WELKE GORDIJNEN IN HUIS NIEUW LEERZAME EXPOSITIE IN ROTTERDAM VELOURS Haarlemse Raad van Beroep handelde reeds aantal klaagschriften af Creme Puff" Twaalf „gele rijders" kregen een welverdiende bloemenhulde De Wasbloem Veelwijverij in Marokko VLUG! VLUG! VLUG! Onze tuin- en kamerplanten G. Kromaijk Goede voeding, voldoende vitamine G PARIJSE COIFFURES MOLENDIJK Kapsalons Examens Een vleugje Creme PufF en... klaar! F -F-;„.max Factor WOE: 2 C AG 13 FEBRUARI 1957 oor de<V rouw NEDERLAND heeft op het gebied van de binnenhuis-architectuur een goede naam in het buitenland. Tot nu toe echter spanden de Skandinavische landen en ook Italië de kroon wat eigen vormgeving in de woning door middel van gordijn en bekledingsstoffen betreft. De laatste jaren valt evenwel ook in Nederland een opmerkelijke verhoging van het peil te constateren, vooral in de dessins van gordijnstoffen. Er is nu dan ook alle reden ook in ons land een blijvende opgang te verwachten. Thans valt al duidelijk een toename van de behoefte van en het begrip voor kleur en vorm bij het publiek op. Meermalen worden kunstenaars uitgenodigd dessins fe ontwerpen en als de fabrikanten voortgaan op deze weg en hen blijven inschakelen, in plaats van zich louter en alleen te richten naar de conventionele smaak van een betrekkelijk grote groep kopers, is er reden de verdere ontwikkeling met vertrouwen tegemoet te zien. Tot voor enige jaren genoten in de bedrukte gordijnstoffen hoofdzakelijk de bloempatronen de voorkeur.. Lang zamerhand krijgt de gemiddelde Neder lander meer gevoel en belangstelling voor de vele mogelijkheden die juist de woningtextiel biedt om de woonruimte een prettiger en zelfs royaler aanzien te geven. Bestond vroeger de functie van de gordijnen uitsluitend in het afsluiten van de vensters tegen blikken van bui tenaf en het beschermen van het inte rieur tegen de invloeden van zon en licht thans zijn hieraan twee belangrijke ele menten toegevoegd. Als eerste noemen we ruimtewerking, het optisch vergro ten van de ruimte, waarin men woont, die de huidige abnormale huisvestings omstandigheden vaak beperkt is. Door dessin, kleur en de manier van ophan gen kunnen gordijnen er enorm toe bij dragen een illusie van meer ruimte te scheppen. Een tweede, eveneens zeer be langrijke functie vervult het gordijn als de juiste achtergrond voor de meubelen, die zo goed mogelijk tot hun recht moe ten komen. HET BOUWCENTRUM IN ROTTER DAM, dat na de oorlog op uitgebreide schaal het publiek voorlicht in alles wat betrekking heeft op de woningbouw en de inrichting van het interieur, heeft Hoya carnosa staat meer algemeen bekend als wasbloem. Het is een fraaie slingerplant die ook als kamerplant ge kweekt kan worden. Dan maakt men een vorm van ijzerdraad, liefst een ge bogen vorm, en daaromheen kan men dan de lange ranken leiden. De was bloem houdt er geen bepaalde bloeitijd op na. Als de plant het bij u naar haar zin heeft kan ze vele malen per jaar bloeien. Zijn de platte bloemschermen uitgebloeid, dan moet men ze wel ver wijderen, maar laat het stengeltje waar aan dat bloemscherm zit, rustig op zijn plaats, want juist daar zal zich weer spoedig een nieuwe bloem kunnen vor men. De Hoya Carnosa in bloei. De wasbloem behoort tot de vetplan- ten. Dat is te zien aan de gladde blade ren. Ze heeft dus niet zo veel water nodig. In de groeitijd kan men ze nor maal begieten. Dan heeft ze wel extra voedsel nodig. Men kan haar dat geven in de vorm van de bekende kamerplan- tenkunstmest. Wanneer u één thee lepeltje per liter water oplost, kunt u daarmee wel twintig kamerplanten be mesten. De Wasbloem is erg gesteld op een vaste plaats. In de zomermaanden verdraagt ze gerust veel zon. Als men haar maar