Vorig jaar zijn ruim 68.000 woningen gereedgekomen „Het Woord" in verfilming van Carl Drey er „Tinda" verging met roerganger op wacht, die kompas niet kende Visserij-varia J Triangel-Cabaret van Wim lbo Kapitein drie maanden geschorst Amsterdamse Beurs 9 Door de strenge vorst in februari kon het record van 1954 niet worden gebroken Lager onderwijs voor 18 percent van Heemskerk „Kunst en Vriendschap" met een aardig blijspel Heemskerk gaat jeugd huizen stichten BB Heemskerk nog niet op volle sterkte „Vervormde normen uit het westen worden tegen ons uitgespeeld" Elektriciteit bleef betrekkelijk goedkoop Driezijdig programma van kleinkunst Italiaans schip voer als eerste het Suezkanaal in Het is er nog niet door Agrarisch congres der Katholieke Volkspartij Ontwikkeling van de Nederlandse vloot Er kwamen sinds januari 1956 bijna 100 eenheden bij Scheepvaart MAANDAG 11 FEBRUARI 1957 In het 1956 zjjn 68.284 woningen gereed gekomen. Dat zijn er 7465 meer dan in 1955, toen 60.819 woningen werden voltooid. Het cjjfer van 1956 benadert dicht het recordcijfer van 1954, toen 68.487 woningen gereed kwamen, zo deelt het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid mee. Dat het record van 1954 niet kon worden gebroken is een gevolg van de strenge vorstperiode in februari 1956, waardoor in die maand slechts 1719 woningen konden worden opgeleverd. In alle overige maan den van 1956 kwamen meer woningen ge reed dan in de overeenkomstige maanden van 1955. Aan het einde van 1956 waren sinds de bevrijding in totaal 508.161 woningen ge bouwd. In de laatste tien jaren, dus van 1947 tot en met 1956, kwamen gemiddeld 50.618 woningen per jaar gereed, tegen 43.016 in de tien jaren van 1930 tot en met 1939. In december 1956 werden 7548 woningen opgeleverd en werd met de bouw van 7478 woningen begonnen. In het gehele jaar 1956 werd met de bouw van 86.437 woningen Het aantal leerlingen op kleuterscholen te Heemskerk bedraagt momenteel 272, namelijk op de r.k. school 234 en op de kleuterschool „Marquette" 38. Wegens gebrek aan ruimte diende het aantal kleuters voor plaatsing op deze scholen te worden beperkt. In het afge lopen jaar is door de gemeenteraad be sloten medewerking te verlenen aan de stichting van twee kleuterscholen, te we ten voor het r.k. schoolbestuur en de neu trale kleuterschool „Marquette". Eveneens is medewerking verleend aan een verzoek van het r.k. schoolbestuur tot de stichting van een lagere school in het thans in uit voering zijnde plan „Poelenburg". Ver wacht wordt dat dit jaar een aanvang kan worden gemaakt met de bouw van deze school. Het totaal aantal leerlingen dat de lagere scholen in deze gemeente bezoekt bedraagt 1051, gesplitst als volgt: r.k. scho len voor g.l.o. 802, r.k. scholen voor v.g.l.o. 91, openbare school 89, chr. school 70. Het aantal kinderen dat elders scholen bezoekt bedraagt 159 n.l. 23 op openbare- 136 op bijzondere scholen. Uit de cjjfers blijkt dat 18"/n van de be volking van Heemskerk lager onderwijs geniet. De bouw van een tuinbouwschool in Heemskerk is nog gestagneerd door een op handen zijnde wijziging van de finan ciering en exploitatie van de tuinbouw scholen op departementale grondslag. Bindingsavond voor OKOF-leden Het bestuur van de afdeling IJmuiden van de Vereniging „Oud-katholiek Onder steuningsfonds" heeft zijn leden uitgeno-. digd voor een bindingsavond, die op zater dag 16 februari wordt gehouden, in het Oud-katholiek Verenigingsgebouw. Tijdens deze bijeenkomst, waarvoor in het programma vraagtekens zijn opgeno men voor een bijzondere gebeurtenis, wor den verschillende gezelschapsspelen gehou den, waaronder enige die in-radioprogram ma's zoveel succes oogstten. Bridgeclub „De Jump" na de zesde ronde De voornaamste uitslagen en totaalstanden van de wintercompetitie na de zesde ronde (in percenten): Groep A: 1. mevrouw PrinsJonker 59,92 341,51 (1); 2. dames KramerSchoen 58,73 253,76 (8); 3. Koudijs—Vlotman 53,17 306,83 (4). Groep B: Maarleveldv. Amerongen 57,14 320,00 (2); 2. LamanMiddelkoop 56,35 301,83 (5); 3. echtpaar De Groot (buiten mededinging) 54,76. Groep C: 1. echtpaar Broeren 68,06 284.30 (4); 2. Boenderv. d. Wint 