Publiek keurt de IRA-acties af, maar „sympathiseert met de gehangene" Zo denkt Londen zich de mode voor de lente Westduitse minister zinspeelt op een neutraal Duitsland Litteken onder beschadigd linkeroog? maar dat is Joe MacChrystle! Strauss wijst op de voordelen van een sterke positie tussen twee partijen WOENSDAG 20 FEBRUARI 1957 Het Suezkanaal Engeland stelt de UNO interim-regeling voor Particulier initiatief wordt aangemoedigd in Polen RoomS'katholieke steun voor Gomoelka Lijdelijk verzet in Hongarije IERSE TERRORISTEN KW AMEN OP THEEVISITE Heringa Wuthrich Succes voor Cora Canne Meyer in Lissabon BLIKSEMAFLEIDERS Sukarno's „conceptie" ontmoet tegenkanting Meedoen van communisten stoot diverse partijen Bluf Surrogaat Ontploffing bij optreden van Louis Armstrong Nestor der Nederlandse journalisten overleden Scheiding van Egyptische en Iraakse belangen BONN-WASHINGTON (Reuter-AFP) De Westduitse minister van Defensie, Franz Joseph Strauss, zegt in een artikel in het rechtse blad „Christlich Soziale Korres- pondenz", dat het heel goed mogelijk is dat een herenigd Duitsland neutraal zal zijn en geen deel zal uitmaken van een westelijk militair verbond. Hij verklaart dat de partijen die deel uitmaken van de regeringscoalitie niet van mening zijn dat een herenigd Duitsland automatisch lid van de NAVO moet zijn. Volgens Strauss is het mogelijk dat, als er eenmaal een herenigd Duitsland is, de „harde politieke feiten.... een beslissing naar Oostenrijks model zullen vereisen". Onderhandelingen moeten tot een dergelijke vrijheid van be slissing leiden, aldus Strauss. West-Duits- land moet naar zijn mening daarom trach ten zoveel macht op internationaal gebied te krijgen dat het onmisbaar wordt voor zijn westelijke vrienden en zoveel eerbied van een mogelijke tegenstander afdwingt, dat beide partijen het als bondgenoot bij onderhandelingen willen. Ollenhauer Erich Ollenhauer, de leider van de Westduitse socialistische partij, heeft op een persconferentie, aan het einde van zijn bezoek van vijf dagen aan Washington, verklaard, dat een socialistische regering in de bondsrepubliek geen onderhandelin gen over de hereniging van Duitsland met de Sovjet-Unie zal beginnen, voordat zij hierover met de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankriik tot overeenstem ming is gekomen. Hij zei met minister Dulles van gedachten te hebben gewisseld over zijn voorstel voor een herenigd Duitsland binnen een Europees veiligheids stelsel. Ollenhauer zei niet te verwachten, dat zijn voorstel meteen zou worden aan vaard, maar hij denkt dat zijn suggesties ernstig zullen worden overwogen. Dulles en hij zijn het eens over de noodzaak van een gemeenschappelijke markt en een kernenergiegemeenschap in West-Europa. Op de vraag, of de bondsrepubliek uit de NAVO zou treden, als de socialisten bij de verkiezingen in september de overwinning zouden behalen, verklaarde Ollenhauer dat dit niet de eerste stap zou zijn. Zijn partij wenst dat de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk met de Sov jet-Unie gaan onderhandelen over een ge- NEW YORK/LONDEN (UP/Reuter/AFF) De Verenigde Staten, Engeland, Frank rijk en Noorwegen hebben aan de secre taris-generaal van de UNO, Dag Hammars- kjoeld, een memorandum aangeboden, dat een interim-regeling voorstelt voor het ge bruik maken van het Suez-kanaal hangen de een uiteindelijke overeenkomst. Een Engelse woordvoerder heeft meegedeeld, dat de delegaties van de vier landen „een gedachten-wisseling" hebben gehouden met Hammarskjoeld over het voorstel. Volgens de woordvoerder is het initiatief van Engeland uitgegaan. Aan Hammars kjoeld is verzocht het plan te bespreken met de Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Mahmoed Fawzi, die op het ogenblik te New York verblijft. President Nasser heeft tegenover het Britse parlementslid Cyril Banks, die on langs een bezoek aap Egypte bracht, ver klaard, dat als de Israëlische troepen het Egyptische gebied niet ontruimen, Egypte de keus zal hebben uit twee mogelijk heden: verbod van alle scheepvaart door het Suezkanaal of hervatting van de vijan delijkheden met Israel. Banks heeft dit meegedeeld aan een correspondent van de Londense „Daily Express" in .Beiroet. De chef van de afdeling op het hoofd kwartier der UNO, waar de plannen voor de bergingswerkzaamheden in het Suez kanaal zijn uitgewerkt, vertrekt vandaag naar Cairo. Op last van Hammarskjoeld zal deze functionaris, kolonel Alfred G Katzin, die de titel van vice-ondersecre- taris draagt, zich naar Cairo begeven, waar hij vermoedelijk twee weken zal blijven Wat kolonel Katzin daar gaat doen, heeft volgen UP nog geen officiële aanduiding gekregen. In ieder geval wilde men niet bevestigen, dat hij erheen gezonden wordt, omdat men zich in New York ongerust maakt over de vertraging in de opruiming der laatste obstakels. De officiële aankondiging van het hoofd kwartier der UNO is uitermate diploma tiek, voorzichtig en onduidelijk geformu leerd. meenschappelijk veiligheidsstelsel in Europa, waaraan een herenigd Duitsland met volledige rechten kan deelnemen. Ol lenhauer zei niet te geloven in de vor ming van een herenigd Duitsland, als dit een „militair vacuum" zou betekenen. Meany De voorzitter van het Amerikaanse vak verbond A.F.L.-C.I.O., Meany, heeft Ollen hauer meegedeeld, dat de Amerikaanse vakbeweging tegen neutraliteit van Duits land is. Het verbond is ook tegen 't denk beeld van een vreedzaam naast elkaar be staan tussen de communistische dictaturen en de democratieën. (Van onze correspondent tn Wenen) Polen die uit staatsdienst zijn ontslagen, mogen een bedrijfje openen. Zij krijgen daarvoor van de regering een krediet van ten hoogste 20.000 zloty voor de aankoop van machines, installaties en gereedschap. Het geleende bedrag moet binnen drie jaar worden afgelost, maar in bijzondere gevallen kan deze termijn tot vijf jaar worden verlengd. In het district Oppeln zullen de ont eigende kloostergebouwen en landerijen worden teruggegeven aan de zusters, die verlof hebben gekregen terug te keren. De pers ondersteunt deze actie en spreekt er haar ontevredenheid over uit dat de zus ters soms een gedeelte van hun vroegere bezittingen hebben teruggekregen. In vele gevallen waren de kloosters door commu nistische organisaties in gebruik genomen. Alarm De rooms-katholieke journalist Stefan Kisielewski, die tot lid van 't Poolse parle ment is gekozen, heeft in het weekblad „Nowe Synaly" uiteen gezet, Waarom hij het communistische regime onder de hui dige omstandigheden steunt. Hij zegt dat zijn houding voornamelijk wordt bepaald door zijn vertrouwen in partijsecretaris Gomoelka. Hij beschouwt de huidige toe stand als een eerste stap om tot het meer- partijenstelsel te komen. Deze verklaring heeft de communisten gealarmeerd, omdat daaruit duidelijk blijkt dat de meerderheid van het Poolse volk het communistische bewind van voor bijgaande aard beschouwt. De partijpers wijst op het dreigende gevaar „van de actuele macht". Het ligt niet in het belang van de „Arbeidersklasse van deze macht afstand te doen". (Van onze correspondent in Wenen Het putliek in Boedapest, tot de tram conducteur toe, gebruikt de vroegere straatnamen uit de tijd van voor het com munistische regime. De Lajos Tolnai- straat heet in de volksmond weer Conti- straat, op het Moskou -plein roept de con ducteur ..Kalmanplein", de