MAGGIs verrukkelijke GOUDBOUIILON VOORDEEL STAD DES LEVENS Stichting tot redding van oud-Velsen wordt overwogen HOOGTEZON Begin mei heeft Nederland elf miljoen inwoners Agenda voor Haarlem De leerling van Doctor Marciolo DONDERDAG 14 FEBRUARI 1957 H. J. Maertens N.V. Drie jaar voor kapitein die f 26.000 verduisterde Broodoorlog in Ede Verdachte van doodslag te Oss in vrijheid gesteld Partij koelhuisboter is op 3000 ton na verkocht Fokker tevreden over „Friendship"-proeven Serieproduktie begonnen Vader ontvoerde zijn dochtertje Tien maanden geëist Gevonden bromfiets was van vermoorde Uitkomsten landbouw telling december 1956 „Breezand" nog steeds niet vlot van kust van Bayonne Examens Chr. van den Heuvel gehuldigd Gearresteerde majoor nog niet voor krijgsraad ONS VERVOLGVERHAAL^ DOOR JOSEPH L. EINANDER Kort en bondig W« vernemen, dat er, naar aanleiding van de groeiende ongerustheid, die er de laatste maanden in bepaalde kringen in deze gemeente is gerezen inzake de bedrei ging van oud-Velsen, overwogen wordt een Stichting in het leven te roepen, tot be houd van dit oude dorp in zyn huidige staat. Naar aanleiding van onze beschouwing in onze editie van gisteren zijn ettelijke nieuwe reacties voor het behoud van de karakteristiek van de oude Velsense dorps kern losgekomen. Inmiddels gaat de be dreiging voort: Voor de verbreding van de oostelijke toegangsweg naar en ter verkrijging van meer parkeerruimte bij het raadhuis, waarvan de wenselijkheid de raad reeds werd uiteengezet in gemeenteblad no. 31 van 1957, achten B. en W., naast de aan koop van de in dat gemeenteblad genoem de percelen, ook nodig de verwerving in eigendom van de panden gemerkt Zuider dorpstraat 7, 9, 11 en 13. De eigenaar heeft zich bereid verklaard deze aan de gemeente te verkopen voor de prijs van f 4800 in tota 1. De gezamenlijke huuropbrengst van de panden is f 14,80 per week. Drie daarvan zijn bewoond en één wordt thans als be drijfsruimte gebezigd. Zij dateren van ver voor 1900 en verkeren in slechte staat, zegt het college. Niettemin kan gelet op de huuropbrengst de gevraagde koopprijs aanvaardbaar worden geacht. Spoedige sloping van deze woningen ach ten B. en W. in het belang van het in de aanhef gemelde doel gewenst. Daartoe dient, wanneer tot de aankoop wordt over gegaan, aan de bewoners andere woon ruimte te worden verschaft. Hiermede zal een betere huisvesting van de betrokkenen kunnen worden verkregen, zodat deze aan koop tevens als een saneringsmaatregel kan worden beschouwd, zegt het college. Aan de andere kant van deze kleine strijd om oud-Velsen wordt echter opge- ADVERTENTIE VERKOOP EN VERHUUR NASSAUSTRAAT 5 - TELEFOON 15220 De krijgsraad in Den Haag heeft een 39- jarige geschorste reserve-kapitein uit Den Helder, ex-administrateur van het lucht doelartillerie-schietkamp aldaar, wegens het als ambtenaar verduisteren van ruim 26.000 gulden uit de kas van dit schiet kamp, tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Men heeft niet kunnen ontdekken, waar aan de kapitein het verduisterde geld had uitgegeven. Zijn gezin leefde eenvoudig, er waren geen vrouwen in het spel en ook de drank ft geen woordje meegesproken. In het schietkamp oefenden geregeld Belgische legeronderdelen, die zelf foura- geerden op krediet. Bij hun vertrek werd de kapitein als administrateur het geld ter hand gesteld om levenanciers uit Den Hel der te betalen. Dit geld, ongeveer ruim zesduizend gulden, gebruikte de kapitein om zijn eigen kastekort aan te zuiveren, dat in de loop der jaren ruim 20.000 gul den was gaan bedragen. Bovendien had hij in het kasboek van zijn administratie een gefingeerde post „burgerionen" van ruim 16.000 gulden geboekt. Eind juli vorig jaar kwam bij controle een tekort van f 26.000 aan het licht. De auditeur-militair