^Brieven aan redactie m Haarlemse politierechter bestraft aantal gevallen van diefstal Vanmorgen in de vishal en op zee DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 9 Medische verklaring voor rijbewijs onjuist ingevuld EDO bestaat zestig jaar en gaat feestvieren Veel aantrekkelijks voor de jeugdige leden Uitslag toneelwedstrijd in Medemblik Vier huizen aan de rol Twee Poolse trawlergasten mochten zich naar de vrijheid Twee wielen van aanhanger rolden het Pontplein over Lelystad verkeersknooppunt in midden-Nederland Zweeds schip bij Vlissingen aan de grond Verblinde brommer reed stoppende collega aan Botsing op splitsing Hoog water in Limburg Nieuwe kotter Val d'Isère ingesneeuwd Scheepvaart DINSDAG 19 FEBRUARI 1957 De Haarlemse politierechter kreeg maan dagmorgen een aantal gevallen van diefstal te berechten, waarbij gevangenisstraffen en geldboetes werden uitgedeeld. Zo werd een 20-jarige magazijnbediende uit Haarlem veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes weken met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht, omdat hij uit een tas van een expeditieknecht, die sa men met hem bij een wijnhandelaar in Haarlem werkte, zestig gulden had wegge nomen. De jongen was al eens voor ver duistering tot één jaar jeugdgevangenis veroordeeld, waarvan vijf maanden als voorwaardelijk werden beschouwd, zodat deze straf hem nu weer boven het hoofd hangt. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste een gevangenis straf van twee maanden met aftrek. De verdediger, mr. G. J. H. de Leeuw, wees er op dat de diefstal niet van te voren was overwogen, omdat hij anders wel meer zou hebben weggenomen dan de vijftig gul den en toonde aan, dat er enige hoop gevende factoren waren. Hij vond de straf dan ook te zwaar „Deze verdachte moet zitten voor een gulden per dag" waar mee de politierechter, mr. J. P. Petersen in zoverre rekening hield, dat hij twee weken van de geëiste straf afdeed. Een 26-jarige los-werkman uit Haarlem had op de avond van de 12de februari een bromfiets meegenomen uit de portiek van een café in de Lange Veerstraat te Haar lem en was daar op gaan rijden. Hij zei in de mening te verkeren, dat de bromfiets van een vriend was, die in het café aan wezig was. Dit bleek echter niet het geval te zijn. De politierechter noemde het een „wonderlijk geheel" en ook de officier van justitie sprak van een enigszins eigenaar dig gedrag. Het was waarschijnlijk, dat de drank een rol gespeeld had. Diefstal van de bromfiets achtte mr. Van der Valk Bouman niet bewezen, daarom vroeg hij voor de diefstal van benzine en olie een gecombi neerde straf van zes weken onvooi"^ aarde- lijke gevangenisstraf met aftrek en vier weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De raadsman ven verdachte, mr. P. J. Prinsen Geerligs, had de vader van de jon gen als getuige laten verschijnen, die ver klaarde dat zijn zoon een goed werkman was, die echter de borrel niet kon laten staan. Mr. Prinsen Geerligs verzocht bij de uitspraak hiermee reke-'ng te willen hou den en eventueel onder mezichtstelling van het medisch maatschappelijk consultatie bureau voor alcoholisme te overwegen. De veroordeling luidde conform de eis van de officier. Bruidsfoto's Een 26-jarige fotograaf uit Utrecht moest zich verantwoorden omdat hij eind 1955, begin 1956 vergrotingen van bruidsfoto's had weggenomen van een Haarlemse foto graaf, waar hij toen in dienst was. Hij had deze foto's zelf gemaakt en gebruikt als studiemateriaal. De officier van Justitie was van mening, dat de foto's eerder als reclamemateriaal gebruikt werden, aangezien verdachte sinds kort een eigen zaak in Utrecht heeft. De eis luidde vijftig gulden boete, waarbij mr. Petersen zich met zijn uitspraak''aansloot. Een 28-jarige werkster uit Bloemendaal, die bij een familie in Aerdenhout ander halve dag per week werkte had in de kel der van haar werkhuis een grote hoeveel heid flessen ontdekt, gevuld met wijnen en andere spiritualiën. Eerst had zij eens enige flessen wijn en jenever