Dirk Sc wordt herdacht Werkwijze en formatie van de filmkeuring AGRS-gola Ds. W. Spliethoff overleden NAAIMACHINES Waaraan dankt Aspirin zijn reputatie! Voorseizoen-schoonmaak 10% korting 5 pianist en componist Zijn leven was vechten tegen de materie ftoe&r,-&£t&Aud', kuff>Ü^^*v itOtJóxxd&JlidL 6o tMtct+v gS cuvt Koninklijke Nederlandse Muziekbibliotheek verhuist Londense kunstkenner wijst onechte Holbeins aan LAMPEN Radoma nv #odam Antilliaanse postzegels over de padvinderij Landbouwtentoonstelling in Utrecht K. van K. Amsterdam: Vervang de Hembrug door een tunnei Notarisklerk, die 40.000 verduisterde, krijgt twee en een half jaar HAARLEMS MATRASSENHUSS H. DE GRAArr Herkeuring Kerkelijk Nieuws VRIJDAG 15 FEBRUARI 1957 Op donderdag 21 februari zal in de kleine zaal van het Concertgebouw te Amsterdam een herdenkingsconcert ge geven worden, dat aan composities van wijlen Dirk Schafer is gewijd. Het had reeds een jaar geleden moeten plaats heb ben, toen het overlijden van de vermaarde Hollandse pianist een kwart eeuw geleden was, doch het sterven van de weduwe van de kunstenaar, die deze herdenking zelf wenste te organiseren, maakte dat dit plan niet doorging. Zij die nog een herinnering bewaren aan de piano-avonden van Schafer, zullen het billijk vinden, dat deze uitzonderlijke figuur onder de Nederlandse toonkunste naars van een vorige generatie weer eens in het licht der belangstelling geplaatst wordt. De suggestie die van zijn meester lijke interpretaties uitging, het geheim zinnige fluïdium dat hij wist te wekken tussen podium en gehoor, waarin zijn spel tot een levende en voelbare herschepping werd, maakten deze avonden tot de ge denkwaardigste pianorecitals die wij ons heugen. Dat alles is voorbij. Alleen blijft de kans, dat een heruitgave op langspeel platen van het door Dirk Schafer voor reproduktie door middel van de grammo foon vastgelegde spel, van zijn kunst zal blijven getuigen, al kan dit nooit de quasi mystieke refïex geven die de directe her schepping in zo sterke mate bezat. In ieder geval er is door oud-leerlingen en vereer ders een actie op touw gezet, die deze „herdrukken" op langspeelplaten in het vooruitzicht stelt. Naar wat Schafer aan composities en ideeën en wenken over zijn werk en over de kunst in het algemeen nagelaten heeft, hoeft niet meer pasklaar gemaakt te wor den voor deze en volgende generaties: het ligt klaar om tot leven gewekt en over wogen te worden. Schafer was geen mode componist. Maar wat hij schreef had ka- ADVERTENTIE Tevens jubileert de Rond van Zang- en Oratoriaverenigingen De Koninklijke Nederlandse Muziek bibliotheek, bestaande uit meer dan 60.000 koor- en orkestwerken, eigendom van de Koninklijke Nederlandse Bond van Zang en Oratoriaverenigingen, zal deze zomer van Amsterdam naar Hilversum worden overgebracht. De huidige bibliothecaris, de heer F. Unland, zal zijn functie en het beheqr van deze kostbare bibliotheek dan overdragen aan de voorzitter van de fede ratie van Hilversumse Zangverenigingen, de heer T. H. Tukker. Tussen 15 juli en 15 augustus zal de bi bliotheek van de Hoge Weg in Amsterdam naar de woning van de heer Tukker in Hilversum worden overgebracht. Het ligt in de bedoeling de 60.000 partituren daar slechts tijdelijk op te slaan en met mede werking van officiële instanties een defini tief onderkomen te vinden in Hilversum. Evenals de bond, bestaat deze „boekenrij" dit jaar zeventig jaar. Dit jubileum zal dit jaar uitgebreid en in diverse delen van het land gevierd worden. Op 11 en 12 oktober zullen de hoogtepunten van de festivi teiten in het Groothandelsgebouw in Rot terdam worden gehouden. In de Rivièra- hal zal de eerste der beide jubileum-feest dagen gehouden worden. Een door Henk Badings gecomponeerd lied zal dan voor