langzaam went is het niet eens nodig haar te beschermen. Voort- kweken door middel van stekken is heel goed mogelijk. Bladmotieven en andere naturalisti sche dessins doen weer meer van zich spreken. Ze hebben echter een andere vorm, die we meer drie-dimensionaal zouden willen noemen. Dit houdt in een sterkere dieptewerking dan voorheen, men ziet de tekening als het ware op de stof liggen. Takken en bladeren verto nen effecten van lichten schaduw of wil men een ander voorbeeld: men krijgt de indruk om de bladeren heen te kijken. DE THANS GANGBARE abstracte voorstellingen dragen er zeker toe bij een beter gevoel te geven voor kleur en vorm. Deze dessins, waarin men dus geen bepaalde voorstellingen ziet, doch die meer zijn ingesteld op een onbestem de, maar veelal aangename kleur- en vormwerking, leveren het bewijs, dat de moderne schilderkunst, hoe vaak ook laatdunkend beschouwd, toch ook aan de textiel heel wat aanknopingspunten heeft geleverd. De expositie in het Bouwcentrum ver schaft iedereen, die belangstelling heeft voor het hedendaagse interieur en in het bijzonder zij, die van plan zijn een eigen woning in te richten, tal van nut- Op deze foto ziet u een vrolijk lente jurkje van roze-wit gestreept soedan- katoen ontworpen door Jenifer Lee, het jurkje heeft een ruime en geplooide rok en wijd openslaande kraag, terwijl in het midden aan de voorzijde een rij knoopjes recht van boven naar beneden loopt als garnering. tige ideeën. Het kiezen van de juiste gordijn- en bekledingsstoffen is na een bezoek aan de tentoonstelling niet zo zeer meer een onbekend avontuur. Tineke Raat Gordijnstoffen uit Denemarken geëx poseerd in een nieuwe afdeling van het Bouwcentrum te Rotterdam. enkele weken geleden een nieuwe afde ling geopend, waar een permanente ex positie van gordijnstoffen wordt gehou den. Een selectie uit Nederlandse en buitenlandse meubel- en gordijnstoffen, die hier in de handel zijn of zullen wor- (Van een medewerkster) Maitres Guillaume, Alex Tonio en Pierre Jacy, de beroemdste kappers van Parijs, zijn van de dwalingen huns weegs teruggekeerd. Zij immers hebben een paar jaar geleden de mode gelan ceerd van het korte en het slordige haar, maar dat heeft verkeerd uitge pakt. Want slordig bleek een woord dat de jeugd recht tot het hart sprak: heer lijk slordig, dat was de mode en dus gingen ze helemaal niet meer naar de kapper voor lotions en voor golfjes. Ze kamden gewoon hun haar niet meer en het stond wild en piekerig om hun hoofd, of werd af en toe plat gestreken En de meeste kappers verdienden geen droog brood meer. Ze staken dus de koppen bij mekaar, want ze wilden wat nieuws bedenken. En René Bourgeois een van de jongere maitres-coiffeurs vond toen de oplossing. Bourgeois was, zoals zijn naam wel aanduidt., „burgerlijk" genoeg om in de onvergan kelijkheid en de tijdeloosheid te gelo ven van: de romantiek. En als kapper geloofde hij in gewoon mooi haar en veel haar en lang haar. Zo is dus thans de mode: lang haar, j.v over'dd oren-'vallend e"n"van"achter'Tot zo'n m'aké"-üp r\ietnafle vrouwen. Er Een kapsel van Guillaume. wangen en bij de schittering van de ogen, zeggen de kappers, en zegt Bar bare Gould, die behalve schoonheids specialiste ook een dichteres moet zijn. Natuurlijk^ bevredigt zo'n kapsel en zijnl Door een vernuftig kaartsysteem kan men wegwijs worden in stoffen en dessins. den gebracht, ziet men er zeer overzich telijk bijeen. De gordijn- en bekledings stoffen hangen goed voor het oog in vijf rijen op verschuifbare rails langs een neutrale achterwand gerangschikt, zoda nig, dat ze zowel afzonderlijk als in com binatie bekeken kunnen worden. Hier en daar zijn verplaatsbare meubelen op gesteld en deze maken het mogelijk