Amerika's poging om sancties af te wenden lijkt vergeefs 1 HET WEER f Haarlems Dagblad Eisenhower onderbrak vakantie wellicht om zelf te bemiddelen Conferentie der zes premiers van Klein-Europa begonnen Israëliërs houden hun positie Vertragingsactie van Israel bij de UNO? Spaak opperdena nachtelijk beraad, compromis over Afrikaanse gebieden o&'MORRI DAMESPANTALONS in kleuren Mijnenvegers botsten in Den Helder En persfotografen mochten niet fotograferen Tamelijk koud Het woord is aan Eenzame prestatie Britten vragen UNO naar redenen van vertraging Minister Luns naar Bonn op 1 maart Uranium naar Nederland Twee Russische delegaties in Oost-Duitsland Wijdvertakt verzet tegen communistische stelsel Prinses Marijke's verjaardag N.A.V.O.-strijdkrachten moeten op peil blijven In Warschau kan men de New York Times kopen Senator Knowland tegen economische hulp Britse aftocht uit Libië in voorbereiding? Alpenjagers door lawine overvallen: drie doden Kroesjtsjev: buitenlands beleid blijft hetzelfde 71e JAARGANG No 189 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295°. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 19 FEBRUARI 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 302e JAARGANG No 37 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Washington) Hoewel de Amerikaanse regering Israel onder zware druk zet, weigert TelAviv tot dusverre zijn troepen terug te trekken van Egyptisch grondgebied. Het heeft in Washington de aandacht getrokken, dat de regering van Isael kennelijk een ver tragingstactiek volgt. Israel's kabinets- en parlementszittingen worden herhaaldelijk uitgesteld zonder dat de reden daarvoor duidelijk is en thans lijkt het feit dat Eban, Israels ambassadeur in Washington, naar Tel Aviv is ontboden, wederom een ver tragingsmanoeuvre. Waarnemers in de Amerikaanse hoofdstad sluiten de moge lijkheid niet uit, dat de Israëliërs de zaak zolang willen rekken totdat bijvoorbeeld met de heropening van het Suezkanaal andere internationale moeilijkheden kun nen ontstaan. Indien Egypte zich recalci trant zou tonen bij de heropening van het kanaal, zou een deel van de internationale gramschap zich tegen dat land kunnen keren en dat zou de druk op Israel kunnen verlichten. Dat Israel tijd probeert te winnen is on miskenbaar, maar het nut daarvan begint dubieus te worden. Men kan namelijk ook de stelling verdedigen dat de internatio nale druk op Israel nog groter zal worden, wanneer Egypte de heropening van het kanaal afhankelijk gaat stellen van de terugtrekking van Israels troepen. Een langer uitstel teneinde nog meer politieke steun van Amerika te verkrijgen lijkt langzamerhand zinloos. Amerika acht zich nu wel zover gegaan als mogelijk is en in dien de Israëliërs nog langer hun been stijf houden, moet Amerikaanse steun voor sancties tegen Israel niet tot de onmoge lijkheden worden gerekend. De reis van Eban naar Israel behoeft natuurlijk niet uitsluitend een vertragings- ADVERTENTIE «H Maandagmiddag omstreeks drie uur zijn in de oude haven „Het Nieuwe Diep" in Den Helder twee mijnenvegers van de Ko ninklijke Marine met elkaar in aanvaring geweest. Ter hoogte van het havenkantoor lagen naast elkaar afgemeerd de mijnenvegers „Sittard" en „Gemert", beiden van de dok- kumklasse. De „Sittard" maakte aanstal ten om via de nieuwe haven uit te varen, doch kwam door deze manoeuvre dwars op de „Gemert" te liggen. Het schip draaide met zijn boeg in de richting van de nieuwe haven, liep daarbij iets achteruit, om daar na vooruit de nieuwe haven te kunnen in varen. Inplaats van vooruit, liep het schip achteruit en kwam met de „Gemert" mid scheeps in botsing. De afgemeerde „Ge mert" kreeg hierbij een gat van ongeveer 2 meter, vlak boven de waterlijn. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De marechaussee heeft de camera's van twee persfotografen die de aanvaring wil den fotograferen, in beslag genomen, op grond van art. 431 wetboek van Strafrecht. I De officier van Justitie te Alkmaar heeft de al of niet rechtmatigheid van deze in beslagneming in onderzoek genomen. De pers beroept zich nl. op een arrest van de Hoge Raad van 22 november 1955, waarin onder meer is bepaald dat militaire voer tuigen te land of te water voortbewogen, niet vallen onder militaire werken als in art. 431 wetboek van Strafrecht omschre ven. cooooooooooooooooooocxaooooooocyxxxxxxx oooooorx xtoooooo 0 VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk opklaringen en hier en daar mist. Licht toene- nemende bewolking. Plaatselijk 3 enige regen of sneeuw. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke 8 richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 1 Volledige weerrapporten op pagina twee. 000CAAJO(XXX<XX<XX>JCXXXXX)0000CXXXXXXXXXXJCXXJ0000000C)0C)00ÓC DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S manoeuvre te zijn. Het is begrijpelijk dat Israels regering zeer geïnteresseerd is in een volledig exposé van de opinieverdeling in Amerika. Eban zal in een realistisch rapport twee dingen moeten onderstrepen: allereerst dat de Amerikaanse regering zware druk uitoefent op Israel om het tot terugtrekking te nopen en dat sancties mo gelijk zijn, maar tevens zal Eban uiteen zetten, dat de Amerikaanse regering niet de volledige steun van de publieke opinie achter zich heeft. De democratische partij, waartoe vele Amerikaanse joden behoren staat vrij kritisch tegenover de regerings- politiek en bovendien heeft de belangrijke republikeinse senator Knowland zich tegen sancties verklaard, indien Rusland, Egypte en India niet met gelijke munt worden betaald. Het is zelfs mogelijk dat Know land uit de Amerikaanse delegatie bij de UNO zal treden, indien Amerika de sanc ties tegen Israel zou steunen. Gezien al deze omstandigheden streven Eisenhower en Dulles energiek naar een oplossing, die sancties onnodig zou maken. Zelfs kan een dramatische bemiddelings poging door Eisenhower persoonlijk in de UNO mogelijk worden geacht. De presi dent heeft zijn vakantie in Georgia bekort teneinde te Washington zoveel mogelijk steun achter zijn politiek te organiseren en tevens in de buurt te zijn indien zijn aanwezigheid in de UNO is gewenst. Nassers troef LONDEN/JERUZALEM (AFP/UP) - Vol gens een correspondent van „Daily Tele graph" te Cairo overweegt president Nas ser van Egypte de werkzaamheden tot vrij making van het Suezkanaal te onderbre ken om de terugtrekking van de Israëlische troepen van Egyptisch grondgebied af te dwingen. De regering zou haar geduld verliezen, omdat zij van oordeel is, dat de UNO te weinig doet tot verdediging van de Egyptische belangen. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard dat de Amerikaanse nota, die vorige week aan ambassadeur Eban is overhandigd, „geen enkele garan tie" bevat, dat de V.S. of de troepenmacht der UNO tussenbeide zullen komen inge val van een Egyptische blokkade tegen Israëlische schepen in de Golf van Akaba. Hij verklaarde voorts dat Israel meer bepaalde garanties wenst, dat de scheep vaart in de golf niet opnieuw „aan de ge nade der Egyptische kanonnen voor de in gang van de golf" zal worden overge leverd. Over de Amerikaanse zienswijze ten opzichte van Gaza, zeide de woord voerder, dat in de nota ook geen garan ties worden geboden „tegen de nachtmerrie van Egyptische agressie". „Gaza is en was nooit Egyptisch grondgebied. Egypte ge bruikte het voor slechts één doel: als een basis voor agressie tegen Israel." Hij verklaarde, dat Israel beslist het recht heeft te vragen dat de „status quo van geweld en bloedvergieten in de land- strook van Gaza niet zal worden hersteld". Ook'heeft de internationale gemeenschap „de morele plicht om een positieve oplos sing te vinden