Vorosjilov- straat is Stefanie-straat en de Tolboechin- ring wordt Douanekantoor-ring genoemd. De regering ziet hierin sporen van de anti revolutionaire stroming die de verwar ring nog groter wil maken. Ook de boeren b' -'ven zich verzetten. „Zij luisteren liever naar geruchten dan naar zakelijke verklaringen", zo zegt het partijblad „Nepszabadsag". Zij betalen geen belastingen, omdat zij de regering van Kadar niet erkennen. Volgens de waarnemende minister van Financiën be draagt de achterst .llige belastingschuld van de boeren 800 miljoen forint en dat ondanks de beloften van de regering, dat zij de boeren mild zal behandelen. Daar de regering alle moeite doet de gunst an de Sovjet-Unie te herwinnen en al begonnen is met het herstel van de ver nielde Russische gedenktekenen, zal ook de Russische ster spoedig op de Hongaarse uniformen terugkomen. In „Magyar Ifjoesag" stond de volgen de ingezonden brief van een onderwijzeres: Wanneer ik de leraarskamer binnenkom, zwijgen alle andere onderwijzers onmid dellijk. Ik weet waarom zij zich van mij afwenden, zij hebben gehoord dat ik lid van de partij ben geworden. Ik ben de enige communistische onderwijzeres op deze school. Pietje is een vai. de beste leer lingen van mijn klas. Dezer dagen stond zijn naam op het bord geschreven met daaronder het woord „Heiden". Pietje was de enige, die zich niet voor het godsdienst onderwijs had opgegeven" ADVERTENTIE Haarlem Galavoorstelling voor de Britse koningin Lissabon, (U.P.) De Nederlandse so praan Cora Canne Meyer heeft dinsdag avond voor Koningin Elizabeth van Enge land gezongen en een groot succes geboekt. De 27-jarige zangeres zong de rol van Vol- pino in Haydn's zelden gespeelde „De Apotheker" tijdens een galavoorstelling ter ere van de Britse vorstin, die een bezoek brengt aan Portugal. „Het was een grote eer om gekozen te worden voor hare ma jesteit te zingen", zei de zangeres na af loop. „Het was net een première, dezelfde opwinding, maar alles ging heel goed", voegde zij eraan toe. Cora Canne Meyer zong voor het eerst voor de Britse vorstin tijdens het muziek festival van Glyndebourne verleden zomer, in „Figaro". Zij zong toen de rol van Che- rubino. De koningin was vergezeld van de Portugese president Craveiro Lopez, pre mier Oliveira 'Salazar en haar echtgenoot de Hertog van Edinburg. Dit is het materiaal: een sub machinegeweer, Molotov-cocktails, munitie, in Noord-lerland achter gelaten door IRA-raiders, toen zij moesten vluchten. Wat de. zangeres het meest trof tijdens de voorstelling was, dat het publiek wachtten tot de koningin zou applaudise- ren, Maar zij kreeg dan ook een hartelijk applaus. Voor de voorstelling, zo vertelde zij, had zij een auto-tocht gemaakt naar de nabijgelegen steden Estoril, Sintra en Cascais. Vandaag kijkt zij nog wat rond in Portugal. Zij keert donderdag naar Nederland terug. (Van onze reisredacteur) DUBLIN, februari. Van de twee mannen die mijn hotelkamer in Dublin binnentraden, was de eene een jonge fat, die keek als de priester van een hoogst modieuze sekte. Hij zei plechtig „Goedendag", sloeg een asje van zijn revers en wierp zich vervolgens ruggelings op mijn bed. In die merkwaardige positie zei hij eerst: „Ik ben zeer vermoeiden bleef toen een half uur zonder ophouden doorpraten over de doelstellingen van de „vrijheidsstrijd in Ulster". Een vreemde jongeman, maar vreemder nog was zijn metgezel, een lange, losjes geklede, kerel, met zwart haar, iets te laag ingeplant, die zich met de gemakkelijke gereedheid van een tijger in een fauteuil neerliet. Hij vroeg nadrukkelijk een asbak en wierp toen even nadrukkelijk zijn as op de grond, een krachtige gewoonte die hij gedurende