„Raadhuis"-hotel aan Plein 1945 een modern complex met 16 kamers Niemeijer SHAG „Vriendinnen ij van Venus" Agenda voor Velsen Christelijke middelbare school in de IJmond Bezoekt Havenberichten Afsluiting van pleinbebouwing aan de oostkant door aantrekkelijke gevel Beste kansen liggen bezuiden kanaal Vanmorgen in de vishal en op zee VOOR SEIZOEN 1958 GEREED? Agenda voor Beverwijk Erkend de beste! De eerste houtboot van het nieuwe seizoen Nieuwe route door Driehuis Haaienvissers met Brits schip in zee IJselmeervissers in moeilijkheden „Londen en IJmond diametraal verschillend" Winst voor v. Straten en Postma George van Renesse solist bij N.Ph.O. EEG^AlYKCr Nuttige zege van „Watervliet" I BEGIN APRIL kan hoogstwaarschijnlijk - als de laatste administratieve beletselen zijn weggenomen aan het Plein 1945 de bouw beginnen van het moderne, 16 kamers tellende hotel-restaurant „Raadhuis". Bouwer-hotelier C. Keur Sr. uit Zandvoort, die hiervoor gebruik maakt van een herbouwplicht, welke nog altijd is overgebleven van het voormalige Koning Willemshuis aan het IJmuidense Koningsplein in IJmuiden- West, heeft aanvankelijk zjjn plannen in Zandvoort zelf willen realiseren, maar kon daar geen grond krijgen. De bouw van het nieuwe IJmuidense hotel, die door autori teiten van gemeente en V.V.V. van harte ondersteund wordt, moet voor het nieuwe seizoen 1958 gereed zijn. De architecten ir. Henk Bakker en N. C. ten Broeke uit Amsterdam hebben voor deze nieuwbouw, die aan de oostkant van het Plein 1945 met het front naar de Lange Nieuwstraat toe, op de hoek van Zeeweg en De Noo- straat is geprojecteerd, een uitermate modern ontwerp gemaakt, dat in principe reeds rekening houdt met de bouw van een schouwburg aan het Plein èn met een uitbreiding van het hotel in de hoogte. De kosten van het pand worden op een half miljoen begroot j>Ja de goedkeuring door ir. W. M. Dudok, de bouwer van raadhuis en pleinbebou wing op het ontwerp van Bakker en Ten Broeke, is het wachten thans op de rijks goedkeuring, voor men beginnen kan met dat hotel, dat voor IJmuiden een aanwinst zal betekenen. De mogelijkheid is niet uit gesloten, dat er voorts in de verdere toe komst belangstelling bestaat voor een dé pendance van het „Raadhuis"-hotel aan de boulevard, die tussen de huidige pierwortel en de uitmonding van de recreatieweg be zuiden het domein van Duin en Kruidberg op het strand zal uitkomen. Drie etages met vide Het nieuwe hotel zal met de begane grond mee drie étage.s tellen, waarvan er een tussenverdieping - een „vide" - is en aan de voorzijde, dus uitkijkend op de Zee weg en het Plein een ruim terras krijgen vóór de ruimschoots mdt glas doorschoten gevel. Wanneer het schouwburg-plan doorr gaat - de kansen staan, zoals wij al eens eerder hebben meegedeeld, niet zo gunstig vanwege allerlei bouwstop>pen en investe ringsbeperkingen - wil men het nieuwe hotel door middel van eën overkluizing over de Zeeweg met de schouwburg ver binden, waardoor dan in de „luchtbrug" plaats komt voor de schouwburgfoyer en de schouwburgbezoekers tevens binnendoor naar het restaurant kunnen komen. De begane-grond van het nieuwe restau rant wordt ingenomen door het terras en de toegangs-draaideur, waarachter de hall aansluit op het trappenhuis. Aan de Noordkant wordt het gebouw afgesloten door kantoor, portiersloge en garderobe, aan de andere zijde van de hall ligt de grote restaurantzaal met buffetten en keukens plus pantry; aan de zijde van de