging behaalde met haar opvoering van „George en Margaret" van Gerard) Savory het hoogste aantal punten. Tezamen met de nog aan te wijzen win naars, van de Haegchspelen Zuid en Noord, dingt deze vereniging dus mee in de strijd om de trofee van het Landjuweel. Nog deze maand zullen de winnaars van de spelen Noord en Zuid bekend worden ge maakt. De motiveringen van de jury voor het Haegchspel Kennemerland zullen bin nenkort ter publikatie worden vrijgegeven. Een internationale groep geleerden, die sinds drie jaar in het Parijse Radiuminsti- tuut proefnemingen doet teneinde het even tuele verband tussen longkanker en het roken van sigaretten te kunnen vaststellen, heeft thans rapport uitgebracht over haar laatste experimenten met een teerverbin- ding, „3-4-9-10 dibenzopyrene" geheten, die in hoge concentratie in sigarettenrook voorkomt. Met een extract van dit verbrandings- produkt hebben de onderzoekers drie groe pen muizen geïnjecteerd. Bij alle proefdie ren ontwikkelde zich, aldus het rapport, kanker, die reeds na 41 dagen waarneem baar was en binnen vijf maanden tot de dood leidde. Leider van het onderzoekingsteam is de Vietnamese kankerspecialist, dr. Buu Hoi, die geparenteerd is aan de koninklijke familie van Vietnam. Volgens hem kan een aanzienlijk deel van het 3-4-9-10 dibenzo pyrene in sigarettenrook wellicht uitge schakeld worden „door de rook af te koe len, of bijvoorbeeld door het gebruik van filters, waarin het schadelijke bestanddeel neer zou slaan". (U.P.) ADVERTENTIE ■ww"11 In het Haagse Apollo-theater is donder dagavond de Nederlandse première gege ven van de Amerikaanse film over het le ven van Vincent van Gogh „Lust for live". Men vindt hiernaast de woorden, die de minister van O. K. en W. mr. J. M. L. Th. Cals vooraf heeft gesproken, een introduc tie, die daarom zo merkwaardig was, om dat de minister nog onkundig was van de artistieke kwaliteiten van de film, welke hij inleidde. Hij kon dus niet veel meer doen dan de hoop uitspreken dat zij het ideaal van Van Gogh waar zou maken: schoonheid en waarachtigheid te bren gen aan een zo'n groot mogelijk publiek. Welnu, die hoop is maar ten dele in ver vulling gegaan. In de korte beschouwing welk ik hier aan de film wijd, kan ik slechts summier ingaan op de vele pro blemen, welke een beoordeling opwerpt ik stel mij voor er spoedig met nadere preciseringen op terug te komen maar het valt toch niet moeilijk vast te stellen dat de film een zwak en pathetisch begin heeft, een toneelmatige en nog te opper vlakkige weergave geeft van de veelbe wogen levensloop van de schilder om pas tegen het eind op toeren te komen en de tragische ondergang van Van Gogh waarlijk zichtbaar te maken. Ik maak mij sterk, dat de documentaire, die Jan Huls- ker voor Polygoon-Profilti over werk en leven van Van Gogh heeft gemaakt, de film „Lust for live" voorbijstreeft. Opmer kelijk is dat in beide cinematografische bio grafieën de gesproken brieven van Vin cent aan Theo het beeld veelvuldig bege leiden en dat zulks in de documentaire van Hulsker een indrukwekkender gezicht op de mens en kunstenaar Van Gogh geeft dan het geval is in de film van Vincente Minelli. Men zou de Amerikanen tekort xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxooooooooocoooooooooooócoa De tentoonstelling van bedrijfsauto's, die in het RAI-gebouw in de hoofdstad wordt gehouden, is donderdagmiddag ge opend door Amsterdams nieuwe burge meester, mr. G. van Hall, die onder meer zei, dat deze expositie een noodzakelijke economische oriëntatie biedt voor het ge hele wegvervoer. Zij behoort, naar Neder landse maatstaven gemeten, tot de grootste in haar soort. Dat er uit niet minder dan tien verschillende landen voertuigen zijn te zien, accentueert in sterke mate haar in ternationale karakter. Zij is van zeer grote betekenis niet alleen voor Amsterdam maar voor het gehele Nederlandse be drijfsleven. De vreugde, dat zij in de hoofd stad wordt gehouden, is echter, aldus mr. Van Hall, gemengd met een gevoel van te leurstelling. De grootste tentoonstellings ruimte in de hoofdstad is verouderd en voldoet niet meer aan de eisen, die aan zulk een ruimte moeten worden gesteld. Het is bekend hoezeer het gemeentebe stuur voor de totstandkoming van een nieuw RAI-gebouw heeft geijverd. Men kan ervan verzekerd zijn, dat het ook in de toekomst alles zal doen wat in zijn ver mogen ligt om een spoedige bouw te be vorderen. Zodra de regering toestemming geeft