Banteng-raad doet de meeste regeringsmaatregelen te niet sokkenweek KWATTA „Koude oorlog" Djakarta-Padang Verscheidene Javaanse ambtenaren werden op non-actief gesteld Anne Fr ank-her denking in Bergen-Belsen Belastinguitkering aan gemeenten per 5 paar 4 Kappers wensen hogere tarieven „Statendam" morgen te New York; staking duurt voort Mariene Dietrich danst de rock 'n roll Repatriëring van Ambonezen Djakarta verwerpt critiek van minister Klompé Ontwerp-vestigingsbesluit bouwnijverheid gecritiseerd t is weer Dagbladdirecteur wordt predikant Vier jaar voor inbraken en beroving Stuk aangespoeld wrakhout vermoedelijk van „Lutine" Papoealeiders zonden resolutie aan UNO „Wij hebben genoeg van Indonesische inmenging Tanker en vrachtschip botsten Garantieprijs voor melk vijf cent hoger VAN NELLE'S THEE VAN NELLE KWALITEIT Spelende kinderen staken stro in brand Ministerraad bespreekt Euratoom en Euromarkt VRIJDAG 15 FEBRUARI 1957 (Van onze correspondent in Djakarta) Er woedt een „koude oorlog" tussen de centrale regering in Djakarta en de Ban teng-raad, het lichaam dat op 20 december de gouverneur van Midden-Sumatra, de Javaan Ruslan Muljohardjo „voorlopig" aan de djjk zette en zelf het gezag in dit gebied in handen nam. Deze „koude oorlog" uit zich in maatregelen en tegenmaatrege len, die wederkerig door de centrale rege ring en de Banteng-raad worden genomen. Eén ding staat daarbij vast: namelijk dat zulks het steeds moeilijker maakt om het conflict rond Midden-Sumatra dat het prestige van Djakarta reeds een ernstige deuk heeft gegeven, tot een oplossing te brengen. Wat is er inmiddels zo al gebeurd? Nadat Midden-Sumatra zich van Djakarta had los gemaakt, volgde een volkscongres van Djambi (dat ook reeds lang naar groter autonomie haakte) haar voorbeeld. Het be sloot zich af te scheiden om een „daerah van de eerste graad" (provincie) te worden. De Indonesische regering liet daarop be kend maken dat van dat moment af Djambi en Riouw als residenties rechtstreeks onder de centrale regering zouden ressorteren, zulks in afwachting van een definitieve status. Aldus werd een stuk van het terri toir van Midden-Sumatra, en derhalve ook van het gezag van de Banteng-raad, af gebrokkeld. Maar de Banteng-raad deed een tegenzet. Hij verklaarde zich akkoord met de auto nomie van Djambi en liet het volk van Djambi op die autonomie niet wachten, ge lijk Djakarta had willen doen. Immers de voorzitter van de Banteng-raad, luit.-kol. Achmad Hussein, reisde naar Djambi om namens het bestuurscollege van de nieuwe provincie en de waarnemend gouverneur, Djamin Datuk Bagindo te installeren. Van Djakartaans standpunt bezien een eigen gereidheid in het kwadraat, want de rege ring heeft immers nóch Hussein, nóch Djamin benoemd. Overplaatsing genegeerd Ook met die gouverneur is het overigens een merkwaardig geval, want hij behoort in Djakarta te vertoeven, evenals Manap, de regent van Merangen. Beide Sumatra- nen kregen namelijk kort nadat Djambi het verlangen naar autonomie tot uitdruk king had gebracht, een regeringsbesluit thuis, volgens hetwelk zij naar Djakarta, naar het ministerie van Binnenlandse Za ken, waren overgeplaatst. De resident Dja min was echter de enige kandidaat voor het gouverneurschap van Djambi. En re gent Manap is lid van de Banteng-raad, zo dat men in Djambi die overplaatsingen niet als toevallig kon zien en er daar dan ook zeer boos over was. Djamin is in elk geval niet naar Djakarta gegaan, maar liet zich als gouverneur in stalleren. En vermoedelijk zal ook regent Manap de Sumatraanse lucht verkiezen boven die van Java! De centrale regering heeft, de „koude