STAD „Moord op de onschuldigen De leerling van Doctor Marciolo N.Ph.O. concerteerde onder leiding van Jan Out Agenda voor Haarlem PHILIPS,Infraphil' De negen Muzen Henryk Szeryng, meesterviolist Kort en bondig WOENSDAG 2 0 FEBRUARI 1957 4 HAAGSE COMEDIE SPEELT SAROYAN Violist Zlakko Balokovic naar ons land GARAGE DEN HOUT Overkoepelend orgaan voor jazzclubs Komsomolskaja Pravda: kerk krijgt vat op de jeugd met dieptewerking DOOR JOSEPH L. E1NANDER Het komende weekeinde in Schouwburg en Concertzaal yy De Haagse Comedie heeft in het afge lopen weekeinde de Nederlandse première van „Moord op de onschuldigen" (The Slaughter of the Innocents) van William Saroyan gegeven. Misschien zelfs was het wel een wereldpremière. Op Broadway is dit spel nooit vertoond - de één zegt omdat de schrijver geen toestemming verleende, de ander beweert omdat de directies of ondernemers er geen schijn van kans in zagen. Hoe dan ook, de Verenigde Staten van Amerika zijn er niet armer en wij niet rijker door geworden. Dit stuk* behoort trouwens tot de geestelijke erfenis, die de Armeense auteur uit het arme, verwarde Europa heeft meegekregen. Het is merk waardig hoeveel resten van continentaal avantgardisme uit de periode tussen de beide wereldoorlogen over het algemeen zijn terug te vinden in de als modern aan gediende creaties van op cultureel gebied werkzame emigranten Wat doorgaat voor handeling in dit stuk wordt verondersteld zich af te spelen in een klein café-restaurant, ergens op de wereld, dat men op last van de overheid verandert tot zittingslokaal van een tribu naal van een kennelijk totalitair geregeer de republiek. In een bliksemtempo worden er, op vage aanklachten en zonder vol doende verdediging, vonnissen gewezen tegen alleraardigste mensen, die blijkbaar verzuimden zich naar officiële normen voldoende nuttig te maken. Alle rechter lijke uitspraken worden op een aangren zend parkeerterrein onmiddellijk ten uit voer gelegd met een ratelend, door spreek koren begeleid salvo van een onzichtbaar executiepeloton. Enkele weldenkende bur gers, dienstdoend als onvrijwillige getui gen van het volk, komen in opstand als er een kind wordt voorgeleid, eveneens op grond van nogal onduidelijke beschuldi gingen. Niemand zou de dood van dit arme schaap hebben geduld. Het moederlijke in stinct van een verlepte straatmadelief brengt zijn redding tot stand. Dan komt er plotseling een nieuw bevel: alle nog reste rende verdachten zullen de rechtbank vor men, alle dienaren van het vooringenomen hof worden aangeklaagden. Na de vrij spraak („uw enige schuld is geboren te zijn, ik veroordeel u tot het leven!") door een tijdelijk presiderende dronken acteur wor den de rollen weer omgekeerd en herneemt het gruwelijke onrecht zijn loop. Er is één verandering: het kind en zijn vader, die dienst doet als soldaat van de wacht, ont dekken de waarde der liefde. Misschien heb ik de inhoud gebrekkig weergegeven. Dat is heel goed mogelijk, want het ontbreken van een duidelijke vorm is kenmerkend voor het stuk en be wijst tevens de zwakte, zo niet de zinloos heid daarvan. De onsamenhangendheid der vorige toneelwerken van Saroyan (wellicht herinnert men zich het eveneens in een café spelende „De dag van je leven" nog wel, destijds door „Comedia" onder regie van Johan de Meester vertoond) is hier niet te verontschuldigen, omdat er zo nadruk kelijk een bedoeling wordt gesuggereerd. In het tijdschrift „Theatre Arts" - waarin het stuk werd afgedrukt - stond de vol gende toelichting: „Saroyan behandelt hier een groter en meeromvattend thema dan in vroeger werk, namelijk niet minder dan de traditionele vrijheden der democratie, in een tijd waarin de neiging om deze voorrechten overboord te werpen iedere dag en overal toeneemt". De schrijver zelf