Centrale brandweergarage bij tunnel zal efficiency aanzienlijk verhogen Ongerustheid over minder vlotte „bediening" Velsen-Noord overbodig Gevoelige plekken in IJmuiden, Santpoort, Driehuis en Noord Rapporten van L.EJ. verschaffen inzicht in situatie visserijbedrijf Wethouderswedden en presentiegelden V olautomatische ladderwagen en nevelspuit Andere architectonische lijnen dienen zich aan Bedrijfsvergelijking van grote waarde NIEUWE UITGAVEN WOENSDAG 20 FEBRUARI 1957 13 Proces-De Braai in West-Java gaat voort SCHOLENNOOD IN VELSEN Afdeling Visserij tien jaar actief DE AANLOOP TOT VELSENS RAAD was gisteravond ietwat pynlyk - zowel voor liet college van B. en W., dat met een advies van Gedeputeerde Staten in handen zat om de wethouderswedden tot 10.000 op te voeren, als voor de raad, die zyn communistisch lid Den Hollander een kwalyk betoog hoorde afsteken over deze zaak. Dat tenslotte de raad instemde met deze verhoging en ook met de verdubbeling der presentiegelden, was dus niet te danken aan de C.P.N.-fractie, die by monde van de heer Den Hollander over de presentiegelden liet weten, dat 20.voor een avond te weinig was. Met de C.P.N. op beide punten in de contramine werd ja gezegd op de verhoogde normen, die Gedeputeerden stelden voor zowel wethouders als raadsleden. De centrale brandweergarage, die Velsen samen met Rijkswaterstaat gaat optrekken bij de zuidelijke uitgang van de tunnel, ongeveer op de plaats waar de Parkweg uitmondt in de Rijksweg en nu nog de woonark van de ingenieur der tunnelbouw werken ligt, heeft voorts langdurige discussie uitgelokt, voor de raad er zyn fiat aan gaf. Een derde belangrijk punt van deze wijdlopige vergadering werd Oud- Velsen. Niet in de strikte zin van de vier huizen.die daar opnieuw werden aangekocht om de gemeente de kans te geven de toevoersweg tot het raadhuis uit te breken, maar vooral in ruimere betekenis: de toekomst van het pittoresk dorpje aan de voet van de Engelmunduskerk. Tenslotte kwam er een debat over de scholen in Velsen los, waaruit bleek, dat het college de moeilyke situatie voor het onderwys volledig begrypt en al het mogelyke doet om hier door nieuwbouw en noodvoorzieningen een eind aan te maken. De verhoging van de jaarwedden der wethouders kreeg dus van het communis tische raadslid, de heer Den Hollander een kil onthaal en hij meende te moeten opmerken, dat men een vroegere verhoging tot 8500, waar zijn fractie het wel mee eens is geweest, laat overlopen door een veel ingrijpender opslag, waardoor bleek, dat het eerdere besluit helemaal niet nodig was en „het college de raad dus maar wat heeft wijsgemaakt." Op een bijzonder on hoffelijke toon trok hij zelfs de integriteit van de ambtsdragers in twijfel, wat hem later menige reprimande kostte en hij kwam er op neer, dat de arbeiders hun loonsverhoging voor de heisdeuren moeten wegslepen, terwijl de wethouders het blijk baar in een vloek en een zucht voor elkaar kunnen krijgen. Volledig en zwaar Of de wethouders ook niet eens aan consumptiebeperkingen zouden gaan den ken, vroeg de heer Den Hollander op zure toon. De heer Andriesma, sprekende als Katholieke fractievoorzitter bij ontstente nis van de heer Nuyens, nam direct aan, dat de volledige en zware dagtaak van Vel- sens wethouders een goede honorering nodig maakt. Hij-zag dit ambt dan ook niet langer als een ere-ambt, zoals vroeger van Katholieke zijde wel altijd werd bena drukt en had alleen weinig waardering voor het moment, waarop deze verhoging afkomt, zij het dan dat zij op advies van Gedeputeerden plaats heeft, welk college bepaalde normen heeft gesteld. De heer Van Os van de Abeelen (Arbeid) beperkte zich in zijn opmerkingen met het oog op het feit, dat de betrokkenen erzelf bijzaten en verweet de heer Den Hollander 'eenzijdigheid. Bij