Blocker's Voldoet Nieuw Guineapolitiek aan „goede nabuurschap?" STAD DES LEVENS f, Mr. Kolfschoten reageerde op critiek bij zijn benoeming De leerling van Doctor Marciolo j Agenda voor Haarlem nu slechts ets Kort en bondig Een der vragen uit het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer 4 Den Haag heeft weer een burgemeester Toch justitieel onderzoek naar optreden van agent te Zevenbergen Kerkelijk Nieuws Franse prijs voor een Brabantse schilder Studentenhuisvesting Aardappels voor Hongarije GRIEP? Ir. H. K. Volbeda hoogleraar te Delft per carton a 100 gr. Examens „Appèl" voor militaire oorlogsslachtoffers l DOOR OLGVEI L. EINANDER J Brochure over Nieuw Guinea werd niet opgesteld door ambtenaren DINSDAG 12 FEBRUARI 1957 ;V - Ai 'r W' - - De nieuwe burgemeester van 's-Graven- hage, mr. H. A. M. T. Kolfschoten is maandagmiddag in een buitengewone ver gadering van de gemeenteraad geïnstal leerd. „Men mag in de lange periode, die aan uw benoeming voorafging, mijns in ziens een bewijs zien, dat het burgemees tersambt van een stad als Den Haag zeer bijzondere eisen stelt waaraan niet gemak kelijk valt te voldoen", zei wethouder C. H. P. W. van den Oever als waarnemend burgemeester in zijn welkomstrede tot mr. Kolfschoten. Het feit dat de Koningin u tot de vervulling van deze functie heeft geroepen kan u tot vreugde stemmen om dat er uit blijkt dat u geacht wordt de eigenschappen van geest en hart te bezit ten die voor een zo bijzondere taak nodig zijn". Wethouder Van den Oever sprak er voorts onder andere over dat de benoeming van mr. Kolfschoten in Den Haag meer „stof heeft doen opwaaien" dan normaler wijze. „De critiek op uw benoeming be trof echter in geen enkele publikatie die onder mijn ogen kwam en in geen enkel gesprek waarvan ik getuige was uw per soon. Integendeel, uw bestuurservaring, uw vermogen om initiatief te nemen en initiatieven van anderen te beoordelen, uw kordaatheid om beslissingen te nemen, uw beleid om meningsverschillen harmo nisch op te lossen, kortom uw persoonlijk heid werden steeds met hoge lof gememo reerd". Wethouder Van den Oever over handigde na zijn rede de voorzittershamer aan mr. Kolfschoten en legde hem de ambtsketen om de schouders. Nadat de burgemeester zijn dank had betuigd aan de Koningin en haar raadslie den voor zijn benoeming sprak hij een woord van persoonlijke sympathie uit voor zijn ambtsvoorganger van Den Haag. „Hij heeft zich op bijzondere wijze ingespannen om het belang van deze stad te dienen. U zult er begrip voor hebben wanneer ik mij op deze plaats rekenschap geef van het grote menselijke leed, dat hij in dit ambt heeft verduurd". Sprekende over de reactie van een deel van de Haagse bevolking op zijn benoe ming zei de burgemeester: „Wanneer een principiële levenshouding elke man siert ook als hij burgemeester is van een gro te stad als Den Haag dan heeft hij daarmede allerminst zijn vermogen en zijn geschiktheid yerloren om dat andere grote geestelijke goed dat Nederland een inter nationale faam gaf, de verdraagzaamheid, te beschermen en te handelen volgens de edele beginselen die aan de deugd der ver draagzaamheid ten grondslag liggen. Ik wil u wel plechtig verzekeren dat ik God bid mij de vaardigheid en de kracht en de wijsheid te geven om bij de leiding van Zaterdag 2 juli 1955 bracht de wacht meester der rijkspolitie H. L. M. te Zeven bergen twee mannen op wegens openbare dronkenschap. Zij behoorden tot een groep je van vier, dat zich die avond nogal bal dadig gedroeg. Een lid van het gezelschap H. V. uit Dordrecht, probeerde de twee arrestanten te ontzetten, waarbij het dus danig toeging dat de wachtmeester het noodzakelijk achtte zijn gummistok te ge bruiken. V. kwam daarbij te vallen en raakte bewusteloos. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis te Dordrecht waar hij op 12 juli overleed. Bij het onderzoek werd niet bewezen, dat de klap met de gummistok de doods oorzaak was. Het Openbaar Ministerie se poneerde daarop de zaak. Thans zal deze zaak toch voor de rechtbank komen en wel donderdag 21 februari. Het Openbaar Ministerie te Breda gaf te kennen, dat wel licht een civiele procedure aanleiding heeft gegeven tot een hernieuwd gerechtelijk vooronderzoek. Bij de behandeling van de begroting van Justitie voor 1956 zijn van communistische zijde vragen gesteld over deze affaire. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hulppred. te Oudkarspel G. Wiltink, pred. te Heerhugowaard die deze benoeming aannam. Bedankt voor Ouderkerk aan de IJssel A. J. Wijnmalen te Maartensdijk. Geref. Kerken Tweetal te Wijhe (O.) E. Haverkamp, kand. te Grootegast en H. Langenburg, id. te Emmer-Compascuum van wie eerstge noemde is beroepen. Beroepen te Sleeuwijk H. v. Benthem te Wieringerwerf. Aangenomen naar 's Gravenhage-Oost (vac. B. Timmer) K. Welbedacht te Oude water, naar Slootdorp H. L. Lugtigheid te Een (Dr.). Geref. Kerken art. 31 K.O. De classis 's Gravenhage heeft ge-exami- neerd en beroepbaar verklaard de heer J. Strating te 's Gravenhage, kand. aan de Theol. Hogeschool Kampen. Geref. gemeenten Bedankt voor St. Annaland H. v. Gilst te Dirksland. vv '7 v J.A- .VA:, '.WA* Maandagmiddag is mr. H. A. M. T. Kolfschoten geïnstalleerd als burge meester van Den Haag. Boven: De loco-burgemeester, wethouder Van den Oever, hangt mr. Kolfschoten de ambtsketen om. deze stad die mate van hoge objectiviteit te betrachten die op deze plaats onont beerlijk is". De burgemeester sprak verder over de opvattingen en beginselen waardoor hij zich bij het bestuur van de gemeente zou laten leiden. „Ik streef er naar en hoop er in te slagen het mij toevertrouwde ge zag redelijk, rustig maar zeker uit te oefe nen. Voorts zal het mijn streven zijn voor een heilzame verstandhouding met de pro vinciale en centrale overheid te waken en deze te bevorderen, mag het zijn op voet van een onbedreigle gemeentelijke zelf standigheid. Alleen hij, die de burgers zo veel in zijn vermogen ligt gelegenheid geeft hem te benaderen", besloot de bur gemeester „maakt een kans om van burge meester burgervader te worden. Geen weg wordt dankbaarder betreden dan die naar het hart der mensen". Hierna sprak de heer H. Smitskamp, nes tor van de raad en voorzitter van de A.-R. fractie, een kort woord van welkom. Twee oud-burgemeesters van Den Haag woonden de installatie bij, namelijk mr. J. A. N. Patijn en mr. S. J. R. de Monchy. Voorts waren er de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaassesz, de burgemeester van Amster dam, mr. G. van Hall, de burgemeester van Rotterdam, mr. G. J. van Walsum en de gouverneur van de residentie, generaal D. C. Buurman van Vreeden. Na afloop van de installatievergadering werd een receptie gehouden waarop de ge nodigden, met de 1,.ibui;^iji.ee^er en, me vrouw Kolfschoten''kennis konden maken. De Vughtse kunstschilder Arnout Paas- huis heeft de „Grand Prix du Salon du Nu" gewonnen. Deze prijs wordt jaarlijks door de gallerie Bernheim Jeune in Parijs be schikbaar gesteld en beloopt een bedrag van honderdduizend francs. Het