STAD DES LEVENS f!DOORVTOSEPH^L. E1T Nautilus had weinig moeite met zwak Halfweg in 4E Strawberries speelde gelijk tegen Amsterdam-reserves De leerling van Doctor Marciolo IJmond I-dames kampioenen na overwinning op THB-dames Agenda voor Haarlem Voetbal in Kennemerland Hockey in de IJmond Kort en bondig 4 Beverwijk Receptie Beverwijks Bloembollencultuur Stormvogels 2 Ruiter jeugd reed op „Kennemergaarde" Binnenmanége zal presta ties kunnen bevorderen Uitspraak Raad over stranding „Confiance" FEEST IN „WATERVLIET" „Hector" sleept de Zweedse „Sigvard' Een gewonde bij drie botsingen in Velsen „Witte Huis" wordt verkocht HAAL I DOOR JOSEPH L. E1NANDER J „Oefening Baart Kunst" deed goede keus MAANDAG 11 FEBRUARI 1957 De overvloed van regen, welke in de nacht van zaterdag op zondag was geval len bleek voor de meeste velden onverteer baar, zodat van het toch al betrekkelijk kleine programma niet minder dan zeven wedstrijden moesten worden afgelast. Vooral de velden van 3B hielden zich slecht. Geen der vier vastgestelde wedstrij den vond doorgang. Daarentegen werden voor 3A alle vastgestelde wedstrijden ge speeld, maar dit waren er slechts twee. De in verband met de bezetting der onderste plaats belangrijke ontmoeting Helder Always Forward eindigde in een puntloos gelijk spel. De Alkmaarse Boys deden te gen HSV domme dingen. Zij verloren de wedstrijd met twee-een en raakten daar door nog verder op Purmersteyn ten ach ter. In 4E ging slechts één wedstrijd door, nl. HalfwegNautilus, de hekkensluiters dus tegen de leiders. Volgens verwachting won Nautilus deze kamp, zij het dan ook slechts met bescheiden cijfers, (nul-twee). De stand luidt thans: Derde klasse A Vierde klasse E Purmersteyn 17 25 Nautilus 16 25 Alkm. Boys 17 20 Waterloo 15 21 EVC 16 19 ASV 14 20 HSV 18 19 Swift 15 17 Alcrn. Victrix 17 18 Geel Wit 16 17 Egmondia 16 17 DIO 15 16 Vitesse 16 16 NAS 16 16 ZAP 17 16 Onze Gezellen 15 15 CSV 17 15 Bloemendaal 16 14 ADO 16 14 AGS 15 8 Alw. Forward 16 11 WH 15 7 Helder 17 10 Halfweg 14 6 Het reeds in kampiot .vorm spelende Hollandia heeft De Wijkers een zware ne derlaag toegebracht. In het begin der eer ste helft zag het er in het geheel niet naar Met een drukbezochte receptie in huize Terpsichore aan de Zeestraat heeft de af deling Beverwijk van de Koninklijke Al gemene Vereniging voor Bloembollencul tuur de feestelijkheden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der vereniging zaterdag ingeleid. Meer dan twintig grote bloemstukken toonden de belangstellen den, dat men hier temidden van bloem kwekers was gekomen. Vele afgevaardig den van verenigingen, maar ook van het gemeentebestuur, het hoofdbestuur en de directie der Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken mocht men verwelkomen. De voorzitter der jubilerende afdeling, de heer C. Broeze, heeft een uitvoerig historisch overzicht gegeven van de af deling en tevens stil gestaan bij het heden. In de laatste jaren werd men in het vak ,dgor een drietal vraagstukken beziggehou- den: de wateronttrekking,' 'dé" indüstrïé- gg.ssen en de grondonteigening. De. water onttrekking begon al bij de aanleg van het Noordzeekanaal. De tuinbouwgronden in Rooswijk, de Breesaap en de Gilde vielen droog. Thans is dit nog erger, maar geluk kig heeft men door het slaan van pompen het grootste gevaar kunnen ondervangen. Steeds meer worden de kwekers gedupeerd door de onttrekking van grond aan zijn werkelijke bestemming. De tulpen-, nar cissen- en hyacintenakkers moeten plaats maken voor grote huizenblokken; van 200 kwekers zullen de bedrijven worden opge ruimd. Wel is er door bemiddeling van het ILVT een deel nieuwe grond beschik baar gekomen, maar dit is niet toereikend voor de gehele tuindersbevolking rond Beverwijk. De heer Broeze liet tenslotte nog eens de gehele gasaffaire de revue passeren. Ondanks de tegenslagen wordt de export groter. De exporteurs rond Be verwijk exporteerden voor drie miljoen gulden aan bloembollen in het vorige jaar. Burgemeester J. G. S. Bruinsma meende, dat het wel eens goed is, als men zich pre senteert. Burgemeester Bruinsma