meegenomen, zon der dat iemand er iets van merkte en later heeft zij nog meer flessen weggenomen, met deze flessen had de werkster een bij drage geleverd aan een gezellig kerst avondje. Op een vraag van de politierech ter deelde de verdachte mee, dat zij bij de betreffende familie nog steeds werkzaam is en dat zij de wegenomen drank heeft vergoed. Hiermee rekening houdend eiste de offi cier van Justitie een geldboete van vijftig gulden. De uitspraak luidde conform. Een technisch controleur uit Haarlem stond maandagmorgen voor de Haarlemse politierechter terecht, omdat hij de zoge naamde medische verklaring, nodig voor het aanvragen van een rijbewijs, onjuist zou hebben ingevuld. Ofschoon de ver dachte door een hersenbeschadiging ten gevolge van een motorongeluk vroeger aan toevallen had geleden en hij daarbij ook in een inrichting voor zenuwzieken was verpleegd, had hij de beide desbe treffende vragen van het formulier met „neen" beantwoord. Dit was uitgekomen door een anonieme brief. Later hadden enige artsen echter verklaard, dat de verdachte naar hun me ning wel in staat was een auto te bestu ren en mocht hij dan ook zijn rijbewijs behouden. Volgens de verklaringen van de verdachte was hij te goeder trouw ge weest, omdat hij niet meer leed aan de toevallen en hij in „Meer en Bosch" slechts ter observatie was opgenomen en later tewerkgesteld was. De officier van Justi tie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman meende, dat deze tewerkstelling een ar- beidstherapie gold en eiste, de verzachten de omstandigheden in aanmerking nemen de, een boete van honderd gulden. De raadsman van de verdachte, mr. J. D. A. Viskil, achtte de formuleringen van het aanvragebiljet niet zeer gelukkig en betoogde dat de vragen door leken zeer moeilijk zijn te beantwoorden. Zijn cliënt had gemeend, dat hij het formulier juist had ingevuld. De politierechter, mr. J. P. Petersen, wilde bij zijn uitspraak hiermee rekening houden en veroordeelde de man tot een boete van vijftig gulden. Op 1 maart aanstaande bestaat de Haar lemse Football Club EDO zestig jaar. Uiteraard willen de bestuurders van deze in het Haarlemse sportleven zo'n belang rijke plaats innemende vereniging dit ju bileum niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Men heeft dan ook een feestpro gramma vastgesteld dat er zijn mag. De jubileumviering omvat de volgende gebeurtenissen: 2 maart: receptie in restaurant Brink- mann aan de Grote Markt in Haarlem; 23 maart welpenmiddag tussen teams van EDO en HFC; 30 maart aspirantenmiddag met elftallen van EDO en HFC. Des avonds is er een feestavond in gebouw Cultura in de Jansstraat; 31 maart ju niorendag met juniores van de jubileren de vereniging en die van SHS uit Den Haag. Indien het elftal van Haarlem vrjj ge maakt kan worden van competitievoetbal, dan zal er op deze dag een erewedstrqd worden gespeeld tussen EDO en Haarlem. De juniorendag wordt dan op een later tijdstip gehouden. Verder zullen er dan honkbal- en softbaldemonstraties zijn. De pijper- en drumband van BATO zal haar medewerking verlenen. Op 6 april is er verder een feestavond voor de seniores in het concertgebouw in Haarlem en tot slot is er dan nog een mid dag voor alle leden die zogenaamde sixes- wedstrijden zullen spelen. Als het weer meewerkt zal er tevens een koffiemaaltijd zijn. Dat is op 30 april. Een niet gering programma dus, dat vooral voor de jeugd van EDO bijzonder veel aantrekkelijke gebeurtenissen telt. Hetgeen een verheugend verschijnsel mag heten. Op het jubileum van EDO komen wij nog nader terug. De uitslag van de door „Hierna Beter" in Medemblik georganiseerde toneelwed strijd, waaraan ook werd deelgenomen door twee Heemsteedse toneelverenigin gen, luidde als volgt: Eerste prijs: „Hierna Beter" uit Medem blik, met „Iemand, die toevallig langs kwam". Tweede prijs: „De Schakel" uit Castricum, met „Bakersprookje". Derde prijs: „Heemstede-West" uit Heemstede, met „De heksen van Malta". Vierde prijs: „Ondier Ons" uit Heemstede-Bennebroek, net „Een schip vaart uit". Een persoon lijke prijs werd onder meer behaald door Cor Hunik van „Heemstede-West", die als majoor Ferguson in „De heksen van Mai- ta" de beste herenrol speelde. De prijs voor de beste bijrol was voor J. van der Wolff van „Onder Ons", als Klaassie in „Een schip vaart uit". De jury bestond uit mevrouw IJ. Wegener-Sleeswijk Van Ba len-Blanken en H. Bakker uit Amsterdam en mr. D. Visser uit Alkmaar. Vandaag flinke aanvoer Voor de dinsdagmarkt waren aan de IJmuidense afslag de „Ariadne" met 500 kisten, waarvan 215 schelvis, 105 wijting, 115 radio en voorts 250 stuks stijve kabel jauwen; de KW. 87 met 900 kisten, waar van 260 haring, 400 kabeljauw, gul en koolvis en 175 wijting; de KW. 82 met 450 kisten, waarvan 130 kabeljauw en koolvis. 140 haring, 130 wijting en voorts 600 stuks stijve kabeljauwen; de Sch. 171 met 1150 kisten, waarvan 600 haring, 150 koolvis, 150 wijting, 200 makreel en voorts 600 stuks ijskabeljauwen; de Sch. 55 met 620 kisten, waarbij 240 kabeljauw en koolvis, 170 haring, 130 wijting, voorts 30 stuks stijve kabeljauwen en de VI. 27 met 740 kisten, waarbij 100 gul en kabeljauw, 500 haring. De kotter E. 10 voerde aan 2500 stuks kabeljauwen en de kleine vaart 6.500 kg. tong en 500 kisten schol. Voor de export Dinsdag kocht de export grote schol voor f21f26, middel voor f21f32, zetschol voor f 48f52 en schol I voor f 45f 43. Grote tong per kg. noteerde f 3f 3.IC', grootmiddel f 2.60f 2.70, kleinmiddel f2.75—f2.90, tong I f 3.20—f 3.30, slips f2.70f2.80. De tarbot haalde f2.50-- f 2.60, grote schelvis per 50 kg. f 56f 52, middel f 57f 52. Regels grote kabel jauw gingen van de hand voor f 45f 70, kleine voor f 28f 35 en kisten kabeljauw- voor f 58f 37. De binnenlandse handel nam vandaag de haring af voor f22f 14.50 en de makreel voor f 24f 17. Wijting maakte f 30f 34, grote gul f 30f 36, middel f 30f 35 en torgullen f 28f 33. Schol 2 deed f 33— f 28, schol 3 f 28f 20. De witte koolvis noteerde vanmorgen f 78f 82, zwarte koolvis f 64f 44. grote gullenmaat zwar te koolvis f 15f 18. De kleinmiddel schel vis haalde vandaag f 52f 48, pennen f 50f 44 en braadschelvis f 42f 36. De Sch. 55 had een steur van 25 kg., die f 3.40 per kg. opbracht. Wat er konit Voor de woensdagmarkt komt de „Haar lem" aan de markt. Vier huizen, die te Lynn, in de Ameri kaanse staat Massachussets, in de weg stonden bij de bouw van een groot handelskantoor, werden op rolletjes geplaatst en drie kilometer verder neergezet. Na zes uur zwoegen was het ongewone karwei volbracht. „nnaiMMMgr,;1'-^ttfnn'nnniViii'ir' rii'i m VIS (Verkort weergegeven Bij een foto Een steenbok, karak teristiek dier, gewend in eenzaamheid op het dak der aarde uit te zien naar de grootse wijdheid der natuur. Eenzelvig, moedig, gehard, gewend aan wijde spron gen over eindeloze diepten! Nu gekluisterd tussen pijlers in een, voor hem, onmoge lijk kleine ruimte, met, o ironie, een rots partijtje, waarvan hij nooit gedroomd heeft zoiets te beklimmen in een hopeloos vlak, somber en vochtig land. Ik beken het eerlijk, bij die foto heb ik gehuild. Ik zal nooit de moed vinden, naar dat trieste kijkspel te gaan. Zullen die moeders met haar Marietjes, Pietjes en zakjes koek iets kunnen doorgronden van dat mateloze verdriet, dat zo'n gekluisterd wezen omgeeft? Ik hoop het! C. H. M. „Ouwe kranten". Het is u wellicht opgevallen, dat er op het ogenblik een belangrijke hausse heerst in de „heppunog- ouwekrante". Ten minste vier keer per dag verschijnt een vennootschap aan de deur van 6-a 7-jarige ondernemers, dik wijls een tweejarige deelgenoot in hun midden medevoerende als bewijs hunner betrouwbaarheid en het transportvraag- stuk oplossende door middel van autopeds en zeepkistjes. We zouden deze ondernemingsgeest kun nen toejuichen, als er niet enige onzeker heid bestond omtrent de bestedingen. Vre zende, dat in hoofdzaak de kleurballen- automaat hierover zou kunnen inlichten en met de herinnering aan de tijd, dat bui tenlandse bezoekers van Marken en Volen- dam in de waan