De honderdduizend doden van Montmartre r Als U keelpijn hebt... rHoe is het ontstaan?^ 3 Van dag tot dag Persfotografen bekeurd; camera's in beslag genomen In Rotterdam vervingen bevoegde) ouders afwezige onderwijzers Erich von Stroheim krijgt het Legioen van Eer Acties van verkenners in gouden jubileumjaar Huis aan Zwanenburgwal in Amsterdam uitgebrand Parlementair commentaar Jhr. mr. J. W. Röell benoemd tot griffier der Eerste Kamer Honderdduizend bollen in bloei op Westfriese Flora Financiering IJ tunnel Overleg tussen B. en W. van Amsterdam en minister <:Praatótcel In één nacht Uw handen gaaf en zach Geen medisch-academisch centrum in Riekerpolder Zwitserland inviteert het U.S.O. opnieuw Gevangenisstraffen voor arts en zijn boekhouder Dit woord: MASKER WOENSDAG 20 FEBRUARI 1957 Onlangs bestond er voor de Eerste Ka mer wederom reden tot ernstige verbol genheid, omdat een wetsontwerp dermate laat bij haar was binnengekomen, dat zij zich volkomen in tijdnood geplaatst zag, gezien de datum, waarop het ontwerp wettelijke rechtskracht diende te krijgen. Al is het niet schering en inslag dat iets dergelijks gebeurt, erkend dient te worden, dat, vooral in de laatste jaren dit euvel vrij veelvuldig valt waar te nemen. En in negen van de tien gevallen ligt dan de schuld bij de regering, die namelijk te laat een voorstel bij de Tweede Kamer heeft ingediend, waardoor bedoelde tijdnood gaat ontstaan. Natuurlijk zou zich zulk een moeilijk heid niet voordoen, alswij het slechts met één Kamer afdeden. Nu kunnen er misschien argumenten bestaan om afschaf fing van de Eerste Kamer te bepleiten, maar zolang de Grondwetgever daartoe nog niet is overgegaan en dat zal waar schijnlijk nog wel heel lang zijn! is het plicht van de regering op behoorlijke wijze met het bestaan van de Eerste Kamer en met haar rechten rekening te houden. In het geval in kwestie kwam prof. mr. De Grooth (V.V.D.) met enige op zichzelf zeer zeker belangwekkende staatsrechtelijke bezwaren tegen de opzet van het aan hangige wetsontwerp voor de dag. Hij meende, dat het zin zou hebben, deze eerst nog eens rustig tijdens een afdelingsonder- zoek onder de ogen te zien. Dat moest echter juist wegens tijdgebrek achterwege ■blijven. Althans, indien men er toe wilde meewerken om het ontwerp nog juist voordat het over twaalven dus te laat zou zijn, als wet in het Staatsblad opgenomen te krijgen. Alleen om die reden besloten de senatoren tenslotte, zij het dan node, het wetsvoorstel te aanvaarden, al had de gelegenheid ontbroken om de door de Leidse hoogleraar-senator aangesneden vragen deugdelijk te onderzoeken. Staats secretaris Schmelzer, die overigens prij zenswaardige slagvaardigheid aan de dag legde, begreep, dat hij het hoge college moest verzekeren, dat de regering haar leven zal beteren. Vandaar zijn verklaring, dat hij de minister-president in kennis zou stellen van de ontstemming van de Kamer, terwijl hij er aan kon toevoegen, dat deze aangelegenheid nu ook ongetwijfeld in de ministerraad punt van bespreking zal gaan uitmaken. Inderdaad is dit nodig, want men behoeft waarlijk nog niet een minister voor parlementaire tijdrekenkunde in het kabinet te benoemen, om het toch binnen de bestaande ministeriële ploeg te kunnen klaar spelen, dat de indiening van wets ontwerpen op tijd zal geschieden en zo doende de Eerste Kamer beter aan haar trekken kan komen dan nu te dikwijls het geval is. Fotografeerden zij een militair werk of stonden mij op verboden terrein Twee persfotografen, die opnamen had den gemaakt van een aanvaring van twee mijnenvegers in de haven van Nieuwediep, hebben een aanklacht ingediend tegen de commandant van de marinierspatrouille wegens vrijheidsberoving. Terwijl zij bezig waren opnamen te ma ken sommeerde deze commandant hen te blijven