STAD DES LEVENS Gemeente Groenlo vorderde woonruimte in eigen huis Kerk en Israel De leerling van Doctor Marciolo Kort en bondig Radio-Reparatie Echtpaaraan wie het toegewezen was liet het door ziekte een jaar ongebruikt J ZATERDAG 16 FEBRUARI 1957 KERKELIJK LEVEN Bijbelse beschouwing Bedrijfsregeling voor de handel in kachels en haarden gewijzigd Fout bij Thunderstreaks school in compressor Verzekering tegen vorst- en sneeuwverlet voor de straathandel Sluis bij Zeeburg wordt vijftig meter breed Electrische stoel voor de wolhandkrab Noord-Sumatra Communist leidt 2000 gewapende desawachters Lord Vansittart overleden Viermogendhedencommissie voor Duitse hereniging Arbeidsvoorziening in Zuid-Holland H. I. MAERTENS N.V. ONS VERVOLGVERHAAL DOOR JOSEPH L. E1NANDER Haags reclamebureau verliest „Zeppelin"-proces Agenda voor Haarlem Een inwoner van Groenlo heeft een kort geding tegen het gemeentebestuur aanhan gig gemaakt wegens vordering van woon ruimte. Het huis, dat de betrokkene inder tijd is toegewezen, is door B. en W. ge vorderd, omdat de bewoner en zijn echt genote het gedurende meer dan een jaar niet hadden bewoond. Drie jaar geleden vestigden twee uit Indonesië gerepatrieerden van over de zeventig jaar, de heer E. W. B., die in het vroegere Nederlands-Indië vele jaren bij de politie heeft gediend, en zijn echt genote zich in Groenlo, nadat hun daar een woning was toegewezen. Mevrouw B. werd echter ziek en daarom ging het echtpaar bij een dochter in Til burg logeren. Toen het huis in Groenlo een jaar lang onbewoond was, werd de heer B. opgeroepen door de woningcom missie. Hij verklaarde toen, nog niet te De oecumenische raad van Haarlem en omgeving schreef ons een brief waardoor wij attent zijn gemaakt op een belangrijke bijeenkomst, die binnenkort in Haarlem zal worden gehouden. Op 18 februari na melijk zal, 's avonds om acht uur in het gebouw Wilhelminastraat 22, ds. J. H. Grolle, secretaris van de Hervormde Raad voor Kerk en Israel, een openbare voor dracht houden over het onderwerp „Israël en de Oecumene". Wij willen aan het verzoek van de Haar lemse oecumenische raad graag gehoor ge ven om zeer in het bijzonder uw aandacht op deze bijeenkomst te vestigen. In dit verband kan het dienstig zijn om u in dit artikel een en ander te vertellen over de problematiek en de litteratuur, die met het onderwerp samenhangen. Israel is wel eens genoemd het raadsel der geschiedenis. Er is inderdaad iets raad selachtigs aan het volk, aan zijn bestaan en aan zijn lot. Het heeft bijna tweedui zend jaar over de aarde gezworven zonder een eigen omlijnd volksbestaan en zonder een vaderland. De Joden hebben zich aan de ene kant overal thuis gevoeld, maar waren ;.an de andere kant ook nergens helemaal zichzelf. Overal waar zij woon den spraken zij de taal van het land, maar ze losten toch nooit geheel op in het volk waaronder zij leefden. Een Jood is altijd en overal een soort vreemdeling, die zich overigens beweegt met het gemak van iemand die veel reist. Intussen is er geen volk in de wereld, dat zo geteisterd en vervolgd is als het Joodse volk. Dat is, volgens de verhalen in het Oude Testa ment, al begonnen in het begin van zijn bestaan als volk en dat is zo gebleven tot in onze tijd. We behoeven slechts te herin neren aan de huiveringwekkende manier waarop ontelbaar veel Joden onder het nationaal-socialisme zijn omgebracht. Tel kens ontdekken wij in de wereldgeschiede nis golven van anti-semitisme. Desondanks is, vaak tegen de verwachting in, het Joodse volk blijven bestaan en vooral in de laatste jaren heeft Israel weer de aan dacht op zich gevestigd door de opbouw van de nieuwe staat. In de laatste maan den werd deze aandacht zelfs zeer scherp gericht door de opeenhoping van moeilijk heden in het Midden-Oosten. Israel is weer volop in het nieuws. Naar de opvatting van de kerken, is „het raadsel der geschiedenis" overigens niet alleen maar een zaak van sociologie of volkenkunde. Wanneer de kerken over Is rael spreken, dan bladeren zij tegelijk ook in de bijbel, het boek, dat alleen al histo risch met dit volk zo nauw verbonden is. Maar