uitte de wens, dat men ook in de toekomst prettig zou samenwerken, al was hij er van over tuigd, dat het altijd geen pretje is om sa men te werken als men om zijn grond komt. Het is derhalve ten zeerste te waar deren, dat de voorzitter het standpunt in neemt, dat het landsbelang voorgaat bij het persoonlijk belang, hoe groot deze of fers dan ook mogen wezen. De voorzitter der Algemene Vereniging jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden zei, dat men in de loop der jaren vele moei lijkheden in deze afdeling heeft gehad, maar dat men er steeds weer boven op is gekomen. Men heeft niet de weg van de minste weerstand, maar die van het over leg gekozen. Voor de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken sprak ir. W. Bak ker. Hij wees op de bijzondere verhouding tussen beide groepen. Was deze receptie vijf jaar eerder gehouden dan zou Hoog ovens niet op deze receptie geweest zijn. Rustig leefde men tot 1950 naast elkaar voort. Maar op zekere dag kwamen de he ren Blom en Broeze naar het bedrijf met een bosje tulpen. Niet om dit aan de direc tie te geven maar om te laten zien, dat deze' tulpen beschadigd waren door gas sen. „Dit hebben jullie gedaan", werd er meteen maar bij gezegd. „Bewijs ons dit maar eens, was ons enige antwoord", aldus ir. Bakker. „En ze hebben het ons bewe zen, op een wijze zo voorbeeldig en zo, voortreffelijk, dat men ons thans nog vraagt hoe het mogelijk is, dat wij met onze tegenpartij op zo'n goede voet leven. Dit komt omdat hier een afdelingsbestuur zit, dat onder leiding van voorzitter Broe ze de zaken eerlijk en oprecht met ons be sproken heeft". Ir. W. Vlag, de Rijkstuinbouwconsulent uit Lisse, stond stil bij de grote problemen, die men in het westen van ons land kent en die straks nog veel groter gaan worden als ook het Westland in het geding gaat komen. Ir. G. W. van der Helmryks, tuinbouw- consulent in Amsterdam sprak in dezelfde geest en hoopte dat men in Kennemerland bij zou blijven. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de heer R. Hommes Gz. namens de boerenleenbank Wijk aan Zee en Duin; A. N. Aardenburg namens de LTB, G. Broe ze namens de veiling Kennemerland; Chr. van de Outenaar van de afdeling Heems kerk; A. Tabernal van de afdeling Scho ten-Velsen; T. de Vries van de Chr. Boe ren en Tuindersbond en C. Jansen namens de Tuinbouwstudieclub. uit dat Beverwijk zou gaan verliezen. Hol landia is nog altijd heel erg waakzaam als de Wijkers naar Hoorn komen. Het speelde dan aanvankelijk ook sterk defen sief. De in prima vorm zijnde midvoor Bos dook echter na 30 minuten spelen on verwachts voor doelman Raap op en kopte de bal in. Drie minuten later was het De Flart die de stand op 20 bracht. Het was toen meteen gedaan met Beverwijk. De Wijker-doelman was echter prima in vorm en het lag niet aan hem dat nog voor rust de stand tot 30 werd opgevoerd. Di rect na de hervatting kon Beverwijk tegen scoren toen uit een combinatie met Van Balen, Springer de stand op 31 bracht. Hollandia deed er echter nog een schepje op en trof nog vier maal de roos. Na de zware vijf-nul nederlaag van de vorige week tegen RCH 2 trad Stormvogels zondag tegen DHC 2 met een jong elftal in het veld. De nieuwe samenstelling bleek een succes te zijn, want met een twee-nul nederlaag ko.n de tegenpartij huiswaarts keren. Vooral voor de rust werd er vaak uitstekend gespeeld. De kanthalfs De Boer en Van der Stelt steunden de voorhoede voortreffelijk en zo kon deze linie vóór de rust de Delftse defensie, die toch vrij goed in elkaar zat, tweemaal passeren, de eerste keer door Van der Meer, die overigens slechts matig op dreef was en daarna door Lindenfoerg. De Delftenaren speelden ook na de rust veel minder met overleg dan de thuisclub, maar niettegenstaande kon de blauwwitte defensie zeker niet werkeloos toezien. Linksachter Van Es en spil De Bie waren echter geduchte strui kelblokken en in laatste instantie was Ve nus uiterst betrouwbaar. Maar ook Storm vogels zag na de rust geen kans meer om te scoren, zodat in de twee-nul stand geen verandering kwam. Door de Santpoortse jeugdvereniging „Sans peur", een nog jonge ruitervereniging, die de jeugdafdeling is van de hippische vereniging „Velsen" zijn gisteren onderlin ge wedstrijden gehouden in de buiten manege van „Kennemergaarde". Er waren ruim 40 deelnemers over drie klassen ver deeld en de uitslagen waren: Beginners: 1. F. v. d. Wal (stijl 6V2 en 0 fouten in het parkoers); 2. E. ter Metz (stijl 5 en 0 fouten in het parkoers); 3. J. Inpijn (stijl 5 en 0 fouten in het parkoers). Gevorderden: 1. E. Gerritse (stijl 7!