Uitgaan in Haarlem PHILIPS TAD DES LEVENS Groen &Co De leerling van Doctor Marciolo Agenda voor Haarlem BEDSPREIEN »Photoflux« Jopie Koopman terug in het theater 28.50 De negen Muzen Royal Ballet toch naar Moskou J VRIJDAG 15 FEBRUARI 1957 TONEEL EN DANS MUZIEK DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN Na film, operette en variété nn bij „het grote toneel' ONS VERVOLGVERHAAL DOOR JOSEPH L. E1NANDER 21 GARAGE DEN HOUT Tolstoi aan de top in de Index translatonium Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders Zaterdag 16 februari, Stadsschouwburg, 20.15 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voorstelling van Arthur Miller's „Van de brug af gezien". De voornaamste mede werkenden zijn: Jopie Koopman, Sigrid Koetse, Ko van Dijk, Frans 't Hoen, Ram ses Shaffy en regisseur- Henk Rigters. Zondag 17 februari, Stadsschouwburg, 20.15 uur: De Nederlandse Comedie geeft een herhaling van Arthur Miller's „Van de brug af gezien" onder regie van Henk Rig ters met onder meer Jopie Koopman en Ko van Dijk. De decors zijn van Harry Wich. Maandag 18 februrai, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" geeft een abonnementsvoorstelling van „Dundo Ma- roje's dukaten" van de Joegoslavische schrijver Marin Drzic onder regie van dr. Marko Fotez van het Joegoslavische Theater in Belgrado. Medewerkenden zijn onder meer Hetty Beck, Lies Franken, Johan Walhain, Gerard Hartkamp, Frans van der Lingen, Wim Kouwenhoven en Cruys Voorbergh. Dinsdag 19 februari, Stadsschouwburg, 20 u.: De toneelgroep „Theater" herhaalt „Dun- do's Maroje's dukaten" van Marin Drzic als abonnementsvoorstelling. Medewer kenden zijn behalve de hierboven genoem den: Fientje Berghegge, Wim Hoddes, Ad Noyons, Siem Vroom en Henk Schaer. Woensdag 20 februari, Stadsschouwburg, 20 uur. De toneelgroep „Theater" speelt nog maals „Dundo Maroje's dukaten" onder regie van Marko Fotez, die behalve regis seur van het Joegoslavisch Theater orga nisator is van het zomerfestival in Du- brovnik. Donderdag 21 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" geeft de laatste abonnementsvoorstelling in een reeks van vier van „Dundo Maroje's du katen". 's Middags om 14 uur wordt de matinee gegeven voor de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen. Vrijdag 22 februari, Stadsschouwburg, 20.15 uur: De Nederlandse Comedie geeft voor de vereniging „Geloof en Wetenschap" een voorstelling van Arthur Miller's „Van de brug af gezien" onder regie van Henk Rigters. De voornaamste medewerkenden zijn Jopie Koopman, Sigrid Koetse en Ko van Dijk. De decors zijn van Harry Wich. Vrijdag 15 februari, Concertgebouw, 20 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft onder leiding van Marinus Adam en met solistische medewerking van de pia nist Leendert Huges. voor het P.E.N. een uitvoering van de Haffner-symfonie van Mozart, het Eerste Pianoconcert van Beet hoven en de Vijfde Symfonie v. Dvorsjak. Zaterdag 16 februari, Vleeshal, 20 uur: „Die Haerlemsche Musyckcamer" geeft tot be sluit van de viering van het tienjarig be staan een concert waarbij alle medewer kenden gekleed zijn in de stijl van Lode- wijk XIV. Solisten zijn de violist Jan Bresser en de claveciniste Gertrude Mac- laine. Er wordt een uitvoering gegeven van Vivaldi's „De vier jaargetijden", het Clavecimbelconcert van F. X. Richter, het Concert voor twee fluiten van Telemann en enkele werken van Mozart. De heer Harry Prenen houdt hierbij een inleiding. Het geheel staat onder leiding van André Kaart. Zondag 17 februari. Muziekschool, 14.15 uur: Leerlingen van de pianoklasse van mejuf frouw Frieda Hoogerwerf geven de 138ste muziekschool-uitvoering met werken on