Gratie voor Russische volken, die Stalin deed deporteren Boelganin probeert Bonn tot handeldrijven over te halen Broeibedrijven werken op volle toeren voor Keulse bloemenshow Inbreuk op nationaliteitenpolitiek van Lenin wordt goedgemaakt Waarschuwing tegen de weerslag van herbewapening in de nabuurlanden Vroege bijgoedgewas]es brengen al enige kleur in grijze natuur DINSDAG 12 FEB R IJ A R I 1957 Hulp aan Palestijnse vluchtelingen stagneert Dr. Schuiten weet nog niet wie zijn patiënt was Eisenhower door zijn oude vriend Zjoekov gelaakt Gemeentesecretaris van Heino met ziekteverlof Hij wordt verdacht van financiële malversaties „Het Atoomgroeit Golven stuwden „Breezand" hoger op Franse kust Over onderwijzerssalaris sen wordt verder overlegd Rome is inzake Zuid-Tirol bereid tot concessies Wenen is tevreden, maar nog niet voldaan Ex-secretaris van Heeze beschuldigde B. en W. Prins Bernhard naar Amerika vertrokken Overtreders van rijverbod op het matje Te hoge lonen uitbetaald Chr. van den Heuvel zeventig jaar Schoolkinderen vrijaf, om grote coaster te zien „aflopen" MOSKOU (Reuter/AFP/UP) De Op perste Sovjet heeft besloten twee repu blieken en autonome gebieden Kaukasus en Wolga, die in de oorlog werden opge heven, te herstellen. De bevolking, die in, en na de oorlog, op last van Stalin naar Siberië en Centraal-Azië gedeporteerd werd, omdat zij met de Duitsers zou heb ben samengewerkt, zal gerepatrieerd wor den. Volgens radio-Moskou heeft het pre sidium van de Opperste Sovjet besloten ,,de onrechtvaardigheid tegenover deze volken ongedaan te maken door hun na tionale autonomie te herstellen en op deze wijze de voorwaarden te scheppen voor de algehele ontwikkeling van het economische en culturele leven van deze nationale groepen". Twee autonome republieken zijn niet hersteld, die van de Wolga-Duitsers en die van de Tartaren op de Krim. De volken die naar hun vroegere woonplaat sen zullen mogen terugkeren zijn de Tsjet- sjens, Ingoesjen, Balkaren, Karatsjais en de Karabardinjans, die uit de Kaukasus afkomstig zijn, en de Kalmukken, die aan de benedenloop van de Wolga gevestigd waren. De secretaris van het presidium van de Opperste Sovjet, Gorkin, verklaarde, dat de deportaties „een grove inbreuk zijn ge weest op de Leninistische nationaliteiten politiek". Gorkin, die het decreet voorlas, zei, dat de repatriëring in 1958 moet zijn voltooid, behalve voor de Tsjetsjens en Ingoesjen, voor wie 1960 als limiet is ge steld. Deze twee groepen zijn talrijker dan de andere. De Opperste Sovjet keurde voorts de nieuwe wet goed die aan de federale répu blieken onafhankelijkheid verleent op het gebied van wetgeving over rechtspraak en rechterlijke macht. Bij het debat is ge vraagd om opheffing van de speciale tri- Bittere klacht over Syrische en Egyptische inmenging NEW YORK (XJ.P.) Henry R. La- bouisse, directeur van het UNO-bureau voor de Palestijnse Vluchtelingen (UNR WA) heeft voor de speciale politieke com missie van de Algemene Vergadering der UNO hij het begin van het debat over de Palestijnse vluchtelingen een somber beeld gegeven van de omstandigheden, waarin zijn bureau verkeert. Hij waarschuwde dat de UNRWA per 1 juli van dit jaar haar werk zal moeten staken, tenzij de UNO een tekort van 18.700.000 dollar dekt. Labouisse klaagde, dat het personeel van zijn bureau in zijn activiteit belemmerd wordt door Egypte en Syrië. De UNRWA moet vóór bijna een miljoen vluchtelingen zorgen. De directeur zeide, dat het hem nog verwonderd, dat het personeel van zijn bureau bereid is onder deze omstandighe den te werken. Hij gelooft, dat het dit al leen maar deed uit een gevoel van loyali teit jegens de volkerenorganisatie en uit een diep gevoel van sympathie voor de vluchtelingen. „Maar men kan niet ver wachten dat deze mannen en