bMd Autorijschool „IJmond" „Arend Reijm" Om de centjes De Zilvervloot vaart binnen Ttt.GcbKW Httyter Agenda voor Velsen Telefoon 4551 Kennemer Lantaarn Bedstel TAXI NODIG? BEL 5000 Uw bril klaar terwijl u wacht Clown Knap Roulette 'ptkan wquet AUTOCIy Komisch Vechten Draak Harde' Jan Strijbos komt met de film „Svalbard" Nederlandse haringuitvoer LUXE VERHUUR Drie getrouwen verlieten de melkvoorziening Benoeming en acceptatie D. Floor tot CPN-raadslid De brigadiertjes komen! Wassen en verven Onder de schutse Nieuw orgaantje „Instituut"-leden geïnteresseerd in het moderne interieur stuk Agenda voor Beverwijk Z A i E r. D AG 16 FEBRUARI 1957 Vrijdag tot en met zondag draait in Thalia „Artiestenbloed", waar in Heinz Rühmann laat zien dat hij het acteren volstrekt nog niet ver leerd is. In deze kleurenfilm vertolkt hij op uitste kende wijze de rol van een muzikale clown die weliswaar enigszins uit de tijd is maar die geen afscheid kan nemen van de piste. Tesamen met een aangenomen zoontje studeert hij een wereld nummer in maar juist wanneer de première gegeven zal worden wordt de jongen door zijn moeder die in middels naar Amerika is vertrokken opgeëist. De clown verschijnt dan alleen op het toneel om de laatste voorstelling in zijn loopbaan te geven. Al met al een bijzonder sterke film, niet in het minst door het uitzonderlijk goede spel van de geroutineerde Heinz Rühmann en van de veelbelovende Oliver Grimm. Zondag kan men in het matinee genieten van „Het lokkende goud". „De prairie verdwijnt" (Thalia, Maan dag tot en met woensdag) Walt Disney heeft een nieuwe documentaire kleuren film toegevoegd aan zijn serie over de flora en fauna van het Amerikaanse landschap, ditmaal gewijd aan de onafzienbare gras vlakten tussen de Rocky Mountains en de Mississippi, waar eens de Indianenstam men, de wilde mustangs en de bisons hun vrijgevochten natuurleven leidden. De In dianen zijn verdwenen, maar de bisons, hoewel gereduceerd tot enkele kudden, zijn er nog - en in „De prairie verdwijnt" heb ben Disney's cameramannen hen beslopen en vereeuwigd bij alle uitingen van hun familieleven; de woeste gevechten der stie ren in de bronstijd, de geboorte der kalve ren, de ontroerende zorgen van de bison- moeders voor haar prille kroost. Ook de bergleeuw of poema, de bergschapen, de eland en de zeldzame knaagdieren, zoals de grappige kleine prairiemarmot, zijn „van de wieg tot het graf" in alle facetten van hun strijd om het bestaan bespied. Het resul taat is een verbijsterend knappe, spannen de en ontroerende serie filmbeelden, waar in ook de humor niet ontbreekt. Net als dat in „De Woestijn leeft" het geval was, heeft Disney bij de muzikale begeleiding van de belevenissen der prairiedieren weer tal van verrassend-komische effecten ingelast. Het geheel is een fascinerend filmwerk, getui gend van een cameratechnisch meester schap dat bij ons weten nog nimmer ge ëvenaard is. „Keer terug" (L u x o r theater, vrijdag tot en met maandag) De roulette, die door deze filtn draait, is min of meer sym bolisch voor de hele film, die in markante beelden een financieel debacle weergeeft en daarbij in psychologische zin het kans spel, dat het leven soms wil zijn, tot uit beelding brengt. Een scheepswerf staat aan de rand van het faillissement, de eigenaar overlijdt en de drie erfgenamen komen voor het fait-accompei van een verwaar loosd bedrijf te staan. Een hunner neemt de wijk naar Zuid-Amerika en twee an deren, een neef van de vroegere eigenaar en een knap nichtje, wagen een poging om de werf weer tot bloei te brengen, het geen tot succes en een huwelijk leidt. De Zuid-Amerikaan komt echter terug na de roulette en andere ietwat louche geldbron nen een kapitaal te hebben ontwrongen, maar hij blijkt met het verdiende geld de minderheidsaandelen van de werf te heb ben opgekocht, zodat er zich allerlei don kere wolken boven het herwonnen geluk daar gaan opstapelen. Het melodrama doet zijn intrede in deze waarlijk niet slecht begonnen film, als de naar Zuid-Amerika uitgeweken neef allerlei slechte praktijken op touw gaat zetten en met loerende blik ken het geluk van de beide achtergeble venen en hun kind gaat belagen. Hoe het afloopt moet ge zelf maar gaan zien, maar voor die afloop zijn er zeer vele tranen ADVERTENTIE KENNEMERLAAh 66 ZATERDAG 16 FEBRUARI Thalia, 19 en 21.15 uur; „Artistenbloed". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 14—16.30 uur. Groninger Ver. „Moushörn", 20 uur, Herv. Jeugdgebouw, contactavond. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10—12.30 en 14.30—17.30 uur. ZONDAG 17 FEBRUARI Thalia, 15 uur; „Het lokkende goud"; 19 en 21.15 uur; „Artistenbloed". Rex, geen opgave. Humanistisch Verbond, 10.30 uur, Cultu reel Gebouw, lezing door J. Beylevelt. MAANDAG 18 FEBRUARI Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, Heidestraat. Thalia, 20 uur: „De prairie verdwijnt'. Rex, geen opgave. Raadhuis, 10—12 uur, spreekuur burge meester; 15—17 uur, spreekuur wethou der van onderwijs. Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. Scène uit „Artiestenbloed" met Heinz Rühmann gestort. Want het kind moest van de regisseur ook nog dood. „Wij willen George" (Luxor, zondag matinee) De film „Wij willen George" is vermoedelijk al ettelijke jaren geleden in Engeland verschenen,waar George Pormby, juist als in ons land, een gevierde acteur is. In „Wij willen George" is de komiek aanvankelijk een onopval lende figuur, die graag zingt met begelei ding van zijn ukelele. Van eenvoudig amb tenaar klimt hij op tot burgemeester. Na tuurlijk komt er ook een aardig meisje in het spel en een uitvinder, die George in heel wat perikelen brengt. Maar hij komt ze glansrijk te boven. „Bazoeka's en whiskey" (W. B. theater, vrijdag en zaterdag) Nog steeds blijven er films, die de strijd op Korea tot onder werp kozen, doordruppelen naar het ver moeide bioscooppubliek. Over de moord dadige bezoeka's en de niet minder gevaar lijke drank heeft deze rolprent de mond vol en tussen de bedrijven door volgt zij de geschiedenis van de Chinese interventie in het Koreaanse conflict. De whiskey is ten slotte de talisman, die de kapitein van een compagnie het leven redt. En het is alle maal even loszanderig als de vlakten,waar door het verhaal zich beweegt. „Van het moederschap verstoken" (W.B., zondag en maandag) Wat zich dan wenst aan te dienen als een „voorbeeld van de neo-realistische filmkunst der Italianen" blijkt een draak van het zuiverste water te zijn met allerlei huilerige passies, jaloe zieën en wraakjes in een klein dorp in de laars van Italië. Het genietbaarst is dat dorps zelf - de mensen dogr) ,g|schiiwelijk vervelend. „Ik stierf duizend doden" (Kennemer theater, maandag tot en met vrijdag) - Een dier harde films, waarin Hollywood uit blinkt. Jack Palance vertelt het verhaal van de grote wraak van een gedesillusio neerd mens en de camera verschaft hem alle sfeer en dreiging, die in dit primitieve gegeven nodig zijn om de zielsstrijd van een verscheurd wezen tot leven te brengen. Het is het verhaal van een man, die lang durig op de loer ligt om zijn grote slag te slaan, maar dan zelf aan de verliezende kant terecht komt als hij een jacht van zestig dagen - knappe stukjes film! - niet weet te weerstaan en tenslotte ondergaat. ADVERTENTIE De commissie voor natuurbescherming in Velsen heeft de heer Jan Strijbos uitge nodigd zijn film „Svalbard" (koele stran den) te komen toelichten. Wie eenmaal het Poolgebied leerde kennen, zal er steeds naar terugverlangen. Zo verging het ook de heer Jan Striibos, die reeds vóór 1940 geruime tijd op Spitsbergen doorbracht en in 1956 weer naar het noorden vertrok om daar gedurende enkele maanden het land, de natuur, de flora en de fauna te bestu