der meer van Bach, Haydn, Beethoven, Grieg, Schubert, Brahms, Mendelssohn en Chopin. Maandag 18 februari, Grote Markt, 15.30 16.30 uur: De stadsbeiaardier Arie Peters bespeelt het carillon van de Grote Kerk. Dinsdag 19 februari, Concertgebouw, 19.30 uur: De heer Paul Chr. van Westering ADVERTENTIE .BINNENHUISJE" No 10. (Frits Flits:) Zo'n mannelijke huishoudklus Kan klucht of drama zijn en dus Houd ik het flitslichtapparaat Constant in welgevulde staat. En flitsend kreeg ik menigmaal Een leuk-voor-later-beeldverhaal. Van kamerkiekjes bovenal Maakt „Photoflux" een licht geval. (Allemaal Wij nemen Philips „Photoflux"! Bij ieder filmpje een paar stuks! houdt een inleiding bij het concert, dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest zal geven. Dinsdag 19 februari, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft onder leiding van Jan Out, dirigent van het Gelders Orkest, met solistische medewerking van de violist Henryk Szering, een uitvoering van de „Musique pour faire plaisir" van Strate gies de Symfonie Espagnole van Lalo en de Vierde Symfonie van Dvorsjak. Woensdag 20 februari, Zomerlust Santpoort, 20 uur: De gemengde zangvereniging „Vox huma.na" geeft haar jaarlijkse concert met werken van Mozart, Haydn en Wobel. Solistische medewerking verleent de aan het Twents Operagezelschap verbonden tenor Simon van der Geert. Woensdag 20 februari. Concertgebouw, 20 u.: Jubileumconcert van het Postaal Mannen koor met medewerking van het Noord hollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam en solistische medewerking van de bas-bariton Herman Schey. Er worden onder meer werken uitgevoerd van Diepenbrock. Mozart, Ros sini, Schubert. Wagner, De Kerle en Grieg. Het koor staat onder leiding van P. J. Potgieser. Woensdag 20 februari. Concertgebouw, 12.30 uur: De organist Albert de Klerk geeft weer een pauzeconcert, ditkeer met wer ken van Couperin, De Wolf, Milhaud en Pierné. Donderdag 21 februari. Concertgebouw, 20 uur: Herhaling van het jubileumconcert van Haarlems, Postaal Mannenkoor met medewerking van het Noordhollands Philharmonisch Orkest en de bas-bariton Herman Schey. Vrijdag 22 februari, Concertgebouw, 20 uur: Willem Andriessen speelt als eerste in de populaire pianistenserie, die drie recitals omvatten. Hij geeft een uitvoering van werken van Chopin. Vrijdag 22 februari, Minervatheater, 20.15 u.: Voor de Hcemsteedse Kunstkring geeft het Hekster-Kwartet een uitvoering van werken van Schuman, Mozart en Franck. Medewerking verleent de pianiste Miep van Luin, „GELOOF EN WETENSCHAP" Vrijdag 15 februari. Stadsschouwburg, 20 u.: Mr. Jan Derks houdt een voordracht over „De humor en het kind". Maandag 18 februari, Brinkmann, 20 uur: Jan Glissenaar houdt de eerste van drie voordrachten in de cursus „Met de Jeep express door Afrika en zuid-Azië". Vrijdag 22 februari, Stadsschouwburg. 20.15 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voorstelling van Arthur Miller's „Van de brug af gezien". Zie de rubriek „Toneel en dans". VOLKSUNIVERSITEIT Vrijdag 15 februari, Minervatheater, 20 uur: De pianist Sas Bunge geeft een recital met werken van Bach, Brahms, Bartök, Rudolf Escher en Ravel. Maandag 18 februari, Frans Halsmuseum, 20 uur Dr H. S. Visscher, leraar van het Eerste Christelijk Lyceum, houdt de eer ste van drie voordrachten over „Experi- - mentele poëzie". Woensdag 20 februari, Frans Halsmuseum, 20 uur: Prof. dr. F. van Thienen, hoog leraar in Amsterdam, spreekt over „Het kostuum in de achttiende en negentiende eeuw". De lezing wordt geïllustreerd met lichtbeelden. Woensdag 20 februari, Coornhertlyceum. 