Zeeweg is daarnaast nog plaats gehou den voor toiletten en drie telefooncellen. Grote zaal Op de eerste verdieping, die als „vide" gedacht is en dus niet een volledige etage wordt, komt een grote zaal met bar en dansvloer, wederom toiletten, een podium voor orkest en daarboven zijn nog twee MAANDAG 11 FEBRUARI IJMUIDEN Thalia: 20 uur: „Aasgieren van Texas". Rex: geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum: Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: open van 9.3012 en 1416.30 uur. Raadhuis: 15IV uur spreekuur wethou der van onderwijs. DINSDAG 12 FEBRUARI IJMUIDEN Chr. Metaal Bedru'fsbond, 19.45 uur: kienavond in het Hervormd Jeugdge- bouw IJmuiden (O.). Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 1012.30 en van 14.30 tot 17.30 uur. Filmliga Velsen, 20 uur: Rex filmvoor stelling. Thalia, als maandag. Pieter Vermeulenmuseum, als maandag. MAANDAG 11 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Djengis Khan". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De bandeloze". W.B. Theater, 20 uur: „Bij ons op Ha waii". „De Groentenbeurs", 14 uur: Tuinbouw- voorlichtingsdienst. 't Centrum, 20 uur: Jaarvergadering „Plan West". Openbare Leeszaal, geopend van 1517 en 1920 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 1920 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1518 en 1921 uur; lees- en studiezaal geopend van 1518 en 19 21.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.k. Leeszaal, St. Odulfstraat. 12, geopend van 10—11 en 17—18 uur. DINSDAG 12 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Noodlottige Passie". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De bandeloze". KSA-gebouw, 20 uur: Katholieke Vrou wengilde. Colonnegebouw, Beeckzanglaan, 20 uur: Welfare-cursus. „De Vijzel", Kienavond, Padvinders- groep „Wiawaha", 20 uur. Zeewjjkschool, 20 uur: Vrouwengroep Partij van de Arbeid, Lezing over Grie kenland. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 15—18 en 19—21 uur; lees- en studiezaal geopend van 1518 en 19— 21.30 uur. Het nieuwe hotel Raadhuiste IJmui den, zoals het van de Lange Nieuw straat af gezien zal warden. verdiepingen voor de hotelaccommodatie ontworpen. Op de tweede etage, boven de vide dus, komt mettertijd de bovengrondse verbin ding met de schouwburg binnen in het clubzaaltje, dat samengevoegd kan worden met de schouwburgfoyer, maar voorlopig als clubzaaltje of vergaderkamer (een har- monicawand kan het naar behoefte ver kleinen) uitstekende diensten kan bewijzen, terwijl voorts deze ruimte als biljartzaal dienst kan doen. Aan de andere kant van de gang liggen vier tweepersoons- en twee éénpersoons kamers met toiletten en badkamers. Tenslotte zijn er op de derde verdieping, waarvan het dak gelijk komt met de aan sluitende winkel- en woonbebouwing, maar waar nog een étage opgezet kan worden, zes éénpersoons-kamers en vier tweeper soonskamers ontworpen, wederom met bad kamers of douchecellen. De hotelkamers krijgen balkons; het trappenhuis vormt de centrale verbinding voor alle étages en dit middelgrote hotel zal met alle modern comfort worden uit gerust. Inmiddels zijn er weer enige onderge schikte vertragingen in de uitvoering van de winkelbouw aan het Plein zelf ge komen, als gevolg van een aantal wijzi gingen. De Middenstandsbank, die in haar nood- kantoor aan de Oosterduinweg uit de ruimte groeide, besloot inmiddels per 1 maart naar een flat aan de De Noostraat te verhuizen. Daarna