bovendien, de betekenis van de bij bel gaat ver uit boven die van een histo risch verslag. Wij geloven, dat dit boek richtlijnen geeft voor de diepste levensvra gen, vragen, die niet alleen betrekking hebben op het leven van de enkeling, maar ook op die van volken en daaronder spe ciaal het Joodse volk. In het kort komt de bijbelse beschouwing hierop neer. Israel is het door God uitver koren volk. Het heeft zichzelf in een zeer grote crisis gebracht door Jezus Christus niet als de toegezegde Messias te aanvaar den. Dat hebben ze overigens niet alleen gedaan, ook de Romeinen, de heidenen, de den hetzelfde. Omdat echter de Joden (wij volgen nog steeds de bijbelse gedachten- gang), beter konden weten is hun schuld zwarrder. Hiermee hangt samen de moei zame Weg van Israel door de wereld. Toch is hiermee nog niet het laatste woord ge zegd. Er ligt voor het oude volk van God nog een toekomst. Deze toekomst hangt sa men met de eindtijd van de wereld. In de brief aan de Romeinen schrijft Paulus hierover enkele voorzichtige aanduidingen. Bijbels en theologisch gesproken is de rol van Israel dus allesbehalve uitgespeeld. Integendeel. Lange tijd zijn deze gedachten in de kerken verborgen gebleven, maar in de laatste jaren is men, onder meer in Nederland, weer ernstig over Israel gaan nadenken, van de christelijke religie uit. Dit blijkt onder meer uit het bijzondere Israel-nummer van „Wending", het beken de maandblad voor Evangelie en cultuur. Een reeks van deskundigen, waaronder enkele buitenlanders, hebben in dit num mer dat helaas is uitverkocht en alleen nog antiquarisch is te verkrijgen boei ende artikelen geschreven over Israel in al zijn facetten. Bovendien verscheen na de laatste oor log van de hand van dr. M. C. Slotemaker de Bruine een instruerend boek „Het Joodse vraagstuk". En om nog een laat ste publikatie te noemen, wijlen dr. J. Koopmans heeft in zijn, tijdens de oorlog zo bekend geworden, boekje „Wat zegt de Bijbel" in zeer duidelijke taal over de po sitie en de toekomst van Israel geschreven. Tenslotte dit: tot de organen van bij stand van de Generale Synode der Her vormde Kerk behoort de „Raad voor de verhouding van Kerk en Israel". Zoals wij in het begin schreven, zal de secretaris van deze Raad straks in Haarlem een le zing houden. Het is te wensen dat de waardering hiervoor niet beperkt blijft tot enkele belangstellenden. De leden van de christelijke kerken dienen te weten, dat zij hun oren moeten spitsen wanneer het over Israel gaat, want op de een of andere ma nier gaat het daarmee tegelijk ook over ons. kunnen terugkeren, omdat zijn vrouw nog in Tilburg werd verpleegd. Toen bleek, dat de heer B. het huis in Groenlo, dat eigendom is van de gemeente, in ruil aan bood voor een huis in Tilburg, ging het ge meentebestuur tot vordering over. De heer B. maakte daarop een kort ge ding aanhangig om de vordering als een onrechtmatige daad aangemerkt te krijgen. Hij stelde onder andere dat hier de pu bliekrechtelijke taak van de gemeente (de vordering en verdeling van woonruimte) werd misbruikt om van een lastig huur contract af te komen en dat het hem bo vendien onmogelijk werd gemaakt een beroep te doen op de huurbescherming. Er was geen huurcontract opgezegd, om dat dit werd geacht te zijn geëindigd door de vordering. De heer B. verzocht wegens contractuele wanprestatie en onrechtmatige daad de vordering ongedaan te maken. De president van de rechtbank in Zutfen oordeelde anders. Zijn conclusie was dat de vordering niet onrechtmatig kon worden geacht, omdat zij was gebaseerd op de publiekrechtelijke taak van de gemeente krachtens de Woonruimtewet. Tegen deze uitspraak is de heer B. in beroep gegaan. Dat zal de volgende week voor het ge rechtshof in Arnhem dienen. Bovendien heeft hij een civiel geding bij de rechtbank te Zutfen aanhangig gemaakt om te doen uitmaken, of, indien de vordering recht matig zou zijn, de gemeente dan toch niet verplicht is woonruimte beschikbaar te stellen. Hij verwijst hierbij naar de prin cipiële uitspraak van de president van de Zutfense rechtbank in een analoge zaak, ..dat onrechtmatig is de