werk, waarmee Paashuis bekroond is, een zit tend naakt, is gekozen uit het oeuvre van zestig deelnemers uit verscheidene lan den. Het is voor het eerst dat een Neder lander deze prijs behaald heeft. De jury stond onder voorzitterschap van Albert Sarraut, president van de „Assemblée de l'Union Frangaise". Paashuis heef intussen een uitnodiging gekregen om te exposeren in de tentoon stellingencyclus van de Hoogovens in IJ- muiden. Opgericht is de Centrale Stichting Stu dentenhuisvesting, die ten doel heeft de bouw en inrichting van studentenhuizen in de de universiteits- en hoogeschoolste- den van Nederland te bevorderen. Zij zal bij de voorbereiding en de uit voering van bouwplannen zich richten tot het Nederlandse bedrijfsleven, ter verkrij ging van de nodige middelen. De lage maandgelden van studenten ma ken lage hure noodzakelijk, zodat nauwe lijks de helft van het te investeren kapi taal uit de huren kan worden gedekt. De stichting wil trachten door een be roep op het bedrijfsleven deze kloof te overbruggen. De Nederlandse regering heeft besloten, de hulpactie van de Verenigde Naties voor het Hongaarse volk te steunen door 2500 ton pootaardappelen ter waarde van f 650.000 als gift ter beschikking te stellen. Dit besluit is genomen naar aanleiding van het rapport over de behoefte aan hu manitaire hulp van het Hongaarse volk. ADVERTENTIE -m. Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 50 Ct. Tot hoogleraar aan de Technische Hoge school te Delft is benoemd ir. H. K. Vol beda te Almelo. Prof. Volbeda zal onder wijs geven in de afdelingen werktuig bouwkunde en algemene wetenschappen. Prof. Volbeda is vroeger leerling geweest van de tweede H.B.S.-B aan het Prinsen Bolwerk en van de Middelbare Technische School te Haarlem. Daarna studeerde hij aan de Technische Hogeschool te Delft, waar hij in 1934 het diploma werktuig bouwkundig ingenieur behaalde. Ir. Volbeda is daarna vele jaren werk zaam geweest als bedrijfseconomisch- en efficiency-ingenieur, onder meer bij het adviesbureau van ir. Ernst Hijmans en bij de n.v. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven. Hij is thans adjunct-directeur vgn de Koninklijke Stoomweverij te Nij- verdal n.v., gevestigd te Almelo. ADVERTENTIE LEIDEN: Semi-artsexamen: J. T. C. Bak ker, Alphen; R. J. Gobius, Leiden; J, E. Thompson (USA)G. M. Weitzner (USA). Artsexamen: R. Giel, Den Haag; B. W. G. M Schaap, Venlo. LEIDEN: Kandidaatsexamen Nederlands recht: mejuffrouw M. van Es, Rotterdam; mejuffrouw H. I. M. T. Vernooy, Alkmaar; mejuffrouw K. A. Verhoeff, Beekbergen; mejuffrouw K. van Erk, Blaricum, en de heren D. M. Dragt. .Amsterdam; E. H. Ree rink, Bussum; H. R. G. Feber, Den Haag; M. van Veen, Den Haag; r. M. Storm, Am sterdam; P. Heering, Den Haag; M. M. van Notten, Utrecht; E. Teixeira de Mattos, Oosterbeek; J. F. van Nieuwkuyk, Amster dam; P. F. van Bruggen, Dordrecht; W. Hulshoff Pol, Amsterdam; F. A. H. Vigeveno, Muiden; J. C. R. Y. van Heekeren, Den Haag, en W. R. van Alphen de Veer, Eind hoven. LEIDEN: Doctoraalexamen rechten: Mej. M. Moussault, Heemstede; H. IWfolijn, Leiden; A. E. J. Bol te Den Haag. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „A pilot project of holo-endemic malaria", de heer D. Metselaar te Noordwijk. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „Psychische aspec ten van de insuline-comatherapie", de heer M. L. J. Vaessen te Heiloo. Tjongewat had die Lodo het druk! Vit alle hoeken van het laboratorium haalde hij de stoffen, die hij nodig had voor het drankje. Als het nu maar wou lukkenAnders moest die arme doctor Marciolo daar maar stokstijf en stom blijven staan in die bloempot! En het is voor niemand leuk, om als tulp verder het leven door te gaan, nietwaar? Toen kwam het ogenblik, waarop Lodo de drank klaar had en tegen het licht bekeek 75-76 „Is het belang van de bevolking van Nieuw-Guinea vooralsnog niet het meeste gediend door erkenning bovenal van haar menselijke rechten in het algemeen en is het niet beter haar „zelfbeschikkings recht" voorlopig te laten rusten totdat later de mogelijkheid van toepassing daar van in het zicht is gekomen?" „Moet bij het zoeken van enige toenadering tot In donesië niet worden uitgegaan van artikel 74 van het Handvest, dat van Nederland bij het beheer over Nieuw-Guinea ver langt een politiek van goede nabuur schap?" „Leidt dit niet tot de conclusie, dat de Nederlandse regering bereid moet zijn, in nauw overleg met voormannen van de bevolking van Nederlands Nieuw-Gui nea, tezamen met Indonesië, Australië en de Philippijnen, te spreken over de belan gen van dat gebiedsdeel en zijn nabuur land?" Dit zijn enkele vragen, die vele leden stellen in het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van Bui tenlandse Zaken. Van dezelfde zijde werd verklaard, dat men besefte, dat het herstel van een goede verstandhouding met Indonesië in het bij zonder afhankelijk is van enige toenade ring ten aanzien van het geschil over Nieuw-Guinea. Indonesië heeft, aldus deze leden, die toenadering door opzegging van alle R.T.C.-overeenkomsten in zoverre vergemakkelijkt, dat die opzegging alle juridische argumenten welke het meende te kunnen aanvoeren, heeft doen verval len. Het treft, dat aldus ook de grondslag aan de desbetreffende resolutie van de conferentie van Bandoeng is ontvallen, aangezien, in die resolutie uitdrukkelijk een beroep werd gedaan op de R.T.C.- overeenkomsten. Het gaat dus nu zonder meer om het welzijn, de ontwikkeling en de toekomst van een achtergebleven ge bied in de Pacific, dat vroeger tot Neder- landsch-Indië heeft behoord. Enige leden zouden gaarne nog eens van de minister vernemen hoe deze zich het toekomstige verloop van de besprekingen over Nieuw-Guinea voorstelt. Op zichzelf vleiden die leden zich voor het overige geenszins met de hoop, dat overdracht van de soevereiniteit over Nieuw-Guinea aan Indonesië, gesteld dat ze geoorloofd ware, de verhouding Nederland-Indonesië in trinsiek zou verbeteren. Nederland zal zich echter wel moeten realiseren, dat hier sprake is van een moeilijk probleem, waarbij van invloed zijn zowel de ver plichtingen, welke wij tegenover de in heemse bevolking op ons hebben genomen, als Nederlandse belangen, wereldpolitiek en rekbare volkenrechtelijke principes van uitleg van herdragen. De minister zou reeds een daad van gewicht verrichten met een zuivere probleemstelling en een constructieve visie. Dezelfde leden hadden zich afgevraagd of de huidige minister tegenover Indone sische bewindslieden en diplomaten wel steeds de juiste toon had weten te treffen. Men kan terecht en eerlijk als mens ver ontwaardigd zijn, zonder daarvan als di plomaat te doen blijken, indien het be lang van het land, dat men vertegenwoor digt, dat medebrengt. De hier aan het woord zijnde leden achtten naar aanlei ding hiervan de vraag gewettigd of het wellicht aanbeveling zou verdienen, bij onderhandelingen met Indonesië voor de komende tijd een tussenstation in gebruik te nemen. Mogelijkerwijze zouden de za ken dan gemakkelijker weer in het