oorlog" voortzettend, ook nog een poging gedaan om de politie in Djambi en Riouw onder het gezag van de Banteng-raad van daan te halen. De politiedienaren kregen instructies van de premier als hoofd der staatspolitie, om zich rechtstreeks in ver binding te stellen met de regering in Dja karta. Maar hun directe chef, het hoofd van de politie van Midden-Sumatra, tevens ADVERTENTIE Stretch Nylon HELANCA ANKLETS behoeven practisch nooit gestopt te worden I Gedurende slechts één week brengen wij een exceptionele aanbieding extra zware kwaliteit stretch-nylon-sokken in uni-rib in 6 kleuren per paar 2"*® per 2 paar 450 (U bespaart 2.50 I) w HAARLEM HAMBURG (UP) Op 17 maart zal op het Joodse kerkhof in Bergen Belsen de openingsplechtigheid plaats hebben van „een week van broederschap", waarbij het Joodse meisje Anne Frank, dat door haar dagboek bekend werd nadat zij in een con centratiekamp om het leven was gekomen, symbolisch zal worden herdacht. De plech tigheid en de herdenkingsweek staan onder auspiciën van de Vereniging voor Christe- lijk-Joodse Samenwerking. Anne Frank werd na haar dood in het concentratie kamp Bergen-Belsen op het kerkhof aldaar begraven. lid van de Banteng-raad, riep de politie van Djambi erj Riouw via de radio van Padang en Bukittinggi op, geen gehoor te geven aan de instructies van de premier, welke hij veroordeelde als een poging om verdeeldheid te zaaien. En hij won het pleit. De Banteng-raad zat intussen ook niet stil in de „koude oorlog". De afgezette gouverneur van Midden-Sumatra, Ruslan Muljohardjo, die overigens zeer gewillig zijn bevoegdheden op 20 december had overgedragen, kreeg huisarrest en politie bewaking. „Voor zijn eigen veiligheid", al dus de motivering. De resident van West-Sumatra, Sumar- djoho en de inspecteur van het parket in Midden-Java - beiden Javanen - werden op nonactief gezet. Om „ongewenste ge beurtenissen te voorkomen, daar men in brede kring niet tevreden over hen was". Het hoofd van radio Padang, Kartojo (Javaan), dus een ambtenaar in dienst van het ministerie van Voorlichting (waaronder de radio ressorteert, kreeg eveneens van de Banteng-raad nonactief. Hij zou gewei gerd hebben bepaalde redevoeringen uit te zenden. Een aantal linkse vakbondsleiders, een leider der P.K.I. (communistische par tij) en enige ambtenaren, onder wie het hoofd van de criminele dienst, werden ver volgens gearresteerd, omdat zij de Ban teng-raad zouden tegenwerken. Regerings gezinde bladen uit de hoofdstad, zoals het P.N.I.-blad „Suluh Indonesia", worden vóór de verspreiding gecensureerd. „Geen anti-Jdvanisme" Met nadruk ontkende de Banteng-raad, dat aan deze maatregelen anti-Javanisme ten grondslag lag. De actie was alleen ge richt tegen hen, die ondergronds tegen de raad samenspannen. Zo liggen, wat Sumatra betreft, de zaken op het civiele terrein. Wie van westers rationeel denken uit het conflict beschouwt, zal zich vermoedelijk wel zeer verwonde ren over deze gang van zaken. Hij zal het zeker gans en al voor onwaarschijnlijk houden, dat de chef-staf van de landmacht met dezelfde voorzitter van de Banteng- raad luit.