woonruimtevorde ring die aan de uitgevorderde huurder de bescherming ontneemt hem door de Huur wet verleend". Hangende de behandeling in beroep heeft het gemeentebestuur van Groenlo het vor- deringsbesluit willen doen uitvoeren. Het echtpaar B. bewoont sinds een maand het huis weer. Te elfder ure is evenwel van uitzetting afgezien. De burgemeester van Groenlo koestert de hoop dat het nog tot een vrijwillige ontruiming zal komen, om dat er kans zou bestaan dat het echtpaar woonruimte in Tilburg zal krijgen. Het onderzoek, dat op grond van het Kartelbesluit is ingesteld naar de overeen komst betreffende de haarden- en kachel- handel is thans afgesloten. Nadat bij het onderzoek was gebleken, dat deze overeen komst op verscheidene punten in strijd met het algemeen belang moest worden geacht, hebben de betrokkenen de over eenkomst 'ingrijpend gewijzigd, zo deelt het ministerie van Economische Zaken me<r,J?en der belangrijkste, bezwoeren be trof de bepaling in de overeenkomst die voor enkele groepen tussenhandelaren, namelijk die der provincial# grossiers en doorverkopers, de erkenning van nieuwe gegadigden onmogelijk maakte. In de her ziene overeenkomst is de mogelijkheid om in deze groepen te worden erkend, weer geopend. Tegelijkertijd werd daarbij voor zien in de mogelijkheid tot erkenning voor een tweetal nieuwe categorieën, namelijk die der detaillisten met een speciale ver gunning A en met een speciale vergunning B, waardoor ook deze groepen detaillisten een beperkte mogelijkheid tot doorverkoop aan andere detaillisten hebben. Andere belangrijke wijzigingen betref fen de erkenningsregeling voor detaillis ten, die thans geheel aan de vestigings wetgeving is aangepast, de concretisering van de erkenningsnormen en het voor schrift, dat deze normen gelijkelijk zullen gelden voor reeds erkenden en nieuwe ge gadigden, het in principe mogelijk maken van gecombineerde uitoefening van de functies van fabrikant of grossier met die van detaillist en het openen van de moge lijkheid van erkenning van rechtspersoon lijkheid bezittende inkoopcombinaties van detaillisten. Thans stqat voorts van alle beslissingen, die in eerste aanleg door organen van het kartel terzake van erkenning en berech ting van overtredingen worden genomen, beroep open op een onpartijdig samenge steld college. De chef van de Luchtmachtstaf heeft, zoals is bericht, onlangs het besluit ge nomen een aantal vliegtuigen van het type Republic F 84 F (Thunderstreak) straal jagers van de Koninklijke Luchtmacht aan de grond te houden, omdat er zich, naar was gebleken, technische storingen in de motoren hadden voorgedaan. Het vliegverbod is enkele dagen geleden gedeeltelijk opgeheven, nadat bij een kleine groep motoren van op de vlieg basis Eindhoven van de Koninklijke Luchtmacht gestationeerde „Thunder streaks" inderdaad een fout is gevonden. Binnen zes weken zullen ook deze mo toren, nadat zij zijn nagezien, weer voor normaal gebruik worden vrijgegeven. In het jongste nummer van „Avia Vliegwereld", het officiële orgaan van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, komt onder de titel: „Wat is er met de Thunderstreaks?" een artikel voor, waarin de technische oorzaak van de moeilijkheden wordt uiteengezet. De fout schuilt volgens dit artikel in de compressor, in het bijzonder in de tweede schoepenkrans. Het is gebleken dat bij een bepaald toerental hierin een bepaald stro mingsverschijnsel optreedt, dat aanleiding geeft tot trillingen in de schoepen, welke, door resonantie versterkt, tenslotte tot breuk kunnen leiden wanneer dit toeren tal wordt aangehouden. Bezwijken een aantal schoepen, dan treedt er een on balans op die, bij het hoge toerental van gasturbines, tot een explosieachtige totale breuk leidt. Dit verschijnsel is niet plotseling in de laatste tijd ontdekt. Het was al bekend. De vliegers werd dan ook aanbevolen het kritieke toerental zoveel mogelijk te ver mijden. In Amerika is reeds enige jaren gezocht naar een remedie, die gevonden is in een gewijzigde constructie van de voor ste drie schoepenkransen. Dezelfde wijzi ging zal nu ook bij de Nederlandse