rechte diplomatieke spoor komen. Het onmogelijke" Verscheidene leden meenden dat het een ernstige staatkundige vergissing van de zijde der P.v.d.A. was geweest, de wens kenbaar te maken dat Nieuuw-Guinea een internationale status zou ontvangen. Het officieel wensen van het onmogelijke heeft in dit geval uitsluitend negatieve gevolgen gehad, namelijk dat de positie van de Nederlandse regering wordt verzwakt, het belang van de bevolking van Nieuw-Gui nea wordt geschaad en bij die bevolking onrust wordt gewekt, alsmede dat Indo nesië nieuwe aangrijpingspunten krijgt bij zijn actie tegen het Nederlandse stand punt. Er bestaan, aldus deze leden, slechts twee mogelijkheden: óf Nederland draagt de soevereiniteit over Nieuw-Guinea on voorwaardelijk aan Indonesië over zo als de communisten dat wensen en le vert daarmee de Papoea's uit aan een koloniaal bewind van de slechtste soort, zonder enige internationale controle, óf Nederland behoudt de soevereiniteit met de verplichting tot rapporteren aan de UNO krachtens het Handvest totdat de bevolking van Nieuw-Guinea zelfstandig over haar toekomstige status kan beslis sen. De leden hiér San het woord achtten het mérk'waardig; dat velen in den lande/, onder meer de synode van de Nederlandse Hervormde Kerk, deze realiteit over het hoofd zien en daarom, na vooraf het Ne derlandse standpunt te hebben veroor deeld, pleiten voor een onderzoek naar en bezinning over mogelijkheden, die er in werkelijkheid niet zijn. Voorafgaande be zinning op het eigen standpunt voordat bezinning van anderen wordt gevraagd, zou in wezen onverantwoordelijke publi- katies hebben kunnen voorkomen, aldus het Voorlopig Verslag. Moederhuis en bungalows te Doorn Onder de titel „Appèl" zal onder auspi ciën van de stichting voor sociale en cul turele bijstand aan Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers en/of hun nagelaten betrekkingen (BNMO-fonds) een financiële actie op touw worden gezet voor de bouw van een moederhuis met zeven dubbele bungalows te Doorn, ten behoeve van Ne derlandse militaire oorlogsslachtoffers. Voor dit doel zullen loten a f 1,worden verkocht. Aan prijzen wordt f 200.000 be schikbaar gesteld, waaronder vijf woon huizen. 1 v „U hebt nu deze kinderen in hun volle fleur en levensblijheid kunnen aanschouwen, doch ik moet u helaas mededelen dat zij allen dood zijn. Het waren hun laatste portretten. Zij werden korte tijd later ge dood door een meedogenloos monster, dat ongestraft en ongebreideld rouw en droefheid brengt in Ameri kaanse gezinnen.... in gezinnen over heel de wereld. Hadden zij in een andere tijd geleefd, dan zouden zij wellicht gevallen zijn als slachtoffers van kwaadaardige ziekten, die wij, moderne medici, intussen hebben over wonnen. Wij heb,ben een zware, nimmer aflatende strijd gevoerd tegen de kwalen, die de mensheid bedreigden. Wij hebben offers gebracht, velen onzer zijn gevallen op het veld van eer, bij het laboratoriumwerk, als proef konijnen waartoe zij zich vrijwillig leenden. Doch het monster, wiens klauwen Robert Montgery en Elisabeth Hunt en Mickey Dale en Mary Flint doodkneep, leeft nog en niemand kan het vangen. Het is ons moderne ver keer, dat jaarlijks méér doden eist en dagelijks toe neemt." Terwiji de stem zweeg, toonde het scherm een grafiek, waarop een kronkelige zwarte lijn omhoog- streefde langs getallen. Doden.... doden. Steeds meer doden. „De tijd is gekomen," ging dokter Malloway verder, „dat wij allen, Amerikaanse burgers, de handen ineen slaan om dit monster te