Miljoenen tonnen erts op Nieuw Guinea ontdekt DROSTE MEUBEO Toekomst WEK DE GAL IN UW LEVER OP Regering blijft vasthouden aan Nederlandse souvereiniteit DONDERDAG 14 FEBRUARI 1957 Sunarjo naar Amerika, Australië en Nederland V an-huis-tot-huis-vervoer tussen Amerika en Europa Brits-Jordaans verdrag loopt 1 maart af Ministerraad van de WEU op 26 dezer in Londen Klaarovers verdienen wel twee koppen verpleegstercacao Op de CQraatótoel Vijf doodvonnissen geveld in Boedapest woningtextiel een ongekend grote sortering Voedselschaarste in China o In het parlement van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal, dat thans in Straatsburg bijeen is, heeft zich gisteren een ongewoon voorval afgespeeld: de Nederlandse afgevaardigden hebben, bij monde van de oudste hunner, mr. G. Vixse- boxse, een gemeenschappelijke verklaring afgelegd, waarin zij hun bezorgdheid heb ben uitgesproken omtrent de offers, die van Nederland zullen worden gevraagd voor de verwezenlijking van de tegenwoordige Europese integratie-plannen. Zij vreesden, dat die offers de draagkracht van 's lands economie te boven zullen gaan. Het is, menen wij, nooit eerder voorge komen dat alle afgevaardigden van een zelfde nationaliteit in een Europees parle ment een gemeenschappelijke verklaring hebben afgelegd. Dat is in het algemeen ook niet gewenst, want de Europese ge dachte wordt beter gediend door samen werking van de parlementariërs in poli tieke fracties (die in de parlementen van de Raad van Europa, de K.S.G. en de West- Europese Unie dan ook bestaan en behoor lijk functioneren) dan door hun optreden in nationaal verband. De praktijk heeft reeds geleerd, dat bij voorbeeld een Franse socialist het bij het Europees-parlemen taire werk vaak beter kan vinden met een Duitse of Italiaanse socialist dan met een lid van een der andere pastijen uit zijn eigen land; en hetzelfde geldt voor de groep der Christen-Democraten, waartoe de meeste afgevaardigden van Katholieke of Protestantse levensbeschouwing behoren. Dit alles is, zoals het in het parlement van een verenigd Europa behoort te zijn. Ook de Nederlanders hebben zich tot dusver aan deze regel stipt gehouden. Des te duidelijker is het, dat onze land genoten het gisteren wel dringend nodig hebben geacht, deze gewoonte te verbreken en, al was het dan maar gedurende enige minuten, als „nationaal blok" op te treden. Daardoor zijn de Nederlandse bezwaren - natuurlijk niet tegen een Gemeenschappe lijke Markt en een Gemeenschap voor Kernenergie, maar wel tegen de vorm, welke die projecten in de thans bijna vol tooide ontwerpverdragen hebben gekregen wel bijzonder scherp belicht. En even scherp Is daardoor het feit belicht, dat deze bezwaren niet in één enkele volks groep of politieke partij, maar in alle ge ledingen van onze volksvertegenwoordi ging worden gevoeld. Om dit te bereiken was de uitzondering van gisteren op de Europees-parlementaire regel stellig op haar plaats. - ••^86me!3 iy&fi yrijhtpim In de loop van 1956 werd op het eiland Waigeo en op enige daaromheen gelegen kleinere eilanden in het gebied van Nederlands Nieuw Guinea een onderzoek ingesteld naar het voorkomen van nikkel- en kobaltertsen. Het rapport over dit onderzoek zal binnenkort gereedkomen en zal eveneens aan de Kamer worden overgelegd. Als voorlopige conclusie uit dit onderzoek wordt thans reeds medegedeeld, dat op bedoelde eilanden nikkel- en kobalthoudende lagen zijn aangetoond tot naar schatting 75,5 miljoen ton. Voor de opsporing en winning van deze in het cycloop-gebied en op het eiland Waigeo aangetoonde nikkel- en kobaltertsen is van verscheidene zijden, zowel in Nederland als in het buitenland, belangstelling getoond. Ter stimulering van deze belangstelling zijn aan alle geïnteresseerden uitvoerige gegevens verstrekt over de resultaten van de onderzoekingen in deze gebieden en werden belangstellenden