vroeg zich af hoe in drie jaar tijd zulk een aanzienlijk be drag is verdwenen. Hij vorderde twee jaar gevangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst. Mevrouw mr. N. J. Nanning-Groene- meijer, die de kapitein verdedigde, ging de levensloop van haar cliënt na. Eerst was hij kruidenier, daarna werd hij sergeant majoor bij de Koninklijke Landmacht. Drie jaar was hij in Indonesië, waar hij een functie had bij de adjudant-generaal. De verdedigster betoogde dat daar de grondslag was gelegd voor een gemakke lijk leventje waar hij niet meer buiten kon. Nadat hij kapitein was geworden kreeg hij een verantwoordelijke positie in Den Helder. Daar was absoluut geen con trole en de kapitein, die nooit met groot geld had leren omgaan, is voor de verlei ding bezweken. De verdedigster rekende uit uat 26.000 gulden over drie jaar onge veer 700 gulden per maand betekent. Dit geld werd voor allerhande zaken, die het leven veraangenamen, gebruikt. Zij be pleitte een lagere gevangenisstraf, waar van een gedeelte voorwaardelijk. De krijgsraad legde de kapitein echter een jaar meer op dan de auditeur-militair had geëist. Vrijwel alle bakkers in Ede hebben de prijs van het brood met vijf cent verlaagd, als gevolg van een plotseling uitgebroken broo<joorlog. Witbrood, dat tot voor kort nog 45 cent kostte, wordt nu geleverd voor slechts 40 cent. Aanleiding was, dat een der Edese bak kers, door personeelsgebrek gedwongen de broodbezorging in te krimpen, het aan zijn winkel afgehaalde brood met vijf cent in prijs verlaagde. De meeste andere Edese bakkers - een dertig met elkaar - besloten, deze naar hun mening oneerlijke concurrentie te be antwoorden door de broodprijs eveneens met een stuiver te verlagen. Bij hen be hoeft het goedkopere brood echter niet af gehaald te worden. Op last van de officier van Justitie in 's-Hertogenbosch is de 47-jarige A. S. uit Oss op vrije voeten gesteld. Hij werd zon dagavond door de gemeentepolitie opge sloten op verdenking van doodslag op zijn 22-jarige zoon W. met wie hij op die avond in een vechtpartij was gewikkeld. Hij zou de zoon daarbij met een stuk hout enige klappen hebben gegeven. Kort na de vechtpartij werd zijn zoon levenloos op het erf van de boerderij aangetroffen. Na se tie is gebleken dat de dood niet is ingetreden tengevolge van de toegebrachte verwondingen. Vermoedelijk is de zoon het slachtoffer geworden van een hartver lamming, veroorzaakt door een shock. merkt, dat een afspraak als deze het dorpje in het hart raakt ook als er on derdelen van de dorpskern worden aan gepakt, gaat de sfeer van het dorpje als eenheid teloor, met alle gevaren van dien. De partij koelhuisboter van het In- en Verkoopbureau voor Zuivel, totaal 14.500 ton, is vrjjwel geruimd. Via een drietal in schrijvingen is 11.500 ton boter verkocht, zodat er nog slechts een voorraad is van 3000 ton. Bijna de helft, namelijk 5500 ton is gekocht voor export: 6000 ton is op de binnenlandse markt gebracht. Over een vierde inschrijving zal nog nader overleg worden gepleegd. Dit is meegedeeld door de voorzitter van het Produktschap voor Zuivel, ir. B. van Dam, die hieraan toevoegde, dat het ge stelde doel, de snelle ruiming van de voor raden koelhuisboter, is bereikt. Hij noemde het verheugend, dat bij de Nederlandse consument zo'n grote belangstelling voor dit produkt blijkt te bestaan. De handel heeft hiervoor begrip getoond en ervoor gezorgd, dat de boter op ruime schaal aan de Nederlandse consument is aangeboden. Bij de laatste inschrijving op 1500 ton koelhuisboter werden prijzen betaald van gemiddeld f 2,90 per kg. Het gevolg van deze prijsvorming is geweest, dat de bin nenlandse handel zeer grote belangstel ling heeft getoond voor de partij boter, welke voor f 2,65 per kg voor de binnen