bedwingen. Wij hebben geleerd dat alle maatregelen, welke onze goedbedoelende autori teiten hebben genomen en nog dagelijks nemen, onvol doende zijn. Zij zeggen dat het een onoplosbaar pro bleem is. Zij zeggen dat zij de wassende stroom verkeers middelen en de stijgende snelheden kenmerken van moderne vooruitgang niet kunnen tegenhouden. En dat de wegen zoveel mogelijk zijn aangepast aan deze vooruitgang, zodat we de met een krankzinnig tempo omhoogvliegende dodencijfers zullen moeten beschou wen als een kwaal van de tijd, waartegen geen genees middel te vinden is. Doch ik zeg u: er is nooit in de geschiedenis een kwaal geweest, waarvoor geen genees middel bestond. Wij hebben de kanker overwonnen, en we hebben de oorlog uitgeroeid, omdat wij ern stig daarnaar hebben gestreefd. Als medicus zeg ik u: wij zullen een geneesmiddel vinden voor de kwaal van het verkeer, als 'wij samen ons best daarvoor doen. Ar beiders in de automobielfabrieken: ik weet dat gij werkt aan een modem vervoermiddel, dat ontwikkeld is tot een wonder van vernuft en betrouwbaarheid. Doch hebt ge wel eens bedacht, dat het tegelijk een van de dode lijkste wapenen der moderne historie is geworden, dat- vrij in handen gegeven wordt van iedereen, die handig en welgesteld genoeg is om erin te rijden? Iedere mis dadiger, iedere dwaas, iedere onverantwoordelijke ma niak kan het leven van zijn medeburgers bedreigen en verpletteren. Hij moet alleen opletten, dat de verkeers- voorschriften hem gelijk geven, als hij een ongeluk ver oorzaakt. Maar dat is immers gemakkelijk genoeg? De kinderen, wier foto's ik u toonde, overtraden in hun on schuld en levensblijheid een verkeersvoorschrift. Moe ten wij hen daarom laten doden?" In de huiskamers luisterde men ademloos. De donkere blik van dokter Malloway richtte zich doordringend op de toeschouwers, en zijn stem zei; „Wij Amerikanen zijn een volk, dat de vrijheid lief heeft. Doch wij zijn bezig onszelf en anderen te kluisteren in een afschuwelijk dwangbuis van vrees en onveiligheid. Misschien leven uw kinderen nog op dit moment. Zij spelen wellicht rond dit televisietoestel. Zij kunnen morgen door één misstap, door één moment van kinderlijke onoplettend heid, veroordeeld zijn tot de dood door geweld. Zult gij dit nog langer toelaten? Ik zie, als chirurg aan het New Yorkse University Hospital, dagelijks de gruwelijke ge volgen. Ik ben in opstand gekomen tegen deze golf van moorden, die nooit gestraft worden. Het moeizame werk der medici om levens te redden en te beveiligen wordt ongedaan gemaakt door de bandeloosheid van het ver keer, dat meer slachtoffers eist dan wij het leven kun nen redden door vaccins en operaties. Moet dit zo door gaan? Ge weet geen oplossing. Dan zeg ik u: tracht haar te vinden, met mij samen. Met mij en mijn vriend Fran cesco Galotti samen. Want hij is degene, die het initia tief genomen heeft tot een gigantisch, maar echt Ameri kaans-zakelijk idee. Hij wil de wereld het bewijs leveren, dat wij Amerikanen bereid zijn tot de daad, wanneer wij weten dat deze van ons verlangd wordt. „Do something about it!" is een parool, dat u allen aanspreekt. Welnu, iaten we het doen. Francesco Galotti heeft het plan op gevat, ergens in Amerika een stad te bouwen waarin nooit een enkel kind, een enkel mens, slachtoffer van het verkeer zal kunnen worden. Ik ben een dokter van zes tig jaar. Ik sta met beide benen op de nuchtere Ameri kaanse bodem. Velen van u kennen mij. En ik geef u mijn woord, dat het plan van Francesco Galotti tot een