Panda en de olie*magnaat Vrees voor oplopende bedrijfslasten remt koersherstel aandelenmarkt Effecten- en Geldmarkt Prof. Mees schrijft over waardevaste leningen brief aan ministerraad Inflatieverwarring beheerst Wallstreet VenkcJk De radio geeft zaterdag KoningWinter klopt alsnog aan de deur Wereldnieuws ZccU Ió ket zo Zigeuners V.J VRIJDAG 15 FEBRUARI 1957 2 Geen rechtstreeks verband tussen koersen en inflatie Met teddy gevoerd Westduitse mening over de Euromarkt Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Bescheiden winst van de BEFO in 1956 De factoren, welke de effectenbeurzen beheersen, zjjn doorgaans van tegenstrijdige aard wat hun uitwerking betreft, hetgeen deze week wel weer duidelijk is gebleken. Aan de ene kant is er een lichte ontspanning op de geld- en kapitaalmarkt ingetreden, waarvan de discontoverlaging in West-Duitsland op 11 januari j.L het eerste symp toom was en die op 7 februari j.l. door een verlaging van het Engelse disconto werd gevolgd. Men hoopt nu dat dit voor de Nederlandsche Bank aanleiding zal zijn om ook tot een verlaging van de rentetarieven over te gaan. Voorts heeft minister Hofstra de financiële wereld verrast met de aankondiging dat hij zal voorstellen voor de naamloze vennootschappen de gelegenheid tot herkapitalisatie te heropenen. Aan de andere kant heeft de New Yorkse beurs enige dagen achtereen scherp verlaagde koersen geseind, waarop een licht herstel is gevolgd, maar waarbjj toch het laagste peil van 1956 is overschreden. De tegenstrijdigheid in de uitwerking van deze factoren heeft er toe geleid dat de Amsterdamse beurs de zeer flauwe stemming van Wall street niet ten volle heeft nagevolgd en dat voor tal van aandelen, voor welker maatschappijen een herkapitalisatie mogeljjk wordt geacht, zelfs hogere koersen werden genoteerd, hoewel dit met zeer geringe omzetten gepaard ging. De leidende fondsen, met name de internationale, hebben zich echter niet kunnen handhaven en het indexcijfer voor de aandelen in het algemeen is dan ook teruggegaan tot 192.70 op 12 dezer, waarmee het enige punten beneden de stand van ultimo 1956 (198.65) is gedaald, maar nog belangrijk hoger ligt dan het dieptepunt van dat jaar, dat 179.07 bedroeg. ADVERTENTIE Wat Wallstreet en de toestand in de V. S. aangaat, hangen de problemen voor een goed deel samen met het inflatiegevaar. Het vreemde verschijnsel doet zich voor dat de koersen sinds het begin van dit jaar aanmerkelijk zijn gedaald, hoewel de waardevermindering van het geld vroeger altijd een stimulans was voor de aandelen markt, omdat men in een inflatieperiode de geldwinsten van de bedrijven zag stij gen. Dr. Ravestein heeft er dezer dagen in „De Naamloze Vennootschap" terecht op gewezen dat van een rechtstreeks verband tussen aandelenkoersen en inflatie in deze tijd geen sprake meer is. Dit houdt verband met de veranderingen in de economische en sociale structuur, welke niet toelaten dat de gedaalde waarde van het geld in een verdere stijging van de bedrijfswin sten wordt weerspiegeld. Dit blijkt ook wel uit het feit dat, hoewel in de loop van 1956 ook in Amerika de waarde van het geld is verminderd, de gezamenlijke winsten van het bedrijfsleven van 21.6 miljard dollar in het eerste tot 21.3 miljard dollar in het tweede en tot 19.8 miljard dollar in het derde kwartaal zijn teruggelopen. Wel moet hier met de staking in de staalnijverheid worden rekening gehouden en wordt voor het vierde kwartaal een lichte stijging ver wacht, maar van een belangrijke vooruit gang in de winstcijfers der bedrijven is toch ook in Amerika geen sprake. Hieruit blijkt dat de stijging van de bedrijfskosten en van de belastingen gro ter is geweest dan die van de prijzen, met het gevolg