landse markt werd aangeboden. Deze prijs zal tot nader order niet worden verhoogd. Teruggekeerd van een reis naar Noord- Amerika heeft ir. H. C. van Meerten, on derdirecteur en hoofdconstructeur van Fokker, aan het ANP enkele mededelingen gedaan over de produktie van de F 72 „Friendship". Ir. Van Meerten heeft onder meer een bezoek gebracht aan de Fair- childfabriek in de Verenigde Staten, welke, zoals bekend is, de F 27 „Friend ship" in licentie bouwt. Fokker-Schiphol heeft thans vaste or ders voor 25 „Friendships" en de Fair- childfabriek 40 stuks. Beide fabrieken te zamen hebben voorts voor 40 machines opties. De fabriek op Schiphol zal machines le veren voor Nederland (een voor de Rijks luchtvaartdienst en twee voor de KLM), Ierland, Australië, Noorwegen en Italië. De fabriek in de Verenigde Staten heeft reeds leveranties lopen voor Ecuador. Ve nezuela, Canada en de Verenigde Staten Over de prestaties van de twee prototy pen van de F 27 is men zeer tevreden. Het eerste model heeft reeds meer dan 400 vlieguren achter de rug, het tweede met drukcabine is pas kort geleden de lucht ingegaan. Met de serieproduktie is enige tijd gele den een aanvang gemaakt. De eerste se riemachine zal in de eerste helft volgend jaar gereed zijn en dan aan de „Aer Lingus" (Ierse luchtvaartmaatschappij) kunnen worden overgedragen. Aanvanke lijk zullen in serieproduktie vier toestellen per maand gereed komen. In de loop van 1959 hoopt Fokker dit aantal te kunnen opvoeren tot zes per maand. Wegens onttrekking van zijn achtjarige dochtertje aan het wettig over haar ge stelde gezag heeft de officier bij de Haag se rechtbank een gevangenisstraf van tien maanden geëist tegen een negenendertig- jarige monteur uit Den Haag. De monteur was enige tijd geleden al veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand, omdat hij zijn dochtertje had mishandeld. Het kind was daarna door de autoriteiten ondergebracht in de Martha- stichting te Alphen aan de Rijn. Af en toe mocht zij, begeleid door een kinderver zorgster van deze instelling, haar ouders in Den Haag bezoeken. Zo ook op 21 juli van het vorige jaar, toen het meisje haar verjaardag bij haar ouders zou vieren. De begeleidende verzorgster stond toe dat het kind even met haar vader een cadeautje zou kopen. Maar na drie kwartier kwam de mon teur alleen terug. Hij weigerde te zeggen waar het meisje was. Later bleek dat hij haar per taxi naar kennissen te Rijswijk gebracht had, waar zij tot 3 augustus „on dergedoken" bleef. Daarna werd zij nog een paar dagen verborgen gehouden in de woning van een buurman van de monteur. De officier wees er in zijn requisitoir op, dat het onttrekken van een minderjarige aan het wettig over hem of haar gestelde gezag als een ernstig misdrijf moet worden beschouwd. De rechter zal echter veelal clementie betrachten, als het misdrijf gepleegd wordt door een moeder, die in een geëmotioneerde geestestoestand handelt. In dit geval echter waar de verdachte een zeer uitdagende houding heeft aan genomen en zelfs nog dreigementen heeft geuit aan het adres van de autoriteiten bestaat voor clementie geen aanleiding. Daarom eiste officier, tien maanden ge vangenisstraf tegen de monteur, die bij verstek terecht stond. De rechtbank zal op 26 februari uitspraak doen. Eind augustus kreeg de politie van het bureau Admiraal de Ruyterweg te Amster dam telefonisch van een onbekende de me dedeling, dat hij bij zijn woning in de Jan Evertsenstraat een onbeheerde bromfiets had aangetroffen. Het is de politie thans gebleken, dat die bromfiets eigendom was van de vermoorde Hans Schreuder, wiens stoffelijk overschot op 25 januari op de heide nabij Huizen werd aangetroffen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkomsten bekend gemaakt van de landbouwtelling