staan. Toen zij zich wilden verwij deren, werd hen dit door de commandant verhinderd. Een wachtmeester der mare chaussee heeft daarna de apparaten van de fotografen in beslag genomen en proces verbaal tegen hen opgemaakt. Toen men hun enige uren later de toe stellen wilde teruggeven, hebben de foto grafen deze geweigerd, omdat, zo ver klaarden zij, niet kon worden geconsta teerd wat er met de toestellen was gebeurd. Het in beslag nemen der camera's ge beurde niet, naar de Marinevoorlichtings dienst meedeelt, omdat de beide mijnen vegers of de aanvaring werden gefotogra feerd, maar omdat foto's werden genomen op een militair terrein, waar fotograferen erboden is, hetgeen met borden is aan gegeven. Het ging dus hier niet om de schepen of de aanvaring, doch om de ach tergrond en de omgeving, aldus de Marine voorlichtingsdienst. De officier van Justitie te Alkmaar heeft verklaard, dat tegen fotografen proces ver baal is opgemaakt op grond van artikel 430 Wetboek van Strafrecht, dat handelt over het maken van opnamen van enig mi litair werk. De fotografen houden vol, dat zij zich aan de buitenhaven op vrij terrein bevonden. Het door een bord aangegeven militaire terrein ligt een eindsweegs ver der, zo hebben zij verklaard. In een bijeenkomst met hoofden van openbare scholen voor lager onderwijs te Rotterdam heeft de Rotterdamse wethou der van Onderwijs de suggestie gedaan dat de onderwijzers ook nog in de avonduren tot zeven uur, alsmede op de woensdag middagen, les zouden geven in klassen, waarvan de onderwijzers ziek zijn of om andere redenen hun taak niet kunnen ver vullen. De afdeling Rotterdam van de Neder landse Onderwijzers Vereniging heeft deze suggestie als onaanvaardbaar verworpen. Ofschoon men overtuigd is, dat er ten aan zien van het grote tekort aan onderwijzend personeel iets gedaan zal moeten worden, acht men het voorstel van de wethouder voor de onderwijzers niet te verwezenlijken en voor het onderwijs slechts een lap middel. Het afdelingsbestuur vestigt er de aandacht op, dat het reeds is voorgeko men dat twee ouders met onderwijsbe voegdheid afwezige onderwijzers zijn gaan vervangen. De beroemde filmacteur Erich von Stro heim is dinsdag tot Ridder in het Legioen van Eer benoemd. Von Stroheim, die in Wenen werd geboren, nam de Amerikaanse nationaliteit aan in 1926. Hij woont echter in de buitenwijken van Parijs. Reeds vijf maanden moet hij het bed houden ten ge volge van een aandoening aan de wervel kolom. Baden-Powell-jaar In verband met het feit, dat Lord Ro bert Baden-Powell of Gilwell honderd jaar geleden werd geboren en dat vijftig jaai geleden de wereldbroederschap van pad vinders werd gesticht, zullen dit jaar, be halve de internationale kampen als jam boree en kampen voor leiders en padvind- sters, enige nationale activiteiten worden georganiseerd. Zaterdagmiddag zal in de Domkerk te Utrecht een herdenkingsbijeenkomst wor den gehouden, die door Koningin Juliana zal worden bijgewoond. Vertegenwoordi gers van de verschillende pódvindersorga nisaties zullen toespraken houden. De pad- vindsters in de verschillende plaatsen van ons land houden reeds vrijdag de ge boortedag van Baden-Powell een B.-P.- herdenking, zoals het ieder jaar de ge woonte was. De verkenners zullen dit jaar op St. Jorisdag, 23 april, speciale herden kingsbijeenkomsten houden. Voor alle padvindsters en verkenners in ons land zijn ongeveer 130.000 leden bij de verkenners- en padvindstersorgani- saties aangesloten bestaat van maart tot december de gelegenheid een speciaal B.-P.-insigne te behalen. Aan de leiders en leidsters zal een op roep worden gedaan, een speciale goede daad te doen en zich als donor van het Rode Kruis op te geven. Medio april verschijnt een speciaal feest blad, dat door de vier organisaties zal worden verzorgd en aan alle leden zal wor den toegezonden. Op 15 juni wordt voor de welpen en kabouters en op 6 juli voor de ouderen een groot nationaal spel georgani seerd, waaraan de radio zal medewerken. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling dat tweeduizend verkenners naar de jubi leumjamboree, die van 112 augustus in Engeland wordt gehouden, zouden worden afgevaardigd. Dit contingent was echter te groot en daarom zal een groep van duizend Nederlandse padvinders de jamboree bij wonen. Enige landen geven speciale postze gels uit ter gelegenheid van het feit dat de verkennersbeweging vijftig jaar be staat, te weten: de Antillen, de Philippij nen en Engeland. Dinsdagavond omstreeks zeven uur is loor nog onbekende oorzaak in de druk kerij Concentra aan de Zwanenburgwal 29 te Amsterdam brand uitgebroken. Het huis heeft drie verdiepingen, waar zich een drukkerij, kantoren en opslagruimte be vinden Deze brandden vrijwel geheel uit. De brandweer bestreed met drie motor spuiten het vuur en had het na een uur bedwongen (ADVERTENTIE) Rock 'n Roll in de Hofstad. Dans om de schatkist. Alle sigaretten pakje meer. Tob niet beste vrienden, maar blijf waar voor uw geld van America's Best Tobaccos: straks een duppie per kiezen, dus... Lexington (Van onze parlementaire redacteur) De benoeming van jhr. mr. J. W. Röell tot griffier van de Eerste Kamer is in meer dan één opzicht een gelukkige beslissing, bovenal omdat er hier van een politieke of partij-benoeming eigenlijk niet gespro ken kan worden. Zeker, bij de eerste stemming kregen de mede-kandidaten van Jhr. Röell kennelijk de stemmen van hun staatkundige geestverwanten, maar ter stond bij de volgende vrije stemming steeg het aantal van hen, die de schaal volkomen te zijnen gunste deden doorslaan. Juist om dat, ook bij benoemingen als de onderha vige dikwijls de politiek, soms in te sterke mate, de doorslag pleegt te geven, doét het deugd te kunnen vaststellen, dat zulks deze keer niet het geval is geweest. De thans benoemde is sinds ruim een jaar als commies-griffier werkzaam. Niet temin wist de Eerste Kamer de door hem in die hoedanigheid aan de dag gelegde kunde, en toewijding naar waarde te schat ten. Voor hen, die hem hadden gade geslagen in zijn loopbaan sinds hij te Lei den zijn rechtsstudie had geëindigd, was het geenszins onbekend, dat hij een leven dige belangstelling voor de openbare zaak koestert en dat hij iemand is aan wie het dienen van die openbare zaak op een post als hem thans ten deel mocht vallen, ten volle is toevertrouwd. Enigszins vreemd doet het aan, dat de Eerste Kamer, die anders gaarne door een voorname stijl wil uitblinken, in openbare vergadering het salaris en de pensioen grondslag van de nieuwe functionaris vast stelde. De salariëring van de .griffiers en- commiezen-griffier van de Kamers prijken uit de aard der zaak op de begroting en zijn dus niet' geheim. Niettemin ware hef eleganter geweest, als men, overeenkom stig hetgeen in dit opzicht trouwens ge bruikelijk is, deze materiële aangelegen heid in comité-generaal had afgehandeld. ADVERTENTIE Het rijk neemt deel in de n.v. voor landelijke gasvoorziening (Van onze Kamerverslaggever) De Eerste Kamer heeft dinsdagmiddag tot haar griffier benoemd jhr. mr. J. W. Röell, die commies-griffier was. De nieuwe griffier is lid van de C.H.U. Hij volgt prof. mr. A. L. de Block op, die lid van de Raad van State is geworden. Bij de eerste vrije stemming kreeg jhr. Röell 27 stemmen, mr. G. M. A. M. Hui- gens (K.V.P.), commies-griffier van de Tweede Kamer, 22 stemmen en mr. J. R. Kranenburg, (P.v.d.A.), griffier van de Nederlandse delegatie in de Raad van Europa, 20 stemmen. Er waren 69 stemmen uitgebracht en niemand had dus de vol strekte meerderheid behaald. Bij de tweede vrije