verkeerden, dat „mak sent" in het Hollands zo iets als: goeden dag! betekende, menen we gerechtigd te zijn tot de vraag of het beter zou zijn, in dien van „hogerhand" aan deze bedelarij een einde werd gemaakt vóór ze in het bloed is overgegaan. D. S. Nogmaals: woningnood. Uit de reacties, welke binnenkwamen op mijn ingezonden stuk over de woningnood, blijkt dat men niet begrijpt waar het om gaat. Er zijn namelijk in ons land niet zo maar een paar honderd huizen te kort, maar er is een woningnóód, met alle vreselijke gevolgen vandien. Het is toch niet vreemd hiervoor begrip te verwachten bij degenen die in het bouwbedrijf werkzaam zijn? Men valt mij aan op het feit dat ik de 48-urige werkweek zou willen verlengen, maar dat is niet juist. In deze donkere maanden haalt men immers deze achtenveertig uur niet. Als men 's morgens een uur later be gint, dan kan men 's middags toch wel een half uur langer werken? Verder is het iedereen bekend dat de bouwtijden van de huizen steeds langer worden door gebrek aan personeel. In Vel- sen liggen verscheidene fundamenten van flats waar al weken niet aan gewerkt wordt. Voor de schaftplaatsen en de kle ding zouden de aannemers inderdaad veel meer moeten doen. Zou het tenslotte niet van verantwoor delijkheidsgevoel en begrip voor deze nood getuigen wanneer de bouwvakorganisaties eens een enkele keer zouden adviseren een uur over te werken? Als men alleen een organisatie heeft om op te treden als de lonen te laag zijn, dan geef ik niet veel voor de innerlijke kracht van zo'n organi satie. Wat mij betreft is deze discussie hiermee gesloten. H. B. Atoomgevaar. Mijn zoon vertoeft sinds enige tijd in Japan. Hij schreef mij on langs: een paar dagen geleden lazen we een onprettig bericht in de krant. De ra dio-actieve regens, die worden veroor zaakt door proeven met A en H bommen, zijn hier zeer talrijk. De gevolgen blijven niet uit. Men heeft in de beenderen van tien Japanners een abnormaal grote hoe veelheid strontium 90 gevonden. Het be trof hier mensen die hun gebeente na hun dood voor sectie hadden vrijgegeven. Dit element komt in alle menselijke gebeente voor, maar in deze grote hoeveelheden kan het beenkanker veroorzaken. Dat is de re den waarom Japan zo heeft geprotesteerd tegen de Britse plannen nieuwe proeven met kernwapens te gaan nemen. Het eiland waar die atoom- en waterstofbommen tot ontploffing zullen worden gebracht ligt hier hemelsbreed maar enkele duizenden mijlen vandaan. Wat is de menselijke so lidariteit toch weinig in tel: die Britten denken natuurlijk: die streken liggen zo ver van ons land, wij zullen er geen schade van hebben! Het zijn „maar" Polynesiërs en Japanners, die we aan deze gevaren bloot stellen, d i e tellen niet mee. Tot ze straks de rekening presenteren; dan schreeuwen we moord en brand, maar de moord pleegden we zelf en de brand heb ben we zelf gesticht! EEN VERONTRUSTE MOEDER. Kermis op Parklaan - Er is nu al genoeg geschreven en gepraat over de kermis op de Parklaan en naar het schijnt in de meeste gevallen door tegenstanders van de door B. en W. vastgestelde plaats. Nu de Haarlemse gemeenteraad de knoop heeft doorgehakt en dit jaar de kermis bij wijze van proef op de Parklaan zal worden gehouden, is het voor de feestvierenden wel een uitkomst. Laat de tegenstanders eens gaan kijken in Alkmaar, Zaandam of Amsterdam. In al deze plaatsen draait de kermis ook in de stad, daar wordt ook gejoeld en gehost en vergeleken bij deze plaatsen is Haarlem maar een dode stad. Het bezwaar van de scholen begrijp ik niet: ten tijde van de kermis zijn deze gesloten en de meesters en leerlingen kunnen in die tijd gaan en staan waar zij willen. Dat de kermis in een bevolkt stadsdeel wordt gehouden, vind ik begrijpelijk: het gaat er toch om de kermis voor de bevolking zo gunstig mogelijk be reikbaar te maken. Daarom zou ik zeggen: schep vreugde in het leven. Het leven is toch al kort genoeg. Diegenen, die niet van de kermis houden, blijven rustig thuis. C. F. v. d. K. Een dramatisch gevecht heeft gisteren plaats gehad aan boord van een Poolse trawler, die in tamelijk slechts conditie op het Deense eiland Bornholm arriveerde. De trawler (de D.R.