december 1956 betref fende de veestapel, de stoppelgewassen en de uitgezaaide wintergewassen. De rundveestapel is ten opzichte van december 1955 met 73.500 stuks uitgebreid en omvat thans 2.785.400 dieren. Het jongvee, jonger dan 1 jaar, vertoont een stijging met 69.000 stuks, waar tegen over een inkrimping staat van het jongvee van 1 jaar en ouder met ruim 46.000 stuks. Het aantal melk- en kalfkoeien bleef nagenoeg ongewijzigd en bedraagt thans 1.457.000 stuks. Het mestvee is ten opzichte van decem ber 1955 met rond 40.000 dieren uitgebreid. De omvang van de varkensstapel ver toont een uitbreiding met ruim 107.000 stuks en bedraagt thans 2.555.000 dieren. Het aantal biggen is met ruim 44.000 stuks uitgebreid. Ook het aantal mestvar- kens vertoont een vooruitgang, namelijk met 27.800 stuks en omvat thans 1.250.000 stuks. De hoenderstapel bedraagt thans ruim 24.600.000 dieren, hetgeen 3.500.000 meer is dan in december 1955. Aan wintergranen is ruim 32.400 ha min der ingezaaid dan in 1955. Deze verminde ring is relatief het grootst bij de winter- gerst en de wintertarwe. Het koolzaad areaal is met ruim 5.000 ha ingekrompen. De oppervlakte karwijzaad bedraagt thans rond 5.900 ha tegen rond 4.800 ha in 1955. De bevolking van Nederland is vorig jaar met 135.000 zielen toegenomen. Begin mei zal Nederland 11 miljoen inwoners tellen. Dit blijkt uit de door het Centraal Bureau voor de Statistiek voorlopig opge stelde bevolkingsstatistiek over 1956. De bevolking nam toe door een geboor- te-overscho'. van 146.500 en verminderd door vertrek met 11.000. Het aantal inwo ners van ons land steeg in het afgelopen jaar tot 10.956.251 op 1 januari 1957. Indien geboorte, sterfte en buitenlandse migratie in de komende maanden van on geveer gelijke omvang zullen zijn als in de eerste maanden van 1956, zal de Neder landse bevolking omstreeks 1 mei elf mil joen zielen tellen. Uit de statistiek blijkt verder, dat in het afgelopen jaar 92.275 huwelijken werden gesloten, rond 2200 meer dan in 1955. Een bulldozer heeft een hoge muur van zand gebouwd om de Nederlandse kust vaarder „Breezand". Het schip wordt hier door beschermd tegen de stormachtige golven voor de kust van Bayonne, waar het schip maandag strandde. Arbeiders zijn bezig stalen platen voor de gaten te lassen die in het schip zijn ge slagen bij de stranding. Vandaag zal men met een sleepboot trachten het schip vlot te krijgen. (UP). Het aantal levendgeborenen, bijna 231.000, was per 1000 inwoners iets lager dan in 1955, namelijk 21,2 tegen 21,4. Het aantal overledenen, 84.451 tegen 81.364, leverde een iets hoge,, sterftecijfer van 7,8 tegen 7,6 per 1000 inwoners in 1955, voornamelijk gevolg van een wat hogere sterfte in het voorjaar van 1956. Het aantal in de bevolkingsregisters na vestiging uit het buitenland opgenomen personen, inclusief de Hongaarse vluchte lingen, bleef nagenoeg gelijk, namelijk 51.638 tvgen 52.069. Daartegenover werden wegens vertrek naar het buitenland rond 5500 personen meer afgevoerd dan in 1955, namelijk 62.776 tegen 57.267. AMSTERDAM (Gem. Universiteit): Be vorderd tot arts mevrouw W. H. Wensing Van Koten, K. van Leeuwen, P. D. Goldberg, M. E. Sluijter en C. de Hart, allen te Am sterdam. Geslaagd voor het artsexamen le gedeelte mevrouw R. HankeCoster, Am sterdam, mejuffrouw C. J. de Lange, Haar lem, en de heren S. K. Tjoa, P. J. Poppers, Amsterdam, en J. S. M. Gerrits, Zandvoort. UTRECHT: Geslaagd voor het kandidaats examen wis- en natuurkunde E. J. Wij- develd. Utrecht, E. S. Gelsema. Zaltbommel; voor het kandidaatsexamen wis- en natuur kunde C: D. H. Palsma, Hilversum voor het doctoraal examen wijsbegeerte: mevrouw M. E. F. RijkoortMoerer, Bilthoven; voor het doctoraal examen sterrekunde: L. D. de Feiter (cum laude), Den Haag; voor het doctoraal examen natuurkunde: B. Lopes Cardozo (cum laude), De Bilt en J. van de Geyn, Varik bij Tiel. Lodo keek bedremmeld naar de bloem met het hoofd van doctor Marciolo. „Ik ik begrijp niet, wat er verkeerd gegaan is", stamelde hij. „Maar ik wel!", zei de doctor nijdig. „Je hebt Bizantaliduskruid gebruikt in plaats van Desidorundumblad! Schiet op, zoek de fles met Extractum Sargilium en geef me daar zeven druppels van; anders moet ik nog langer hier als 'n stomme plant staan! 