dat voor afschrijvingen en re servering, derhalve voor nieuwe investe ringen, kleinere bedragen zijn overgeble ven, temeer omdat men in 1956 algemeen gesproken, de dividenden heeft verhoogd. Verwarring De vraag in hoeverre men in Amerika thans het onmiskenbare verschijnsel der inflatie kan en wil bestrijden, is dan ook in de allereerste plaats aan de orde. Aan de ene kant wordt door de bedrijfsleiders op de regering aandrang uitgeoefend om door een verlaging van de staatsuitgaven, ADVERTENTIE HAWI SUÈDE JACKS Gen. Cronjéstraat 40-44 Tel. 15438 52.50 79.50 Haarlem HILVERSUM I, 402 m. 7 00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 V. d. vrouw. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gevar. muz. 11.00 Bui- tenl. weekoverz. 11.15 De Familie Doorsnee, hoorsp. 11.45 Blokfluittrio. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Harmonie-ork. 13.45 Sportpraatje. 14.00 V. d. jeugd. 14.35 Koorzang. 14.50 Boekbespr. 15.05 Platen. 15.30 Van de wieg tot het graf, caus. 15.45 Radiophilh. ork. en soliste. 16.35 Is de maat vol?, caus. 16.50 Lichte muz. 17.15 Ra- dioweekjourn. 17.45 Hawaiianmuz. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Balroomork. 18.45 Platen. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Het Evangelie van Johannes, caus. 19.55 Deze week. caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar.progr. 22.00 Socialistisch comm. 22.15 Amateurprogr. 22.43 De onbe raden wedder, hoorsp. 23.15 Nieuws. 23.30 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde muz. 7 45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Platen. 8.50 V. d. huisvr. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zes tig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Instr. octet. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole ork. en solist. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13 20 Amus. muz. 13.50 Platen. 14.00 V. d. jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Amateurprogr. 15.10 Kron. v. letteren en Kunsten. 15.45 Amateursprogr. 16.00 Gre goriaanse zang. 16.30 V. d. jeugd. 17.10 Lich te muz. 17.35 Idem. 17.55 Gevar. muz. 18.15 Journ. weekovrez. 18.25 Platen. 18.30 Parle mentair overz. 18.40 Platen. 18.45 Regerings- uitz. 19.00 Nieuws. 19.10 Omr.koor en con- certgebouwork. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Gevar. progr. 22.10 Cabaret. 22.35 Wij luiden de zondag in. Daarna: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Platen. TELEVISIE (KRO en AVRO) 17.00—17.30 V. d. kind. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 Gevar. progr. 20.45 Euro visie: Rep. v. d. Europese kampioenschap pen kunstrijden op de schaats voor dames in Wenen. 21.30—22.45 Gevar. programma. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Platen. 12.30 Weerber. 12.35 Caus. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.11 Muzikale kaleidoscoop. 14.30 Radio-journ. 15.00 Platen. 15.15 Accord, muz. 15.30 Platen. 15.45 Litur gische gezangen. 17.30 Gevar. muz. 18.00 Jazzmuz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Cabaret. 21.00 Platen. 21.15 Amus.muz. 22.00 Nieuws. 22.11 Verz.progr. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. welke tot 72 miljard dollar per jaar zijn gestegen, tot een vermindering van het inflatiegevaar mee te werken, aan de an dere kant meent de Amerikaanse vakbe weging dat de regering door de krap-geld politiek te vervangen door een verruiming van de geldmiddelen - dat is dus door een vergroting van de staatsuitgaven - in het produktieproces nieuwe stimulansen moet brengen. Zo zijn de beschouwingen en de adviezen over het te voeren beleid in Amerika met elkaar in flagrante strijd en dat de beurs er geen raad mee weet, kan daarom