in kennis gesteld van een aantal principiële voor waarden, welke het gouvernement van Nederlands Nieuw-Guinea meent te moeten stellen in een met particuliere ondernemers te sluiten overeenkomst tot opsporing en ontginning van de ertsen. Het nieuwe hoofd van ons steeds van naam wisselende regeringsdepartement, dat laatstelijk Overzeese Rijksdelen heette en voortaan Zaken Overzee zal worden ge noemd, krijgt blijkbaar een taak die wel enigszins een allegaartje zal worden. Im mers, enerzijds zal de nieuwe minister zich moeten bezighouden met een juiste uitleg ging en toepassing van het Statuut van het Koninkrijk, en zulks dan in verband met de relaties binnen dit Koninkrijk tus sen Nederland, Suriname en de Nederland se Antillen. Daarnaast en naast nog enige andere werkzaamheden op het gebied van koninkrijkszaken, zal hij zich ook moeten bezighouden met Nieuw Guinea. Weliswaar niet met de internationale aspecten van het „vraagstuk" Nieuw Guinea, doch wel met bestuurskwesties en de ontwikkeling van het gebiedsdeel. Deze taak-toebedeling zou het resultaat zijn van een zakelijke beslissing, door het kabinet genomen op grond van een nota van minister Staf. Toen men het er in het kabinet eenmaal over eens was, dat er wel behoefte bestond aan een departement van deze aard, is men gaan zoeken naar een geschikte minister ervoor en daarbij is de keus op mr. G. P. Helders gevallen. Die keus wekt misschien enige verbazing. Want tot nu toe is er in de loopbaan van mr. Helders eigenlijk weinig geweest, dat hem zou stempelen tot de aangewezen figuur voor de functie in kwestie. Zeker, hij is lang overzee geweest en heeft vele jaren gewerkt in het voormalige Neder lands Indië, maar het departement van Zaken Overzee heeft nu juist verder niets met Indonesië te maken, behalve met het enige restant van het vroegere Nederlands Indië, Nieuw-Guinea, dat destijds wel héél ver weg tussen de „Buitenbezittingen" lag. De speciale deskundigheid van mr. Hel ders ligt blijkbaar vooral op financieel en fiscaal gebied. Die deskundigheid zal hem ongetwijfeld goed te pas komen als hij zich straks zal moeten bezighouden met de financieel-economische betrekkingen tus sen Nederland enerzijds en Suriname en de Nederlandse Antillen anderzijds. Het zal dan ook wel daarom zijn dat de minister raad, na een persoonlijk onderzoek van mr. Helders' capaciteiten door een der leden van het kabinet, tot de conclusie is gekomen dat men vertrouwen in hem kan hebben als beheerder van het departement met de nieuwe, vage naam Zaken Overzee. Men moet in de benoeming van mr. Hel ders dus blijkbaar een „krediet-benoeming" zien en, in afwachting van zijn daden en beleid, zal men er dus goed aan doen, hem het krediet te geven dat hij als minister van Zaken Overzee een goede bewindsman zal blijken ie zijn. De regering blijft zich op het standpunt stellen, dat de souvereiniteit over Neder lands Nieuw-Guinea de jure en de facto berust bij het Koninkrijk der Nederlanden. Dit wordt medegedeeld in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer terzake van de begroting 1956 voor Nieuw-Guinea. Nederland heeft als lid der UNO erkend, dat de belangen van de inwoners van Nieuw-Guinea alles-overheersend zijn. Daarmee aanvaardde het de verplichting, naar beste krachten de welvaart van de inwoners van dit gebied te bevorderen, zelfbestuur te ontwikkelen, de politieke aspiraties van de bevolking behoorlijk in aanmerking te nemen en haar bij te staan in de geleidelijke ontwikkeling van haar politieke instellingen. Zelfbestuur bljjft moeilijk punt Met de mening van vele Kamerleden, dat dient te worden gestreefd naar de snelle ontwikkeling van een politiek be wustzijn der bevolking, opdat deze inder daad binnen afzienbare tijd over haar eigen toekomst zal kunnen beslissen, is de regering het in hoofdzaak eens. Men zal daarbij echter onvermijdelijk rekening moeten