20 uur: De heer L. Postma houdt de vijfde voordracht in een boetseercursus van zes Lessen. Donderdag 21 februari, Rembrandttheater, 21.15 uur: Voor de Volksuniversiteit waar in opgenomen de H.K.G. wordt de film „Le silence d'Or" van René Clair vertoond. In het voorprogramma „Crin blanc" van A. Lamorisse over jacht op een wild, wit paard. AMATEURTONEEL Zondag 17 februari, gebouw St. Bavo, 20 u.: De k.a.b.-groep „De spelers van St. Frans" geeft een opvoering van „Je kunt het toch niet meenemen" van George S. Kaufman en Moss Hart in de vertaling van A. Hauer. Joh. Kraaij heeft de regie. FILMVOORSTELLINGEN Rembrandttheater: Zondagochtend 11 uur vertoning van de Italiaanse film „Het ver loren continent". Lidotheater: Zondagochtend elf uur ver toning van de muziekfilm „Hongaarse rapsodie". Studiotheater: Zondagochtend 11 uur ver toning van „Das Land des Lachelns" naar de gelijknamige operette van Franz Léhar. Cinema Palace: Zondagochtend 11 uur ver toning van „Kinderen der liefde" (Les en- fants de l'amour) met Claude Pascal. ANDERE BIJEENKOMSTEN Vrijdag 15 februari, Wiiheiminakerk Heem stede, 20 uur: De christelijke zangvereni ging „Heemstede" geeft met medewerking van het Hillegoms Jeugdkerkkoor een uit voering. Jopie Koopman, zoals men haar zich misschien uit de film „Het was 1 april" herinnert. Zij heeft thans de rol van Mimi Boesnach in Van de brug af gezien" (zaterdag in Haarlem) overgenomen. Zaterdag 16 februari, hotel Vreeburg Bloe- mendaal, 20 uur: De christelijke muziek vereniging „Sursum" geeft een uitvoering met werken van onder meer Bach, Zehle, Delfort, Boedijn en Hume. Na de pauze treedt het cabaretgezelschap „De Prik kers" op. Maandag 18 februari. Prinses Beatrix school, 20 uur: Voor het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling spreekt de heer Leumes over „Vakantiemogelijkh-dcn in Duitsland". Maandag 18 februari, Brinkmann, 20 uur: Voor de Studievereniging voor Psychical Research spreekt de heer W. J. Gorter over „Kundalini - Yoga en parapsycholo gie". Maandag 18 februari, Concertgebouw, 20 u.: Voor de Nederlandse Reisvereniging treedt op het Zwitsers koor Canterini del Cere- sio, met vertoning van kleurendia's over Tessin. Woensdag 20 februari, Teisterbant, 20.30 u.: De schilder Frans Verpoorten en de kreef ten visser Steketee uit Yerseke verzorgen een oesterfeest met toelichting over de mossel- en oestercultuur, de weervisserij en de jacht op pijlstaartroggen. Er worden tevens lichtbeelden vertoond. Woensdag 20 februari, Brinkmann, 20 uur: Voor de Nederlandse Genealogische Ver eniging spreekt de heer F. E. Farwerck over „Huismerken". Woensdag 20 februari, Brinkmann, 20 uur: Voor het Humanistisch Verbond spreekt prof. J. J. Fahrenfort over „Moraal van volken op verschillende trappen van be schaving". Donderdag 21 februari. Kleine Brinkman, 20 uur: Voor het genootschap Nederland Engeland wordt een filmvertoning gegeven met onder meer als onderwerpen Nigeria groet de koningin van Engeland, Ko ninklijk Schotland, Oude Engelse gewoon ten en Dit is Londen. Donderdag 21 februari, Brinkmann, 20 uur: Voor de Koninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging spreekt dr. W. Kruyt over het onderwerp „Uit het leven der insecten. „De lezing wordt met kleu rendia's geïllustreerd. Huis van Looy: Tot en met 24 februari wordt onder auspiciën van de commissie ter bevordering van de culturele en esthe tische vorming van de rijpere schooljeugd de jaarlijkse tentoonstelling gehouden van reprodukties naar werken van klassiek moderne meesters. Ook dit jaar zijn nieu we aanwinstente melden zoals: de Guer nica van Picasso en werken van Severini, Braque, Marc, Lurpat, Van Gogh en Munch. Tevens kon een uitgebreide collectie aan de verzameling worden toegevoegd van uitstekende drukken naar tekeningen en grafiek van meesters als: Degas, Seurat, Renoir, Toulouse Lautrec, Maillol, Signac en Gromaire. De expositie is dagelijks ge opend vc.i 1012.30 en van 13.3017 uur. 