-48) viste op de Oost zee, toen twee broers aan boord, 21 en 22 jaar, de schipper bevalen koers te zetten naar Nexö op Bornholm. De schipper wei gerde en hij werd gesteund door de twee andere schepelingen. De twee broers trok ken toen een pistool en bevalen hun land genoten zich in de hut te begeven. De drie verzetten zich en een gevecht begon. De broers schoten ter waarschuwing in de lucht, maar hun tegenpartij bleef hen met gereedschap bekogelen. Toen vuurde een van de broers op het drietal en trof een hunner in de hand. De schipper en het hem trouwe tweetal gaf de strijd toen op en gingen in de hut. De gewonde is door een dokter in Nexö behandeld en de trawler vertrok weer naar een Poolse ha ven. De twee broers bleven achter en vroe gen om politiek asiel. Hun antecedenten worden door de Deense politie onderzocht. Maandagmiddag zijn twee wielen van een aanhangwagen, die achter een vracht auto gekoppeld het Noordelijk pontplein opreed in de richting Beverwijk, in de bocht bij de melkfabriek losgeschoten en op eigen gelegenheid op mars gegaan. Won der boven wonder werd niemand geraakt. De losbandige wielen kwamen echter pas tot stilstand tegen een consumptietent aan de overzijde van het plein. De bestuurder reed rustig door, al bonkte de as van zijn vehikel af en toe over het plaveisel en stopte pas, toen een achterop komende vrachtautobestuurder hem op het mankement attent maakte. De politie heeft de aanhanger voorlopig in beslag genomen om het geval eens gron dig te onderzoeken. AMSTERDAM Er was maandag in feite slechts één on derwerp van gesprek ter beurze: de beste dingsnota. Hierover kon men de meest uit eenlopende meningen horen verkondigen, maar men was het er over eens dat de vette jaren voorbij zijn. Van een volledige uitwerking van de nota ter beurze kon nog moeilijk worden gesproken aangezien men van het uitvoerige staatsstuk nog slechts onvolledig heeft kunnen kennis nemen. De stemming viel betrekkelijk mee, al waren verschillende fondsen iets lager dan zater dagochtend, toen de markt vast lag onder invloed van het betere verloop van New York. Wel viel waar te nemen dat men een zeer gereserveerde en afwachtende houding aannam. Aan de ene kant staat nu de aangekondigde herkapitalisatie, die reeds een gunstige invloed heeft gehad, aan de andere kant de maatregelen van de be stedingsnota, met name verhoging van het tarief der vennootschapsbelasting, en geen uitzonderingen op de afschaffing van de investeringsaftrek. Van groot aanbod yvas echtej .in,(Ucl ge heel geen sprake en dit kon evenmin wor- deh 'geïegd van een fonds als*,Philips, 'dat rechtstreeks getroffen kan worden door de aangekondigde verhoging van de omzet belasting op radio- en televisietoestellen. Van 250 op zaterdagochtend liep de koers van Philips achteruit tot 244 gistermiddag, hetgeen kenmerkend was voor de situatie. De overige internationale fondsen bleven op prijs, vergeleken met vrijdagmiddag. Zij waren echter lager dan zaterdagochtend. Kon. Olie was drie gulden hoger bij zeer kalme affaire. Overigens had de markt weinig te betekenen. Holland Amerika Lijn bleef op het niveau van vrijdag. Cultures hadden een onbelangrijk verloop. Staats fondsen prijshoudend. Prolongatie 3 3/4 pet. (ANP) NEW YORK Bij een uiterst voorzichtige handel een reactie op de scherpe en snelle stijging van de vorige week was het aandelenverloop gisteren onregelmatig. Enkele fondsen ste gen scherp en bij andere deden zich dalin gen voor, variërend van fracties tot twee of meer dollar. De omzet daalde van 2.060.000 op vrijdag tot slechts 1.800.000, de kleinste omzet sinds vier februari. Er was geen nieuws dat de markt kon beïnvloeden. Aluminium Ltd. liep in een snel herstel op één dollar na het geleden verlies in. Kennecott sloot ver boven zijn laagste dag notering met een winst van een dollar, maar bereikte toch niet weer zijn