houden met het voorals nog beperkte potentieel en het aanpas singsvermogen van de bevolking. In het algemeen heeft de bevolking nog weinig begrip voor haar taak in deze en moet zij met veel tact en geduld daartoe worden opgevoed. Zou men dit proces willen for ceren, dan zouden mislukkingen het ge volg zijn, hetgeen in werkelijkheid een stap terug zou betekenen. Alles zal worden gedaan om dit ont wikkelingsproces te versnellen. Een gefor ceerde ontwikkeling zou echter leiden tot een onverantwoorde politiek. Binnenlands bestuur Met de gouverneur is overeengekomen, dat zo spoedig mogelijk een schema zal worden opgesteld, waarin de gedachte uit breiding van de bestuurszorg binnen en buiten het reeds onder controle staande gebied voor een aantal jaren zal worden vastgejegd. KÜ 'W p i«j ja Inheemse rechtspraak De regering beschikt nog niet over de volledige tekst van de herziene regeling betreffende de inheemse rechtspraak. Het ontwerp gaat er van uit dat de rechtspraak over inheemsen in handen wordt gelegd van bestuursambtenaren. Zolang men nog niet beschikt over de definitieve tekst, kan de regering zich ter zake ook nog geen eindoordeel vormen. BB-salarissen Ook naar de mening van de regering is het gouvernement van Nieuw-Guinea voor zijn personeelsaanvulling althans voor de meer leidende functies nog in over wegende mate op de Nederlandse arbeids markt aangewezen. Principieel moet daarbij gesteld worden, dat de salarissen in Nieuw-Guinea afge steld moeten zijn op de waarde van de arbeid daar te lande, moeten passen in de daar geldende verhoudingen en moeten worden bepaald rekening houdende met de daar bestaande kosten van levens onderhoud. De vraag of een voldoende duidelijk in zicht bestaat in de verhouding tussen de kosten van levensonderhoud in Nederland en die in Nederlands Nieuw-Guinea en of met de vaststelling van salarissen op Nieuw-Guinea met die verhouding vol doende wordt gerekend, dient voorshands ontkennend te worden beantwoord. Onderwijs Na alle uitbreiding en verbetering van het onderwijs in de laatste jaren is het de minister niet duidelijk op grond waarvan vele leden van mening zijn, dat het gou vernement de ontwikkelingsmogelijkheden voor de Papoea's en met name de platte lands-Papoea's, te veel zou afremmen. Voorstellen van de confessionele groepe ringen in Nieuw-Guinea tot oprichting van een middelbare school te Hollandia kunnen vermoedelijk pas worden tegemoet gezien, nadat de commissie haar rapport zal hebben uitgebracht. ADVERTENTIE ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN - en u zult 's morgens kiplekker uit bed springen Elke dag- moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. Het bederft. U voelt u opgeblazen u raakt verstopt. Uw lichaam wordt vergiftigd, u bent humeurig, voelt u naar en loom. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. Neem CARTERS LEVERPILLETJES- onschadelük, plantaardig en zacht - om de liter gal op te wekken, die uw lichaam dagelijks nodig heeft. U zult zich weer een ander mens voelen. Vraag Carters Leverpilletjes. 1.20 per flacon. DJAKARTA (Reuter) Sunarjo, die is opgetreden als officier van justitie in het proces tegen wijlen Jungschlager en tegen Schmidt, is woensdag uit Indonesië ver trokken voor een reis naar de Verenigde Staten, Nederland en Australië. Hij zal de Indonesische ambassades in die landen bijstaan bij het beantwoorden van de Nederlandse klachten, dat de pro cessen niet eerlijk waren. In de haven van Vlissingen is gis teren een vrachtboot aangekomen, die een nieuwe periode in het transport wezen tussen Amerika en Europa belooft in te luiden. Dit schip behoort tot een vloot, die uit twaalf eenheden bestaat van het type TMT-trailer Ferry, elk met een laadvermogen van 97 personenauto's, 500 ton vracht, een twaalftal passagiers en 92 trailers, die in Amerika worden ge laden en door tractors naar de plaats