Amerika wil vaart in Golf van Akaba doen garanderen Hammarskjoeld ziet liever nog geen sancties Eisenhower zal MacMillan en Mollet afzonderlijk spreken HET WEER Norstad waarschuwt in Londen tegen defensiebeperkingen Haarlems Dagblad Steun voor Israels verlangen Geen demonstratief overleg van Grote Drie maar „eenvoudiger procedure" Hij voorspelt ineenstorting van het westelijke verdedigingsstelsel WEERZIEN MET IERLAND Koudere nacht Thunderstreak-vliegverbod gedeeltelijk opgeheven Vier doden in het verkeer V erkeer songelukken DIT JAAR: 118 DODEN Nederlandse bergings schepen verlieten Egypte Persoonli jke nederlaag voor Nenni op partijcongres Meerderheid in centrale partijcomité verspeeld Het woord is aan OEES-conferentie in Parijs Over vrijhandelszone en over kernenergie c4"M0RRI$"^^4/ I I 71e JAARGANG No 183 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 12 FEBRUARI 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 302e JAARGANG No 31 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT NEW YORK/WASHINGTON, (Reuter/AFP/UP). Terwijl de secretaris-generaal van de l NO, Dag Hammarskjoeld, zich in zijn jongste rapport zeer terughoudend betoont ten aanzien van sancties tegen Israel, hebben de Verenigde Staten zich bij monde van hun minis ter van Buitenlandse Zaken Dulles zeer duidelijk achter de Israëlische verlangens naar zekerheden gesteld, zonder welke Ben Goerion ook maandag weer heeft gezegd zijn troepen niet te willen terugtrekken. Hammarskjoeld waarschuwde voor de consequenties van de door de Arabische landen fel bepleite collec tieve strafmaatregelen aangezien deze volgens hem nieuwe conflictstof zouden geven. En volgens Dulles is men zeker nog niet aan dergelijke maatregelen toe: hij verklaarde nog twee andere mogelijkheden te zien om de zaak te regelen. De Israëlische ambassadeur in Washing ton. Abba Eban, heeft na een gesprek van 70 minuten met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles tegenover de pers verklaard, dat Israel op zijn stuk blijft staan wat betreft de ontruiming van Gaza en de kuststreek langs de Golf van Akaba. Het zal zijn troepen pas terugtrek ken, als Egypte „concrete garanties" geeft dat het zich zal onthouden van vijande lijkheden jegens Israel. Eban wilde zich niet uitlaten over het Amerikaanse standpunt in deze. Er zouden deze week op het State Department ver gaderingen op allerlei niveau worden ge houden over het Midden-Oosten. Later verluidde in diplomatieke kringen te Washington dat Dulles om, althans ge deeltelijk, aan de Israëlische voorwaarden voor ontruiming van de gebieden van Gaza en Akaba tegemoet te komen, aan Eban een nieuw plan heeft voorgesteld. Het zou uit twee punten bestaan: 1. De Verenigde Staten zouden in het openbaar verklaren dat zij de vrije vaart In de Golf van Akaba steunen. 2. De Verenigde Staten zouden hun in vloed aanwenden, dat de strijdkrachten van de UNO of een groot aantal waarne mers in het gebied van Gaza kunnen ver blijven teneinde te verhinderen, dat het dient als basis voor Egyptische militaire invallen in Israel. Volgens dezelfde kringen is de Ameri kaanse regering van mening, dat Egypte genoegen zou nemen met een Amerikaanse verklaring, dat de Golf van Akaba een internationale waterweg is, die voor alle landen open zou moeten liggen. Onder die veronderstelling zouden de Amerikanen van plan zijn er schepen naar toe te zen den. De Verenigde Staten zien de vrije toegang tot de Golf van Akaba als de sleutel van het probleem. De oplossing van dit vraagstuk zou, volgens een algemene opvatting in Amerika, moeten zijn, dat iedereen de Straat en de Golf van Akaba erkent als internationale wateren, waar de scheepvaart van iedere natie het recht heeft van „ongehinderde doorvaart". De V. S. zijn bereid de leiding te nemen bij het