niet verwonderen. Tegenstrijdig is ook dat, terwijl de vraag naar staal de produktie overtreft en aan de scheepsbouw bijvoorbeeld gedurende de eerste tijd weinig meer dan de helft van wat zij nodig heeft, zal worden toegewezen, aan de andere kant de prijzen van staal- schroot en van koper vrij scherp zijn ge daald, waarbij dan voorts de vraag komt hoe de automobielenindustrie, welke een slecht jaar achter de rug heeft, zich in het komende voorjaar zal ontwikkelen. Psycho logisch werkt een en ander een flauwe stemming op de beurs in de hand, waarbij vermoedelijk thans weer naar de slechte kant wordt overdreven. Want zolang de bedrijven nog ruimschoots van orders zijn voorzien en van werkloosheid in beteke nende mate geen sprake is, behoeft voor een diepgaande depressie nog niet te wor den gevreesd, tenzij nieuwe loonsverhogin gen tot een verdere verlaging van de be drijfswinsten en tot een verdere inkrim ping van, de, investerjnge» zo.u^P, I^i,<??9- R enteverlagingen :,ec: rooti ivf-crjovo-iqog nogci: Dat men vooral met de laatste voorzich tig moet zijn, is in West-Duitsland reeds gebleken en was een van de redenen waar om tot verlaging van de rentetarieven werd overgegaan. De cijfers ontbreken helaas, maar men mag wel aannemen dat ook in ons land een vrijwillige beperking van de investeringen gaande is, nog niet zo zeer omdat men een zo hoge rente moet betalen, een factor, welke bij een florerend bedrijf niet het zwaarst weegt, zoals drs. J. F. Posthuma, directeur van de Nederlandsche Bank, terecht opmerkt, maar omdat stij gende bedrijfskosten en stijgende belastin gen de winstmarge en dus het kapitaals rendement bedreigen. Meer en meer komt men dan ook in ons land tot het inzicht dat van het nationaal inkomen niet een kleiner deel voor investeringen moet wor den gebruikt, maar dat de particuliere be stedingen en de overheidsuitgaven zullen moeten worden teruggedrongen om het verbroken evenwicht te herstellen. Dr. W. Drees Jr. heeft dezer dagen de noodzaak van investeringen op een hoog niveau en op lange termijn nog eens in het licht ge steld en betoogd dat het offer, dat ten behoeve daarvan door de werknemers moet worden gebracht, na verloop van enkele jaren zal kunnen worden gecompenseerd. Een stijging van de industriële produktie met circa 10 pet. per jaar moet naar zijn mening als doel worden gesteld, wat dan betekent dat van het nationaal inkomen tenminste 20 pet. zal moeten worden be spaard. Dit percentage is in 1955 bereikt, maar in 1956 was dit niet het geval en naar het zich laat aanzien zal ook 1957 het nood zakelijk geachte percentage niet halen, als geen maatregelen worden getroffen om de particuliere bestedingen en de overheids uitgaven naar beneden te brengen. Het feit dat West-Duitsland en Engeland het disconto hebben verlaagd, mag ver moedelijk als een bewijs worden gezien dat de regeringen de vrijwillige inperking van de investeringen reeds als voldoende be schouwen en die inperking niet verder door een hoge rente willen bevorderen. Ontspanning Het is niet mogelijk alle factoren, welke op de geld- en kapitaalmarkt van invloed zijn, te onderscheiden maar, gelijk wij eerder schreven, ziet men ook hier het ver schijnsel dat de wal het schip keert. Het nauwe verband tussen de geld- en kapi taalmarkt ten onzent en die in de omlig gende landen heeft er reeds toe geleid dat er kapitaal van het buitenland naar ons land terugvloeit en ook in Amsterdam enige ontspanning is ingetreden. Met name voor daggeld is deze vrij groot, maar ook op de kapitaalmarkt is zij duidelijk merk baar, zoals wel blijkt uit het groot succes van de 4% lening van de Nederlandsche Spoorwegen, welke a 98 pet aangeboden, kort daarna c.a. 102 pet. noteerde en