zal de bank zich aan het Plein vestigen. I K I .1 M MX-,-..!. I I Nadat een initiatiefcomité enige maan den werkzaam geweest is, werd onder grote belangstelling van voorstanders van het Protestants-Chr. onderwijs de vereni ging voor V.H.M.O. in het IJmondgebied opgericht. Reeds waren vóór de vergadering van een groot aantal belangstellenden, die verhin- ADVERTENTIE Sh 5606 Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is zaterdagmiddag de eerste houtboot van dit jaar aangekomen. Het is het Finse s.s. „Lapponia", dat van de Finse haven Sörnas een lading van 455 vadem papierhout mee bracht. Dat deze eerste houtvaarder thans al voor de steiger van het bedrijf in lossing ligt is te danken aan de milde winter, waardoor in de Oostzee veel minder ijs is dan in voorgaande winters. Voordat de aanvoer en het lossen van papierhout goed op toeren zal raken, zul len er nog wel enige weken voorbijgaan. Echter worden aan de nieuwe loskade van het bedrijf bij de ppnten voorbereidin gen getroffen om ook daar met walkranen te kunnen lossen. Maandag binnen Vanmorgen waren aan de IJmuidense af slag de Klaas Wijker" met 330 kisten vis, waarbij 170 schelvis en voorts 300 stuks stijve kabeljauwen; de „Postboy" met 350 kisten, waarbij 120 schelvis en 95 dichte wijting; de SCH. 27 met 1700 stuks ijskabeljauwen, 300 stuks stijve kabeljauwen en 20 kisten diver sen; de SCH. 154 met 530 kisten vis, waarbij 130 schelvis, 170 gul en kabeljauw en 135 wijting; de „Claesje" met 75 kisten vis, waar bij 35 kabeljauw en gul. De kleine vaart was present met 37.000 kg tong, 3300 kisten schol, 100 tarbot en 800 stuks stijve kabeljauwen. i Wat er komt Voor de dinsdagmarkt lost de „Vinking- bank" 450 kisten vis, waarbij 170 schelvis, 100 gul en kabeljauw, 90 wijting en verder 175 stuks stijve kabeljauwen. Voor de export De export nam vanmorgen kabeljauw, schol, grove schelvis, tong en tarbot af. De regels, grote kabeljauw noteerden f 77- f 94, kleine f 36-f 46, kisten grote kabeljauw f 78-f 86, kisten kleine f 79-f 86. De grote schol leverde op f 26-f 29 middel f 31-f 35, zetschol f 5'5-f 57, schol I f 49-f55. Grote schel vis haalde f 45-f 50, grootmiddel f 48-f f 52. De grote tong per kg deed f 3,20-f 3,25, grootmiddel f 2,90-f 3, kleinmiddel f 3 15- f 3,20, tong I f 3,10-f 3,25 en slips f 2,80-f 3. Het binnenland in De binnenlandse handel nam de haring vandaag af voor f 21-f 24, makreel voor f 25- f 27 en wijting voor f 40-f 44. Schol 2 leverde op f 31-f 36, schol 3 f 18-f 26, grote gul f 40- f 45, middel f 36-f 40, torgullen f 32-f 35, zwarte koolvis f 82-f 95, grote gullenmaat f 32 en kleine gullenmaat f 33. Leng zat in prijs tussen f 92 en f 86, kleinmiddel schel vis maakte f 48-f 52. pennen f 48-f 53 en braadschelvis f 48-f 54. Viaduct over tunnelspoorweg bijna voltooid Wij herinneren eraan, dat binnenkort het viaduct te Velsen, in de nieuwe spoor baan Haarlem-Uitgeest naar de Velser- tunnel onder het Noordzeekanaal, in ge bruik zal worden genomen. Dit betekent, dat het verkeer van Haarlem via Sant poort naar IJmuiden door Velsen een nieuwe route zal gaan volgen. Tot nu toe volgde dit verkeer de Hagelingerweg, doch deze moet in verband met de voltooiing van de spoorlijn Haarlem-Uitgeest worden afgesloten. Het verkeer van Santpoort naar IJmuiden wordt het eerste jaar via de Van den Vondellaan, de nieuw aange legde Waterloolaan en de Kriemhilde- straat naar de Zeeweg te Velsen geleid. Het uit IJmuiden komende