79-80 Tijdens een buitengewone drukke recep tie in hotel Centraal te 's-Gravenhage is hulde gebracht aan de heer Chr. van den Heuvel, voorzitter van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, die zeventig jaar is geworden. Namens de C.B.T.B. voerde het woord de heer W. P. Cnossen, vice-voorzitter van deze bond, die een televisietoestel aan bood. „In de levensgeschiedenis van Chris, van den Heuvel vindt men een juiste afspiege ling van de geschiedenis van de landbouw van de laatste vijftig jaren," zei de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, dr. S. L. Mansholt, in zijn felicita tietoespraak. „Ik ken Chris van den Heu vel nu elf jaar", „maar deze jaren zullen mij heugen, in de goede zin des woords. Voorts spraken nog mr» P. Borst Czn, voorzitter van het Christelijk Werkgevers verbond, namens het convent van Christe lijke sociale organisaties, dr. J. A. H. J. Bruins Slot namens de A.R.-fractie in de Tweede Kamer, de heer H. D. Louwes, voorzitter van het Landbouwschap, na mens de georganiseerde landbouw, en de heer T. J. Twijnstra, vice-voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, namens de leden van deze raad. De receptie werd voorts onder meer be zocht door minister Algera, mr. dr. J. Don- ner, president van de Hoge Raad, prof. mr. F. de Vries, voorzitter van de SER, dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, zeer vele leden van de Eerste en Tweede Kamer en leden van de Raad van State. Het is nog niet bekend, of en wanneer de in november van het vorige jaar ge arresteerde majoor K. voor de krijgsraad zal worden geleid. K. is destijds in arrest gesteld, omdat hij ervan werd verdacht, in zijn functie van hoofd van de sectie aan koop buitenland van het directoraat ma terieel van de landmacht steekpenningen te hebben 'aangenomen van een Engelse firma. Er wordt in deze zaak een onderzoek ingesteld zowel van militaire- als van burgerzijde, dit laatste voorzover het een aantal burgerverdachten betreft. Inge volge de militaire wetten, waarbij een ver dachte geen contact met een verdediger mag hebben voordat het bevel tot bijeen roeping van de krijgsraad is uitgegaan, is nog geen verdediger tot majoor K. toege laten. In het belang van het onderzoek heeft de echtgenote op last van de offi cier-commissaris pas deze week haar man mogen bezoeken. Majoor K. blijft ont kennen. ADVERTENTIE tijdelijk met ZO ZUIVER ALS GOUD Twee doosje» tezamen nu slechts 46 cent in plaats van 56 cent yn „Hij seint me, dat hij overstroomd wordt. Het schijnt dat ons idee by de mensen aanslaat. Ik ge loof dat u ook daar rekening mee zult moeten houden bij uw beslissing." Het was weer geruime tijd stil. Toen stond Max Hut chinson op. Het wereldconcern der. Majority Motors, waarvan hij president-directeur was, had veel gezag in deze kring. „Inderdaad," zei hij. Zijn lange gestalte scheen bijna tot de zoldering te reiken. „Wij moeten rekening hou den met de massa. Doch dat niet alleen. Wij hebben een soort verantwoordelijkheid als mensen. Wij kunnen niet doorgaan met de auto steeds maar sneller en steeds maar goedkoper, en daaardoor steeds maar gevaarlijker te maken, zonder aan de andere kant iets te doen om dit gevaar te bezweren. Als de heer Galotti ons even ver teilen wil, wat hem voor de ogen zweeft, kunnen we