/2 en 0 fouten); 2. A. Muller (stijl 7 en fouten); 3. J. Kooiman (stijl 7 en 3 fouten). Geoefenden: 1. E. Gerritse (tijd: 52 sec. en 0 fouten); 2. A. Muller (tijd: 53 sec. en 0 fouten); 3. mej. I. Tuckermann (tijd 55 sec. en 0 fouten). Het verloop van deze wedstrijden was zeer geanimeerd. De vereniging heeft plan nen een binnenmanege te realiseren, want gisteren bleek weer duidelijk, dat de wel heel modderige buitenmanege de prestaties in de weg zit. Klaver jasdriekamp De voorgeschreven vierkamp van de kla- verjasclub Holland kon wegens het niet opkomen van een der verenigingen niet doorgaan. Het werd nu een driekamp waarvan de uitslag als volgt was: 1. De Vriendschap 25479 pnt. 2. Holland 24134 pnt. 3. Vriendenkring 22818 pnt. Bridgeclub „Driehuis" in de wintercompetitie De voornaamste uitslagen van de vierde ronde van de bridgeclub „Driehuis" zijn (in percenten): Lijn A: 1. heren BomCleeren 81,11; 2. heren Schaaperv. d. Vlught 55,55; 3. heren BosmanErmshous 54,17. Lqn B: 1. heren Pennockv. d. Vlugt 57,142. mevr. Needheer Valk 52,38; 3. heren Wescher v. Doorn 51,59. Hoewel toch nog diverse wedstrijden uit gesteld moesten worden, waren er toch ook enkele belangrijke uitslagen te noteren, ter wijl er bovendien reeds een aantal beslis singen vielen. In de overgangsklasse heren behaalde Strawberries tegen Amsterdam II een verdienstelijk gelijk spel (11), of schoon zelfs mogelijkheden voor een kleine zege aanwezig waren. De Strawberries dames behaalden in eigen omgeving een fraaie 2-0-overwin- ning tegen het dit seizoen gepromoveerde HDM elftal. In de overgangsklasse kwam Eechtrop tegen Alkmaar niet tot een over winning, doch DEM deed het beter en stuurde de Alliance-reserves met een klei ne en benauwde zege huiswaarts. De DEM- dames bleven op. de goede „weg voortgaan en behaalden wederom een fraaie overwin ning welk resultaat eveneens wérd be reikt door de Eechtrop-dames. StrawberriesHDM (dames) Na een bijzonder aantrekkelijke wed strijd is Strawberries er in geslaagd beide winstpunten in Velsen te houden. Reeds voor de rust legde Strawberries de grond slag voor deze overwinning door een zeer fraai doelpunt van mej. J. Brommer (1-0). Ook na de hervatting behield Strawberries een licht overwicht, dat resulteerde in een doelpunt, zodat de Velsense dames een ver diende 2-0 overwinning behaalden. StrawberriesAmsterdam II (heren) Hoewel Strawberries in deze thuiswed strijd een verdienstelijk winstpunt behaal de, heeft de thuisclub zonder twijfel een goede kans om beide winstpunten te beha len verloren laten gaan, want de thuisclub heeft het lichte overwicht absoluut onvol doende uitgebuit. De bezoekers namen in deze vrijwel ge lijk opgaande strijd de leiding, doch de Velsenaren gaven zich niet gewonnen en dank zij het overnemen van het initiatief gelukte het de stand weer in evenwicht te brengen (1-1). Hierna bleef de thuisclub sterker, doch slaagde er niet in dit overwicht in doelpun ten uit te drukken. EechtropAlkmaar (heren) Beide elftallen hebben zich in deze tech nisch knappe wedstrijd bijzonder goed ge weerd en na een vrijwel gelijk opgaande strijd slaagde het bezoekende Alkmaar elf tal er in beslag te leggen op beide winst punten. Het begin was voor Eechtrop zeker niet slecht want door Erik van der Woude kon Eechtrop op fraaie wijze de leiding nemen (1-0), doch nog voor de rust konden de bezoekers deze stand nog in hun voordeel wijzigen (1-2). Na de rust bleef deze stand ongewijzigd, temeer nu Eechtrop enkele minuten voor het einde een fraaie kans op de gelijkmaker verloren liet gaan toen Rooijaard alleen voor open doel deze