zich thans nog op omstreeks pari kan hand haven, hoewel opnieuw een lening van hetzelfde rentetype a 98 pet. wordt aange boden. Ook de staatsobligaties hebben een koersstijging van l'/a a 3 pet. achter de rug, terwijl de preferente aandelen, waarbij men voor onbeperkte tijd van zijn rende ment verzekerd is, niet onbelangrijk in koers zijn gestegen. Zij, die in januari nieuwe gelden in obli gaties hebben belegd, zitten thans - zoals men dat zegt - op rozen, maar de aandelen markt als zodanig heeft var. de ontspan ning op de geld- en kapitaalmarkt tot dus ver nog niet geprofiteerd. De vraag welke nieuwe lasten het bedrijfsleven in het lopende jaar boven het hoofd hangen, is daarvan vermoedelijk wel de voornaamste reden. Ook ten onzent zijn de bedrijfswin sten over het jaar 1956 behaald, in vele gevallen lager dan die van 1955, terwijl tot dusver ook de dividenden beneden het niveau van het vorig jaar blijven. Maar ook hier zal men zich voor een overdreven pessimisme moeten wachten, nu het koers- peil, algemeen gesproken, in vergelijking met de hoogste-stand van 1955 en 1956 reeds aanmerkelijk is gedaald en het aan- delenrendement in vele gevallen 6 a 7 pet. bedraagt. Prof. dr. W. C. Mees, oud-hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen in staathuishoudkunde en statistiek, van wiens hand reeds vele publikaties onder meer over geldwaarde en economische de pressies zijn verschenen, heeft zich tot de ministerraad gewend met een voorstel om door het uitschrijven van waardevaste leningen een oplossing te vinden voor de problemen van kapitaalschaarste en over- bestedingen. Prof. Mees gelooft, dat het uitschrijven van waardevaste leningen, gebonden aan het indexcijfer van de kosten voor levens onderhoud leningen dus waarvoor men altijd een geldsbedrag terugkrijgt van ge lijke koopkracht een groot succes zouden worden, vooropgesteld, dat het publiek te voren op juiste wijze wordt voorgelicht en geestdriftig gemaakt. Het aanbod van leenkapitaal zou op deze wijze belangrijk toenemen, wat de rente stand zou drukken. Anderzijds zou veel geld aan de consumptieve sfeer worden onttrokken; prof. Mees meent namelijk, dat de consumptie van thans mede zo groot is, omdat er weinig belangstelling voor spa ren is, omdat men eraan twijfelt of het geld zijn waarde zal behouden. Als bijkomende voordelen ziet prof. Mees verder, dat door het instituut van de waar devaste leningen de mogelijkheid wordt geopend voor verzekeringsmaatschappijen om waardevaste polissen uit te geven, dat het overheidskrediet belangrijk kan wor den gesteund en dat de betalingsbalans gunstig kan worden beïnvloed, doordat er zeker ook buitenlandse belangstelling voor De vorming van een gemeenschappelijke Europese markt zonder gelijktijdige instel len van een Europees vrijhandelsgebied dient in elk geval vermeden te worden, zo hebben vooraanstaande personen uit het bedrijfsleven van het Westduitse indus triecentrum aan Rijn en Roer aan de re gering te Bonn doen weten. In een schrijven aan de Westduitse re gering spreekt de Kaïmer van Koophandel te Dusseldorp de vrees uit, dat de gemeen schappelijke markt de Westduitse douane- last aanzienlijk zal vergroten. Dit zal de concurrentiepositie van het Westduitse be drijfsleven slechter maken en de kosten van levensonderhoud doen stijgen, aange zien 72 percent van de Westduitse invoer niet afkomstig is uit de landen van de voor genomen douane-unie. De deel zeer zware offers, welke het Westduitse bedrijfsleven voor de douane-unie moet brengen, mogen geen aanleiding zijn om de douane-unie van de hand te wijzen, aldus het schrijven. Het is echter beslist nodig deze lasten te ver minderen door gelijktijdige verwezenlijking van douane-unie en