verkondigen van dit beginsel en bij de toepassing ervan. Men gelooft in Washington, dat zo'n ver klaring van een machtige natie elke be zorgdheid van Israel over de toekomstige toegang tot de Golf weg zou nemen. Tevens wordt geloofd, dat zo'n opvatting voor Egypte geheel en al aanvaardbaar zou zijn, gezien de Egyptische verklaringen in het verleden inzake internationale rechten in zulke scheepvaart-lanen. De Verenigde Staten zouden nog niet om Egypte's mening te dien opzichte gevraagd hebben. Ver wacht wordt, dat de beslissende onder handelingen met Egypte zullen lopen over het bureau van de secretaris-generaal der UNO, Hammarskjoeld. Gaza geen probleem? De verwachting was, dat eenheden van de strijdmacht van de UNO de strook bin nen zouden trekken op de hielen van de terugtrekkende Israëliërs. Maar de huidige Amerikaanse voorstel len strekken zich niet uit tot de moeilijke kwestie van het toekomstige bestuur van de strook en tot de 200.000 Arabische vluchtelingen uit de oorlog tussen Israel en de Arabische staten van 1948 tot 1949. De secretaris-generaal van de UNO, Hammarskjoeld, zegt in een verslag aan de Algemene Vergadering, dat collectieve maatregelen tegen Israel wegens zijn wei gering zich geheel uit Egypte terug te trekken, mogelijk „nieuwe conflictstof" zullen scheppen. ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooocoooocooocxxfoooco Onze reisredacteur begint vandaag op pagina 3 met een serie artikelen over een probleem, dat niet van gisteren is: de partitie van Ierland. Deze oude kwestie heeft nieuw relief gekregen door de serie aanslagen door 8 Ierse terroristen in Noord-Ierland, die op hun beurt weer hebben bijgedragen tot de recente val van de Ierse regering. Naast een uiteenzetting van de stekelige partitie-kwestie, die de Ierse republiek er onder meer toe heeft gebracht zich buiten westelijke militaire bondgenoot schappen te houden, zal deze reportage over het boeiende en kleurige „groene eiland" u in aanraking brengen met de gemaskerde manned, die 's nachts in het onherbergzaam en moerassig grensge bied opereren met pistool en dynamiet. Israel is van gevoelen, dat het niet bil lijk is op ontruiming van Gaza en Akaba aan te dringen, zolang Israel niet weet of Egypte oorlog of vrede wil, aldus het rapport. Hammarskjoeld zegt, dat de UNO voor de totstandbrenging van vrede in het Mid den-Oosten moet kunnen rekenen op de medewerking van alle partijen, in het bij zonder op die van de twee betrokken sta ten. Als die medewerking niet komt, is het werk van de UNO gedoemd te mislukken. De pogingen om de resoluties van de Algemene Vergadering uit te voeren, waren belemmerd door het feit, dat Israel geen antwoord had gegeven op de reeds eerder gemelde vragen, die Hammarskjoeld ge steld heeft. xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx: In de werkzaamheden voor de uitbreiding van de IJmuidense haringhaven gaat thans duidelijk tekening komen. Over een grote lengte staan de remmin gen overeind op de plaats waar straks de nieuwe kade zal verrijzen. ^cocoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooa VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk enkele opklaringen en hier en daar een bui, morgen 8 toenemende bewolking gevolgd door enige regen. Matige, later krachtige westelijke tot zuid- 8 westelijke wind. Koudere nacht, morgen ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. ^xxooooooooooooooocooooooooooooooooooooooooooopooooooooc DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Onlangs heeft de chef van de lucht machtstaf het besluit genomen tot het aan de grond houden van een aantal vliegtui gen van het type Republic F 84 F (Thun derstreak). Naar aanleiding van het onder zoek naar de technische storingen, welke zich hebben voorgedaan in de motoren op