ze met diverse gordijnen als achtergrond te bekijken. Alle belangstellenden, die deze tentoonstelling bezoeken, particulieren, winkeliers en architecten, kunnen bo vendien in een bijzonder vernuftig kaartsysteem grasduinen, waarin mon sters van nog veel meer stoffen zijn bij eengebracht. Bijzonderheden, die erop zijn aangegeven, zijn onder andere de firmanaam waar de stoffen verkrijgbaar zijn, de kwaliteit, de samenstelling, de breedte, de prijs, de eigenschappen, de garantie, waaronder ze worden verkocht en wasvoorschriften. Dit kaartsysteem bevat een afdeling meubelstoffen en een voor gordijnstof fen, welke laatste weer onderverdeeld is in poolweefsels, platweefsels en bedruk te stoffen. „Bezoeksters zijn vaak verbaasd en verrukt, dat een modern materiaal ook rustig kan zijn," vertelde onze rondleid- ster op deze expositie. „Men kan hier zien, dat men stijlverschillen kan over bruggen, zonder in uitersten te verval len". Degenen die geen uitgesproken modern interieur hebben en langzamer hand willen omschakelen, kunnen hie: bepaald wel een middenweg vinden. VELOURS IS TEGENWOORDIG een moderne stof door geheel nieuwe kleur stellingen in prachtige pasteltinten en in kwaliteiten, dié liohtecht zijn. Deze stof fen worden in Nederland vervaardigd. Zelfs in vage motieven bedrukte velours is hier vertegenwoordigd. Vooral in bedrukte katoen is er veel verscheidenheid in dessinering. Naast zeer verantwoorde dessins van Neder landse ontwerpers hangen er buiten landse inzendingen. Uit de Scandinavi sche landen komen onder andere geome trische motieven en harlequin-dessins in zeer fraaie kleuren en onregelmatige motieven, veelal in wit met zwart. Des sins uit Italië zijn zodanig, dat ze zowel bij moderne als antieke meubelen pas sen. Uit Frankrijk komt onder meer een onderwater-impressie en een voorstel ling van forse varenbladeren. in de nek, in zachte lange golvingen, zo dat men van de „zwanen-lijn" in de coiffure spreken kan. Het haar is weer omlijsting geworden van een lief ge zichtje en de kapper bepaalt voor elke cliënte de make-up. Om te beginnen de wenkbrauwen: verlengd in een sierlijke golving en puntig uitlopend omhoog naar de slapen. En de ogen ook iets ver lengd naar opz" met een scheef streepje ogenzwart. En de oogleden een beetje groenig of blauwig aanzetten, dat kleurt mooi bij het lieve rose van de Velours heefteen eerbiedwaardige geschiedenis. De Chinezen kenden reeds eeuwen voor het begin van de christelijke jaartelling een techniek om velours te weven. Deze Chinese techniek werd door de soldaten van Alexander de Grote naar Perzië ge bracht, waar niet lang daarna de Ro meinse legers verschenen om deze Chi nese weefkunst over te brengen naar hun rijk in Europa. Steden als Venetië, Florence, Genua en Milaan hebben aan de techniek van het velours weven een gedeelte van hun faam te danken ge had. Het bekende „Velours d'Utrecht" dankt Nederland eigenlijk aan Lode- wijk XV, die in 1685 het „Edict van Nantes" herriep, waardoor vele Huge noten, waaronder Daniel Havart, uit weken naar Nederland. Daniel Havart, die in Utrecht een veloursfabriek ves tigde, verving de kostbare zijde door het minder kostbare geitenhaar en de „Velours d'Utrecht" was geboren. Reeds in de middeleeuwen pasten vakbekwame ambachtslieden vele weeftechnieken toe, maar voor de ver dere ontwikkeling was het wachten op de goede machines. En dit wachten werd in 1850 beloond toen de fabrikant Jacinto y Cortès het „automatisch we vende dubbel pluche getouw" lanceerde. Toen was er voor het velours geen hou den meer aan en begon het zijn zege tocht, soms tijdelijk onderbroken door een adempauze, zich dan weer snel aanpassend aan veranderde omstandig heden. bijvoorbeeld