verkeer zal ge durende deze periode de Zeeweg blijven volgen tot de Driehuizerkerkweg, om deze linksaf in te slaan en vandaar de Van den Vondellaan op te draaien. Inmiddels is deze nieuwe route van natriumverlichting voorzien. Hiertoe moest worden besloten aldus de ANWB daar de breedte van de Kriemhieldestraat te gering is om het steeds intensiever wordend verkeer in beide richtingen te verwerken. Zodra in 1958 de Waterloolaan tot de Zeeweg zal zijn doorgetrokken, kan het verkeer in beide richtingen via de Water loolaan worden geleid. De ANWB heeft reeds maatregelen genomen om zijn weg- wijzersysteem aan de nieuwe situatie, welke zal ontstaan bij de ingebruikneming van het viaduct in de Van den Vondellaan, aan te passen. derd waren de geconvoceerde samenkomst bij te wonen, sympathie-betuigingen bin nengekomen. Na de bespreking werden de ontwerp statuten aanvaard. De vergadering ver enigde zich met de uitbreiding van het initiatiefcomité met enkele leden, waarna dit als voorlopig bestuur zal optreden. Dit bestuur zal rekening houdend met enkele opmerkingen uit de vergadering, zich als nog beraden of op enkele punten de sta tuten nog dienen te worden gewijzigd. Doordat Noordholland boven het IJ, wat het bezit van Chr. Middelbare scholen be treft misdeeld is en het Chr. Lyceum te Haarlem-Noord wegens ruimtegebrek bin nenkort niet meer in staat zal zijn leer lingen uit de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk in te schrijven, hoopt het bestuur spoedig tot de stichting van een school over te gaan. Er wordt naar ge streefd de school zo mogelijk per 1 sep tember 1958 te openen. De uitslag van een inmiddels uitgebracht sociologisch rapport geeft gegronde hoop tot het doel te ge raken. Omtrent de plaats der te stichten school is nog geen definitief besluit ge nomen. Dit is in grote mate afhankelijk van de mogelijkheid van beschikbare grond. De gedachten gaan voorlopig uit naar een ter rein aan de zuidkant van het Noordzee kanaal. Het bestuur werd voorts door de ver gadering gemachtigd pogingen te onder nemen om het gestelde doel te verwezen lijken. Het secretariaat der vereniging wordt waargenomen door de heer K. Tijssen, Marconiplein 3, IJmuiden. De plannen van de Nederlandse Haaien- vissersclub, die als initiatiefnemer de IJ muidense reder Piet Drijver heeft, nemen al vastere vorm aan. De rederij heeft in Engeland een houten schip, afkomstig van de Britse marine, gekocht, dat geëxploi teerd zal worden door schipper Cor Drij ver jr. in overleg met de Nederlandse Haaien Vissersclub. Het schip biedt ruim te aan 10 tot 15 sportvissers. Men is voornemens om in juli of mis schien al eerder met de driedaagse tochten op de Noordzee te beginnen. De „haaien- gronden" liggen op een afstand van onge veer 40 mijl van IJmuiden. Vooral na deze zachte winter is er grote kans op een goede visserij. Overwogen wordt later in het jaar ook tochten voor de tonijnen visserij op de Doggersbank te maken. De opzet is voorlopig om drie dagen te vissen en gedurende de nachten heen en terug te varen. Als tijdelijk secretaris heeft de Neder landse Haaien Vissersclub de heer C. Brink, Mr. Arntzeniusweg 110 te Amster dam. Binnenkort zal het reglement voor de club worden vastgesteld; voorlopig zal uitsluitend op kleine haai worden gevist. Aan de voorbereiding van een proefreis wordt eveneens nog gewerkt. De kosten per reis en per persoon zullen ongeveer f 150,zijn. ADVERTENTIE a vabiieliBJ f de Wala Musical Comedy op DINSDAG 12 FEBRUARI in het Patronaatsgebouw. Aanvang half drie en acht uur. Plaatskaarten a 10 ct. bespreekgeld verkrijgbaar aan onze zaak. LANGE NIEUWSTR. 