Thun derstreaks worden aangebracht, hetgeen enige tijd in beslag zal nemen en tevens een kostbare aangelegenheid is, aldus „Avia Vliegwereld". Het departement voor Sociale Zaken on derzoekt de mogelijkheid van een vorst- en sneeuwverzekering voor kleine zelfstandi gen, die met de straathandel hun brood moeten verdienen. Men is bezig de belang stelling hiervoor te peilen en Leiden is uit gekozen als „proefkonijn". De Leidse gla zenwassers hebben reeds een bespreking gehad met de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken. Zij zullen vermoedelijk in maart een premie gaan betalen van 3, 4 of 5 gulden per week en daarvoor ontvangen zij, wanneer zij door vorst of sneeuw hun bedrijf niet kunnen uitoefenen, wekelijks 60, 80 of 100 gulden. Indien de belangstel ling voldoende is, zal deze verzekering worden uitgebreid tot fruit- en bloemen- kooplieden. Het is de bedoeling om, wan neer het Leidse experiment slaagt, een lan delijke regeling vast te stellen. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft thans zijn goedkeuring gehecht aan de bouw van een nieuwe sluis in het Amsterdam-Rijnkanaal nabij Zeeburg. Er is herhaaldelijk aangedrongen op verbete ring van deze te nauwe doorgang voor de binnenscheepvaart in dit drukke vaarwater van de Amsterdamse haven naar het ach terland. De oude sluis te Zeeburg zal nu worden vervangen door een sluis van 50 meter doorvaartwijdte, af te sluiten met een hef- deur. Met de uitvoering van het werk zal zo spoedig mogelijk worden begonnen. Aan de westkust van Sleeswijk-Holstein is men begonnen de gevreesde wolhand krab, die een gesel voor de kust- en bin nenvisserij is, krachtdadig te lijf te gaan. Aan de Eider-afdamming is een elek trische installatie in bedrijf gekomen, die met behulp van sterke stroomstoten, de wolhandkrab moet beletten het ingedamde deel van de rivier binnen te komen. Se dert deze installatie in bedrijf is genomen wordt de kleine wolhandkrab, wiens grote sport de vernieling van visnetten is, per dag in kolossale aantallen vernietigd. De wolhandkrab werd ongeveer 35 jaar ge leden voor het eerst bij de Duitse kust ontdekt. Men had er toen geen vermoeden van dat dit uit Oost-Azië overgebrachte dier binnen weinige tientallen jaren een plaag voor de kust- en binnenvisserij zou worden. DJAKARTA (ANP) Volgens vrijdag In Djakarta uit Medan ontvangen berichten, zqn jongstleden maandag in het gebied van het tweede regiment in Noord-Suma- tra, ten zuiden van Medan door de mili taire autoriteiten 2.000 „desa-wachters" officieel geïnstalleerd. Kort geleden ontstond in Djakarta onge rustheid door berichten, dat in dit gebied vuurwapens zouden zijn uitgereikt aan burgers, en met name aan leden van com munistische vakverenigingen. Vrijdag werd gemeld, dat Kardiman, het hoofd van de plaatselijke afdeling' van de communistische vakbond „Sobsi" door het commando van het tweede regiment is be noemd tot hoofd van de desawachters. LONDEN (Reuter/UP) Lord Vansit- tard, de Britse diplomaat en auteur is te Denham bij Londen op 75-jarige leeftijd overleden. Robert Gilbert Vansittard was de voornaamste diplomatieke adviseur van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken in de kritieke jaren van 1938 tot 1941. Hij kwam altijd recht voor zijn me ning uit, zonder zich af te vragen of hij daarmee misschien anderen kwetste. Zijn kritiek op Hitler, in de dagen voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog, kostte hem een hoge post bij het mini sterie van Buitenlandse Zaken. Na de oor log concentreerde hij zijn aanvallen op de communisten. In 1950 stelde hij voor, dat men zich dagelijks korte tijd zou bezinnen op het feit, dat het Sovjet-regime twintig miljoen mensen dwangarbeid laat ver richten. Op achttienjarige leeftijd schreef Van sittard, wiens voorouders van Nederlandse afkomst waren, .een toneelstuk in het Frans, dat in een Parijse schouwburg hon derdmaal achtereen is opgevoerd. In Lon den hebben wel eens twee stukken van hem gelijktijdig gelopen. Op jonge leeftijd kwam "hij' bij de diplomatiekedienst: iri 1930 werd hij permanent ondersecretaris voor Buitenlandse. Zaken. In 