heeft gezegd: „Het is in de eerste plaats een stuk over mensen en hun gedrag ten opzichte van elkaar." De mensheid is in zijn visie één grote familie, waarvan de leden, in wie goed en kwaad dooreen- gemengd zijn, elkaar nodig hebben. En de wereld is een groot café, waar de grenzen van ruimte en tijd niet bestaan. De charme van Saroyan als schrijver van korte verhalen, die eigenlijk humoris tisch aandoenlijke schetsen zijn, is diens afwijzen van ieder systeem en iedere defi nitie. Tussen kabbelen en babbelen is maar Met de „koning" der violen NEW YORK (UP), - De Amerikaanse concertviolist Zlakko Balokovic, die op 27 februari aan boord van het passagiersschip „United States" voor een concertreis van vier maanden naar Europa vertrekt, zal op 24 april optreden in het Concertgebouw in Amsterdam. Balokovic neemt drie waardevolle violen mede, waaronder een wereldberoemde Guarneri, de zogenaamde „koning", die in 1735 door de Italiaanse vioolbouwer werd gemaakt. De „koning" heeft men op 2 februari in het raadhuis van New York voor het eerst in zijn 222- jarig bestaan kunnen beluisteren toen hij bespeeld werd door Zlakko Balokovic. A. J. Hopkins schrijft in zijn boek „Musi cal instruments, historie, rare and unique", dat in 1888 in Edinburg werd gepubliceerd, dat de Guarneri een van de beste violen ter wereld is. Balokovic is de eerste be roepsviolist, die eigenaar is van de .ko ning". Het instrument werd voor de eerste maal in 1955 naar Amerika gebracht toen Balokovic hem van een handelaar in Lon den had gekocht. Men bood er al 100.000 dollar voor, een bod van een miljoen dol lar zal door de huidige eigenaar zelfs wor den afgeslagen. Annet Nieuwenhuyzen, Johan Valk en Ida Wasserman in „Moord op de on schuldigen" van William Saroyan bij de Haagse Comedie. één letter verschil. Voor het toneel moet de gevoelsstroom op zijn minst in een be paalde bedding worden geleid. Maar in dit bijzondere geval is er nog meer: de vor meloosheid (niet alleen qua dramaturgische techniek, want sterker nog: zelfs de inhoud is niet gevormd) maakt „Moord op de on schuldigen" tot edelmoedige beuzelarij. Het enige antwoord op de gestelde problemen zou kunnen zijn een logische ordening van motieven. In plaats daarvan krijgt men een weerspiegeling van de chaos der men selijke gevoelens, benevens enige uitingen van puberteitspoëzie. Daaruit krijgt men de indruk, dat Saroyan het gezin de ware basis acht voor een gelukkige samenleving. Het ontbreken der harmonie aan de huise lijke haard leidt tot gehoorzame aanbid ding van de dictator als plaatsvervangende vader. Maar zelfs deze stelling is al „in terpretatie". Om een uitspraak van Jan Engelman te variëren: de filosofie van Saroyan is wijsheid van Nergenshuizen, die kletspraat in wartaal verandert. De artistieke leiding heeft de fout begaan de regie van wat in de verte aan „Het Proces" van Kafka en „Doden zonder graf" van Sartre doet denken, aan Albert van Dalsum toe te vertrouwen, die de vorme loosheid nog vergrootte door allerlei res tanten van zijn expressionistisch verleden uit te spelen, niet alleen in de enscènering, maar vooral door het gebruik van „schuif deuren" (a la Piscator) en het laten klin ken van stemmen met leuzen in vele talen uit een geluidsinstallatie, waardoor de vooroorlogse idee der „neutraliteit" wordt opgeroepen. Hierdoor werd de idee van een „boodschap aan de op verlossing wachten de wereld" nog vergroot. Het is een heel kort stuk, waarbij men zich door het ontbreken van een duidelijke lijn enorm zou vervelen als er niet zo voor treffelijk werd gespeeld in de tientallen scènes van enkele minuten op een manier, die aan de populariteit van andere „recht bankstukken" met hele optochten van ge tuigen herinnerde. De monsterrol van medewerkenden vermeldt vijfentwintig