65,94 315,38 (2); 3. WestraHannema 54,17 351.66 (1). Groep D: 1. SchagenBak- kum 69.05 333,49 (1); 2. gebroeders Bannink 62,70 306,35 (4); 3. DrijverVeldman 54,17 266,57 (8). De toneelvereniging „Kunst en Vriend schap" in IJmuiden heeft haar donateurs zaterdag in het Patronaatsgebouw een bij zonder vrolijke avond bezorgd met de op voering van een stuk, dat voor zover mij bekend nog niet eerder door amateurs in de IJmond werd gespeeld. Het is „Hoera Petroleum", een origineel blijspel door de Amerikaan Larrie Johnson en niet zoals het programma ten onrechte als schrijver vermeldde Gerard Nielen. Deze heeft het stuk hoogstens vertaald of bewerkt, dus ere wie ere toekomt. Een bijzonder vermakelijk blijspel, dat het publiek beurtelings amuseert en in hevige spanning houdt. Het werd in deze kolommen reeds besproken. Vooral bij de manipulaties met het tekenen van het con tract hebben sommige toeschouwers door duidelijk te horen reacties van een intens meeleven met de handeling op het toneel blijk gegeven, hetgeen door regisseur H. van Dokkum en zijn spelers dus als een succes mag worden beschouwd. Maar waarom werd door de regie niet even gelet op de juiste uitspraak van de naam „Joe", terwijl het bepaald storend was de inhoud van de omstreden bron steeds „petrolééum" te horen noemen. Toneelspelen vergt nu eenmaal een nauwkeurig taalgebruik. Ove rigens was het een opvoering, die het blij spel aardig tot zijn recht deed komen. Al had er nog meer aandacht besteed kunnen worden aan de typering van enige figuren, waardoor de lokale sfeer van een Ameri kaans stadje zo aardig kan worden aan gegeven. Bijvoorbeeld met kostuums voor de beide schurken Coleman en Barton. Ook de oude tafelschuimer Amos had even markanter uitgebeeld kunnen worden. De vreugdesprongen in het tweede bedrijf wa ren tenminste niet geheel in overeenstem ming met zijn veronderstelde leeftijd. Sam Crane kreeg van de heer Leeuw een leven dige typering, waardoor deze fantastische dromer het vermakelijke middelpunt van de voorstelling werd. Mevrouw Fennema had als mrs. Crane afstand gedaan van de traditionele grijze moederpruik, hetgeen niet voorkwam, dat zij een lieve toneeloma werd. Ook mejuffrouw Fennema was een charmante Mary, die met de gedecideerde Hatty van mejuffrouw Zwierstra in deze succesvolle opvoering op een prettige wijze het schone geslacht vertegenwoordigde. Jan van Dam een begin gemaakt. Aan het eind van het jaar waren 94.000 woningen in aanbouw, tegen 76.122 aan het eind van 1955. In 1956 kwamen 2811 systeemwoningen tot stand, waarvan 172 in december. De in december 1956 gereed gekomen woningen zijn als volgt over de provincie en de drie grote steden verdeeld (tussen haakjes het aantal in het gehele jaar 1956 voltooide woningen): Groningen 211 (2268), Friesland 392 (2490), Drente 214 (2355), Overijsel 485 (4718), Gelderland 821 (7951), Utrecht 701 (4526), Noordholland (zonder Amsterdam) 702 (6809), Zuid-Holland (zon der Den Haag en Rotterdam) 979 (9998), Zeeland 212 (2090), Noord-Brabant 1066 9464), Limburg 788 (6086), Amsterdam 411 (3427), 's Gravenhage 283 (3002), Rotterdam 260 (2456), NO. Polder 23 (644). De dienst gemeentewerken te Heems kerk is thans behoorlijk gehuisvest en ook wat de personeelsvoorziening betreft is er geen reden tot klagen, al blijft het tijdig aantrekken van technisch personeel nood zakelijk. Een nieuw onderkomen voor de politie, waarvan Heemskerk per 1 januari een aparte groep der rijkspolitie is gewor den en de bezetting onder leiding van een adjudant is vergroot, wordt thans nage streefd. De brandweer zal dit jaar worden uit gerust met een hogedruk nevelspuit en zal daardoor voldoen aan de noodzakelijke eisen van paraatheid. B. en W. zullen dit jaar voorstellen doen voor subsidiëring van kerkenbouw en het stichten van jeugdhuizen, terwijl voor de bouw van wijkhuizen voor de kruis-vere- nigingen aparte financieringsvoorstellen komen. Het behulpzaam zijn der gemeente bij de totstandkoming van verenigingslokali teiten of het ter beschikking stellen daar van is nog een punt van overleg. De organisatie Bescherming Burgerbe volking te Heemskerk heeft voor