de eerdere verhoging tot 8500 waren immers de redelijke toeslagen, die voor iedere Neder lander hebben gegolden, niet ingerekend en het verschil is, wanneer men de stijging der levensstandaard in acht neemt, veel minder opzienbarend dan de heer Den Hollander wilde doen uitkomen. Daar het voor de raad nu eenmaal niet mogelijk is, de juiste hoogte van de wethouderswedden te bekijken, vond hij het een ware opluch ting, dat Gedeputeerden, die zulks wel kunnen, deze lastige last van de schouders der raadsleden hebben afgewenteld. Pijnlijk moment Hij wilde dat college dan ook voetstoots volgen, al vond ook hij het moment minder geslaagd. Met verheugenis had de heer Van Os het veranderde standpunt uit de Katho lieke hoek beluisterd, waardoor dus ook de K.V.P. de ingrijpende veranderingen in de taak der Velsense wethouders heeft aan vaard en tenslotte wees de heer Van Os erop, dat het een normale democratische plicht is, de salarissen van deze functiona rissen zo te stellen, dat onder meer ook het politieke risico van het wethoudersambt er in verdisconteerd is. Na enige adhaesiebetuigingen uit de raad en een bestraffende opmerking van me vrouw H e y k o o p (Vrijheid) jegens de communisten, stelde voorzitter mr. M. M. Kwint zakelijk vast, dat Gedeputeerden nu eenmaal normen hebben vastgesteld, waaraan de raad zich te houden heeft en dat de gemeente bij een afwijkend stand punt een nadelige positie voor haar wet houders zou scheppen ten opzichte van andere hogere ambtenaren. Met de C.P.N. tegen werd de geadviseer de verhoging tenslotte geaccepteerd. Meer presentiegeld Evenzo verging het de verhoging der presentiegelden, al tapten de communisten hierbij uit een ander vat. Nadat de heer P 1 e y 1 e r (Vrijheid) de twintig gulden, die het nu zouden worden, bestreden had met de opmerking, dat men nu ook niet meer het maximum door Ge deputeerden voorgesteld, hoeft aan te hou den, de heer Lips (Arbeid) eindelijk privé-telefoonaansluitingen voor alle raads leden in het verschiet zag en de heer Den Hollander had aangevochten, dat deze 20 voldoende zouden zijn voor eeri" hele avond („Voor u misschien niet" voegde een der wethouders hem onmiddel lijk toe) zette de heer Van Os de com munisten op hun plaats door te stellen, dat er ditkeer blijkbaar niet met hen te dis cussiëren viel zonder dat zij in demagogi sche argumenten vervielen. Hij achtte deze verhoging evenzeer ge heel gerechtvaardigd door de gestegen kos ten van het raadslidmaatschap (als docu mentatie en representatie, werkverzuim en abonnementen), maar de heer Andries- m a liet een ander geluid opklinken. Deze hield namelijk op dit punt wel vast aan -.ijn opvatting, dat het raadslidmaatschap den door een volautomatische installatie. Nadat Oud-Velsen en de scholenbouw aan de orde waren geweest, heeft de raad zich nog enige tijd onledig gehouden met een aantal grondtransacties, waarbij die aan de Westlaan een korte discussie gaande maakte. Al ging de raad wel mee met de grondruil, die een garagehouder daar aan een verbetering van zijn bedrijf zal helpen, men vond het van diverse kanten vreemd, dat er 30 per vierkante meter voor de grond is gevraagd, maar toen wethouder Verbeek (Arbeid) had uiteengezet, dat hierin de kosten voor het leggen van straat en trottoir waren begrepen, ging de raad akkoord. Al had men liever gezien, dat dan de kosten voor de grond en voor de bestrating apart waren opgevoerd. Tot veler verbazing wandelde de uitbrei ding van het raadhuis met enige nood- lokalen volgens het systeem MAVEM, die nodig wordt omdat de investeringsbeper king de bouw van een raadhuis zeker zes tot zeven jaar naar de toekomst heeft ver schoven, zonder slag of stoot onder de hamer door en ook de uitbreiding van het kantoor van de gemeente-ontvanger werd zonder