Linkse socialisten willen met rechtse van Italië samengaan Eerste Kamer-leden stellen vragen over Euratom en Euromarkt Nenni rekent af met het communisme als stelsel pas Van dag tot dag MAANDAG 11 FEBRUARI 1957 3 Hortfiy t Franse onderscheiding voor Nederlandse Kamerleden Hongaarse regering gaat de jeugd heropvoeden Voorstel om de kinderen te scheiden van ouders Bonn gist naar inhoud van Boelganins boodschap Adenauer houdt de tekst zorgvuldig geheim Koning Saoed in Spanje aangekomen Vader sloeg zijn zoon dood Tweede begin valt Dwight Eisenhower moeilijk Oppositie groeit onder de Democraten Vice-admiraal Moorman kreeg Amerikaanse onderscheiding Kerkelijk Nieuws Kerkelijke mutaties in Lisse Damessieraden ter waarde van 10.000,- gestolen Op cfe <=&raatótoel „Prijsstijgingen in Horeca bedrijven thans ongewenst Nog een staatssecretaris aan Buitenlandse Zaken? Jongens gingen er met politie-auto vandoor TC In Portugal is op 88-jarige leeftijd over leden Miklós Horthy van Nagybanya, vroeger „Rijksbestuurder" van Hongarije, wiens loopbaan ten nauwste verbonden is geweest met de bewogen geschiedenis van Hongarije sedert de ineenstorting van het koninkrijk en de Vrede van Trianon in 1920, die het Hongaarse grondgebied te rugbracht tot de omvang, welke het heden heeft. Wanneer men de avonturen van het Hongaarse volk in de wereldgeschiedenis van de moderne tijd bestudeert, valt het op hoe weinig gelegenheid het heeft gehad deel te nemen aan de politieke ontwikke ling, die haar stempel op een groot deel der Europese mogendheden heeft gedrukt en die tenslotte daar de democratische tra ditie grondvestte, welke deze mogendhe den thans in de strijd tegen de dicta tuur in een gelijkgestemd kamp heeft verenigd. De figuur van Horthy begeleidt het Hon gaarse lot door de onrustige periode van na de eerste Wereldoorlog tot 1944 toe een periode waarin de Hongaren heen en weer gekaatst werden tussen de exponen ten in de machtsstrijd, die zich in het hart van Europa ontwikkelde en die culmineer de in de situatie, waarmee wij thans te maken hebben. Rijksbestuurder Horthy, dictator achter de schermen van een Hon gaarse schijnmonarchie, heeft zijn land in die periode partij doen kiezen voor een coalitie, welke door de meerderheid der Europese en buiten-Europese volken als een verderfelijke en niet te tolereren po litieke immoraliteit werd gezien: de As, het bondgenootschap van nazi's en fascis ten, dat in een verdeling van geheel Euro pa tussen de dictaturen van Berlijn en Rome voorzag en waarvan kleinere mo gendheden in midden-Europa reeds de meedogenloosheid hadden leren kennen. Zoals Hitier de herziening van het ver drag van Versailles tot propagandistische basis van zijn politiek maakte, zo gebruik te Horthy de voor Hongarije sterk nadeli ge bepalingen van Trianon tot aanwakke ring van een Hongaars nationalisme, waarbij de bevestiging van zijn eigen macht en de fundering van een „dynastie- Horthy" zijn leidraad waren. De Hongaar se nazi's kregen het in Hongarije voor het zeggen en alle afschrikwekkende praktij ken van de Duitse nazi's vonden in Honga rije ijverige navolging. Dat men in Honga rije een gebrek aan politiek onderschei dingsvermogen paarde aan een verkeerd begrip voor de gevaren van een te nauwe verbintenis met Duitsland bleek bij de verkiezingen in 1939, toen de Hongaarse nazi's niet minder dan 47 zetels in de volksvertegenwoordiging wonnen. Dit was dus na de overweldiging van Oostenrijk en Tsjechoslowakije door de Hitier-Duitsers, toen reeds duidelijk genoeg was gebleken welke doeleinden Duitsland in Europa na streefde. Horthy sloot zich in 1940 bij ver drag aan bij de As en «ond in 1941 troe pen naar het Oostfront, om de Duitsers bij te staan in hun aanval tegen Rusland. De Rijksbestuurder Horthy heeft gedurende deze wisselvallige jaren de kastanjes van een moeilijke politieke manoeuvrering uit het vuur laten halen door opeenvolgende kabinetten, die telkens weer het hoofd stootten tegen de