Gromyko volgt Sjepilov op aan Buitenlandse Zaken a Molotov zal de controle op de economie verscherpen HET WEER Ook de Algemene Vergadering dwong Frankrijk nergens toe Duidelijke positiekeuze van Egypte weldra te wachten Haarlems Dagblad C4"M0RRIS tLuoaL! Nieuw diplomatiek Sovjet-offensief verwacht Algerije in de UNO Verplichtte Pineau zich tegenover Dulles? Het plan-Eisenhower Koning Saoed nu al weer boos op V.S. wegens toezeggen aan Israel? DIT JAAR: 130 DODEN I EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Onbuigzaam Onbestendig Onverzoenlijk I DEZE WEEK IN ERBIJ GROMYKO en SJEPILOV Leerling van Molotov volgt amateur op Falcon Regenjassen in kleuren Meer dan 2000 negers in Johannesburg in arrest Geen UNO-debat over het plan van Eisenhower Nasser zal tolgelden van Britten en Fransen eisen Verder oponthoud om politieke redenen? Prinses Marijke Ministerieel overleg met bedrijfsleven over de Euromarkt Het woord is aan Verkeersongelukken i eisen 71e JAARGANG No 18 7 ZATERDAG 16 FEBRUARI 1957 302e JAARGANG No 35 JLange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295'. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT MOSKOU (Reuter) Dimitri Sjepilov is ontheven van zijn functie als minister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie. Hij wordt opgevolgd door Andrei Gromyko, zo heeft het Russische persbureau Tass gisteravond be kend gemaakt. Sjepilov is, volgens Tass gekozen als een der secretarissen van het centrale partijcomité. Om hem vrij te maken voor ander werk heeft het presidium van de Opperste Sovjet hem van zijn functie ontheven. De plaats vervangende minister Patolitsjev is in Gromyko's plaats benoemd tot eerste plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken. Sjepilov werd in juni minister van Buitenlandse Zaken, toen de Sovjet-Unie vaste voet trachtte te krijgen in het Nabije Oosten. Hij werd als een voorvechter van een nieuwe en krachtige politiek in dat gebied beschouwd. De eerste indruk te Moskou was, dat door de regeringswijziging de groep die Molotov steunt, is versterkt. Het centrale partijcomité heeft woens dag en donderdag vergaderd en een ver slag aangehoord van partijsecretaris Kroesjtsjev, over „de vervolmaking van het beheer van industrie en bouwbedrijf". De arbeiders zullen een groter aandeel krijgen in het beheer van de industrie, aldus wordt verklaard in een resolutie van het centrale comité, dat verbetering van het beheer van de industrie nodig acht met het oog op de huidige behoefte van de nationale economie. De bestaande metho den hebben belemmeringen in het leven geroepen en zijn ondoelmatig gebleken. Krachtens de resolutie zullen voorts de rechten van de Sovjetrepublieken worden vergroot. Plaatselijke organisaties en de „massa's zullen in grotere mate deelnemen aan het beheer der produktie", aldus Tass. In een van de besluiten van het centrale comité wordt volgens Tass gezegd: „de reorganisatie van de leiding van de natio nale economie zal een radicale herziening eisen van de uitoefening van de staats controle. Het is van essentieel belang, dat de voornaamste controle wordt geconcen treerd op economisch gebied, waardoor te kortkomingen in de activiteit van het eco nomische en staatsapparaat kunnen wor- Dimitri Sjepilov den vastgesteld en ter plaatse goed ge maakt". Molotov, een der eerste vice- premiers en Sjepilov's voorganger als mi nister van Buitenlandse Zaken, werd in november tot minister voor staatscontrole benoemd. BELGRADO Buitenlandse waar nemers te Belgrado zeiden, dat eventuele voldoening in Joegoslavië over het aftre den van Sjepilov getemperd zal worden door het feit, dat een man heengaat, die wordt beschouwd als een beschermeling van Kroesjtsjev. WASHINGTON Een westelijk diplo maat te Washington, die Gromyko per soonlijk kent, heeft gezegd, dat de nieuwe Sovjet-minister nog onbuigzamer is dan Molotov. De benoeming van Gromyko kon digt het begin van een nieuw