het gehele gesprek zou aanhouden. Maar het opvallendste aan hem waren zijn kille grijze ogen. Er liep een bleekrood litteken onder het linker, dat blijkbaar beschadigd was, want het draaide trager dan het rechteroog, zodat hij soms scheel keek en soms niet. Deze man, die achter dochtig mijn paspoort met mijn perskaart zal te vergelijken, om te zien of ik soms een Britse geheime agent was, had zijn naam verzwegen. Nodeloos, want dat trage linkeroog is het hoofdbestanddeel van het signalement van Joe MacCrystle, souvenir van een raid met zijn eigen groep van Ierse terroristen, die militaire en politieposten in Ulster opblazen en als het zo uitkomt een politieman van de Boyal Ulster Constabulary in zijn rug schieten, terwille van het heilig doel van een verenigd Ierland. deed van de student O'Boyle, die in Bel fast op een gemaskerd studentenfeest ver scheen met een zwart ding op zijn rug, waar „atoombom" op stond. Een grapje? Nee, het was een echte landmijn en hij was er bij die gelegenheid bijna in ge slaagd het ding in het Noordierse parle mentsgebouw te plaatsen. De regering heeft gepoogd de terroristen aan te pakken, maar zij moest een rechter overplaatsen die in beslag genomen wa pens aan de verdachten teruggaf. En nu is zij ten val gebracht door Sean MacBride, oud-minister, maar ook oud-stafchef van de IRA, die na de tweede wereldoorlog de IRA in staat stelde zich te reorganiseren en zelfs in het openbaar gewapend te exerceren. En in talloze gemeenteraden Omdat de leiders van de „Ierse Republi keinse Armee", de grootste van de drie overigens met elkaar concurrerende terreurorganisaties, zo langzamerhand al len in Dublins Mountjoy-gevangenis straf fen van een paar maanden uitzitten, kon ik IRA-opperbevelhebber Tomas MacCur- tain, zoon van een door de Britten om hals gebrachte burgemeester van Cork, niet ont moeten en moest ik genoegen nemen met deze vreemde thee-visite. De ijzerharde Joe. een wasechte ras-terrorist, wars van iedere politiek, omdat die het genot van het knallen kan verstoren en zijn politieke raadsman, een weke kwasi-intellectueel, die, terwijl hij met zijn schoenen op mijn sprei lag, een verhandeling hield over de mystiek van de nieuwe Ierse vrijheids strijd, die talloze .jongeren een nieuw doel in het leven heeft gegeven. Of een nieuw doei in het doden, want Joe maakte het duidelijk dat het slechts toeval is dat er pas vier doden bij de huidige campagne zjjn gevallen, dat dit niet zo zou blijven en dat er voorts net zo lang aanvallen op politieposten, kazernes, bruggen en tele foonlijnen zouden worden gedaan, net zo lang terreur zou worden gezaaid, tot ieder normaal bestuur in Ulster onmogelijk zou zijn geworden. Gezien het handjevol, gebrekkig ge organiseerde, acties, dat tot nu toe is uit gevoerd, behoeft deze verklaring voorals nog geen paniek te wekken. Joe's aan vankelijk geponeerde stelling, dat de rooms- katholieken in Ulster in opstand zouden zijn gekomen tegen de Britse onderdruk king, hield trouwens ook niet lang stand. Hij gaf tenslotte wel toe, dat de huidige campagne bestaat uit raids van kleine groepjes, afkomstig uit de Ierse republiek, af en toe gesteund door IRA-leden uit Ulster zelf. Wie zijn deze terroristen en hun sup porters? Mijn bezoekers waren net de uiterste polen. Aan de ene kant dweep zieke, verbitterde of ambitieuze nationalis ten, aan de andere kant de harde vak terroristen. Daartussen ligt een heel gam ma van oudere, mislukte politici, fatsoen lijke jongens, verbitterd door het verlies van een vader in de echte Ierse vrijheids strijd en op avontuur belusten. Zij zijn produkten van een te lang volgehouden verzetsgeest en een zwaar verouderde reli