willekeurige Duitse dwang. Hijzelf bleef de „nationale" figuur, die tenslotte toen alles misliep door de Duitse nederlaag in het Oosten probeer de tot een vergelijk met de Russen te ko men. De Duitsers, geholpen door de nog steeds invloedrijke Hongaarse nazi-partij der Pijlkruisers, namen hem echter gevan gen en dit was zijn einde. De Amerikanen hebben hem na de wapenstilstand na een korte gevangenschap naar Portugal laten vertrekken, waar hij nu als banneling ge storven is. De Hongaren zullen weinig reden heb ben de overledene met dankbaarheid te gedenken. De positie van bezet land, eer tijds behorende tot de vijanden der Sovjet- Unie, heeft Hongarije grotendeels aan hem te danken. Hij kan gelden als een eerzuch tig en heerszuchtig politicus, die ten koste van zijn hele volk op het verkeerde paard heeft gewed. Deze foto geeft een beeld van de ravage na een spoorwegongeluk bij Chapel- en-le-Frith in het Engelse graafschap Derbyshire, waar een goederentrein uit eigen beweging begon te rijden en op het station tegen een andere goede rentrein botste. Verscheidene wagons werden tegen een passagierstrein op een naburig spoor geslingerd. Een sein huis (links) werd gekraakt. De sein huiswachter werd ongedeerd onder het puin gevonden, maar een lid van het treinpersoneel kivam om het leven. ADVERTENTIE Vele leden der Eerste Kamer hebben in het voorlopig verslag over de begroting van Buitenlandse Zaken aan minister Luns vragen gesteld over Euratom en Euromarkt. Over Euratom wordt gevraagd, of nondis- criminatoire voorziening van de verbrui kers in alle deelnemende landen van splijt bare grondstoffen is gewaarborgd. Voorts willen deze leden weten, of alle splijtbare materiaal, ongeacht het gebruiksdoel, aan dezelfde strikte en in alle verbruiksfasen sluitende controle wordt onderworpen en of behalve met kernsplitsing ook rekening wordt gehouden met kernfusie-processen tot het verwekken van nucleaire energie. De Nederlandse Kamerleden, die momen teel in Parijs vertoeven, hebben zaterdag een bezoek gebracht aan het Franse atoom centrum te Saclay. Tijdens een diner heeft staatssecretaris Maurice Faure de versierselen van com mandeur van het Legioen van Eer uitge reikt aan oud-minister mr. Sassen én jhr. Van der Goes van Naters. herstellen zonder de economische en sociale verbeteringen, die de revolutie heeft ge bracht, aan te tasten." Nenni sprak voorts over internationalisme geheel in de zin van de sociaal-democratische internationale. Neutraliteit (Van onze correspondent in Rome) In het congres te Venetië, waar de Nenni-socialistcn met overweldigende meerder heid hebben besloten samen te gaan met de sociaal-democraten van Saragat, heeft Giancarlo Pajetta, de vertegenwoordiger van de communistische party, gepoogd de plannen van Nenni te dwarsbomen. Hij sprak tot de „socialistische makkers" over „Onze gezamenlijke strijd", „onze gemeenschappelijke idealen", „onze gemeenschap pelijke gevallenen". Het klonk ontroerend, tot Pajetta, aan het einde van zijn rede, waarschuwde tegen de gevaren die een partij bedreigen, wanneer zij alleen komt te staan. Nadat hij Nenni had aangehoord, verklaarde Pajetta dat Nenni een politiek aankondigde, die grote schade kan toebrengen aan de arbeidersbeweging, daar deze voor vraagstukken staat, die zonder eenheid en zonder massa-actie wel kunnen worden onderkend, maar niet opgelost. De herhaalde toespelingen op de bijdrage, die geleverd zal worden door ex-communisten, onderstreept een lichtzinnige verwarring tussen de werkelijke toestand en een gewilde, foutieve voorstelling van zaken, zo zei hij. worden weggenomen door opnieuw de democratie en de vrijheid te herstellen in het socialisme. Zonder democratie en zon der vrijheid wordt alles treurig en ver dorven". Nenni vervolgde: „Het ware doel van het socialisme is de bevrijding van de' mens, van alle mensen. Dat doel stond de arbei ders van Poznan voor ogen, evenals de arbeiders en studenten van Boedapest, van wie