diplomatiek offensief van de Sovjet-Unie aan, in het bijzonder in het Nabije Oosten, aldus me nen deskundigen in Sovjet-aangelegenhe den te Washington. De vervanging van Sjepilov zal de taak van de westelijke diplomaten bij het scheppen van even wicht in het Nabije Oosten en bij de onder handelingen over de hereniging van Duits land en de ontwapeningskwestie niet ver gemakkelijken, zo oordelen deskundigen 'fXXXXX30000000000000000CXX3000000<X.X)000<X* X xxxSfcJC VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Wisselende bewolking met en kele buien. Plaatselijk met hagel of natte sneeuw. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak wes telijk. Vannacht plaatselijk tem peraturen om het vriespunt; morgen ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag Volledige weerrapporten op pagina twee. van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken en westelijke ambas sades te Washington. LONDEN In Londen werd gezegd, dat de onverwachte vervanging van Sjepi lov betekent, dat Moskou meer invloed zal gaan oefenen op de politiek van de com munistische bondgenoten en zich onver zoenlijker zal betonen jegens de niet-com- munistische wereld. Gromyko werd in deze kringen een ervaren uitvoerder van de bui tenlandse politiek van 't regime Stalin ge noemd. In dezelfde Londense kringen werd gezegd, dat Gromyko's opvolger Patolitsjev, een hoge partijfunctionaris is, die zich in het bijzonder zou bezig houden met de be trekkingen tussen de communistische par tijen in de communistische landen. De vervanging van Molotov door Sjepi lov in juni 1956 werd door velen be schouwd als een wijziging door toedoen van partijsecretaris Kroesjtsjev. In Lon dense kringen wordt Gromyko's benoe ming in verband gebracht met een Sovjet- voorstel de aanstaande bijeenkomst van de subcommissie voor ontwapening van de UNO te Londen op ministerieel niveau te houden. PARIJS In regeringskringen te Parijs is gezegd dat, in het bijzonder na Sjepilov's redevoeringen over de buitenlandse poli tiek, voor de Opperste Sovjet, zijn aftreden zeer onverwacht is gekomen. 8 blz. 8 Honderd jaar geleden werd Coué S („geneesuzelf!") geboren 5 8 De Japanse architectuur als uiting van een levensstijl4 Ter herdenking van Lord Baden- g Powell, stichter der padvinderij 7 8 In Queensland, schrijft onze cor- 8 respondent, kan men veel verdie- 8 nen3 8 Om visarenden te zien moet men i naar de Zweedse woudmeren 8 gaan1 8 Verder onder meer de rubrieken: Onze namen. Voor de microfoon. Franse en Engelse litteratuur. Onze puzzel. Voor de jeugd en de buiten- 8 landse politieke prent. 8 icoooooooaxooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooocx LONDEN (Reuter) Andrei Andrejevitsj Gromyko die minister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie is geworden, heeft de drie mannen die voor hem deze functie hebben bekleed, als rechterhand gediend. Hij is een leerling van Molotov, die van 1939 tot 1949 en van 1953 tot 1956 minister van Buitenlandse Zaken is ge weest. Gromiko die 47 jaar oud is heeft landbouwwetenschappen en economie ge studeerd In 1939 trad hij in dienst van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Vier jaar later werd hij ambassadeur te Was hington. Van 1946 tot 1948 was hij per manent UNO vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie. Als lid van de veiligheids raad verwierf hij bekendheid door zijn veelvuldig gebruik van het vetorecht. La ter, in 1953, heeft hij nog eens aan het hoofd gestaan van de Russische UNO-ver- tegenwoordiging. In 1949 werd hij eerste plaatsvervangende minister van Buiten landse Zaken. In 1952 werd hij ambassa deur te Londen. In het volgende jaar werd hij door Mo lotov naar Moskou teruggeroepen, waar hij andermaal eerste plaatsvervangende mi nister van Buitenlandse Zaken werd. Gromyko wordt als een van de bekwaam- sten onder de jongere Rupssische diploma ten beschouwd. De laatste twee jaar trad hij op als leider van