deren. Spitsbergen, dat sinds 1925 aan Noorwe gen behoort, maakt de indruk van een hooggebergte als de Alpen, dat tot aan de voet der gletschers in zee verzonken is. Het beslaat een oppervlakte tweemaal gro ter dan Nederland en bestaat uit enige grote en een onnoemlijk aantal kleinere eilanden. Dank zij de warme golfstroom komen er nog 150 plantensoorten voor. Van de fauna winnen de vogels het in aantal en verder leven er het rendier, de poolvos, de pool- haas, de ijsbeer en de zeerob. De heer Strijbos is er in geslaagd van dit mooie land een interessante kleurenfilm te maken, die een goede indruk geeft van het poolland met zijn bergformaties en sneeuwvelden, zijn gletschers en toendra's, een volkomen maagdelijk en ongerept landschap, waar de mens zich nietig voelt. Gedurende de korte poolzomer worden deze eilanden boeiend verlevendigd d.oor de ontelbare vogels en een wonderbaarlijk rijke bloemenwereld. De voorstellingen worden gehouden op 1 maart in het Herv. Jeugdhuis te Sant poort, Burg. Enschedélaan en 6 maart in het Heiv. Jeugdgebouw te IJmuiden-O, Rembrandtlaan. „Wat zegt het Nieuwe Testament over Israel" In de christelijk gereformeerde kerk in de Marnixstraat te IJmuiden zal donder dag 21 februari een lezing gehouden wor den door ds. L. S. de Boer uit Den Haag over het onderwerp: „Wat zegt het Nieuwe Testament over Israel". Voorts zal aan deze avond medewerking verleend worden door de zangkoren uit IJmuiden en Sant poort. IJmuiden op vierde plaats na Scheveningen, Katwijk en Vlaardingen Volgens opgave van de dienst Neder landse Haringcontrole heeft de Nederland se uitvoer van pekel- en steurharing in 1956 bedragen 45.501.995 kg ter waarde van f 28.319.925 tegen 50.850.679 kg ter waarde van f 28.989.576 in 1955 en 65.286.670 kg ter waarde van f 35.621.789 in 1954. De belangrijkste afnemers waren in het afgelopen jaar België met 11.9 mil joen kg ter waarde van ruim 7 miljoen gulden, Oost-Duitsland met 9.4 miljoen kg ter waarde van f 4.752.889, West-Duits- land met ruim 9 miljoen kg ter waarde van f 6.337.266, Frankrijk met ruim 2.5 miljoen kg ter waarde van f 1.489.642, Italië met 1.9 miljoen kg ter waarde van f 1.493.835, Noorwegen met 2.4 miljoen kg ter waarde van f 1.569.813 en de Sovjet-Unie met 3.2 miljoen kg ter waarde van f 1.525.875. Van de in 1956 uitgevoerde haring werd uitgevoerd door exporteurs, gevestigd in Scheveningen ruim 19 miljoen kg ter waarde van f 11.588.737, in Katwijk 12.3 miljoen kg ter waarde van f 7.459.337, in Vlaardingen ruim 21.1 miljoen kg ter waarde van ruim 8 miljoen gulden, in IJmuiden 1.5 miljoen kg ter waarde van f 907.404 en in overige plaatsen 474.938 kg ter waarde van f 282.055, Mej. A. E. Rosendahl spreekt over werk bij kinderpolitie Woensdagavond heeft in de gymnastiek zaal van de Adolf van Nassauschool een ouderavond plaats. Mej. A. E. Rosendahl, inspectrice van de kinderpolitie van de gemeente Velsen zal een inleiding houden over haar werk bij de kinderpolitie. ADVERTENTIE M. VISSER - Celstusstraat 52 - IJmuiden ADVERTENTIE voor alle rijbewijzen: BUS - VRACHTAUTO - LUXE AUTO MOTOR - SCOOTER Speciale avondlessen Verkeerstheorie - Motortechniek U wordt van huis gehaald en gebracht Gediplom. Anto- en Motorrijschool Hagelingerweg 134 Santpoort Tel K2560-8930 Tijdens een gezellige bijeenkomst van personeelsleden en hun dames in de re creatiezaal van het kantoorgebouw van de n.v. Melkinrichting „Velsen" is donderdag avond op hartelijke wijze afscheid ge nomen van de heren H. J. van Eist, P. Luyt en J. v. d. Wel, die samen ongeveer een eeuw van trouwe arbeid bij dit bedrijf afsloten om van een welverdiende rust en pensioen te gaan genieten. De directeur, de heer W. Fontein, ge waagde bij dit afscheid van de waardering voor zijn trouwe medewerkers, die veel hebben bijgedragen tot de goede naam van het bedrijf, ieder in zijn eigen taak, die