namen. Daarvan kan ik er maar een paar noemen. In de eerste plaats: Joris Diels als een in slaafse onpersoonlijkheid ontstellen de president van de „rechtbank". Johan Valk was de kastelein, die tenminste rede lijk probeerde te denken, met als tegen speelster Annet Nieuwenhuyzen, die voor de liaison tussen zaal en toneel moest zor gen en dat met grote beheersing van alle sentimentele kanten deed. Van de beklaag den trokken vooral Luc Lutz, Coen Flink, Dick van Veen en Cees Laseur de aan dacht, de laatste - in de rol van toneel criticus - op een manier, die men onver getelijk zou moeten noemen als er in dit stuk iets de moeite van het onthouden waard was geweest. Ida Wasserman was de „slechte" vrouw met het „goede" hart. Zij speelde deze prachtig. Ik zou haar zo graag weer eens in een rol van formaat willen zien. Wim Vesseur maakte het decor, dat zich voortreffelijk leende voor de ner gens toe dienende lichteffecten. David Koning Tournee. De gitarist Dick Visser en zijn echtgenote, de sopraan Anneke van Setten, zullen van 20 februari tot 2 maart een kleine tournee door Engeland maken. Zij zullen daarbij concerten van Spaanse muziek geven in Leicester, Ports mouth en Londen. Uitwisseling Drie leerlingen van het Amsterdamsch Conservatorium, Vera Ba- dings, harp, Ida Busch, viool en Hans Dercksen, piano, zijn met hun directeur, de heer Jan Odé naar Brussel vertrokken om daar vanavond een concert te geven. Op 21 februari concerteren zij in Parijs. Deze concerten maken deel uit van het pro gramma van uitwisseling tussen de erken de conservatoria in Europa. Anna Magnani. De Italiaanse actrice Anna Magnani vertrekt 20 februari met de „Cristoforo Colombo" naar de Verenigde Staten. In New York en Hollywood zal zij spelen in een nieuwe film „Obsession". Anna Magnani kreeg in de Verenigde Sta ten vooral grote bekendheid door haar op treden in „The rose tattoo". Exposities Vrijdag 22 februari zullen in het Stedelijk Museum in Amsterdam twee tentoonstellingen worden geopend. Van het Japanse schilders-echtpaar Ma- ruki en Akamatsu worden panelen geëx poseerd „Hiroshima 1945". Onder auspi ciën van de Jacob Marisstichting zullen werken worden tentoongesteld van Paul Citroen. Beide exposities blijven geopend tot 25 maart. Van 22 februari tot 18 maart wordt voorts in het Stedelijk Museum een expositie gehouden door het Instituut voor Nijverheidsonderwijs onder de titel „Des sin". „Thee en sympathie" De Indiase re gering heeft de vertoning van de Ameri kaanse film „Thee en sympathie", waarin het probleem van de homosexualiteit wordt behandeld, verboden. In de film speelt Deborah Kerr de hoofdrol. (ADVERTENTIE) Wij betrekken onze RENAULTS rechtstreeks van de fabriek; dus in de ver koopsprijs geen importeurswinst. Hollandse prijzen lager dan Franse. R4 vanaf 4190. RENAULT DAUPHINE vanaf 5580.-, 1 tons BESTELWAGEN 6700.—. Zaterdag 16 februari is in Utrecht de Nederlandse Jazz Federatie gesticht. Deze vereniging, die een overkoepelend orgaan is van de Nederlandse jazzclubs, wil de jazzclubs, die alleen beogen een zo groot mogelijke winst te maken, bestrijden evenals de clubs, die ten onrechte de naam jazzclub dragen. Zij wil voorts de oprich ting van nieuwe clubs in steden waar het bestuur van oude jazzclubs zijn werkzaam heden staakte, of in plaatsen waar totnog toe een dergelijke club niet bestond, be vorderen. De Nederlandse Jazz Federatie is een zelfstandig optredend lichaam, dat de bij haar aangesloten clubs de volle vrijheid van handelen zal laten behouden. Van de leden der federatie zal een half jaarlijkse contributie worden gevraagd. Liefhebbers van de jazzmuziek, die in hun woonplaats niet tot een club kunnen toe treden, kunnen het lidmaatschap van de federatie ook krijgen. De federatie legt contacten met