's Zondags van 1417 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend don derdags van 1012.30 uur en van 13.30 17 uur en zondags van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoonstel ling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van Wie zaterdag of zondag in de Haarlemse Schouwburg naar „Van de brug af gezien" van Arthur Miller door de Nederlandse Comedie gaat kijken, zal bemerken dat de rol van Mimi Boesnach (die thans deel uit maakt van de bezetting van „Home, sweet home") is overgenomen door Jopie Koop man. Stellig roept deze naam herinneringen wakker. Velen zullen haar immers nog kennen uit de Nederlandse speelfilms van de dertiger jaren. „Bleke Bet" was haar eerste film. Daarna volgden „Malle Ge vallen" (met Johan Kaart) en „Op Stap" (waarin Louis Davids het liedje zong: „Als je voor een dubbeltje geboren bent...."). Na de oorlog kwam zij nog eens op het witte doek terug, in „Niet tevergeefs" van 1948 namelijk, een film die wèl tevergeefs werd gemaakt, want een groot succes is deze niet geworden. Jopie Koopman debuteerde als zangeres in de revue „Europa lacht weer" van Louis Davids, toen zij zeventien was. Daarna ging zij drie jaar op tournee met een zeer speciaal variéténummer door vele landen. Er kwamen liederen van Schubert en Mo zart in voor, wist zij zich nog te binnen te brengen, toen wij naar haar theaterver leden informeerden. Zij was mede voor dit optreden uitgenodigd dankzij haar stu die aan het conseryatorium. Toen het va riétégezelschap naar Amerika vertrok, kreeg zij - nog steeds minderjarig zijnde - geen toestemming van haar ouders deze reis mee te maken. In die tijd begon net de ADVERTENTIE Wij ontvingen: nieuwe collectie CHENILLE 2-pers KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 1015 uur dagelijks en zondags van 1315 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen- tiendeden twintigste eeuw. Tekeningen on der meer van Rembrandt, Michelangelo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werk dag (behalve maandag van 1115 uur) en de eerste zondag van iedere maand van 1315 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 1017 uur, des zon dags van 1316 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide uitsluitend op aanvrage voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17 Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 912 en van 1418 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede Historische stoommachines. Dagelijks geopend van 912.30 en van 13.30—16 uur. Galerie Espace: Van maandag 18 fetorauri tot 9 maart wordt een expositie gehouden van tekeningen, aquarellen en gouaches van Bertini, Buchheister, Hundertwasser, Schultze en anderen. De galerie is dage lijks geopend van 11 tot 17 uur. V 8? Lodo spoedde zich naar het laboratorium en ging daar op zoek naar de fles met de drank, die doctor Marciolo zijn menselijke gedaante moest terug geven. „Extractum Sargilium Extractum Sargilium"mompelde hij, rondkijkend. „Waar staat de fles nou? Wat vervelend toch ook, al die wonderdrankjes!" Eindelijk, hadaar zag hij een donkergroene fles staan, met het etiket: Extrac tum Sargilium er op. Vlug nam hij de fles op, om die naar de kamer van de doctor te brengen. Maar oweedaar glipte dat gladde ding hem opeens uit de handenI filmindustrie in Duivendrecht op gang te komen en kreeg zij daar haar eerste kan sen. Zij is nadien opgetreden in talrijke ope rettes en cabaretvoorstellingen, ook