men het waagt te zeggen, dat zij fas cisten waren. Dit laatste geschiedt door mensen, die ook goedkeuren en prijzen, dat de Sovjettroepen daar hebben ingegrepen en Hongarije hebben bedekt met bloed, met rouw en met ellende. Het kan echter nooit ons oordeel zijn". Nenni noemde het De communisten hadden op dat ogenblik geen reden meer nog langer te twijfelen aan Nenni's vaste voornemen volledig met hen te breken. Uitvoerig heeft deze uiteen gezet, hoe het partijbestuur langzamerhand tot het inzicht is gekomen, dat men op de verkeerdeweg wag. ,Dgt, inzicht, zo zei hij, is niet alleen in Italië doorgebroken, maar ook in de Communi&iische landen, eerst in Joego-Slavië, daarna in Rusland zelf, zo goed als in Polen, in Hongarije en elders. Het twintigste partijcongres te Moskou bevestigde die nieuwe overtuigingen, maar in Sovjet-Rusland heeft men niet de juiste gevolgtrekkingen gemaakt uit de misstan den, aldus Nenni. Verwording I bloedbad van Boedapest de meest tragische Het lijkt mij, en thans ben ik daar meer Sovjet-Rusland ooit heeft begaan, dan ooit van overtuigd, dat een dusdanige j ^nze keuze is gedaan en ik geloof voor verwording meer een uitvloeisel is van het zjjn met jjg arbeiders en de systeem en van de instelling dan dat men stucjenten, die de democratie in ere willen ze kan toeschrijven aan een bepaalde man of aan een groep van personen. De hoofd oorzaak moet economisch van aard zijn. Onder bepaalde omstandigheden kan het noodzakelijk zijn aan een volk een straffe economische politiek op te leggen, maar wanneer er gebrek is aan ervaren technici, en wanneer de arbeidersklasse op een laag peil staat, wat algemene ontwikkeling en vakkennis betreft, zal zulks politiek on vermijdelijk leiden tot steeds groter macht van het bureaucratisch apparaat, dat geen rekening houdt met de offers die het volk brengt en zonder het volk naar zijn oordeel te vragen, bevelen geeft van bovenaf, pre cies als de werkgever in de kapitalistische staat, zo zei hij. Die bureaucratie bevindt zich echter in een voordeliger conditie om van de massa het onredelijke te eisen, daar zij identiek is met de staat, de partij en de vakbonden. Zulk een economie ziet ai gauw het ver band niet meer, dat er bestaat tussen de menselijke en politieke factoren enerzijds, en de economische anderzijds. Zij wordt reactionair en zal het gehele systeem en alle instellingen in reactionaire zin ombui gen, als ze niet voortdurend wordt gecorri geerd in haar fouten, in haar verwording, door vrije democratische critiek der massa, door vrijheid van het spreekgestoelte, vrij heid van pers, door de uitoefening van alle persoonlijke en collectieve vrijheden, aldus Nenni. Zelden is in Italië het voornaamste euvel van een communistische samenleving in de Sovjet-zin zo duidelijk onder woor den gebracht. Verbleekt Het gezicht van Pajetta verbleekte toen Nenni wees op de misdaden in Polen en Hongarije. „Heel Warschau wist, zo leest men - volgens Nenni - in een rapport van de communist Leo Wudaski, dat er mensen werden vermoord in de folterkamers van de politieke politie. Heel Warschau wist het en niemand deed zijn mond open. Dat is het erge. Dat is een euvel dat alleen kan WENEN (Reuter) Alle leraren van een van de grote middelbare scholen in Boe dapest zijn.verplicht een college te volgen, waarop een politie-functionaris zal doce ren „hoe men het contra-revolutionaire gedrag van leerlingen moet tegengaan", aldus te Wenen ontvangen berichten. Een van de punten zal zijn: ..Kinderen, die weigeren Russisch te leren". De Russische taal, die gedurende de opstand van oktober een poos van het lesrooster als verplicht vak geschrapt was, moet weer door alle kinderen tussen de tien en twaalf jaar geleerd worden. Het communistische partijblad „Nepsza- badsag" stelt voor kinderen van hun ouders te scheiden omdat tie verhouding tussen kinderen en hun ouders zeer slecht is geworden. Het is aanbevelenswaardig de kinderen in „kindersteden" op te voe