1-941 trok hij zich uit het openbare leven terug. Hij werd opgeleid in Eton. Zijn (overleden) eerste vrouw was een Amerikaanse. De hoofdgedachte van zijn in 1942 ver schenen boek „The future of Faith" is, dat de Britten de tegenwoordige Duitse gene- ratie"nooit kunnen vertrouwen. In „Lessons of my Life", dat in 1943 verscheen, zet hij uiteen, hoe de vrede verzekerd kan blijven. Zijn inziens moet Duitsland worden ge decentraliseerd en Pruisen verdeeld. Hij stelde de gehele Duitse natie voor de oorlog verantwoordelijk in zijn geschrift „The roots of the trouble", dat in 1941 verscheen. ADVERTENTIE mul JÈ Lodo keek verschrikt naar de scherven van de fles, die hij had laten vallenze lagen daar midden in een plas op de vloer. Oeiewat nu? Het Extractum Sargilium was verloren; dat druppelde weg door de naden van de vloer. Er zat niets anders opLodo ging terug naar doctor Marciolo en zei, wat er geberurd was. Toen de doctor dat hoorde, werd hij verschrikkelijk kwaad. „Wat ben jij toch voor 'n sufkop!", riep hij. „Als m'n handen niet veranderd waren in die stijve bladeren, zou ik je met plezier 'n flinke draai om de oren geven!" 83.-84 HAARLEM - Mr. Cornelisstraat 33-35 - Tel. 17486 Filialen in Amsterdam - Zaandam - Zondvoort - Driebuis BONN (DPA/AFP/Reuter) De Ver enigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland hebben op Westduits initiatief besloten een werkgroep in het leven te roepen, die de vraagstukken, sa menhangende met Duitse hereniging en Europese veiligheid, moet bestuderen. Deze werkgroep, die begin maart voor het eerst te Washington bijeen zal komen, zal zich onder meer bezighouden met de voorstel len, die op de Geneefse conferentie van november 1955 dienaangaande zijn gedaan. Dit heeft Felix von Eckhardt, woordvoer der der Westduitse regering, op een pers conferentie te Bonn medegedeeld. De werk groep heeft n i e t tot taak een bijeenkomst van staatslieden der vier landen voor te bereiden, doch het is de bedoeling nauwer overleg over het herenigingsvraagstuk en dat der Europese veiligheid te bevorderen. De andere NAVO-landen zullen op de hoogte worden gehouden van de resultaten der besprekingen. De diplomatieke waar nemers wijzen erop, dat 1957 voor West- Duitsland een verkiezingsjaar is en dat de sociaaldemocratische oppositiepartij haar voornaamste aanval richt op hetgeen zij noemt „Adenauers slappe politiek ten aanzien van de hereniging". Reuter verneemt van diplomatieke zijde, dat de werkgroep als uitgangspunt het z.g. „plan Eden" zal nemen, dat het volgende inhield: vrije verkiezingen in geheel Duits land; het bijeenroepen van een nationale vergadering, samengesteld uit de gekozen afgevaardigden; deze vergadering zou een i grondwet voor Duitsland moeten opstel len en het houden van vredesbesprekin-1 gen voorbereiden; goedkeuring van de grondwet en het vormen van een regering voor geheel Duitsland, die de verantwoor delijkheid zou moeten dragen voor de on derhandelingen over het sluiten van een vredesverdrag en ondertekening en van krachtwording van dit vredesverdrag. In Zuid-Holland is het aanbod van ar beidskrachten in het vierde kwartaal van 1956 gestegen, hetgeen moet worden toege schreven aan de afloop van seizoenwerk zaamheden in landbouw en bouwbedrijf. De vraag daalde sterk. Deze gegevens ont lenen wij aan het rapport over de ontwik keling van de arbeidsmarkt in het vierde kwartaal van 1956. De seizoenwerkloos heid manifesteerde zich ondermeer in het gewest Lisse, waar het aanbod in het vier de kwartaal steeg met vijfhonderd arbeids krachten. Een aantal seizoenarbeiders van de landbouwbedrijven kon worden ge plaatst in de kalkzandsteenindustrie en de beton- en cementwarenindustrie. De vesti ging van filialen van confectiebedrijven ondermeer in Hillegom en Sassenheim le verde succes op. Voldoende vrouwelijke arbeidskrachten konden worden aange trokken. In de landbouw werd veel last ondervonden van de minder gunstige weersgesteldheid. Tegen het einde van de verslagperiode waren over het algemeen de werkzaamheden in het bloembollenbe- drijf afgelopen, zodat voor Kerstmis vele losse