Egypte stelt voorwaarde voor vaart door Golf van Akaba MORRIS tLrnM HET WEER KS. lichtten hun steun voor Israels vrije vaart toe Conferentie verwacht tussen von Brentano en Luns Labour maakt conservatieven Lagerhuiszetel afhandig Haarlems Dagblad DEKKERS „Eerst vluchtelingen helpen" Uitvaart van Toscanini op de televisie Oplossing gezocht voor verscheidene netelige vraagstukken Weer algemene verkiezingen geëist „Tyl Uilenspiegel" met coupures in herkeuring Door windvlaag tegen de grond gedrukt Minister Strauss geland met brandend vliegtuig Interpellatie aangevraagd over lerarensalarissen Op 26 februari Kamerdebat over bezuinigingsnota Regen of natte sneeuw President van Veiligheids raad naar Kasjmir? Voorstel van VS., Enge land, Australië en Cuba Zeven doden in het verkeer Het woord is aan Verkeersongelukken I DIT JAAR: 127 DODEN Philip Young waarschijnlijk Amerikaans ambassadeur „Comité van Waakzaam heid 1956" door kunstenaars en intellectuelen opgericht PATISSERIE De „Michel Swenden" vlotgesleept 71e JAARGANG No 186 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295®. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 15 FEBRUARI 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 302e JAARGANG No 34 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Donderdagmiddag om halftwee is op eefi weiland langs de rijksweg Den Haag- Amsterdam, tussen Den Deijl en de Haag se Schouw, een Firefly-opleidingsvliegtuig van de marinebasis Valkenburg neerge stort. De vlieger, de 29-jarige luitenant ter zee der tweede klasse K. den Hamer uit Leiden, kwam om het leven. Hij was ge huwd en vader van één kind. Luitenant Den Hamer was bezig met start- en landingsoefeningen. Het toestel schijnt op geringe hoogte motorstoring te hebben gekregen en door een windvlaag tegen de grond te zijn gedrukt. De neus drong in de bodem, waarna het toestel in brand vloog. De eigenaar van het nabij gelegen café Maaldrift, die het ongeluk zag gebeuren, snelde naar buiten, maar kon geen hulp meer verlenen. De brandweren van de vliegbasis Valkenburg en van Wassenaar en een wegenwacht van de A.N.W.B. hebben het vuur geblust. KEULEN (DPA). De Westduitse mi nister van Landsverdediging Strauss reis de donderdag in een militair vliegtuig van Keulen naar Flensburg, waar hij een ver kiezingsbijeenkomst der christen-demo cratische partij zou toespreken, toen on derweg brand in het toestel uitbrak. Toen alle blussingspogingen waren mislukt, voerden de twee vliegers van 3000 me ter hoogte af, met afgezette motoren, een duikvlucht uit. Ook dat mislukte. Ten slotte kwam het toestel met veel moeite en onder slecht zicht weer op het vlieg veld van Keulen terecht. De minister stap te over in een passagiersvliegtuig, waar mee hij met enige uren vertraging, in Flensburg aankwam, waar zijn tweedui zend toehoorders geduldig op zijn komst hadden gewacht. (Van onze Kamerverslaggever) Mevrouw Fortanier-De Wit (V.V.D.) heeft donderdagmiddag in de Tweede Ka mer verlof gevraagd de ministers van Bin nenlandse Zaken en van Onderwijs te mo gen interpelleren over het salarisbeleid ten aanzien van de leraren in verband met de verhoging van de salarissen voor hogere ambtenaren. In de volgende vergadering van de Kamer zal over dit interpellatiever- zoek worden beslist. Deze volgende vergadering zal echter pas op 26 februari worden gehouden. De voor zitter, dr. Kortenhorst, deelde gisteren na melijk mee, dat waarschijnlijk maandag de regeringsnota over de beperking der beste dingen bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Ten einde de Kamerleden vol doende gelegenheid te geven deze omvang rijke nota te bestuderen zal de Kamer de volgende week niet vergaderen. Het is de bedoeling op 26 februari het debat over de nota te beginnen. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR HAARLEM UI 134Ï9 FERO. B0LSTR.