kan de eerste paal worden geslagen. De regering ziet het vraagstuk der volks huisvesting als staatsprobleem nummer één, aldus de burgemeester. Dit neemt echter niet weg, dat de bouw van een be hoorlijk tentoonstellingscomplex in Am sterdam eveneens als een Nederlands le vensbelang moet worden gezien, waarbij handel en industrie en daarmede de volkswelvaart in gelijke mate betrok ken zijn. Tevoren had de voorzitter van de R.A.I., de heer Egon F. Eriksson, in een toespraak de betekenis van het wegvervoer voor de Nederlandse economie uiteengezet. Hij was van oordeel dat bij het verzwaren van de lasten van het wegtransport niet i voldoende wordt beseft, dat transportkos- De minister van O., K. en W., mr. J. 8 M. L. Th. Cals, heeft bij de première 8 van de film over Vincent van Gogh een 8 korte toespraak gehouden, waarin hij 8 begon met op te merken, dat het de 8 Nederlandse filmindustrie helaas niet 8 gegeven is geweest' dit voor Nederland 8 zo bij uitstek dankbare onderwerp op het celluloid vast te leggen. Overigens 8 vermoedde hij, dat het maken van een 8 dergelijke film de Nederlandse produ- 8 centen voor een te zware financiële taak zou hebben geplaatst en misschien 8 ook, zo voegde hij daaraan toe, zou een 8 dergelijke onderneming op een gebrek 8 aan ervaring zijn gestrand, o Het betreurende, dat Nederland part 8 noch deel aan dit Amerikaanse film- werk heeft gehad, was de minister toch 8 met gevoelens van erkentelijkheid be zield jegens de Amerikanen, die dit 8 psychologisch en artistiek moeilijke on- 8 derwerp hebben aangedurfd. Hoewel de 8 minister de film nog niet gezien had, hield hij zich ervan overtuigd, dat men zich bij het maken van de film met 8 scrupuleuze zorg aan de feiten van Van Goghs leven heeft gehouden. Hij geloof- 8 de ook, dat met deze film recht was ge il daan aan het ideaal van Van Gogh te werken voor een zo groot mogelijk pu- 8 bliek. Hij meende, dat, wanneer men 8 8 erin was geslaagd een goed en aan- j: 8 grijpend beeld van de kunstenaar en 8 8 mens Van Gogh te geven, juist in ons 8 o land de waardering voor deze film zeer 8 8 groot zal zijn. KXXDCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXOCOOOOOOCXXXX doen wanneer men hen niet de eer na gaf, dat zij eerlijk hebben gepoogd een getrouw levensbeeld van Van Gogh op te bouwen. Terzijdes in de romantiek treft men gelukkig maar weinig en dan nog danig afgezwakt. Maar toch moet men heel lang wachten vooraleer uit het beeld de eenzaamheid en geestelijke strijd van de schilder gaat spreken. Nog te veel wordt afhankelijk gesteld van de dialoog, nog te weinig van de taal die het beeld zelf spreekt. Met inelkaar vloeiende scènes van werkelijkheid en schilderijen slaagt Vincente Minelli er vaak in Van Gogh te localiseren en de sfeer op te roepen, waarin hij leefde. Toch laat hij te Een rondgang langs de stands. Links de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, rechts de voorzitter van de RAI, de heer Egon F. Eriksson. ten niet zonder meer een kostprijsfactor uitmaken, maar dat een doeltreffend en goedkoop vervoer bepalend kan zijn voor de economische ontwikkeling van ons land. De heer Erikson deed een beroep op de overheidsinstanties, toch vooral naast de woningbouw ook het wegenplan zonder verdere vertraging uit te voeren. Hij be sloot met een „beroep op voldoende begrip in Den Haag" ten aanzien van de nood zaak van een nieuw R.A.I.-gebouw in Am sterdam. NIEUWE COMPOSITIES BIJ EEUWFEEST GELEEN De dirigent-componist G. Kockelmans in Geleen, onder meer directeur van het Maastrichtse Mannenkoor, heeft van het stichtingsbestuur „Eeuwfeest Geleen" op dracht gekregen voor het componeren van een Te Deum. Dit nieuwe koorwerk zal onder leiding van de componist worden uitgevoerd door alle Geleense zangkoren, met medewerking van het harmonie orkest van de staatsmijn Maurits, bij ge legenheid van de onthulling van een her denkingsmonument. Door de dirigent Piet Stalmeijer zal een feestmars gecomponeerd worden. weinig over aan een rustige beschouwing, die geen aanslag op de dynamische levens drift behoeft te betekenen, maar integen deel ons inzicht verdiept. Het resultaat is dan ook een film, die het grote publiek zeker behaagt, omdat ze het in een onge wone wereld binnenleidt, maar ons toch niet aangrijpt, niets wezenlijks bijbrengt. En dat is, alle goede bedoelingen en eer lijk pogen ten spijt, toch niet wat we ervan verlangen. Met deze vluchtige indrukken moge de lezer