arbeidskrachten werden ontslagen. Vanuit het gewest Lisse werden niet min der dan 434 seizoenwerklozen in de in dustrie en havens in andere gewesten ge plaatst, van wie 141 in de havens te Am sterdam. Dolksteken. Tegen een 35-jarige Haag se koopman heeft de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank 2'A jaar geëist, omdat hij in september in Amsterdam zijn 29-jarige vriendin, die bij hem weggelopen was, met een dolkmes zeven steken had toe gebracht. De vrouw had een maand in een ziekenhuis gelegen. Ex-agent stond terecht. Zes maanden gevangenisstraf is geëist tegen een gewezen Haagse politieagent, wie ten laste was ge legd dat hij een bejaarde vrouw in Scheve- ningen voor 800,had opgelicht. De vrouw werd verdacht van winkeldiefstallen. Tij dens het onderzoek leende de agent 800, van haar, waarna hij rapporteerde dat zij de diefstal niet had gepleegd. Het geld had hij n-ooit terugbetaald. Vakgroep benadeeld. Tegen een ge wezen 37-jarige kantoorbediende van de vakgroep groothandel in vee, die ongeveer 10.000,aan geïnde examengelden had ver duisterd. is een jaar gevangenisstraf geëist, waarvan 3 maanden voorwaardelijk. Het grootste gedeelte van het geld was naar een vriend gegaan, die van de verduistering af wist. Tegen deze „vriend" werd wegens heling dezelfde straf geëist. ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 20 Zij gedroegen zich als miskende genieën, hadden zijn, mr. Grant Candon van de Telpher Automobiles", een beperkte kring van ondeskundige aanbidders s aldus schreef de Washington Weekly in zijn commentaar op de plublicaties over Life City. „Het was een reus- en publiceerden manifesten en vlugschriften, waarin de lijdende mensheid ijdele beloften werden gedaan. Mis schien was dokter Flowerson een uitzondering? Mallo- way besloot in ieder geval informaties in te winnen. Hij droeg het secretariaat van University Hospital op, de antecedenten van dokter Flowerson vast te stellen. Doch zijn verwachtingen waren allerminst opti mistisch. De ontwikkeling der dingen betreffende het project „Life City" nam een loop, die binnen wonderbaarlijk korte tijd tot grootse resultaten leidde. Het was alsof de eenvoudige idee van scheiding der verkeersruimten reeds in talrijke geesten als een onvermijdelijke oplossing had gleefd, zonder dat zij als reëel plan op grote schaal was geopperd. Het meest waarschijnlijke was, dat de toe nemende onveiligheid op de weg steeds sterker ais een onrechtmatigheid was ondervonden, zonder dat men zich massaal gerealiseerd had waar de fout lag. Nu echter de idee geboren en gepropageerd was, en de daadwerkelijke uitvoering ervan met energie en voortvarendheid was ondernomen, brak van alle kanten de instemming los. Wanneer Malloway en Galotti op dit moment hun plan zouden hebben opgegeven, zou het desondanks tot uit voering zijn gekomen zo onweerstaanbaar werd het gestuwd door de massale stimulans, uitgaande van een ondefinieerbare, niet-geleide doch niettemin zeer effec tieve volks-intuïtie. Misschien is het wel zo, dat een dergelijke stuwende intuïtie op bepaalde momenten in de wereldgeschiedenis steeds het heft in handen neemt. Misschien breekt zich een dergelijke, naar recht en rede dorstende intuïtieve beweging, als reactie op een maatschappelijke praktijk die louter materialistische doeleinden dient, op zekere ogenblikken steeds onherroepelijk baan. De feitelijke disharmonie tussen menselijke verlangens en practische levensomstandigheden moet immers te allen tijde leiden tot een ontgoocheling, die of de oorzaak van een cata strofe, öf het begin van een Renaissance kan zijn. „Wij publiceerden enkele maanden geleden een foto van de „auto der toekomst", gefabriceerd door de man die thans een der steunpilaren van „Life City" blijkt te achtig vervoermiddel van ongeveer tien meter lang, met naaldscherpe uitsteeksels aan de voorzijde en de: stroom lijn van een haai. Een auto die door atoomkracht zal worden voortgedreven en waarvan de snelheid op drie honderd kilometer per uur wordt geschat. Het front van deze wagen leek op het grijnzend gezicht van een mon ster, dat zonder mededogen gereed