791 TEL. 5003 Dè speciaalzaak voor corsetten enlingerie In een adres aan de beide Kamers der Staten-Generaal dringen de „Combinatie van Zuidelijke IJselmeervissers" (COVIJ) en de R.-K. Zeevissersvereniging „St. Pe trus" opnieuw met klem aan op een spoe dige regeling over de IJselmeervisserij. De voortschrijdende inpoldering brengt tal van bedrijven in moeilijkheden. Een in het vooruitzicht gestelde financieringsregeling voor de omschakeling van bedrijven, die noodzakelijk verdwijnen moeten, is nog steeds niet verschenen. In 1952 is door in terventie van het parlement de Commissie Beperking Visvergunningen I-Jselmeer (commissie-Van der Zaal) ingesteld, die in december 1956 advies heeft uitgebracht. Als gevolg van de zich wijzigende situatie op het IJselmeer zijn vele vissers thans niet meer in staat om het vaarklaar maken van hun schepen te financieren. Opgemerkt wordt, dat de wet „Sanering Noordzee-visserij" pas in werking treedt, wanneer IJselmeervissers een 150 pk. kot ter in zee brengen en voor de uitrusting 15.000 tot 20.000 beschikbaar hebben. Zij krijgen dan 100 percent vaartuigenkre diet. Bij gebrek aan een afvloeiingsregeling met schadevergoeding is zulks voor de meeste IJselmeervissers niet mogelijk. Aan het adres is een aantal opmerkingen toegevoegd met betrekking tot het rapport- Van der Zaal. Men wenst onder meer direkte afvloeiing van twee-derde van de vangstcapaciteit, inplaats van 45 percent. Het adres is tevens gezonden aan de ministers van Financiën, Landbouw, Maat schappelijk Werk, Sociale Zaken en Ver keer en Waterstaat, alsook aan de directeur der Visserijen. Weekeinde van Nieuwe Koers Zaterdag hebben ongeveer twintig Nieu we Koersers uit Noordholland, leden van de jongerenorganisatie van de Partij van de Arbeid hun koers uitgezet op de verga derlokalen aan de Abelenstraat in IJmui den om daar deel te nemen aan het kader weekend. De afdeling IJmond, in wier handen de organisatie gelegd werd, stelde het districtsbestuur niet teleur en heeft de afgevaardigden een interessant en afwisse lend programma voorgeschoteld, zodat deze bijeenkomst, ondanks het feit dat het de eersteling in de IJmond was, geslaagd mocht worden geheten. Na een gezamenlijke broodmaaltijd met bij wijze van dessert een kleine wandeling door IJmuidens dreven, maakte men zich op, om een lezing aan te horen van de heer A. Bours over de verschillende aspecten der ruimtelijke ordening. Op deskundige manier vertelde de heer Bours wat men onder ruimtelijke ordening verstaat en de problemen die zich voor doen bij de uitbreidingen van steden. Hij maakte de aanwezigen attent op de merk waardige structuur van de „randstad Hol land" die zich in tegenstelling tot Londen, dat in oppervlakte evengroot is als de „randstad", zich niet uit een oude stads kern ontwikkelt, maar zich precies anders om, van buiten naar binnen uitbreidt. De problemen van woon-, verkeers- en recreatieruimte legde hij ter discussie aan de belangstellende vergadering voor. De zondag zetten de dames en heren in met een wandeling door IJmuidens duinen en langs het strand gevolgd door een ste vig stukje eten in een strandpaviljoen, waarna de Abelenstraat weer opgezocht werd. De heer C. Boerman bracht hier de automatisering ter sprake die vooral een probleem van deze tijd is