meer goedgekeurd. Enige benoemingen sloten de raadszit ting, die een volle publieke tribune had gelokt, tegen half elf af. DJAKARTA (ANP) Het landgerecht in Madjalengka, West-Java, heeft maan dag de getuigenverhoren in de zaak tegen de Nederlander H. de Braai, die terecht staat op beschuldiging van ondergrondse actie tegen de Indonesische staat, be ëindigd. Op 11 maart zal de officier van justitie requisitoir houden. Maandag werden drie getuigen gehoord, die allen verklaarden de beklaagde te heb ben gezien in oktober 1952 de maand waarin hij zich volgens getuigen a charge bij een bende in de bergen van West-Java zou hebben bevonden. Een dezer getuigen, Klaas Koning, ver klaarde voorts, dat beklaagde in een zie kenhuis lag, toen Westerling in januari 1950 zijn aanval op Bandung deed. Op een vraag van de verdediger, mr. Lips, ant woordde getuige, dat De Braai nooit over politiek sprak. De laatste getuige, de commissaris van politie Amelu, bevestigde de verklaring van de heer Koning, dat deze getuige in oktober 1952 bij De Braai had ingewoond. Hij noemde beklaagde te „onvolwassen" om aan politiek te doen. Het gezin van De Braai beschreef de getuige tenslotte als een verarmde huishouding. De verdediger, mr. Lips, legde tenslotte aan het landgerecht een verklaring over van een zekere Meys, waarin deze zegt de beklaagde nooit te hebben genoemd in verband met Westerling's aanval op Ban dung, zoals door de getuige a charge Frans Baden was beweerd. HET VOORSTEL TOT DE BOUW van een nieuwe achtklassige school aan de Hunzestraat in IJmuiden maakte gisteren in Velsens raad een breed debat gaande over de huisvesting van het onderwijs in het algemeen. Bij deze nieuwbouw hoort namelijk de verplaatsing van drie MAVEM-noodlokalen van de Brederodeschool in Santpoort-Station naar de IJmuidense Prof. van der Leeuwschool, die propvol dreigt te raken, maar dit plan hangt nog ietwat in de lucht doordat de Brederode school zelf misschien óók weer in de knel komt. Wethouder H. de Boer (onder wijs) deelde in zijn antwoord aan de raad mee, dat er binnenkort een rapport over de scholen in Velsen te verwachten is van de zijde van de nieuwe gemeentelijke inspecteur, de heer J. Algera, dat aanbevelingen behelst omtrent snelle scholen bouw. Inmiddels is van de kant van het departement van Onderwijs al vergunning losgekomen voor nieuwe schoolgebouwen in Santpoort, Duinwijk en Velsen-Noord en daarachter staat ook Driehuis op de nominatie. De school voor Velsen-Noord zal nog geen volledig gebouw worden met het oog op de minder dringende urgentie in dat gemeentedeel, maar de wethouder moest toegeven, dat bijvoorbeeld in de „drie hoek" Theo Thijssenschool, Van Óssen- dorpschool en Jan Ligthartschool een vier de „hoek" ontbreekt een gebouw, dat over twee jaar wellicht gebouwd kan worden, mits de kapitaalmarkt wat mee werkt. Een ander geluid kwam van mevrouw K 1 i m p (Arbeid), die wel eens wat meer architectonische variatie in Velsens scho lenbouw zou willen zien, zoals bijvoorbeeld Zaandam zo fraai heeft aangebracht en een zaak van gemeenschapsdienst is en bepaald geen bestaansgrond. Daar was de burgemeester hem erkentelijk voor, maar omdat een hoger college nu eenmaal ook hiervoor de nieu we normen heeft gesteld, leek het hem onjuist een afwijkende koers te gaan varen. Als bijkomend voordeel van de voorgestel de verhoging zag hij de mogelijkheid om desnoods nu ook eens des middags een raadsvergadering te kunnen bijeenroepen. Met de heren Andriesma, Pleyler en me vrouw Heykoop plus de communistische fractie tegen, werd het advies ten deze ook overgenomen. Achterstand brandweer De Centrale Brandweergarage had meer voeten in de aarde. De heer Dissel- k t e r opende de ry van vyf sprekers met een beschouwing over de onlangs uit voerig gepubliceerde