in revues. Bij het uitbreken van de oorlog was zij aan het gezelschap van Jacques Bijlevelt in het thans verdwenen Haagse Scala verbonden, waar zij een grote popu lariteit genoot. Daar vervulde zij hoofd rollen in komedies-met-coupletten en de buteerde zij als actrice, in volksstukken en in „Hannele's hemelvaart" van Hauptmann onder meer. Direct na de bevrijding trad zij met de filmproducent Ter Linden in het huwelijk. Hoe is zij nu bij de Nederlandse Comedie .terecht gekomen? Eigenlijk heel toevallig. Een paar weken geleden werd voor de televisie de Amerikaanse showfilm „Okla homa!" vertoond. Ter inleiding daarvan kreeg Guus Oster, directeur van het ge noemde gezelschap, tot taak haar een inter view voor de camera's af te nemen. De bedoeling van dat vraaggesprek was het zoeken van overeenkomsten en verschillen tussen de tegenwoordige „musicals" en de vroegere „operettes". Tijdens het napraten zei Guus Oster iets in de trant van: „Wat jammer dat je tegenwoordig toch nooit meer iets doet in het vak". Waarop zij ongeveer antwoordde: „Om je de waarheid te zeggen, loop ik al een hele tijd naar een gelegenheid uit te kijken". Drie dagen later stelde Guus Oster telefonisch aan Jopie Koopman voor de plaats van Mimi Boes nach (die ook uit de kringen van revue en operette komt) in „Van de brug af gezien" op te nemen, zoals dat heet. Het ziet er naar uit, dat zij in de naaste toekomst nog wel meer rollen gaat spelen, ook nieuwe creaties. Zonder tevoren het kostuum te hebben gedragen, zonder „generale" in decor met alle requisieten op het toneel, met als enige voorbereiding een paar repetities in de koffiekamer, heeft zij deze week in Delft in een voorstelling voor studenten haar rentrée op de planken gemaakt. „Ze heb ben me er doorheen gesleept. Het gaat nu heerlijk!" zei ze ons vanmorgen. De toe voeging, dat zij er „nog helemaal opge wonden" van is, was overbodig, want de geestdrift trilde hoog door in haar stem. Expositie Op zaterdagmiddag 16 fe bruari zal in het museum „Het Catharina Gasthuis" in Gouda een tentoonstelling worden geopend van werken van Agnes van den Brandeler getiteld: „Spaanse im pressies" bestaande uit schilderijen, teke ningen en aquarellen. De tentoonstelling blijft geopend tot en met 17 maart. ADVERTENTIE Het feilloze flitslampje ^3 CT LONDEN (UP) De administrateur van Covent Garden, David Webster, heeft woensdag gezegd, dat het Royal Ballet met vreugde het eertijds uitgestelde bezoek aan Moskou zal brengen. Het Royal Ballet, dat nog niet lang geleden alleen maar Sadler's Wells Ballet heette, zou al enige tijd gele den een bezoek hebben gebracht aan de Russische hoofdstad, maar dit werd gean nuleerd als gevolg van de toestand in Hon garije. Webster zei, als commentaar op de Russische mededeling, dat Rusland ver heugd zou zijn de verbroken of opgeschorte culturele betrekkingen te hernieuwen: „Het verheugt mij zeer, dat Moskou deze stap tot toenadering heeft gedaan. Als de tijd er rijp voor is, zal het de balletgroep een ge noegen zijn om te gaan". V „Wanneer ik zeg „vooruitgang", dan bedoel ik niet eenzijdig de technische ontwikkeling, waarvan Life City ongetwijfeld een schitterend voorbeeld zal zijn, doch vooral ook de vooruitgang in menslievendheid en eer bied voor het leven. Want deze factoren maken in wezen elke vooruitgang tot een waarachtige. De atoomenergie, die wij plegen te beschouwen als een der grootste over winningen onzer geleerden en technici op de natuur, zou waardeloos en zelfs kwaadaardig zijn, wanneer zij slechts de boze hartstochten zou dienen. Life City zal een mo nument worden van mentale, innerlijke vooruitgang, van echte beschavingsontwikkeling en ik prijs mij