vooral in de prille jaren vaak onder moei lijke omstandigheden moest worden uit gevoerd. Een enveloppe voor ieder en een fleurige attentie voor de dames illustreer den de wens nog lang in goede gezondheid de bloei van het bedrijf te mogen gade slaan. De voorzitter van de personeels vereniging, de heer v. d. Meulen noemde de samenwerking en de goede verstand houding van de scheidenden met de overi gen de meest belangrijke factor in hun loopbaan. Ook hij overhandigde bloemen en geschenken, waarna de heer Van Eist mede namens zijn collegae-vertrekkenden voor dit hartelijke afscheid en de geschen ken bedankte. De Egyptische pos terijen hebben een brede postzegel uitgegeven ter her denking van de strijd bij Port Said tijdens de Engels- Franse actie in November van het vorig jaar. De fi guren achter de militair symbolise ren het volk, dat T iff 1H>'m tijdens de actie massaal van wa pens werd voor zien om aan de strijd deel te nemen, hetgeen hier en daar is gebeurd. Die wapens vormen overigens thans een stille dreiging voor het Egyptisch regime, dat vreest voor samenzweerders. Een poging om alle uitgedeelde wapens weer teruggevorderd te krijgen, is op niets uitgelopen. J Bij de ingekomen stukken voor de raads vergadering van dinsdag is een afschrift van het besluit van de voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad, waar bij C. Scheringa is benoemd verklaard tot lid van die raad tengevolge van de ont slagname van G. F. Schilling en een me dedeling van de voorzitter, dat C. Scherin ga zijn benoeming niet heeft aangenomen. Voorts is er een afschrift van het besluit van de genoemde voorzitter, waarbij D. Floor is benoemd verklaard tot lid van de gemeenteraad tengevolge van het niet aan nemen van de benoeming door C. Scherin ga en tenslotte een mededeling van de ge noemde voorzitter, dat D. Floor zijn be noeming heeft aangenomen. „De vrouw en het Mohammedanisme" Maandag heeft in de Pniel Kapel, Pas- torieweg een bijeenkomst plaats van de Nederlands christen vrouwenbond. De heer D. J. van Eek zal namens de vereniging tot uitbreiding van het Evangelie in Egypte spreken over „De vrouw en het Moham medanisme". ADVERTENTIE ALLEEN BIJ J. DE BOER - Mr. Opticien LANGE NIEUWSTRAAT 789 Nadat ik u vorige keer mijn klacht heb laten horen over de vele punten des gevaars binnen onze stede Velsen en speciaal wees op de noodzaak van verkeersbrigadiertjes op het nieuwe en straks dubbel- drukke kruispunt bij de Jan Campertschool, bereikt rnjj een verheugend telefoontje, dat de brigadieren daar kómen gaan. Uit de Jan Campert- scholieren zijn de ploegen al in opleiding, die straks wit- gejast en.gepannekoekt bun kameraadjes over de kruising zullen helpen. Bovendien kan alvast ver klapt worden, dat ook aan het einde van de Zeeweg, waar waar vele katholieke school kinderen uit en in vliegen en de toestand meermalen hache lijk is vanwege het langsglij- dend verkeer eri de bakbees ten van een expeditiefirma, welke daar bij tijd en wijle, maar meer bij tijd dan bij wijle geparkeerd staan, zulke waardevolle hulpjes aan het werk gaan. Het is voor de ouders een hele geruststelling, mag ik wel zeggen. En de automannen hebben bewezen alle egards te hebben voor de peuters, die al geruime tijd op Julianabrug en aan Lange Nieuwstraat aan de slag zijn, zodat de twee nieuw te bemannen posten al leen maar een succes kunnen worden. Vanmorgen te klokke tien is aan de Trompstraat een nieuwe deelnemer aan Vel- sens middenstandsleven ver schenen: de firma Keijser, die hiermee haar tiende filiaal in de lange Kennemer reeks ge stalte heeft gegeven. Dat heeft overigens nogal wat (schone) voeten in de aar de gehad, want het moest twee jaar duren, voor deze chemi sche wasserij en ververij zich in IJmuiden kon vestigen. Tenslotte kwam een pand van de bakkerij „Aurora" vrij en daar dook men Keijserlijk op in. Opknappen en