stemming kreeg jhr. Röell 48 stem men en mr. Huigens 21. De senaat heeft vervolgens na een korte discussie zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aangenomen tot deelneming door het rijk in de. financiering van een naamloze vennootschap, die zich ten doel stelt de koppeling van de verschillende gasnetten in Nederland met als knooppunt Utrecht. Minister Z ij 1 s t r a noemde dit het begin van de gasvoorziening in Nederland op nieuwe basis waardoor het grootst moge lijke profijt wordt getrokken van alle gas bronnen, die in Nederland ter beschikking zijn en nog zullen komen. Deze nationale oplossing is gekozen om het algemeen be lang te dienen. De verwachting is, dat de koppeling van de gasnetten zal leiden tot gelijke brijzen. Dat zal wel betekenen hogere prijzen, meende de heer R e g o u t (K.V.P.), maar die mening bestreed minister Zijlstra. De grote producenten van gas, zoals de staats mijnen en de hoogovens, hebben uiteraard hun prijs aangepast aan die van de vele kleine gemeentelijke gasfabrieken. Naar mate de kleine zelfstandige gasfabrieken verdwijnen, zal de prijs van het gas dalen. Zonder hoofdelijke stemming en zonder voorafgaande discussie heeft de Eerste Kamer tenslotte ook de nieuwe destructie- wet aangenomen. Y.W.C.A. Van 27 februari tot 6 maart zal de algemeen secretaresse van de Young Women's Christian Association, miss Elisa beth Palmer uit Genève, een bezoek aan ons land brengen om een indruk te krijgen van het werk der bij die Christen Jonge Vrou wenfederatie aangesloten organisaties, zoals de Undoft-sterhuizen, de hervormde vrou wengroepen en het meisjesverbond C.J.V.F.. De commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, heeft dinsdagmiddag de Westfriese Flora, een tentoonstelling van ongeveer 100.000 getrokken bloembollen, in de grote vei linghallen te Bovenkarspel geopend. Dr. Prinsen sprak zijn bewondering en waardering uit voor hetgeen in de loop der jaren in deze streken is opgebouwd. In 1908 omvatte de bollencultuur in West-Fries land nog slechts 10 hectare, thans is 1921 hectare grond voor deze teelt in gebruik. Vijf tuinbouwvakscholen zijn speciaal ge richt op de bloembollenteelt. De bedrijfs- grootte is vrijwel nergens meer dan 2 hec tare en daar in deze streek veel grote ge zinnen wonen, zal een deel van de jonge ren niet in het vak kunnen worden opge nomen Het wordt wenselijk geacht te onder zoeken in hoeverre ruilverkaveling tot doeltreffender en goedkopere bedrijfsvoe ring kan leiden. Naast de bloemenexpositie is er een af deling waar stamboekrundvee wordt ten toongesteld, benevens tractoren, ploegen en sorteermachines. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, heeft met de wethouders voor Publieke Werken en voor Financiën, een bespreking gehad met de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, over de moeilijkheden bij de financiering van de bouw van de IJtunnel. Na het onderhoud heeft mr. Van Hall verklaard, het volle vertrouwen te hebben, dat op korte termijn een oplossing zal wor den gevonden, die voor het rijk aanvaard baar is en die ook de gemeente zal bevre digen. Zoals bekend is had de minister zich in dertijd niet bereid verklaard het door Am sterdam voorgestelde percentage als rijks bijdrage in de bouwkosten van de tunnel beschikbaar te stellen. De totale bouw kosten bedragen ongeveer 200 miljoen gul den. Of het rijk inderdaad iets zou bijdra gen bleef nog een vraag. Hierover zijn thans besprekingen met de ministers ge voerd. „Als u foto's wilt nemen, zult u eerst een vergunning moeten halen bij de prefec tuur van politie", zei de kerk hofwachter flink. Ik stelde me al voor hoe het me zou vergaan in het grote gebouw op de Cité: formulie ren invullen, van het ene naar het andere loket lopen, uren mijn ergernis verbijten