Mogelijkheid van sancties tegen Israel wekt weerzin in Amerika I DIT JAAR: 114 DODEN In 1956 vertrokken bijna 8800 Nederlanders uit Djakarta HET WEER Haarlems Dagblad Massale demonstraties zetten „neen van Ben Goerion kracht bij Nederlandse groep - na Chinese - nog steeds grootste onder vreemdelingen Nederlands kustvaartuig gestrand bij Bayonne Arabisch beraad over plan- Eisenhower in Cairo Ollenhaner naar Amerika Enige regen Britse officier vermist aan boord van de „Willem Ruys" Jemen zou Egyptische vrijwilligers toelaten Oud-regent admiraal Horthy van Hongarije overleden Twee doden in het verkeer V erkeer songelukken Vrije Algerijnse regering in voorbereiding Het woord is aan 71e JAARGANG No 182 MAANDAG 11 FEBRUARI 1957 302e JAARGANG No 30 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295°. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. HaarL Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT yy TEL AVIV (Reuter, A.F.P., U.P.) In Jeruzalem, Haifa, Tel Aviv en andere Is raëlische steden zijn zaterdag massabeto gingen gehouden tegen, wat men noemde, de „worgingspolitiek van de UNO". Spre kers op een bijeenkomst in Tel Aviv, die door bijna 100.000 mensen werd bijge woond, eisten het aftreden van secretaris generaal Hammarskjoeld. Zodra de naam van de secretaris-generaal genoemd werd, joelde de menigte. De demonstraties waren door de Israë lische politieke partijen georganiseerd ter ondersteuning van de regeringspolitiek, die als voorwaarde voor de ontruiming van het gebied van Gaza en de Golf van Akaba door de Israëlische troepen garanties wenst voor de Israëlische veiligheid. Boven de vergaderplaatsen hingen span doeken met leuzen als „Vrede in het Na bije Oosten", „De moordenaarsbenden mo gen niet naar Gaza terugkeren" en „Vrij heid van scheepvaart door het Suezka- naal". De gedelegeerde van Jordanië bij de UNO, een van de voornaamste voorstan ders van sancties tegen Israel en voorzit ter van het Afrikaans-Aziatische blok in de UNO, heeft gezegd, dat hij hoopte, van daag, na de bijeenkomst van het Afri kaans-Aziatische blok een motie zou kun nen publiceren, waarin de Algemene Ver gadering wordt gevraagd economische, mi litaire of diplomatieke maatregelen tegen Israel te nemen, omdat het weigert het hele Egyptische grondgebied te ontruimen. Men verwacht niet, dat de Algemene Vergadering vóór dinsdag bijeen zal ko men, dan zal Hammarskjoeld opnieuw een rapport over de situatie in het Nabije- Oosten indienen. Inbreuk Twee republikeinse senatoren, Irving M. Ives en Jacob K. Javits hebben samen een brief aan minister van Buitenlandse Zaken Dulles gestuurd, waarin zij zeggen over gegevens te beschikken, dat de communis ten de wapenleveranties aan Egypte her vat hebben. Zij verklaarden dat zulke le veranties een directe inbreuk zijn op de UNO-resolutie van 2 november, Waarin de leden der UNO werden opgewekt geen wa pens meer naar dat gebied te sturen. De senatoren drongen er bij Dulles op aan dat de Verenigde Staten niet zouden meedoen aan sancties tegen Israel omdat dit land zijn troepen niet terugtrekt uit de Gaza-zone en het gebied aan de Golf van Akaba. Alleen dan zouden, naar de mening van deze senatoren, sancties tegen Israel genomen mogen worden als ze ook worden toegepast tegen de Sovjet-Unie wegens de nalatigheid van dat land zijn troepen uit Hongarije terug te trekken. In plaats van sancties tegen Israel te ne men, dienen de Verenigde Staten er op te staan dat de Israëlische scheepvaart vrije vaart heeft in de Golf van Akaba en het Suez-kanaal en dat de guerilla-overval- len op Israëlisch gebied ophouden. Er