schone, overweldigende werkelijkheid kan worden, als lichtend voorbeeld voor de ganse wereld. Wij bouwen tentoon stellingen, monumenten, waterwerken, indrukwekkende bouwsels die onze roem over de hele wereld verspreiden. Laten wij nu ook dit reuzenwerk aanpakken, opdat de wereld van aanschijn verandere en verlost worde van een monster. Wij zijn blind geweest voor het gevaar, wij hebben nagelaten onze maatschappij zo in te richten, dat het monster van den beginne geketend kon worden. Laten we dat inhalen. Ik vraag van alle Amerikaanse burgers, en vooral van hen, die kinderen of familieleden, vrienden of kennissen betreuren welke slachtoffers zijn geworden van het verkeer, een kleine bijdrage; Eén dollar. Francesco Galotti, directeur van de All Plastic Company, schonk reeds de vorstelijke gift van enorme bouwterreinen, waarop de stad der toekomst moet ver rijzen. Hij deed dat uit dankbaarheid voor het feit, dat de kleine Susan Richardson in Bronx, New York, de verwondingen overleefde die zij kreeg toen Galotti haar met zijn auto aanreed. Ik doe een beroep op alle auto mobilisten, die redenen hebben voor dezelfde dankbaar heid en op hen, die een roekeloosheid te betreuren hebben. Eén dollar vopr Life City!" Dokter Malloway verdween langzaam in de verdonke ring van het scherm. In vele huiskamers werd minuten lang niet gesproken. Amerika was plotseling geconfron teerd met een rauw realisme, dat de sleur en de afstom ping van het dagelijkse leven voor enkele ogenblikken ioorkruiste. In sommige huiskamers zagen autobezitters op het nau welijks verdonkerde televisiescherm in gedachten het afgrijselijkste moment in hun leven terug, toen zij bleek en bevend uit hun auto stapten en zich bogen over het ellendige overschot van wat kortgeleden een levend, denkend mens was geweest. Zij zagen weer de trage bloedstroom tussen de wielen van hun wagen, die in kronkelende beekjes ergens onder dat lichaam vandaan vloeide over het ruwe asfalt. Zij werden herinnerd aan het nameloze leed van degenen, die in gezelschap van de verongelukte waren en zo plotseling voor het onbegrij pelijke feit van de dood stonden, die hun vader, hun broer, hun dochtertje had weggerukt. (Wordt vervolgd). BINNENLAND Raad voor de jeugdvorming. Bij Ko ninklijk Besluit is benoemd voor de tijd van drie jaren, ingaande 15 januari 1957 tot lid en vice-voorzitter van de Raad voor de Jeugdvorming mr. M. M. L. G. M. Custers, burgemeester te Nieuwenhagen. Roet op Delft. De bewoners van de huizen in de nabijheid van de gemeentebe drijven te Delft werden zondag plotseling onaangenaam verrast door een dikke roet- laag, welke op straat en op de huizen neer streek. De mensen moesten hun zondagse rust onderbreken om de boel te gaan schoon maken; de directie van de bedrijven riep bovendien nog personeel op voor een schoon maak., De oorza: k van deze roetplaag moet worden gezocht in een fout, die door een stoker van de gemeentebedrijven bij het stoken van een der ovens werd gëmaakt. Schip ramde auto. Te Delft heeft een schip een auto geramd. Dit gebeurde doordat schipper D. uit Delfzijl in de Schie zo dicht langs de wal voer, dat de achtersteven van het schip bleef haken aan de laadbak van een vrachtauto, die op het Zuideinde was geparkeerd. De auto werd opgeduwd en bot ste tegen r andere auto, die op haar beurt ook weer tegen een auto reed, waarbij ook nog 'n handwagen in de verdrukking kwam. De auto's en de handwagen werden bescha digd; het schip kreeg geen averij. Protest van drogisten. De drogisten- organisaties, verenigd in de Federatie van Drogistenbonden, zijn voornemens op 15 februari een protestvergadering te houden in de grote zaal van de Dierentuin te Den Haag, tegen het ontwerp-wet op de geneesmidde lenvoorziening, dat dezer dagen in behande ling zal worden genomen door de Tweede Kamer. De drogisten menen dat onvoldoende met hun belangen rekening gehouden is in dit ontwerp. I liCVb: i Ofiu r.