over de verloren tijd. Dan maar geen foto's. Ik kreeg in ruil voor het apparaat een slordig ontvangstbewijs. Het was een druilerige dag en de man stond zich ook maar te vervelen. Hij liep dus mee „ik moet toch even bij de achtermuur rondkij ken". Ik keek hem eens aan en besloot het erop te wagen. Zijn somber beroep had de pretlichtjes in zijn ogen niet verjaagd - och wat, het kerk hof wordt immers al zo lang niet meer gebruikt. Het is vol, overvol zelfs. Sinds de eerste dode er in 1703 aan de aarde werd toevertrouwd, hebben meer dan honderd duizend Fransen en enkele honderden beroemde vreem delingen er hun laatste rust gevonden. Dat is veel op een oppervlakte van enkele hecta ren. Of het nu kwam, omdat de gedachte aan zoveel vergan kelijks mensen eerder tot el kaar brengt, weet ik niet, maar een feit is, dat ik al binnen vijf minuten zijn le vensgeschiedenis moest aan horen. Ik zal u die als vol strekt onbelangrijk onthou den; interesseert het u soms waar zijn familieleden begra ven liggen? Laat ik u liever iets over de doden van dit kerkhof vertellen. Op het eerste gezicht leek TWEE EN EEN HALVE EEUW geleden werd het kerkhof van Montmartre in gebruik genomen. Het lag toen buiten de bebouwde kom; thans is het geheel door de gulzige stad inge sloten. Op weinig plaatsen ter wereld vindt men zoveel be roemdheden bij elkaar. deze dodenakker mij een vergaarplaats van zo dicht mogelijk op elkaar gezette grafstenen, tomben en monu menten. De tijd was er duch tig tussen te keer gegaan. De oudste graven wilden hun ge heim blijkbaar zorgvuldig bewaren, want een dikke, groenige aanslag maakte de letters onleesbaar. Gelukkig was er dan de ordebewaar der aan mijn zijde, die met achteloze opmerkingen de si tuatie verduidelijkte. „Dat? O, Offenbach. Ja, de compo nist". Een stuk cultuurgeschiede nis van Frankrijk werd le vend. Schrijvers met een we reldnaam als Zola, Stendhal, Alexander Dumas en Hein- rich Heine werden hier aan de aarde toevertrouwd. Hein- rich Heine, de Duitse Jood, in ballingschap te Parijs levend, in doorwaakte nachten den kend aan zijn geboorteland, dat hij zo lief had. Zijn borst beeld staat op zijn graf, een goed onderhouden graf, daar hebben zijn vereerders altijd voor gezorgd. Briljante muziek omzweef de in mijn gedachten de rust plaatsen van vijfendertig be faamde componisten. Ik noemde u al Offenbach; uit de vele andere namen kies ik die van Delibes en Berlioz. Het werd een verbijsteren de parade van alle mogelijke figuren. „De beroemde dan ser Nijinski. Hij is krankzin nig gestorven", zei mijn gids en even later: „Daar ligt de beul, die Marie Antoinette heeft onthoofd". En toen kwamen we bij een monumentje, waarvoor een jong meisje stond. Roerloos en met gebogen hoofd. Ik bleef een ogenblik op een af stand naar haar kijken, deed dan enkele passen in haar richting. Het geluid van mijn voetstappen wekte haar uit haar dromerijen. Ze staarde me verward aan, glimlachte kinderlijk, keek even naar de grond en wendde zich van me af. Langzaam wandelde ze tussen de zerken door naar de uitgang. Ik volgde haar met mijn blik ze keek geen enkele keer om. Zo liep ze mijn leven uit en ik wist niets van haar. Toch wel, want toen ik op haar plaats ging staan, zag ik dat ze het graf van Alphon- sine Plessis had bezocht. En ik wist, dat ze verdriet had. Alphonsine Plessis, het meisje, dat haar hele leven naar liefde heeft gehunkerd en van camelia's hield. In de steen zijn twee data gebei teld: 15 januari 1824 en 5 fe bruari 1847. Daar tussenin ligt een kort bestaan, maar met voldoende inhoud om een bekende roman te vullen. Alphonsine Plessis was de dochter van een Norman- dische dagloner. Op veertien jarige leeftijd sloot ze zich aan bij een rondreizend cir cus, dat enige tijd later zijn tenten opsloeg in