de eerste maal worden uitgevoerd. Dit lied zal dan tevens als officieel bondslied gel den van de drie jaar geleden in Hilversum opgerichte Internationale Federatie van Zangersbonden. Bij de federatie zijn aan gesloten, behalve Nederland, Finland, Zweden, Noorwegen, Denemarken, België, Luxemburg, West-Duitsland, Frankrijk, Engeland, Oostenrijk, Zwitserland en Spanje. De eerste drie jaar fungeerde het bestuur van de Nederlandse bond van zang- en oratoriaverenigingen tevens als internationaal hoofdbestuur. Dit jaar zal een ander land als zodanig optreden Om in diverse delen van het land het publiek gelegenheid te geven te genieten van de zanguitvoeringen, zullen in Utrecht, Tilburg Zwolle en Aalsmeer zogenaamde „voorronden" worden georganiseerd. De zangverenigingen kunnen zelf kiezen in welke van deze plaatsen zij willen deel nemen. De beste vereniging van elke af deling zal op 28 september aan de finale in het Van Nispenhuis in Amsterdam mo gen deelnemen. De concerten worden ge geven op 10 juni in Tilburg, op 22 juni in Zwolle, op 29 juni in Aalsmeer en in Utrecht op 6 juli. In Amsterdam komen 24 verenigingen in de strijd. rakter en getuigde van een positieve kracht en een diep innerlijk. Zijn tijdge noten hebben hem niet verwend met be langstelling voor zijn scheppend werk. Maar het zou wel eens kunnen gebeuren dat het ernstige publiek van nu en straks in de vasthoudendheid van de componist Schafer een waardevol element ontdekt, dat respect afdwingt. Daartoe zal donder dag aanstaande gelegenheid zijn, wanneer de pianist Bram Boelee de Sonate Inaugu rale en kleinere klavierwerken zal ver tolken en men zijn sonate voor violoneel en piano (gespeeld door Samuel Brill en Marinus Flipse) zal kunnen beluisteren. Bovendien kan men zijn Strijkkwartet opus 14 horen, dat wordt uitgevoerd door het Hekster-Kwartet. Geest en techniek De fundamentele idee, die de kunste naar Schafer beheerste, was: uitdrukking te geven aan het onstoffelijke. Zijn leven is «een vechten geweest tegen de materie, ook wat zijn technische paraatheid be treft, waaraan hij de hoogste eisen stelde. Zolang hij niet zelf verzekerd was de tech niek van zijn spel ondergeschikt te kunnen maken aan de geest van het te vertolken werk, zoals deze hem als ideaal voorkwam, wilde hij er niet meer voor de dag komen. „Soms wordt ik er wanhopig onder", be kende hij. „En hoe dankbaar ben ik dan, wanneer er een aanleiding is, om een con cert niet te laten doorgaan". Opus 106 van Beethoven (de Hammerklaviersonate) heb ik zeven seizoenen achtereen in stu die genomen.tot eindelijk het moment kwam: daar gaat het!" Maar dan was het ook fenomenaal. Persoonlijk bewaar ik aan deze interpretatie de dierbaarste her inneringen. Zó geladen en* technisch ge raffineerd als toen heb ik het geduchte werk nooit meer gehoord. Hij had ook behoefte zijn meningen ken baar te maken. Talrijk zijn de ideeën en verantwoordingen over de toonkunst en haar herschepping, die ons door hem zijn nagelaten en die na zijn dood door vereerders verzameld werden in het boek „Het Klavier", dat reeds zijn derde druk beleefde. Maar ook in deze verspreide aantekeningen merkt men het vechten met zichzelf en met de taal, om het on stoffelijke, dat hij alleen op het hoogste niveau in zijn spel vermocht uit te druk ken, in woorden te vertolken. Kenmerkend zijn de volgende aforis men: „Er bestaat een onvergankelijke liefde in de kunstwerken der groten die voortdurend in anderen herboren wordt: Ik ken geen splitsing in het karakter van mens en kunstenaar: beide zijn één. De geboorte van het psychisch legato der pro- duktie of reproduktie bevat de kiem van het geheel". Voorspellingen Schafer kon wel eens bittere dingen zeggen over de moderne muziek van zijn tijd, maar dat belette hem