de ver schillende blokploegen nog steeds niet de vereiste personeelssterkte bereikt. De ver wachting bestaat, dat in 1957 dit aantal tot een redelijk peil opgevoerd kan wor den. De theoretische en praktische oplei ding is in 1956 voortgezet teneinde de'ge oefendheid en paraatheid op te voeren. Aan de voortzetting en vervolmaking hier van zal dit jaar doorgewerkt worden. Van de volledige uitrusting voor alle blokploe gen is inmiddels een gedeelte ontvangen, terwijl de rest op zeer korte termijn afge leverd zal worden. De opleiding van de vrijwilligers der mobiele reddingsploeg verloopt .als gevolg vaa. de onderbezetting der aangewezen instructëurs niet geheel naar wens. Getracht wordt hiervoor een oplossing te vinden. MeJ. dr. M. Klompé: Mej. dr. M. A. M. Klompé, minister van Maatschappelijk Werk, heeft in de r.k. volkshogeschool „Drakenburgh" te Baarn een studieweekeinde geopend over „De ge meenschap der volken en haar theolo gische, volkenrechtelijke en politieke fun dering". „De moeilijkheden en vragen van de we reld waarin we leven, zei'dr. Klompé, val len dagelijks onze kamers binnen door radio en televisie. Er is een instituut, dat der Verenigde Naties, jong in cultuur en ervaring, dat tracht duidelijk te maken, hoe de volken met elkaar moeten leven. Eén van de grote ploblemen die zich daar bij voordoen is, dat vele volken de normen uit onze westerse landen hebben overge nomen, deze hebben vervormd en ze nu tegen ons uitspelen. Onze gedragingen zijn de schuld van deze vervormingen, al mogen we niet zeggen, dat alles fout was. Daarom zullen we anders moeten staan tegenover deze volkeren. Er blijven altijd vraagstukken, aldus dr. Klompé, waar mede de mens niet klaar komt. Waarom wél sancties tegen Israel en niet tegen Rusland? Deze vragen stichten verwarring en onzekerheid. De mens van vandaag, zo vervolgde dr. Klompé, zoekt een samen gaan. Zij vroeg zich af, van welke invloed het zou zijn, wanneer het ijzeren gordijn zou worden weggetrokken. Zij was ervan overtuigd, dat de jonge mensen daar meer en dieper nadenken over de levensvragen dan hier, waar men geen raad meer weet met de vraagstukken van het leven. Daar om is het zo belangrijk, deze vraagstukken te bespreken, een samenleving in eigen kring als van volken te bevorderen, die veel liefde, maar ook offers zal vragen. De gemiddelde opbrengst der elektriciteit in Nederland was in 1955 ongeveer 10 cent per kwu. en in 1939 ongeveer 5,2 cent, zo dat de prijs sinds 1939 ongeveer verdub beld is. De prijs van de kolen is echter in die tijd 7 a 10 maal zo hoog geworden. Een centrale kostte in 1939 rond f 130 per kwu., thans f 500 a f 600. De prijs van een 150 kw-lijn bedroeg voor de oorlog f 26.000 per km, thans f 130.000, dus vijf keer zoveel. Dat de gemiddelde elektriceitsprijs sinds 1939 niet meer dan ongeveer verdubbeld is, is mogelijk gemaakt door de grotere economie bij opwekking van elektriciteit en aan de toeneming van de verbruikers dichtheid. Prof. Gelissen zette uiteen waardoor de stijging van het elektriciteitsverbruik zo sterk wordt beïnvloed, te weten: toeneming van de bevolking, industrialisering, me chanisering en automatisering in de in dustrie, mechanisering van de huishouding en nieuwe toepassingen. In Europa was de stijging stinds 1945 rond 9 percent per jaar. Nederland besteedt thans alle aandacht aan de bouw van atoomcentrales. Men houdt er rekening mede, dat voor de nieuwe installaties, die in de periode van 1962 tot 1975 zullen worden gebouwd en voor dé bestaande insfaïïafiës*" wélke in diezelfde periode moeten worden vervan gen, kernreactoren zullen worden toege past. DE DEENSE FILM „HET WOORD" van Carl Dreyer dateert uit 1954. Reeds jaren had Dreyer met plannen rondgelopen om Kaj Munks befaamde toneelspel te ver filmen, maar hij stelde zijn eisen hoog en een Zweedse filmrealisering in 1945 maak te de onderneming ook al niet direct aan trekkelijk voor zijn producenten. Eindelijk kon hij. aan de slag. Hij maakte een film, die een voorbeeld mag heten van stijl, beredeneerd gebruik van de filmmiddelen en eerbied voor de inhoud van het oor spronkelijk toneelwerk. Hij maakte een mooie