misschien iets voor hem doen. Kom, Galotti, steek van wal. En vertel meteen iets anders over die grond in Pem- mican. Ik wil daar namelijk bouwen." Galotti voelde zich plotseling opgewekt. Hij glimlachte en begon te spreken. Hij sprak voor de vuist weg, in haastige, overtuigende zinnen. De gezichten voor hem be gonnen ta vervagen, en in de schemering van witte en zwarte vlekken rees voor hem het beeld van Susan Ri chardson op. Hij vertelde van haar, van haar verwon dingen, van haar strijd om het leven, van haar herstel en van haar invaliditeit. Hij verhaalde van zijn ervarin gen in Europa en noemde cijfers van verkeersongeluk ken met dodelijke afloop uit de verschillende landen. Hij deed het beeld van dat groeiend monster leven in de kleine zaal dat monster, omhoogkruipend lanigs de zwarte stippellijnen der statistieken. En toen schilderde hij de nalatigheid der stedenbouwers, die kinderen en ouden van dagen als kansloze slachtoffers van het onge temde monster in dodelijk gevaarlijke steden lieten wo nen en leven.en sterven. Hy gaf in ruwe lijnen het beeld van de veilige stad der toekomst, die niemand wilde bouwen doch die eens gebouwd zou moeten wor den, als de ramp onoverzienbaar zou zijn geworden. „Waarom niet nu?" vroeg Galotti. „Waarom brengen wij niet in onze dagen reeds die grote scheiding tussen be dreiger en bedreigde tot stand, die uiteindelijk toch zal moeten worden voltrokken? Wij kunnen duizenden levens redden, als wij nü maken wat de verre toekomst ons dwingend zal opleggen. Wij moeten scherp en logisch, maar vooral met liefde denken. Dan kunnen wij grote dingen doen." Niemand sprak. Men wilde méér horen. „De gronden nabij Pemmican, die ik heb kunnen aan kopen door een gelukkige speling van het lot,, stel ik beschikbaar voor het bouwen van fabrieken kantoren en woonhuizen, tegen een bespottelijke prijs, doch onder één voorwaarde: dat de kopers zich bereid verklaren, mee te helpen aan de totstandkoming van Life City, de stad zonder verkeersongelukken. Dat zij zich dus schik ken naar het bouwplan en hun complexen optrekken in overeenstemming met het veiligheidsstreven. In Life City mag geen enkel verkeersongeluk kunnen gebeuren. Dat vereist een kostbare voorziening wat betreft de aan leg. Daartoe. „Daartoe zal een stichting in het leven moeten wor den geroepen; waaraan we ons geld kwijt kunnen," zei Happy Montagne vrolijk. „Oké. Het mijne kan je krijgen. Als je het tenminste nog nodig hebt, Galotti, want ik hoor dat de massa al aan het storten is. Vooruit, ik doe mee. Je kunt bouwkundige ingenieurs en adviseurs van me krijgen, als je wilt. Laten we dokter Malloway voor zitter der nieuwe stichting maken. Zijn naam is de men sen vertrouwd. We kunnen onmiddellijk tot oprichting overgaan. Ik zal mijn advocaat bellen. Kom, mijne heren, geen bedenkingen meer. All Plastic Company mag ons de loef niet afsteken. Wie wil er in Pemmican bouwen?" Niet alleen Happy Montagne was het, die in Pemmi can wilde bouwen. Diezelfde avond nog werden de koop- actes getekend voor alle terreinen, die Galotti in zijn be zit had uitgezonderd de ruimte die hij voor zijn eigen fabriek en arbeiderswoningen wilde reserveren. Daarop berichtte het gemeentebestuur van Pemmican, dat het besloten had alle andere beschikbare gronden aan de stichting „Life City" af te staan, zodat deze zodra zij zou zijn opgericht de terreinen aan gegadigden zou kunnen doorverkopen onder dezelfde voorwaarden als de vorige bouwgronden. In vier dagen tijds werd het plaatsje Pemmican met zijn vierduizend inwoners een wereldstad op papier althans. Uit alle hoeken van de Verenigde Staten kwamen de belangstellenden zich melden: ingenieurs met ontwerpen voor moderne wonin gen en fabriekscomplexen, wegenbouwers, aannemer.' van viaductenbouw en