zal geen reden voor sancties zijn indien een redelijk plan van deze aard wordt aange nomen, menen de schrijvers. De Democratische afgevaardigden van de staat New York in het Amerikaanse congres hebben zondag er in een telegram bij president Eisenhower op aangedrongen de Amerikaanse delegatie bij de UNO op te dragen tegen sancties tegen Israel te stemmen. Ook de Democratische leider in het Huis van Afgevaardigden heeft zich in dezelfde geest uitgelaten. Geen twee maten Een Republikeins lid van de Senaats commissie voor Buitenlandse betrekkin gen, senator Alexander Wiley, heeft ver klaard, dat sancties van de UNO tegen Is rael in de huidige staat van het Israeli- sche-Egyptisch dispuut „noch juist, noch gerechtvaardigd, noch doeltreffend" zou den zijn. „Ik ben zeer sterk tegen het me ten met twee maten in he.t internationaal recht, en ik ben ervan overtuigd, dat het congres dit evenmin goedkeurt", aldus de senator. Eisenhower heeft, alhoewel hij op va kantie is, zaterdag telefonisch met Dulles overlegd over de Israëlische kwestie. Gegeven het feit, dat noch Israel noch Egypte in het conflict zonder schuld is, al dus de New York Times 'van heden,'is het „onlogisch en op het nonsensicale af", de Egyptenaren te belonen voor het verliezen van een oorlog en de Israëliërs te straffen voor het winnen ervan. Bovendien is het niet verstandig, bepaalde aanleidingen tot een oorlog weg te nemen en andere te la ten bestaan. Het blad hoopt, dat de Ame rikaanse woordvoerders erop zullen staan, dat Egypte garanties heeft, vooraleer men over sancties tegen Israel begint. „De vriendschap der Arabische staten indien wij daarnaar streven is het niet waard gekocht te worden met uitvluchten en on recht", zo schrijft de New York Times. ADVERTENTIE DAMESPANTALONS in kleuren Het Nederlandse kustvaartuig „Bree- zand" is bij Bayonne gestrand. Het schip heeft een lek in de machinekamer, die vol water staat. De motor kan niet draaien. De „Breezand" kan niet vlotgetrokken worden voordat een gat in de scheeps wand is gedicht. Daar het weer gunstig is, bestaat er geen onmiddellijk gevaar. (ANP) CAIRO/TEL AVIV (Reuter en UP) Volgens betrouwbare kringen te Cairo zal het volgende weekeinde in de Egyptische hoofdstad een topconferentie van de leiders van Egypte, Syrië, Jordanië en Saoedi- Arabië worden gehouden. Onder meer zal koning Saoed van Saoedi-Arabië, naar ver wacht wordt, president Nasser van Egypte, koning Hoessein van Jordanië en president El Koeatly van Syrië verslag uitbrengen van zijn jongste besprekingen met presi dent Eisenhower. In welingelichte kringen te Washington is vernomen, dat Saoedi-Arabië voor vijf tig miljoen dollar aan Amerikaanse wa pens zal ontvangen in ruil voor het vijf jaar in bruikleen afstaan van de Dhahran- luchtbasis. De Arabische leider zou oor spronkelijk voor 250 miljoen dollar aan wapens uit de Verenigde Staten hebben willen ontvangen. De Dhahran-basis ligt op minder dan duizend mijl afstand van de Sovjet-Unie en is van vitaal belang voor de Ameri kaanse defensie. Israëlische reactie De Israëlische minister van Binnenland se Zaken, Israel Ben Yehuda heeft op een bijeenkomst van de bevolking van collec tieve landbouwbedrijven verklaard, dat de overeenkomst tussen de Verenigde Staten en Saoedi-Arabië voor Israel even gevaar lijk is als het verdrag, waarbij Tsjecho- slowakije aan Egypte wapens leverde. (ANP/U.P) Erich Ollenhauer (rechts) de leider vain de sociaal-democraten in West-Duitsland, is op weg naar de Ver enigde Staten voor een politieke oriënte- rmgsreis, overigens voor de tweede maal na de oorlog, want in 1951 