geworden, zo wel in technische als in sociologische zin. Van deze problemen stipte hij onder an dere de hogere personeelsscholing en de vrije-tijdsbesteding aan. Om 5 uur werd met een enkel woord de vergadering besloten zodat de nieuwe- koersers de steven wendden en richting thuishaven konden gaan. Damnieuws uit de IJmond In de vierde ronde van het korte toernooi om de IJmond damtitel hoofdklasse moest wegens het late uur de partij tussen Theo Tielrooy en P. v. d. Berg worden afgebroken. Titelhouder P. v. d. Berg staat beter en de winstkansen zijn groot. G. Postma klopte Krijgsman. J. van Stra ten overwon W. v. Wort. De stand van de hoofdklasse is nu: gesp. gew. gel. verl. pnt. Theo Tielrooy 3 2 10 5 J. van Straten 3 12 0 4 P. v. d. Berg 2 110 3 G. Postma 2 10 12 M. Krijgsman 3 10 2 2 W. v. Wort 3 0 0 3 0 De strijd om de kampioenstitel en de be geerde tweede plaats gaat nu hoofdzakelijk nog tussen P. v. d. Berg, Theo Tielrooy en J. van Straten. De krachtsverschillen tussen dit drietal zijn minimaal en met nog slechts twee partijen te sp'elën is niet vooruit te voorspellen, welke speler kampioen zal-, wor den. Als P. v. d. Berg de winnaar van de IJmond-titel 1956 er in slaagt zijn afge broken partij van Tielrooy te winnen, dan zal v. d. Berg een uitstekende kans maken zijn titel te handhaven. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest geeft op woensdag 27 februari een con cert in het Kennemer Theater te Bever wijk. Onder leiding van de gastdirigent dr. Walther Boer zal het programma ten ge hore worden gebracht. Als solist treedt op de pianist George van Renesse. Welfare-cursus van Rode Kruis Op dinsdag 12 februari zal in het co lonnegebouw van het Beverwij kse Rode Kruis 's avonds om kwart over zeven een cursus beginnen ter opleiding van welfare- vrijwilligers. Deze cursus wordt op tien achtereenvolgende dinsdagavonden gehou den. Kosten zijn hieraan niet verbonden. Voor de aanvang van de eerste avond kan men zich nog opgeven. Gedurende het weekeinde kwamen in IJmuiden binnen: Oceaan van Rotterdam, Cronitas van Rotterdam, Eagle van Bremen, Prins Frederik Henrik van Antwerpen, Syl- vana van Grimsby, Carma van Huil, Zijpen berg van Pepel. Pieter S van Swansea, Vanja van Rotterdam, Laconia van Helsingfors, Frey van Londen. Albert V van Londen, Hendrik B van Londen, Lilly van Rotterdam, Duiveland van Port Talbot, Hanna Dann van Parkington, Westford van Cape Town, Phrynee van Caen, Pentlandfirth van Car diff, Nordwipd van Bilbao, Esma B van Swansea, Andreas K van Newport News, Neuenfelde van Aarhus, Tom van Oxelosund, Wallonia van Gothenburg, Leo van Kotka, Jantje Eppina van Esbjerg, Lingestroom van Hull, Amstelstroom van Londen, Zaanland van Hamburg, IJstroom van Swansea. Hi- rondelle van Londen, Nordvest van Taco- radi, Berend N van Tynemouth, Falcon van Londen, Netherlands Coast van Newcastle, Kastanjesingel van Barrow, Gertrud van Aalborg, Wolanda van Londen, Bosbeck van Esbjerg, Lunen van de Tyne, Despoina van Rio de Janeiro, Rijnborg van Lysekill, Bom- ma van Kristinahamn, Anna Elisabeth van Goole, Leliegracht van Sörnaes, Ardeas van Hamburg. Vertrokken zijn: Vindö naar Stockholm, Amor naar Parnis, Tony naar Skiën, Texel- stroom naar Liverpool, Patricia naar Kopen hagen, Renate Becker naar Paris, Maria The- resia naar Bremen, Medemsand naar Huil, Norfolk Trader naar Vlaardingen, Lippe naar Gothenburg. Hinrich Peters naar Rot terdam, Cyprian Coast naar Middlesborough, Royan naar