vrouwen be reid zullen blijven in zulk een atmosfeer te werken", aldus Labouisse, die voorts zeide, dat hij de regeringen van Egypte en Syrië verteld heeft dat het voor de UNR WA onmogelijk zal zijn*in deze twee lan den te blijven functioneren als de inmen ging voortduurt. Incident met een Nederlandse employé Een van de gevallen van inmenging, die Labouisse noemde betrof een Nederland se employé, volgens UNO kringen de Ne derlandse verpleegster mej. Prager. Labouisse zeide, dat op 7 januari een Syrische veiligheidsofficier het hoofdkwar tier van de UNRWA te Damascus was bin nengedrongen die opdracht zeide te heb ben, haar weg te voeren om haar te ver horen. De verpleegster was gedwongen Syrië te verlaten, op aanklacht dat zij het land illegaal was binnengekomen. Op een protest van secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld had Syrië geantwoord, dat het incident het gevolg was van een „mis verstand". Labouisse wilde van de Assemblée het volgende weten: 1. Moet de UNRWA blijven werken of is een ander mechanisme voor hulp aan de vluchtelingen gewenst? 2. Zal de Assemblée er voor zorgen dat tijdig geld beschikbaar komt om de werk zaamheden te financieren die in de begro ting van de Assemblée omlijnd zijn? Zo niet, welke werkzaamheden moeten dan gestaakt worden? 3. Wat zijn de instructies van de As semblée wat betreft voortzetting van het werk van de UNRWA in de Gaza-strook? Labouisse wees er op dat tweederde van de bewoners van de Gaza-strook momen teel onder de zorg van de UNRWA vallen. (Van onze correspondent in Bonn) Dr. Schuiten, die onlangs naar Moskou werd ontboden om daar een zieke Rus sische autoriteit te onderzoeken, is in Keu len teruggekeerd. Hij heeft zijn werk zaamheden als professor aan de universi teit en directeur van de universiteits- en polikliniek hervat. Hij zegt nog niet te weten, wie zijn hooggeplaatste patiënt is geweest. Hij heeft hem slechts een keer, in een grote ziekeninrichting buiten de muren van het Kremlin, in tegenwoordig heid van een aantal Russische genees heren, gezien. Een tweede bzeoek werd af gelast. Dr. Schuiten verklaarde, dat 's mans ziekte niets met de uitwerking van kern- stralen had uit te staan. Sommigen hebben beweerd, dat de geheimzinnige patiënt de minister voor Machinebouw, Molisjev, was die ook het oppertoezicht zou hebben op het vervaardigen van kernwapens. Prof. Schuiten zei dit niet te kunnen bevestigen. Hij zei wel dat Amerikaanse dagbladcor respondenten in Moskou meenden te heb ben ontdekt, wie de patiënt was. De naam was uit hun telegrammen naar de Ver enigde Staten geschrapt. Prof. Schuiten mag zijn honorarium zelf bepalen, De Russische ambassade in West- Duitsland zal het geld uitbetalen. bunalen, Voorts wensten sommig'e afge vaardigden terugkeer naar de gezinswet van 1918, ter vereenvoudiging van de for maliteiten bij huwelijk, echtscheiding en wettiging van natuurlijke kinderen. Deze wet werd in 1944 door Stalin afgeschaft „om de samenhang van het gezin te ver sterken". De Opperste Sovjet heeft ook de be noeming van Molotov tot minister van Controle en van Pervoeckin tot voorzitter van de commissie voor de jaarlijkse plan nen bekrachtigd. De minister van Buitenlandse Zaken Dimitri Sjepilov zal vandaag in een ge zamenlijke zitting van de Opperste Sovjet een overzicht geven van de wereldsituatie. Buitenlandse diplomaten zijn uitgenodigd de zitting bij te wonen. De Opperste Sovjet heeft een nieuw op perste gerechtshof voor de Sovjet-Unie ge kozen, waarvan Gorkin voorzitter wordt. Vice-voorzitters zijn: Nicolas Morozov en Lev Smirnov. Het gerechtshof omvat voorts negen leden en twintig leken-bij- zitters. NEW DELHI (Reuter) „Eisenhowers programma voor het Nabije Oosten be tekent ongetwijfeld een stap in de richting van oorlog", aldus heeft