is hij er ook geweest. Ollenhauer zal wel voor de eerste keer Canada bezoeken en zowel minister Dulles als diens Canadese ambtgenoot, Lester Pearson ontmoeten. Op 27 februari keert de Duitse politicus via Parijs naar West- Duitsland terug. Officieel wordt de reis door zijn partij omschreven als een „good-will" reis, maar in welingelichte kringen verluidt dat het doel is, de Amerikaanse leidende kringen de verzekering te geven dat de socialisten, indien zij bij de komende verkiezingen de meerderheid in de Bondsdag veroveren, West-Duitsland niet hals over kop uit de NAVO zullen terugtrekken. Ollenhauer heeft verklaard, dat „het Adenauer-tijd- perk is geëindigd". Hij stelde voor nieuwe besprekingen te houden tussen de grote vier over een Europees veiligheidssysteem en Duitslands hereniging. Ollenhauer hoopt in de Verenigde Staten ook president Eisenhower te ontmoeten. ~CCOCOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO<XXyXX>OOCOOOOOOOOOOOOOa VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk enige regen. Mor gen enkele verspreide opkla ringen, maar ook hier en daar een bui. Vrij krachtige tot ma tige wind tussen zuid en zuid west. Aanhoudend zacht weer. 'i Volledige weerrapporten op pagina twee. OOOOOOÖOC ocooocoooooooooooooooooooooooooooooooooooooc DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S 8 In de omgeving van Doorn is zaterdag een jachtrit gehouden. Een altijd be koorlijk tafereel leverde de komst op van de jachtmeester omstuwd door zijn honden. De Engelse veiligheidspolitie stelt een on derzoek in naar de verdwijning van een luitenant-kolonel van de RAF, W. C. Chad- wick, die met zijn vrouw en vijf jaar oude zoon met de „Willem Ruys" naar Singapore voer. Chadwick is ongeveer vijfhonderd mijl bui ten de Afrikaanse kust, in de omgeving van het eiland Mauritius, verdwenen. Aangeno men wordt, dat hij benoemd was als secre taris bij het hoofdkwartier van het Verre- Oosten commando in Singapore. Chadwick, die tijdens de oorlog als waarnemer werk zaam was, heeft vier jaar in een Duits krijgs gevangenkamp doorgebracht (U.P.). (Van onze correspondent in Djakarta) De terugloop in aantal van de Neder landse bevolkingsgroep in Djakarta is in 1956 in versneld tempo gegaan, vergeleken met het jaar daarvóór. In elf maanden van 1956, van januari tot en met november, daalde hei aantal Nederlanders in de hoofdstad met 8789, namelijk van 22.505 op december 1955 tot 13.716 eind november 1956. In het gehele jaar 1955 was de terug gang 7019. De stijging van de trek naar Ne derland komf het best uit in de maand- gcmiddelden: was deze 600 in 1955, het ge middelde in het afgelopen jaar bedroeg 800. Een recordcijfer boekte de maand juni. Toen vertrokken 1260 Nederlanders uit Djakarta. Het grootste deel van deze vertrokken landgenoten wordt gevormd door de zoge naamde Indische Nederlanders. Vóór de soevereiniteitsoverdracht bleven zij, de hier geboren en getogen Nederlanders, als regel tot het eind hunner levensdagen. De ver anderde omstandigheden, de moeilijkheden die deze merendeels „kleine werkers" on dervinden om hier nog hun brood te ver dienen, als gevolg van de „verindonesië- ring" in de lagere regionen va,n zowel de ambtelijke wereld als van het particuliere bedrijfsleven, waarin zijn vroeger werk vonden, doen hen in grote getale besluiten naar het onbekende vaderland te vertrek ken. Voor het overige vindt de teruggang zijn oorzaak in het dalend aantal uitgezonden arbeidskrachten. Ook in de hogere lagen van de staven der buitenlandse onderne mingen worden de buitenlandse (Neder landse) arbeidskrachten, indien