ge lukkig dat deze idee op Amerikaanse bodem, door Ame rikanen gebaard werd. Ik zie met grote vreugde de in stemming en medewerking, die het Amerikaanse volk ailerwege aan de initiatiefnemers betoont en ik ben er van overtuigd, dat de wereld ons dankbaar zal zijn voor deze bijdrage tot het geluk der mensheid. Wij moeten met onze vindingen, onze energie en onze wetenschap de wereld beter bewoonbaar maken, onze eerbied voor het leven onzer naasten demonstreren en het lijden ver minderen, waaraan de volken blootstaan. Als beschaafde mensen hebben wij deze plicht en ik geloof dat niets onze naam als vredelievend, geciviliseerd volk beter kan uitdragen dan de vervulling van deze plicht." De tientallen headlines, die deze toespraak tot de journalisten bevatte, werden er door de kranten ijverig uitgepuurd en op deze wijze was de internationale be langstelling in korte tijd gewekt. Uit alle landen der wereld bereikten verzoeken om inlichtingen de admini strateurs der stichting, die intussen onder president schap van dokter Malloway met de voorbereidende werk zaamheden was begonnen. Life City was niet langer een vaag idealisme in het brein van een geschokt man het was een realiteit ge worden, die ieder uur scherper gestalte kreeg. Amerika had besloten „to do something about it", na dat het door de lichte tik van dokter Malloway's tele visierede was gewekt uit zijn gezapige sluimering. Het was wel duidelijk, hoezeer het verlangen naar veiligheid alle Amerikanen beroerd had, al hadden zij er nooit ge zamenlijk en in zo overtuigende demonstratie uiting aan gegeven. Galotti en Malloway hadden de sneeuwbal aan het rollen gebracht, die ergens ip de besneeuwde helling van het Amerikaanse leven zat vastgeklemd. Amerika wenste als één man veiligheid en geluk. Zoals ieder volk deze twee dingen wenst, doch er nooit of zel den massaal over spreekt. Amerika had gewacht op de man, die deze veiligheid zou kunnen' bewerkstelligen zonder te vervallen in nutteloze mijmeringen over vroe gere ,techniekloze tijdperken. Deze man had de wonde ren van vernuft en technische kracht gemengd met en dienstbaar gemaakt aan zijn uitzonderlijke innerlijke be schaving, die tenslotte in ieder mens latent aanwezig is. Hij had de formule gevonden, waarmede de vooruitgang kon worden gepaard met de humaniteit. Deze uitspraak deed een arbeidersvoorman uit een grote staalfabriek in het Westen in veel krachtiger bewoordingen. Hij zond de opbrengst van een collecte onder het personeel zijner fabriek met een kort briefje erbij. „Het is eigenlijk de mocratie, wat u, dokter Malloway en de heer Galotti in praktijk hebben gebracht," schreef hij. „Al teveel wordt het woord democratie als een politiek begrip gezien," vervolgde het briefje. „Wij arbeiders, die een strijd in* dienst van de democratie voeren, weten heel goed dat het ganse maatschappelijke leven en ook ieders persoonlijke leven doordrenkt moet zijn van de wil, het leven beter en veiliger voor elkander te maken. Er zijn nog heel wat dingen te doen, voordat we een vol ledige, ideale maatschappelijke democratie zullen heb ben. Doch het wegnemen van de rechteloosheid der weg gebruikers en het verhinderen van de dictatuur van het verkeer noem ik een zuiver staaltje democraische voor uitgang. En daarom is ons offer, dat ik u hierbij doe toe komen, met grote vreugde gebracht." Dokter Malloway ontving talrijke merkwaardige en ontroerende epistels, doch één ervan wekte zijn zeer speciale belangstelling. Het was van een chirurg in Pitts burg, een zekere dr. Flowerson, die hem als collega met warme bewoordingen gelukwenste. Doch dr. Flowerson schreef verder: „Het heeft mij aangegrepen, dat de kleine