vrijhandelsgebied. (DPA) ADVERTENTIE ADVERTENTIE BRAADPANNEN van 8.50 voor 3.50 MELKKOKERS van 5.75 voor 2-95 K.T.S. BUSSEN van 11.95 voor 5.95 KRUIDENBUSJES, 4 st. van 6.20 voor 2.95 Alles onbeschadigd en prima kwaliteit. TRAPPEN vanaf 1.60 per tred? Bij aankoop van een STRIJKPLANK vanaf 15.95 een MOUWPLANKJE voor halve prijs. DE KLOMPENCENTRALE Dr. Letjdsstraat 10 - Haarlem - Tel. 11784 WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten land maxima van giste ren. Binnenland: heden 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. Ons land bevond zich vandaag in een groot depressiegebied, waarin verschillen de lagedruk centra aanwezig waren. Bo ven Denemarken lag nog het centrum van het lagedrukgebied dat in de afgelopen da gen buien heeft veroorzaakt. Over Frank rijk trok een van de oceaan afkomstige Stockholm motregen o depressie, vergezeld van een flinke regen- qs^0 sneeuw n zone, naar het oosten. De grens van deze x<openhagen geheel bew. zzo regenzone lag over Zuid-Limburg. Aberdeen onbewolkt nw Tussen het lagedrukgebied in onze om- i3Ui3Xin zwaar bew n geving en een krachtig hogedrukgebied ij0n(jen boven Groenland staat over een groot deel Amsterdam van de oceaan en de Britse eilanden een J3russex krachtige noordelijke luchtstroming, waar- par;js mee koude lucht uit de poolstreken naar p,orcjeaux het zuiden wordt gevoerd. In deze lucht G-renokie komen regen-, hagel- en sneeuwbuien Nice voor. Deze koude lucht breidt zich in de Berlijn komende 24 uur ook over ons land uit, prankfort zodat ook bij ons regenbuien of enkele nat- Mütmhen te sneeuwbuien zullen kunnen vallen. In zLirieh de nacht en ochtend zal plaatselijk lichte Qenève vorst voorkomen. Het ziet er naar uit dat Locarno dit koudere weertype verscheidene dagen -yyenen zal aanhouden.Innsbruck Rome 16 februari Zon op 7.56 uur, onder 17.57 uur. Maan op 21.01 uur, onder 8.13 uur. Maanstanden 21 febr. laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 16 februari Hoog water: 4.48 en 17.00 uur. Laag water: 0.28 en 12.52 uur. Mallorca Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven geheel bew. n mist wzw regen windst. regen wnw regenbui w regen zw geheel bew. n zwaar bew. z regen ozo regen zzo regen z geheel bew. zzw regen windst. zwaar bew. zo zwaar bew. w geheel bew. zzo zwaar bew. wzw regenbui mist windst. mist nw geheel bew. zzw dichte mist windst. geheel bew. windst. licht bew. nno vlv. Z.-Limb. lichte regen o e. «3 *-> 1 -4 5 5 7 11 13 12 17 9 8 9 7 8 9 9 10 14 20 4 1 1 3 0 2 0 4 M 2 E U - V e c S 8 0,5 5 0 8 1 4 6 8 11 4 0 6 6 7 13 12 4 1 0,5 3 0 1 1 2 2 8 7 7 4 dergelijke leningen zou zijn. Tenslotte zou op deze wijze worden voorkomen, dat spaarders, wier vermogen zijn koopkracht verliest door een eventuele geldsontwaar- ding, tot de „vergeten groepen" gaan be horen. Aan het slot van zijn voorstel aan de ministerraad merkt prof. Mees nog op, dat het aanvaarden van een waardevaste rekeneenheid niet geheel nieuw is. Zo heeft bijvoorbeeld in 1609 de Amsterdamse Wisselbank als rekeneenheid een waarde vaste bankgulden ingevoerd naast het tel kens depreciërende courante geld. Argentijnse begroting Drie miljard pesos hoger dan de jaar lijkse begrotingen van de regering-Perón is de officiële begroting van de nieuwe Argentijnse regering voor 1957; de begro ting voorziet in uitgaven ten bedrage van 15.066 miljoen pesos. (UP). De „Egyptianisering" Een besluit van de Egyptische minister van Financiën verplicht de Franse en Brit se banken en verzekeringsmaatschappijen zich binnen een maand te „Egyptianise- ren". Het besluit geeft banden en maat schappijen van andere landen een jaar tijd om te voldoen aan de door kolonel Nasser op 31 januari ondertekende vorordeningen inzake „Egyptianisering". (AFP). Roterdamsche Bank n.v. In de donderdag gehouden jaarvergade ring van de Rotterdamsche Bank n.v. wer den de jaarstukken zonder meer goedge keurd en het dividend werd vastgelegd op 10 percent. Tot commissaris werd be noemd de oud-minister van- Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beven. Herbenoemd wer den mr. K. P. van der Mandele en de heer W. N. H. van der Vorm. (ANP). Nederlandse Bakkerij In de te Utrecht gehouden gewone al gemene vergadering van aandeelhouders der n.v. Meelfabrieken der Nederlandse Bakkerij te Rotterdam zijn de jaarstukken geedgekeurd en werd het dividend be paald op 11 percent. Industrie in Losset- De n.v. spinnerij „Roombeek" te Ensche dé zal een nevenbedrijf vestigen te Losser op het industrieterrein aan de Gronau- straat aldaar. De n.v. is van plan daar een gebouw te vestigen waarvan de kosten cir ca een miljoen gulden zullen bedragen. Men zal er ongekamde katoenen garens spinnen. Verwacht wordt dat er circa 100 personen te werk kunnen worden gesteld. (ANP). Philips Londen Tien grote Engelse fabrieken van radio buizen zijn donderdag ervan beschuldigd haar zaken op zodanige wijze te drijven, dat zij de concurrentie in de handel in elektronische buizen en kathodestraalbui- zen voor televisietoestellen beperken. Daarbij wordt „Muilarts" genoemd, een Philips-dochtermaatschappij, De Amerikaanse economie Dr. Murray Lee, secretaris van de com missie voor economische politiek van de vereniging van Amerikaanse bankiers, heeft te Columbus verklaard, dat de Amerikaanse economie de top bijna heeft bereikt. Hij voegde daaraan toe, dat „de meeste economen voorspellen, dat de pro duktie van het Amerikaanse bedrijfsleven omstreeks het midden van het jaar niet verder zal toenemen, doch eerder zich in dalende richtin,; zal gaan bewegen". Lee verklaarde verder nog, dat het gevaar be stond, dat een eventuele terugloping de ergste sedert het einde van de tweede we reldoorlog zou zijn. (Reuter). Hoewel de n.v. BEFO te Rotterdam na de liquidatie van de afdeling fournituren nog met vele moeilijkheden, onder andere gebrek aan ruimte en aangeschoold perso neel, te kampen heeft gehad, is zij er niet temin in geslaagd het boekjaar 1956 met een bescheiden winst af te sluiten. Het uit eindelijk winstsaldo beloopt f 24.288. Voor gesteld wordt dit in mindering te brengen van het verliessaldo vorig jaar, dat door de kleine winst van 1956 verminderd wordt tot f 463.554. De orderpositie begin 1957 laat zich tot dusver bevredigend aan zien. (Voor de beursberichten zie pag. 15) 48. Terwijl Panda zich los rukte van zijn belagers, ging buiten het hek van Malper- tus nog steeds het gesprek voort tussen de geheimzinnige olie-miljonair en de valse Graaf Isen Grim (die, zoals we weten, zich wederrechtelijk het geld had toegeëigend dat Joris zich, wederrechtelijk had toege- eigend). Het zakelijke aanbod van de mil jonair wekte Isen Grim's begeerte en hij riep geestdriftig uit: „Ha! Als ik Malper- tus koop, is al die olie van mij en die Goed- bloed heeft dan niets meer!" „Scherp op gemerkt, geachte zakengraaf!", prees de miljonair vriendelijk. „Hoe gaarne zou ik nog wat langer met u spreken over de aangename mogelijkheden, die zich voor u openen! Maar helaas - gij weet, hoe druk bezet het leven van een magnaat is! My ontbreekt de tijd voor kortswijl. Laat ons de zaak dus nu onmiddellijk afsluiten!" „Niets liever!", grijnsde Isen Grim - en met die woorden greep hij een valiesje, waarin al het geld zat dat nog over was van de tweehonderdduizend ducaten, die hij gestolen had. „Top! Hier is een kleine vooruitbetaling!" Jammer genoeg werd op dit ogenblik hun vertrouwelijk onderhoud gestoord door luide kreten - en opkijkend zagen