-kol. Achmad Hussein, rebel lerend tegen het centrale gezag en op eigen houtje nieuwe provincies vormend, aan één tafel gaat zitten, om met hem, als regiments-commandant in Midden-Suma tra, een oplossing van het Sumatraanse conflict in het militaire vlak te zoeken. Toch is dat gebeurd. En kolonel Simbo- lon, de ex-territoriaal commandant van Noord- en Midden-Sumatra, ook al een „rebel", was er eveneens. Weliswaar niet op de conferentie, maar toch in Palembang, waar de besprekingen werden gehouden. De chef-staf, generaal-majoor Nasution, sprak daar, aan de rivier de Moesi, met kolonel Simbolon, de man, die pa de mis lukte afzwering van de centrale regering (door de president „een duidelijke over treding van de wetten en een in gevaar brengen van land en volk" genoemd) eind december uit Medan vluchtte en, alle op roepen ten spijt, „nog steeds niet van de verkeerde weg is teruggekeerd". Na de bespreking ging generaal-majoor Nasution naar Djakarta terug. Simbolon vertrok weer naar Tapanoeli, zijn geboor teland, dat hem ook „asyl" moet hebben verleend na de mislukte greep naar de macht in december. Misschien gaat hij straks ook zelfs wel naar Djakarta. Men zegt: als de president zijn veiligheid en vrijheid verzekert. Militaire afwikkeling Op die officieren-conferentie in Palem bang is de basis gelegd voor de militaire afwikkeling van het conflict (aldus heet het). Er komt een verbindingsstaf (met Me dan als zetel, en met vertegenwoordigers van de landmacht-eenheden op Sumatra als leden), die op de in Palembang gelegde basis zal voortbouwen. Niet alle bij het conflict betrokken officieren zijn echter tevreden over de resultaten van Palem bang en het ziet er naar uit, dat er over de wijze van afwikkeling nieuwe moeilijk heden zullen ontstaan. In Palembang schij nen namelijk ook wensen naar voren te zijn gebracht voor de instelling van een „commando voor Sumatra" en dat heeft veel weg van een zekere autonomie in het militaire vlak, analoog dus aan het streven van Sumatra naar autonomie op het ter rein van het civiel bestuur. Sinds enige tijd komen bij het ministe rie van Economische Zaken individuele verzoeken binnen van kappers, die hun tarieven verhoogd wensen te zien. Ver wacht wordt dat binnenkort ook de kap pers-organisaties een desbetreffend ver zoek zullen indienen. Het nieuwe Nederlandse passagiersschip „Statendam", dat zijn eerste reis maakt, wordt morgen in New York verwacht. Voorts wordt zaterdag nog de „Nieuw Am sterdam" verwacht. Maandag arriveren de Nederlandse schepen „Noordam" en „Grote Beer". De „Statendam" heeft uitsluitend passa giers aan boord. Kantoorpersoneel zal de bagage van de. passagiers aan land bren gen. Het vrachtschip „Sloterdijk" van de Holland-Amerika-Lijn zou woensdag voor anker gaan tot de staking voorbij is. (Reu ter). De beroemde actrice Mariene Dietrich heeft op het toneel van een exclusief ho tel in Las Vegas de rock 'n roll gedanst. Zij was gehuld in een japon bezet met 227.000 diamantjes en droeg een stola van zwanendons. De beroemde vrouw, die eens gezegd heeft, dat rock 'n roll haar niet te pakken zou krijgen, verbaasde de stamp volle zaal met haar debuut. Zij heeft er nu een contract voor drie weken. Mariene is tweeënvijftig jaar. DJAKARTA (ANP). De woordvoer der van de Indonesische regering heeft donderdag de door de Nederlandse mi nister voor Maatschappelijk Werk, mej. mr. Klompé, voor de Tweede Kamer afge legde verklaring, dat de repatriëring van Ambonezen uit Nederland naar Indonesië niet vlot verloopt als gevolg van gebrek aan begrip en medewerking van de zijde der Indonesische regering, „ongegrond en niet in overeenstemming met de feiten" genoemd- De woordvoerder zeide, dat de repatri ëring van de in Nederland verblijvende Ambonezen vlot en zeer ordelijk was ver lopen, hoewel er niet veel tijd voor voor bereiding was geweest. De eerste groep Ambonezen is reeds in Indonesië terugge keerd. De Indonesische regering, aldus de woord voerder, heeft een grote mate van begrip in deze kwestie aan de dag gelegd en er bestond een goede samenwerking tussen de betrokken ministeries. Ook van de zijde der Ambonese gemeenschap zelf werd veel