de Sovjet-delegatie naar de subcommissie van de ontwape ningscommissie van de UNO die regelma tig in Londen bijeenkwam. Een jaar geleden, tijdens het twintigste Andrei Gromyko partijcongres in Moskou, is Gromyko in het centrale partijcomité gekozen. Gromiko's voorganger de 51 jarige Dimi tri Trovimovitsj Sjepilov is slechts acht maanden minister van Buitenlandse Za ken geweest als opvolger van Molotov. Pas na Stalins dood trad Sjepilov op de voorgrond in de politiek. Op het negen tiende partijcongres in 1952 werd hij geko zen tot lid van het centrale partij comité. Korte tijd later werd hij hoofdredacteur van „Prawda", in welke functie hij een vurig pleitbezorger was voor de buiten landse politiek van partijsecretaris Kroesj tsjev en premier Boelganin. Sjepilov heeft rechten en politieke economie gestudeerd waarin hij voor de tweede wereldoorlog professor was. In 1948 werd hij hoofd van het directoraat voor propaganda en agitatie van het centrale partij-comité van de partij. Kort daarna werd hij in het openbaar berispt wegens zijn lof uitingen aan het adres van het in onge nade gevallen hoofd van het planbureau, Woznessenski, die op last van Stalin zou zijn doodgeschoten. (Van onze correspondent in Parijs) De Algemene Vergadering van de UNO heeft vrijdag in een resolutie de uitspraak van de politieke commissie bekrachtigd door iedere veroordeling van Frankrijk in verband met zijn beleid in Algerije achter wege te laten. Na twaalf dagen en soms nachten van een grimmige strijd tegen de Arabische en communistische delegaties, heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken Christian Pineau thans in New York zo dus de overwinning geboekt, een over winning, die vooral mogelijk was gewor den dankzij de steun der westerse mogend heden en van Amerika in het bijzonder. Beide partijen worden door de volkeren organisatie verzocht de wapens zo spoedig mogelijk te strekken en een vredelievende, democratische en rechtvaardige oplossing van het conflict te vinden. Dit verzoek wordt echter door geen enkel dreigement van een directe inmenging begeleid, zodat de Franse regering tegen de strekking van die verlangens generlei bezwaar kan ma ken. V OOCÖOOOOCXXDCOOCÖOOOOOOOOOC DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S, WAARIN OPGENOMEN ERBIJ CAIRO (Belga) Zowel de buiten landse als de Arabische diplomaten menen dat de politieke spanning, die sedert een tijd in Egypte heerst, zou kunnen leiden tot een duidelijke positiebepaling van Egypte ten opzichte van het geschil tussen Oost en West betreffende dit strategische kruispunt in de wereld. De Egyptische overheid heeft herhaal delijk gewag gemaakt van de wil van Egypte trouw te blijven aan zijn beleid van „positieve neutraliteit" en van zijn wens met het Oostelijke en Westelijke blok samen te werken op grondslag van vriend schap en gelijkheid. Maar waarnemers zijn van mening dat Nasser zijn houding van „de kat uit de boom kijken" niet langer zal volhouden dan tot de aanstaande con ferentie van Nasser, koning Saoed van Saoedi-Arabië, koning Hoessein van Jor danië en president Sjoekri El Konatly van Syrië. Dezen zullen, bijgestaan door politieke adviseurs, 23 februari bijeenkomen om na te gaan welke politiek liun landen zullen voeren ten opzichte van de voornaamste ontwikkelingen van de internationale toe stand. President Nasser heeft donderdagavond gedurende 3 V2 uur besprekingen gevoerd met de ambassadeur van de Verenigde Staten, Raymond Hare. Egyptische ambte naren en het personeel van de Amerikaan se ambassade bewaren het stilzwijgen over hetgeen besproken werd. Het onafhanke lijke blad „Ai Ahram" schreef vrijdag ochtend nochtans dat Hare, tijdens 'zijn eerste ontmoeting met Nasser na zijn terugkeer uit Washington, de president de Amerikaanse toelichting van het plan- Eisenhower heeft gegeven. Volgens het blad zouden de V.S. hebben doen uitkomen, dat de verklaringen van sommige leden van het