Susan Richardson niet volledig door uw behan deling is hersteld. Ik ken uiteraard niet precies de aard van haar letsel, doch ik heb zelf talrijke ruggegraats- kwetsuren behandeld en mijn ervaring is, dat de medi sche wetenschap op dit terrein geneigd is te weinig ver trouwen te stellen in de techniek. Ik ben specialiteit in het aanbrengen van prothesen in wervels en gewrichten, en ik zou graag eens met u confereren over de kleine Susan. Wie weet. Dokter Malloway liet deze brief aan Galotti zien, die aanstonds met levendig armgezwaai de mening te kennen gaf dat dr. Flowerson met de meeste spoed moest wor den ontboden. Malloway trok een bedenkelijk gezicht, aangezien hij maar al te goed op de hoogte was van de zware beschadigingen die Susan's invaliditeit veroorzaak ten. „Wij mogen haar geen valse hoop geven," zei hij. Galotti sloeg de ogen ten hemel en hief de armen in een wanhoopsgebaar boven zijn hoofd. „Maar ons werk is niet volmaakt als' Susan levenslang invalide blijft!" klaagde hij. „Alle dagen en nachten moet ik er aan den ken. Mijn hoop op haar volledige genezing kan niemand mij ontnemen. Ook dokter Malloway niet, die mijn beste vriend is." Malloway glimlachte. Er was tussen de twee mannen gedurende de afgelopen maanden een hechte genegen heid ontstaan, gebaseerd op een volledig begrip voor el kander. Dokter Malloway wist, dat hij in één opzicht de levendige, impulsieve Zuid-Amerikaan onmogelijk kon volgen: namelijk in diens koppige, vaak op niets anders dan kinderlijk vertrouwen gebaseerd enthousiasme voor onmogelijk lijkende mogelijkheden. Dat was gedurende de koortstachtige met vele teleurstellingen gemengde ac tiviteit in dienst van Life City wel duidelijk gebleken. Galotti had met zijn naïeve geestdrift vaak het absurde mogelijk gemaakt. Docht wat Susan betreft, kon Galotti's fantasie weinig bereiken. Malloway had geconfereerd met specialisten uit heel Amerika. Hij was naar medische congressen ge weest en had rapporten opgevraagd uit beroemde medi sche centra over de ganse wereld. En dit alles in de vage hoop dat ergens een man zou opduiken, die de stap had gezet over de grens, waardoor Susan's genezing werd tegengehouden. De grens der wetenschap, die weliswaar in de loop der geschiedenis telkens en telkens weer op bijna wonderbaarlijke wijze werd teruggedrongen, doch die desondanks een grens bleef, waar het kunnen der medici ophield. En nu diende zich deze onbekende dokter Flowerson uit Pittsburg aan. Was hij een fantast? Een over het paard getilde zonderling, die zich verbeeldde dat hij het nie mandsland van de medische onmogelijkheden was bin nengedrongen? Dokter Malloway kende dit soort dok toren. Ieder land had ze. (Wordt vervolgd). Nieuwe brug. Bij de stormvloedkering over de Hollandse IJsel wordt thans een brug gebouwd. Als deze gereed is, zal het verkeer tussen de Krimpenerwaard en Rot terdam geen gebruik meer behoeven te ma ken van de pont in Krimpen aan de IJsel. Op de afgedankte spoorbaan naar Rotterdam zal een veg worden aangelegd, waardoor het verkeer dan geen gebruik meer behoeft te maken van de kronkelende dijk langs de Hollandse IJsel. Kwakzalverij. De substituut-officier van Justitie bij het kantongerecht te Apel doorn heeft een boete van 3000 geëist tegen de kruidkundige H. van der W. uit Apel doorn, die beschuldigd werd onbevoegd ge neesmiddelen bereid te hebben en deze voor een geneeskundig doel tegen betaling te hebben geleverd. Vijfenzestig jaar. De secretaris der ge meente Amsterdam, mr. G. C. Spruijt, die donderdag zijn 65ste verjaardag vierde, is ten stadhuize gehuldigd. Nadat hij was ont vangen door het college van B. en W., wachtte hem een felicitatie van