zij, hoe Panda naderbij kwam hol len, in galop achtervolgd door de beide petroleumkoningen Barrel en Goudkraker. „Houd de dief!", brulden dezen uit volle borst. „Hij is het knechtje van die Goed- bloed, die ons een namaak-olieveld ver kocht!" „Wat?!!!", riep Isen Grim. „Na maak?" Intussen scheen de olie-miljonair geen behagen te scheppen in de wending, die de gebeurtenissen namen. Toermalijn. In de Braziliaanse staat Minas Gerais is een toermalijn (een roserood - of bruinachtig rood edelgesteente) uit gegraven met een gewicht van zes honderd gram, waarvan de waarde op vier miljoen dollar wordt geschat. Sati. In het dorpje nabij Agra, in India, heeft een zestigjarige vrouw zich op de brandstapel, waarop het stoffelijk overschot van haar echtgenoot aan de vlammen werd prijs gegeven, gewor pen. Gewaarschuwde politiemannen kwamen te laat, om de ongelukkige voor de vuurdood te behoeden. Dertien personen zijn gearresteerd, omdat zij niet hebben gepoogd de weduwe van haar daad (sati) terug te houden. Uitnodiging. De zestigjarige weduwe Lin da Gangiano uit Benevento in Zuid- Italië mag op kosten van president Eisenhower naar Washington reizen om haar broer te bezoeken die portier is van de senaatsgebouwen in Washing ton. Vorig jaar schreef zij aan de presi dent, dat zij haar broer in dertig jaar niet gezien heeft en geen geld heeft om de reis te betalen. Kavila. Het Praagse blad Lidova Demo- cracie meldt dat komende zomer in Tsjecho-Slowakije een soort coca-cola op de markt zal worden gebracht. De drank Kavila heeft dezelfde kleur als coca-cola, heeft een vanillesmaak en bevat coffeine. De communisten heb ben coca-cola altijd gebrandmerkt als een ongezonde drank, vervaardigd door Amerikaanse kapitalisten. Verboden. De Franse Nationale Vergade ring heeft een wetsontwerp aanvaard, waarin de verkoop van zwak-alcoholó- gische dranken aan kinderen beneden de twaalf jaar verboden wordt. Onrust. Drie jeugdige Duitsers zijn door een rechtbank te Dresden in Oost- Duitsland wegens „het werven van agenten voor de Amerikaanse geheime dienst" tot dwangarbeid van vijf tot tien jaar veroordeeld. De Oostduitse minister van staatsveiligheid heeft in een toespraak gezegd, dat „de imperia listische geheime diensten" vooral on rust willen stichten onder de'studenten, kunstenaars en journalisten. Raket. De Australische minister van Be voorrading heeft bekendgemaakt, dat bij proefnemingen op het Woomera- proefterrein met goed gevolg een „Sky- lark"-raket voor onderzoek van de stratosfeer is afgevuurd. De raket, die een hoogte van 161 kilometer moet kunnen bereiken, kwam tot minder dan vijftien kilometer hoogte in een vrij vlakke baan met een lengte van 46 kilometer. Huwelijk. Met 21 schoten uit een antieke vuurmond is donderdag het huwelijk tussen de 25-jarige prinses Marie Louise van Bulgarije en de Duitse prins Karl Vladimir Zu Leiningen in Amor- bach bekendgemaakt. De prinses is dochter van (wijlen) koning Boris en koningin Giovanna van Bulgarije en een kleindochter van Victor Emmanuel van Italië. De kerkelijke inzegening van het huwelijk zal woensdag in de Grieks orthodoxe kerk in Cannes ge schieden. Vriendschap. Spanje en Saoedi-Arabië zullen, als uitvloeisel van de bespre kingen, die koning Saoed te Madrid heeft gevoerd, op korte termijn een vriendschapsverdrag sluiten. Spanje en Saoedi-Arabië zullen in het nabije Oos ten nauw samenwerken, aldus een Spaanse verklaring. Ontslag. President Eisenhower heeft het ontslag aanvaard van Robert Tripp Ross, onderminister van Defensie, naar wiens handelwijze ten aanzien van legercontracten de Senaat een onder zoek had ingesteld. Zijn echtgenote leidt een onderneming aan wie h,et vo rige jaar contracten tot een bedrag van vijf