de Russische mi nister van landsverdediging, maarschalk Gcorgi Zjoekov, in New Dchli, voor zijn vertrek naar Birma verklaard. Zjoekov zei dit op een door hem te New Delhi gegeven ontvangst en in antwoord op hem gestelde vragen. Hij verklaarde nog: „Het plan-Eisenhower voor het Mid den-Oosten heeft ten doe) het de Verenig de Staten mogelijk te maken zich in te laten met de militaire en economische aangelegenheden van' de landen van het Nabije- en Midden-Oosten. Daarom leidt deze leer niet naar vrede, maar naar oor log". Hij voegde hieraan toe: „Dit is een 'ieuwe vorm van koloniale politiek en wij zijn er dan ook van overtuigd, dat zij door de Arabieren zal worden verworpen. De Arabische volken zullen er achter komen, wie hun ware vrienden en wie hun ver momde vijanden zijn". Toen hem werd gevraagd waarom hq zqn Inzichten niet aan president Eisen hower zelf, die toch een oude vriend van hem was uit de afgelopen oorlog, kenbaar maakte, antwoordde Zjoekov: „Ik weet niet of dit nog dezelfde Eisenhower is, die ik in de oorlog als militair heb gekend". In antwoord op een vraag, of hij meende dat het bestaan van atoomwapens het uit breken van een oorlog onmogelijk maakt, antwoordde de Russische maarschalk: „Het lijkt mij toe, dat deze wapens slechts tot het uitbreken van een oorlog kunnen bij dragen. Met atoomwapens kan men geen vrede waarborgen. Wij betreuren het zeer, dat sommige kringen in bepaalde landen ont wapening en een verbod op vervaardiging en gebruik van atoomwapens verhinderen", aldus maarschalk Zjoekov. De burgemeester van Heino (O.) heeft in een bijzondere vergadering van de ge meenteraad meegedeeld dat de gemeente secretaris, naar bjj een onderzoek is ge bleken, zich heeft schuldig gemaakt aan ongeoorloofde financiële manipulaties. Reeds enige tijd geleden was het ver moeden gerezen dat er met de gemeente- financiën iets niet in orde was. Op 28 januari droegen burgemeester en wethou ders de districts-verificateur op, een onder zoek in te stellen. De burgemeester deelde thans in de raadsvergadering mee dat de secretaris tijdens dit onderzoek tot een bekentenis was gekomen en daarna een verzoek om ontslag had ingediend. Dit verzoek werd, hangende het onderzoek, aangehouden. Hij diende vervolgens het verzoek in, hem ziekteverlof te verlenen. De raad heeft dit verzoek ingewilligd. Op 8. februari is de secretaris uit Heino ver trokken. Op voorstel van B. en W. heeft de raad twee waarnemende gemeentesecretarissen benoemd, namelijk een ambtenaar ter secretarie van Heino en de secretaris der gemeente Dalfsen. Maandag is in' het nieuwe tentoonstel lingsgebouw, waarin over enkele maan- dyi op Schiphol de expositie „Het Atoom" te bezichtigen zal zijn, de zes ton zware stalen buitenwand geplaatst van de grote kern-reactor, welke een van de attracties zal zijn van deze door Amsterdam georganiseerde internatio nale tentoonstelling. Het gevaarte zak te vier meter diep in de grond, waar het werd verankerd op een betonnen fundering en komt nu nog twee meter boven de aarde uit. De foto, gemaakt tijdens-de voorbereidende werkzaam heden, geeft een goed idee van de grootte van de stalen,kuip". De Groningse kustvaarder „Breezand" is maandag, nadat de golven het schip verder op het strand bij Bayonne gezet hadden, door acht leden van de beman ning verlaten, maar kapitein A. Mulder uit Delfzijl is aan boord van zijn schip gebleven. De 310 ton metende kustvaarder is met het achterschip hoog op de zandige kust gedrukt. Er zit een groot gat in de boot en aanvankelijk vreesde men dat het schip door hoog tij zou losraken en zinken. INTERNATIONAAL PERSINSTITUUT In het maandelijkse bulletin van het Inter nationale Persinstituut (I.P.I.) wordt meege deeld. dat Prins Bomhard de zesde algemene vergadering van dat instituut, welke op 