film, een vaak beklemmende film, die de meesterhand verraadt. Men treft er niet de Dreyer in aan van „Jeanne d'Arc". Terecht vermijdt deze vermaarde filmer een dynamische cameravoering, waarmee hij afbreuk zou doen aan de sfeer en de delicate behandeling van het gegeven. Vooral met fotografische middelen, de be lichting, bouwt hij figuren en situaties op. De toneelmatigheid van zijn mise en scene is maar schijnbaar: de statische camera werkt versobering, verdieping en inge togenheid in de hand. Het bijna bizarre, maar zeer zinrijke gegeven krijgt een har monische verwerkelijking, die een machtige en diepe geestelijke ontroering teweeg brengt. HET HEEFT WEINIG ZIN hier de theo logische disputen op te rakelen, waartoe Kaj Munks verbeelding heeft geleid. Dat het geloof levend maakt, heeft hij in de meest letterlijke zin gestalte willen geven met de figuur van de uit zijn waanzin be vrijde boerenzoon Johannes, die zijn ge storven schoonzuster Inger tot leven wekt. Eén is er die met hem gelooft dat hij door zijn beroep op God dit wonder kan bewerk stelligen: het jongste dochtertje van Inger. Wanneer haar moeder uit de eeuwige slaap ontwaakt - prachtig aangeduid door een close-up van haar bewegende handen - glimlacht het kind. Dat is alles wat Dreyer haar toestaat .en ons van haar laat zien. De glimlach van dit kind verzinnebeeldt de kracht van haar kinderlijk vertrouwen. Ook aan de figuur van Johannes voegt Dreyer niets toe wat de zuiverheid van zijn wezen zou schaden. De Johannes in Dreyers film is geen gepassioneerde, hij is een klagende, die men met medelijden en een stil gevoel van zelfverwijt bejegent. Zo bejegenen hem allen, die met hem ver keren, zijn vader, zijn broers, alleen zijn schoonzuster en haar kinderen niet. Stuk voor stuk zijn deze figuren in hun onder linge binding en contrasten met een leven de waarachtigheid voor ons getekend. Dreyer legt hen de uiterste soberheid op. laat hen bedaard hun gang gaan, rustig praten, hij brengt nauwelijks hun emoties van nabij in het beeld, hij slaat hen altijd van enige afstand gade. Hij benadrukt sterk sfeer en milieu waarin de film speelt: de christengemeente in een Deens dorp, ver deeld in een zwaarmoedig godsdienstige secte en een blijmoedige, de een aange voerd door de kleermaker van het dorp, de andere door de oude boer Morgen. De meeste tonelen spelen in de hofstede van Morgen. Men moet eens letten op de krach tige suggestie van de bedrukte ruimte dier Carl Dreyer hofstede, een suggestie, die bijna benau wend werkt in de ontwikkeling van het drama, omdat Dreyer ons in alle opzichten medebewoners maakt van de hofstede, ge voelig als wij zelf worden voor de archi tectonische verhoudingen van de lage zol dering tot de breedte der woonkamer. De bewoners van Borgers hofstede leven on der de druk van de verbijstering, die Johannes' geest heeft getroffen. Die druk wordt mede nog versterkt door deze ar chitectonische „bijkomstigheid". Met de zelfde symbolische oogmerken laat Dreyer de rouwkamer, waarin Inger ligt opge baard, volstromen met een wit, diffuus licht. De eeuwigheid ontmoet hier dode en levenden in een verheldering, die de ont- hevenheid aan het aardse duidelijk doet gevoelen. Het aangrijpende slottafereel, dat zich in deze doodskamer afspeelt, stijgt daardoor boven de werkelijkheid uit in precies de zin, die Munk moet hebben bedoeld. HET IS ALLEEN JAMMER dat de scène der bevalling van Inger te lang en te reëel is weergegeven. Nog te dikwijls wordt ons de barensnood in de film afgeschilderd als haast onverdraaglijk, als bijna indruisend tegen wat de natuur vermag te doorstaan. Ook in „Het Woord" is dat het geval. In derdaad gaat het hier om een moeilijke bevalling, maar dat alleen al zou een reden moeten zijn om het verloop niet op de voet te volgen. Er zijn sterke zenuwen nodig om deze passage in de film zonder onge wenste gevolgen „te boven te komen". Ik vind het toch wel nodig hierop te wijzen, opdat men erop is voorbereid. Wie het geestelijk avontuur wil meebeleven, dat Munk met „Het Woord" schiep, zal deze film van Dreyer niet mogen missen. Ze draait vanaf heden in het Haarlemse Studio-theater. P. W. Franse