Parijs. De stad met zijn indrukwekken de boulevards en paleizen, zijn elegante dames en prach tige equipages verrukte haar. Ze verliet het circus en vond werk op een atelier, waar de luxueuze kleding, die ze on derhanden kreeg, haar ver langen naar rijkdom nog sterker maakte. Haar opvallende schoon heid bleef niet lang verbor gen. Nog geen vier jaar later trouwde ze in het geheim met de jonge graaf Edouard de Perrégaux, maar de grafe lijke familie, geschokt door deze mésaillance, wist gedaan te krijgen, dat het huwelijk ongeldig werd verklaard, om dat de bruidegom nog min derjarig was. De volgende paar jaren verliepen in een duizeling wekkende opeenvolging van feesten en pretjes. Het kwam tot een korte romance met Franz Liszt, die als jonge pianovirtuoos in Parijs zeer gezien was. Voor het tot een huwe lijk kon komen moest hij ech ter afscheid nemen om een langdurige tournee te maken. Hij raakte op de achtergrond voor de toen nog jeugdige schrijver Alexander Dumas. Deze werd verliefd en vroeg Alphonsine zijn vrouw te worden. Ze aarzelde en wees hem tenslotte af. Wat stond haar te wachten aan de zijde van een schrijver, die nog naam moest maken? Dumas ontvluchtte zijn teleurstel ling in Noord-Afrika en Spanje. Later zou zijn her innering aan haar vorm krij gen in een van bekendste ro mans: La Dame aux Camé- lias. Van dat moment af ging het snel bergafwaarts. Vrien den van Alphonsine hadden haar al meermalen aange raden het wat kalmer aan te doen. Ze wilde schitteren in het elegante leven van Parijs hoezeer ook een droge hoest haar tengere lichaam schokte. Een van haar be wonderaars, dr. Koreff, had tenslotte de moed haar te zeggen, dat haar ziekte onge neeslijk was. Op nauwelijks drie en twintigjarige leeftijd vond haar leven een einde. Camelias dekte de kist. Neen, al deze bijzonder heden heeft de kerkhofwach ter mij niet verteld. Wel zo veel, dat ik begreep waarom dat verdrietige jonge meisje zo stilletjes bij het graf van Alphonsine Plessis stond. Wanneer een hart door lief desverdriet is gebroken, wanneer de toekomst onein dig somber lijkt, vindt de Pa- risienne troost bij de rust plaats van de vrouw, wier handen vele malen tevergeefs hebben gereikt naar het grote geluk. Sommige troostelozen brengen bloemen mee, in de hoop, dat hun wensen zullen worden vervuld. De vele verlepte boeketjes op de grond vormden het overtuigend bewijs, dat er in Parijs heel wat harten wor den gebroken. „Het is meestal maar kalverliefde", verklaar de mijn gids luchtig, terwijl hij een biljet van honderd francs met een routinegebaar in zijn zak liet glijden. J. J. F. Kemming 0/? de Post Wanneer de PTT het in de toekomst toch nog nuttig en noodzakelijk zou ach ten, het aantal harer bestellingen tot de uiterste één te reduceren, dan heb ik daar vrede mee. Ik ben van mening dat de meeste brieven nooit te laat komen. Uit mijn verre jeugd herinner ik mij dat toen de brieven in de bus klepten om acht uur, om twaalf uur, om drie uur en vlak na het eten. Dat was de prachtige tijd dat duizenden huizen te huur stonden, dat een kopje koffie drie stuivers kostte, dat de lieve Tsaar aller Russen in Petersburg woonde en dat iedere postdirecteur tien bestellers aan iedere vinger kon krijgen. Ik zit dit thuis voor het raam te over denken en ik heb de ideeënbus niet bij de hand. Daarom laat ik mijn laatste geniale idee maar in dit hoekje vallen: waarom die éne bestelling tenslotte niet óók nog afgeschaft? Ik heb in een van de metropolen van het rijk buiten Europa eens, op een hete zater dagmorgen, ervaren hoe gezellig het wordt wanneer men de post niet meer bezorgt doch doet afhalen. Dat was op St. Maarten in de Nederlandse Antillen, een brok koninkrijk ter grootte van Rottum, een parel aan het snoer van aquamarijn, ge slingerd over de hete