14 mei in Amsterdam een aanvang zal nemen, zal openen. Het programma van deze drie daagse bijeenkomst bevat besprekingen over druk op de pers uitgeoefend, over het illu streren van het nieuws en de nieuws-toevoer tussen Azië en het westen. (Van onze correspondent in Bonn) Het heeft in officiële kringen in Bonn een pijnlijke indruk verwekt, dat de Rus sen de inhoud van de brief van Boelganin aan Adenauer hebben gepubliceerd, waar door het persoonlijk karakter van Boel- ganin's boodschap is aangetast. Men vindt in Bonn, dat Boelganin's brief handig in elkaar zit en dat de toon vriendelijk is. Boelganin herinnert aan de besprekingen, die hij in september 1955 te Moskou met bondskanselier Adenauer heeft gevoerd en hij wijst er op, dat de betrekkingen tussen de beide landen zich sedertdien veel beter hadden kunnen ontwikkelen, dan het ge val is geweest. De NAVO, aldus Boelganin, wil de bondsrepubliek en haar leger voor vreemde belangen in een agressie-oorlog Dr. Konrad Adenauer betrekken. Boelganin waarschuwt West- Duitsland tegen het op de been brengen 1 van sterke strijdkrachten en tegen het uitrusten er van met kernwapens. Dit zou het wantrouwen van andere staten jegens West-Duitsland in de hand werken en de kansen op Duitsland's hereniging verklei nen. Boelganin voegt er aan toe, dat hij dit niet schrijft uit vrees voor dat leger, maar vanwege zijn verantwoordelijkheids gevoel voor de vrede in Europa. Van groot belang worden in Bonn Boel ganin's uitlatingen over het eventuele slui ten van een handelsverdrag beschouwd. Er bestaan volgens hem mogelijkheden om de economische betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en West-Duitsland uit te brei den, waarbij West-Duitsland op belang rijke opdrachten zou kunnen rekenen. Boelganin schrijft ook over het repatriëren van Duitse burgers, die zich nog in de Sovjet-Unie bevinden. Men krijgt de in druk dat hij deze aangelegenheid aan het sluiten van het handelsverdrag wil koppe len. Feitelijk hadden de Duitse burgers als gevolg van Adenauer's besprekingen in Moskou al naar hun vaderland moeten zijn teruggekeerd. Het uitbreiden van de handelsbetrekkingen zou, aldus Boelganin, een goede grondslag kunnen vormen voor het verbeteren van de politieke banden. Ongewijzigd Inzake de hereniging van Duitsland heb ben de Russen hun standpunt niet ver anderd. Het Duitse vraagstuk kan naar Boelganin's mening alleen worden opge lost, wanneer de West- en Oostduitse re geringen toenadering tot elkander zoeken. De Russische regering zou bereid zijn de regeringen van deze beide staten te helpen. Van socialistische zijde in Bonn ver klaart men, dat het onbegrijpelijk is, waar om de bondsregering niet bereid is een handelsverdrag met de Sovjet-Unie aan te gaan, vooral omdat dit kan bijdragen tot een betere verstandhouding. Bonds kanselier Adenauer zal morgenavond, na een kabinetszitting, een radiorede houden. Men neemt aan, dat hij hierin op Boel ganin's voorstellen zal ontwoorden. (Reuter/DPA) „West-Duitsland zal niets doen dat zijn betrekkingen met het Westen zal bederven", aldus heeft Ade nauer in een interview voor het Londense blad „News Chronicle", gezegd. Hij ver klaarde: „Ik geloof dat uit Boelganin's nota blijkt dat Rusland niet zeker van zichzelf is en naar middelen zoekt om het initiatief te hernemen. De nota ligt in het zelfde vlak als de hernieuwde uitnodiging aan MacMillan". Nieuwe voorwaarde BERLIJN (DPA) - Een hoge partijfunc tionaris in Oost-Duitsland, Albert Norden, heeft als nieuwe voorwaarde voor een her eniging de nationalisatie van de pers en radio' in de bondsrepubliek genoemd. Als aan die voorwaarde voldaan wordt, zal Oost-Duitsland met vrije verkiezingen in het gehele land instemmen, zo zei hij. Vroeger genoemde voorwaarden zijn onder meer: nationalisatie