de vliegbasis Eindhoven, kan thans wor den medegedeeld, dat dit onderzoek nu zo ver gevorderd is, dat er voldoende gronden bestaan, de primaire oorzaak te zoeken in een mogelijke afwijking bij een kleine groep motoren. Het onderzoek zal voor wat deze motoren betreft worden voortgezet. Voor de vliegtuigen welke niet met de hiervoor bedoelde motoren zijn uitgerust, is het vliegverbod opgeheven. THOMASVILLE (Reuter) President Eisenhower zal op 26 en 27 februari te Washington besprekingen voeren met de Franse premier Guy Mollet. De president zal .voorts van 21 tot 24 maart op Bermuda overleg plegen met de Britse eerste-minis- ter Harold MacMillan. Dit werd te Thomasville (Georgia) be kendgemaakt door de perschef van het Witte Huis, James Hagerty. President Eisenhower brengt te Thomasville een vakantie door op het landgoed van zijn minister van Financiën, George Humphrey. Hagerty deelde mee, dat de president Bermuda had voorgesteld als plaats van samenkomst voor zijn besprekingen met MacMillan. Overigens zei hjj, in antwoord op een vraag, dat van beide zijden sugges ties voor de twee ontmoetingen waren gedaan. In een bekendmaking van de ambts woning van premier MacMillan te Londen is meegedeeld, dat de president na zijn besprekingen met de Amerikaanse presi dent op 25 en 26 maart van gedachten zal wisselen met zijn Canadese ambtgenoot St. Laurent. MacMillan deelde maandagmiddag in het Lagerhuis mee, dat een zeer groot aantal onderwerpen op Bermuda aan de orde zal komen. Het bericht van de komende ont moeting tussen de twee regeringsleiders werd met geestdrift door de afgevaardig den ontvangen. Zowel aanhangers als tegenstanders van de regering hadden op een spoedig overleg tussen de twee rege ringsleiders aangedrongen. Labour verheugd In antwoord op vragen van de leider van de Labouroppositie, Hugh Gaitskell, die verklaarde ingenomen te zijn met het Ter hoogte van de „Valkenberg" te R h e d e n had hedenmorgen een ernstig verkeersongeval plaats, waarbij de 49- jarige heer J. J. Dimmendaal uit Ellecom, directeur van de n.v. Ferrocal fabriek,' het leven verloor. De heer D. kwam uit de richting Dieren en wilde van de Rijksweg naar links de Schaarweg oprijden. Hij lette niet op de uit de richting Velp komende bus van de G.T.W. en reed daar in volle vaart tegen op. Met ernstige ver wondingen werd de heer D. naar het zie kenhuis te Velp overgebracht, waar hij kort daarna overleed. De overledene was gehuwd en laat drie kinderen na. In de afgelopen nacht omstreeks half één is de 59-jarige landbouwer A. Krosen- brink, toen hij op de Groenloseweg te Winterswijk werd aangereden door een bromfietser, zo ongelukkig gevallen dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. Vanochtend omstreeks kwart over elf is de 72-jarige H. Wulfsen, slager te Elburg, toen hij per bromfiets de Zuiderzeestraat weg overstak, in Doornspijk aange reden door een uit de richting Amersfoort komende personenauto en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de Ned. Herv. Kerk. De 70-jarige mejuffrouw S. B. uit de Kortenhoefsestraat te Den Haag is om het leven gekomen tengevolge van een auto botsing, die gisteravond om half twaalf plaats vond op de hoek van de Valkenbos- laan en de Weimarstraat te Den Haag. Zij zat in de auto van de 48-jarige heer P. v. d. G. uit Voorburg, die op het ge noemde kruispunt naar de politie mee deelt, geen voorrang verleende aan een van rechts komende personenauto. In zorg wekkende toestand werd mejuffrouw B. opgenomen in het ziekenhuis Westeinde, waar zij vanochtend is overleden. Het Amerikaanse zeekasteel de „United States" zocht dezer dagen op eigen gelegenheid een plaatsje aan de pier in New York, waartoe het gedwongen werd door de staking van sleepboot bemanningen. Het 53000 ton metende schip manoeuvreerde een uur voordat het lukte en daarbij werd uiteraard druk gebruik gemaakt van lieren. 