van bestemming gebracht. Met dit sys teem wordt van huis-tot-huis transport, tussen de twee werelddelen ingevoerd. Niet alleen dat deze methode de verzender van de verpakking ontlast, ook op het ar beidsloon en de vervoerskosten kan aan zienlijk worden bespaard, omdat er tien tot twaalf schakels in het transportproces worden uitgespaard. Ook de risico's aan breken en diefstal kunnen verminderd worden. Deze methode van verzending heeft tus sen Amerika en verschillende andere lan den, als Porto Rico'en kleinere eilanden in de Stille Zuidzee, haar nut bewezen. AMMAN (Reuter) Het Brits-Jor daanse verdrag zal, indien mogelijk, op 1 maart 1957 worden beëindigd en in elk ge val niet later dan 1 april van dit jaar. De Britse troepen, die in overeenstemming met het verdrag van 1948 in Jordanië ge legerd zijn, zullen het land binnen zes maanden na de datum waarop het verdrag eindigt ontruimd hebben. Dit is Woensdag te Amman meegedeeld in een gemeenschappelijk communiqué, dat is uitgegeven door d© Britse en de Jor daanse delegatie, die qyer de beëindiging van het verdrag hebben onderhandeld. Engeland gaf Jordanië op grond van het verdrag een jaarlijkse subsidie van onge veer 120 miljoen gulden om het Arabische koninkrijk in staat te stellen zijn verdrags verplichtingen na te komen. Het verdrag geeft Enigeliand leger- en luchtmachtbases' in Jordanië. Onlangs besloten Egypte, Syrië en Sa°e- di-Arafoië aan Jordanië jaarlijks een onge veer gelijk bedrag als Engeland gaf te be talen zodra het Brits-Jordaanse verdrag niet meer van kracht zou zijn. In Britse officiële kringen te Londen werd woensdag verklaard, dat de Jordaan se autoriteiten in de afgelopen herfst Brit se militaire voorraden en uitrusting ter waarde van ongeveer 35 miljoen gulden uit de wapenopslagplaats te Zerqa, een Britse basis, hadden verwijderd. Dit was' gebeurd nad'at de Britten in Zerqa zich na de Brits-Franse landingen in Egypte op een andere basis te Mafraq hadden terug getrokken. De Jordaanse regering heeft thans bij de onderhandelingen over de beëindiging van. het Brits-Jordaanse verdrag beloofd, dat zij de Britten volledig schadeloos zal stel len. Zij had het materiaal laten verwijde ren, omdat Jordanië zijn verdediging wilde versterken „met het oog op het gevaar van een Israëlische aanval". LONDEN, (AFP) De bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van de Westeuropese Unie is definitief vastgesteld op 26 februari te Londen. Op de conferentie zal onder meer worden gesproken over de plannen tot in krimping van het aantal Britse militairen op het vaste land van Europa en over reorganisatie van de W.E.U. Zekere leden hebben verzocht ook de ministers van De fensie van de aangesloten landen aan de conferentie te doen deelnemen, i ADVERTENTIE Verkwikkend-warme Droste cacaoEn lékkerZélf gemaakt in 1 minuut. Uit 't pak of de bus met-de- verpleegster (weet u nog wel: uit grootmoeder's kast!). Karton: 1 kg 5,60 - kg 2,90 - 250 gr 1,50 - 100 gr 0,65 Blik 1 kg 6,85 - kg 3,70 - 250 gr 2,— - 100 gr 1,— voor kdppenvol gezelligheid Een „open brief" is een epistel, dat men schrijft aan een bepaald iemand of een bepaalde kring iemanden, doch dat men stuurt aan een boel anderen, die met de hele kwestie niets te maken hebben. Wanneer men een „open brief" ter kennis neming ontvangt, kan men zich in het geschrevene ver diepen met de plezierige ge waarwording, dat alle opge somde verwijten anderen gel den en dat men er zich dus niets van behoeft aan te trekken. Dezer dagen verscheen tus sen mijn post zulk een „open brief" gericht aan twee colle ga's in het dierbare journa listenvak en geschreven door een zeer sympathieke men sensoort, namelijk de propa gandisten voor een federale wereldregering. Het was een „open brief" op poten. De twee collega's, van wie men de ene iedere zaterdagavond zó dicht in het kielzog van de Showboat kan horen optre