van de grondstoffen- industrie en afschaffing van het groot grondbezit in West-Duitsland. Premier Grotewohl, heeft op een partij vergadering gepleit voor „confederatie" van Oost- en West-Duitsland. De beide de len van Duitsland moeten elkander erken nen, zonder overheersing van een van beide. Zij moeten, als eerste stap naar her eniging, afzien van het gebruik van ge weld tegen elkaar, zo zei hij. (Van onze correspondent in de Bloembollenstreek) De bedrqven, die de bollen broeien voor de grote tentoonstelling in Keulen, werken momenteel op volle toeren. Iedere vier kante centimeter ruimte moet worden ge bruikt. De broeibedrijven hebben overigens het weer mee. Door allerlei kunstgrepen kan men de bloemen langzaam laten op komen, waardoor de kwaliteit beter wordt dan wanneer de kachels de warmte ver sterken. De broeiers hebben in ieder geval goede hoop, de bloemen in zo'n k%valiteit te krijgen, dat de lange reis naar Keulen geen al te grote schade zal veroorzaken. De broeiproevenbedrijven hebben ge regeld druk bezoek, want de vakgenoten zijn benieuwd, of de broeiers kans zien de broei in de hand te houden. De bollen reageren zeer sterk op het weer, ook als ze in kassen staan. Enkele vroege bollen, de tulipa's en de hyacinten groeien snel, zodat ze in koele schuren of in een koelhuis moeten worden geplaatst. Iedere broeier weet, dat de natuur machtiger is dan hij. Als het vriest, dan is dit aan de ontwikke ling van de planten in de kassen duidelijk te constateren. De groei wordt dan sterk belemmerd, om het even of de vochtig heidsgraad en de temperatuur in de kassen precies dezelfde zijn als bij dooiend weer. Zelfs kunnen tulpen vorst en dooi „voor spellen". Bij strenge vorst weten de broèiers, wanneer het zal gaan dooien,want een of twee dagen voor de dooi beginnen de planten weer te groeien en enkele dagen voor vriesweer wordt de groei plotseling sterk geremd. De bollenkwekers maken zich overigens niet zo druk over de vroege lente. Zij voe len zich wel bij het zachte weer en kunnen het werk op het land thans goed regelen. Er zijn reeds verscheidene kwekers, die de hyacinten van een gedeelte van het winter- dek hebben ontdaan. De knoppen komen al boven de grond en dan moeten ze licht en lucht vinden. Voor alle veiligheid moet er uiteraard wat riet blijven liggen. Ook de punten van de narcissen priemen reeds door het dek. Dit moet eveneens snel wor den verdund of verwijderd, want anders blijven de gedeelten, die in het riet blijven zitten, geel en zwak. De bladeren moeten worden gehard door hen geheel of gedeel telijk vrij te stellen aan de inwerking van wind en temperatuur. Doet men dit goed, dan kunnen de planten wel een stevige nachtvorst verdragen. Na de ervaringen van vorig jaar, toen de kwekers eind januari al druk bezig waren met het ver dunnen van het dek - het „losdekken" - is men thans echter voorzichtiger geworden. Vorig jaar heeft men namelijk bij het invallen van de vorst in allerijl weer riet op de bollen moeten terugbrengen, omdat deze anders kans liepen te bevriezen. De besprekingen over de onderwijzerssa larissen in de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg voor het onderwij zend personeel bij het lager onderwijs zijn gisteren voortgezet. De opmerkingen van de onderwijzersorganisaties zullen aan de regering worden voorgelegd. Een kleine werkcommissie zal inmiddels enkele voor stellen nader uitwerken. De verwachting bestaat dat de bijzondere commissie deze maand nog weer in pleno zal bijeen komen. (Van onze correspondent in Wenen) Oostenrijk heeft een Italiaanse nota ont vangen in antwoord op een memorandum van 8 oktober inzake Zuid-Tirol. Ofschoon dit antwoord door wrijvingen wat ver traagd is, beschouwen Oostenrijkse re geringskringen het als een teken, dat ook Italië wil