Eisenhower verzoekt de UNO Israel onder druk te zetten Ewijk s Btr Investeringsbeperking is voor de gemeenten noodlottig Overleg met Nasser sterkt vertrouwen in vrije vaart dtWMULmU HET WEER Contrasten in Nederland Haarlems Dagblad Dr. Drees licht akkoord over de overzeese gebieden toe Na vergeefs overleg Een etappe Britse leger zal met 65.500 man worden ingekrompen Opklaringen Clubpool-combinatie zal proefproces uitlokken Voorzitter Kolfschoten op congres Ned. Gemeenten -v.- - Kerftabak wèl, sigaren niet duurder? Sir Anthony in Auckland Zeven doden in het verkeer en een zwaargewonde Verkeersongelukken 1 DIT JAAR: 143 DODEN I Het woord is aan 71e JAARGANG No 191 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519, Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295°. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie, Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 21 FEBRUARI 1957 IJmuider Courant 4 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 302e JAARGANG No 39 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. HaarL Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT WASHINGTON, (Reuter). - Pre sident Eisenhower heeft woensdag in een radio- en televisietoespraak over het Nabije-Oosten verklaard, dat de UNO druk op Israel moet uitoefenen om dat land tot ontruiming van het gebied van Gaza en het gebied van de Golf van Akaba, zulks in overeen stemming met de UNO-resoluties, te brengen. Zij hebben geen andere keus. De Verenigde Naties mogen niet in gebreke blijven, aldus de president. De president zeide niet te geloven, dat Israels weigering om de UNO-reso luties na te komen genegeerd moet worden, omdat de UNO er niet in ge slaagd is de resoluties uit te voeren, waarin de Sovjet-Unie wegens de onderdrukking van de Hongaarse re solutie veroordeeld werd. Eisenhower zei niet, of de V.S. eventuele sancties van de UNO zullen steunen. Hij verklaarde: „De Verenigde Staten en an dere vrije landen stellen met alle middelen waarover zij beschikken het snode Sovjet optreden in Hongarije aan de kaak. Het zou met recht een droevige dag zijn, als de Verenigde Staten ooit zouden menen, dat zij Israel aan een zelfde soort morele druk moeten blootstellen als op de Sovjet-Unie toegepast wordt." Men heeft geopperd, aldus de president, dat de UNO geen maatregelen tegen Israel dient te nemen, omdat Egypte in het ver leden zélf ook de Palestijnse bestandsover eenkomst en het internationale recht heeft geschonden. Maar „dergelijke schendingen houden geen rechtvaardiging in voor de gewapende aanval van Israel op Egypte". Men dient er volgens de president ook niet van uit te gaan, dat Egypte de Israë lische scheepvaart door het Suezkanaal en de Golf van Akaba zal verhinderen, als de Israëlische troepen uit Egypte teruggetrok ken zijn. Als Egypte na de terugtrekking de bestandsovereenkomst of andere inter nationale verplichtingen zou schenden, ADVERTENTIE BARTEllORISSTR HAARLEM TEL 13439 HERO. B01STR. 48 A DAM TEL. /17162 Waterdichte bromfietskleding (van onze correspondent in Londen De Britse strijdkrachten zullen in de periode 19571958 met 65.500 man worden ingekrompen. De grootste vermindering komt voor rekening van het leger in Europa, met inbegrip van Groot-Brittan- nië zelf, dat zal worden teruggebracht van 340.000 tot 300.000. De totale legersterkte in en buiten Europa zal 443.000 man bedragen, een totale vermindering van 42.000 man. De marine zal met 6500 man worden ge kortwiekt en op 21.500 man worden ge bracht. De luchtmacht zal het met 17.000 man minder moeten stellen, waardoor de totale omvang 240 000 man zal bedragen. Dit zijn de maximumaantallen. Het is mo gelijk dat gedurende dit jaar de strijd krachten nog een verdere aderlating zul len ondergaan. De defensielasten, die in elk geval zul len dalen, kunnen pas worden begroot, wanneer de regering de volgende maand gereed zal komen met de herziening van de militaire politiek. Zoals Thorneycroft, de minister van Financiën, reeds heeft ge zegd, zullen de kosten lager zijn dan de 1500 miljoen pond, die tot nu toe jaarlijks voor de defensie werden uitgegeven. C)OOC^)OOOOOOCXXXOOOOOOOOC-OC< YXXXX> XX