- 48 ADAH TEL /17162 LEDEREN MOTORKIEDING JOOOOOOOOOOC* ooooooooooc VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele regen of nat te sneeuwbuien. Zwakke tot ma tige wind in hoofdzaak noord westelijk. In de nacht en ochtend plaatselijk lichte vorst. Morgen middag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lager. Volledige weerrapporten op pagina twee. x.x xjcxx A XJUCX XJOOC XXX XXXXXXXXXXXXXXX xxxxxxxxxxxx DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S CAIRO, (UP, Reuter en AFP). Een officiële woordvoerder van de Egyptische regering heeft te Cairo verklaard dat een beslissing over de toekomst van een miljoen Palestijnse vluchtelingen voorwaarde is voor het aan Israel verlenen van vrije vaart door de Golf van Akaba. Een ver klaring hierover werd donderdag avond verstrekt door de Egyptische minister van Voorlichting, Abdel Kader Hatem, kort nadat de Ameri kaanse ambassadeur Raymond Hare zijn eerste bezoek aan president Nas ser bacht sinds zijn terugkeer uit Washington. De Egyptische eis, dat eerst de kwestie van de Palestijnse vluchtelingen wordt be handeld, eer er sprake kan zijn van vrije vaart door de Golf van Akaba, wordt be schouwd als een antwoord van Nasser op het nauwelijks 24 uur eerder door Dulles gedane voorstel om, wanneer Israel bereid is zijn troepen uit Egypte terug te trekken, de vaart door de Golf van Akaba te ga randeren. „De poging van enkele landen om de eisen van Israel in te willigen is een dolk stoot in de rug van een miljoen Palestijnse vluchtelingen, die door Israel uit hun land zijn verjaagd met behulp van de imperia listische staten", zo luidde de Egyptische verklaring. „Voordat het vrije passage eist door Egyptische wateren, dient Israel gehoor te geven aan de resoluties van de UNO met betrekking tot de rechten van het volk van Palestina." Naar uit New York gemeld wordt stelde Egypte donderdagavond de eis dat Israel vrijdag voor middernacht plaatselijke tijd akkoord zou gaan met de terugtrekking van zijn troepen van Egyptisch grondge bied. Indien Israel dit ultimatum zou laten verlopen, dan zou Egypte de zaak opnieuw in de Algemene Vergadering brengen, mede met de bedoeling van sancties tegen Israel. Plan van Amerika Israel staat, naar uit Washington gemeld j wordt, inmiddels in voortdurend contact I met de V.S., die thans hun voorstellen aan j Israel nader uitgewerkt hebben. Een zegsman van de Israëlische ambas sade deelde heden mede, dat Eban de voetstellen „constructief" vindt, maar dat er een aantal dingen zijn, die nog ophel dering vereisen. Volgens ambtenaren van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken be ogen de V.S. het volgende: 1. Als Israel akkoord gaat met de reso luties van de UNO, zullen de Verenigde Staten bekendmaken, dat zij het recht van vrije vaart in de Golf van Akaba willen uitoefenen. 2. De Verenigde Staten zullen een koop vaardijschip naar het gebied zenden, als Egypte het schip tracht aan te houden, zul len de Verenigde Staten niet met geweld beantwoorden, maar trachten een rechter lijke beslissing van het internationale ge rechtshof in Den Haag over de status van de golf uit te lokken. 3. Ondanks de nijdige Egyptische reactie op het Amerikaanse voorstel, is Washing ton ervan overtuigd, dat de uitoefening van het recht van vrije vaart een precedent zal scheppen, dat in feite zal betekenen dat Egypte de internationalisering van deze waterweg zal moeten aanvaarden. Op deze wijze zou Israel verlost worden van het ge vaar beschoten te worden door Egyptische kanonnen, die de toegang tot de waterweg beheersen. Ook in Tel Aviv speelt zich grote diplo matieke bedrijvigheid af. Volgens AFP zou Israel donderdagavond aan de Verenigde Staten hebben voorgesteld een gemengd bestuur over Gaza in te stellen, waarin Israel, de Arabische bevolking en de UNO vertegenwoordigd zullen zijn. Nieuwe klachten Als illustratie van wat het zou beteke nen, indien Israel zonder garanties zijn vooruitgeschoven posities ontruimde, maak te de Israëlische regering de UNO donder dag bekend, dat Egyptische zelfmoordcom mando's in de afgelopen 15 dagen een aan tal strooptochten op Israëlisch gebied heb ben uitgevoerd na daartoe door de linies der politietroepen der UNO te zijn ge drongen. Op het August Allebeinplein te Am sterdam heeft de hoofdstedelijke politie voor burgemeester mr. G. van Hall gedefileerd. De burgemeester inspec teerde vooraf de op het Olympiaplein opgestelde afdeling bereden politie. NEW YORK (Reuter) Groot-Brittan- nië, de Verenigde Staten, Australië en Cu ba hebben donderdagavond bij de Veilig heidsraad van de UNO een resolutie inge diend, waarin wordt voorgesteld de hui dige voorzitter van de raad, de Zweed Jarring, naar India en Pakistan te zenden om met de regeringen van die landen de kwestie-Kasjmir te bespreken. De Veiligheidsraad komt vrijdagmiddag bijeen ter verdere bespreking van deze kwestie. Volgens de resolutie dient Jarring zo spoedig mogelijk, maar niet later dan 15 april 1957 rapport bij de Veiligheidsraad uit te brengen over zijn besprekingen. Gunnar Jarring is zowel in India als Pakistan ambassadeur geweest. Troepenbewegingen? In een Pakistaanse verklaring voor de pers is woensdag beweerd, dat er sedert het begin van het debat over Kasjmir in de Veiligheidsraad „aanzienlijke" troepen verplaatsingen in India waren waarge nomen. Hierdoor heeft India thans drie divisies en drie brigades aan de grens van Kasjmir en drie divisies en twee brigades aan de grens van Oost-Pendsjaab, aldus de verklaring. Op de Hilversumse straatweg nabij D e Roskam is donderdag een auto, be stuurd door de heer Schaap uit Amster dam, met grote snelheid uit de bocht ge vlogen en in botsing gekomen mét een tankwagen uit Pernis. Beide inzittenden van de personenauto werden uit de wagen geslingerd. De bestuurder, de Amsterdam se schilderspatroon C. Schaap, is tijdens vervoer naar het ziekenhuis in Baarn overleden. Zijn mede-inzittende, de bouw kundige J. F. Kiene uit Amsterdam, is van ochtend in het Baarnse ziekenhuis over leden. De 62-jarige wielrijder H. J. Maassen, deurwaarder in Maastricht, is op de Brusselsestraat aldaar ter hoogte van de Kruisheerengang aangereden door een be- stelatuo. De wielrijder was naar links uit geweken, waarschijnlijk om de Kruishee rengang op te rijden. Vermoedelijk heeft hij de auto niet bijtijds opgemerkt. Met een ernstige schedelfractuur werd hij naar het ziekenhuis Sint Annadal te Maastricht overgebracht, waar hij is overleden. Te M e n a 1 d u m is de 32-jarige land bouwer J. Wassenaar overleden na met zijn motor in botsing te zijn geweest met een bus. De motorrijder zou geen voorrang verleend hebben. Te Heerenveen is de 32-jarige R. Haquebord uit Dokkum overleden aan de gevolgen van een aanrijding in Gaaster- land. Te Leeuwarden is de 67-jarige O. Rijpstra uit Marsum overleden aan de ge volgen van een aanrijding door een vracht auto. Op een onbewaakte overweg nabij D i e- r e n is hedenmorgen een bromfietser aan gereden door de locomotief van een goe derentrein en om het leven gekomen. De man reed achter een auto die nog juist voor de trein langs de overweg passeerde. Mme. Deshouillières: Niemand is tevreden over zijn vermo gen, noch ontevreden over zijn ver stand. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 127 personen, van wie 19 kinderen. Naar donderdag te Washington verluidde zullen de Verenigde Staten nieuwe ambas sadeurs benoemen voor Nederland, de Sov jet-Unie en België. Men verwacht dat de heer Philip Young, aftredend voorzitter van de Amerikaanse commissie voor Bin nenlands Bestuur, de heer H. Freeman Matthews als ambassadeur voor Neder land zal opvolgen. Deze laatste, veteraan onder de diplomaten, bekleedde deze post sedert 1953. J. Clifford Folger, voorzitter van de re publikeinse nationale financiële commis sie, zou in België, F. M. Alger opvolgen. De huidige Amerikaanse gezant in Oostenrijk, Llewellyn Thompson, zal waarschijnlijk de opvolger worden van Charles Bohlen, die bijna vier jaren am bassadeur in Rusland is geweest. (Reuter/ AFP). Twintig intellectuelen en kunstenaars hebben dezer dagen het „Comité van waak zaamheid 1956" opgericht, dat de volgende oproep heeft gedaan. „Nederlandse intellectuelen en kunste naars, van uiteenlopende levensbeschou wing en verschillend maatschappelijk inzicht, allen overtuigde voorstanders van de democratie en dus van mening dat de vrijheid dient te worden bevor derd en verdedigd tegen elke bedreiging van welke zijde deze ook komt, van oordeel dat in Nederland onvol doende het gevaar wordt beseft van de openlijke of bedekte verdediging onder intellectuelen en kunstenaars van ideo logieën die