De reeks voorstellingen door de Hoofd stad Operette in de Haarlemse Stads schouwburg is zaterdagavond, doordat dit gezelschap een onvoorzien engagement el ders moest nakomen, onderbroken door een cabaretprogramma, dat veel belang stelling trok. Begrijpelijk, want op het ge bied van de kleinkunst worden zij, nu de kampioenen daarvan een welverdiende rust nemen om op nieuwe krachten te ko men of in den vreemde verblijven, dit sei zoen bepaald niet verwend. Bovendien ging er van de namen op het affiche een be hoorlijke aantrekkingskracht uit. En ge zegd mag worden, dat Wim lbo met zijn gelegenheidsensemble de verwachtingen niet heeft beschaamd. Integendeel, ik had de indruk dat het publiek zich kostelijk amuseerde. Vaak terecht, want al houd ik niet erg van dergelijke populaire nummer tjesparades, ik moet eraan toevoegen dat men zich nu en dan in de maar zelden te beleven sfeer van het echte cabaret kon wanen. Dat was in de eerste plaats te danken aan Hetty Blok, die met het uitmuntende „Leidseplein" van Alexander Pola het suc ces van het onvergetelijke „Feestliedje" van Wies Defresne door Lia Dorana eve naarde. In beide gevallen een op treffende drenstoon voorgedragen eigentijds gege ven, hier: lamlendigheid van de zich exis tentieel vervelende rock-'n-roll-jeugd in spijkerbroeken en franjerokken als moei lijk te begrijpen produkten van onze sa menleving. Voor de pauze had Hetty Blok met uitbundig uitgevierde kolder (op tek sten van dr. Van der Vat, alias Daan Zon derland) het grovere lachwerk geleverd Het parodistische element hierin is ver rukkelijk. Op dit terrein is Conny Stuart haar anderssoortige gelijke, zoals zij met „De mannequin" en de potsierlijk uitge doste „Moeder van het grote gezin" ander maal bewees. Haar samenwerking met. Albert Mol destijds, in het cabaret van Wim Sonneveld, heeft haar een heel aparte mimische overdrijving bijgebracht, die haar opnieuw aan bewondering helpt nu zij met haar Franse chansons danig teleur begint te stellen. Sophie Stein vertel gezag van Ina van der Beugel en Anni midt wat vrou wen over mannen en nu^.itere lieden over sprookjes denken, oude bekenden uit haar repertoire, zoals steeds op haar typische, droogkomisch constaterende toon uitge praat. Met het gedicht „De straaljager" van laatstgenoemde, met die pijnlijk be klemmende regels over de wattenmensen en de zigzag-intellectuelen, maakte zij door die "gewone spreektrant de toespeling op wat ons boven het hoofd kan hangen on verhoeds duidelijk. Het deed mij aan het politieke cabaret van Erika Mann of Ru- dolf Nelson terugdenken. Verder werkte aan dit programma mee Thom Keiling, een blijkbaar door de radio bekende zanger van Latijns-Amerikaanse en Spaanse zowel als Portugese liedjes, zichzelf op de gitaar begeleidend. Hij heeft inderdaad een heel prettige stem en be heerst de vreemde idiomen volkomen. Be tere verstaanders vond hij uiteraard met zijn steenkolen-Engels in tweeunalle vers jes uit Trinidad, waarvoor de zaaLzich-dan, ook extra dankbaar toonde. Het is jammer dat hij er niet bij vertelde, dat die een jaar of wat geleden hier te lande door de calypsozanger „Sir Lancelot" in omloop zijn gebracht. Wim lbo zelf geeft mij altijd het gevoel of er een minzame ziekendokter van de radio op bezoek komt om mij wat op te beuren. Hij behandelt zijn patiënten voor komend en met zachtheid. Het irriteert mij ook een beetje, zoals hij de populariteit uitbuit van zijn programma over een wel heel Hollands huisgezin - want waar el ders zou het kunnen voorkomen dat men een doorsneemens als ideaal beschouwt? Maar hoe dan ook, hij is een vakkundig organisator, die precies de mensen weet te vinden om een onderhoudende revue van zang, voordracht en muziek samen te stel len. De laatste afdeling was toevertrouwd aan de onvolprezen Cor Lemaire, die echt wel meer verdient dan dit stereotiepe re geltje. En nu ik eraan terugdenk, schieten mi.i opeens de twee kinderliedjes („Carolien het kalf" en „Rineke, Tineke Peuleschil") van Annie Schmidt weer. te binnen, die door Hetty Blok zo verrukkelijk werden gespeeld en gezongen, dat ik ze echt niet had mogen vergeten. David Koning