zusterorganisaties in het buitenland en zal ten nauwste met hen samenwerken, aldus een communiqué van de nieuwe federatie. Het adres van de fe deratie is Steenweg 59 bis in Utrecht. LONDEN (Reuter/UP) Volgens Radio- Moskou is in het Russische jeugdblad „Komsomolskaya Pravda" een brief ge publiceerd, waarin gezegd wordt dat de toenemende invloed van de kerk op de jeugd „niet toegestaan kan worden". De schrijver van het betrokken artikel klaagt erover dat de priesters „hun strijd om hart en geest van de jonge mannen en vrou wen op steeds grotere schaal voortzetten door op geraffineerde wijze hun werk aan te passen aan de omstandigheden van het ogenblik". In de brief wordt toegegeven dat de kerk zijn houding tegenover de staat gewijzigd heeft, waaraan de schrijver echter toevoegt dat „religieuze ideologie in wezen vijandig is aan de gehele structuur van ons leven en dat de Russische jeugd organisaties zich erop moeten toeleggen dat verspreiding van deze ideologie verhinderd wordt". „De kerk verwaarloost geen enkele belangrijke gebeurtenis in het leven van de mens: huwelijk, geboorte, dood, materiële moeilijkheden en dergelijke, om op sub tiele wijze invloed te krijgen op jonge mensen." „Dit kan niet worden getole reerd", aldus de briefschrijver. Lodo, met de tas over zijn schouder, liep de stad door en de stadspoort uit. Daar kwam hij op de grote weg, en volgens de aanwijzingen van doctor Marciolo moest hij die een uur lang volgen. Toen klonk uit de tas de slem van de doctor. Lodo opende de tas een beetje en luis terde. „Als je zo aanstonds bij een brug komt, ga dan van de weg af en sla aan de linker kant het bos in!", zei de doctor. En zo liep Lodo een uur later door het stille, uitgestrekte bos. 89-90 Het zevende dinsdagavondconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest in de Haarlemse Concertzaal stond onder leiding van Jan Out (de dirigent van het Gelders Orkest) en genoot de solistische medewerking van de Poolse violist Henryk Szeryng. Eerst hoorde men de vierdelige suite voor strijkorkest „Musique pour faire plai- sir" van Herman Strategier, muziek die gee i ander probleem stelt dan de zorg haar zo delicaat en sfeerrijk mogelijk uit te voeren, opdat de luisteraar er het volledige rende ment van geniet en er het plezier aan be leeft dat de componist blijkbaar zelf bij het concipiëren ondervond. Het ging er, technisch gezien, al aardig naar toe, maar de warme musiceervreugde, die loskomt van het notenbeeld, kon ik er nog niet bij ervaren. Daarna kwam Henryk Szeryng tezamen met het orkest wedijveren om de „Sympho- nie Espagnole" van Lalo op haar effectieve waarde te toetsen. Deze kwam op virtuose wijze tot gelding in het tweede deel, waar de Spaanse karakteristiek hoogtij viert, maar meer nog in de briljante en zeer pit toreske finale, waaraan de solist een bui tengewone stuwing gaf en waarin hij met bravour zijn violistisch meesterschap toonde. Henryk Szeryng legde daarbij het orkest het vuur dicht aan de schenen. Het resultaat was met dat al een virtuoos fes tijn en een manifestatie van romantische bezieling, die niet naliet een storm van toejuichingen te ontketenen. Nadrukkelijk betrok de solist ook de dirigent en het or kest in de hulde van het publiek. Henryk Szeryng behoort tot de meesterviolisten van PRINSES BEATRIX' ARTISTIEKE AANLEG VAN TWEE KANTEN Uit een publikatie van de heer A. R. Kleyn in „Gens Nostra", het maandblad van de Nederlandse Genealogische Ver eniging, blijkt dat Prinses Beatrix haar artistieke aanleg niet alleen heeft van moederszijde (Prinses Wilhelmina, de grootmoeder en prinses Wilhelmina van Pruisen, de eerste vrouw van Koning Wil lem I). Het blad heeft namelijk in zijn laat ste aflevering een stamboom opgenomen van de Spaanse schilder Velasquez. Deze