samenwerking ondervonden. De woordvoerder bracht in herinnering, dat in maart vorig jaar een interdeparte mentale commissie is ingesteld, die belast was met de oplossing van het repatri- eringsvraagstuk. Hij noemde de financiële steun, die de gerepatrieerde Ambonezen na hun aankomst in de haven van Djakarta van de Nederlandse regering ontvingen, onvoldoende. Met het oog hierop had de Indonesische regering een verandering voorgesteld in de regeling voor de beta ling der passage-gelden en hulpverlening, in die zin dat de passagegelden van Neder land naar het eiland van herkomst van de betrokkenen ten laste van de Nederlandse regering zouden komen, en dat de finan ciële steun aan de gerepatrieerden zou worden verhoogd. Volgens de woordvoerder werd dit voor stel door de Indonesische diplomatieke ver tegenwoordiging in Den Haag met de Ne derlandse autoriteiten besproken, maar tot dusver heeft men niets vernomen over enigerlei definitieve beslissing van de Ne derlandse regering. Te Cairo is donderdag de rechtszaak begonnen tegen een twintigtal ver dachten, onder wie vier Engelsen, die worden beschuldigd van spionage. Op de foto ziet men enkele van de ver dachten, gescheiden door politie agenten, in de beklaagdenbank voor het eerste verhoor. In het midden, met de armen over elkaar, zit John Thorn ton Stanley, directeur van een verzekeringsmaatschappij. Het Hoofdbedrijfschap Ambachten beeft critiek geuit op het ontwerp vestigingsbe- sluit bouwnijverheidsbedrijven 1956. Men vindit, dat dit ontwerp ten onrechte bevor dert, dat aannemers verschillende werk zaamheden kunnen verrichten zonder dat aan redelijke eisen van vakbekwaamheid wordt voldaan. Men vreest daardoor beun hazerij en in overweging wordt gegeven een zodanig ontwerp samen te stellen, dat daarin de tot nu toe bestaande vesfiginigs- besluiten worden samengebundeld, aange past aan, de eisen van tijd en praktijk. ADVERTENTIE (Van onze Kamerverslaggever) Het belastinggebied van de gemeenten is nog maar zeer klein. Het rijk ontvangt het grootste deel van de belastingopbrengst en draagt daarvan een percentage af aan de gémeen-ten. De Tweede Kamer heeft giste ren een, wetsonwerp .bghandeld om dat percentage voor de jaren 1955 én 1956 te wijzigen, rekening houdend met de belas tingverlaging in 1955 en de wetten op het schoolgeld en het kleuteronderwijs. In weerwil van een aantal bezwaren was de meerderheid van de Kamer bereid het wetsontwerp te aanvaarden. Tegenover de bezwaren voerde minister H o f s t r a aan, dat het wetsontwerp slechts een aanpassing aan gewijzigde om standigheden ten doel heeft en de gemeen ten meer toedeelt dan wanneer zou worden vastgehouden aan het vaste percentage, dat voor de vier jaren 1954 tot en met 1957 is vastgesteld. De regering ziet geen aanleiding dit per centage te verhogen, omdat van de ge meenten geen offer wordt gevraagd en voor 1957 weer het geldende percentage wordt gehandhaafd. In het algemeen is de financiering van de gemeenten sluitend geweest, aldus de minister. Het wetsont werp beoogt niet een principiële wijziging te brengen in de financiële verhouding tus sen rijk en gemeenten. Dat komt later aan de orde. In 1953 was de verhouding tussen de be lastingopbrengst voor het rijk en voor de gemeenten 2,79 tot 1 en in 1956 2,41 tot 1. Men kan dus niet zeggen dat de gemeenten in geringere mate van de hogere belasting opbrengst hebben geprofiteerd dan het rijk. De heer D. Broeren, directeur van „Het Rotterdams Nieuwsblad" zal morgen, 16 februari, te Ridderkerk zijn „preekvoorstel" houden, ter afsluiting van zijn theologische studie. De heer Broeren, die 51 jaar oud is, begon