hoogte punt van vorige week. Anaconda moest ex dividend twee dollar prijsgeven. Inspi ration Copper en Miami Copper verloren elk meer dan een dollar. Chrysler sloot na een late stijging met een dollar winst; Ford steeg een fractie en Ge neral Motors daalde een weinig. De olies waren aan slechts lichte schommelingen onderhevig; uitersten in de groep waren Continental met een verlies van anderhalve dollar en Seabord met anderhalve dollar winst. Het industriegemiddelde sloot met een verlies van 0,67 op 467,40; dat van spoor wegen met een verlies van 0,69 op 142,40; dat voor openbare nutsbedrijven met een winst van 0,15 op 70,04. (UP). Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3!4 °/o Nederl. '47 88 3"/o Nedl. 1962/64 92% A. K. U 201 201 Calvé Delft 288 Van Gelder Zonen 195 K. N. Hoogovens 298 Nederl. Ford 310 N. Kabelfabriek. 274 gew.Philips Gloeil. 243 244 pref .Philips Gloeil. 150 Unilever 331A 337 Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. 789 Konkl. Petroleum 158,30 158.— A'dam Rubber 78 Vi Holl. Amer. Lijn 179 N. Scheepv. Unie 166 Phs. v. Ommeren 276% H. V. A 95 'A Verg. Deli Mijen 97% Amsterd. Bank 212 Ned. Handel Mij 168% Rotterd. Bank. 176 Twentsche Bank 181 Anaconda Copper 62% Bethlehem Steel 176 U. S. Steel 62 General Motors.. 40 Shell Union 76% 33% 5 l'f M| fgiSigf Lelystad wordt een van de belangrijkste verkeersknooppunten van Nederland. Het krijgt in de toekomst wegverbindingen naar alle grotere plaatsen rond het IJsel- meer, naar Emmeloord (en verder naar Assen, Leeuwarden, Groningen), Kampen, Zwolle, Elburg, Harderwijk, Amersfoort, Utrecht (via Huizen), Muiderberg (aanslui ting naar Amsterdam), Schellingwoude (aansluiting op IJ-oeververbinding), Mar ken, Edam, Alkmaar, Hoorn en Enkhuizen. Naar de K.N.A.C. van Rijkswaterstaat heeft vernomen, zal het wegennet van Oostelijk Flevoland in hoofdzaak binnen de eerstkomende vijf jaar gerealiseerd worden. Over zeven jaar hoopt Rijkswater staat de dijk rond de toekomstige Marker waard gereed te hebben. In de daarop vol gende vijf jaar krijgt de Markerwaard dan zijn wegen. Voor zuidelijk Flevoland ligt dit stadium nog verder weg. De weg over de ringdijk om oostelijk Flevoland zal waarschijnlijk in juli van dit jaar geheel aangelegd zijn. Het is niet zeker of het verkeer dan reeds de hele weg kan gebruiken, omdat een gedeelte wellicht nog gebruikt moet worden als startbaan voor vliegtuigen die riet uit moeten zaaien boven de polder. Van Kampen tot Harderwijk wordt de rondweg om de polder toeristisch aantrek kelijk. Hij loopt daar langs het Veluwe- meer, met strandjes en bossages aan de voet van de dijk en met uitzicht op de Veluwe. Als ook de andere polders er zijn, kan deze route langs een nieuw meren gebied vervolgd worden tot Edam toe. Het contact tussen Lelystad en de Mar kerwaard zal waarschijnlijk tot stand wor den gebracht met een tunnel onder water. Het is de bedoeling een gedeelte van Lely stad hoog te situeren en het andere ge deelte laag. Het doorgaande verkeer kan dan kruisingsvrij tussen hoog en laag ge deelte door worden geleid. Dat zal ook no.clig zijn, wgpt te v§g^achten ..yalt, dat bijna alle verkeer tussen Amsterdam en de noordelijke provincies en tussen !S[oord- holland en de oostelijke provincies straks via Lelystad zal gaan. Het van Narvik komende Zweedse erts tankschip „Vittangi" is gisteravond bij Vlissingen tengevolge van de lage water stand aan de grond gelopen. De „Vittangi", een 16.479 brt metend mo torschip, is eigendom van de rederij van het Zweedse mijnbouwconcern Graenges- berg-Oxelösund en hoort thuis in Stock holm. De „Vittangi" maakt vrij veel water. Waarschijnlijk is de bodem van het schip ernstig beschadigd. In Antwerpen zijn sleepboten, in Rotterdam is bergingsmate riaal gevraagd. Het schip ligt vlak voor het „Leugenaarshoofd" te Vlissingen waar enkele dagen geleden de „American Trap per" heeft vastgezeten. De scheepvaart ondervindt geen noemenswaardige belem mering. De sleepboot „Poolzee" van L. Smit en Co, die op de terugweg