den dat het soms lijkt alsof hij diep bezorgd is voor de politieke en morele gevolgen van dit wufte amusements programma, en van wie de tweede de volkomen ontoe passelijke naam van Gans draagt, kwamen er in dit opengewerkte epistel niet best af. Men zou geneigd zijn aan te nemen dat zij beiden afkerig zijn gebleken van een wereldregering. Misschien is dat ook wel zo. Wereldregering is ten slotte zoiets fantastisch en onverhoopts, dat het een aparte instelling vereist om er aan te geloven, laat staan er propaganda voor te voe ren. Wereldregering is iets, waarover de meeste mensen van onze tijd nog niet hebben durven nadenken en waarvan velen dergenen, die er wel over hebben gepeinsd, haastig de onbereikbaarheid hebben vastgesteld. Dat twee journa listen van overigens erkende capaciteiten niet bij machte zijn gebleken het grootse doch verre ideaal van een verenigde wereld te aan vaarden, mag men hun, dunkt mij, niet verwijten. En dat doen de wereld federalisten nu juist wel. Dat vind ik kortzichtig. Met ver wijten kan men namelijk geen enkel idee, hoe waarde vol en hoe edel ook, propa geren. Wanneer de wereld federalisten allen, die niet in hun ideaal geloven, met ver wijten zouden willen over laden, zouden zij een massa propagandisten tekortkomen. De twee journalisten, aan wie de open brief gericht is, hebben tal van vergrijpen te gen het ideaal gepleegd. Zij hebben de draak gestoken met de Wereldburger num mer 1, Garry Davis, zij heb ben „sommige zaken, die levensvragep betroffen, ge ringschattend en laatdunkend behandeld", zij hebben geen ernstig antwoord gegeven op de allesbeheersende vraag van deze tijd, namelijk: „Zul len wij zijn of zullen wij niet zijn?" Dit laatste zou men inder daad een zwaarwichtige na latigheid kunnen noemen, ware het niet dat deze zeer belangrijke vraag nu een maal moeilijk te beantwoor den valt. Derhalve wil ik de twee collega's, in het midden latend of zij ook hun roeping missen door werkeloos te blijven toezien terwijl an deren de wereld trachten te verenigen, op dit punt van de aanklacht nadrukkelijk ver dedigen. Want zij kunnen niet weten, of wij zullen zijn of niet zullen zijn. Ook de propagandisten voor een we reldregering kunnen het niet weten. Niemand kan het we ten. Het enige immers, wat onze arme hersenen kunnen bevroeden en dan nog niet heel zeker is, dat wij z ij n. Maar of wij zullen zijn, moe ten wij afwachten. De propagandisten voor een wereldregering verwach ten wellicht van iedereen, en tenminste van iedere volks voorlichter, dat hij hun stel ling zal beamen omtrent de noodzakelijkheid van een oppergezag over alle volken. „Eén wereld of géén wereld" is hun geloofsbelijdenis. Zij zien in de gevaren der kern energie en haar toepassingen alsmede in de ontwikkeling van het internationale bestel een afdaling naar een alles omvattende catastrofe, tenzij de politieke constellatie van de volken zich aanpast aan deze ontwikkeling door de vorming van een internatio nale politieke rechtsorde, on derworpen aan een centraal gezag dat gesteund wordt door een centraal machtsap paraat. Een wereldregering dus, federaal opgebouwd uit de functionele delen. Natuurlijk zou dat een prachtige oplossing zijn. De losbandigheid der souvereini- teiten, die in onderling ver keer aan geen enkele binden de wet onderworpen zijn, zou erdoor worden geëlimineerd en vervangen door een orde, welke zou afrekenen met alle bijverschijnselen dezer los bandigheid, waarvan de oor log nummer één is. Het is een verheugende constatering, dat er mensen zijn die aan de mogelijkheid van zulk een oplossing ge loven. Misschien zijn zij de dragers van een spaarzaam uitgedeelde genade, die de opdracht hebben de mens heid een weg te wijzen. En wanneer men hun argumen ten aandachtig beschouwt, valt er weinig tegen in te brengen. Miljoenen over de hele wereld verlangen niets anders dan datgene, wat