Bremen, Thames naar Antwer pen, Noorderlicht naar Blythe, Gooiland naar Porto Allegro, Westerdok naar Londen, Eurybates naar Liverpool, Skagerrak naar Holbeek, Delfinus naar Stavanger, Rog naar Rotterdam, Fountain Abbey naar Rotterdam, Noorderhaven naar Rotterdam, Oceaan naar Rotterdam, Bullfinch naar Londen, Java naar Dakar, Boreas naar Kopenhagen, Wor- mo naar Stockholm, Mare Liberum naar Hamburg, Hermes naar Curacao, Maassym N naar Antwerpen, Schippersgracht naar Antwerpen, Zaanstroom naar Leith, Rijn stroom naar Londen, Hinde naar Londen, Spaarnestroom naar Hull, Lena naar Neu- stadt, Limousin naar Novorossiek, Aristee naar Antwerpen, Benguela naar Galveston, Argo naar Antwerpen, Fortu-na naar Gothen burg. Het laatste woord over de „branche-over schrijding" zal, ook in de visserij, nog wel niet gesproken zijn en dit tot soms grote hoogte rijzende debat heeft onlangs nieuw voedsel gekregen door de aanbieding van een IJmuidense importeur van Noorse diepvries-kabeljauwfilets, waarmee ken nelijk een gooi werd gedaan naar nieuwe afzetgebieden voor vis en vooral naar nieuwe distributiemeaia. De „kijkgrijpen", de groentewinkels, de kruideniers en de warenhuizen hebben immers nog lang niet allemaal hun „vishoek", zodat de uitge loofde diepvrieskip, die deze onderneming oude en toekomstige klanten als smakelijk lokaas voor houdt, ongetwijfeld nieuwe verkooppunten voor filets zal opleveren. De vishandel heeft zijn bevreesdheid over deze gang van zaken nimmer onder de toonbank gestoken en zal het ook nu niet doen, maar of het veel zal geven, wagen zij, die de economische ontwikkeling in de detailhandel met enige vakkennis kunnen bekijken, te betwijfelen. Uit het algemeen visserijbelang redenerend doet voorts nog altijd de stelling opgeld, dat elke omzetverruiming winst is voor het varende, vissende en voedende deel van het bedrijf en dat elke poging, om de huis vrouw op deze aanvaardbare, goedkope en hygiënische wijze tot de vis te bréngen, toegejuicht moet worden. Het is nog zeer de vraag, of de nieuwe markten, die op deze wijze worden aangeboord, niet de gevestigde detaillisten, waarvan een groot percentage zonder twijfel een injectie mid dels de modernisering bést kan gebruiken, niet zullen meenemen en mede-bevoor delen: een cliënte, die bij de kruidenier panklare vis haalt, komt waarschijnlijk eens terug bij de vishandelaar om diens specialiteiten en delicatessen te proberen. De hartige woorden, die hierover gezegd zijn en nog zuilen volgen, zijn dan ook naar onze smaak niet géspeend van een hoeveelheid kortzichtig eigenbelang, dat niet al te lang stand kan houden in de maalstroom der nieuwe ontwikkelingen. DE RONDVIS-aanvoer van de afgelopen week van de eigen vloot bleef inmiddels ver beneden de behoefte en de schelvis en wijting zijn dan ook ver boven pari be taald. Een kist goede braad was niet be neden de f 50 te koop, de wijting haalde grif f40 en de kleinhandel mopperde met als ruggesteun de groothandel, die vaak tegen zijn zin deze abominabele bedragen uittelde. Dank zij Breskens bleef de haring op een f 23 hangen. Als er donderdag geen 180 ton uit het verre zuiden was bijgekomen, had de prijs het niet meer gehouden op dit niveau. Daar de makreel bovendien niet de kwaliteit haalde, die men graag ziet, moest hier eveneens wat te veel gegeven worden: f 24 per kist. Want waar niet is. Tong en schol hielden zich star aan de exportkoers en de kwantiteit schijnt geen enkele invloed meer