- - -- - ,-.i - --s c. Op vragen van het Eerste Kamerlid de heer Reijers (C.H.) heeft de minister van Buitenlandse Zaken geantwoord, dat het rapport van de commissie voor internati onale zaken van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, dat is gepubli ceerd onder de titel: „Nieuw-Guinea als probleem van het Nederlandse volk", niet is ontworpen en opgesteld door ambte naren van het departement van Buiten landse Zaken. Deze behoeven voorafgaande toestem ming van de departementsleiding, voordat zij publikaties van hun hand over onder werpen die het departement of het depar- tementsbeleid betreffen, het licht doen zien. In dit geval gaat het niet om een pu blikatie van de hand van departements ambtenaren, maar om een door anderen opgesteld rapport, gepubliceerd door een commissie, waarin enkele departements ambtenaren zitting hebben, aldus minister Luns. Na lezing van de brochure heeft de mi nister niet de indruk gekregen, dat deze publikatie niet te verwarren met een omstreeks diezelfde tijd gepubliceerd an der document kennelijk beoogd heeft het regeringsbeleid inzake Nederlands Nieuw-Guinea te doorkruisen. Hoewel het voorschrift omtrent de voor afgaande toestemming op dit geval dus niet van toepassing is, kan medewerking van een ambtenaar aan werkzaamheden van een commissie in bepaalde omstandig heden twijfel doen ontstaan omtrent de grenzen van zijn vrijheid van handelen. De minister heeft de betrokkenen hierop gewezen. DINSDAG 12 FEBRUARI Minerva: „Gas-oil", 18 jaar, 8.15 uur, Frans Hals: „Buiten loert de dood", 14 jaar, 8 uur.. Lido: „Don't knock the rock",, 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapeze", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Carnaval in Wien", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De machinist", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Rassenhaat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het woord", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Harry Mulisch en Paul Roden- ko over; „Moderne litteratuur" voor H.K.G., 8uur. Brinkmann: Prof. dr. W. R. van Brakell Buys voor Soeficentrum over „Mystiek", 8 uur. WOENSDAG 13 FEBRUARI Minerva: „Gas-oil", 18 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „Buiten loert de dood", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „Don't knock the rock", 14 jaar, .2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapeze", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Carnaval in Wien", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: „De machinist", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Rassenhaat", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het woord", 18 jaar, 2.15, 7 en 9,15 uur. Stadsschouwburg: De Haagsche Comedie met „Driekoningen avond", 8 uur. Ned. Herv. Jeugdhuis: Cor Kee over „Jezus als geneesmeester", 8 uur. Coornhertlyceum: L. Postma geeft voor volksuniversiteit boetseercursus, 8 u. Frans Halsmuseum: H. P. Baard spreekt over „Vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlanden" voor Volksuniversiteit, 8 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6