unieke kans op de gelijkmaker verloren liet gaan. DEMPinoké (dames) Zoals verwacht was, hebben de dames van- het eerste elftal van DEM, haaV kani sep volkomen, gebruikt, door met 3-0 .van 'Pï'noiké f'te winnen. Aa'nvamcefljk''leetc'hét niet erg te vlotten, daar de DEM-dames met invalsters moesten spelen. De rust ging dan ook slechts met een kleine 1-0 voor sprong in. Na de rust ging het in de voor hoede steeds beter en de ene aanval volgde op de andere op de Pinoké-veste, maar voorlopig wist de achterhoede stand te hou den. Toen echter bij een goed opgezette aanval, P. Wilms-Floet voorzette was E. Rooymans er als de kippen bij om de voor sprong te vergroten. Tien minuten voor het einde kwam DEM zelfs aan haar derde doelpunt. DEMAlliance (heren) Het herenelftal van DEM heeft van Alli ance II gewonnen, maar erg overtuigend was deze zege niet. Th. Wilms Floet profi teerde van een plotselinge kans (1-0). Kort hierop kon H. Groen na een solo over het gehele „veld de stand op 2-0 brengen. Even voor rust scoorde Th. Wilms Floet het der de doelpunt. Na de rust kon Alliance bin nen een kwartier de stand tot 3-2 terug brengen. DEM vocht echter terug en H. Groen bracht na voorbereidend werk van de gehele voorhoede de stand op 4-2. Nog gaf Alliance zich niet gewonnen en de spanning steeg ten top toen de Heemstede naren nog een derde doelpunt scoorden. De laatste wedstrijd van de middag was die van het tweede dameselftal van DEM tegen het derde van Kraaien. Eindstand: 1-0. Wegens onvoorzichtige navigatie heeft de Raad voor de Scheepvaart in een schriftelijke uitspraak kapitein K. W. uit Groningen ge straft door hem de bevoegdheid om als kapi tein op zeeschepen te varen voor de tijd van een week te ontnemen. Volgens de raad heeft de kapitein schuld aan de stranding van het motorschip „Confiance" (eigendom van H. Kajuiter te Rotterdam) nabij de vuurtoren van Sejro op 29 januari 1955. Het schip was op weg van Frederikssund naar Preston en het zicht was slecht. Het schip bleek slechts een geringe lekkage te hebben opgelopen. Op 6 februari arriveerde het, zonder lading, in Rotterdam waar een ernstige bodemschade werd geconstateerd. De kapitein heeft, volgens de raad, er geen rekening mee gehouden dat hij door de wis selende stromen, die hem wel bekend waren, buiten de route zou kunnen geraken. Hij had na het vuurschip geen boei meer gezien of gehoord. Voorts schatte hij zijn vaart te ge ring. Toen ver weg het geluid van een brul boei werd gehoord, kon de kapitein aanne men, zo oordeelt de raad. dat het schip door de stroom was verzet en hij had toen moeten besluiten zijn reis niet voort te zetten maar te ankeren of tenminste moeten stoppen om te trachten zijn plaats te bepalen. De volgende dagen las Lodo ijverig in allerlei dikke studieboeken; het een na het ander. Het leek wel onbegonnen werk, maar hij zette door. En eindelijkja! Daar had hij iets gevonden! Vol goede moed holde hij naar het laboratorium, waar hij, aan de hand van het boek, verschillende dingen ging opzoe ken. Hij trok laden open en haalde daar kruiden uit, schonk vloeistoffen in schalen en ging aan het mengen 73-74 In het sportpaviljoen „Watervliet" heerste zondagavond een feeststemming onder de IJmond-familie, die daar bijeen was voor de huldiging van het eerste da meselftal en de elf van de dames A-ju nioren, die twee weken geleden ongeslagen kampioen werden. Voorzitter W. Siebers begroette de fees telingen, onder wie ook ir. W. Singer na mens „Kennemerstaten". In zijn openings woord deelde hij mede van „Kennemer staten" een bloemenhulde te hebben ont vangen en van de afdelingsclubs Zand- voortmeeuwen, .Concordia en De Blinkert schriftelijke gelukwensen. Hij vond het prettig in de dames-elf een kampioens- ploeg te hebben, maar van nog meer ge wicht achtte hij de zware promotiewed strijden, om de doortocht naar de dis- tricts-tweede klasse te maken. IJmond be hoort tot de grootste Nederlandse hand balclubs en kan nu met een jeugdkam pioensteam op een goede toekomst hopen. De kracht van IJmond 1-dames werd ge ïllustreerd in de doelcijfers: 111 voor en 16 