vrouwen die van mening zijn dat zo'n lang kapsel tot in de nek geen recht doet wedervaren aan het (diamanten) collier of het parelsnoer, dat weer tot mode verklaard is. Voor zulke vrouwen is dan het opgestoken kapsel; het haar is dan nog altijd half lang, doch wordt sterker gekruld en van de nek af omhoog geborsteld. Het voorlichtingsbureau voor de voe ding meldt: Vitamine C is een onmis baar bestanddeel van onze voeding, dat voornamelijk in aardappelen, groenten en vruchten voorkomt. Het is niet onmogelijk, dat de geringe weerstand tegen bepaalde infekties, de prikkelbaarheid en vermoeidheid, die velen aan het eind van de winter on dervinden, voor een deel te wijten zijn aan een tekort aan vitamine C in de voeding. Dit is dus zeker wel iets om aandacht aan te besteden. Dat een vitamine C-tekort zich vooral 's winters en in het voorjaar uit, komt daardat in die tijd de aardappelen en inheemse vruchten minder vitamine C- rijk zijn dan 's zomers en in sommige gevallen ook omdat er 's winters te wei nig groente wordt gebruikt. Het is verkeerd om groente lang warm te houden; het is ook onjuist om ze enige tijd voor de maaltijd gaar te koken en later weer op te warmen. Dit geeft een groot vitamine C-verlies. Moe ten enkele gezinsleden geregeld „na- eten", dan is het ook voor het vitamine C noodzakelijk om apart voor hen aard appelen en groente te koken. Het verdient aanbeveling enkele ma len per week een vitamine C-rijke vrucht te eten, zoals sinaasappel, grape fruit, mandarijn of citroen. In het weekblad van de invloedrijke Marokkaanse onafhankelijke partij (PDI) wordt de strijd aangebonden te gen harems en veelwijverij. „Wij willen gelijkberechtigheid tus sen man en vrouw", zo leest men in „Hoekje der vrouw" in het weekblad. „Wij willen de afschaffing van de veel wijverij, aftandse opvatting van het fa milieleven". Het artikel zegt, dat de polygamie er ook de oorzaak van is dat zoveel sociaal onrecht bestaat en dat er in een moderne gemeenschap geen plaats voor is. De Marokkaanse democratische vrouwen hebben ook gevraagd om ge lijkstelling met de man inzake het erf recht. Op het ogenblik erven dochters uit een huwelijk slechts de helft van wat zoons krijgen. Deze eisen komen als een onaange name verrassing voor sultan Moham med Ben Yoessef, een heftig voorstan der van de veelwijverij. Zijn harem, dat beschouwd wordt als een der grootste in de Mohammedaanse wereld, herbergt enige honderden vrouwspersonen. Het is zijn gewoonte van al zijn reizen enige nieuwe aanwinsten voor zijn vrouwen verblijven mee te brengen..,.! De uitbreiding van het aantal Raden van Beroep voor sociale verzekering in ons land van zeven tot tien heeft tot gevolg, dat er sinds 1 januari één in Haarlem is gevestigd. De Raden van Beroep werken thans in de arrondissementen en de Haar lemse raad is bestemd voor de arrondisse menten Haarlem en Alkmaar. Tot 1 januari bestond er in Amsterdam een Raad van Beroep, die de werkzaamheden verrichtte voor de provincie Noordholland. Thans is de raad van Amsterdam bestemd voor het arrondissement Amsterdam, waaronder ook het Gooi en randgemeenten van de hoofdstad vallen. Hillegom en Lisse ressor teren onder het arrondissement Haarlem en bewoners uit deze gemeenten die be moeienis met de raad hebben, moeten zich thans tot Haarlem wenden en niet meer tot Den Haag. De Haarlemse raad werkt pas een maand en reeds heeft hij een aantal klaagschrif ten ontvangen. Als voorzitter treedt op mr. L. G. Verwer, die tot 1 januari griffier en plaatsvervangend voorzitter van de Raad van Beroep te Arnhem is geweest en als griffier mr. D. L. Rang, tot voor kort referendaris bij de Sociale Verzekerings bank te Amsterdam. Behalve de voorzitter en de griffier