gieus-nationalistische mystiek, van geërfde anti-Britse bitterheid en zware frustratie. In de illegale organisaties met hun geheime discipline, de IRA, MacCrystle's groep of Saor Uladh (de helden van Ulster) van Liam Kelly, nota bene lid van de Ierse Senaat, vinden zij het gevoel van „wij horen erbij". De jongens van om en bij de twintig jaar, die het harde werk moeten doen, hebben de obstinate moed, die past bij het traditionele beeld van de „wild, fighting Irish". Niet alleen als zij wegens „mis drijven tegen de staat" voor de recht banken in de republiek van één tot zes maanden krijgen, maar ook wanneer de rechter in Ulster hen voor vijftien jaar of langer de cel instuurt, weigeren zij Engels te spreken, zeggen slechts in „Gae lic" (de Ierse, Keltische taal) dat zij de rechtbank niet erkennen. Maar één ding missen zij, het elan in grote stijl, waarmee de bloem van het Ierse volk, de werkelijke Ierse vrijheids strijd tegen de Britten uitvocht. Het hui dige doel is slechts een armzalig surrogaat, de leiders zijn burgerlijke fanatici, er is geen intellectueel onder te bekennen. Toch kunnen zij op een zekere steun rekenen. De gelden voor hun actie, komen goed deels uit de Verenigde Staten, waar de clan Na Gael (kinderen van Ierland) een organisatie van Iers-Amerikanen, de twin tig gulden winst op ieder ticket boekje van de Ierse sweepstake aan de IRA heet af te dragen. De Ierse bisschoppen veroor deelden de terreur in scherpe bewoordin gen, maar (was het toeval?) ze deden dat niet op een episcopale bijeenkomst. „Dat betekent", zo zei de leider van Saor Uladh tegen mij, „dat het een doodzonde zou zijn deze verklaring zonder ampel gewetens onderzoek te negeren. Maar, na ampel ge- wetensonderzoek.Hoe het zij, vele lagere geestelijken steunen de IRA heime lijk, er wordt in vele kerken gecollecteerd. De politieke arm van de IRA, Sinn Fein (Wij zelf), het mager overblijfsel van de oude organisatie van Griffith en De Valera, maakt geen geheim van haar steun. Ik woonde een verkiezingsbijeenkomst van Sinn Fein in Dublin bij. Het regende flink: dikke druppels uit de hemel, nationalis tische „blah-blah" uit de luidsprekers en shillings in de collectebus.ies, die door lieve Ierse meisjes werden rondgedragen: „Voor de jongens. „Na zoveel eeuwen illegaliteit is onze sym pathie altijd bij de gehangene", zei een Ierse vriend van mij. En zijn ogen begon nen te glinsteren, toen hij mij het verhaal KNOXVILLE (UP) Vlakbij een ge bouw in Knoxville in de Amerikaanse staat Tennessee, waar dinsdagavond de Amerikaanse jazz-trompetist Louis Arm strong optrad, had een dynamietontplof- fing plaats. Armstrong speelde voor een publiek van ongeveer tweeduizend blan ken en ruim duizend negers. Er werd nie mand gewond. Aangenomen wordt, dat deze ontploffing slechts was bedoeld om het gemengde publiek vrees aan te jagen. zijn sympathiebetuigingen met de „vrij heidsstrijders" aangenomen. Het staat vast, dat de meeste Ieren beredeneerd de over tuiging hebben, dat de huidige terreur acties verkeerd zijn. Maar velen willen niet voor verrader van de nationale zaak worden uitgekreten en voelen bovendien een heimelijk kriebeltje van meegevoel. Te Amsterdam is dinsdagavond op ruim 86-jarige leeftijd plotseling overleden de journalist Louis Schotting. De heer Schotting, de nestor van de Ne derlandse journalisten, was eerst in Rot terdam werkzaam in de journalistiek. Na Kamerverslaggever voor het in de Maas stad verschijnende „Volksdagblad" geweest te zijn, werkte hij in Amsterdam bij „Het Volk", „De Telegraaf", het persbureau Vaz Dias en daarna bij het „Algemeen Han delsblad", waar hij tot juli 1941 werkzaam was. Na de bevrijding nam hij de pen weer ter