voordracht van B. en W. en de koppeling van brandweer aan tunnel-onderhoudsdienst leek hem een zeer gelukkige vondst, ondanks de sterk stij gende kosten voor het nieuwe apparaat (dat ongeveer 240.000 gaat kosten). Hy merkte er echter direct bij op, dat er een grote achterstand in Velsen moet worden ingehaald, wat de brandweer in deze ge meente betreft. De heer Lips hoopte er op, dat de vrij willige brandweer zoals zij nu bestaat bij een eventuele overgang naar een beroeps kern zo lang mogelijk ingeschakeld blijft. Ten aanzien van. Velsen-Noord koesterde hij enige ongerustheid: de Magyrusladder is nu al permanent aan de zuidkant van het kanaal en als het apparaat straks in de nieuwe garage wordt opgeborgen, blijft hij daar helemaal. Zou het dan niet, met het oog op de etagebouw in Velsen-Noord te lang duren, voor deze wagen bij eventuele calamiteiten in noord is, zo vroeg hij zich af. Kan er geen andere oplossing worden gevonden, dan zou de heer Lips het meeste voelen voor een samenwerking wat Velsen- Noord betreft tussen Velsen en Beverwijk, desnoods in de vorm van aanschaffing van meer materiaal. Met dank voor het verhelderende ad vies, dat de brandweercommandant de heer De Klerk in deze heeft gegeven, sloot de heer Van Dongen (C.H.) zich bij de voorstanders van het plan aan, maar de heer W i 1 j o u w (Arbeid) was ook al niet helemaal gerust op een ideale brandpre ventie voor Velsen-Noord. Als daar straks 12.000 mensen wonen, zou er wellicht een aparte brandweerpost verantwoord blijven, meende hij. Daar kon de heer Andriesma wel in meegaan en hij had bovendien een opzet van de geraamde jaarlijkse kosten voor de nieuwe organisatie gemist. BR apart Nadat de heer Visser (A.R.) een vraag terzijde had gesteld over een eventuele opstelling van het BB-brandweermaterieel in de nieuwe garage (waarop het antwoord kwam, dat de BB bij Kriemhilde zelf gaat bouwen en dan ook geheel zelfstandig blijft), kwam burgemeester Kwint in zijn antwoord tot de kernpunten van dit boeiende projekt. De kans, om deze opzet samen met de Rijkswaterstaat te verwezen lijken, mocht naar zijn oordeel niet gemist worden. Elders, in Rotterdam en Antwer pen blijkt, dat bijvoorbeeld de havendienst en de brandweer er ook samen met de tunnelwacht werken en dat vooral de samenvoeging met de brandweer voor de tunneldienst de meest ideale is. Overigens wilde hij een ver-doorgevoerd perfectionisme niet in de plaats laten komen van de menselijke factor bij de brandweer, maar de aanschaffing van bij voorbeeld een hogedruk-nevelspuit zal het wel noodzakelijk maken, dat men overgaat op een kern van beroepsmensen. De sterk te van het nieuwe Velsense brandweercorps zal geleidelijk opgevoerd moeten worden, meende hij verder en al toonde hij zich persoonlijk voorstander van een vrijwillige brandweer, een bescheiden kern van be- roepspersoneel zal echter bij de huidige ontwikkeling beslist niet gemist kunnen worden. Inmiddels loopt de animo voor de vrijwillige brandweer terug als gevolg van de bezwaren van de continudienst, die velen harer leden moeten verrichten. T oekomstbeeld De voorzitter gaf in het kort een detaillering van de toekomstige nieuwe brandweergarage, die onder meer een „plotting room" zal bevatten, een vertrek dus, waar centraal de meldingen binnen komen en de bevelen worden uitgezet en waar een vaste kern van vijf man (twee maal twee in continudienst plus één leider) zowel de brandweer als de ophaaldienst voor de tunnel zullen bemannen. De even tuele vraagstukken rond Velsen-Noord werden nauwlettend gevolgd, vertelde de heer Kwint en hij voorspelde, dat als de brandweer straks over modern materiaal beschikt, dit gemeentedeel wellicht nog eerder bediend zal kunnen worden dan nu het geval is. Eén Magyrusladder van nu zal mettertijd