den. Daar, aldus de schrijver, kunnen zij opgroeien in een gezonde denksfeer en daar kan men hun socialistische vader landsliefde bijbrengen en tucht. Volgens radio-Boedapest heeft de politie sedert no vember 3000 kinderen aangehouden die naar het buitenland wilden vluchten. Zij zijn naar hun ouders teruggezonden. Intussen heeft Nenni opnieuw gepleit voor een neutraal West-Europa. De Russen moeten hun troepen terugtrekken uit de landen van het verdrag van Warschau en de Amerikanen hun steunpunten in Euro pa opgeven. Die steunpunten geven niets dan de illusie van een nietbestaande veilig* heid. Bij een onverhoopte oorlog zou Ame rika aangewezen zijn op zijn bases in het eigen continent en de oorlog moeten voeren uitsluitend in de lucht en ter zee, zo meent hij. (Reuter) Leidinggevende socialisten hebben voorspeld, dat binnen enkele maan den een coalitiekabinet van socialisten en christen-democraten aan het bewind zal komen. Het bestuur van de sociaal-demo cratische partij van Saragat zal zaterdag de voorstellen van de links-socialistische partij voor een fusie bespreken. Indien de samensmelting van de partijen spoedig tot stand komt, zullen de sociaal-democraten zich uit de huidige coalitie terugtrekken. Van onze correspondent in Bonn) In Bonn gist men nog steeds over de inhoud van de mysterieuze brief, die de Russische minister-president Boelganin aan bondskanselier Adenauer heeft ge stuurd. Adenauer heeft, in overleg met zijn minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano, besloten dat de tekst voorlopig geheim moet blijven. Zelfs de ambassadeurs van de drie grote westelijke mogendheden zouden nog niet zijn ingelicht. In politieke kringen heerst enige opwinding, want Boelganin heeft tot dusver alleen persoon lijke boodschappen gestuurd over belang rijke kwesties. Men houdt ook rekening met de mogelijkheid, dat er iets onaange naams in de brief staat. Volgens persberichten zou Boelganin ge schreven hebben over Duitsland's hereni ging en.zou Adenauer uitgenodigd zijn naar Moskou te reizen, of zouden vooraan staande Russen van plan zijn naar Bonn te komen. Adenauer is in september 1955 de gast van de Russische regering geweest. Von Brentano en dr. Adenauer zullen van daag een onderhoud hebben met de West- duitse ambassadeur dr. Haas, die uit Mos kou ontboden is. In Bonn overheerst de mening, dat Boelganin een handelsverdrag tussen de Sovjet-Unie en West-Duitsland heeft voorgesteld en daarbij een verlang lijst heeft ingediend. Bonn heeft totdusver geweigerd zulk een verdrag met Rusland aan te gaan, omdat zij op het standpunt staat dat eerst de verhouding tussen de beide staten vriendschappelijker moést worden. Overleg met sultan Ben Joessef en Franco MADRID (Reuter/AFP) Koning Saoed van Saoedi-Arabië is zondag uit de Ver- Volgens het vakverenigingsblad „Nepa- en'Sde Staten in Madrid aangekomen voor het voeren van besprekingen met generaal Franco, het Spaanse staatshoofd, en de sultan van Marokko. Hij werd op het vliegveld van Madrid door Franco en het gehele Spaanse kabinet begroet. De koning en Franco reden in een open auto door de stad, toegejuicht door de niet erg dichte menigte langs de route. Tijdens zijn verblijf in Spanje, dat vijf dagen zal duren, voert koning Saoed be sprekingen met sultan Sidi Mohammed Ben Joessef van Marokko. Deze zullen onder meer betrekking hebben op de Ame rikaanse plannen voor een Arabisch anti communistisch blok en op de kwestie Al gerije. De sultan is zaterdag in de Spaanse hoofdstad aangekomen. karat" „willen enkele persoonlijkheden van de protestantse kerk een hoeksteen voor de contra-revolutie maken". Met name viel het blad dr. Laszlo Pap aan, een bekend theoloog in Boedapest, omdat hij „een van de organisatoren van de gebeur tenissen in oktober" is gewee en „nog steeds contra-revolutionaire denkbeelden verspreidt". Ook bisschop Laszlo Ravasz werd aangevallen. Het blad Nepszabadsag heeft zondag de kerk aangevallen, omdat zij pogingen