niet haar ver rukkelijk uit te voeren. Zo herinner ik mij zijn buitengewoon suggestieve vertol king van „Le Gibet" van Ravel bijvoor beeld. En al sprak hij dan wel eens van „de hysterie der onmacht" en van „de triomf der levenloze materie", elders toon de hij begrip te hebben voor wat in de toekomst voor de muziek verborgen ligt, namelijk waar hij sprak over „Muziek als geruisch". Deze idee comentarieerde hij aldus: „Wij bevinden ons in het stadium van een overgangstijdperk en staan voor de crisis. De heden ten dage door de mo dernsten gebruikte dissonant is hyperver fijning en wijst op andere verbindingen, straalbrekingen in onze geluidstempera- tuur. De dissonant zal wellicht, ingevolge van andere verhoudingen in ons toon wezen, tot consonant herboren worden. Het mechanisme onzer instrumenten zal dan ook veranderen het is tijd, want het is afgeleefd. Er moet wijder gezichtsein der, groter arbeidsveld komen". Schafer schreef deze voorspelling zesenveertig jaar geleden. We zijn er al aardig aan toe! Nog zij er aan herinnerd hoe Dirk Scha fer in 1913 sterk de aandacht op zich ves tigde met zijn historische avonden: een reusachtige prestatie om op elf concerten een overzicht te geven van de klavier litteratuur, van de Virginalisten tot Schön- berg dit betekende, zoals hij zelf be kende, de grootste crisis van zijn artis tieke leven. Het was een waagstuk op leven en dood. Hofmann de primarius van de Bohemers moet hem toen gezegd heb ben: „Man, schei er mee uit, je wordt nog gek!" Zo erg is het hem niet vergaan, maar men kan wel aannemen, dat de eisen die de consciëntieuze kunstenaar aan zichzelf stelde zijn leven verkort hebben, want steeds nam zijn zelfcritiek in scherpte toe. Schafer was slechts zevenenvijftig jaar, toen hij in 1931 overleed. Het is billijk dat Nederland zijn nagedachtenis in ere houdt. Daarvan is de herdenking op donderdag aanstaande een verblijdend teken. Jos. de Klerk Op de hoek van de Oude en Nieuwe Hemweg te Amsterdam is een oplegger met betonnen palen in botsing gekomen met een tank-auto. Door de schok kwamen de palen op het wegdek te recht. Een kraanwagen moest eraan te pas komen om de zware last op te beuren. Een bekende kunstkenner in Londen, Leonard Koetser, heeft twee aan Hans Holbein toegeschreven portretten onecht genoemd. Het betreft de portretten van aartsbisschop William Warham en Sir Nicholas Carew met een gezamenlijke waarde van honderdvijftigduizend pond sterling. Koetser verklaarde twee jaar ge leden een Francia in de National Gallery als onecht. De aan Holbein toegeschreven portretten zijn thans op een tentoonstelling van de Royal Academy te zien. Koetser zei, dat indien de functionaris sen van de Royal Academy zijn bewerin gen niet geloven wat betreft de portretten van William Warham en Sir Nicholas Carew, hijzelf de 50 pond sterling zou be talen om de beide doeken te laten onder zoeken. Koetser zei dat het portret van Warham waardeloos is en dat van Carew slechts een tiende van zijn tegenwoordige waarde van 60.000 pond sterling heeft. „Ik vecht graag voor schilderijen. Ik heb een diepgaande studie van de techniek ge maakt", zei Koetser. Hij verklaarde ook ervan overtuigd te zijn, dat enkele schil derijen in het Louvre „niet zijn, wat ervan beweerd wordt". „Ik zou op een copie en drie of vier schilderijen kunnen wijzen, die aan de verkeerde schilder worden toege schreven", zei Koetser, die overigens wei gerde de schilderijen met name te noemen. ADVERTENTIE -V U'<V v! «r- tjjfhgé'ên b,et:ere I De postadministratie van de Nederlandse Antillen zal ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de padvinderij en ter herdenking van het feit, dat de oprichter daarvan lord Baden Powell of Wilwell honderd jaar geleden werd geboren, een serie bijzondere