stond zich een weg te banen over menselijke lichamen heen.... De schrik sloeg ons om het hart, omdat wij dagelijks geconfron teerd worden met de afschuwelijke tragedieën op de weg. Onbewust moeten wij op dat moment onze hoop gevestigd hebben op een idee als Life City.En ver der: „Nu wij het resultaat van de initiatiefnemers van Life City hebben aanschouwd, schamen wij ons ronduit over het gebrek aan begrip, waardoor wij jarenlang als publicisten onze ogen hebben gesloten voor de noodzaak om een oplossing te zoeken voor het nijpend probleem van het verkeersgevaar. En wij brengen hulde aan hen, die het hebben aangedurfd hun materiële welstand te riskeren en de teeerling te werpen. Hun hoop op Ame rika is niet beschaamd. Op de hiernavolgende blad zijden beschrijft onze verslaggever Brad London zijn gewaarwordingen van zijn eerste bezoek aan Life City. Wij hebben ons gehele nummer van deze week aan deze stad gewijd, omdat wij deze aangelegenheid zonder aar zelen een der belangrijkste in de moderne Amerikaanse geschiedenis menen te moeten noemen. Het woord is aan Brad London, die een antwoord geeft op de vraag: „Wat is Life City?" HOOFDSTUK V „Ik reed op een zonnige ochtend uit New York in zuid oostelijke richting, in gezelschap van dokter Malloway, chirurg aan het University Hospital en Francesco Ga lotti, directeur van de All Plastic Company. Tussen Ga lotti en mij in, op de achterbank, zat Susan Richardson uit Bronx, dochtertje van een vertegenwoordiger der Helmann Soap Works. Susan is nauwelijks hersteld van een zware ziekte, die haar bijna het leven kostte een wijdverbreide, ik zou bijna zeggen, populaire ziekte, die zij gelukkig, dank zij dokter Malloway, te boven kwam. Het was Galotti, die haar deze ziekte bezorgde. Drie mensen, verbonden door geheimzinnige banden van leven en dood, gevaar en redding; Galotti, Susan, Mal loway. En ik, als vierde man, de nieuwsgierige buiten staander, tuk op sensaties en nieuws. Watkins, de secre taris van Galotti, bestuurde de wagen. Susan Richardson is kreupel gebleven. Haar ruggegraat is ongeneeslijk aangedaan en haar ziekte was niets an ders dan een samentreffen tussen haar kleine, tere lichaam en het stalen geweld van Galotti's wagen de zelfde wagen waarin wij op weg gingen naar Life City. Susan Richardson is de eer te beurt gevallen, op te rijzen uit de rijen der duizenden vergetenen, die uit het leven werden weggerukt op het slagveld van mens tegen techniek. Zij is in leven gebleven en een symbool geworden een teken aan de wand, een waarschuwing in levenden lijve: het was Galotti, die de waarschuwing verstond in de grauwe uren, toen hij moest vrezen een mens gedood te hebben; zijn dankbaarheid over het te nauwernood geredde leven van Susan zette zich in zijn fantasierijke, eerlijke geest om in een daad. Hij accep teerde een roeping en vond in dokter Malloway een be reidwillige, bezielende medewerker. Dokter Malloway's herinnering is vol van de tragediën der vermorzelde lichamen van verkeersslachtoffers, die een prooi werden van het feit dat de ontwikkeling der techniek niet is op gevangen door het scheppen van een veilige ruimte in verhouding met deze ontwikkeling. Het is altijd weer hetzelfde drama met ons, gewiekste mensen: onze uitvin dingen en vaardigheden komen altijd te vroeg voor onze geestelijke adeldom. Zoals de atoomkracht te vroeg ge komen is omdat toen de wereld nog niet rijp was om het begrip oorlog als een absurde antiquiteit te beschou wen zo is het verkeer gegroeid met een snelheid, die onze macht om het in goede en veilige banen te leiden, teboven ging. Zo is het verkeer een dictator geworden, waaraan de vrijheid der mensen en der kinderen vooral wordt opgeofferd. Susan Richardson verzette zich onbe wust en door haar leeftijd onmachtig tegen* een voor schrift van de dictator: Zij stak een straat over. Is het niet dictatoriaal, de straat te ontnemen aan de kinderen en haar te schenken aan de techniek? Een ge brek aan adeldom heeft ons verhinderd, allen gelijke rechten en vrijheden te geven. Het aanschijn der aarde moet worden vernieuw, om dat falen te herstellen. (Wordt