tot het doden van kinderen, die geen gods dienstonderwijs wilden volgen, niet zou hebben veroordeeld. In een artikel onder de kop „Het kruis is geen galg" schrijft iemand: „Ik kan niet begrijpen, waarom de kerk zwijgt bij deze afschuwelijke oor logvoering op de scholen. Is het mogelijk, dat zij stilzwijgend de misdaad van mis bruiken in naam van de godsdienst toe laat?" Vrijheid van godsdienst is gewaar borgd, aldus het artikel, maar „agressieve, barbaarse geweldpleging" moet worden uitgeroeid en de autoriteiten moeten je gens de aanstokers meedogenloos zijn. Volgens „Nepakarat" heeft de minister voor onderwijs, Konya, meegedeeld, dat er niet veel gevallen van terreur op de scho len zijn geweest. Maar zelfs in de onbe- tekenendste gevallen zijn strenge maat regelen noodzakelijk, aldus het blad. Tijdens een vechtpartij te Oss is de 22- jarige W.S. door zijn 47-jarige vader A. S. doodgeslagen. De onenigheid was ontstaan doordat de zoon, uit een café thuiskomend, zijn moeder om meer geld vroeg. Zij wei gerde, waarop de zoon enig huisraad ver nielde. De vader ontstak hierover dusdanig in woede, dat hij zijn zoon met een eind hout te lijf ging. Hij raakte zijn zoon daarmee zo hard, dat deze kort daarna op het erf van de boerderij overleed. Ten aanzien van de Euromarkt vroegen deze leden, hoe het staat met de positie van de Nederlandse landbouw aangaande de Franse stelling omtrent de noodzaak van een „speciaal regime" en de Britse houding ten opzichte van de landbouw in een vrij handelszone. Andere vragen waren: heeft men zich reeds een mening gevormd omtrent de plaats van de overzeese rijksdelen in het te vormen geheel? Hoe kan daarbij worden voorkomen, dat Nederland betrokken raakt bij conflicten die bij voorbeeld bestaan tus sen Frankrijk en zekere gebieden overzee? Zullen dienaangaande ook met betrekking tot de voorgenomen investeringen en de daaruit verkregen voordelen gemeenschap pelijke besluiten worden genomen? Kun nen deze worden genomen met zodanige meerderheid, dat Nederland daarbij in de minderheid is? Welke gevolgen en moge lijkheden heeft dit voor Suriname en de Nederlandse Antillen? Zijn deze rijksdelen geraadpleegd, en zo ja, waartoe heeft dit ge leid? Welke is hierbij de positie van Neder lands Nieuw Guinea? Kan thans de verze kering worden gegeven, anders dan in de Tweede Kamer, dat onderhandelingen met het Verenigd Koninkrijk over het schep pen van een vrijhandelszone door de zes gezamenlijk en niet door elk hunner af zonderlijk zullen worden gevoerd, en dat er dus niet een vrijhandelszone zal komen tussen zeven of meer staten, doch tussen Euromarkt, het Verenigd Koninkrijk en mogelijke andere deelnemers? Eist ook een vrijhandelszone niet een gemeenschappe lijke politiek en mitsdien gemeenschappe lijke besluiten en organen? Zal de Europese commissie voldoende bevoegdheden ver krijgen om in de Euromarkt een Europees beleid en een Europese besluitvorming te waarborgen, zo nodig doordat mogelijk wordt gemaakt bij het hof vernietiging te vragen van besluiten, door de bijzondere raad van ministers genomen? Is het niet noodzakelijk, dat Nederland, wat het bui tentarief betreft, een „speciaal regime" be dingt, zo nodig met tariefcontingenten? (Van onze correspondent in Washington) Het begin van Eisenhowers tweede ambtstermijn is moeilijk en dat is de pre sident aan te zien. Het nieuwe jaar is met politieke strubbelingen begonnen. De Se naat is veel meer dan tevoren gesplitst in partijlijnen en het moet de president ver drieten, dat de Democraten zich zo stroef tonen ten aanzien van zijn plan voor het Nabije Oosten. Het moet de militair Eisenhower hoewel hij officieel hoofd van de republikeinen is tegen de borst stuiten dat de partijstrijd is opgeleefd in een periode, die vrij zorgwekkend is en waar samenwerking, tot behoud van de vrede, meer dan ooit zou zijn geboden. De Amerikaanse politici beschouwen 1960 als een belangrijk jaar. De „magnetische" Eisenhower zal dan niet