Caraïbische Zee. Daar heb ik op dat ogenblik meegemaakt dat de post voor gans dat eiland-aller- eilanden op de goede, trouwe en trage „Blue Peter" uit Curagao was gearriveerd en op de vloer ter zelf-distributie werd uitgespreid, een groot ogenblik in het niet zeer bewogen leven der slaperige Maarte naren, Ieder zocht zijn eigen post, opende die aan de kant en verliet dan nog lang niet het klein en heet lokaal. Want iedereen las iedereen uit de pas ontvangen en zo juist gelezen brieven vóór. Dat was hét uitje van St. Maarten, want bioscopen, nachtcluben theaters kennen de Sint Maartenaren niet. Kan zo iets hier ook niet? Dan sparen wij alle bestellers uit en krijgen wij veel meer contact met onze stadgenoten. Boven dien is iedere dag een loopje naar het post kantoor goed voor de gezondheid en een welkom voorwendsel voor een straatje om. Er is niets tegen en alles voor. Op Sint Maarten was dat reuze-gezellig. Je hoorde nog eris wat en bovendien uit de eerste hand. Men kon zelf consumptie meebren gen. Het was boeiender dan menige film. Hier en nu zou het bovendien zijn nut hebben voor de vrijmaking van honderden bestellers. Laat hun omscholing aan mij over. Elias ADVERTENTIE B. en W. van Amsterdam hebben zich thans, na het uitbrengen van vele nota's en rapporten, na twee officieuze raadsverga deringen en na het tegenvoorstel van het raadslid dr. B. H. Sajet (P. v. d. A.), defini tief uitgesproken voor de vestiging van het academisch ziekenhuis op het terrein van het Wilehlminagasthuis benevens de bouw van een algemeen ziekenhuis ter vervan ging van het Binnengasthuis in de Tuin- stad-Slotervaart. Zij hebben een desbetref fend voorstel bij de raad ingediend en daarbij verzocht het voorstel van dr. Sajet niet aan te nemen. Dit laatste hield in het bouwen van een nieuw academisch ziekenhuis in de Rieker polder en het Binnengasthuis als algemeen ziekenhuis te vervangen voor een gedeelte van het Wilhelminagasthuis. Het Utrechts Stedelijk Orkest heeft de zer dagen een uitnodiging ontvangen om in enige grote steden van Zwitserland op te treden. Het is de bedoeling dat deze concerten nog gedurende dit seizoen zullen worden gehouden. Het bestuur van het U.S.O. gaat nu na of met betrekking tot andere verplichtingen aan deze uitnodi ging gevolg gegeven kan worden. Deze in vitatie is te beschouwen als een gevolg van het succes, dat het U.S.O. onder lei ding van Paul Hupperts oogstte tijdens de concertreis, die van 24 september tot 7 ok tober 1956 door Zwitserland werd ge maakt. Toen gaf het U.S.O. concerten in Bazel, Lausanne en een tiental andere plaatsen in Zwitserland. De rechtbank te Arnhem heeft de arts A. C. M. L. uit Nijmegen en zijn boekhou der H. P. R. wegens belastingfraude ver oordeeld tot drie weken gevangenisstraf ieder. De officier van Justitie had een boete van 20.000 subsidiair drie weken hechtenis tegen de arts geëist en tegen de boekhouder 1.000 subsidiair een maand hechtenis en een voorwaardelijke gevange nisstraf van drie weken. Evenals het Duitse Maske, het Engel se mask, het Deense maske en het Zweedse mask is het Nederlandse mas ker ontleend aan het Franse masque. Dit woord gaat weer terug op het Italiaan se maschera of mascara en onze taal is dus de enige, waarin de oorspronkelijk in het woord behorende r bewaard geble ven is. De Italiaanse vorm wordt be schouwd als een afleiding uit het Ara bisch, in welke taal mashara betekent: nar, grappenmaker. De oorspronkelijke betekenis is dan niet het verbergen van het aangezicht achter een mombakkes of zijden lapje, maar het zich belachelijk maken door zijn kleding en gedrag. Daarvoor pleit ook het woord maske rade voor: gekostumeerde optocht, waar bij niet-gemaskerden historische perso enen voorstellen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5