vervolgd). De rechtbank te 's-Gravenhage heeft het reclamebureau EPRO in Den Haag niet ontvankelijk verklaard in zijn eis van f 60.000 schadevergoeding in het civiele proces dat dit bureau aanhangig had ge maakt tegen de Duitse luchtreclameonder- neming AVO. Het reclamebureau had een contract met de Duitse onderneming, waardoor het voor twee jaren het alleenrecht had verworven voor de Beneluxlanden en Frankrijk om met een klein luchtschip reclame te maken. Het luchtschip zou vorige zomer naar ons land komen. Een fabriek van elixer in Duitsland had echter eveneens een con tract met de Duitse firma. Deze elixerfa- briek stuurde toen de „Zeppelin" met een reclameopschrift naar Nederland. Op Ypenburg liet de EPRO het lucht schip aan de ketting leggen en begon een proces tegen de AVO. De directeur van de AVO had destijds reeds verklaard dat het Nederlandse recla mebureau pas dan rechten zou verwerven als er een tweede luchtscheepje aange kocht zou zijn. De elixerfabriek zou dan reclame maken met het ene, de Nederlandse reclameonder neming met het andere luchtschip. De rechtbank heeft de Haagse reclame firma niet ontvankelijk verklaard in haar eis en haar veroordeeld in de kosten van het proces, die begroot zijn op f 867,40. ZATERDAG 16 FEBRUARI Minerva: „Davy Crockett", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Voor jou heb ik ge zondigd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Bal last der wanhoop", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Aanranding", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De dochter van de ambassadeur", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De vrouw, die liefde begeerd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De machinist", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gijzelaars des doods", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg, Nederlandse Comedie met „Van de brug af gezien", 8.15 uur. ZONDAG 17 FEBRUARI Minerva: „Davy Crockett", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het verloren continent", alle leeft., 11 uur; „De vrouw, die liefde begeerde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: „De dochter van de ambassadeur", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Hon gaarse Rhapsodie", 18 jaar, 11 uur; „Aan randing", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Das Land des Lachelns", alle leeft., 11 uur; „Ballast der wanhoop", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Voor jou heb ik gezondigd", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Kinderen der liefde", 18 jaar, 10.30 uur; „De Machinist", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gijzelaars dies doods", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stads schouwburg: De Nederlandse Comedie met „Van de brug af gezien", 8.15 uur. Bakenes- sergracht 63: Wijdingsdienst van het Roze- kruisersgenootschap, 10.30 uur. Cultura: Wijdingsmorgen Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", 10.30 uur. Zuiderkapel: J. van Oostveen, 10 en 5 uur. Jeugddienst, 8 uur. Kerk Wilhclminaplein: Bijzondere avond bijeenkomst, Ds. Buskes, 7 uur. MAANDAG 18 FEBRUARI Frans Hals: „Voor jou heb ik gezondigd", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Ballast der wanhoop", 14 jaar,, 2.15, 7 en 9.15 uur.- Lido: „Aanranding", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9,15 uur. Luxor: „De dochter van de ambassa deur", alle leeft., 2, 7 en 9.15 u. Rembrandt: „De vrouw, die liefde begeerde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De ma chinist", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De weg door de hel", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Dr. H. S. Visschêr spreekt voor Volksuniversiteit over „Expe rimentele poëzie", 8 uur. Brinkmann, Voor lichtingsavond over Canada, 8 uur. Zang en Vriendschap: De Grotere Wereld met to - spraak, 8 uur. Wilhelminastraat 22: Ds. H. J. Grolle over „Israël, de kerk en de occu- menie", 8 uur. Begijnhofkapel: Interkerke lijke samenkomst, 8 uur. Zangdienst van 7.30 uur af.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6