wel vervangen moeten wor (Van een onzer verslaggevers) NA TIEN JAAR WERKZAAMHEID van de afdeling Visserij van het Landbouw kundig Economisch Instituut te Den Haag is thans een dergelijke brede basis en rui me ervaring in het economisch visserij-onderzoek verkregen, dat de resultaten van de verschillende onderzoekingen in de loop van dit jaar bekend zullen worden. Van daag zijn de bedrijfsresultaten in 1954 en 1955 van de garnalenvisserij en de IJsel- meervisserij verschenen; in april kan een rapport over de toe- en afvloeiing van de bemanningen der vissersschepen worden verwacht, in 1958 een grootscheeps onder zoek om een inzicht te krijgen in de vooruitzichten voor de Nederlandse vissers bevolking en daartussen nog rapporten over de kleine Noordzeevisserij, het grote trawl- en loggerrederijbedrijf (in januari 1958), de binnenvisserij en tenslotte een rapport over de oester en mosselcultuur in begin 1958. Het L.E.I. heeft dan alle takken van visserij behandeld, zodat een gedegen inzicht in de gehele situatie van het visserijbedrijf is verkregen. De vissers en rederijen kunnen aldus tot een be paalde bedrijfsvergelijking komen, die van groot belang kan zijn voor de verdere ontwikkeling van het bedrijf. Met de bedrijfsstudie wordt eveneens voortgang ge maakt: in de loop van 1958 hoopt het L.E.I. bijvoorbeeld te publiceren wat de meest geschikte logger is. Het Landbouw Economisch Instituut is ontstaan uit de economische moeilijkheden in de depressiejaren voor 1940. Ten §inde de belangen van de landbouw beter te kunnen behartigen werd in december 1940 het L.E.I. officieel opgericht door het Ko ninklijk Nederlands Landbouwcomité. Reeds spoedig kwam er samenwerking met de overheid en werd het L.E.I. door be- drijfsleden en overheid op basis van pari teit gefinancierd en bestuurd. Kostprijsbe rekeningen van enkele agrarische produk- ten was aanvankelijk het voornaamste doel van het L.E.I. Taak voor vissery' Na de bevrijding in 1945 werd het L.E.I. gereorganiseerd. De opdracht werd om vangrijker. Er werd een afdeling Visserij ingesteld, die tot taak kreeg de bestude ring van de algemeen economische vraag stukken, van de bedrijfseconomische pro blemen en het sociografisch onderzoek. Het zwaartepunt kwam te liggen bij de bedrijfseconomische onderzoekingen, na melijk de rentabiliteit en de kostprijzen. Daarnaast konden slechts enkele algemeen economische studies worden gemaakt. Aan sociografisch visserij onderzoek kan pas in de komende jaren meer aandacht worden besteed. Vaste commissie Ten einde zo nauw mogelijk met het be drijfsleven en de overheid samen te wer ken en ingelicht te zijn over de urgentie van de problemen heeft het bestuur van het L.E.I. een vaste commissie van advies voor de visserij ingesteld, die enige malen per jaar bijeenkomt om over de verschil lende vraagstukken en het werkprogram ma van de afdeling te adviseren. Bedrijfseconomisch onderzoek Het doel van het bedrijfseconomisch on derzoek is van tweeërlei aard: het ver schaffen van een objectieve basis voor beleidsdoeleinden van overheid en be drijfsleven en als hulpmiddel voor verbe tering van de bedrijfsvoering. Voor het eerste doel dienen de rappor ten over de bedrijfsresultaten en kostprij zen. Hulpmiddel voor verbetering van de be drijfsvoering is ondermeer de bedrijfs vergelijking. De bedrijfsgenoten ontvangen in het algemeen geen wetenschappelijk op gesteld rapport, doch een overzicht uit het rapport, zodanig, dat de exploitatiekosten en opbrengsten van hun vaartuig vergele ken kunnen worden met het gemiddelde van een groep overeenkomstige schepen. Een dergelijke bedrijfsvergelijking blijkt zeer vruchtbaar te zijn ter bevordering van de produktiviteitsverhoging. Bij het bedrijfseconomisch onderzoek zijn thans de volgende takken van visserij