zich hier tevreden stellen. Zoals ge zegd zal er nog wel gelegenheid zijn meer te vertellen, vooral naar aanleiding van de opmerkingen van mr. Cals, die zeker steek houden. Al moet men het betreuren, dat de minister vergat te reppen van de zware druk der belastingen, die het in Ne derland op de eerste plaats al onmogelijk maken een zo groots opgezet filmwerk als deze levensgeschiedenis van Vincent van Gogh te realiseren. P. W. Franse De Reina Prinsen Geerligsprijs 1957 (lit teraire jeugdprijs) is uitgeschreven voor personen, die op 24 november 1957 de leeftijd van twintig jaar hebben bereikt en niet ouder zijn dan vijfentwintig jaar. De prijs bedraagt tweehonderd gulden. De jury bestaat uit: mevrouw Anna Blaman en de heren Rein Biijstra, Antoon Coolen, I Karei Jonckheere en dr. J. W. Schulte Nordholt. De inzendingen (proza, gedich- ten of toneelstukken) moeten voor 1 juli 1957 naar het secretariaat van de stichting Reina Prinsen Geerligsfonds (Koninginne weg 121) in Amsterdam worden gezonden. De inzendingen uit België moeten worden gezonden aan de heer Karei Jonckheere, Venstraat Rijmenam bij Mechelen. Het Comité Nationaal Monument dr. A. Plesman is in beginsel tot overeen stemming gekomen met de beeldhouwer Mari Andriessen omtrent het maken van een schetsontwerp voor een standbeeld van wijlen dr. A. Plesman. Het besluit tot het maken van een standbeeld is genomen na dat gebleken is, dat eerdere ontwerpen voor een meer symbolisch monument niet tot een voor alle betrokkenen aanvaard bare oplossing zouden leiden. In verband hiermee heeft de beeldhouwer Albert Termote, die in een eerder stadium was uitgekozen, zich teruggetrokken. Het stand beeld zal op het Hubertusduin naast het KLM-hoofdkantoor in Den Haag worden geplaatst. Nobelprijs De Nobel-commissie van de Zweedse Academie van Litteratuur heeft in totaal de namen van negenenveer tig kandidaten ontvangen voor de Nobel prijs voor litteratuur van dit jaar. Dit is het grootste aantal kandidaten dat tot dus verre gesteld is. De winnaar zal door de academie in november gekozen worden. De grootte van de prijs zal later dit jaar worden vastgesteld. De namen van de voorgestelde kandidaten zijn tot dusverre geheim, aldus U.P. Urn tussen asperges Schooljongens uit Grubbenvorst hebben op een aspergeveld een urn en beenderen opgegraven uit een vain de twee aldaar bij elkaar liggende grafheuvels. De urn dateert uit de zoge naamde Hallstadtperiiode, 400 tot 500 jaar voor Christus. Rector H. Janssen van het Ursulinenpensionaat in Grubbenvorst heeft de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek in Amersfoort van deze vondst in kennis gesteld. Enkele jaren ge leden werd op dit veld reeds een soortge lijke urn aangetroffen. Carnavalsconcert Een nieuw interna tionaal gilde in Maastricht, de Mesopota- miërs genaamd, wil de historische verbon denheid op muzikaal gebied tussen Aken, Keulen, Luik en Maastricht herstellen. En kele leden van deze groepering: André Rieu, dirigent van het Limburgs Symfonie Orkest, Friedrich Schmidtmann, compo nist in München-Gladbach en de musici Jan Toebosch uit Maastricht en zijn broer Louis Toebosch uit Breda hebben bijzon derheden verteld over het carnavalscon cert, dat woensdagavond 27 februari ge geven wordt in het Staargebouw in, Maas tricht. Het L.S.O. zal dan de „Maas-kerade" van Friedrich Schmidtmann ten doop hou den, een suite, die sluit met de mars: „En avant Mesopotamièns". Van Louis Toe bosch wordt dan een carnavalesk,e-pre- mière gegeven, het Caotatorium Carnavale, waarvan de componist verklaarde, dat het iets heel nieuws is, namelijk een meng vorm van een cantate en oratorium. Naar oud gebruik zal er ook een tekst bij wor den vervaardigd. Folklore Nabij Holten in het plaatsje Markelo begint op 26 augustus een feest- week met verschillende agrarische evene menten, waarvan het hoogtepunt zal wor den gevormd door een internationaal folk loristisch festival. Hiervoor zijn veertien buitenlandse groepen uitgenodigd. Men verwacht driehonderd deelnemers en hoopt daarmee het grote folkloristische feest, dat in 1955 in Zuid-Afrika werd gehouden, te overtreffen. De belangstelling, die nu reeds in het buitenland en ook in eigen land wordt getoond, is veelbelovende Liefdesbrieven Negen liefdesbrieven van Victor Hugo aan Juliette Drouet zijn deze week voor ruim achtduizend gulden op een veiling in. Parijs van de hand ge daan.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9