5 Tengevolge van verkeerssonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 118 personen, van wie 19 kinderen. nieuws, verklaarde MacMillan, dat hij de minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd naar Bermuda zou meenemen. Voorts zei hij, dat de tijd ontbreekt om nog vóór 21 maart een bijeenkomst van premiers van het Britse Gemenebest te beleggen. Met deze landen wordt nauw contact on derhouden, zo zei hij, en hij hoopte, dat er na de besprekingen op Bermuda een con ferentie van het Gemenebest zou kunnen worden georganiseerd. Lagerhuisleden verwachten, dat op Ber muda de volgende kwesties zullen worden besproken: 1. De positie van het Suezkanaal. 2. De Britse moeilijkheden op het ge bied van de financiën en de olievoorziening. 3. De plannen van Eisenhower voor het bestrijden van communistische penetratie in het Midden-Oosten. 4. Een algemene beschouwing van de wereldtoestand, waarbij speciaal aandacht zal worden besteed aan de huidige politiek van de Sovjet-Unie. 5. Een bespreking van het internatio nale ontwapeningsvraagstuk. Volgens Britse kringen zal er evenwel geen officiële agenda zijn. Hoewel de con ferentie zal worden bijgewoond door minis ter Selwyn Lloyd en minister Dulles, zul len wellicht president Eisenhower en pre mier MacMillan ook afzonderlijk overleg plegen. In diplomatieke kringen te Washington is het bericht over de komende besprekin gen van Eisenhower met Mollet en Mac Millan met voldoening en opluchting ont vangen. Men acht een persoonlijk optreden van de president dringend noodzakelijk om de samenwerking tussen de Verenigde Staten enerzijds en Engeland en Frankrijk anderzijds te herstellen, nu de V. S. ten aanzien van het Midden-Oosten een on afhankelijke politiek voeren. Ambtenaren te Washington zeiden, dat er geen driemogendhedenconferentie wordt gehouden, „omdat de procedure bij afzon derlijke besprekingen tussen de president en de ministers-presidenten eenvoudiger is." De resultaten van de afzonderlijke be sprekingen kunnen op de gebruikelijke diplomatieke manier worden behandeld en, zo nodig, op een later te houden confe rentie van de drie regeringsleiders. Mollet zal na zijn besprekingen met president Eisenhower een bezoek brengen aan Canada, aldus is maandagavond door Franse ambtenaren te Parijs meegedeeld. Mollet zal besprekingen voeren met de Canadese minister-president St. Laurent. Franse wens In Parijse politieke kringen verluidt vol gens onze correspondent, dat Mollet in Washington niet alleen het Algerijnse vraagstuk zal gaan bespreken. Een nauwe lijks minder nijpend probleem is voor de huidige Franse regering namelijk de positie van de schatkist, die wel verre van bril jant genoemd kan worden. In zulke nood gevallen plachten, tot voor enkele jaren, de Franse minister-presidenten in Washing ton aan te kloppen, maar sedert 1954 zijn die wat vernederende gangen naar Canossa achterwege gebleven. Mollet zou die tradi tie nu weer willen herstellen. Hem wordt namelijk het voornemen toegeschreven de Amerikaanse regering te verzoeken het vroegere systeem der zogenaamde off shore-bestellingen opnieuw in te voeren. De Amerikanen zouden dan dus de mili taire benodigdheden voor Europa's Atlan tische verdediging niet meer zelf produ ceren, maar in Frankrijk bestellen en in dollars betalen. Het mes zal dan dus weer aan twee kanten snijden, doordat de Franse industrie enorme bestellingen zou krijgen en de begroting voor de nationale verdedi ging, die nu zo vervaarlijk uit haar voegen hangt, tevens kon worden ontlast. Russische nota MOSKOU (AFP) De Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, Dimitri Sje- pilov, heeft de Amerikaanse, Franse en Britse diplomatieke vertegenwoordigers