elementaire rechten aantas ten zoals vrijheid van godsdienst, van wereld- en maatschappijbeschouwing en van meningsuiting, besluiten na de Sovjet-Russische on derdrukking van de opstand in Honga rije in november j.l. het „Comité van Waakzaamheid 1956" in het leven te roe pen voor allen die dit gevaar willen be strijden, richten zich door middel van brochures en van alle acties die tot dit doel bij dragen in het bijzonder tegen het com munisme zoals dit zich in Nederland en elders manifesteert, en roepen een ieder op die dit streven wil steunen zich bij hen aan te sluiten." Deze op roep is ondertekend door mr. F. Bordewijk, J. B. Broeksz, S. Carmiggelt, prof. mr. J. Drion, prof. dr. H. Dooye- weerd, prof. dr. P. Geyl, H. A. Gomperts, prof. dr. S. R. de Groot, J. J. Klant, R. Kuipers, prof. dr. G. E. Langemeijer, prof. dr. R. A. J. van Lier, Max Nord, prof. dr. W. Pompe, prof. dr. L. J. Rogier, Mathieu Smedts, Paul Steenbergen, mr. A. Stem pels, mr. A. H. van de Veen, prof. dr. N. R. A. Vroom. Voorzitter van het comité is prof. dr. H. Dooyeweerd, vice-voorzitter prof. dr. P. Geyl. ADVERTENTIE CENTRUM GALERIJ TEL. 4302 HAZELNOOTTAART 1.25 BANANENSTOLLEN 1.50 SONJA'S (nieuw), p. st0.18 VLIEGENDE SCHOTELS p. st. 0.18 Onze ROOMBOTER KOEKJES 250 gram 1.30 100 roomboter, echter beslist geen koelhuis. De begrafenis van Arturo Toscanini op maandag 18 februari in Milaan zal door de Italiaanse televisie worden uitgezonden. Het orkest van de Scala in Milaan zal onder meer de treurmars uit „Eroïca" van Beet hoven spelen. Verscheidene koren verle nen medewerking. De Nederlandse Tele visie Stichting zal deze uitzending via het Eurovisie-net in Nederland relayeren. De uitzending zal duren van 9.45 tot ongeveer 11.30 uur. (Van onze correspondent in Bonn) Politieke kringen en de pers in Bonn be spreken de mogelijkheid van een ontmoe ting tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van Duitsland en Nederland, de he ren Von Brentano en Luns. De bladen ves tigen er de aandacht op dat men, zowel in Nederland als in West-Duitsland, de pro blemen tussen de beide landen uit de we reld wil helpen. Zolang deze vraagstukken blijven bestaan, kan er geen einde komen aan de ressentimenten. Het gaat hoofdza kelijk om de grenscorrecties, de tractaat- landerijen, de Duitse oorlogsmisdadigers in de gevangenis van Breda, de Ausland- bonds, de scheepvaart op de Rijn en het uitbaggeren van de Dollard. Men meent in West-Duitsland dat men in Nederland anders over diverse kwesties denkt dan na de oorlog. Lentelucht Minister Von Brentano heeft in het voorjaar van 1956 bij zijn officieel bezoek aan Den Haag een „milde lentelucht aan de onderhandelingstafel" aangetroffen. Nederland stond toen echter voor de ver kiezingen en de Nederlandse regering kon haar opvolgers niet voor voldongen feiten stellen. Men is in West-Duitsland van oor deel dat het ogenblik voor onderhande lingen gunstig is. Een datum voor bespre kingen zou nog niet vastgesteld zijn. Aan Westduitse zijde wilde men de verschillen de problemen aan elkaar koppelen en ge zamenlijk oplossen. In Den Haag voelde men er meer voor ze een voor een te be handelen en voor elk vraagstuk een af zonderlijke oplossing te zoeken. Vergelijk? Naar verluidt zou men thans een verge lijk hebben gevonden en zouden, na een gesprek tussen de twee ministers, diverse commissies kunnen gaan onderhandelen. Men heeft in Bonn de indruk dat Neder land aangaande de tractaatlanden en de grenscorrecties toegeeflijker zal zijn dan een paar jaar geleden. Nederland heeft zch al bereid getoond de Bredase gevangenen geleidelijk in vrijheid te stellen. Voor de Auslandbonds heeft de Westduitse rege ring aanvankelijk een schadevergoeding van dertig miljoen mark aangeboden. Ne derland verlangde aanvankelijk 226 mil joen en later 134 miljoen. De Westduitse pers geeft er blijk van niet te vergeten hoe zwaar Nederland door de oorlog getroffen werd. Men hoopt dat Von Brentano en Luns elkaar nog vóór de Westduitse verkiezingen van september kunnen ontmoeten. (Van onze correspondent in Londen) De Britse socialisten juichen omdat zij de eerste oppositie-partij zijn, die er sinds de oorlog in