zij uit de chaos van vandaag willen doen groeien. Doch, gezien de „open brief", vergeten zij één, zeer belangrijk, ding: namelijk, dat zij als idealisten temidden van een nuchtere en prak tische samenleving staan. Temidden van een samen leving, die als bepalende in telligentie van doen en laten slechts een gemiddelde op brengt en volgens dat gemid delde haar huishouding voert. Het gemiddelde regeert de wereld van vandaag, met be hulp van gemiddelden: statis tieken, politieke richtlijnen, economische gegevens, reli gieuze overtuigingen, wetten, zeden en gebruiken het zijn alle gemiddelden, ver waterde idealen, afgekoelde of opgewarmde mengsels, op de praktijk afgestemde on volkomenheden, doorsneden van waarden, bij eengegoten en omgeroerd tot het voor de meerderheid aanvaardbare. De meerderheid zelf is een gemiddelde: de democratie is de tot op het aanvaardbare gemiddelde gereduceerde dic tatuur van de helft plus één. Wat wil men dan? De genade van de vooruit ziende blik en de kerngezon de logica raakt in de smelt kroes en lost zich op in het taaie mengsel van het gemid delde. Men kan ook van het middelmatige spreken: en het middelmatige is de moorde naar van ieder Ideaal. De wereld draait, het leven gaat verder op de kracht van het middelmatige. De dwaal lichten der idealen flikkeren hier en daar in de duisternis op, om te tonen dat de idea listen nog niet zijn uitgestor ven. Doch wanneer men deze dwaallichten netjes op een rij in onze Tweede Kamer zou zetten, zouden zij geen raad weten met de middel matige wereld van vandaag. De middelmatigen weten er wel degelijk raad mee. Zij spelen het spel en zij smeren de machinerie, zij zijn de idealisten van het non-idea- lisme. Wanneer men hen vraagt: „Zullen wij zijn of niet zijn?" halen zij de schouders op en glimlachen. Hun leven gaat niet verder dan morgen. En morgen zullen zij zijn. Wie aan overmorgen denkt, is een dwaallicht. Het zenden van „open brie ven" aan dezulken is verspil ling van tijd en energie. Het richten van verwijten aan de machinist van de stoomtrein, omdat hij niet geëlektrifi ceerd rijdt, is even nutteloos. Idealisten moeten niet ver wijten. Zij moeten zich ver heugen over hun blik in een verre, nevelachtige toekomst, die iets schijnt te beloven van het eeuwig heil, dat de hoop der mensheid in leven houdt. Maar zij moeten be denken, dat ook dit eeuwig heil geschikt moet zijn voor een uitgekristalliseerde mid delmatigheid, die zich geluk kig moet kunnen voelen: dat het dus niets anders dan een volmaakt middelmatige sfeer kan wezen. Wat thans het ideaal der dwaallichten is, zal straks de praktische, gereglementeerde samenleving van de door snee-mens moeten zijn. An ders is het een dwaas en on bereikbaar ideaal geweest. Wij zullen zien. Wij kunnen niet weten welk lot de mens heid is beschoren. Wij kun nen niet weten, of een myste rieuze weldaad eens de we reld zal bevolken met een meerderheid van verlichte geesten, die de weg naar een gelukkige wereld zullen kun nen bepalen door een eenvou dige stemming van: de helft plus één. Zolang dat nog niet het ge val is, zou de mensheid zich in een gelukkige wereld voe len als een landloper in een smoking. J. L. Protesten Sinds de onderwijzers in Den Haag hun bekende protestvergadering hebben gehou den, zal het zijn opgevallen, dat ons ge hele land aan het protesteren is geslagen. Het is thans wel duidelijk geworden, dat eigenlijk in Nederland niemand van de Nederlandse welvaart heeft geprofiteerd. En de grote vraag, die thans op de bloed- arme lippen van onze misdeelde bevol kingsgroepen brandt, is: wie heeft dan toch wèl weigevaren bij de welvaart? Wie is er met onze welvaart vandoor gegaan? De onderwijzers zijn het niet, dat wisten we reeds. De landbouwers zijn het ook niet; zij pleiten constant voor een boter ham met wat méér (echte) boter en een dikker plakje ham. De ambtenaren mis