voor de bewoners van de landstrook en de refugees". U it stel De zitting van de Algemene Vergade ring van de UNO over het Nabije Oosten, die op dinsdag was vastgesteld, is heden tot donderdag uitgesteld. Het uitstel heeft plaats gehad op voorstel van Amerika, welk voorstel door een aantal andere dele gaties werd gesteund. Israel vroeg om uitstel van het debat tot de Israëlische afgevaardigde, Eban, die voor overleg naar Jeruzalem ontboden is, teruggekeerd zal zijn. Herder: Wij zijn nog geen mensen, wij moeten het worden. (Van onze correspondent in Parijs) Na bijna een etmaal onafgebroken con fereren aan de Quai d'Orsay hebben de zes ministers van Buitenlandse Zaken van de E.G.K.S. en hun omvangrijke staven, in Parijs toch de weg geëffend voor het over leg van de zes premiers over de moeilijk heden, die de instelling van een Europese eenheidsmarkt en Europese kernenergie gemeenschap nog in de weg staan. Er wacht de zes premiers nog een aanzienlijke hoeveelheid werk. Gisteravond was het voornaamste struikelblok voor de Euro- markt de economische banden tussen de Afrikaanse gebieden en Europa nog altijd niet uit de weg geruimd. De minis ters zouden tijdens een nachtelijk beraad een compromis hebben bereikt, dat hoofd zakelijk uit het vruchtbare brein van mi nister Spaak zou zijn ontsproten. Frankrijk had, tijdens het weekeinde, voorgesteld met de sociale en economische „infra-structuur" der Afrikaanse koloniën voorlopig een proef van vijf jaren te ne men, waarbij alle overzeese gebiedsdelen van Frankrijk, België en Nederland zou den worden betrokken. Vooral West-Duits- land verzette zich echter tegen dat denk beeld omdat dit geen terrein wordt geacht voor proefnemingen. Van Nederlandse zij de rezen onder meer bezwaren tegen fi nanciële bijdragen aan Franse gebieds delen, waarvan de toekomst, zacht gezegd, enigszins onzeker werd geacht. Spaak heeft nu de gedachte geopperd dat men etappe-gewijs te werk zou kunnen gaan en na elke vijf jaar de verdere ont wikkeling zou bestuderen, met het vooruit zicht op betrouwbare garanties voor alle De „Statendam", gefotografeerd aan de pier van de Holland Amerika Lijn in New York, nadat het schip zonder sleepboothulp - tengevolge van de havenstaking - door kapitein Haag mans aan wal was gemanoeuvreerd. Het bergingswerk bij Suez LONDEN (UP) De Engelse regering heeft het secretariaat-generaal van de UNO officieel „opheldering" gevraagd over de berichten omtrent vertraging van de ber gingswerkzaamheden in het Suezkanaal. Een woordvoerder van het Engelse mi nisterie van Buitenlandse Zaken verklaar de, dat het Engelse verzoek om ophelde ring tijdens het weekeinde in New York was gedaan. In een bekendmaking van de UNO is in middels medegedeeld dat de 1200 ton me tende sleepboot Atlas aan het zuidelijke uiteinde van het Suezkanaal is gelicht. Het rapport meldde verder, dat „het werk op de overgebleven obstakels (fregat „Afaoekir" en de Franse baggermolen „Ed gar Bonnet") zal beginnen, wanneer de Egyptische marine de explosieven heeft verwijderd". Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede dat de Nederlandse regering dezer dagen, met het oog op de definitieve regeling van een aantal nog hangende bila terale vraagstukken heeft besloten, in over leg te treden met de regering der bondsre publiek Duitsland. In samenhang hiermede heeft minister Luns een uitnodiging van minister Von Brentano aanvaard om op 1 en 2 maart een bezoek te brengen aan Bonn. De eerste zending „verrijkt" uraniuim, die ingevolge het Amerikaanse plan „atoms for paece" uit de Verenigde Staten naar het buitenland gaat, is vandaag per vliegtuig van New York naar Nederland verzonden. De 620 gram uranium zullen gebruikt warden in een demonstratie-reactor op de atoomtentoonstelling, die dit jaar op Schip hol wordt gehouden. deelgenoten. Vermoedelijk zal men de op