met zijn theologische studie aan de rijksuniversiteit te Utrecht in 1953 en deed op 23 januari zijn laatste examen bij de kerkelijke hoogleraren. Een 33-jarige fabrieksarbeider uit Am sterdam is veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf omdat hij enige keren in Amsterdam en Den Haag had ingebroken en bovendien in de hoofdstad op straat eer\ man neergeslagen en hem van. .eenu gouden horloge had beroofd. De fabrieks arbeider was reeds twaalf keg};: vqor der gelijke misdrijven veroordeeld. Dezer dagen vond de heer W. Zorgdrager bij een tocht langs het strand van Ter schelling een groot stuk wrakhout, dat naar vermoed wordt, afkomstig is van het wrak van de „Lutine". Aan het stuk hout, dat een oppervlakte heeft van ongeveer vier bij vier meter, zat een bonk roest, dat bij nader onderzoek bleek te bestaan uit een formatie ijzeren kogels van een type, dat op de „lutine" gebruikt kan zijn. Tus sen de kogels zaten brokken ijzer van een diabolische vorm. De veronderstelling dat het wrakhout af komstig zou zijn van de „Lutine" wordt gegrond op het feit, dat het hout zeer hard is en een blauwe kleur heeft. Bij de vond sten die de „Karimata" indertijd van de „Lutine" heeft gedaan, waren eveneens harde, blauwe, stukken hout. Het eigenaar dige is echter, dat het stuk hout is aange spoeld bij strandpaal 20, op een afstand van ongeveer 25 km van de plaats waar het wrak van de „Lutine" zich moet be vinden. Zweedse soldaten ziet men hier graven naar de stoffelijke overschotten van zes leden van een skigroep, die tijdens een tocht op de Snasahoegatnaberg, in de Noordzweedse provincie Jamtland, door een lawine werd verrast. Het ongeluk gebeurde op 1500 meter hoogte nabij het plaatsje Storlien tijdens een zware sneeuwstorm, waardoor het verkeer in het hele land werd ont wricht. In Stockholm maakten 2.700 man met honderd sneeuwploegen, drie honderd tractors en vijfhonderd vracht auto's de straten begaanbaar. HOLLANDIA (ANP) In een resolutie, die negen Papoealeiders woensdag hebben gezonden aan de secretaris-generaal van de UNO wordt gesteld, dat „Wij Papoea's alle aanspraken van de Indonesische regering verwerpen omdat deze niet in overeen stemming maar in strijd zijn met de wen sen van de Papoea-bevolking". De overtuiging wordt uitgesproken dat de eisen van de Indonesische regering krachtig moeten worden afgewezen, om dat „onze bevojking zeer beslist niet In donesisch is, zoals de Indonesische rege ring schijnt te menen. Wij, Papoea's, heb ben genoeg van de herhaalde inmenging door de Indonesische regering in onze eigen nationale rechten. De Indonesiërs zijn er zelf getuige van geweest, dat wij bij de soevereiniteitsoverdracht in 1949 verwierpen dat Nieuw-Guinea deel zou uitmaken van die overdracht aan het In donesische volk". „Wij Papoea's zijn van mening, dat wij met alleen als volk verschillen van het Indonesische, maar dat er ook fundamen tele principiële verschillen bestaan, welke laatste wij zouden kunnen vergelijken met die van de volken van India en Pakistan, die vroeger onder Brits bestuur stonden". Voorts wordt dank uitgesproken voor de grote hulp, zoals medicijnen, die de UNO reeds via de Nederlandse regering ver- leend heeft en wordt de hoop geuit, dat deze hulpverlening zal worden voortgezet en, indien mogelijk, zal worden uitgebreid, „opdat dit kan bijdragen in het streven naar ontwikkeling van ons volk, dat in ontwikkeling nog ten achter is". In het telegram wordt verzocht deze re solutie te doen verspreiden onder alle de legatieleden der UNO. De leiders zeggen hierin voorts: „Wij, hoofden van verschei dene stammen van de kustgebieden van