tegen. Een leuke idee was het om trai ner B. J. Wolters in de successen te laten delen en hem, evenals de kampioenen, een foto van de kampioensteams te overhan digen. Namens „Kennemerstaten" feliciteerde ir. Singer de vereniging. Hij wees vooral op de prettige geest in „IJmond", die op De sleepboot „Hector" van Bureau Wijs muller N.V. is in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks twee uur uit IJmuiden Vertrokken baat de Zweedse kustvaarder „SigvantKbdie'-'-T- onderweg naar. Londen ten noorden van Ameland met machine- schade voor anker was gegaan. De „Hector" heeft het schip vastgemaakt en was er van nacht mee onderweg naar IJmuiden. De „Sigvard", die 356 ton meet, in 1939 als de „Dollard" werd gebouwd en thans eigendom is van de Stockholms Rederei A/B Svea in Zweden, meldde de schade za terdagavond aan haar rederij. Tenslotte kwam een verzoek om sleepboothulp bin nen bij Bureau Wijsmuller, dat de „Hector" onder commando van kapitein A. Perisutti naar zee stuurde. De bergingssleepboot „Titan" maakte juist een korte reis. De „Hector", die ook kapitein A. Broek aan boord had, bereikte de „Sigvard" zon dagmiddag tegen vier uur in de buurt van de boei ST. 15. Het was er dicht van de mist, zodat het maken van contact tussen sleepboot en kustvaarder enige tijd nam. Er werd 100 meter zicht benoorden de Waddeneilanden gemeld. Om half zes werd door de „Hector" vastgemaakt. De „Titan" De sleepboot „Titan" onder bevel van kapitein J. de Koe kwam zondagmiddag met twee gunboats op sleeptouw in Rot terdam aan. Een van de schepen werd hier achtergelaten en vervolgens zette men met de andere koers naar IJmuiden. Gis teravond tussen elf en twaalf uur liep de „Titan" met de sleep binnen. verantwoorde wijze bijdraagt tot aange name vrijetijdsbesteding. Hij hoopte vol gend jaar nog meer IJmond-kampioenen te zien. De heer J. Smit, die ook de onderlinge clubgeest als een voortreffelijke stimulans bij „IJmond" zag, dankte hiervoor speciaal trainer Wolters, die veel waardering ver dient voor zijn geduld en stuwende kracht. Nadat de heer Wolters van de familie Smit een fleurige bloemenattentie had ontvan gen en hij betoogd had met veel optimis me de toekomst voor „IJmond" tegemoet te zien, begon het eigenlijke feest, dat de gelukkige handbalschare enige uren pret tig bijeen hield. Leswagen tegen boom in de Kennemerlaan Zaterdag zijn er in Velsen enige aanrij dingen gebeurd, waarbij één gewonde viel een vijftienjarig meisje, dat bij een vriendin achterop de fiets over de Wijker- straatweg reed. Een hen inhalende fietser, die later verdwenen is, sneed het tweetal, waardoor het fietsende meisje ging slin geren, links van het rijwielpad terecht kwam en tenslotte voelde, dat haar passa- giere er af viel. Deze was met een been tegen een boom gekomen. Zij moest door de val op straat met een lichte hersen schudding naar huis worden vervoerd. Op het kruispunt Van Poptaplantsoen Van Leeuwenstraat verleende een brom mer zaterdagmiddag geen voorrang aan een automobilist, waardoor er een botsing ontstond, die beide voertuigen schade be rokkende. De bromfiets was er het ergst aan toe. Op de Kennemerlaan is omstreeks Zes uur zaterdagavond een Beverwijk.se ...les auto tegen een boom terecht gekomen, doordat de leerling achter het stuur vuur van zijn sigaret op zijn kleding liet val len en daarna op de zitting, daarvan schrok en van zijn zitplaats overeind kwam. Hij trapte daarbij het gaspedaal in en de auto was niet meer te houden, tot er een boom in de weg stond. Geheel inge deukt aan de voorkant moest de wagen worden weggesleept. Zaterdagavond kwar een verontwaar digde fietser op het politiebureau in IJmuiden-West met een stuk touw, dat kinderen over de Kanaalstraat hadden ge spannen. Doordat de man niet hard reed, werden ernstige ongelukken voorkomen, maar het risico van dergelijke onverant woordelijke „spelletjes" is dermate groot, dat de politie uit alle macht naar de be- drijvertjes van deze snode daad zoekt. Het gebouw van de „Centrale Bond van Transportarbeiders" aan de IJmuidense traw lerkade zal, zo vernemen wfj, worden ver