ISMAILIA (AFP) Op bevel van gene raal Wheeler, het hoofd van de bergings- ploeg der UNO in het Suezkanaal, heeft de Italiaanse tankboot „Pianeta" zaterdag avond zijn poging opgegeven van Port Said naar Suez door 't kanaal te varen, aldus een correspondent van Belga. Een woordvoer der verklaarde, dat het schip zijn reis zal kunnen vervolgen, wanneer het wrak van het Egyptische vaartuig „Akka" zal zijn verwijderd. Men zou reeds zondag hiermee begonnen zijn, maar het werk is om on bekende redenen uitgesteld. Duitse bergingsdeskundigen te Ismailia vermoeden, dat de „Akka" maandag ge licht zal worden. Dan zal nog slechts de 1600-tons sleepboot „Edgar Bonnet", die met ontplofbare stoffen geladen is, het ka naal voor schepen van 10.000 ton blok keren. Volgens een bericht van U.P. uit Ismailia zou de „Pianeta" in aanvaring met de twee escorterende Egyptische mijnenvegers zijn gekomen bij een poging om via het nog open gedeelte van de vaargeul de „Akka" te passeren. Hierbij zou geen zware schade veroorzaakt zijn. Van dit bericht kwam echter geen bevestiging. Aan het zuidelijk uiteinde van het ka naal heeft de Nederlandse sleepboot „Pro tector" een gezonken „Rotsenbreker" ge licht. Dit is een vaartuig dat wordt ge bruikt om het kanaal aan de oevers vrij van rotsgruis te houden, en dat door de Egyptenaren tot zinken was gebracht. Men is nog niet begonnen met de bergings werkzaamheden aan het fregat „Aboekir". Generaal Wheeler heeft zondag met de Egyptische directeur van de kanaalmaat schappij Mahmoud Younis geconfereerd over het leegbaggeren van de kanaalbed ding die in de loop der maanden vol ge slibd is. Men vreest namelijk dat de Egyp tische baggermolens dit werk niet zonder hulp kunnen volbrengen, en Wheeler steil nu voor daarvoor buitenlandse bagger molens te contracteren. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft schriftelijk uitspraak doende, kapitein M. B. uit Groningen, gestraft door hem de bevoegdheid om als kapitein op zeeschepen te varen voor de tijd van drie maanden te ontnemen, omdat hij volgens de Raad medeschuldig is aan de aanvaring op 27 oktober van het vorige jaar van het onder zijn gezag varende m.s. Tinda (toebe horende aan D. Veenma te Groningen) met het Deense stoomschip „Birte" in de Oost zee nabij Bornhoim, tengevolge waarvan de „Tinda" is gezonken. De kok A. Boelens van de TTinda verloor hierbij het leven. De ramp gebeurde, toen de kapitein, die als gezagvoerder de wacht liep, zich van de brug had verwijderd en daar een ma troos als roerganger had achter gelaten. Weer en wind waren wel gunstig en de ka pitein had vertrouwen in de roerganger, ofschoon deze pas ongeveer drie maanden op het schip voer en de streken van het kompas niet kende. Er bestond voor de kapitein echter geen dringende reden om de brug te verlaten, aldus de raad, die het onbegrijpelijk vindt dat de kapitein niet eerst het passeren van twee tegenliggers, waarvan de „Birte" de laatste was, heeft afgewacht. Van het gieren van zijn schip had hij niets waargenomen. De „Birte" trof de „Tinda aan stuurboord ter hoogte van de mast. Er is, volgens de Raad, door de roergan ger een ernstige fout gemaakt. Deson danks heeft de kapitein medeschuld we gens zijn verkeerd besluit o>m de brug te verlaten op een ogenblik waarop de situatie nautische risico's opleverde. Ook het zinken van het schip is aan deze medeschuld te wijten. Men kon aldaar, zo oordeelt de Raad, grote schepen en dus een ernstige ramp verwachten. Het droevig misverstand, dat men dacht, dat de kok reeds met de andere opvarenden door de „Birte" zou zijn overgenomen, acht de raad verklaarbaar en niet aan betrokkene te wijten. Hoewel hij niet roekeloos heeft gehandeld acht de raad zijn gedragingen ernstig. De Katholieke Volkspartij heeft zaterdag te Utrecht een agrarisch congres gehouden, dat onder leiding stond van mr. H W. van Doorn, voorzitter van de partij. Deze noem de een goede en gezonde landbouw een levensbelang voor de toekomst van ons land. De directeur van de coöperatieve cen trale Boerenleenbank te Eindhoven, mr. Ph. C. M. van Campen, verklaarde, dat de landbouw er niet lager in kan berusten, dat