veranderen kostte de nodige tijd, maar het resultaat is. er dan ook naar. Zijn er nog mensen, die bewe ren willen, dat de Trompstraat haar aantrekkelijkheid gaat verliezen? Dan moeten ze zich maar eens laten wassen of verven. Reeds eerder heb ik u op de hoogte gehouden van het jubileum, van wat veertig lange jaren geleden in IJmui- den-Oost begon als een kleine zending voor de kinderen: de kinderkerk van de Hervormde Gemeente van nu. Tante Rein- tje en de evangelist Gutteling waren er toen maar druk mee. Sindsdien heeft het werk op een zelfstandige basis zijn goe de vruchten in steeds wijder kinderkring afgeworpen en nu is er sinds enige dagen een verandering in gekomen: de Kinderkerk is onder de ver antwoordelijkheid van de bei de kerkeraden A en B gesteld. Want samen kan de mens meer dan alleen. En het ver andert niets aan de organisatie of de leiding. Het is alleen maar een streep temeer aan de balk der samenbundeling, die wij allemaal zo graag in een andermans oog zien maar waar wij blijkbaar liever niet aan willen meetorsen. In de IJmond, bedoel ik. Er is een concurrent bijge komen op de woelige baren van het krantenbedrijf: het Kennemer Vormingsinstituut voor de werkende jeugd heeft nommertje één van de eerste jaargang van zijn eigen maandblad van de persjes la ten rollen. Redactie en admini stratie in het Jeugdhonk aan de Kanaalstraat, waar het In stituut met zijn mooie naam en zijn niet minder mooie doel stellingen op zolder huist. Hoofdredacteur de heer Jo- han van der Schoor, leider van het Instituut, naam van het krantje: Henk Dijkstra, een der redacteuren heeft er vijf gulden tegenaan gegooid voor degeen, die de beste naam verzint en ik waag meteen een kansje: „In vorm". Of „Bedrij vigheden". Of „Tegen de wind in". Voor dit mooie symboliek- je wordt de vijf gulden niet eens verlangd, want zo ben ik dan ook weer. Overigens is het een grappig blaadje, dat Over al les wat staat er in en de man nen kunnen al trots vertellen, dat zij met z'n zeventigen zijn, omdat steeds meer bedrijven het nut van dit instituut gaan mzien. Ze hebben al meteen een puzzëlrubriek en een ad vertentiepagina. Nou, „pagina", maar toch een advertentie en vele eigen bijdragen.Waar uit te leren valt, dat er met de jeugd een hoop te bereiken is, mits wij ouderen haar probe ren te begrijpen. De mensen van Dierenbescherming zijn er een weinig be duusd van. Ze hadden niet verwacht, dat na de enthousiaste aanvang van hun Zilvervlootactie door de leerlingen van de Willem de Zwijger-ulo ver vóór het afsluiten van deze verkoop van zilveren kleinodiën een kleine tienduizend gulden zou zijn binnengebracht. Dat mooie kapitaaltje is tussen Castricum en Haarlem-Noord bijeengeschraapt door onvermoeibare meisjes en jongens, die voor elke geslaagde transactie een stempel op een kaart kregen en bij dertig stempels verzekerd kunnen zijn van een mooie dag-uit met een autobus gedurende de Paas vakantie. Als het zo doorgaat, zullen er wel twee bussen moeten rijden. Inmiddels is die tienduizend gulden natuurlijk niet hele maal voor het asiel en de daar in verblijvende dieren, want de lepeltjes en de asbakken kos ten ook geld, terwijl boven dien de bus een slordige duit zal vragen en de geestdriftige handelaren natuurlijk zo'n dag ook niet op een droogje kun nen zitten. Maar bij Dierenbescherming rekenen ze wel op een vijf mille. Dat is een bazuinstootje waard aan het adres van de kinders, die hun familie vol asbakjes en lepeltjes pompten om daarna de slager, de bak ker, de melkboer en de buurt te gaan verleiden. En dat deden dwars door Kennemerland en het slechte weer heen, uitzwermend naar de dorpen ver benoorden Be verwijk en ver bezuiden Sant poort, zoals Haarlem. Aangezien Dierenbescher- mings asiel in IJmuidens Hee renduin veel te klein gaat worden en aangezien er in Beverwijk nodig een asiel moet verrijzen, komt deze