spoorwegaanleg, uitvinders van nieuwe modellen verkeerslichten en vernuftelingen met fantastische tekeningen van wegkruisingen en tunnel wegen. Doch meser dan welke stroom van belangstelling im poneerde Galotti en Malloway de gestadige waterval van kleine bijdragen in geld, de dollargiften, vaak vergezeld van ontroerende brieven. „Ter nagedachtenis aan onze lieve kleine Henry, opdat Life City een gelukkige, onbe dreigde jeugd mag schenken aan vele kinderen." Of: „Een dollar van Margareth Johnson, die haar vader ver loor door een auto-ongeluk." En: „Vijftig dollar van de verpleegden in het Revalidatie-instituut in New Jersey, onder wie zich velen bevinden die door een verkeers ongeluk kreupel zijn geworden." Deze geruisloze, on- onderbrokèn stroom van dollarbiljetten bouwde, meer dan wat of wie ook, de basis van Life City. Want deze kleine en grotere giften werden geschonken door men sen, die het leed van hun leven hadden leren dragen en daaruit de moed geput hadden, te offeren voor anderen. Mensen, die ondanks de slagen van het lot nog geloofden in de kracht van een goede gedachte en in de mogelijk heid van een betere toekomst in een wereld, die soms het aanschijn van een krankzinnige chaos leek te zullen krijgen. Life City werd een wereld-sensatie, nadat de president der Verenigde Staten op een zijner wekelijkse perscon ferenties uitvoerig inging op een vraag over de plannen van de stichting der „stad zonder verkeersongelukken". De president deelde mede, dat hij zich tot in details had laten inlichten over het project en dat de regering naar aanleiding daarvan niets anders dan hulde en geluk wensen voor de initiatiefnemers had. „Amerika heeft de wereld reeds vele grote en soms ook goede diingen geschonken," aldus de president, „doch het lijkt erop dat Life City een gave aan de mensheid zal worden, die geen keerzijden heeft. Ik denk hierbij aan de atoomenergie, waarvan een verschrikkelijk bij- produkt de atoombom helaas onder dwang der om standigheden onze voorzaten eéns met angst voor de toekomst heeft vervuld. Ik zie in Life City een wezen lijke, onverbloemde bijdrage tot de nationale vooruit gang en de internationale vrede." (Wordt vervolgd). Directeur Wereldomreop. Het herstel van de heer H. J. van den Broek, directeur van Radio Nederland Wereldomroep, die op 12 december jongstleden met een hersen- embolie in het r.-k. ziekenhuis te Hilversum werd opgenomen, is thans zover gevorderd, dat hij zaterdag jongstleden het ziekenhuis heeft kunnen verlaten. Op doktersadvies zal de heer Van den Broek echter nog geruime tijd rust moeten houden alvorens zijn werk te kunnen hervatten. Internationaal Octrooi Instituut. Tot voorzitter van het bestuur van het Interna tionaal Octrooi' Instituut dat zijn zetel in Den Haag heeft is benoemd de Belg dr. Joseph Hamels, inspecteur-generaal bij het Belgische ministerie van Economische Za ken. Tot vice-voorzitter zijn benoemd de heer G. Finniss, directeur van het Nationaal Bu reau vooi Industriële Eigendom in Frank rijk. er, dr Ferid Asiter. rechtskundig advi seur van de Turkse regering. Mevrouw Bouman. Mevrouw Mieke Bonman, de verdedigster in de zaak- Jungschlager en de zaak-Schmidt in Dja karta. heeft donderdag een bezoek gebracht aan de Nederlandse ambassadeur in Wash ington dr. J. H. van Royen. Voor de ambte naren van de Nederlandse ambassade gaf zij een uiteenzetting van haar ervaringen in Djakarta (UP). Een miljoen. B. en W. van Rotterdam stellen de gemeenteraad voor in te gaan op een aanbieding tot het verstrekken van een dertigjarige vier en kwart procent onder handse geldlening, groot 1.000.000,De offerte voldoet aan het nieuwe rentegamma. De opbrengst van de lening zal worden ge bruikt voor de financiering van de woning bouw. Vulpenonlvanger. Het Haagse „Brono- vo" wordt h( eerste ziekenhuis in Neder land, dat zijn doktoren en hoofdverpleeg sters draadloos berichten in het gebouw doorgeeft. Het signaal, of de mondelinge boodschap, is uitsluitend voor het opgeroe pen staflid te horen met behulp van een elek tronische ontvanger in vulpenformaat. Het storende geluid van bel of telefoon kan hier bij achterwege blijven. Derde t.v.