kocht. De Centrale van Zeevarenden gaat een nieuw gebouw achter het IJmuidense visse rijlaboratorium betrekken en de Bond van Vervoerspersoneel heeft een pand op de hoek van de Evertsenstraat en de J. P. Coenstraat gekocht, waar het kantoor zal worden on dergebracht. Knaapje viel in trappengat. In Am sterdam is de 6-jarige J. K., die met zijn va der op de zolderverdieping van de woning was door een lichtraam gestapt en in het der tien meter diepe trappengat langs drie ver diepingen naar beneden gestort en voor de ogen van zijn moeder op de onderste etage terecht gekomen. Hij werd in ernstig ge wonde toestand naar het O.L.V. gasthuis ge bracht. Nieuw KHL-schip. De „Zaanland" dooi de werf Blohm und Voss te Hamburg voor de Koninklijke Hollandsche Lloyd te Am sterdam gebouwd, is zaterdag .voor zijn eer ste reis van Hamburg via Amsterdam naar Brazilië, La Plata, vertrokken. Het 10.400 ton metende schip is het tweede van een serie van drie schepen, die door de K.H.L. voor de vaart op Brazilië bij Blohm und Voss zijn besteld. De „Montferland" werd vorig jaar november in dienst gesteld en de „Vree land" zal tegen het einde van het jaar ge reedkomen. Jongetje onder gierkar. De 7-jarige Daniël van der Kooy te Achterveld is zater dagmiddag om het leven gekomen, doordat een gierkar, waar hij op was geklommen, kantelde. Het jongetje kwam onder de kar en was onmiddellijk dood. Adres P.T.T.-personeel. Het hoofdbe stuur van de bond van Nederlands P.T.T.- personeel „Ons Belang" heeft zich tot de ministerraad en tot de Tweede Kamer ge wend met een adres, waarin de gevolgen, van de prijsstijgingen voor het P.T.T.-personeel dat nog steeds een reële salarisachterstand heeft, zo zegt het bestuur onaanvaardbaar worden genoemd. Aangedrongen wordt op maatregelen, die leiden tot stopzetting van de prijsverhogingen. Het hoofdbestuur van de bond vraagt voorts besprekingen te openen over salarisverbetering. - Naar Djkaarta. De heer G. J. Disse- velt, eerste ambassadesecretaris bij de Ne derlandse ambassade te Tokio, zal als hoofd van de politieke afdeling van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging te Djakar ta worden tewerkgesteld. 17 „Ik was er in de eerste week van Mei," zei Gallotti. „De Hollanders zitten met hun veertien miljoen mensen op een stukje land, dat men met een goede auto op ééndag in de volle lengte kan doorkruisen. Sommige slimme lieden onder hen zijn op het denkbeeld geko men, dat dit stukje land tal van bezienswaardigheden voor buitenlanders biedt en dat er aardig aan te verdie nen zou zijn, als zoveel mogelijk buitenlanders worden aangetrokken. Dat gebeurt dan ook. De Hollanders zelf hebben geen plaats meer om hun voeten te zetten ge durende het bloemenseizoen en de zomermaanden. Ik was in Amsterdam en in hun grootste badplaats, Sche- veningen. En ik maakte een autotocht van Amsterdam naar Den Haag dwars door de bloemenstreek. Dokter Malloway, ik heb met die mensen te doen. Zij stikken! Zij kunnen in hun steden hun eigen auto's niet meer kwijt, laat staan de buitenlandse bussen en toeristen- wagens. Zij verkopen hun eigen ruimte ten koste „Juist," zei dokter Malloway met een glimlach. „Zij hebben het aan zichzelf te wijten. Waarom moeten zij hun land als recreatiegebied aanprijzen, als zij zelf niet eens meer ruimte genoeg hebben om adem te halen? Dat is winstbejag en onverantwoord beleid. Ik...." „U praat over de Hollanders zoals politici over volken plegen te praten," merkte Galotti peinzend op. „Dat is verkeerd. Er zijn ongeveer veertien miljoen Hollanders en ieder van hen houdt er een mening op naieder van hen heeft bepaalde belangen en ieder van hen heeft al of niet een aangeboren beschaving en een geweten. Ik weet dat er in Nederland een grote groep mensen is, die deze ontwikkeling op verkeersgebied met grote be nauwdheid gadeslaan en met geweldige ergernis ieder jaar opnieuw weer grotere delen van hun land zien ver loren gaan onder de voeten van een met reuzenschreden groeiend toerisme. Zij krijgen het moeilijk met de adem haling.... zij stikken, bijna letterlijk. Maar anderen drijven handel, houden