Amerikaanse con gres ten gunste van Israel in het Witte Huis geen weerklank hebben gevonden. De V.S. zouden voorts verklaard hebben, dat zij de onafhankelijkheid en de soeve reiniteit van de Arabische staten willen vrijwaren en dat zij bereid zijn om met deze op hun verzoek, samen te werken door elke aanval, zowel uit het oosten als uit het westen, af te slaan met de wapens ingeval van een agressie uit het oosten en door toedoen van de UNO in geval van een aanval uit het westen. Intussen hebben president Nasser en ko ning Saoed de jongste dagen verder bood schappen gewisseld. Donderdagavond had Nasser een langdurig onderhoud met de ambassadeur van Saoedi-Arabië te Cairo. Deze verklaarde tegenover de journalisten dat hij een dringende boodschap van koning Saoed aan de president had ge bracht. Volgens de ochtenfoladen heeft koning Saoed te Washington geprotesteerd tegen de voorstellen van Dulles aan Israel, zeggend, dat deze een bedreiging betekent voor de Amerikaans-Saoedi-Arabische betrekkin gen. Hij zou van de V.S. een positieve ver klaring over hun houding en voornemens geëist hebben voor het geval Egypte wei gert de Israëlische schepen in de Golf van Akaba toe te laten. ADVERTENTIE BARIELJORISSTR HAARLEM IEL 1 3439 fERD BOtSTR. 48 A'üAM IEL. /17I62 Premier Guy Mollet heeft onmiddellijk na de uitslag een telegram met gelukwen sen gezonden naar Pineau, die vanavond New York weer zal verlaten. Deze minister, die tot dusver nogal bestreden werd, heeft zijn persoonlijke positie nationaal en inter nationaal de laatste weken ongetwijfeld aanzienlijk kunnen versterken. Onder zijn leiding moet er tijdens de vergaderingen, doch vooral achter de schermen, in New York een indrukwekkende bedrijvigheid van informaties en onderhandelingen heb ben geheerst. De Algerijnse rebellen zijn er daardoor niet in geslaagd de meerderheid der stemmen voor hun zaak te mobiliseren. In Parijs hoopt men, dat de Algerijnen na dit diplomatieke fiasco nu meer bereid willigheid zullen tonen om op de Franse voorstellen in te gaan. Die voorstellen be helzen de onmiddellijke wapenstilstand, vrije verkiezingen en de omschrijving van een statuut in onderling overleg, waardoor de onverbrekelijke banden tussen beide landen gewaarborgd zullen blijven. Belofte? (Reuter) In de Franse nationale ver gadering heeft het vrijdag gegonsd van ge ruchten, dat het voor Frankrijk betrekke lijk gunstige resultaat van het debat in de UNO over Algerije te danken is aan de be loften die de Franse minister van Buiten landse Zaken, Pineau, achter de schermen aan zijn Amerikaanse collega Dulles heeft gedaan. Frankrijk zou zich hebben gebonden om spoedig vredesonderhandelingen in Alge rije te beginnen. De afgevaardigden van de gematigde en rechtervleugel, wier steun aan de regering- Mollet volkomen afhangt van de handha ving van de Franse soevereiniteit over Al gerije, maakte zich ongerust over deze onbevestigde geruchten. Uit New York meldt UP, dat de delegatie van het Algerijnse Nationale Bevrijdings front bij de UNO na de aanneming van de compromis-resolutie door de Assemblée heeft verklaard, bereid te zijn onderhan delingen met Frankrijk te beginnen „op basis van het recht op onafhankelijkheid voor het Algerijnse volk". Door het besluit van de Algemene Ver gadering is tevens de competentie van de UNO, de Algerijnse kwestie te behandelen, erkend, zo werd hieraan toegevoegd. JOHANNESBURG (AFP) Bij een grootscheepse razzia zijn vrijdagochtend in Johannesburg meer dan tweeduizend negers aangehouden. Het merendeel had de reglementen van de rassenscheiding overtreden door in de voor blanken be stemde wijken te gaan wonen. Zij waren hiertoe gekomen door de boycot van de autobusdiensten. Gewoonlijk wonen de zwarte arbeiders in nederzettingen buiten de stad, op meer dan twintig kilometer van hun werk. NEW YORK (AFP/Reuter) De UNO- Assemblee heeft een Russisch verzoek om een debat te houden over Eisenhowers plannen