medewerken om de spanning te verminderen. De Oostenrijkse regering heeft de inhoud nog niet bekend gemaakt, maar men meent te weten, dat Italië niet wil ingaan op het Oostenrijkse voorstel tot het vormen van een gemengde commissie, die de moei lijkheden in Zuid-Tirol zou moeten be studeren en bijleggen. Wel zou Rome be reid zijn tot concessies inzake het gebruik van twee talen in de correspondentie van de officiële instanties in Zuid-Tirol. Ook zou Italië aan Zuidtirolers een evenredige kans willen geven bij het solliciteren naar betrekkingen in de openbare dienst. Daar tegenover zou Italië niets voelen voor be perking van de immigratie van Italiaanse arbeiders in Zuid-Tirol. Ook over admini stratieve kwesties voortvloeiend uit de autonomie van dit gebied, zou Italië niet willen onderhandelen. Ofschoon het antwoord niet bevredigend is voor Oostenrijk, verheugt men zich er in Wenen toch over, dat het diplomatieke contact is hervat en dat Italië de compe tentie van Oostenrijk in deze netelige aan gelegenheid erkent. De wederzijdse be trekkingen waren vrij slecht geworden, mede door een uitdagende redevoering van de Oostenrijkse staatssecretaris prof. Gschnitzer, naar aanleiding van de arres tatie van veertien jonge Zuidtirolers, die bomaanslagen hebben gepleegd en vooral na de gevangenneming van dr. Volgger, een medewerker van het Zuidtiroolse dag blad „Die Dolomiten". De kwekers op de klei lopen in tegen stelling tot hun collega's in de bollenstreek wel met zorgen rond; hun bollen - tulpen meestal - staan soms al ver boven de grond. In ieder geval veel verder dan in de bollenstreek. Vraagt men de bloembollenkwekers of „de bollen dit jaar vroeger bloeien", dan zal hun wedervraag zijn, welk weer het over een paar weken is. De natuur moet namelijk wel iets bijzonders doen, willen de bloemen veel vroeger of later dan hun normale tijd bloeien. Meer dan twee weken vroeger dan normaal zal de bloeitijd wel niet zijn. Intussen wacht men rustig het verdere verloop van het weer af en geniet reeds van de allervroegste, meestal nog niet „geciviliseerde" bijgoedgewasjes, die hier en daar al enige kleur brengen in de nog grijze natuur. Vorig jaar is de ex-gemeentesecretaris van Heeze wegens het plegen van onre gelmatigheden tot drie maanden gevange nisstraf veroordeeld. Daarna heeft hij aan verscheidene instanties, onder andere aan de officier van justitie te 's-FIertogenbosch. een brief geschreven, waarin de burge meester, de wethouders en leden van de gemeenteraad werden beschuldigd van het plegen van onregelmatigheden. Uit een onderzoek dat door de districtsrecherche van de rijkspolitie uit Eindhoven is inge steld, en dat nog niet geheel is afgelopen, is tot nu toe echter niet gebleken dat op enige wijze frauduleuze handelingen be gaan zouden zijn, De beschuldigingen van de ex-secretaris betroffen de onderhand.se verkoop van de inboedel van het inmiddels afgebroken oude gemeentehuis, die, na door een ge meenteraadslid getaxeerd te zijn, werd ge kocht door de burgemeester en enige raadsleden. Een der raadsleden diende in de gisteren gehouden raadsvergadering een voorstel in, voortaan door de gemeente geen onder handse verkopingen of aanbestedingen meer te doen houden. Dit voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Een ander raadslid stelde voor. de te cenwoordige gemeentesecretaris een volle dagtaak te geven. Deze functionaris konV slechts enige uren per week op het ge meentehuis. ofschoon hij een salaris heeft dat een volle dagtaak zou rechtvaardigen, aldus dit raadslid, dat meende dat hier door een herhaling van het gebeurde met de vorige secretaris voorkomen zou kunnen worden. Over dit voorstel werd echter geen beslissing genomen. Weer een ander raadslid sprak er schande van dat zowel de rechercheur als de