hotels, verkopen souvenirs en zijn dol op deviezen. Ook de autoriteiten zijn daar dol op, ziet u. De burgemeesters van de meeste Hollandse steden vuren hun ingezetenen aan om allerlei attracties te or ganiseren en de gemeentebesturen voteren grote sommen geld om het vreemdelingenbezoek te stimuleren. De Hol lander is bezig zijn gemoedsrust, zijn ruimte en zijn veiligheid te verkopen en ik geef u de verzekering „Hoe is het mogelijk dat u in zo korte tijd zoveel van Europa te weten bent gekomen," zei dokter Malloway met oprechte bewondering. „Het probleem moet u wel heel diep interesseren!" Galotti legde zijn servet neer en stond op. „Als u het goedvindt, zullen we de discussie bij mij thuis voortzetten," zei hij. „Daar heb ik documenten en paperassen bij de hand om u geheel en al op de hoogte te stellen." Zij spraken weinig gedurende de rit. Malloway keek zijn gastheer meermalen verstolen aan, terwijl deze al zijn aandacht nodig had bij het chaufferen. Hij kon er nog steeds niet over uit, dat deze man dezelfde was als de Galotti, die hij in de uren na Susan's ongeluk had leren kennen. „Maar dat is eenvoudig fantastisch!" riep dokter Mal loway uit. „Ik ben geen zakenman, maar ik begrijp vol komen hoe groot de belangstelling van de commerciële kringen voor dit plan moet zijn. Alleen zie ik nog niet in, hoe. „De financiering," zei Galotti droog. „Juist. Ik begrijp dat u daar moeilijkheden voorziet. Ik heb lang moeten nadenken voordat ik de oplossing gevonden had. Maar nu heb ik ze. Luister." En gedurende de uren die volgden werd dokter Malloway, de bekende chirurg, ingewijd in een commerciële opzet die hem voor het eerst in zijn leven eerbied deed krijgen voor zakelijke verbeeldings kracht. Hij luisterde aandachtig, zonder een enkele maal vragen te stellen. Nu en dan knikte hij begrijpend.... of glimlachte hij verbaasd doch vol bewondering. Ga lotti ontpopte zich in die uren voor de tweede maal tot een andere figuur dan dokter Malloway in hem meende te hebben ontdekt. Doch deze keer zag hij een man voor zich, die hem ontroerde en met respect vervulde. Ont roering en respect.dat waren inderdaad de twee ge voelens, die bij de dokter de overhand kregen en die hem langzamerhand inspireerden tot een wonderbaar lijk verlangen: het verlangen om deze Galotti terzijde te staan en te helpen.om met hem te vechten tegen een overmacht, die nu nog triomfantelijk en ongestraft haar veroveringstocht over de wereld voortzette en in wier spoor de duizenden lijken van verminkte slacht offers een stomme aanklacht vormden tegen kortzich tigheid en dadenloosheid. „In vroeger tijden trokken de apostelen der bescha- ving ongewapend op tegen het barbarendom," zei hij hees. „In moderne tijden moeten moderne apostelen niet ontbreken. Het was indertijd niet genoeg, de vrede te prediken en de oorlog te bevechten. Wij moeten alle moderne gevaren bezweren en alle moderne kwalen durven aanpakken. Ik doe met u mee meneer Galotti. Laten we de details bespreken." Het was ver na middernacht, toen dokter Malloway de pezige hand van Galotti ten afscheid drukte. „Wij zijn twee roekeloze fantasten, vriend," zei hij glimlachend. „Ik ben blij, dat ik ontdekt heb zo iemand te zijn. En ik ben blij, een tweede van dat soort te heb ben ontmoet. Laten we het grote avontuur beginnen, als ridders zonder vrees of blaam." Toen de dokter weg was, stond Galotti enkele ogen blikken peinzend voor de grote foto van zijn moeder, die in een zilveren standaard op de schoorsteenmantel stond, „Ben je nu tevreden, eigenwijze oude vrouw?" mom pelde hij teder. „Je zoon Francesco is opnieuw een jon getje geworden. En hij heeft een ander jongetje gevon den, die denkt dat hij dokter is, Welterusten, moedertje." Het was of zij glimlachteen hij sliep later in met het gevoel, alsof hij nog eenmaal, zoals lang geleden, door haar zorgzame handen was toegedekt. HOOFDSTUK IV De vierde juni, des avonds om zeven uur, verscheen in talloze Amerikaanse huiskamers het donkere silhouet van dokter Malloway op het televisiescherm. De moe ders hadden de tafel afgeruimd na het avondeten en