langer de aanvoer der zijn van de Republikeinen en tal van Democraten, die ambitie hebben president te worden, beginnen reeds te werken aan hun publiciteit. Niets verschaft zoveel be kendheid als stoutmoedige oppositie. Er zijn ook uitzonderingen. De democrati sche senator Mansfield uit Montana heeft een critische, doch constructieve rede ge houden over de buitenlandse politiek. Hij toonde waardering voor het nieuwe initia tief ten aanzien van het Nabije-Oosten doch hij sprak de wens uit, dat men een welomlijnd plan zou opstellen voor de eco nomische hulp aan dat gebied. Bovendien verlangt hij dat een UNO commissie de wapenleveranties in het Nabije-Oosten zal regelen. Of er echter meer „loyale tegen standers" zoals Mansfield zullen opstaan, is niet zeker. Zaterdag, op de laatste dag van zijn bezoek aan de Verenigde Staten, hield de staatssecretaris van Marine, vice-admiraal b.d. H. C. W. Moorman, een causerie voor de staf van de Nederlandse ambassade over de achtergrond van de Nederlandse defensiepolitiek. Hij prees de goede samen werking met de Verenigde Staten wat be treft de Noordatlantische Verdragsorgani satie, waarbij hij er aan herinnerde, dat Nederland het enige land buiten de Ver enigde Staten is, dat ten einde de aange gane Noordatlantische verplichtingen na te komen, zijn defensiebegroting had ver hoogd. Tijdens het officiële afscheid van zijn gastheer, de Amerikaanse staatssecretaris van Marine, Charles S. Thomas, ontving vice-admiraal Moorman uit diens handen de versierselen van het Grootkruis van het Legion of M"rit. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Eek en Wiel (toez.) R. Heu- sinkveld, kand. te IJselmonde. Toegelaten tot de Evangeliebediening C. G. Baart te Utrecht, die ook beroepbaar is, M. Jorritsma te IJsbrechtum (Fr.), M. J. Kalvenhaar te Wagenborgen en W. St'raatsma te Almelo. Geref. Kerken Aangenomen naar Den. Haag-Oost (vac, B. Timmer), K. Welbedacht te Oudewater. Geref. Kerken onderh. art. 31 K..O Beroepen te Nijverdal J. M. Goedhart, kand. te Kampen. Geref. Gemeenten Tweetal te Kampen K. de Gier te 's-Gra- venhage en H. van Gilst te Dirksland. De Nederlands Hervormde predikant van Lisse, ds. C. Jongeboer, heeft het op hem uitgebracht beroep naar Apeldoorn aangenomen. Zijn ambt- en plaatsgenoot ds. L. Kie- boom, van de Gereformeerde Gemeente, heeft een beroep ontvangen van de Ge reformeerde Gemeente van Boskoop. Tijdens afwezigheid der bewoners hebben inbrekers zondagavond tussen half acht en 10 uur hun slag geslagen in een villa aan de Jan Steenlaan te Bussum. Zeer vele zilve ren, gouden en platina damessieraden, ter waarde van f 10.000, worden vermist. „O" zeiden ze „Wat zegt u er wel van?", vroeg ik de garderobejuffrouw in de omroepstudio. „Ja. Wat een weertje", zei ze. „Nee! Ik bedoel van dat miljoen!" „Welk miljoen?" „Dat hier zaterdag in contanten is bin nengebracht". „Wat was dat ook weer?" „Dat miljoen!! Hebt u niet gelezen in de krant?!" „O, jawel. Nou u het zegt. Ik heb wel zoiets zien staan, maar ik heb er verder om zo te zeggen geen letting op gegeven". „Nou", legde ik uit, „een miljoen aan contanten hebben ze hier binnengebracht". „O", zei de juffrouw en ging rustig voort met breien aan haar kamizooltje. Peinzend over de' onbelangrijkheid van het miljoen in deze tijden liep ik verder. Ik kwam de chasseur tegen. „Nou chasse", zei ik. „Heb jij nog iets van het miljoen gezien?" „Nee meneer. Maar ik wil het wel even aan de portier vragen!" „Maar jongen! Dat miljoen! Er is hier eergisteren een miljoen aan contanten overgedragen in dit gebouw!" „O", zei de chasse. En ik gaf het op. Ik ging naar de portier. Ik had nog even. ,,'n Sigaret?" „Graag meneer". We puften wat. „Het is me wat", zei ik. „Ja, zegt u dat wel!" „Wat bedoel je?" „Nou als u zegt dat het wat is, dan zal het wel wat zijn!" Ik negeerde die logica met: „Ik bedoel van dat miljoen!" Ik trachtte zoveel mogelijk bewondering in mijn stem te leggen om hem op toeren te