stamboom eindigt bij de ouders van Prins Bernhard, zodat Prinses Beatrix dus vol- gense de genealogen van vaderskant van de beroemde Spaanse meester afstamt. deze tijd dat is de overtuigende indruk van zijn herschepping. Na de pauze volgde de vierde Symfonie van Dvorsjak, die eigenlijk de achtste is van de Tsjechische meester. De numme ring dezer werken geschiedde namelijk naar rangorde der uitgave. Men noemt deze Vierde ook wel de Engelse, omdat Dvor sjak haar voor het eerstfin 1890) dirigeerde te Londen en zij oorspronkelijk in Enge land werd gepubliceerd. Maar wat kennen wij van Dvorsjaks symfonieën buiten de zeer populaire vijfde (of negende) „Uit de Nieuwe Wereld" eigenlijk? Het was dan ook belangwekkend met deze voorlaatste van het negental kennis te maken. De er varingen van deze confrontatie komen cri- tisch gezien hierop neer, dat Dvorsjak bij het componeren van dit werk blijkbaar met zichzelf voortdurend in strijd geweest is om de constructieve betekenis van de symfonische vormen dienstbaar te maken aan zijn zin voor het schilderachtige en zijn door de folklore van zijn land be vruchte inspiratie. Dit materiaal dient zich zo overvloedig en bovendien zo beminnelijk aan, dat men eer aan een symfonisch gedicht of aan een rapsodisch werk gaat denken dan aan een symfonie, waarvan de waarde schuilt in het verwerken van meestal beknopte gege vens. In deze „vierde" zijn de doorwerkin gen niet zeer belangrijk, soms vrij primi tief. Maar wat geeft het over vorm en in houd te piekeren, wanneer men een mu ziek te horen krijgt, die een eerlijk gemoed en warmhartige menselijkheid verraadt en die bovendien op haar manier ook ver rassende structuren bezigt, zoals bijvoor beeld het cyclisch te pas brengen van een plechtig koraalthema. Soms heeft Dvorsjak in dit werk een vrij naïeve toon aangesla gen en ik kan mij begrijpen dat een musi coloog het trio van het scherzodeel eens be titeld heeft als „een melodie met kinder ogen". En dan is er voortdurend het beko rende element van de orkestratie, die als toonbeeld van romantiek meesterlijk mag heten en een persoonlijke kleurgeving niet ontbeert. Jan Out heeft met de vertolking van dit werk van Dvorsjak zijn kracht als dirigent ten volle getoond. Het orkest was hem een willig apparaat, dat correct en meelevend op zijn wenken en suggesties reageerde. Jos. de Klerk (ADVERTENTIE) t $0 °0°e°Vo% topprestatie Spierstijfheid Philips „Infraphil" PHILIPS „Infraphil" bij de sport: grotere prestaties, sneller fitl Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij spierreuma- tiek, spit, verstuikin gen, verwondingen, steenpuisten, verkoud heid, winterhanden en wintervoeten. pc Door de dikke laag zeegroen Melamine Formalde- hyde, waaronder het verkeer raasde, drong het sterke licht der tunnellampen omhoog naar buiten en scheen van onderop tegen de muren der bouwsels. De wande laars werden met een onwezenlijke lichtnevel omgeven, als zij over de straat liepen. De sfeer van Life City was nu pas recht die van een droomstad Overal repten de mensen zich naar de ingangen der wenteltrappen, die toegang gaven tot de ondergrondse bushaltes, of zij kwamen omhoog uit de grond, waar zij hun auto's en bussen hadden verlaten. Zii kenmerkten zich door een rustige, zekere gang, zonder gejaagdheid of nervositeit. Doch sommige van hen keken instinctmatig naar alle kanten, alvorens de straat over te steken. Anderen, blijkbaar reeds beter gewend aan deze van verkeersgevaren bevrijde stad, wandelden rustig midden op straat en bewogen zich met gezapigheid, die men meestal nog slechts bij de bewoners van het eenzame platteland kan constateren. Wij lieten de kleine Susan, wier vader in Life City werkzaam is op het bureau van de stichting „Life City" en met haar des avonds naar zijn