de kinderen profiteerden van hun „uurtje na tafel", voor dat zij naar bed moesten. In vele gezinnen klonk de mar kante stem van de chirurg uit New York reeds enige minuten uit het toestel, voordat men opmerkzaam werd. Wat was dat eigenlijk? Die dokter scheen het over kin deren te hebben. Hij wees met ziin vinger beurtelings op de grote foto's van vrolijk lachende kinderkopjes. Waar had hij het eigenlijk over? Toen zei de stem: „....en dan tot slot nog deze op gewekte kiek van Robert Montgery, zes jaar oud, wo nende in San Francisco." (Wordt vervolgd). De toneelvereniging „Oefening Baart Kunst" in Beverwijk heeft er ongetwijfeld goed aan gedaan „Op hoop van zegen" van Herman Heijermans nog eens in studie te nemen. Regisseur Bert Pijpers en de spe lers hebben zaterdagavond in het Kenrie- mertheater in Beverwijk als dilettanten er toe kunnen bijdragen, dat deze Nederland se toneelschrijver niet wordt vergeten. De opvatting van de regisseur, dat Heijermans' stukken niet verouderd zijn, werd door de voorstelling geheel in het gelijk gesteld. Het publiek heeft zich opnieuw door Heijer mans' meesterschap in de ban laten bren gen. Niet alleen de opvoering getuigde van toewijding maar ook aan de decors was grote zorg besteed. Tot mijn spijt heb ik slechts een gedeelte van de voorstelling kunnen zien. Gelukkig heeft de voorzitter van „O.B.K." nog een herhaling aangekon digd, zodat ik waarschijnlijk later in de gelegenheid zal zijn uitvoeriger op deze voorstelling terug te komen. Intussen kan nu reeds worden gewezen op de geladen vertolking van Geert door Reinier Pletting, die de bedoelingen van Heijermans met deze opstandige figuur voortreffelijk heeft weergegeven. Niet minder raak getroffen was de hartstochtelijke en levendige Jo van Toos van der Steen. Verder leek het mij uitstekend van regisseur Pijpers gezien, dat hij Kniertje niet de dominerende positie verleende, welke deze rol door de over levering en de herinnering aan Esther de Boer—van Rijk verkregen heeft. Zij werd hierdoor geheel in het spelbeeld opgeno men en doordat deze bijna historisch ge worden figuur door Annie ten Boom zo sober en ingetogen gehouden werd, dient ook deze vertolking met onderscheiding te worden vermeld. Alleen Barend lijkt mij toch minder serviel dan uit het schuwe op treden bleek, dat Pijpers Jan Zoon kenne lijk had voorgeschreven. Jan van Dam MAANDAG 11 FEBRUARI Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „Buiten loert de dood", 14 jaar, 8 uur. Lido: „Don't knock the rock", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Luxor: „Trapeze", alle lepft., 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Carnaval in Wien", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De machinist", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Rassenhaat", 14 j., 7 en 9.15 uur. Studio: „Het woord", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Nieuw Nederlands Toneelgezelschap met „De vrouw met het rode haar", 8.15 uur. Frans Hals museum: Prof. dr. H. Oldewelt spreekt voor Volksuniversiteit over „Instinct en ge woonte in het leven van de mens", 8 uur. Zang en Vriendschap: Vragenavond van de grotere wereld, 8 uur. Begijnhofkapel: Ds. Snijders spreekt voor Interkerkelijk Evange lisatiecomité over: „De vuurproef", 8 uur. DINSDAG 12 FEBRUARI Minerva: „Gas-oil", 18 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „Buiten loert de dood", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „Don't knock the rock", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapeze", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Carnaval in Wien", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Cinema. Palace: „De machinist", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Rassenhaat", 14 jaar, 2.30, 7 en <9.15 uur. Studio: „Het woord", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 u. Frans Halsmuseum: Harry Mulisch en Paul Rodenko over: „Moderne litteratuur" voor H.K.G., 8 uur. Brinkmann: Prof. dr. W. R. van Brakell Buvs voor Soefi- centrum over: „Mystiek", 8 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6