accountant, die de klacht van de ex- secretaris hadden onderzocht, de gemeen te-administratie een chaos hadden ge noemd. Hij vroeg B. en W. dit tegen te spreken. Prins Bernhard is maandagavond, ver gezeld van zijn particulier secretaris, dr. F. A. de Graaff, met de „super-constella- tion" „Neutron" van de K.L.M. van Schip hol naar New York vertrokken voor een verblijf van enkele weken in de Verenigde Staten. In de Europahal op Schiphol heeft Prins Bernard vlak voor het vertrek van het toestel een gesprek met een aantal journalisten gevoerd. Na een verblijf van anderhalve dag in New York zal de Prins naar Saint Simeons Island in de staat Georgia gaan, waar de vijfde Bilderbergconferentie wordt gehou den. De Prins zal deze bijeenkomst voor zitten. Ongeveer tachtig deelnemers wor den op deze conferentie verwacht, van wie de helft Amerikanen. De Prins zal de Convair vliegtuigfabriek in San Diego bezoeken en de „American Enka Corporation", de Amerikaanse tak van de A.K.U., waarvan de fabriek bij Asheville ligt. Vervolgens komt de Fair- child mortoren- en vliegtuigfabriek in Hagerstown, die de Fokker „Friendship" in licentie bouwt, aan de beurt en tenslotte staat ook nog een bezoek aan de „Republic Aviation Corporation" in New York op het programma. In Los Angeles zal de Prins een televisie-interview geven. Aan het einde van de reis zal Prins Ber nard enkele dagen in New York verblijven. Voor het „Kalvin Bullock Forum" zal de Prins een lezing houden over een nog na der te bepalen onderwerp. Luchtvaartproblemen zal Prins Bernhard in Amerika niet bespreken. „Ik geloof", aldus de Prins, „dat men in de Verenigde Staten ruim begrip heeft voor onze wensen op het gebied van de burgerluchtvaart, maar indien men mij iets vraagt in Ame rika, dan ken ik het standpunt van onze autoriteiten". De Prins keert omstreeks 7 maart terug. Economische politierechter De economische politierechter in Haar lem, mr. J. D. Vink, heeft zich maandag beziggehouden met enige overtredingen van het zondagsrijverbod, welke overtre dingen in de meeste gevallen waren ge pleegd door personen, aan wie onder be paalde voorwaarden ontheffing was ver leend. Aan een 33-jarige journalist te Bever wijk legde de politierechter een boete van honderd gulden, subsidiair tien dagen op, nadat de officier van justitie, mr. J. Wiar- da, een boete van honderdvijftig gulden of tien dagen had geëist. Op zondag 23 de cember was de journalist met zijn auto naar Wijk aan Zee gereden, teneinde daar een bezoek te brengen aan het Hongaarse centrum. De man had vergunning om voor beroepswerkzaamheden van zijn auto gebruik te maken. Hij nam echter zijn echtgenote en enige kinderen, waaronder die van de buren, mee met de bedoeling deze bij het Hongaarse centrum voor een bezoek aan het strand af te zetten. De vergunning verbood dit echter. Ter zit ting wees de politierechter de journalist op het voorbeeld, dat hij in zijn functie in de naleving van het verbod had moeten geven. Honderd gulden boete, subsidiair tien dagën, eiste de officier tegen een 25-jarige matroos van het loodwezen uit Egmond aan Zee, die op zondag 25 november zon der vergunning van zijn motor gebruik had gemaakt. De rechter vonniste f 75, subsidiair tien dagen. Een 31-jarige veehouder uit Haarlem- merliede was op 23 december 's morgens met zijn auto naar Haarlem gereden ten einde een kerk te bezoeken, terwijl de man vergunning had om van zijn auto gebruik te maken voor een bezoek aan de kerk te Spaarnwoude. tiW werkzaamhe den op de boerderij was de man te laat voor de kerkdienst te Spaarnwoude, waar door hij besloot, een kerkdienst te Haar lem te bezoeken. Omdat de voorwaarden van de vergunning nu eenmaal stipt moe ten worden nageleefd, werd de man con form de eis veroordeeld tot f 25, subsidiair vijf dagen. Een 