hand. Tot aan zijn dood heeft hij jour nalistiek werk verricht. „Oom Louis", zoals velen- in en buiten de journalistiek hem kenden, is 38 jaar raadsverslaggever in Amsterdam geweest. Hij was erelid van de Nederlandse Journa listenkring en van „De Amsterdamse Pers". Dit is het resultaat: de beschadigde gevel van de politiepost in Lisnaskca na een bomaanslag. BAGDAD (AFP) Een woordvöerder van het Iraakse ministerie van Buitenland se Zaken heeft aangekondigd, dat de be langen van Iraakse ingezetenen, in zes andere landen, waar ze tot nu toe door de Egyptische diplomatieke vertegenwoordi gingen worden behartigd voortaan door andere landen zullen worden behartigd. In Nederland, Denemarken, Zweden en Finland zullen de ambassades van Pakistan zich hiermede belasten. In Zwitserland en Griekenland zal Libanon het doen. Voor de vertegenwoordiging in Rusland waar ook Egypte voor Irak optreedt, is nog geen wij ziging bekendgemaakt. „De maatregel is genomen", aldus de woordvoerder, „om de Egyptische diplo matieke missies te ontlasten van de toege nomen hoeveelheid werk, veroorzaakt door de ontwikkeling van de Iraakse belangen in het buitenland." De Iraakse minister van Buitenlandse Zaken, Boerhanoeddin Bashajan, heeft de Syrische legatie te Bagdad een protest nota doen toekomen tegen de recente Sy rische nota, waarin Irak werd beschuldigd een gewapend complot tegen de Syrische regering te hebben gesmeed. In de nota spreekt de minister ook zijn verwondering uit dat de Syrische regering nog nooit de schuldigen aan de vernieling van de olie- buisleiding heeft kunnen vinden. DJAKARTA (ANP) Ook de kleine is- lamietische partij P.S.I.Ï. heeft zich ge voegd bij de andere religieuze partijen, die gekant zijn tegen deelneming door de communisten in het nieuwe Indonesische kabinet, dat op basis van president Sukar no's „conceptie" zou worden gevormd. De president zal zijn conceptie donderdag avond aanstaande bekendmaken tijdens een plechtigheid in het Merdeka-paleis. Het is nog niet bekend, wie nu voorzitter zal worden van de door Sukarno gewenste nationale raad, nu hij zijn plan om dit zelf te worden, heeft laten varen. De invloedrijke „Keng Po" in Djakarta schreef donderdag, dat de communisten het meest zullen profiteren van de uitvoering van Sukarno's plannen. De islamietische „Abadi" herinnerde aan de vroegere mis lukte pogingen van Sukarno om de com munisten in de huidige coalitie-regering van Ali Sastroamidjojo te doen opnemen, en uitte de waarschuwing dat „deelneming van de communisten in het kabinet de vej~ ligheid van de staat in gevaar zal brengen De socialistische „Pedoman" merkte op, dat de eenheid van het land eveneens in gevaar wordt gebracht door de eis van de communisten tot het nemen van drastische maatregelen tegen de banteng-raad, die in Midden-Sumatra de macht in handen heeft en die enige plaatselijke communistenlei ders heeft laten arresteren. Ook de Londense mode-ontwerpers hebben hun collectie voor de lente gereed. Ze zijn zelfs eerder dan hun Parijse collega's met de onthulling van wat zij aan nieuwe crea ties hebben bedacht. Men ziet hierboven een drietal ont werpen. Links een baljurk van Norman Hartnell, gemaakt van rose satijn en bezet met juwelen en lovertjes. Opval- afkomstig uit de collectie van Digby Morton. lend is de combinatie van de opgezette rozen met het borduurwerk. De foto in het midden laat ons een Ascot- jurk zien met ingewikkelde plooiencombinaties, ook al uit de collectie van Hartnell. Het materiaal bestaat uit wit zijden jersey. Rechts tenslotte aanschouwt men een zwart wit geruite mantel en jurk, gemaakt van organza. Ze zijn V

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7