geslaagd is, bij een tussen tijdse verkiezing, de regering een zetel afhandig te maken. Zij hebben in het Lon- dense kiesdistrict Noord-Lewisham ge wonnen met een overwicht van 1110 stem men. Bij de algemene verkiezingen in mei 1955 hadden de conservatieven er een overwicht van 3236 stemmen. Labour, dat de wind in de zeilen voelt, eiste, na Edens heengaan en thans opnieuw, algemene verkiezingen. De regering heeft echter nog drie jaar voor de boeg. De Lewisham- verkiezing werd door velen beschouwd als een proefverkiezing. Volgens Labour blijkt het dat de kiezers de regeringspolitiek veroordelen. Tussentijdse verkiezingen in Groot-Brittannië vormen wel een politieke barometer, maar haar betekenis mag niet worden overschat. De Suez-kwestie heeft slechts een geringe rol gespeeld in de ver kiezingscampagne. Labour richtte zich tegen het algemeen gehate, nog in behan deling zijnde, huurvoorstel, waarbij de huren van miljoenen drastisch zullen wor den verhoogd en volgens Labour honderd duizenden huurders vogelvrij worden ver klaard. Ook in conservatieve kringen heerst vooral tegen het laatste verzet. De regering moet thans beslissen of zij de nieuwe huurwetgeving zal doorzetten, met het risico later wellicht ingrijpende con cessies te moeten doen aan de in het nauw gebrachte middengroepen. De Britse bin nenlandse politiek draait op het ogenblik hier om. Het kernvraagstuk vormt de voortdurende stijging van de kosten van levensonderhoud. Daarover struikelde La bour in 1951, na zes jaar aan het bewind geweest te zijn. T eruggang Bij vorige tussentijdse verkiezingen was het aantal conservatieve stemmen reeds bij duizenden teruggelopen. De regering De 500 ton metende Nederlandse kust vaarder „Michel Swenden", die gedurende twaalf dagen nabij Aberavon in Wales aan de grond heeft gezeten, is donderdagavond vlot gesleept. Het schip is door twee sleep boten bevrijd en naar een droogdok in Port Talbot gesleept, waar het zal worden onderzocht. behield echter de zetels. Noord Lewisham is echter een van de talrijke twijfelachtige districten die bij de algemene verkiezingen de doorslag kunnen geven. Het was de eerste verkiezing na de Suezcrisis en sinds het optreden van MacMillans kabinet. Bij de algemene verkiezing in 1955 was het een strijd tussen een conservatieve en een labour-kandidaat. Thans verwierf een dame, die de super-nationalistische groep der Empire loyalisten" vertegenwoordigt, 1487 stemmen, voornamelijk van conser vatieve kiezers. De vraag is of deze kiezers zonder deze kandidaat op de Tories zou den hebben gestemd, in welk geval de conservatieve zetel was behouden, of dat zij zouden zijn weggebleven, hetgeen in zoveel andere plaatsen gebeurde. Er is in Groot-Brittannië geen opkomstplicht. In Lewisham hadden de conservatieven ook het nadeel dat hun kandidaat niet bijzon der goed was. De Labourzege zou nog groter geweest zijn indien de verkiezingen een dag later waren gehouden, omdat dan het nieuwste kiesregister zou hebben gegolden, dat gun stig is voor de socialisten. De Tories wordt thans aangewreven dat hun manoeuvre om de verkiezingen te houden juist voor het in werking treden van de nieuwe lijst van stemgerechtigden, hen niet heeft ge holpen. (Reuter). De verkiezing in Lewisham is de eerste van een serie van acht, waarin de regering zes zetels moet verdedigen. Het 630 zetels tellende Lagerhuis is thans als volgt verdeeld: 340 conservatieven, 277 Labourleden, vijf liberalen, een onafhan kelijke en zeven vakante zetels. Naar. wij vernemen zal de film „Tijl Uilenspiegel", waarover Gerard Philippe en Joris Ivens de regie voerden, opnieuw ter keuring aan de Centrale Commissie voor de Filmkeuring worden aangeboden ki de door deze commissie voorgestelde vorm. Dat wil dus zeggen dat men die fragmenten heeft weggelaten, die naar het oordeel van de Filmkeuring voor een be paalde volksgroep in ons land met name de katholieke kwetsend werd geacht. De film wordt 25 februari gekeurd. Ze wordt geïmporteerd door Ariadmefiims te Parijs. Voor een beschouwing over samen stelling en werkwijze der Commissie voor de Filmkeuring zie men pag. 5.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1