49-jarige landbouwer uit de Grote IJpolder werd veroordeeld tot een milde straf: een gulden. De officier van justitie had vijf gulden boete geëist. De man had vergunning om zijn auto te gebruiken voor kerkbezoek te Amsterdam. Omdat een overweg was afgesloten, moest de man op 2 december over Halfweg naar Amster dam. Om zo weinig mogelijk benzine te gebruiken is de landbouwer in Halfweg naar de kerk gegaan, maar jain de vergunning werd gesproken van kerkbe zoek te Amsterdam, dus was de man for meel in overtreding. De Haarlemse economische politierech ter, mr. J. D. Vink, heeft een aannemers bedrijf uit Leeuwarden veroordeeld tot vierhonderd gulden boete omdat het be drijf, dat bouwwerken in de gemeente Velsen heeft uitgevoerd, te hoge lonen heeft uitbetaald. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, had zestienhonderd gulden boete, waarvan zeshonderd voorwaarde lijk, geëist. Ter zitting voerde de directeur van het aannemersbedrijf aan, uit „onmacht te heb ben gehandeld" Als het bedrijf geen ho gere lonen dan was toegestaan had be taald, waren alle arbeiders weggelopen. Nadat het bedrijf in 1953 om hetzelfde feit is veroordeeld, is zoveel mogelijk getracht de wettelijk toegestane lonen uit te be talen. Een gevolg hiervan was, dat vorig jaar dertien personeelsleden naar andere bedrijven vertrokken. Vandaag wordt de heer Chr. van den Heuvel, A.R.-lid van de Tweede Ka mer, voorzitter van de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond, bestuurslid van de SER en van het Landbouwschap en lid van de pachtkamer van het gerechtshof te Arn hem, 70 jaar. De CBTB houdt heden middag een receptie in Grand Hotel Cen tral in Den Haag. De heer Van den Heuvel werd in 1912 tot raadslid van Haarlemmermeer geko zen. Toen in 1917 de vereniging van Ne derlandse patroons, „BOAZ", op initiatief van dr. Colijn werd gesplitst, ontstond in 1918 de CBTB, waaraan de heer Van den Heuvel van stonde af aan zijn beste krachten wijdde. In 1922 werd hij Kamerlid. Zijn plei dooien voor het landbouwonderwijs en de landbouwvoorlichting trokken veler aan dacht. In de crisisjaren 1929 en 1930 werd hij een der baanbrekers voor de over heidsbemoeiing met de noodlijdende land bouw. De strijd, die hij gezamenlijk voer de met de Kamerleden Kortenhorst, Weit- kamp en Bierema wierp tenslotte vrucht af. Van september 1931 tot februari 1935, toen hij zich in Den Haag vestigde, was de heer Van den Heuvel lid van de ge meenteraad van Heemstede. Tijdens de Duitse bezetting werkte hij aan de grondslagen van de Stichting voor de Landbouw, waaruit het Landbouw schap groeide. Met oud-minister De Wilde heeft hij als gijzelaar in een Duits concen tratiekamp gezeten. Na de oorlog is de heer Van den Heu vel tot bondsvoorzitter van de CBTB ge kozen. In de Tweede Kamer hadden niet alleen agrarische, maar eveneens fi nanciële en economische zaken, alsmede de uitvoering van de Wet Materiële Oor logsschade zijn bijzondere belangstelling. De heer Van den Heuvel is ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en com mandeur in de Orde van Oranje Nassau. Op de scheepswerf „Welgelegen" van gebroeders Amels te Makkum (Fr.) is de kustvaarder „Balticborg" te water gelaten. Deze kustvaarder is de grootste, die ooit in Nederland op een dwarshelling te water is gelaten. De „Balticborg" werd gebouwd in opdracht van de firma Wagenborg te Delfzijl. De Commissaris van de Koningin in Friesland, mr. H. W. Linthorst Homan, was aanwezig en heel.Makkum was uitge lopen om dit gebeuren te zien. De school kinderen van Makkum en zelfs de ulo scholen van Bolsward, dat toch op een af stand van 12 km van Makkum ligt, hadden vrijaf om dit voor Friesland unieke gebeu ren mee te maken. De „Balticborg" meet 2300 ton.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7