postzegels met toeslag uit geven. De zegels zijn voor elke waarde in een afzonderlijke kleur uitgevoerd en dra gen de beeltenis van Baden Powell met jaartallen, welke op het 50-jarig jubileum van de padvinderij betrekking hebben. De zegels zijn ontworpen door Pyke Koch, die ook de tekst en de waardecijfers heeft ge tekend. Zij zijn gedrukt bij de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zn. N.V. te Haarlem. De frankeerwaarden in Antillaanse Cou rant zijn 6 cent (met een toeslag van IV2 cent), 7 V2 cent (met een toeslag van 2V2 cent) en 15 cent (met een toeslag van 5 cent. De verkoopprijs (Ned. courant) be draagt respectievelijk 15, 20 en 40 cent; de prijs van een serie dus 75 cent. De zegels zullen van 22 februari 1957 af aan dé fila telistenloketten verkrijgbaar zijn. Ten vervolge op de jaarlijkse landbouw- beurzen die de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs van 1952 tot en met 1955 heeft georganiseerd, zal van 1957 af om de twee jaar in Utrecht een nationale landbouwex- positie gehouden worden. Behalve machines en werktuigen voor boer, tuinder en veehouder, die tot nu toe op de landbouwbeurzen werden tentoon gesteld, zal een nieuw element in de twee jaarlijkse /nanifestaties worden opgeno men. Namelijk een tentoonstelling van stamboekvee en paarden voor concours-- hippique en behendigheidswedstrijden. Met. handhaving van het zakelijk karakter zal de nationale landbouwtentoonstelling gele genheid bieden voor het geven van demon straties en voorlichting. Het gehele Croeselaanterrein zal voor de eerste ma nifestaties van deze aard, die van 24 tot en met 29 juni worden gehouden, worden gebruikt. De vorig jaar in het leven geroepen stichting „Expositie de nationale land bouw" zal in nauwe samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs de expositie organiseren. ADVERTENTIE OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O 000 U zult zien dat een ASPIRIN*)-tablet on middellijk in een glas water uiteenvalt. De kleine Aspirin*J-deeltjes, die onontleed de maag passeren, beginnen eerst vanuit de darm hun heilzame werking. De maag wand wordt dus niet aangetast. Dit snelle uiteenvallen is één van de kenmerken van Aspirin*). Neem daarom tegen hoofdpijn, griep, verkoudheid en reumatische pijnen het beproefde onschadelijke Aspirin*). Elk buisje en elk tablet is voorzien van het Baqerkruis, het garantiemerk voor hoog waardige en betrouwbare geneesmiddelen. wettig gedeponeerd. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO 0 O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O (Van onze filmredacteur) De Centrale Commissie voor de film keuring, sinds 1 maart 1928 belast met de keuring van alle films, welke in Neder land ter vertoning worden aangeboden, wordt geacht in haar samenstelling de be langrijkste geestesstromingen te weerspie gelen. die in ons land worden aangetroffen. Zij wordt aan de hand van de samenstel ling der volksvertegenwoordiging naar per centage geformeerd met uitzondering van de communisten. Die commissie taestaat uit 69 leden. De voorzitter wordt rechtstreeks benoemd door de Kroon. De leden door de minister van Binnenlandse Zaken. Zij kun nen door de minister na een periode van vijf jaar worden herbenoemd. Die benoe mingen en herbenoemingen geschieden op voordracht door het bestuurscollege van de commissie, dat is samengesteld uit mr. D. Bijdendijk, voorzitter, mr. B. I. I. A. A. ter Veer, procureur-generaal te Arnhem, rooms-kathoiiek, vice-voorzitter; P. J. van Mullem, lid van de Partij van de Arbeid, humanist; mr. R, Prins, confessioneel pro testant en R. Uges, vertegenwoordiger van de Nederlandse Bioscoopbond. Secretaris is de Administratief Hoofdambtenaar L. H. Eker. Ook in dit bestuurscollege zijn dus de voornaamste