ingeschakeld: het rederijbedrijf, zowel voor de haring- aanvoer als de aanvoer van verse zeevis; kleine zeevisserij met kotters; garnalenvis serij; IJselmeervisserij; binnenvisserij; oestercultuur; mosselcultuur. Diagnose-rapport Visserij Het is voor de visserij nog niet mogelijk voorcalculaties te maken, dus de voor het komende seizoen onder normale omstan digheden te verwachten kostprijs te bere kenen. Het is nog niet mogelijk de ver moedelijke vangst onder normale omstan digheden te voorspellen. Daarom moet worden volstaan met nacalculaties, welke inzicht geven in de bedrijfsresultaten over de afgelopen jaren. Uiteraard kunnen nacalculaties pas vrij lang na afloop van het boekjaar gereedko men. Om echter zo recent mogelijke gege vens beschikbaar te kunnen stellen wordt er de laatste jaren, begin april, een Diag nose-rapport uitgebracht, waarin een nauwkeurige raming van de bedrijfsresul taten in de verschillende takken van visse rij wordt gegeven. Op deze wijze krijgt men inzicht in het verloop van de bedrijfs resultaten en kostprijzen sinds 1950 en in de oorzaken, welke in dit verloop verande ring brachten. Werkwyze Het onderzoek ten aanzien van de rede rijschepen heeft plaats door boekenonder zoek bij de rederijen. Alle nodige gegevens zijn op deze wijze te verkrijgen. Moeilijker ligt het ten opzichte van schippers-eigenaar. Hun fiscale boekhou ding is te summier. Om deze redenen worden de bedrijven van de schippers- eigenaar bij het L.E.I. in administratie ge nomen, waarvoor een speciaal kasboek in gebruik is. Er zijn thans ongeveer 250 be drijven bij het L.E.I. in administratie. Door toepassing van moderne administra tiemethoden is een snelle verwerking van de gegevens mogelijk. Resultaten en perspectieven Gedurende de afgelopen jaren werden enkele algemene onderzoekingen gepubli ceerd: een beschouwing over de economi sche positie van de Nederlandse zeevisse rij na de bevrijding; een onderzoek ten be hoeve van de sanering van de garnalenvis serij en een algemene beschouwing over de ontwikkeling van de Duitse zeevisserij na de tweede wereldoorlog. Ten opzichte van het bedrijfseconomisch onderzoek is de basis gelegd voor het jaar lijks uitbrengen van een diagnose-rapport, hetwelk recente gegevens verschaft over de bedrijfsresultaten en kostprijzen van enkele der voornaamste vissoorten. Aan bedrijf sstudie en sociografisch visserij-on derzoek ter verhoging van de produktivi- teit en aan sociografisch visserij onderzoek zal in de komende jaren meer aandacht kunnen worden besteed. Bedrijfsresultaten garnalenvisserij Uit het zojuist verschenen rapport van de afdeling Vissery van het Landbouw Economisch Instituut „Onderzoek naar de bedrijfsresultaten van de garnalenvisserij in 1954 en 1955" blijkt, dat de Nederlandse garnalenvisserij de laatste jaren goede re sultaten heeft kunnen bereiken. De totale opbrengst steeg van drie mil joen gulden in 1950 tot ruim zes miljoen gulden in 1955. De voornaamste centra van de garnalenvisserij zijn de Zeeuwse en Zuidhollandse zeegaten, de Waddenzee en de Dollard. Bijna tweederde van de aanvoer van consumptiegarnalen is voor export bestemd. De totale waarde van de uitvoer bedroeg dan ook ongeveer even veel als de waarde van de aanvoer, nl. ruim zes miljoen gulden. België en Frank rijk zijn de voornaamste afnemers. De eenwording van de Belgische en de Ne derlandse markt in het kader van de Be- nelux-verdragen en de liberalisering van de invoer in Frankrijk hebben voor de gar nalenvisserij gunstige economische gevol gen. Het rapport geeft een overzicht van de bedrijfsresultaten voor de voornaamste centra, onderverdeeld naar scheepstype, afhankelijk van het motorvermogen. Hier uit blijkt, dat met de grootste vaartuigen in Zeeland het beste resultaat werd be reikt. Ook