milde oogst prachtig van pas. Zo'n ulo dóet dat dan maar weer eventjes.... Een ietwat beklemde vader is bij mij gekomen met een boekwerkje vol verfomfaaide papieren, waaruit hij pein zend een klacht opbouwde te gen de organisatie van de da verende avonturen, die een zekere Sjors en zijn zwarte vrindje Sjimmie hebben be leefd op de planken van IJmuidens Patronaat. Want hoort, was is geschied. Sjors en Sjimmie, toebehoren de aan een geïllustreerd week blad, dat al sinds mijn prilste jeugd deze twee helden weke lijks hun avonturen laat bele ven, zouden tweemaal optre den in dit Patronaat, waarbij zij zich blijkens de aankondi ging onledig zouden houden in het Circus Alladin, Een mooi en boeiend, door wrocht toneelwerk mag ik wel zeggen, waaraan heel jong IJmuiden vele schepels vreug de heeft beleefd. Op Harry en Geert en nog enkele jeugdige toneelminna- ren na, die bij het uitgaan hunner school een veelbelo vend geel papier in handen hadden gedrukt gekregen, waarop te lezen stond, dat te gen inwisseling van dit papier de halve prijs slechts betaald hoefde te worden voor twee volle zetels in de zaal. Ze zou den er dan maar eens een du re middag van maken en na men dies zesenzeventig cen ten stevig omkleed mee naar de kaartverkoop, waar zij reeds te half twee temidden van een woel geschare mede- belusten aanwezig waren, want de duurste rang kostte 0.75. Twee maal de helft is dus 0.76. Toen zij dan .ietwat ver fomfaaid, tot de kaartjesme- neer waren doorgedrongen, bleek dat hun kasgelden niet toereikend waren, want er moest nog tweemaal vijftien centjes bij, om het „plaatsbe spreken" te bekostigen. Goed, Geert als een haas naar huis om het ontbrekende aan te zuiveren en de vrien delijke kaartjesman alvast twee plaatsen achterhouden, opdat zij er zeker nog in zou den kunnen. De zesenzeventig centjes moesten daarvoor al vast worden afgedragen. Toen Geert echter hijgend met zijn dertig centen terug- gedraafd kwam, zaten de Pa- tronatelijke deuren stijf op slot en ervóór waren slechts een verontwaardigde moeder met spruit plus enige even eens gedesillusioneerde kin ders te vinden, die moesten wachten op de tweede voor stelling: de eerste was uitver kocht. Harry en Geert hebben dat dan maar gedaan, al klop te hen het hart in de elfjarige kelen over de goede afloop. De meneer, die zo zuinig hun centjes alvast had geïnd en de kaartjes zou bewaren, was bij het begin van voor stelling nommer twee nergens te vinden, maar dankzij de wachtende moeders is het ten slotte gelukt hem in de kraag te krijgen. En de kaartjes wa ren inderdaad, zodat Geert en Harry trots op de hen toege wezen plaatsen (samen op één stoel vanwege de drukte) zijn neergestreken en ademloos van Circus Alladin hebben geno ten. Het kaartje, waarvoor hen deze gunst deelachtig werd, vermeldde echter niet de ver wachte 75 centen, welke prijs zij tot de helft gereduceerd hadden verwacht, maar een lagere rang: vijftig centen. Nu voelt de vader voor noemd zich niet zo erg geno men door die vijftien centen plaatsbespreken en evenmin voor de lagere rang en ook nog niet door de „twijfelaar" waarop de kinders tezamen hebben moeten zitten, maar wel door de hele gang van za ken. Hetgeen ik mij toch wei enigszins kan voorstellen. Al mag ik die Sjors en zijn donkere vriend wel, het lijkt mij zaak, de onordelijkheden bij ingang en kaartverkoop tot een minimum te beperken en de vraagtekens, die verschei dene ouders bij deze gang van zaken ook in het verleden al eens hebben zien oprijzen voor hun geestesoog, een volgende keer te voorkomen met een straffere hand van organise ren. Namens Geert en Harry en al die anderen alvast be dankt, meneer van het week blad Lampenier Voor de leden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, afdeling IJmuiden, sprak gisteravond mevrouw H. Smit Goeman over de vormen en kleuren in het moderne interieur. Op