is uit Suez, is naar Vlissingen gedirigeerd. Op de Sluisweg ter hoogte van het Ha- I venkantoor reden maandagmiddag twee bromfietsende Hoogovenarbeiders achter elkaar tegen de zon in. Bij het stoplicht van de middensluis gekomen, zag de voor ste, dat het stoplicht net op rood sprong. Hij remde, maar de achter hem komende IJmuidenaar P. v. O. werd blijkbaar door de zon dermate verblind, dat hij een aan rijding niet meer kon voorlfomen en een lelijke tuimeling maakte. Met een hersenschudding en een wonde boven het linkeroog moest Van O. via de ongevallendienst en het Antoniuszieken- huis naar zijn woning worden gebracht. Doordat de bestuurder van een vracht auto gistermiddag op de splitsing Strand wegMiddenhavenstraat geen voorrang gaf aan een van rechts komende collega, reed het tweetal op elkaar in. Het gevolg was ernstige materiële schade aan de twee vrachtauto's. Nadat in het weekeinde België reeds met1 overstromingen van de Maas te kampen had is deze rivier ook in Noord-Limburg op vele plaatsen buiten haar oevers getre den. De landerijen in het winterbed van de rivier zijn overstroomd en de "provinciale weg WellVenray loopt bij Wanssum door een grote watervlakte. De stand van de Maas is ruim 5 meter boven het normale peil. De losplaats aan de Venlose haven is geheel ondergelopen. In de winterhaven liggen vele schepen te wachten op val van het water. De op de scheepswerf „De Dageraad" gebouwde kotter „Sursum Corda" (KW 124) zal woensdag de werf verlaten. Donderdag 21 februari wordt 's middags de officiële proefvaart gehouden van Vlaardingen uit, waarna het schip ergens op de Noordzee wordt overgedragen aan de reder, de heer M. Kuyt te Katwijk. Schipper wordt de heer K. Kuyt. In het Franse wintersportcentrum Val d'Isère bij Grenoble valt al een week ononderbroken sneeuw. Op sommige plaatsen is de laag anderhalf tot twee meter dik. Men ziet op de foto een paar onforUiinlijke toeristen, die hun auto uitgraven. Een stormachtige wind blaast ieder voertuig in korte tijd onder een dikke sneeuwvacht. Aalsdijk, 19 te Kaapstad verw. v. New York. Aalsum, 19 te Vancouver. Alcyone, 25 te Rotterdam verw. Antonia, 18 v. Sortn n. Balikpapan. Arendskerk, 19 te Zanzibar. Artemis, 18 te Port of Spain v. Amsterdam. Aalsum, 20 te Vancouver v. San Francisco. Amstelslot, 19 te Fremantle v. Bombay. Alkaid, 18 te Vitoria v. Rio de Janeiro. Alphacca, 18 te Vitoria v. Santos. Angolakust, 18 te Lobito v. Luanda. Almdijk, 19 te Le Havre verw. Bennekom, 17 te Amsterdam. Boschkerk, 19 te Rangoon. Bonaire, 19 te Madeira. Breda, 16 500 m. z.w. Ushant n. Le Havre. Baud, 18 te Makassar. Britsum, 17 370 m. z.z.w. Flores n. Marseille, Boissevain, 18 te Tamatave. Caltex Pernis, 18 v. Sidon n. Rotterdam. Gadila, 18 v. Melbourne n. Geelong. Cottica, 18 te Barbados. Cradle of Liberty, pass. 17 Kp. Finisterre naar Le Havre. Concepcion, 16 270 m. o.n.o. Fernando da No- ronha n. San Francisco do Sul. Congokust., 18 te Freetown v. Lagos. Calamares, 19 te Cristobal. Caltex Leiden, 18 rede Ravenna. Caltex Rotterdam, pass. 18 Sandetti n. Pernis. Charis, 17 440 m. z.w. Bermuda n. Curagao. Camerounkust, 17 v. Monrovia n. Freetown. Drente, 18 te Surabaja. Dorestad, 17 190 m. z.o. Guardafui n. L. Palmas. Ena, 20 te Rotterdam verw. Esso Den Haag, 18 v. Mena Al Ahmadi n. Antw. Eenhoorn, 18 te Saloniki,: Esso Rotterd., 18 140 m. o.z.o. Bermuda n. Antw. Eemland, 17 te Amsterdam. Friesland KRL, 19 v. Re.iang n. Singapore. Gaasterland, 17 te Amsterdam. Haarlem, 17 te Rotterdam. Helder, 17 te Amsterdam. Hector, 18 v. Saloniki n. Hamburg. Houtman, 18 v. Hongkong n. Shanghai. Hydra, 17 te Pampatar. Hector, 18 te Saloniki. Hera, 17 800 m. n.o. Barbados n. Londen. Hilversum, 17 120 m. n. Finisterre n. Finnart. Isis, 18 te Houston v. Trinidad. Jupiter, 17 te Rotterdam. Java, 18 te Dakar. Johannes Frans, 20 te Durban. Johan van Oldenbarnevelt, 18 te Las Palmas Kellia, 18 te Helsingborg. Kinderdijk, pass. 18 Scillys n. Antwerpen. Kalianda, 20 te Makassar verw. v. Menado. Keizerswaard, 18 te