woning in Bronx zou terugrijden, achter onder de hoede van Watkins en wan delden urenlang door de droomstad: dokter Malloway, Galotti en ik. Life City is in alle opzichten een moderne stad, al is haar vorm van de verkeersoplossing, die men hier heeft toegepast, natuurlijk afwijkend van die welke men bij andere nieuwe steden aantreft. Het reeds tevoren be staande plaatsje Pemmican is nog slechts een vierkante kilometer groot. De rest is afgebroken waarmee niets verloren is gegaan in folkloristisch of cultureel opzicht. Want Pemmican was een van die haastig gebouwde, uit lelijke houten onderkomens en primitieve beton woningen bestaande woonplaatsen, die men helaas nog zovele in ons land aantreft. Wat men bewaard heeft is het kerk gebouw, een der weinige architectonisch verantwoorde bouwwerken van het oude Pemmican, met daaromheen een uitgestrekt park, met de aanleg waarvan het bestuur van Pemmican was begonnen voordat de plannen van „Life City" geboren werden. Zo heeft de stad een hart van groen behouden, met in het midden daarvan het rustige, bekoorlijkste plekje ter wereld: een wit, sierlijk gebouwd kerkje, dat op een lage heuvel ligt en waarvan de klein klokketoren boven de jonge bomen uitsteekt. Het merkwaardige is, dat deze klokketoren een wellui dende bronzen stem heeft, die zich op bepaalde uren over de ganse stad doet horen. Het is de klok „Susan", die door de inwoners van Life City aan het stadsbestuur is aangeboden op de dag, dat Susan Richardson, gezeten in haar invalidenwagentje, het lint doorknipte bij de ingang van de Noordelijke verkeerstunnel, waarmee de stad werd opengesteld. Na onze wandeling langs de helverlichte winkel- etalages, de hoge kantoor- en fabrieksgebouwen en de flatcomplexen liepen wij de heuvel op naar het kerkje, door een kronkelende laan tussen heesters, gazons en bomen. Op het voorplein van de kerk hielden wij een ogenblik stil. Van daaruit konden wij een gedeelte van de stad overzien, omdat dit in het centrum gelegen deel der bebouwing met opzet laaggehouden is. Uit dit mid delpunt strekten zich de straten uit in de vorm van een stralenkrans, waarvan de uiteinden zich verloren tussen de hoge bouwwerken in de verte. Het was een stralen krans van wazig groen licht, dat van onderop de muren en mensen bescheen en het leek alsof de ganse aarde een lichtende edelsteen was geworden. Boven onze hoofden klonk de brommende, vibrerende stem van de klok „Susan", die het uur van negenen aan kondigde. Verder was het stil of neen: een ijl, muzi kaal geluid drong tot on.s door, een constant trillen van hoge, welluidende tonen. Ik vroeg dokter Malloway wat het was. „De stem van Life City"," zei hij zacht. „Nergens op de wereld heeft nog ooit een stad van louter mensen haar geluid kunnen doen horen in de avondstilte. Altijd en overal zijn de menselijke stemmen en de menselijke voetstappen overdonderd door het rauwe geluid van den derende treinen, gierende en claxonnerende auto's, ra zende motoren en schurende, gillende banden. Hier is de mens de enige, die geluid maakt. Zijn opgewekte stem, zijn voetstap, zijn beweging door de veilige, rustige stra ten wordt duizendmaal versterkt, omdat hij met duizen den anderen in deze stad leeft. Wii hebben niet alleen het doodsgevaar op straat, doch ook het zenuwslopende lawaai overwonnen en geketend. In Life City zal een mensentype ontstaan, dat weer na eeuwen zal hebben ontdekt welk een weelde de stilte en de veiligheid te zamen voor hem kunnen zijn. Ik vrees enkel.en hij glimlachte „dat de inwoner van Life City lang zamerhand ongeschikt zal worden om elders te leven en te wonen. Hij zal onvoorzichtig en gevoelig zijn, zodat hij het verkeersgevaar en het verkeersgeluid van andere steden niet meer zal kunnen verdragen. U hebt straks een