lossing in die richting zoeken. De omvang van het investeringsfonds, waarin alle zes landen zouden bijdragen, moeten de premiers eveneens nog vaststel len. Het bedrag zou tussen de vijftig en honderd miljoen dollars per jaar bedragen. Het derde punt, waarover de ministers president moeten beslissen, betreft de douane-tarieven, die Frankrijk voor zijn koloniale produkten voorlopig wil hand haven. Voor Nederland is dit van bijzonder belang, omdat Nederland van de zes lan den verreweg de grootste afnemer van de Franse overzeese gebieden is. Concessie Minister Luns heeft gisteren een kleine diplomatieke overwinning geboekt. Ten aanzien van de kwestie der buitentarieven van de eenheidsmarkt, waarbij Nederland nogal geïsoleerd stond, heeft onze delegatie een bevredigende concessie verkregen. Eerst was er een overgangsperiode van vier jaar voorzien, waarna met algemene stem men over deze kwestie beslist zou moeten worden, zodat Nederland altijd nog kon voorkomen, dat bepaalde produkten in een al te onvoordelige positie zouden komen. Deze periode is op aandringen van minister Luns van vier tot acht jaar verlengd. Bo vendien zal er een „ontsnappingsclausule" in de overeenkomst worden opgenomen. De Franse delegatie, met minister Pi- neau aan het hoofd, heeft haar nieuwe voorstellen wijselijk van de economische over de politieke boeg geworpen, en van deze zijde wordt nu de nadruk gelegd op het belang voor het Westen indien de Afri kaanse markt permanent voor Europa zou kunnen worden gewonnen. Bij de besprekingen van vandaag zijn grote belangen van continentale draag wijdte in het geding: niet alleen zal een beslissende stap naar de Europese eenheid worden overwogen, maar ook zal worden gepoogd de economische relaties tussen Europa en Afrika voor de toekomst vast te leggen. (ANP) Naar verluidt heeft 'de Britse ambassadeur te Parijs gisteren premier Guy Mollet gewezen op Britse bezwaren tegen de opneming der Franse overzeese gebiedsdelen inde Euromarkt, waardoor de concurrentiepositie van Groot-Brittannië en het Gemenebest in Europa ten zeerste verzwakt zou worden. Vrijdag zou een Britse delegatie zich tegenover Spaak in dezelfde bewoordingen hebben uitgelaten. Het enig succes blijkt gisteren bereikt te zijn ten aanzien van het verdrag der Euratoom. De uitwerking hiervan is zover gevorderd, dat het over een of twee weken geparafeerd zal kunnen worden. BERLIJN (DPA/AFP/UP) Een Russi sche delegatie van landbouwdeskundigen onder leiding van de plaatsvervangende minister van Landbouw Letiwtzki is voor een verblijf van enige weken in Oost- Duitsland aangekomen, evenals een groep deskundigen onder leiding van de plaats vervangende minister voor de handel met het buitenland Sjmakov. Het Oostduitse partijblad „Neues Deutschland" meldt, dat partijsecretaris Walter Ulbricht drie we ken met verlof zal gaan. In alle Oostduitse partij organen wordt toegegeven, dat er, zowel in als buiten de partij, veel verzet is tegen het communis tische bewind en dat er sprake is van een „directe anti-Russische campagne" in alle lagen van de bevolking. Er zijn aanwijzin gen, dat de oppositie sinds de volksopstand van 17 juni 1953 nog nooit zo sterk is ge weest als thans. De huisvrouwen hebben genoeg van het werk in de fabrieken blij kens het toenemend aantal ontslagaanvra gen. De communistische bladen zijn van oordeel, dat een deel van de partijleden tegenover de critiek en de scherpe aanval len op de politiek ten aanzien van de in dustrie en de landbouw geen krachtig „klassestandpunt" innemen. Volgens de Berlijnse correspondent van het Britse blad „Sunday Times" zouden de studenten in Oost-Berlijn klaar staan om in verzet te komen tegen de regering. Een groot aantal studenten zou verjaagd zijn van de universiteit. Gisteren werd Prinses Marijke, die vele geschenken ontving, ook verrast met een pop in