Miri. Kabylia, 18 te Curagao. Karimun, 19 te IJmuiden verw. Kenia, 18 30 m. z. Albany n. mena. Krebsia, pass. 18 Azoren n. Puerto La Cruz. Korovina, 18 450 m. o.z.o. Albany n. Singapore. Leto, 17 te Rotterdam. Lissekerk, 18 te Amsterdam. Laagkerk, 18 v. Bombay n. Kaapstad. Larenberg, 20 te Antwerpen verw. Laurenskerk, pass. 18 Kp. Vincent n. Le Havre. Lindekerk, 18 te Kuweit. Macuba, 16 v. Rotterdam n. Fredericia. Macoma, 18 v. Balikpapan, 22 te Singapore verw. Malea, 18 v. Shominoseki n. Balikpapan. Mariekerk, 18 v. Madras n. Cochin. Marisa, pass. 18 Kreta n. Spezia. Merwede, 19 v. Sapele ne Lagos. Moordrecht, 18 te Las Palmas.. Mentor, 18 te Georgetown. Montierland, 17 te Hamburg. Meliskerk, 18 300 m. z. Sokotra n. Kaapstad. Metula, 18 dw. Albany n. Melbourne. Nigerstroom, 18 te Amsterdam. Oostkerk, 17 v. Rotterdam n. Hamburg. Ootmarsum, pass. 18 Landsend n. Amsterdam. Overijsel, 19 te Adelaide. Oberon, 18 te La Guaira. Oranjestad, 18 te Brighton n. Trinidad. Oranjefontein, 17 150 m. z.w. Monrovia n. Kaapst. Osiris, 17 v. Amsterdam n. Emden. Prins Johan Willem Friso, 17 te Rotterdam. Prins Philips Willem, 17 te Rotterdam. Poelaulaut, 18 v. Bombay n. Port Swettenham. Peperkust, 17 te Antwerpen. Rempang, 16 te Rotterdam. Rotti, 18 v. Pladju n. Cheribon. Raki, pass. 17 Flores n. New Orleans. Rijnland, 17 v. Las Palmas n. Amsterdam. Rijndam, 18 te Ciudad Trujillo. Rondo, 17 200 m. z. Finisterre n. Amsterdam. Sarpedon, 16 v. Amsterdam n. Curagao. Schie, 18 v. Hamburg n. Bremen. Soestdijk, 17 te Bremen. Stanvas Selo, 18 te Singapore. Statue of Libertw, 17 44 m. z. Durban n. Mena. Stad Haarlem, 18 te Narvik. Stad Leiden, 18 te St. Vincent. Salatiga, 18 te Rastanura. Stentor, 18 te Aruba. Schelpwijk, 18 te Geelong. Trajanus, 17 te Puerto Barrios v. Puerto Cortez. Tjibantjet 19 te Singapore v. Penang. Tjiluwah, 20 te Singapore verw. Tjisaaane, 19 te Santos verw. Tomini, 16 270 m. w.n.w. Cochin n. Calcutta. Tjimenteng, 18 te Shanghai. Vasum, 16 v. Amsterdam n. Mena A1 Ahmadi. Utrecht, 18 te Labuan. Waal, 16 te Amsterdam. Westerdam, 18 te Rotterdam. Wonosari, 17 v. Khoralmufatta n. Mena A1 Ahm. Willem Ruys, 18 v. Tj. Priok n. Singapore. W. Alton Jones, 17 300 m. n.o. Durban n. Mena. Westland, 17 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Zuiderkruis, 16 v. Rotterdam n. New York. KLEINE VAART Alcetas, 16 v. La Pallice n. Amsterdam. Atlas, 17 30 m. n. Kp. Carbon n. Ceuta. Boreas, 18 te Amsterdam n. Kopenhagen. Bloemgracht, 18 ben Tersch.bank n. Amsterdam. Bab T, 16 10 m. z. lie de Seine n. Rochefart. Dietert, 18 w.n.w Hanstholm n. Lomme. Donata, 18 30 m. o. Outerdowsing n. Hull. Draco, 17 te Bilbao v. Amsterdam. Elsa. 18 v. La Rochelle n. Bordeaux. Eems, 18 40 m. w.n.w. Hoek v. Holl. n. R'dam. Eljo, 17 5 m. o. Terschellingerbank n. Hamburg. Finlandia, 18 te Cromer n. Hull. Flevo, 16 45 m. w.z.w. Cadiz v. Malaga n. Cadiz. Harold, 18 80 m. n. Bergen n. Christianstad. Ilias, 16 te Famagusta n. Limossol. Joost, 14 v. Vestervik te Zaandam. Jan Herman, 18 30 m. n. Kp. Vincent n. Sevilla. Jenjo, 18 te Charlestown n. Flensburg. Jongkind, 18 te Hanstholm n. Gothenburg. Julia Mary, 17 30 m. z. Finisterre n. Manchester. Kaap Falga, 16 v. Bordeaux n. Hull. Kaap St. Vincent, 16 v. Kalmar n. Vestervik. Matthew, 18 dw. Casquets n. Hamburg. Marin, 18 80 m. z.o. Kp. St. Vine. n. Casablanca. Markab N, 18 50 m. z. Smalls n Dublin. Mirach N, 18 dw. Burlings n. Nantes. Midas, 16 40 m. z.w. Royal Sovereign n. Lissabon. Nero, 16 v. Piraeus n. Palermo. Navis, 18 10 m. z. Goeree n. Rotterdam. Netta, 17 bij Elbe v. Hamburg n. Fleetwood. Notos, 16 30 m. o. Tunis n. Beiruth. Plato, 17 te Hamburg n. Aalborg. Paris, 18 Tersch.bank n. Rouen. Ponza, 16 v. La Rochelle n. Bordeaux. Quo Vadis, 18 op Schelde n. Antwerpen. Sambre, 18 z. Schouwebank n. Rotterdam. Stella Maris, 18 25 m. z.o. Fambrohead n. N'castle. Tilly, 16 v. Nantes te Bayonne. Ubbergen, 18 50 m. n. Smalls n. Liverpool. Westerdok, 17 te Southend n. Londen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3