de tekortkomingen in de uitgangs punten voor de kostprijsberekeningen wor den gehandhaafd. Spr. was van oordeel, dat de economische onafhankelijkheid en de politieke stabiliteit van ons land en van West-Europa zouden worden gediend, in- dien naast een hoogwaardige en gespeciali seerde industrie de agrarische ontwikke- ling met toepassing van moderne, we- 1 tenschappelijke methoden ook in de toekomst zou worden bevorderd. Daarvan kunnen slechts dan resultaten worden ver wacht, indien een beleid wordt gevoerd, dat een redelijke vergoeding voor in de landbouw geïnvesteerde kapitalen in uit zicht. stelt. „Een betere' bedrijfsstructuur, een ver antwoorde arbeidsbezetting en een ratio neler bedrijfsvoering in de agrarische sec tor zullen het sterkst worden bevorderd door stimulering van onderwijs en voor lichting^' Dit zei mr. Th. Brouwer, secre taris van de Katholieke Nederlandse Boe ren- én Tuindersbond. De eisen van theo retische vakbekwaamheid dwingen de agrarische jongeren zich vroegtijdig te be zinnen op de beroepskeuze. In meer of mindere mate zou moeten worden voor komen, dat jongeren met lagere intellec tuele begaafdheid als vanzelfsprekend naar de landbouw worden verwezen, aldus mr. Brouwer. De inleider noemde als een klemmend vraagstuk: de handhaving van de zelfstandigheid van de boerenstand. De voorzitter van de Tweede Kamer fractie der K.V.P., professor mr. C. P. M Romme, deelde inzake de kinderbijslag regeling voor zelfstandigen mede, te ver wachten dat het ontwerp voor de uitbrei ding van de kinderbijslagwet spoedig zal worden ingediend. Voorts zei hij te ver wachten, dat de regeringsnota inzake de maatregelen ten behoeve van de land bouw binnen veertien dagen zullen worden bekend gemaakt. De koopvaardijvloot onder Nederlandse vlag (inclusief de schepen thuis behorende in de Nederlandse Antillen en Suriname, exclusief sleepboten en aannemersmate riaal) was op 1 januari 1957 als volgt sa mengesteld, (met tussen haakjes de over eenkomstige cijfers voor 1 januari 1956). 36 passagiersschepen, inhoud 375.876 brt (376.375), 72 (77) vrachtschepen met accom modatie voor 13 of meer passagiers, inhoud 429.612 brt. (447.108), 363 (345) overige vrachtschepen van 500 brt en groter, in houd 1.771.247 brt (1.651.905), 867 (804) vrachtschepen kleiner dan 500 brt (kust vaartuigen), inhoud 316.085 brt (283.426) en 147 (137) tankschepen, inhoud 1.077.889 brt. (930.297), aldus het C.B.S. Op 1 januari j.l. beliep het totaal van de koopvaardijvloot onder Nederlandse vlag 1485 (1399) schepen met een inhoud van 3.970.709 brt (3.689.111), waarvan stoom schepen 230 (231), inhoud 1.713.360 brt (1.618.822), motorschepen 1222 (1133), inhoud 2.254.498 brt (2.067.167 brt), en overige sche pen 33 (35), inhoud 2.851 brt (3.122 brt). HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ 3e klasse le lijst ƒ35.000: 11180 5.000: 19766 2.000: 4411 1.500: 19820 21404 1.000: 3920 6791 9759 9828 16192 ƒ400: 1740 2341 2676 3415 3489 3867 8520 8720 40373 11329 12323 15006 15580 17612 21831. 200: 1141 1163 1287 1725 2021 2529 2739 2799 2803 294fi 3247 3282 3376 3778 3955 5103 5581 5749 6636 6931 7250 7269 7748 7783 7914 8050 8264 8597 8839 8952 9508 9610 9716 10078 10369 10397 10398 10808 11448 11517 11547 11844 11956 12226 12285 12454 12605 13320 13537 13821 13992 15703 15724 16189 16292 16676 16880 17086 17101 17143 17321 17462 17871 17934 18185 18567 19744 20328 20639 21129 21412 21478 21628 21638 21967 WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar da bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Van zee Om de Noord was de visserij gedurende het weekeinde slecht bij goed weer. Er wer den trekken van 5 a 20 manden gedaan en per etmaal bedroeg het resultaat van 100 tot 150 manden. Er is af en toe wat kleine ma kreel gevangen, die ook wordt bewaard. De Deining stoomt waarschijnlijk op de woens- dagmarkt. Nieuwe schipper Schipper A. Koeman van de Adriadne is vervangen door schipper Engel de Groot de commandant van een der groen-boten. Aanvoer op Urk Door 16 vaartuigen werd vrijdag aan de visafslag te Urk aangevoerd: 721 pond snoek baars 122—125 cent per pond; 914 pond baars 92—95 cent per pond; 2019 pond voorn 8—9 cent per pond. Aegis, 8 v. Amsterdam n. West-Indië. Amor, 9 te Rotterdam. Alcor 9 te Antwerpen. Aardijk, 8 v. Kaapstad n. Halifax. Algenib, 9 te Montevideo. Almdijk, 7 v. Havana n. Le Havre. Alpherat, 8 te New York. Annenkerk, 9 te Dar Es Salaam. Arkeldijk, 9 te New York. Amerskerk, 9 Dar es Salaam. Ariadne, p 9 Pantellaria n. Algiers. Beninkust. 