-studio. Op 1 januari van het volgend jaar hoopt de Nederlandse Televi siestichting haar derde studio, het gebouw y.Eltheto" van de Nederlands Hervormde Kerk te Bussum in gebruik te kunnen nemen. Het i bouw is reeds tijdelijk als t.v.- studio gebruikt na de brand in de „Irene- studio'Waarschijnlijk zal „Eltheto" op 1 april aan de N.T.S. ter beschikking worden gesteld. Daarna kan met de inrichting wor den begonnen. Onthulling door prinses. Prinses Mar griet zal de onthulling van het nationaal monument voor de koopvaardij te Rotter dam verrichten op 10 april. Teveel kleine nijverheidsscholen? In de Tweede Kamercommissie voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen hebben enige leden de opmerking gemaakt, dat het ge vaarlijk is teveel nijverheidsscholen van kleine omvang in het leven te roepen. Zowel uit onderwijskundig als uit financieel oog punt en hierbij denken deze leden zowel aan nieuwbouw als aan exploitatie van reeds bestaande scholen verdienen grotere nij verheidsscholen naa'- hun mening de voor keur. Nieuwe klant op Schiphol. De Zuid- afrikaanse luchtvaartmaatschappij „Suid- afrikaanse Lugdiens", zal met ingang van 2 april de verbinding tussen Johannesburg en Londen vice versa over Schiphol leiden. De dienst wordt onderhouden met Douglas DC- 7 B's. Het zal voor de eerste maal zijn dat de Zuidafrikaanse maatschapf ij Schiphol in haar diensten opneemt. Dronken aan het stuur. Een 32-jarige colporteur uit Geleen, die onder invloed van drank met zijn auto een aanrijding veroor zaakt heeft, waarbij een bromfietser ernstig gewond werd, is door de rechtbank te Maas tricht tot drie maanden gevangenisstraf met een jaar intrekking van het rijbewijs ver oordeeld. De officier had zes maanden ge vangenisstraf -eist. ADVERTENTIE Voor bestelwerk RENAULT 300 kg, 1000 kg en 1500 kg. Honderden in Haarlem in gebruik. Laadruimte tot 9 m3. Prijzen geheel compleet resp. ƒ4190.—, 6700.— en 6900.— GARAGE DEN HOUT DONDERDAG 14 FEBRUARI Minerva: Coos "an Hoboken draagt voor uit Job voor Bijzonder Kerkewerk Herv. Gem. Heemstede, 8!r uur. Frans Hals: „Bui ten loert de dood", 14 jaar, 8, uur; Lido: „Don't knock the rock", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Luxor: „Trapeze", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Carnaval in Wien", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De machinist", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Rassenhaat", 14 j., 7 en 9.15 uur. Studio: „Het woord", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Zuiderkapel: D. J. Bruyn, 8 uur. H.J.M.Y'.-gebouw: M. Dorr over „Waarom sexuele hervorming?", 8 uur. VRIJDAG 15 FEBRUARI Minerva: „Davy Crockett", 14 jaar, 8.15 u. Frans Hals: „Voor jou heb ik gezondigd 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Ballast der wanhoop", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Aanranding", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De dochter van de ambassa deur", alle leeft., 2, 7 en 9.15 u. Rembrandt: „De vrouw, die liefde begeerde". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De ma chinist", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gijzelaars des doods", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: N.Ph.O. o.l.v. Marinus Adam. Solist Leendert Huges, piano, 8 uur. Minerva: Pianorecital van Sas Bunge voor Volksuniversiteit. 8 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6