miljoen dollar zijn gegund. Spreiding. De Amerikaanse luchtmacht is van plan haar vliegtuigen meer over de Verenigde Staten te verdelen om te verhinderen, dat een eventuele aan valler genoeg bommenwerpers zou kunnen vernietigen om een beslissende tegenaanval te verijdelen, zo heeft generaal Thomas White, plaatsvervan gend stafchef van de Amerikaanss luchtmacht meegedeeld. Generaal Max well Taylor, stafchef van het Ameri kaanse leger, heeft verklaard, dat de dag niet ver meer is dat „beide partijen in de wereld in staat zullen zijn elkaar in een onbeperkte oorlog met kern wapens te vernietigen". IN HET JAAR 141? verscheen in Duits land een haveloze horde van vreemde mensen, gekleed in lompen van de meest uiteenlopende kleuren. Aan het hoofd van deze horde reden een dozijn mannen te paard, wier kleding zich door een fel rode kleur onderscheidde van de schrille en wisselende kleursoorten, die de vodden der anderen kenmerkten. De ruiters wier pen zich op als de leiders van de ongeregelde menigte en ver klaarden desgevraagd, dat zij uit Beneden-Egypte afkomstig waren en thans een zevenjarige boetetocht ondernamen, omdat zij tegen het Christendom had den gezondigd. Voorts toonden zij brieven van keizer Sigis- mund, die hun toestond vrijelijk door de Duitse landen en steden te trekken. Door het verhaal van de boetetocht werd de middeleeuwse bevolking van de Duitse landen zó geïmponeerd, dat er een bijge lovige eerbied voor dit ongeregelde volkje ontstond, waarvan de vreemdelingen dank baar gebruik maakten door naar hartelust te stelen en te roven zonder dat hun een haarbreed in de weg werd gelegd. Althans in de eerste tijd. Deze vreemdelingen, die we in navol ging van het spraakgebruik zigeuners zul len noemen, verschenen precies 10 jaar later in Parijs. Dat was echter niet de eerste kennismaking die Frankrijk met dit volkje had, want reeds in 1388 blijken de zigeuners in Abbeville officiële betrekkin gen met de autoriteiten te hebben onder houden. Wanneer ze in Engeland arri veerden, is niet bekend. Waarschijnlijk zal de invasie daar te lande aanzienlijk later zijn geschied, want pas in 1596 wordt mel ding gemaakt van een proces tegen 196 Egyptenaren of Bohémiens, zoals de zigeu- ners destijds daar werden genoemd; de beklaagden schenen de bepalingen, die tegen de zigeuners waren opgesteld, te hebben overtreden, zodat we mogen aan nemen, dat de vreemdelingen in die tijd in ieder geval al betrekkelijk lang in En geland bekend waren. Uit een en ander kunnen we afleiden, dat als het land van herkomst der zigeu- ners, dank zij het verhaal dat de zigeuners hierover zelf hadden opgehangen, in brede kring Egypte werd aange nomen. En indien het dan niet Egypte was, dan toch in ieder geval Bohemen. (Dat het verhaal van de zevenjarige boetetocht van a tot z ver zonnen was, behoeven we, na de jaartallen die u heeft gelezen, gelukkig niet eens te bewijzen; het doet bovendien ook weinig terzake). De geschiedenis over Beneden-Egypte, uit welk land de zigeuners zouden stam men, moeten we óók niet al te ernstig nemen. In die dagen kon in dergelijke ge bieden moeilijk navraag worden gedaan, omdat Egypte onder Arabische heerschap pij stond en de verhoudingen tussen Chris tenen en Moslims niet door hartelijke broederschap werden gekenmerkt. Bezien we dus de feiten, die Westerse bronnen ons noemen, dan kunnen we al leen vaststellen, dat de zigeuners op het eind van de 14de en in het begin van de 15de eeuw in West-Europa zijn binnen gekomen. Van hun afkomst weten we nu nog niets. Maar gelukkig zijn er nog an dere mogelijkheden om dit vraagstuk te benaderen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. Pétillon

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2