geestelijke stromingen in ons land vertegenwoordigd. Het bioscoopbedrijf heeft eveneens in deze huishoudelijke com missie een stem. Het college werkt echter slechts adviserend. De feitelijke keuringen worden door de leden der centrale com missie verricht. Voor iedere keuring wordt een commissie van vijf leden aangewezen, waarin mins tens een protestant, een katholiek en een humanist zitting hebben. De voorzitter der Centrale en huishoudelijke commissie, mr. Bijdendijk, neemt eveneens aan de keuring deel, maar heeft geen stemrecht. Wel kan hij tegen de uitspraak der commissie beroep aantekenen. Binnen drie dagen moet dan een herkeuring volgen door een zogenaam de beroepscommissie, welke uit andere le den van de centrale keuringscommissie be staat plus de voorzitter, die dan wel stem recht heeft. Het geval kan zich ook voor doen dat een minderheid uit een keurings commissie tegen de uitspraak der overige leden beroep aantekent. Opnieuw wordt dan een commissie samengesteld, waarin geen der leden van de eerste commissie deel uitmaken en opnieuw wordt de film ge keurd. De uitspraken dezer beroepscommis sies zijn bindend. Er is echter nog een derde mogelijkheid om een film te herkeuren en wel, wanneer de importeur van de film of het verhuurkantoor dat de film uitbrengt, tegen de uitspraak van de commissie in verzet gaat. Hij moet dat binnen dertig da gen na keuring doen. Ook dan word*, een nieuwe commissie geformeerd, die zich over de film beraadt. Dat is bij voorbeeld het geval geweest met de film „Guys and Dolls", die drie maal is gekeurd en driemaal door de Cen trale Commissie voor de filmkeuring is af gewezen. In totaal zijn dus zeventien com missieleden met deze film doende geweest. De leden der filmkeuring zijn over ons hele land verspreid. Zij worden geacht voor hun taak die levenservaring te bezitten, die een verantwoord oordeel mogelijk maakt. Hun beneden de veertig zo goed als er boven, leeftijden variëren sterk, zij treden uit bij het bereiken van zeventig jaar. Ge steld wordt dat zij ook begrip hebben voor de esthetiek van de film en een in zicht in de opvattingen der andersdenken den met wie zij samen hun conclusies vor men. Het zijn deze normen, die bij een voordracht voor benoeming en herbenoe- xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx> XXXXlOOOOOOOOCXXJOtXXXi 5 De reacties op het ontoelaatbaar ver- 8 klaren van de films „Tyl Uilenspiegel" 8 en „Guys and Dolls" hebben veelvuldig de vraag opgeleverd: Hoe werkt toch b de Centrale Commissie voor de Film- 8 keuring in Nederland, met welke nor- 3 men, in welke samenstellingBijgaand artikel verschaft de lezer de gewenste opheldering. 8 ■uoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooonooooa ming worden gehanteerd. De taak en func tie der leden is omschreven in de Bioscoop wet, waarvan artikel zestien wel de meeste moeilijkheden tot interpretatie oplevert. De leden der filmkeuring worden daarin ver plicht geen films toe te laten, die in strijd zijn met de openbare orde en de goede zeden. Diezelfde bioscoopwet schrijft ook voor, dat de rapporten der commissie niet open baar mogen worden gemaakt door die com missie zelf. Van elke film, die is gekeurd, ontvangt de exploitant een door de voor zitter der commissie samengesteld rapport. De exploitant zelf mag dit wel openbaar maken. Omdat er maar weinig films in ons land niet toelaatbaar worden geacht, ver neemt men derhalve weinig of niets over het werk der commissie. Bij een film als „Guys and Dolls" echter en bij „Tijl Uilenspiegel" wreekte zich de geheimhou ding, die de commissie is opgelegd. Men vernam wel, dat deze films waren afge keurd, maar niet op welke gronden. Het afwezig zijn van enige motivering werkte het vertrouwen in het zuivere oordeel der commissie