stewardessen-uniform. Mej. I. S, Hooftman, een échte stewardess, maakte Prinses Marijke de vergelijking makkelijk. Prinses Wilhelmina zal zondag op het paleis Soestdijk vertoe ven, om daar met het koninklijk gezin de verjaardag van Prinses Marijke te vieren. Wegens de schoolplichten van de jongste prinses was er gisteren in familiekring geen viering. Generaal Norstad: Het onprettigste nieuws, dat de opper bevelhebber van de Atlantische strijd krachten in Europa, de Amerikaanse lucht- machtgeneraal Lauris Norstad, ooit heeft ontvangen, was dat over de toenemende neiging tot vermindering van strijdkrach ten. Generaal Norstad Het huidige peil van de N.A.V.O.-strijd krachten dient onvoorwaardelijk gehand haafd te blijven. Mocht men desondanks toch besluiten de bijdragen aanzienlijk te verminderen, dan zou dit een zeer ernstige toestand scheppen, zei hij gisteren op een persconferentie in Den Haag. Iedere vermindering door welk lid van de N.A.V.O. ook zou het N.A.V.O.-op- perbevel vele zorgen bezorgen. Een defini tief oordeel over deze kwestie, waarbij hij dacht aan het Britse voornemen, 30.000 man uit Europa terug te trekken, behield generaal Norstad zich nog echter voor. Hij verklaarde dat er voortdurend wijzigingen in de N.A.V.O.-projekten en -plannen en in de opbouw der N.A.V.O.-strijdkrachten worden aangebracht, maar dat deze slechts van ondergeschikt belang zijn. De strategie, opgezet door zijn voorgangers heeft geen grondige veranderingen onder gaan. Als later historici de ontwikkeling in de defensie-politiek en de N.A.V.O-opbouw en het N.A.V.O.-streven zullen beschrijven, zal men, zo zei de opperbevelhebber, onge- twijfeld niet in de eerste plaats wijzen op de zuiver militaire facetten er van, doch op de overweldigende verenigde morele kracht, die van deze gemeenschap uitgaat en die van zulk een overwegend belang is. Deze morele kracht is dan ook de basis voor het succes. Naar er op gewezen te hebben, dat niet hij de principiële beslissingen neemt, maar slechts de aanwijzingen volgt, die de vijf tien leden der N.A.V.O. geven, verklaarde generaal Norstad dat hij bijzonder ver heugd was over de nieuwe Nederlandse legerplannen. Wat ons land op dit gebied doet, achtte hij een inspirerend voorbeeld voor de N.A.V.O.-partners. Hij zei desgevraagd geen moeilijkheden te vrezen van het opnemen van Duitse strijdkrachten in de N.A.V.O. Van militair standpunt beschouwd zijn de militairen van alle landen in de N.A.V.O. mannen, die schouder aan schouder strijden voor 'een zelfde zaak op voet van gelijkheid. Hij zei onder de indruk te zijn van het feit, dat de Duitse strijdkrachten worden opgehe ven tot dezelfde democratische beginselen als in de andere landen. Hij was overtuigd van de kwaliteiten van de leiders en ver wachtte, dat de Duitse strijdkrachten waardering en vertrouwen van alle bond genoten zouden afdwingen. WARSCHAU/WASHINGTON (Reuter/ AFP/ANP/UP) De Poolse regering heeft de New York Times toegestaan, vijfhon derd exemplaren van de internationale editie van dit blad in de voornaamste kiosken van Warschau verkrijgbaar te stel len. Voortaan zullen elke dag exemplaren van het blad per vliegtuig naar Warschau worden gebracht. Men meent, dat dit de eerste maal is sinds de communisten in Polen aan de macht kwamen, dat de Poolse regering de verkoop van een Amerikaanse krant toestaat. Inmiddels is een economische delegatie onder leiding van de directeur-generaal van het Poolse ministerie van Financiën naar Washington vertrokken. De Ameri kaanse senator Knowland, de leider van de republikeinse fractie in de Senaat, heeft verklaard, dat hij zich zal verzetten tegen economische steun aan Polen en tegen voortgezette militaire hulpverlening aan Joegoslavië. Hij verklaarde, dat de Poolse communistische partijleider Gomoelka niet te vertrouwen is. De Poolse legatie zal in de Verenigde