9 te Dakar. Bloemfontein, 8 v. Kaapstad n. Durban. Boissevain, 9 te Durban. Blommersdijk, 12 Rotterdam verw. Batoela, 9 Benoa. Ceronia, 8 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad. Crania. 9 te Curasao. Caltex Delft, 9 v. Gothenburg n. Stockholm. Cotuca, 9 te Madeira. mares, 9 Panama Canal. <ust. 9 Lagos. 'tfv Nederland. 10 Rotterdam verw. Delfland. 9 te Montevideo. Diemei dijk, pass. 8 Bahamas n. Cristobal, ijnohnis. 10 Curasao. Doris. 9 Fort le Berte. Elizabeth B, 8 v. Trinidad n. Barry. Esso Rotterdam, 9 te Batonrouge. Groote Beer, 8 v. Rotterdam n. New York. Gabonkust, pass. 8 Las Palmas n. Rotterdam. Grootekerk, 9 Dakar. Ganvmedes 9 La Libertad. Hecuba, 9 te Baltimore. Hestia 8 v. Amsterdam n. West-Indië. Hydra, 8 300 m. nw Port au Prince n. Port au Prince. Isis, 9 Carupano. Ilos, 9 v. Rotterdam n. Tanger. Kieldrecht, 8 v. Madras n. Colombo. Krebsia, 9 Gothenburg. Kryptqsr 9 MamenaL Kopibnélla, 8 te Curaqao. Kosicia 9 te New Orleans. Kota Gede, 8 v. Belawan n. Cowes. Lissekerk, 9 te Rotterdam. Luna, 9 v. Rotterdam n. Leixoes. Lekhaven, 8 v. Buenos Aires n. Montevideo. Leuvekerk 8 v. Durban n. Dakar. Liberty Bell pass. 8 Mona Pass. n. Rotterdam. Merak, 9 Las Palmas. Maureen, verm. 9 v. Stettin n. New Orleans. Muiderkerk, 8 te Amsterdam. Meliskerk, 9 te Karachi. Nieuw-Holland, 9 te Sydney n. Bali. Notos, p. 8 Finisterre n. Malaga. Nw. Amsterdam, 8 v. Cristobal n. Pt. Au Prince. Oranjefontein, 8 v. Amsterdam n. Durban. Oranje 8 v. Las Palmas n. Southampton. Osiris, pass. 9 Azoren n. Londen. Oostkerk, pass. 9 Kp. Vilano n. Antwerpen. Prins Frederik Hendrik, 9 te Amsterdam. Pieter S., 9 Amsterdam. Pendrecht, t. 9 n.m. Rotterdam verw. Pygmalion, 9 Antwerpen verw. Rijndam 8 v. Norfolk n. New York. Rijnland pas. 8 St. Paulrocks n. Las Palmas. Schiedijk, 8 v. Rotterdam te Antwerpen. Scherpendrecht 9 te Sidon. Straat Banka, 8 v. Sydney n. Melbourne. Scherpendrecht, 9 Sidon. Solon, 9 Aruba. Sibigo, 9 Sydney. Stad Haarlem, 11 te Amsterdam verw. Tiberius, 9 Santiago de Cuba. Trajanus, 9 vertr. Kingston n. Tela. Tero, verm. 9 v. Antwerpen n. Rotterdam. Tara, 10 te Antwerpen verw. Talisse, 9 Mogadiscio. Ternate, 9 Djakarta. Van Neck 9 Surabaia n. Tandjong Priok. Willem Ruys, 9 te Singapore. Woensdrecht, 9 Singapore. IJssel 8 v. Mobile n. Houston. KLEINE VAART Alcetas, 8 v. Amsterdam n. Bordeaux. Amor, 9 te Pernis (v. Amsterdam n. Algiers). Amyntas, 9 te Rotterdam (v. Lisabon n. Amst.) Flevo 8 v. Barcelona n. Tarragona. Hera, 7 v. Porto Ordaz na Trinidad. Luna, 9 v. Rotterdam n. Leixoses. Maria Theresia, 9 van Amsterdam n. Bremen. Stientje Mensinga, 9 te Rotterdam. Joost, 7 te Vestervik van Valdemarsvik. Kaap Falga, 7 van Londen naar Bordeaux. Kaap St. Vincent, 8 van Rotterdam n. Antw. Tilly, 7 van Grimsby naar Nantes. SLEEPVAART Clyde, p. 8 Noordhinder n. Southampton met baggermolen en bak. Noordholland, 9 v. IJmuiden te Rotterdam. Oceaan, 8 v. Poole n. Maracaibo met bak. Rode Zee. 8 240 m. o. Recife n. Triest met stoomschip. Witte Zee, 8 te Le Havre met bak en sleepboot. Slotkoers Voorbeurs vrijdag koersen 3-3K »/o Nederl.'47 867/i6 3 °/o Nedl. 1962/64 91l3/i« A. K U 20214 204 Calvé Delft 294 Van Gelder Zonen 195K K. N. Hoogovens 285 Nederl. Ford 316 !4 N Kabelfabriek 276 gew Philips Gloeil 247 Vk 249 pref.PhilipsGloeil. 145 Unilever 342/4 344 Wilton Fijenoord 219 Dordtsche Petrol. 775 Konkl. Petroleum 155 155,— A'dam Rubber 8054 Holl. Amer. Lijn 17514 N. Scheepv. Unie 16814 Phs. v. Ommeren 280 H. V. A 96 K Verg. Deli Mijen 100 14 Amsterd. Bank 210% mmm Ned. Handel Mij 166 Rotterd. Bank... 182'/t Twentsche Bank 185 >2 Anaconda Copper 66K Bethlehem Steel 175 14 U. S. Steel 61% General Motors 40% Shell Union 77% 34

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3