op dit koersverloop te hebben: hoe meer, hoe steviger de prijs. Zelfs des maandagsmiddags om drie uur zijn er in IJmuidens hallen geen koopjes meer te halen. Grote schol doet rustig f 30; middel f 35 en zetschol f55; de magere kustschollen blijven daar maar nauwelijks onder en de tijd, dat de grote schol bij fikse aanvoer te kust en te keur te koop was voor een f 15, lijkt oneindig ver achter ons te liggen. Met tong is het eenzelfde lied: de aanvoe ren zijn dan wel minder dan vorige jaren mede als gevolg van het winderige weer, maar de prijzen liggen dan ook wel een heel stuk hoger. Niettemin is er weinig verdiend aan de Zuidzij: ieder visje blijft „gestolen" en al vangen dan de grote loggers iets beter dan de trawlers, vetpot is het beslist niet. Of het alleen geluk is, dat de loggers met aar dige reizen uit de bus komen, terwijl de trawlers zuinig-aan besommen? De ken ners willen er nog wel eens over op de vuist gaan, waarbij dan het gewichtsver- schil in het want ter sprake komt en men voorlopig nog niet uit-geredeneerd is. Niet alleen de reders hebben een wat trieste week gehad, ook de handel heeft vaak moeten praten als Brugmans om een kist piepers van f 50 inkoop te slijten en de „juffrouw" wil toch eigenlijk wel wat meer dan louter scholgraten hebben, als ze dure scholletjes koopt. Doordat de Deense import ontbrak, is er veel kabeljauw van prima kwaliteit over de Belgische grens gegaan. Tegen niet al te hoge prijzen: f60 tot f .75 per regel. Het geen dan toch nog een lichtpuntje was in dit wat sombere geheel. En een vakblaadje in Den Haag gerust kan doen zijn over onze critiek aangaande de Bedrijfschaps controle. Met een verdiende overwinning op de sterke Haarlem 5-ploeg heeft Watervliet 4 op eigen terrein de competitiestrijd afge sloten, die al na twintig minuten met doel punten van P. Platteeuw, Nelly Bakker en Jaap de Roos een drieéén voorsprong voor de thuisclub gaf. Deze stand bleef lange tijd ongewijzigd, totdat de gasten er vlak voor de rust drietwee van maakten. Na de hervatting werd de Velsense ploeg sterker, waarbij Miep Brand de stand op 42 bracht. Ook in de beginopstelling bleef Watervliet het initiatief behouden. Weliswaar gaf de verdediging geen kansen weg, doch ook de Watervliet-aanval kon niet tot de juiste combinaties komen. Pas toen P. Platteeuw snel was doorgebroken, scoorde hij (52) om even later met een afstandschot de stand op 62 te brengen. In het volgende Haarlemse aanvalsvak liep het nu wat vlotter, maar verder dan twee doelpunten kwamen de gasten niet (6—4). In de oefenwedstrijd tussen Watervliet 1 en 2 werden veel doelpunten gescoord in een vrij gelijk opgaande strijd, waarin het eerste twaalftal steeds in het scoreverloop voor bleef. Tegen het einde wisten de re serves zoveel aanvalskracht op te brengen, dat zij tot de stand 77 ophaalden. De laatste treffer was echter voor Water vliet 1 (8—7). Jammer was het, dat Veerbeek van V/atervliet 1 vlak voor het einde een hand verwondde. Met de thuiswedstrijd van ko mende week in het zicht tegen koploper Samos 1 zal het een tegenvaller zijn Veer beek in het eerste te moeten missen. Zwarte Riek donderdag in het K.S.A. De „Jordaan-prinses" Zwarte Riek treedt donderdag 21 februari op in het KSA-ge bouw te Beverwijk. Aan de cabaret-revue „Gaat dat zien" werken voorts mee Kees Manders, Jan Bart, Smoky Jones, Jitze Jör- gens en het orkest „The Sunshiners".

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 10