de vissers van Ouddorp en Har- lingen bereikten goede resultaten. Daaren tegen waren voor de vissers van Stellen dam de uitkomsten teleurstellend. De Zeeuwse aanvoer bestaat hoofdzake lijk uit grote garnalen, welke ongepeld worden uitgevoerd. In de andere centra bestaat de aanvoer voornamelijk uit klei nere garnalen, welke in huisindustrie wor den gepeld en in binnen- en buitenland worden verkocht. De prijzen hangen af van de te maken vangsten en van de afzetmogelijkheden, met name in het buitenland. In 1955 brach ten de ongepeld te exporteren garnalen ruim een gulden per kg op. De prijs van de kleinere garnalen bedroeg 50 tot 80 ct per kg. Bedrijfsresultaten IJselmeervisserij De IJselmeervissers worden niet alleen bedreigd door de verdergaande inpolde ring, doch de laatste jaren eveneens door dalende vangsten en opbrengsten. Van de ongunstiger geworden bedrijfsresultaten geeft het vandaag uitgekomen rapport van de afdeling Visserij van het Landbouw Economisch Instituut voor de jaren 1954 en 1955 een duidelijk beeld. Van 1950 tot en met 1955 daalde de totale opbrengst van de IJselmeervisserij van 10 tot 6 miljoen gulden per jaar. Voor véle vissers was dientengevolge het bedrijf niet meer lo nend en ging men een betrekking aan de wal zoeken. Het aantal in bedrijf zjjnde vissersvaartuigen daalde dan ook van 857 in 1950 tot 621 in 1955. Ongeveer 70 percent van de totale op brengst bestaat uit aal en paling. Van de overige vissoorten is snoekbaars het be langrijkst. De aal- en palingvisserij is een seizoenbedrijf, dat van april tot november duurt. Gedurende de wintermaanden wordt voornamelijk op snoekbaars gevist of het vaartuig wordt opgelegd. Het rapport geeft een representatief beeld voor het blijvende gedeelte van het T.Tselmeer. Van plaatsen als Harderwijk en Spakenburg waren geen vissers bij het on derzoek betrokken, daarentegen wel vis sers van Volendam. Beschouwt men de bedrijfsresultaten van de verschillende takken van visserij dan blijkt dat de uitkomsten van de motorkuil- visserij, van de grote hoekwant- en de grote fuiken visserij en beter waren dan van de kleine hoekwant- en de kleine fui kenvissers. Ook de resultaten van de snoekbaarsvissers bleven achter bij de mo torkuilers en de grote hoekwant- en fui kenvissers. De IJselmeervisserij is een typische deel- visserij, d.w.z. dat het inkomen van de op varenden bestaat uit een percentage van de opbrengst van de vangst. Om inzicht in de rentabiliteit te verkrijgen moet men dan ook niet alleen het netto-overschot, doch ook het door een volwassen lid van de be manning verdiende deel beschouwen. Voor de kleine bedrijven en de snoekbaarsvis sers was het netto-overschot gering of was er een tekort. Het deel van de bemanning bedroeg f 2100 tot f 2800 per volwassen opvarende. Voor de kleine hoekwantvis- sers slechts f 1200. Voor de grote bedrijven lag het deel hoger en bedroeg van f 3200 tot f 4800. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat men op maatschaps contract vaart en dus buiten de sociale verzekeringswetten valt. In het algemeen blijkt uit het rapport, dat tengevolge van de geringe vangsten, ondanks een hogere prijs per kg, de be drijfsresultaten matig waren en dientenge volge voor vele vissers niet meer lonend. hierop antwoordde de heer De Boer, dat het nieuwe regime in Velsens stedelijke architectuur zich binnenkort wel zal doen gevoelen, zodat de vry saaie scholenbouw wellicht binnenkort onderbroken zal wor den door een wat opgewekter lijn. Ingewikkeld geschuif De heer Pleyler (Vrijheid) wierp de MAVEM-knuppel in het scholenhok, door te vragen, of de drie lokalen die van de Brederodeschool naar de Prof. van der Leeuwschool moeten verhuizen, geen pro blemen oproepen voor de Brederodeschool zelf, waar weliswaar twee lokalen bij