drie vrou welijke raadsleden. Voorts werden hem sigaren geoffreerd door de chefs der afdelin gen. Mr. Spruijt zal de gemeente, die hij 20 jaar, waarvan 11 jaar als secretaris, heeft gediend, eind 1957 met pensioen verlaten. Zeepost. De Kamer van 'oophandel te Amsterdam heeft er bij P.T.T. op aangedron gen de verzending van zeepost te bespoedi gen. Het is geen uitzondering, zo zegt de Kamer, dat stukken met een bestemming in Amerika, pas na drie weken of soms nog langer hun bestemming bereiken. ADVERTENTIE RENAULT 4 en RENAULT DAUPHINE resp. ƒ4190.— en 5580.—. Door zeer lage afschrijving en laag brand stofverbruik het summum van economie. In de „Index translatonium", het ver slag der vertaalde boeken over 1955, dat maandag door de Unesco in Parijs werd gepubliceerd, wordt vastgesteld, dat van Tolstoi in het algemeen de meeste boeken werden vertaald. In 1955 werden in drie entwintig landen, sommige met verschil lende talen of dialecten, alle of enkele werken van Tolstoi vertaald uitgegeven. Shakespeare staat in deze internationale rangschikking als tweede genoteerd. Hij wordt gevolgd door Hans Christiaan An dersen, Maxim Gorki, Anton P. Tjechov, Honoré de Balzac en Jack London. In Rusland zijn voorts de meeste vertalingen gemaakt van de verhalen van Jules Verne. Ook in Joegoslavië, Tsjechoslowakije en Italië werd veel van Verne vertaald. In het bestaan van de „Index translatonium" is Lenin echter kampioen. In de jaren, die sinds zijn eerste publikatie zijn verstreken, werden in Rusland 328 vertalingen van zijn 371 titels gemaakt. Buiten Rusland verschenen zijn vertaalde boeken in nog drieënveertig landen. Voorts staat Rusland met 4282 vertalingen aan de top. Duitsland volgt met 2056 vertalingen. In Nederland verschenen 1104 vertalingen, hetgeen in deze rangschikking een zevende plaats be tekent. Verder stelt het verslag nog vast, dat van de vrouwelijke auteurs het meeste werd vertaald van Agathe Christie, dat men in Japan de meeste belangstelling heeft voor filosofische werken en dat de „detectives" het grootste deel van de ver talingen vormen. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 VRIJDAG 15 FEBRUARI Minerva: „Davy Crockett" 14 jaar, 8.15 u. Frans Hals: „Voor jou heb ik gezondigd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Ballast der wanhoop", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Aan randing", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De dochter van de ambassadeur", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De vrouw, die liefde begeerde", 18 jaar, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: „De machinist", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Roxy: „Gijzelaars des doods", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: N.Ph.O. o.l.v. Ma rinus Adam. Solist Leendert Huges, piano, 8 uur. Foyer Minerva: Pianorecital van Sas Bunge voor Volksuniversiteit, 8 uur ZATERDAG 16 FEBRUARI Minerva: „Davy Crockett", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Voor jou heb ik gezondigd", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 u. Studio: „Ballast der wanhoop", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Aanranding", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De dochter ^-an de ambassadeur", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De vrouw, die liefde be geerde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: „De machinist", 14 jaar, 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gijzelaars des doods", 13 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Nederlandse Comedie met „Van de brug af gezien", 8.15 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6