waar woord gesproken, meneer London. We moeten de gehele wereld tot een groot Life City maken Wij gingen in het kerkje. De eikenhouten banken ston den glimmend in de schemer. Wij knielden neer en waren geruime tijd met onze eigen gedachten bezig. Geen ge luid stoorde ons. Ik kreeg daar, op die plaats van vrede en verheven heid des geestes, een aantal denkbeelden die mij nu, ter wijl ik dit neerschrijf, nog een zekere onrust bezorgen. Ik had Life City gzien. Hier hadden een paar doortas tende, bezielde mannen en poging gedaan om een der vele dwaalwegen onzer moderne samenleving te blok keren en de mensheid terug te leiden tot de synthese tussen techniek en ethiek, tussen kennis en waarde- erkenning des levens. Hun eerste stap was geslaagd, zij hadden de wereld wakker geschud en mochten rekenen op bezinning. Doch hoevele van die dwaalwegen zijn er niet overgebleven? In hoeveel opzichten heeft de mens heid niet het verband tussen levensvreugde en techni sche ontwikkelingen uit het oog verloren en stormt zij niet met blinde snelheid naar de vernietiging van haar eigen restje geluk? Is Life City eigenlijk niet veel méér dan een poging tot oplossing van verkeersgevaarlijke problemen is zij niet een teken aan de wand, dat onmiskenbaar wijst op wat zovele grote geesten reeds tevergeefs in dikke boeken waarschuwend neerschreven? Dat wij, moderne mensen, met onze wetenschap en technische kennis, met onze ontzaglijke vermogens en prestaties, onszelf voorbij gestreefd zijn? Dat wij de ene helft van ons menszijn, het materiële deel, ongebreideld op hol hebben gejaagd en de andere helft, ons naar vredig geluk snakkende spi rituele wezen verloren in een wilde, koude chaos heb ben achtergelaten? Wij veroorzaken zeeën van leed, oceanen vaii ongeluk, wervelstormen van angst in onze pogingen, de wereld gelukkiger te maken. Waarom? Zijn ons die goede gaven van techniek en wetenschap niet gegeven tot ons waar achtige geluk? (Wordt vervolgd). Prinses Beatrix beschermvrouwe. Tij dens een algemene vergadering van de Ko ninklijke Nederlandse Federatie van Lan delijke Rijverenigin.gen, die op donderdag 21 februari in Utrecht zal worden gehouden, zal prinses Beatrix worden geïnstalleerd als be schermvrouwe dezer federatie. Veilig Verkeer. Het Verbond voor Veilig Verkeer bestond op 17 februari 25 jaar. Het is nu een landelijke organisatie met ruim 500 afdelingen en consuls. Het leden tal heeft de 60.000 overschreden. Paarden. Het plan van Van Gend en Loos de paarden af te schaffen, gaat de be volking van de stad Groningen nogal ter harte. Een comité, waarin onder anderen de burgemeester de heer J. Tuin. en de direc teur van V.V.V., de heer H. Bratoer, zitting hebben, wil het proberen de paarden voor de stad Groningen te behouden. Veertien dagen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een 44-jarige tandarts uit Utrecht, die in de nacht van 19 op 20 sep tember dronken achter het stuur van zijn auto had gezeten, veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en een jaar intrek king van zijn rijbewijs. De tandarts was naar een reünie geweest en had flink geborreld. Dief. Anderhalf jaar gevangenisstraf is geëist tegen een 56-jarige kantoorbedden- de uit de hoofdstad, die acht diefstallen had gepleegd. De man die reeds negen keer ver oordeeld is, placht winkels binnen te gaan en er naar een adres te vragen. Kon men hem geen uitsluitsel geven, dan vroeg hij de telefoongids ter inzage. In de meeste ge vallen werd hem dit toegestaan. Meestal werd hij alleen in een kantoortje gelaten. Hij stal dan portefeuilles uit kledingstuk ken, die in de kantoortjes hingen. Een 67- jarige Amsterdammer kwam getuigen, dat hem op deze mander al zijn geld, 1700. was ontstolen. Oneerlijke penningmeester. Wegens valsheid in geschrifte