zijn er deskundigen benoemd en beëdigd. Daar door konden de werkzaamheden een aan vang nemen. In de afgelopen weken heeft de voorzitter vele beschikkingen uitgege ven, die betrekking hadden op de ziekte wet. De leden van de raad moeten nog benoemd worden. Als dat geschied is zul len er zittingen worden gehouden, waarin de gevallen behandeld worden. De zaken uit het arrondissement Haar lem zullen eventueel op de eerste of derde dinsdag van iedere maand behandeld wor den in het gebouw van het kantongerecht te Haarlem en die uit het arrondissement Alkmaar een keer in de maand in het ge bouw van de Alkmaarse rechtbank. In de raad hebben als leden zitting ver tegenwoordigers van werkgevers en van werknemers; om beurten nemen zij aan de zittingen deel. Klaagschriften worden be handeld van hen, die niet tevreden zijn over beslissingen die genomen zijn door de Sociale Verzekeringsbank, de raden van arbeid en de bedrijfsverenigingen naar aanleiding van sociale wetten. De Raad van Beroep houdt zich bezig met de Onge vallenwet, de Land- en Tuinbouwongeval- lenwet, de Ziektewet, de Kinderbijslagwet, de Werkloosheidswet, de Invaliditeitswet, de Ouderdomswet 1919 en de Algemene Ouderdomswet. Tot 1 januari werden de klaagschriften van de Ziektewet door een scheidsgerecht behand :ld. De scheidsgerechten in het land zijn opgeheven en thans kan men zich tot de Raad van Beroep wenden, als er be zwaren bestaan tegen de toepassing van de wet. Een nieuw punt in de uitvoering van de Beroepswet, waaronder de Raad van Be roep valt, is de benoeming van deskundi gen op medisch gebied. Vroeger waren medici lid van een enkelvoudige kamer en konden zij beschikkingen uitvaardigen. Thans zijn zij als deskundigen aangesteld en geven adviezen, waarna de voorzitter een beschikking uitvaardigt. In het arron dissement Haarlem zijn tien deskundigen beëdigd en in Alkmaar negen. Zij verstrek ken adviezen en bevorderen, dat de be schikking zo spoedig mogelijk bekend is. Bij de Haarlemse raad zijn reeds bezwa ren tegen toepassing van de Algemene ouderdomswet ingediend; zij betroffen eigenlijk meer het inwinnen van inlichtin gen dan het indienen van klachten. In de toekomst zullen waarschijnlijk bezwaar schriften binnenkomen, als bijvoorbeeld een uitkering geweigerd wordt aan iemand die onvoldoende betaald heeft voor hij zijn vijfenzestigste verjaardag vierde. Bij de Raden van Beroep zijn ook de ambtenarengerechten ondergebracht. Dat doet zich ook in Haarlem voor en voor de arrondissementen Haarlem en Alkmaar is Haarlem de standplaats geworden. Het aan de Raad van Beroep verbonden ambtelijk personeel fungeert in dezelfde functies bij het Ambtenarengerecht. Er moeten ook voor dit gerecht nog leden worden be noemd. Tot heden zijn nog geen zaken bij het Haarlemse Ambtenarengerecht aan hangig gemaakt. De Haarlemse Raad is gevestigd aan de Wilhelminastraat. 66, waar ook de rijks dienst van de domeinen gehuisvest is. EENVOUDIGE, HOUDBARE Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4. DELFT: Gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschappen: ir. J. C. d:e Man en ir. J. Muller. Het proefschrift van de heer De Man is getiteld „Over aardappel vezel en haar toepassing bij het ensileren van gras"; dat van de heer Muller: „Directe hydratatieprocessen van aetheen propeen ter bereiding van aethyl- isopropylalcohol". UTRECHT: Ds. A. van den End, Ned. Her vormd predikant te Benschop, is gepromo veerd tot doctor in de godgeleerdheid, op een proefschrift getiteld: „Gisbertus Bonnet, bijdrage tot de kennis van de geschiedenis der gereformeerde theologie in de achttien de eeuw". ADVERTENTIE Mooi zijn, betoverend mooi zijn en toch maar enkele seconden per dag aan make-up besteden