klaarblijkelijk niet in de hand. Gehouden als zij is aan wat haar wettelijk is voorgeschreven, kan de commissie ech ter niet tot openbaar making overgaan. Dat zullen de exploitanten dier films moeten doen. Wij meldden reeds dat „Tijl Uilen spiegel" opnieuw aan de keuring zal wor den voorgelegd na het aanbrengen van enige coupures. Of de exploitante van „Guys and Dolls" de „Metra Goldwyn Mayer", de rapporten der commissie ter publikatie vrij zal geven is iets wat nog moet worden afgewacht. De Kamer van Koophandel voor Amster dam heeft de minister van Verkeer en Wa terstaat een brief gezonden waarin zij aan dringt op de spoedige vervanging van de Hembrug door een spoorwegtunnel, als mede op de bouw van een autotunnel in plaats van de ponten. Dit acht de Kamer, zelfs in deze periode van geboden investe ringsbeperking, een zaak van de hoogste urgentie. „Door hetgeen bekend is geworden om trent de inzichten en voornemens van de minister is de hoop op deze vervanging be- langri.'1 zwakker geworden, welke gang van zaken wel zeer te betreuren is", zo meent de Kamer. Zij voert in haar brief verschillende argumenten aan voor de drin gende noodzaak van de verdwijning van de spoorbrug, die ook in geopende toestand een ernstig obstakel vormt voor de zeevaart van Amsterdam De toenemende afmetin gen der schepen, die de Amsterdamse ha ven aanio.pen, maakt het passeren van de Hembrug een riskante onderneming. In de brief wordt voorts de bouw van tankers op de Amsterdamse werven ge noemd, waarbij men gebonden is aan de doorvaartwijdte van de Hembrug. Voorts zullen volgens de Kamer vele schepen voor herstellingen de Amsterdamse haven voor bijgaan, omdat de gezagvoerder het veili ger vindt de Hembrug te mijden. De Haagse rechtbank heeft een ex-nota- risklerk uit Noordwijk, die twee weken ge leden heeft terechtgestaan wegens verduis tering van ruim 40.000 ten nadele van cliënten van zijn werkgever, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee en een half jaar. De notarisklerk had van het verduisterde geld een auto en een luxieus gemeubileerde villa gekocht. In zijn vakantie had hij in Zuid-Frankrijk goede sier gemaakt met het verduisterde geld. ADVERTENTIE Laat reeds NU uw MATRASSEN re pareren, bijvullen of overtrekken. Slechts korte tijd geven wij GROTE HOUTSTR. 103 - TEL. 11485 In de leeftijd van achtenvijftig jaar is in zq'n woning aan de Louise de Colyngylaan te Haarlem overleden ds. W. Spliethoff, predikant bjj de Evangelisch Lutherse ge meente te Haarlem. Vorig jaar is ds. Spliethoff ziek geworden en moest hij zich voor herstel van gezondheid naar het bui tenland begeven. In de afgelopen maan den verergerde zijn toestand en na een ernstig lijden is hij in de afgelopen nacht overleden. Intussen kan ook nog gewezen worden op de mogelijkheid, die er bestaat om een film te doen herkeuren. De commissie stelt zelf in sommige gevallen coupures voor. Zijn die aangebracht dan zal een film ais- ïog in roulatie kunnen komen, na overigens ipnieuw ter keuring te zijn voorgelegd, foor het weglaten van bepaalde scènes kan en film, die anders 18 jaar gekeurd zou morden, voor boven de 14 jaar worden rijgegeven, hetgeen financieel gezien veel lantrekkelijker is voor een exploitant. Zo can de commissie ook scènes aanwijzen, lie naar haar oordeel een volksgroep cwetsen of met de goede zeden in strijd .ijn. Zou de exploitant deze scènes zon- er de film zo te verminken dat zij onver koopbaar wordt kunnen verwijderen, lan wordt zo'n film voor vertoning accep- abel. In 1955 zijn in totaal twaalf films liet toelaatbaar verklaard. Daarvan werden er twee in 1956 in gewijzigde samenstelling cn een na herkeuring toegelaten. Slechts in één geval tekende een minderheid in de commissie beroep aan tegen de uit spraak