voor het Nabije Oosten en andere Amerikaanse „agressieve acties" afgewe zen. De Assemblee bekrachtigde met 52 tegen dertien stemmen, bij twaalf onthou dingen, een aanbeveling in deze zin van haar agendacommissie. De waarnemende Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken Koeznetsov werd gesteund door zijn col lega's uit de Oosteuropese landen, maar zij spraken voor een vrijwel lege zaal. CAIRO (Reuter, TJP) Een Indische af gevaardigde, Anoep Singh, heeft vrijdag te Cairo verklaard, dat president Nasser hem had gezegd, dat Egypte betaling van tol gelden door de Britse en Franse schepen, die door het Suezkanaal willen varen, zal eisen. „President Nasser zei, dat de Britse en Franse schepen na de nationalisatie van het kanaal weigerden tolgeld te betalen. Wij lieten deze schepen passeren, omdat wij de spanning niet wilden verergeren. Thans is er een geheel nieuwe toestand ontstaan en Egypte zal de betalin^ van tolgelden eisen", aldus Singh op een pers conferentie. Er werd geen reden voor het Egyptische besluit opgegeven, maar waarnemers zijn van oordeel, dat het verband houdt met het beleid van Egypte ten aanzien van de scheepvaart in het kanaal. Het eerste schip, dat zou trachten het Suezkanaal te passeren sinds dit voor de scheepvaart werd geblokkeerd zal vandaag terugkeren, omdat doorvaren te gevaarlijk zou zijn. Het is de I'nliaanse tanker „Pia- neta", die de waterweg op 9 februari bin nenvoer, in charter voor de Egyptische re gering. De bergingsschepen van de UNO waren er vrijdag in geslaagd het grootste laatste obstakel, het met beton -gevulde schip „Akka", te bergen, terwijl het schip in de nabijheid wachtte. Maar men achtte het nog te gevaarlijk de gezonken baggermo len „Edgar Bonnet", die vol springstof zit, te passeren. Generaal Raymond Wheeler, die de ber gingswerkzaamheden leidt, ontving een gelukwenstelegram van secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld. Maar intussen schijnt de Egyptische re gering de voortzetting van de bergings werkzaamheden in het kanaal afhankelijk te stellen van de terugtrekking der Israëli sche troepen uit haar gebied. President Nasser zou „bepaalde voorwaar den" hebben gesteld aan de hervatting van het verkeer door het Suezkanaal, waaron der de terugtrekking der Israëlische troe pen. ADVERTENTIE Gr. houtstr. hoek Raamvest Nieuwe Deense en Zweedse stoffen Een recente opname van Prinses Marijke, die op 18 februari haar tiende verjaardag zal vieren. (Foto Meyboom) Vrijdag hebben de ministers van Bui tenlandse Zaken, van Economische Zaken, van Financiën en van Landbouw op initia tief van de regering op breed niveau ge confereerd met vertegenwoordigers van het bedrijfsleven over het in wording zijnde Brusselse verdrag voor een Europese ge meenschappelijke markt. Wensen, verlan gens en bezwaren van de kant van het bedrijfsleven op grond van de tot dusver bereikte resultaten te Brussel werden be sproken, alsook de mogelijkheid deze te coördineren met de belangen van het be drijfsleven der vijf andere landen-deel- nemers aan de Brusselse besprekingen. De conferentie werd in het ministerie van Buitenlandse Zaken gehouden. Leo Tolstoj: Wetten maken is gemakkelijker dan regeren. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 130 personen, van wie 19 kinderen. (Dit is een verbetering van de giste- ren gepubliceerde onjuiste opgave.) i Parijs is dezer dagen weer een centrum van Europese activiteit. Pas hebben mi nisters van de zeventien landen der Or ganisatie voor Europese Economische Samenwerking er onderhandeld over de schepping van een Europees vrijhandels- gebied. Vandaag en morgen vergaderen de hoofden van de zes delegaties der Brus selse conferentie er om de nog overge bleven problemen inzake het verdrag voor een Europese Gemeenschappelijke Markt op te lossen. Maandag zullen de resultaten van dat overleg aan de ministers van Buitenlandse Zaken der zes landen wor den voorgelegd, en