schien? Men kent het antwoord... Ook bij hen geen vette pot. Het gonst in en rond Den Haag van de protesten. Na de „meesters" zijn de „agra riërs" te wapen gelopen om, althans in de geest, een aanval op de residentie te doen. Intussen hebben ook de professoren zich beraden en een comité van bezorgden op gericht. De enkele nog overgebleven IJsel- meervissers hebben buitengaats koers ge zet naar Scheveningen, waar zij met ge streken zeilen voor het strand liggen te protesteren. En op de binnenwateren sto men de binnenvissers luid blazend op naar het regeringsslootje. De pensionhoudsters hebben in een drukbezochte vergadering besloten „dat zij het niet langer nemen". En de ijscoventers zijn dermate ontevreden dat zij, naar verwacht mag worden, luid bellend naar het Haagse Binnenhof zullen optrekken. De groot-kapitalisten en de kleine scharrelaars, de dure aandeelhouders en de zuinige boekhouders, de directeuren en de jongste bedienden, de operazangers en de industriëlen, de grutjesverkopers en schroef jesaanzetters, de hogere ambtenaren en voddenboeren, de 'melkhandelaren en huisjesbezitters: zij allen en nog veel meer delen niet in de welvaart, hébben er nooit in gedeeld, protesteren tegen de onderwaardering en eisen gelijkberechti ging en betere bestaansmogelijkheid. Zo nodig zullen zij aan hun eisen kracht bij zetten en het niet bij protesteren laten. Slechts één man in het gehele land is er, die niet protesteert. Dat is de minister zelf; hij schreeuwt niet mee in het koor der ontevredenen. Hij is de rust zelve. Want hij weet niet bij wie hij met zijn protesten moet aankloppen. Albert Hoogkamer WENEN (Reuter/UP). Vijf personen zijn door een militair gerechtshof in Boe dapest ter dood veroordeeld op beschuldi ging van het onwettig bezit van wapens, aldus meldt radio-Boedapest. Een persoon werd vrijgesproken. Twee der terdoodver- oordeelden werden onmiddellijk terechtge steld, „omdat zij onwaardig werden be vonden een verzoek tot gratie in te die nen". Het standgerecht te Boedapest heeft een vijftienjarig meisje veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens mede plichtigheid aan de „moord" op een man, die inlichtingen had gegeven aan de Rus sen. Radio-Boedapest meldde voorts, dat de regering van plan is het onderwijs van het Russisch op de scholen weer verplicht te stellen, als gevolg van het feit, dat er een tekort aan onderwijzers is, die de weste lijke talen kunnen doceren. Er zijn ook niet genoeg boeken over de westelijke ta len, aldus de radio. Alleen studenten zul len mogen kiezen tussen Russisch, Engels, Frans of Duits. Hongarije en Joegoslavië vormen, met deelneming van een UNO-waarnemer een gemengde commissie om de Hongaarse vluchtelingen in Joegoslavië te repa triëren, zo is te Belgrado bekend gemaakt. In Wenen heeft de politie bekend gemaakt, dat in de afgelopen 24 uur 34 Hongaren naar Oostenrijk zijn uitgeweken. Een van hen was door de Hongaarse grensbewakers in een been geschoten. ADVERTENTIE Hüimtir mnir>m>if WvWWuiWMVH I Wv BSVERWNK Geopendi»-r.30 m-nmmt. Dmsdtol nu PEKING (Reuter). Het officiële Pe- kingse „Volksdagblad" heeft verklaard, dat sommige levensmiddelen schaars zijn als gevolg van de sterk gestegen koopkracht der arbeiders. Het blad noemt niet de grote bevolkingsaanwas ongeveer een miljoen zielen per maand als oorzaak van de tekorten. Wel schieten volgens het blad sommige handelsorganisaties te kort. In Peking pogen commissies de bevol king over te halen alleen het hoogst nodige voedsel te kopen en geen voorraden aan te leggen. De commissies waarschuwen dat hamstervoorraden in beslag genomen zul len worden. „Als ieder een beetje kan spa ren, zal dat voldoende zijn om voor een groot deel de problemen te regelen die ver band houden met de economische weder opbouw van het land", aldus het „Volks dagblad".

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5