zijn gekomen, maar die ook alweer vollopen. Overigens is het in de Van der Leeuw school ook verre van rooskleurig, vertelde de heer Van Hameien (Arbeid), sinds een klasje van vijftien leerlingen les krijgt in de kamer van het hoofd. De nieuwe school zal niet voor september 1958 klaar zijn en hoe het moet in september van dit jaar, was hem dan ook een raadsel. De nieuwe school aan de Hunzestraat komt dan ook twee jaar te laat, meende hij, om daarna te stellen, dat eenzelfde knellende situatie gaat ontstaan in IJmuiden-Oost, dat even eens een extra openbare lagere school no dig heeft. Driehuis, Duinwijk en Sant poort-Noord verkeerden volgens hem in eenzelfde moeilijke situatie. Wethouder De Boer vertelde, dat bij de Brederodeschool, die een kleuterschool in aanbouw heeft (ook wel nodig, want de pukken huizen in een speeltuingebouwtje), de noodlokalen gemist kunnen worden zodra die nieuwe school klaar is. Overigens is de gemeente niet erg scheutig met noodlokalen, omdat deze later, bij het toewijzen van perma nente bouw, weer meetellen en dan de ge meente wel eens kunnen opbreken. De ge meentelijke inspecteur heeft er inmiddels in zijn rapport op gewezen, dat straks de Brederodeschool zelf ook weer in de narig heid komt en dat daartussen door nog een geheel nieuwe Santpoortse school speelt... Rapport Is de Brederodeschool onverhoopt niet uit de moeilijkheden op het moment, dat de drie noodlokalen er nog staan, dan is het natuurlijk onzin om de (MAVEM- lokalen over te plaatsen naar IJmuiden en er even later weer een paar voor in de plaats te zetten. Met deze schuiverij is de gemeente echter nog niet uit de brand, zo als het rapport van de inspecteur duidelijk zal maken, maar het college blijft uiter aard op het vinketouw zitten, om zoveel als doenlijk is de nood te lenigen, een nood, die overigens vergeleken bij andere plaat sen, nog reden tot tevredenheid geeft. De raad heeft verder aandacht besteed aan het vernielen van een klimrek in Velsen-Noord en het opbergen van speel materialen, om daarna het sluitstuk der benoemingen af te wikkelen. „Deskundigen" door K. Abma, door n.v. Gefor. Zomer en Keuning te Wageningen uitgegeven. De schrijver, notaris te Am sterdam, heeft met dit werkje een onder werp behandeld, dat voor juristen, artsen, accountants, makelaars en zakenlieden van belang is, omdat het, juridisch bezien, de positie van deskundigen in onze maat schappij behandelt. De schijver zegt in zijn inleiding, dat het niet in zijn bedoeling heeft gelegen het onderwerp uitputtend te behandelen. Toch is hij erin geslaagd op een overzichtelijke wijze en prettig lees bare toon een boekje samen te stellen, dat voor de door hem aangegeven mensen van groot belang is en waardoor hen de weg wordt gewezen in de doolhof, die ontstaat, wanneer zij te maken krijgen met deskun digen van verschillende aard. Enige onder werpen, die behandeld worden zijn: aan sprakelijkheid, beëdiging, fiscus, geheim houdingsplicht, honorering, rechtsweige ring en zwijgrecht. Reeds vele weken wordt er hard gewerkt aan de gedaanteverwisseling van het Emmaplein in Haarlem en de aansluiting aan de nieuwe straten die op het voor malige grasveld achter de Sint Bavo-basiliek zijn aangelegd. Vrachtauto's storten er tonnen teelaarde en duinzand tussen de nieuwe trottoirbanden, die dwars over de bestaande weg zijn aangelegd. Het plein is nu afgesloten voo'r het rijverkeer en de omwonenden vragen zich af, wanneer de beloofde verfraaiing van hun uitzicht, die onder meer een plantsoentje en een ruim parkeerplein zal omvatten, gereed zal zijn. De jeugd echter is tevreden met de huidige toestand: een duinmeertje midden in de stad, dat volop gelegenheid geeft tot pootjebaden en andere watersporten.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 15