Nederlands-Nieuw-Guinea, kwamen in -Hollandia bijeen zonder tussenkomst van ons volk. Op deze bijeenkomst werd een stemmig. beslpten dg^webs van ons volk door deze resolutie aan de UNO kenbaar te maken. Australië De correspondent van de „The Times" te Canberra schrijft, dat de Australische mi nister van Buitenlandse Zaken, Richard Casey, de verzekering van de Indonesi sche ambassadeur, dat Indonesië nooit ge weld zou gebruiken om Westelijk Nieuw- Guinea te krijgen, met voldoening begroet heeft. Hij zei verder, dat de kwestie-Nieuw- Guinea waarschijnlijk volgende week in de Algemene Vergadering van de UNO ter sprake zou komen. Daar de Nederlandse soevereiniteit over het gebied duidelijk ge vestigd is, zo zei hij, had Australië altijd het standpunt ingenomen en bleef dit ook innemen, dat de Algemene Vergade ring niet bevoegd is de kwestie te bespre ken. Nog veel minder is zij bevoegd, te trachten een gedragslijn aan Nederland op te leggen. Geheel los van het feit, dat dit standpunt duidelijk rekening houdt met de belangen van de inwoners van Westelijk Nieuw-Guinea, is dit vast gebaseerd op het handvest der UNO en op de rechtmatige positie van Nederland. Brand oh tanker geblust één vermiste Vanmorgen kort na zeven uur zijn op de Noordzee nabij het lichtschip „Goeree" het Noorse tankschip „North Monarch" en het Duitse vrachtschip „Tilly Boege" met elkaar in botsing gekomen. Na de botsing ontstond brand op de „North Monarch", maar men wist de brand binnen korte tijd met eigen middelen te blussen. Er wordt een lid van de bemanning vermist. De „North Monarch" heeft geseind, dat het geen hulp nodig heeft. De „Tiliy Boege" is zwaar beschadigd, maar verkeert ook niet in gevaar. Na de noodsignalen waren de reddingboot „Pre sident Jan Leis" en de loodsvaartuigen „Algol" en „Betelgeuze'-' van Hoek van Holland uitgevaren. De sleepboot „Maas" van L. Smit en Co's internationale sleep dienst blijft in de buurt om alsnog assis tentie te kunnen verlenen als daarom zou worden gevraagd. De „North Monarch" meet 8.200 brt., de „Tilly Boege" meet 2300 brt. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Nadat de eerste noodseinen waren uitgezonden en van de kust af vuur te zien was, ver keerde men enige tijd in onzekerheid over de omvang van het ongeluk en over de schepen, die erbij betrokken waren. Een ogenblik werd zelfs gevreesd, dat het brandende vaartuig een Engels troepen transportschip was met 1000 man aan boord., De „Tilly Boege" is inmiddels bij Hoek van Holland de Nieuwe Waterweg binnen gelopen. De boeg van het schip, dat blijk baar in de mist op de tankboot is gelopen, is ingedrukt. Verder is de bakboordzijde van de „Tilly Boege", waarop ook een be gin van brand is geweest, geblakerd. Aan boord van dit schip zijn geen gewonden. Ook de „North Monarch" zal te Hoek van Holland binnenlopen. Het schip heeft een gat aan stuurboordzijde, waaruit olie naar buiten vloeit. De „North Monarch", die eigendom is van „cia nav petolera sa" te Panama, was met stookolie onderweg van Tampa naar Pernis. In landbouwkringen wordt verwacht, dat de garantieprijs voor melk (het be drag, dat de veehouder dus minstens moet ontvangen) voor het „melkjaar" novem ber 1956november 1957 op f 27,per 100 kilogram van 3,7 of 3,8 percent vetge halte zal komen te liggen. Voorts wordt verwacht, dat de toeslag voor melk van de lichte gronden, gebaseerd op kostprijs- verschillen, op f 1,70 per 100 kilogram zal worden gehandhaafd. Deze verhoging van de garantieprijs met vijf cent per kilogram (liter) zal voor iets meer dan de helft berusten op natuurlijke prijsstijgingen, zoals deze door het Land bouw Economisch