deskundige maar vooral ook prettige wijze, waarbij zij de aanwezigen vele malen opriep een oordeel over een bepaalde kleur- of vormcombi- natie te vellen, -bracht de spreekster naar voren, wat men onder moderne inrichting verstaat en wat er mee te bereiken is. Modern behoeft zich niet te uiten in extreme meubelen, verklaarde de inleid- ster, doch men moet er zorg voor dragen dat de inrichting van het huis niet met de tegenwoordige opvattingen van schoon heid en hygiëne botsen. Daarbij is het niet nodig en dikwijls ook financieel niet mo gelijk om nu maar eens meteen alles over boord te zetten en opnieuw te gaan in richten. Men moet rustig en goed over wogen komen tot een bepaald idee van de inrichting en deze in de loop der jaren ver wezenlijken. Er ontwikkelde zich tijdens deze lezing een interessant gesprek over schoonheid tussen een toehoorder en de spreekster waarbij de even verafgode als verguisde „wortelnoten doek boven de schoorsteen, met mijnwerkerslampje en koperen hage dis" nog om het hoekje kwamen kijken, om voor de rest van de avond steeds weer tevoorschijn gehaald te worden. Een van de vele adviezen die zij aan haar gehoor gaf betrof het feit dat het veel beter zou zijn om de kinderen, die toch ook in het huis moeten leven,, mee te laten keuren en kiezen bij aanschaf van meubels en stoffering. Ook aan de kleuren besteedde mevrouw Smit veel aandacht. Men moet er in een moderne inrichting als het ware mee spelen, vertelde ze, „doch behoedt u voor knaleffecten in de vorm van grote rode wanden of iets dergelijks". Aan het slot van de lezing bedankte het publiek haar met een hartelijk applaus en het dwong haar zelfs het volgend seizoen terug te komen zodat nog andere aspecten van het interieur, zoals de juiste keuze en plaatsing van de meubels ook een be schouwing kunnen ondergaan. Wijk aan Zee tegen EHS In de thuiswedstrijd tegen EHS is Wijk aan Zee zondagmiddag als volgt samen gesteld: doel: L. v. d. Mey; achter: Schel vis en De Winter; midden: Scholten, Dirks en Bol; voor: Seysener, J. v. d. Mey, A. de Winter, S. v. d. Mey en De Boer" ADVERTENTIE jf GEEN NOOD UU VERNIEUWEN WET, VULLEN HET BU EN OVERTREKKEN IET OOOIE TUK 'S-MÖRCSHS GEHAALD S-AVOA/DS UEER THUIS Marktplein 30 - Trompstraat 35 Telefoon 4273 ZATERDAG 16 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Ik stierf duizend doden". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Keer terug". W.B. Theater, 20 uur: „Bazooka's en Whisky". Café „Sport", 20 uur: Klaverjasdrive ten bate van de Hongaren. 't Centrum, 20 uur: Bijeenkomst Padvin- dersgroep „Duinjagers". ■Openbare Leeszaal, geopend van 1013 en" 1517 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 14.3016.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 10—13 en 14—17 uur; Lees- en studiezaal geopend van 1013 en 14 17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10—11 en 17—18 uur. ZONDAG 17 FEBRUARI Kennemer Theater, 14.30 uur: „Jij bent in mijn hart"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Ik stierf duizend doden". Luxor Theater, 14.30 uur: „Wij willen George"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Keer terug". W. B. Theater, 14.30 uur: „De Catacom ben van Berlijn"; 16.30 en 20 uur: „Van het moederschap verstoken". Statenhuis, Velserweg, 10.30 uur: Lezing Humanistisch Verbond. MAANDAG 18 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Gezworen kameraden". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De man zonder noodlot". W.B. Theater, 20 uur: „Van het moeder schap verstoken". „De Groentenbeurs", 20 uur: Vergade ring Kappers. Openbare Leeszaal, geopend van 1517 en 19—20 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 1920 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1518 uur; lees- en studie zaal geopend van 1518 en 1921.30 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9