dinsdag aan de zes premiers. Het is opmerkelijk en niet erg be moedigend dat zowel het vormen van het vrij handelsgebied als het totstand komen van de Euromarkt afhankelijk zijn van de vraag, of een der deelnemende landen op een punt van strikt nationale politiek zijn zin zal kunnen doordrijven. Bij het vrij handelsgebied gaat het er om, of toegegeven zal worden aan de Britse eis, geen landbouwprodukten in de re geling te betrekken; het Euromarkt- project staat of valt met de aanvaarding of niet-aanvaarding van het Franse voor stel tot inschakeling van de Franse over zeese gebieden. In beide gevallen zijn het, zoals gezegd, overwegingen van nationale politiek en niet eens van nationale economie die geleid hebben tot dit starre vasthouden aan een standpunt, dat eigenlijk in lijn rechte tegenspraak is met de principes, die aan de twee plannen ten grondslag liggen. Engeland weigert het vrijhandels- gebied ook voor landbouwprodukten te erkennen, niet omdat zijn eigen landbouw daar ernstige schade door zou lijden, maar omdat het de andere landen van het Britse Gemenebest niet in hun export wil be nadelen. Frankrijk staat op inschakeling van zijn overzeese gebieden in de Euro markt, a raison van honderd miljoen dol lar per jaar, niet om redenen van econo misch zelfbehoud, maar om zijn eigen banden met Afrika te versterken. In beide gevallen dus politieke motieven, en wel motieven voortvloeiend uit de erfenis of de restanten van het kolonialisme. Dat dergelijke motieven bij de re geringen in Londen en Parijs meespelen, is heel begrijpelijk. Dat die regeringen op begrip voor hun problemen aandringen, kan men hun niet verwijten. Maar be treurenswaardig is wel, dat zij beide van hun eigen eis een conditio sine qua non hebben gemaakt. Alle landen van de O.E.E.S. behalve Engeland zelf waren tegen het Engelse standpunt inzake het vrij handelsgebied gekant; maar bij stem mingen in de O.E.E.S. geldt de unanimi teitsregel, zodat de zestien anderen voor het Britse veto-recht hebben moeten bui gen. De Euromarkt bestaat nog niet en daar zijn dus ook nog geen regels voor het houden van stemmingen; maar Frankrijk heeft heel duidelijk gezegd, dat het niet meedoet en dat er dus geen Euromarkt kómt als het zijn zin niet krijgt. Het is moeilijk, dit alles in overeen stemming te brengen met de gedachte van Europese samenwerking. Maar toch zou het niet juist zijn, daaruit af te leiden dat de Franse en Britse regeringen niet be seffen, hoe noodzakelijk en hoe waardevol die Europese samenwerking is. Er wordt echter aan hen getrokken, in andere dan Europese richting. Aan de Britse regering wordt getrokken door de landen van het Gemenebest; aan de Franse regering door die delen van de Franse natie, die geen afstand kunnen of willen doen van de illusie, dat Frankrijk nog altijd een we reldmacht is en het ook zal blijven. Uit de ultimata, die door Engeland en Frankrijk zijn gesteld, blijkt dat de oude overzeese banden in beide gevallen sterker zijn geweest dan de verlokkingen van de Europese eenwording. Want het heeft er alle schijn van, dat men in beide gevallen desnoods de toekomst zou willen opofferen aan het verleden. De landen van de O.E.E.S. hebben deze week tegenover het Britse ultimatum al gecapituleerd. De landen van de Euro markt zullen de komende dagen moeten beslissen, of zij voor het Franse ultimatum zullen buigen. Zoals zestien ministers woensdag hebben gedacht: liever een vrij- handelsgebied zónder landbouw dan hele maal geen vrij handelsgebied, zo zullen vijf premiers aanstaande dinsdag mis schien denken: liever een gemeenschappe lijke markt mét het Frans-Afrikaanse blok aan het been dan helemaal geen gemeen schappelijke markt. In 1593 was Parijs, volgens Henri IV, wel een mis waard. De vraag is nu, ietwat materialistischer, of Parijs de Euromarkt- partners honderd miljoen dollar per jaar waard is. Simon Koster

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1