Dat kan, met Max Factor's Creme Puff. Weldadige lanolinerijke crème en het fijnste poe der zjjn in Creme Puff op meesterlijke wjjze tot één geheel gemaakt. Een complete make-up brengt u nu in nog geen twintig tellen met een poederdonsje aan. En uw make-up „bijwerken" is met Creme Puff in amper vijf seconden ge beurd Deze lichte, heerlijk luchtige make-up verkleurt niet, droogt uw huid niet uit. Schaf nir de tijdrovende make-up af - begin vandaag nog met Creme Puff. HOltY WOOD Crème make-tip basis en poeder in één! ,v*" Imp. Marfac. N.V., Huddestraat 5, Amsterdam. Creme Puff (handelsmerk) betekent Max Factor Hollywood creamy powder make-up Twaalf leden van het korps Wegen wacht van de ANWB zijn donderdag in de bloemetjes gezet. Tegelijkertijd ontvingen hun vrouwen thuis ook een bloemenhulde. Op deze Valentijndag, waarop men men sen, die plichtsgetrouw hun taak vervullen en daarbij hun medemensen goede dien sten verlenen, hebben de Nederlandse bloemisten in deze twaalf gele ridders van de weg het hele korps willen huldigen. Daarbij werd een opsomming gegeven van de vele goede daden, die deze Wegen wachters buiten hun eigenlijke taak om hadden verricht. Wegenwacht G. Fokkema uit Meppel hield een op hol geslagen paard tegen en redde daarmee het leven van een jongetje, dat op de kar erachter zat. Wegenwacht H. Velthuis uit Wezep zag een koe in de wei, die kalfde. Bij gebrek aan hulp greep hij zelf in. Moeder en kind maken het goed. .Voortreffelijk was de e.h.b.o.-assis- tentie va» wegenwacht G. v. d. Kamp uit Voorthuizen, die een arts hielp drie zwaar gewonden en drie lichtgewonden uit op elkaar gereden auto's te halen en te ver zorgen. Krachtdadig ingrijpen van wegen wacht G. Vlekkert uit Voorthuizen voor kwam een zware bosbrand. Wegenwacht G. Wakkermans uit Doetinchem stelde al les in het werk om de schade in een door blikseminslag brandende boerderij tot zo gering mogelijke omvang te beperken. Een onderweg onwel en bewusteloos geworden automobilist werd door wegenwacht N. Broers uit De Bilt verzorgd en naar een ziekenhuis gebracht. Een boerderij bij Bodegraven werd door wegenwacht N. den Hoed uit Alphen aan de Rijn voor ver nietiging behoed. Hij zag de hooiberg in brand staan. Vonken regenden op het rieten dak, terwijl de bewoners nog niets gemerkt hadden. De Hoed klom op het dak en bluste daar het vuur. Een aanstaande vader, haastig op weg naar huis, kreeg autopanne. Door een ge broken ventilatorriem liep de motor warm. Ondanks gevaar voor brandwonden legde wegenwacht J. R. Bouwmeester uit Noordwijk een nieuwe riem op. In de Heer Hugowaard kon wegenwacht B. Loos die op zijn vrije dag een wande ling maakte, het niet over zijn hart ver krijgen een gestrande automobilist niet te helpen. Wegenwacht H. J. Timmer uit Nij- verdal viste een tweejarige hummel met haar autoped van de drukke rijweg Zwolle-Nij verdal. Met hulp van de Zwol se politie en een oproep via de radiodistri butie kon de moeder haar kind, dat vele kilometers van huis was weggelopen, enige uren later weer aan het hart drukken. Twee kleine peuters uit Reuver waren van huis weggelopen. Wegenwacht F. Manders uit Swalmen (L.) vond ze zwervend langs de weg en bracht ze na veel zoeken en na vraag bij hun ouders. In de strenge kou van februari 1956 heeft wegenwacht W. van Dijk uit Hilversum vele vogels het leven gered door ze te voederen. Water vogels bracht hij naar open water, door de koude bevangen vogels nam hij mee naar huis en verzorgde ze zolang tot ze weer op eigen wieken konden drijven. Voor al deze daden van liefde voor mens en dier, burgerzin en plichtsbetrachting hebben de twaalf wegenwachten hun bloemenhulde gekregen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9