mogelijk, vervangen door Indonesiërs. Van hoger hand wordt op die vervanging zachte drang uitgeoefend door de toekenning van dievie- zenpakketten voor de buitenlandse arbeids-» krachten min of meer afhankelijk te stel len van de mate, waarin met de „verindo- nesiëring" voortgang wordt gemaakt. Voorts worden regelmatig buitenlandse bedrijven verkocht aan Indonesiërs. Ook dit heeft als regel een uitstoting van bui tenlandse krachten tot gevolg. De nieuwe eigenaren streven er naar de vreemde ar beidskrachten zoveel mogelijk te vervan gen door de goedkopere Indonesische. Slechts de onmisbare experts plegen in deze gevallen te worden gehandhaafd. Het aantal in Djakarta gevestigde buiten landers daalde in totaal als gevolg van de teruggang van de Nederlandse groep, al werd deze teruggang gedeeltelijk opgevan gen door de toeneming van het aantal niet- Nederlandse vreemdelingen. Waren er op 1 januari 1956 in totaal 126.012 vreemde lingen in Djakarta, eind november was dit getal gedaald tot 121.619 dus 4393 minder. Het aantal Chinezen nam toe van 98.628 tot 102.897. Die toeneming was geringer dan in 1955, toen zij 5657 bedroeg. Ook hier speelt vermoedelijk een beperking in de verstrekking van visa een rol. Het aantal overige in Djakarta wonende vreemdelingen, dus niet-Nederlanders en niet-Chinezen, nam in de elf maanden van het vorige jaar toe met 127. Het bedroeg eind november 5006. Ook ondanks de terug gang met meer dan één derde is de Neder landse groep in Djakarta, na de Chinezen, dus nog altijd de sterkste onder de vreem delingen. Dreigende taal MANILLA (U.P.) „De positie der Ne derlanders in Indonesië zal bijzonder zorg wekkend worden, wanneer niet spoedig een oplossing wordt gevonden voor de kwes tie Nieuw-Guinea", aldus heeft.de Indone sische ambassadeur in Manilla, Nazir D. Pamontjak, op een persconferentie ver klaard. Hij deed een beroep op de regering van de Philippijnen de Indonesische aanspra ken te steunen, wanneer het geschil waar schijnlijk voor 15 februari door de UNO zal worden behandeld. „U kunt vele dingen verwachten," zo voegde hij er, sprekend over de Nederlanders in Indonesië, aan toe. Hij achtte een algemene staking en aanval len op Nederlandse eigendommen niet uit gesloten. Het zou volgens de ambassadeur van goed zakelijk inzicht getuigen bij de Neder landers die traditioneel goede zaken lieden zijn wanneer zij met Indonesië tot een regeling komen over het omstreden ge bied. Anders dreigt niet alleen gevaar voor de 70.000 Nederlanders in Indonesië, doch ook voor de Nederlandse investeringen. Pomamtjak verklaarde nog, dat de aan spraken, die Indonesië maakt op Nieuw Guinea, geen voorboden zijn van soortge lijke aanspraken op Timor en Borneo. De ambassadeur verklaarde verder, dat zijn land noch van Amerika, noch van de Sovjet-Unie actieve steun verwacht in de UNO, doch dat Indonesië met steun van de Aziatisch-Afrikaanse landen een resolutie aangenomen kan krijgen, waarin Indone- sisch-Nederlandse onderhandelingen wor den gevergd. „Nadoen van Hitier!" De Nederlandse gemeenschap in Dja karta schijnt zich niet ongerust te maken over de door de Indonesische ambassadeur in Manilla afgelegde verklaring. Het in Djakarta, in de Engelse taal ver schijnende .onafhankelijke dagblad „Ti mes of Indonesia" heeft evenwel maandag ambassadeur Pumantjak van „misdadige onverantwoordelijkheid" beschuldigd. Het blad schrijft, dat het laatste waar toe het Indonesische kabinet zou besluiten, zou zijn het „nadoen van Hitier en het ge bruiken van d e Nederlanders in Indonesië als gijzelaars om concessies van de Neder landse regering los te