te Moskou maandag nota's over het Midden- Oosten overhandigd. De tekst van de nota's is nog niet bekendgemaakt. De „Gele Zee", de „Poolzee" en de „Zwarte Zee", die aan de berging van schepen in het Suezkanaal hebben deel genomen, zijn naar Nederland vertrokken. De kraan „Havik" wordt voor de thuisreis in gereedheid gebracht. VENETIë (Reuter/A.F.P.) Een „paleis revolutie" heeft gisteravond een einde ge maakt aan de alleenheerschappij van Pietro Nenni in de Italiaanse links-socialistische partij. Bij de stemming van het nieuw centraal comité van de partij op het partijcongres te Venetië kregen de volgelingen van Nen ni slechts 27 van de 81 zetels. Een groep, die voor het grootste deel bestond uit par tijfunctionarissen die bang waren dat Nenni hen zou ontslaan, behaalde dertig zetels. Een groep onder leiding van de voormalige partijsecretaris Lelio Basso kreeg vijftien zetels en een groep onder aanvoering van Sandro Pertini, die zich verzet tegen de voorgestelde breuk tussen socialisten en communisten, kreeg negen zetels. De uitslag van de stemming bracht een volslagen verwarring teweeg. Zondag had het congres eensgezind zijn goedkeuring gerecht aan Nenni's voorstel om met de communisten te breken en toe nadering te zoeken tot de sociaal-democra ten. Nenni heeft in een verklaring de nadruk gelegd op de tegenstrijdigheid tussen de eensgezinde goedkeuring van zijn politiek door het congres en de uitslag van de stemming voor het centrale comité, die wijst op het bestaan van een verdeeldheid. Nenni zei het aan het centrale comité over te laten de oorzaak van deze tegen strijdigheid op te speuren. Het centrale comité zal morgen in Venetië of donderdag in Rome bijeenkomen. Baer-Oberdorf: Als men vele mensen ontneemt wat zij aangeleerd hebben, blijft er niets van hen over. (Van onze correspondent in Parijs) In het Chateau de la Muette in Parijs begint vandaag een nieuwe conferentie van de Europese Organisatie voor Economische Samenwerking, waaraan ministers van de zeventien aangesloten landen deelnemen. De omvang van de Britse delegatie, die geleid wordt door de minister van Finan ciën Thorneycroft, wijst er op, dat Londen een bijzondere betekenis hecht aan dit be raad, dat gewijd zal zijn aan de problemen van de kernenergie en van de vrijhandel in Europa. Groot-Brittannië hoopt te be reiken, dat de andere O.E.E.S.-landen zijn voorstel zullen aanvaarden om een vrije zone in te stellen rond de toekomstige een- heidsmarkt in Klein-Europa. Volgens een O.E.E.S.-rapport is alan technisch uitvoer baar. Wanneer de Britten een pricipieel akkoord kunnen bereiken, zouden zij er op aandrin gen, ook de onderdelen zo spoedig mogelijk in studie te nemen, opdat voor het einde van het jaar een overeenkomst tussen de regeringen kan worden gesloten. Of deze plotselinge ijver van Britse zijde aan de economische opbouw van Europa mee te werken, reeds onmiddellijk vruch ten zal afwerpen, mag men betwijfelen. Van verschillende zijde in het bijzonder van Griekenland, Turkije, Portugal, IJs land en Ierland is al critiek op de Britse voornemens geoefend. De toekomstige po sitie van de Europese landbouw vormt daarbij het voornaamste wrijvingspunt. Amerika welwillend (U.P.) De Verenigde Staten zullen hun gewicht zetten achter het Britse voorstel, maar zij zullen, naar verwacht wordt, ver zekeringen trachten te verkrijgen, dat goed kopere Amerikaanse artikelen niet zouden worden geblokkeerd. Het verluidt, dat de Amerikaanse delegatie zal meedelen, dat de Amerikaanse regering zowel de Euromarkt als het vrijhandelsgebied zal steunen, zelfs als dat mocht leiden tot hogere tariefmuren voor Amerikaanse produkten. AFP verneemt van Britse zijde dat de leden van de Britse, delegatie belangrijke afzonderlijke besprekingen voeren met vertegenwoordigers