Instituut berekend zijn. Het tweede deel zou het gevolg zijn van de „ruk aan de bel" van de georganiseerde landbouw, om tot verbetering van de ar beiderslonen, de beloning van het werk van de boer en diens medewerkende ge zinsleden en tot vergoeding van de eige- naarslasten te komen. Aan dit laatste ver langen zal, naar men vermoedt, slechts ten dele tegemoet gekomen worden, nu met vrij grote mate van waarschijnlijkheid de bestedingsnota van de regering aan de landbouw slechts 200 miljoen gulden extra inkomen, in plaats van de gevraagde 350 miljoen, zal toestaan. Ernstig bezorgd maakt men zich over het gerucht, dat in de bestedingsnota een blokkering van een deel der in de garan tieprijs voor melk en de toeslag op rogge (thans f 3,74 per 100 kilogram) te verdis conteren eigenaarslasten zal worden voor geschreven. Zulks naar analogie van de blokkerihgsplannen ten opzichte van de huren. Volgens de laatste ramingen is over het melkprijsjaar november 1955november 1956 de garantieprijs voor melk niet ge haald. Het Produktschap voor Zuivel zal daarom aan de regering adviseren om thans reeds te beginnen met de uitbetaling van de toeslag op melk van bedrijven op lichte gronden van 1,7 cent per kilogram van 3,7 percent vetgehalte boven de alge mene garantieprijs voor consumptiemelk. (Ruw geschat is hiermede een bedrag van 60 miljoen gulden gemoeid). Over vier we ken hoopt men over voldoende gegevens te kunnen beschikken om te komen tot een advies inzake de definitieve toebetaling op de door de boeren geleverde consump tiemelk, waardoor deze de garantieprijs zullen bereiken. Een voorlopige berekening toont aan, dat de boeren f 22,55 per 100 kg melk ge middeld ontvingen, inplaats van minstens de garantieprijs van f 23,Dit zou bete kenen, dat over het melkprijsjaar nog een bedrag van f 0,50 of iets minder per 100 kg melk van 3,7 percent vetgehalte uit het Landbouw Egalisatiefonds aan de vee houders zou kunnen worden bijbetaald. Hoe hoog de straatprijs voor losse, ge standaardiseerde drinkmelk (thans 31 cent per liter) zal worden, is nog niet geheel duidelijk. Indien de regering tegen het S.E.R.-advies in het subsidie van gemid deld vier cent per liter op drinkmelk handhaaft, wordt een straatprijs van 36 tot 37 cent de laagst mogelijke geacht. Indien ook het subsidie vervalt, zal de drinkmelkprijs vermoedelijk stijgen tot 40 a 41 cent per liter. ADVERTENTIE THEE kan iedereen wel zetten, Maar U moet op één ding letten: Als U 't werkelijk goed wilt doen Dan VAN NELLE'S Afternoon Toen vier kinderen te Zierikzee in een oud kippenhok speelden, dat tijdelijk ook voor de opslag van enige balen stro dienst doet, wierp een zevenjarig jongetje een brandende lucifer op het stro dat onmid dellijk vlam vatte en de uitgang versperde. Via het dak moesten de kinderen uit het brandende hok worden gehaald. Een twee jarig meisje had levensgevaarlijke brand wonden opgelopen. Ze is naar het zieken huis vervoerd- Haar zevenjarig broertje is eveneens ernstig gewond. De andere twee kinderen kregen geen noemenswaardig letsel. De ministerraad is vanmiddag om twee uur bijeengekomen. Het onderwerp van discussie is niet bekend gemaakt, maar aangenomen mag worden dat de gehele zitting zal worden gewijd aan een bespre king van het Nederlandse standpunt ten aanzien van Euratom en de gemeenschap pelijke markt. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Schuman-landen komen maandag in Parijs opnieuw bijeen om deze onder werpen te bespreken. Men verwacht, dat de nog hangende kwesties dan vrij spoe dig uit de weg zullen kunnen worden ge-

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 8