is de vroegere pen ningmeester van de V.V.V. te Egroond aan Zee, A. van der S., door de Alkmaarse recht bank veroordeeld tot tien maanden gevan genisstraf met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk miet een proeftijd van drié jaar. Van de hem ten laste gelegde verduis tering van 5000 werd Van der S. vrijge sproken. „Het atoom". Op de tentoonstelling „Het Atoom" zal ate interessant detail de historische werktafel van prof. dr. Otto Hohn te zien zijn, waarop in 1938 door deze ge leerde, die in 1944 de Nobelprijs voor chemie verwierf, met primitieve middelen en een voudige toestellen de splitsing van uranium en thorium ontdekt werd. Voorts zal er een maquette te zien zijn van de elektrische cen trale van St. Mallat (Bretagne) waarvan de grote bijzonderheid is, dat energie vrijkomt door gebruikmaking van het grote verschil tussen eb en vloed daar ter plaatse. Etherpiraten. De officier van Justitie bij de Almelose rechtbank heeft de maxi mumstraf, zes maanden gevangenisstraf, ge- eist tegen een 33-jarige bakkersgezel uit Losser en diens 36-jarige broer wegens het exploiteren van 'n clandestiene radiozender. Zaterdag 23 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie geeft onder regie van Paul Steenbergen een voorstelling van „Een maan voor de misdieelden" van Eugene O'Neill met onder meer Myra Wards Max Crodset en de regisseur. De decors werden ontworpen door Hep van Delft. Zondag 24 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie geeft onder regie van Cees Laseur een voorstelling van Shake speare's „Driekoningenav nd" (Twelfth night). Medewerkenden zijn onder meer Elisabeth Andersen, Ida Wasserman, Albert van Dalsum en Coen Flink. De ter illustratie dienende muziek werd gecomponeerd door Jurriaan Andriessen. De decors werden ont worpen door Harry Wich. WOENSDAG 20 FEBRUARI Minerva: Nederlandse Jeugdgemeenschap met „Lili", alle leeft., 8.15 uur. Frans Hals: „Voor jou heb ik gezondigd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Snows of Kilimanjaro", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Aanranding", 18 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „De dochter van de ambassadeur", alle leeft., 7 en 9.15 u. Rem brandt: „De vrouw, die liefde begeerde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De ma chinist", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De weg door de hel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: Jubileumconcert Postaal Mannenkoor Haarlem. Medewerkenden: Herman Schey, bas-bariton en het N.Ph.O. o.l.v. Marinus Adam, 8 uur. Cultura: Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Psychom.- en helderziende experimenten, 8 uur. Coorn- hertlyceum: L. Postma geeft voor Volksuni versiteit boetseercursus, 8 uur. Frans Hals museum: Prof. dr. F. van Thienen spreekt voor Volksuniversiteit over „ITet costuum in de 18e en de 19e eeuw", 8 uur. Brinkmann: Prof. J. J. Fahrenfoirt spreekt voor Humanis tisch Verbond over „Moraal van volken op verschillende trappen van beschaving", 8 u. DONDERDAG 21 FEBRUARI Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „Voor jou heb ik gezondigd", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De dochter van de ambassa deur", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De vrouw, die liefde begeerde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De ma chinist", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De weg door de hel", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Aanranding", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Snows of Kilimanjaro". 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: Jubileumconcert Postaal mannenkoor, 8 uur. Zuiderkapel: J. Klein Haneveld, 8 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6