krijgen". Het blad doet een beroep op de regering om een verklaring uit te geven, waarin de Nederlanders in Indonesië zullen worden gerustgesteld, en tevens om ambassadeur Pumantjak terug te roepen. „Wij kunnen ons niet veroorloven zulk een onverantwoordelijke rfiguur in onze buitenlandse dienst te hebben", aldus het blad. LONDEN (UP en Reuter) Imam Ah med, heerser van het feodale koninkrijk Jemen, heeft zaterdag op een persconfe rentie, verklaard eventueel bereid te zijn om 12.000 Egyptische „vrijwilligers" toe te laten om tegen Engeland te vechten, zo meldde radio-Moskou maandagmorgen. De Imam hield de persconferentie in zijn verblijf in Sana, een van de twee hoofd steden van Jemen, voor vertegenwoordi gers van Egyptische, Russische en Ameri kaanse bladen en persbureaus. Hij beschuldigde Engeland van het in nemen van nieuwe strategische positie in Zuid-Arabië ter vervanging van die, welke bij de Suez-crisis verloren gingen, en van pogingen zich meester te maken van de rijke olie-velden in Zuid-Jemen ter com pensatie voor verlies van Perzische olie. De bewoners van het dorp Danoeba in het westen van het protectoraat Aden is zondag door de Britse autoriteiten meege deeld, dat hun huizen zullen worden ver nietigd, tenzij opstandige stamleden aan de autoriteiten worden uitgeleverd. LISSABON (Reuter/AFP/ANP). Admi raal Nikolaus Horty, de vroegere regent van Hongarije, is zaterdag op 88-jarige leeftijd in zijn woning te Estoril, een voor stad van Lissabon, overleden aan de ge volgen van trombose. De eerste jaren na de oorlog heeft hij in de Amerikaanse zone van Duitsland gewoond. In 1949 vestigde hij zich in Portugal, waar hij ook be graven zal worden Nikolaus Horthy von Nagybanya werd op 18 juni 1868 te Kenderes in het gebied van de rivier de Theiss geboren als telg uit een adellijk geslacht. In de eerste we reldoorlog was hij officier van de Oosten rijks-Hongaarse vloot. Na de ineenstorting van het Oostenrijks-Hongaarse keizerrijk, tijdens het kortstondige communistische bewind van Bela Kun, werd hij minister van Oorlog in de contra-revolutionaire re gering van graaf Karolyi. In 1920 werd hij door een benoemd parlement gekozen tot regent van Hongarije, dat geen koning had. Horthy stond 25 jaar aan het hoofd van een fascistisch getint bestuur. Hij voelde weinig sympathie voor Hitier, doch hij sloot vriendschap met Mussolini. Aanvan kelijk probeerde Horthy zijn land buiten de oorlog te houden, doch hij zwichtte voor Hitiers eisen en zond op den duur het Hongaarse leger naar het front in de Sovjet-Unie. De Duitsers waren echter maar matig tevreden over Horthy en in 1944 besloot Hitier Hongarije te an nexeren. In oktober van dat jaar probeerde de regent nog zijn land te bevrijden. Zijn lijfgarde bond in Boedapest de strijd aan met de Duitsers, terwijl hij de oprukkende Russen om bestandsvoorwaarden vroeg. De Duitsers onderdrukten de opstand ech ter en brachten Horthy over naar een kas teel in Beieren, waar hij in mei 1945 door de Amerikanen werd bevrijd. Een verzoek van president Tito om Horthy aan Joego slavië uit te leveren, waar men hem als oorlogsmisdadiger berechten wilde, wezen de Amerikanen van de hand. Horthy's memoires zijn de vorige maand in Londen gepubliceerd. Hij verklaart hierin, dat als gevolg van intriges tegen hem Hongarije in 1941 de oorlog aan de Sovjet-Unie verklaarde. Duitse vliegtuigen met Russische kentekenen hadden tevoren een bomaanval op Hongarije „opgevoerd". Op de hoek van de Schoterweg en Dr. Leydsstraat in H a a r 1 e m-N oord is za terdagavond de achtenvijftigjarige me vrouw E. A. Gr'eeuwDonkerhoven uit