brengen. „Oóóó! Dat miljoen!... Jjjjja... Ik heb het hier langs me zien dragen. Ik ben er niet koud of warm van geworden. Niet dat ik het niet prachtig vond, vanwege de weldadigheid en zo, daarvan niet! Het is fenomenaal. Maarjjjja kwam er weer met een zekere twijfel achteraan. „Het zijn hoevelen zijn we nou hier in Nederland?" „Zeg rond tien miljoen". „Goed. Tien miljoen. Nou, reken maar uit. Een koud kunsie. Nou vraag ik niet per week hoor maar zeg maar per maand, een dubbeltje de man. Kan dat? Of kan dat niet?" „Ik zou denken van wel!" „Nou!?", triomfeerde hij. „Ik heb acht koters thuis, met mijn vrouw mee is tien. Hier is mijn gulden, of drie centen per dag. Da's dan met ons tien miljoenen twaalf miljoen per jaar. Ik wil maar zeggen me neer, dat we daar een hele boel narigheid mee uit de wereld zouden kunnen helpen". „O!", zei ik, met excuses aan Leonard Huizinga. Jan van Ees Ministerie van Economische Zaken Tijdens een vergadering, die onlangs tussen de ondernemersorganisaties in de Horeca-bedrijven en vertegenwoordigers van het ministerie van Economische Za ken heeft plaats gevonden, is van de zijde van het ministerie op prijsstabilisatie aan gedrongen. Weliswaar heeft het directo raat-generaal voor Handel en Nijverheid begrip voor de moeilijkheden, waarin vele Horeca-bedrijven als gevolg van kosten stijging en zondagsrijverbod zijn komen te verkeren, maar men meent toch dat col lectieve prijsverhogingen op het ogenblik in het kader van het prijsstabilisatiebeleid zeer ongewenst is. Collectieve prijsverhogingen zullen pas kunnen plaatsvinden als een verzoek daartoe via de landelijke ondernemers organisaties behoorlijk gemotiveerd tot het ministerie is gericht. Een vergelijking van de hotellij sten, die de Haagse V.V.V. ieder jaar samenstelt, toont, dat sinds vorig jaar de meeste ho tels en restaurants in die stad hun prijzen hebben verhoogd. Het beeld is in andere delen van ons land niet anders. Volger.s de Horeca-organisaties zouden zij buiten de verhogingen staan en zijn de besluiten daartoe individueel genomen. Vele Eerste Kamerleden, die overigens grote waardering hadden voor het optre den van de ministers Beyen en Luns aan Buitenlandse Zaken in de vorige regering, zijn voldaan, dat er nu één verantwoorde lijke bewindsman is. De aanwezigheid van twee ministers aan een departement bood huns inziens onvoldoende waarborg voor een duurzame homogeniteit in het beleid en hield het gevaar in, dat dubbel werk wordt verricht. Dit wordt opgemerkt in het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over de be groting van Buitenlandse Zaken. Sommige leden zeggen, dat de omvang van de he dendaagse internationale politiek, het in gewikkelde karakter ervan en de toe neming van het aantal internationale mi nisterraden bijzondere voorzieningen ver gen. Zij stemden dan ook in met de be noeming van een staatssecretaris, temeer daar deze behoort tot een andere politieke partij dan de minister. Nog beter zouden zij het achten, indien een tweede staats secretaris werd benoemd, afkomstig uit een der drie overige constructieve par tijen. Zij oordeelden het namelijk van groot belang, dat het buitenlandse beleid meer zou worden gezien als een zaak van het gehele volk. In de nacht van zaterdag op zondag zijn in Groningen twee jeugdige personen met een politieauto weggereden toen de chauffeur van de auto een politieagent hielp de ge moederen in een café aan de Herenstraat, waar een vechtpartij was ontstaan te kal meren. De eigenaar van het café had de assistentie van de politie ingeroepen, nadat de vecht partij was ontstaan, maar het publiek maakte het de politieman lastig en belette hem de vechtersbazen naar het politiebureau te bren gen, waarop de chauffeur van de politieman de agent ging helpen. Enige jongelui zagen kans met de politiewagen te rijden. Deze werd later teruggevonden op de Coehoorn- singel De politie zoekt naai de daders

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5