harer medeleden. Het totaal aantal meters film dat de commissie in dat jaar voor ogen kwam bedroeg 1.460.681. Ds. Spliethoff is in 1898 te Rotterdam geboren en werd in 1925 proponent bij de Evangelisch Lutherse Kerk in Nederland. Op 29 maart 1925 aanvaardde hij het ambt van predikant in Gorinchem, in 1932 vertrok hij naar Pekela en op 3 november 1935 deed hij zijn intrede te Deventer. Na het vertrek van ds. G. J. Duyvendak naar Utrecht werd ds. Spliethoff beroepen tot predikant bij de Evangelisch Lutherse gemeente te Haarlem, waar hij op 3 maart 1940 zijn arbeid begon. Ds. C. H. Brandt bevestigde hem, waarna de predikanat sprak over 2 Corinthiërs 4 vers7: „Wij heb ben deze schat in aarden vaten". Ds. Spliethoff is in vier gemeenten werk zaam geweest en overal heeft hij zich vele vrienden verworven. In Haarlem zijn steeds twee predikanten van verschillen de richtingen geweest. De thans overlede ne vertegenwoordigde de rechtzinnige groepering. Er heerste een goede samen werking en vriendschap, waartoe ds. Spliethoff het zijne heeft bijgedragen. Op 3 maart 1950 vierde ds. Spliethoff zijn zilveren jubileum als predikant. Uit de vele blijken van belangstelling werd toen wel duidelijk, dat hij vele vrienden had en dat zijn arbeid in de Haarlemse ge meente zeer gewaardeerd werd. Tijdens een herdenkingsdienst waarin hij een pre dikatie hield over: „Maar de Heer is ge trouw (2 Thessalonicenzen 3 vers 3), wa ren ook afgevaardigdén van de synode der Evangelische Lutherse Kerk en van ge meenten, waar hij vroeger predikant is ge weest, aanwezig. Zijn collega, ds. C. H. Brandt, heeft hem toegesproken en er aan herinnerd, dat ds. Spliethoff vele malen in de bezettingstijd zijn leven in de waag schaal heeft gesteld. Hij is zelfs door de bezetter gevangen gezet. De Lutherse gemeente te Haarlem lijdt een groot verlies door het overlijden van haar predikant. Hij was een geziene per soonlijkheid en toonde grote belangstel ling voor de gemeenteleden. Ir. diverse in- s llingen en colleges van de gemeente had hij een actief aandeel. Zijn heengaan zal dan ook in kringen der Haarlemse Lu therse gemeente met groot leedwezen worden vernomen. Ook in andere kringen zal het verschei den van ds. Spliethoff betreurd worden. Hij werkte gaarne samen met andere kerk genootschappen en had een aandeel in de werkzaamheden van de Oecumenische raad te Haarlem. De thans overledene is vroe ger voorzitter geweest van de afdeling Heemstede van het Nederlands Bijbelge nootschap en van de afdeling Haarlem van de Evangelische maatschappij. Ook had hij zitting in het landelijk bestuur van deze maatschappij. Ook noemen wij zijn lid maatschap van de Landelijke commissie voor de geestelijke verzorging van gevan genen, waarin hij de Evangelisch Lutherse kerk vertegenwoordigde. Dinsdag zal zijn stoffelijk overschot in zijn geboortestad Rot', rdam teraarde wor den besteld. Om half elf wordt in de Lu therse kerk aan de Witte Heerenstraat te Haarlem een rouwdienst gehouden. Zondagmorgen om half elf zal ds. G. Kroes in de dienst in de kerk voorgaan. De voor dinsdag 19 februari bepaalde wijk- avond in Noord van de Evangelisch Lu therse gemeente te Haarlem is uitgesteld. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181Tel, 14444 Ned. Herv. Kerk Beroepen te Leerbroek, Nieuw-Lekker- land, Schoonrewoerd en te Zijderveld A. Goover, kand. te Huizen (N.-H.). Aangenomen naar Hoornaar G. Broere, vicaris te Hoornaar. Geref. Kerken Beroepen te Mildam P. van Breugel, kand te Amsterdam; te Scherpenzeel (Geld.) A. Griffioen te Zoutkamp. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Tiel-Zaltbommel M. van Veelen, kand. te Rotterdam, die be dankte voor Niezijl-Kommerzijl en voor Schouwerzijl.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7