de Reitzstraat 76 door een auto aangereden en kort daarop overleden. Zij fietste met haar echtgenoot in de Dr. Leydsstraat en beiden wilden de Schoterweg oversteken. Bij de hoek zagen zij, dat uit de richting stad een auto naderde. De heer Greeuw versnelde zijn gang, om de andere zijde van de weg te bereiken en mevrouw Greeuw week eerst naar links uit en stak toen over. Zij werd aangereden door de auto. Haar stof felijk overschot is naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. Op de Tegelse weg te V e n 1 o is zondag morgen een vijfjarig jongetje door een per sonenauto aangereden, toen hij plotseling de weg op liep. Hij was onmiddellijk dood. Zaterdagavond omstreeks zeven uur is, na een botsing met een personenauto, een militaire Rode-Kruisauto in het Damster- diep gereden. Er is bij dit ongeluk niemand ernstig gewond. Toen de Rode Kruisauto, die met een patient en twee ziekenverple gers van Appingedam op weg was naar een ziekenhuis in Groningen in het water was gekomen, wist de chauffeur zich snel uit de cabine te bevrijden. Het achterdeel van de auto, dat vrijwel boven water was gebleven, kon toen door de chauffeur worden opengemaakt, waarna de patient met ziekenverplegers op het droge kon worden gebracht. De vijf inzit tenden van de personenauto, waarmee de ziekenauto in botsing was gekomen, liepen lichte schaafwonden op. Twee kraanwagens hebben de Rode Kruisauto tegen midder nacht op het droge weten te brengen. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om i het leven gekomen 114 personen, i van wie 19 kinderen. CAIRO (U.P.) Radio-Caïro heeft gisteravond het bericht uitgezonden, door een „hoge Arabische autoriteit" mee gedeeld aan haar correspondent in Damas cus, dat Algerijnse leiders in Arabische hoofdsteden besprekingen houden over de vorming van een vrije Algerijnse regering. Een dergelijk bericht, dat op 6 februari door het blad „Al Ahram" in Caïro was gepubliceerd, werd toen door het Alge rijnse nationale bevrijdings-comité tegen gesproken. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau, verklaarde zater dag bij de voortzetting in de politieke commissie van de UNO van het debat over Algerië: „Frankrijk gelooft niet, dat het Algerijnse vraagstuk door militaire mid delen tot oplossing kan worden gebracht en wij zouden willen, dat het Algerijnse volk dit begreep". Hij herinnerde eraan, dat Frankrijk de Algerijnse rebellen ver leden jaar heeft voorgesteld de vijande lijkheden te staken. De Russische vertegenwoordiger Sobolev verklaarde dat, ook al bezaten de Alge rijnen het Franse burgerrecht, zij toch „onderworpen waren aan het koloniale juk". Prinses Karadja: Poëzie is vaak: de kunst zich op fraaie wijze te beklagen over leed dat men niet heeft. De golf van prijsstijgingen, die de laatste weken over ons land is geslagen, begint allerwegen ongerustheid te verwekken. Terwijl de regering telkens weer verkon digt, dat prijsstabilisatie een der voor naamste pijlers van haar beleid vormt, bekruipt de Nederlandse consumenten het gevoel, dat de prijzen in ons land met de dag' onstabieler worden. Steeds vaker wordt de klacht geuit: „We begrijpen er niets meer van." Men begrijpt niet, dat de regering enerzijds voortdurend waarschuwt tegen het gevaar van inflatie en anderzijds door het verhogen van de tarieven voor allerlei overheidsdiensten hard meewerkt aan een algemene prijs stijging, die onafwendbaar op een nieuwe loonronde moet uitdraaien. Men begrijpt evenmin, dat de regering met de hand op het hart beloofd heeft, haar eigen uitgaven energiek te zullen besnoeien, maar door het nemen van allerlei