van exportlanden van landbouwprodukten, waarbij ook Neder land. alsmede minder ontwikkelde landen, als Griekenland en Turkije, waarvan het toetreden tot het vrijhandelsgebied moei lijkheden zou kunnen doen ontstaan, om dat de economie van die landen nog niet in staat is op voet van gelijkheid te con curreren met de andere aangesloten lan den. ADVERTENTIE BARTEU0RISSTR HAARLEM IEL: 13439 FER0. B0LSTR. 48 ADAM TEL. 717162 WINTERSPORTKIEDING (Van onze correspondent in Londen) De grootste hindernis, die de Britse re gering moet overwinnen om haar troepen in West Duitsland te verminderen, vormt de NAVO, waarvan de opperbevelhebber generaal Norstad in Londen is, om de Britse voorstellen met de Britse regering en de generale staf te bespreken. Het is geen geheim, dat Norstad bedenkingen koestert tegen het Britse defensieplan, niet zozeer om de voorgestelde verminde ring van Britse troepen op het vaste land, maar omdat hij vreest dat andere NAVO- landen het Britse voorbeeld willen na volgen. Het aantal NAVO-divisies in Europa ligt nog altijd beneden het vereiste minimum. De NAVO-leiding voelt er niets voor om voor de defensie geheel op raketten te steunen. Vooral om psychologische rede nen acht zij de aanwezigheid van een zichtbare troepenmacht van een bepaalde sterkte noodzakelijk. Het is gevaarlijk de mening te doen postvatten, aldus redeneert men in het NAVO-hoofdkwartier, dat kernwapens de traditionele grondstrijd krachten overbodig zouden maken, al zou de massale opstelling plaats moeten ma ken voor beweeglijke troepen van kleinere omvang. Indien het Britse leger zou worden in gekrompen, zou, nog meer dan voorge nomen is, het mes moeten worden gezet in de Britse luchtmacht en de Britse vloot. Norstad zal er eventueel mee instemmen, dat de Britse troepen te velde wegens de economische moeilijkheden tijdelijk zou den worden verminderd. Dertig gronddivi- sies is volgens de NAVO-ministerraad sinds 1954 voor Europa het minimum. De helft van hetgeen men voor de intrede van de kernwapens nodig achtte. Groot- Brittannië wil zijn troepen in Duitsland met een kwart verminderen, doch gelijk tijdig met behulp van de nieuwe wapens de vuurkracht verhogen. In feite bedraagt de sterkte van de landtroepen op het vas teland vijftien NAVO-divisies. Norstad liet gisteren een scherpe waar schuwing horen. Hij zei tot minister San dys, dat indien Groot-Brittannië zijn troe pen op het contingent vermindert, Europa in gevaar zal worden gebracht, omdat daardoor het gehele westelijke defensie systeem zal ineenstorten. Op het ogenblik heeft Groot-Brittannië vier legerdivisies van totaal tachtigduizend man en een tac tische luchtmacht in Duitsland. Het kabi net wil deze strijdmacht met tenminste een derde inkrimpen. De Britse regering stelt tegenover Norstad's verlangens, dat de Britse bijdragen aan de NAVO-troepen hoewel numeriek kleiner, in feite doel matiger zullen zijn, indien de Britse strijd krachten kunnen worden uitgerust met Amerikaanse tactische kernwapens en be stuurbare projectielen. Gedurende het be zoek van minister Sandys aan Washington Lauris P. Norsiadt waren hem deze wapens beloofd zonder de kernladingen. De kernprojectielen zou den voorlopig onder Amerikaans beheer moeten worden gehouden. STUTTGART (DPA) De uitrusting van de Europese NAVO-strijdkrachten met kernwapens is niet tegen te houden, zelfs als de Amerikanen dit wellicht niet zo graag hebben, aldus heeft de West- Duitse minister van Defensie, Strauss ge zegd. Groot-Brittannië en Frankrijk, zo zei Strauss, zullen binnen vijf jaar over eigen kernwapens beschikken. Een zekere „mili taire macht" is volgens de minister ook voor de Bondsrepubliek bij onderhande lingen over grote politieke kwesties nood zakelijk.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1