Staten pogen een krediet van honderdvijftig miljoen dollar te krijgen voor de aankoop van katoen, machinerieën voor de landbouw en de mijnen, vetten, olie en andere produkten. De pogingen van Polen om 110 miljoen dollar van Groot- Brittannië te lenen, hebben nog geen suc ces gehad. T egenactie De mensen, die in Polen voor ontbinding van de coöperatieve boerderijen ijveren, maken hierbij gebruik van terreur, aldus verklaart de Poolse staatsraad, die als waarnemend parlement optreedt totdat woensdag de nieuwe volksvertegenwoordi ging bijeenkomt. Er zijn in de laatste maanden vele coöperatieve boerderijen ontbonden. De raad dringt aan op een krachtige tegenactie" door de militie en de politie en op vervolging van hen, die zich onrechtmatig meester maken van land en van de eigendommen van de coöperatieve boerderijen. LONDEN (Reuter/AFP). - De Britse „Press Association" heeft dinsdagochtend vroeg gemeld, dat de sterkte der Britse troepen in Libië wellicht verminderd zal worden, maar dat er, naar verluidt, geen sprake van is, dat de Britten Libië geheel zullen verlaten. De „Daily Mail" meldde dinsdag, dat minister Sandys besloten had de Britse troepen geheel uit Libië terug te trekken, „omdat hun legering daar geen enkel stra tegisch doel dient". In Libië is op het ogenblik de tiende Britse pantserdivisie, 14.000 man sterk, gelegerd. Het blad ver klaarde, dat ook de sterkte van de Britse troepen elders drastisch beperkt zal wor den. Later heeft het Britse ministerie van Defensie een verklaring uitgegeven, waar in gezegd wordt dat minister Sandys op het ogenblik de Britse militaire verplich tingen in de wereld bestudeert en dat hij daarbij ook aandacht besteedt aan de Britse troepen: in Libië. Er zijn nog geen besluiten inzake terugtrekking van Britse troepen uit Libië genomen, aldus de ver klaring. BOLZANO (Reuter/UP). - Dertig man schappen van een compagnie Italiaanse alpenjagers op manoeuvre, zijn maandag bij Bolzano in de Noorditaliaanse alpen door een lawine bedolven. Het ongeluk ge schiedde op de hellingen van de Lavaredo (2998 m), ongeveer twintig kilometer ten noordoosten van het wintersport-centrum Cortina d'Ampezzo. Reddingsploegen heb ben drie lijken en zes gewonden geborgen. De overigen waren ongedeerd. De ervaren skiërs en bergbeklimmers werden op zij geschoven door de lawine die de in het wit geklede mannen en hun uitrusting ver zwolg. Zij die aan de sneeuwmassa ont snapten, snelden hun kameraden te hulp, geleid door de gebroken ski's, geweren en benen of armen die uit de sneeuw staken. De „alpenjagers" zijn de Italiaanse keur troepen. Zij defileren in looppas. De hoed met het adelaarsveertje is karakteristiek voor hun verschijning. MOSKOU (Reuter/UP) De Russische partijsecretaris Kroesjtsjev heeft verklaard dat de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, dezelfde politiek zal voeren als zijn voorganger, Dmitri Sje- pilov. De politiek hangt niet van de man af, zo zei hij, het is de politiek van de regering. Kroesjtsjev sprak op een receptie die gegeven werd voor de Bulgaarse dele gatie die in Moskou op bezoek is. Kroesj tsjev zei: „Wij willen niemand aanvallen, maar als iemand ons aanvalt, zal hij Hit- Iers lot delen". Met de vuist op tafel slaan de verklaarde hij: „Onder Stalins leiding hebben wij de oorlog tegen de fascisten gewonnen en wij zijn niet van plan Stalin nu te verlaten. Hij had zijn fouten en wij hebben ze gecritiseerd, maar we zijn met hem voorzover hij een groot communist en een verdediger van de marxistische lijn was". Enkele maanden geleden stond in de Russische pers dat Stalin het land niet op een Duitse aanval had voorbereid en dat hij de schuld droeg voor de rampzalige verliezen, die het Russische leger in de eerste maanden na de Duitse invasie in 1941 had geleden.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1