gecompliceerde over heidsmaatregelen (waarvan de huurblok- kering wel een der wonderlijkste is) ver dere uitbreiding inplaats van inkrimping van haar controle-apparaat onvermijdelijk maakt. Het is moeilijk, zich aan de indruk te onttrekken, dat er in het tegenwoordige Kabinet-Drees twee koersën worden ge volgd: een koers-Zijlstra en een koers- Hofstra, en dat uit die twee nog niet de zo dringend noodzakelijke synthese van een „koers-Drees" tot stand is gekomen. De koers-Zijlstra schijnt gericht te zijn op een zoveel mogelijk in de hand houden van de prijzen, met inachtneming echter van de prijsverhogingen op de wereld markten voor grondstoffen. De koers-Hof- stra gaat intussen naar het afwentelen van alle tekorten van overheidsbedrijven (en van andere strikt-economisch niet verant woorde regeringsuitgaven zoals subsidies) op het publiek, door verhoging zowel van directe als indirecte belastingen. Daarnaast schijnt ook nog een klein zijkoersje-Algera te lopen, in de richting van een meer lucra tief maken van de posterijen en haar nevenbedrijven als bron van inkomsten voor de regering, ook al weer door ver hoging van de tarieven. Dit alles begint meer en meer de vorm aan te nemen van een tang, waartussen de consument bekneld komt te zitten. En niet alleen de consument; ook de producent. Want hogere prijzen voor grondstoffen, hogere vervoerskosten, hogere tarieven voor post, telegraaf en telefoon, voor gas, water en elektriciteit, de pas in werking getreden verhoging der sociale lasten ter compensatie van het algemene ouderdoms pensioen, en tenslotte de in uitzicht ge stelde loonronde van twee percent als ge deeltelijke compensatie van de huurver hoging, dit alles zal de winstmarges der producenten op vrijwel elk gebied aanzien lijk beknotten. En zij zullen ongetwijfeld proberen, zich uit die tang los te werken door aan te dringen op regeringstoestem ming voor verhoging van hun verkoop prijzen. Als deze druk zo groot wordt, dat de regering toegeeft - zoals zij reeds in een reeks van gevallen hééft toegegeven - zal de tang des te knellender worden voor de consument, en zal de consument alleen kunnen worden geholpen met.... weer een nieuwe loonronde. Waarop voor de pro ducent niets anders zal overblijven dan: opnieuw op prijsverhoging van zijn artike len aan te dringen En zo komen we dan precies terecht bij de inflatie-spiralen, waartegen de regering ons al zo lang en zo ernstig heeft gewaar schuwd, en blijft waarschuwen. Zo wordt ons geld steeds minder waard en zo wordt het voor de gepensioneerden en andere „vergeten groepen" steeds moeilijker rond te komen. De regering dringt er op aan, dat wij minder besteden; maar haar tegenwoordige politiek schijnt er eerder op gericht te zijn dat wij evenveel blijven besteden, maar alleen minder waar voor ons geld krijgen. Om het eens heel simpel uit te drukken: als de tram anderhalf maal zo duur wordt en we trammen dan maar twee inplaats van drie keer, hebben we weliswaar onze „bestedingen beperkt", maar we hebben evenveel geld uitgegeven als tevoren. Al leen hebben we een keer méér moeten lopen. Van het beoogde sparen is niets gekomen. En daarheen, maar dan op groter schaal, vrezen we dat de huidige regeringspolitiek zal leiden. Door op deze wijze het land tegen inflatie te willen beschermen, zou de regering wel eens eerder kunnen bereiken, dat de welvaart een ernstige klap kreeg. Misschien zal deze week uit de bestedings nota blijken, dat we de zaak te somber inzien. Maar dan zou die nota wel héél erg moeten meevallen. Simon Koster

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1