XXX"Xxjooocoooooooooc VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuidoost. Vannacht plaatse lijk lichte vorst. Morgenmiddag dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. zou de UNO krachtige maatregelen moe ten nemen. „Israël eist garanties als voorwaarde voor zijn terugtrekking", zo vervolgde Eisenhower, „maar als wij er mee instem men dat de verlangens van een land bevre digd kunnen worden door een gewapende aanval, zetten wij de klok van de interna tionale orde terug." „Wij naderen nu het fatale ogenblik waarop wij moeten erkennen, dat de UNO niet in staat is de vrede in het Nabije Oosten te herstellen, of dat zij met grote kracht de pogingen moet hernieuwen om een Israëlische terugtrekking tot stand te brengen. De toekomst van de UNO en de vrede van het Midden-Oosten staan wellicht op het spel," aldus Eisenhower. Laatste beroep? Waarnemers in Washington geloven, dat de president een laatste beroep op Israel heeft gedaan om sancties te voorkomen. Van de zijde van het Congres kan krachtig verzet verwacht worden tegen economische sancties ten aanzien van Israel, doch in goedingelichte kringen gelooft men, dat de president mogelijk steun zal geven aan morele sancties. Eisenhower zou optimistisch gestemd zijn ten aanzien van de vrjje vaart voor Israëlische schepen door het Suezkanaal en de Golf van Akaba na ontruiming van Egypte door de Israëlische troepen. Dit optimisme zou voortgekomen zijn uit besprekingen die UNO-functionarissen in Cairo met president Nasser gevoerd hebben. De president prees Engeland en Frank rijk voor de terugtrekking van hun troepen en verklaarde, dat de andere landen nu verplicht zijn ervoor te zorgen, dat deze twee landen met betrekking tot hun rech ten ten aanzien van de vaart door het Suezkanaal niet tekort gedaan worden. Voordat president Eisenhower zijn rede begon, bood hij zijn gehoor reeds bij voor baat zijn verontschuldigingen aan voor eventueel hoesten. Hij had kou gevat tij dens zijn vakantie in Thomasville. Eisen hower hoefde echter zijn rede niet te on derbreken om te hoesten of zijn keel te schrapen. De president zag er op het tele visiescherm minder vermoeid uit dan op de foto's, die woensdag na zijn terugkeer uit Thomasville in Washington in de kranten gepubliceerd werden. Hij sprak vanuit zijn kamer in het Witte Huis. Reacties Waarnemers in Londen zien in Eisen howers verklaring een overwinning voor een politiek gebaseerd op beginselen over een opportuniteitspolitiek en een herha ling van de Amerikaanse aanspraak op moreel leiderschap in de Suezkwestie. Arabische en Aziatische afgevaardigden bij de UNO juichten Eisenhowers verkla ring toe. De Egyptenaar Omar Loetfi zei: „Dat was de man Eisenhower, die daar sprak". Israëlische kringen in de Amerikaanse hoofdstad hebben zich scherp uitgelaten over Eisenhowers rede, die in sommige op zichten als „geheel misleidend" werd ge kenschetst. De verklaring van Eisenhower, als zou de UNO geen andere keuze hebben dan druk op Israel uit te oefenen, werd beantwoord met de verklaring dat het hier niet alleen om het terugtrekken van de Israëlische troepen gaat. Indien de UNO al druk moet uitoefenen heeft zij eveneens geen keuze meer te maken of zij moet er op staan, dat Egypte de openlijk beleden agressiviteit tegen Israel staakt. De „Coördinatievereniging Noord-Neder land" een van de drie grote clubvoet- balpoolorganisaties in Nederland heeft besloten, nu de KNVB-pool buiten wer king wordt gesteld, in ieder geval een proefproces uit te lokken om een uit spraak te verkrijgen over de status van de voetbalpool. Zij heeft de aangesloten leden/verenigingen medegedeeld, dat zij, in afwachting van justitieel ingrijpen, haar werkzaamheden normaal zal hervat ten. Mogelijk echter zullen deze worden beperkt tot één vereniging, indien dit wenselijk mocht blijken. De „Gemeenschappelijke Nederlandse Amateurvoetbalpool" (de zogenaamde Alc- mariapool) zal daarentegen niet meer in werking treden. Dit werd ons medegedeeld door de heer J. Groet, de voormalige orga nisator van deze pool, die thans lid is van de KNVB-toto-commissie. Deze poolcom- binatie werd opgeheven na zondag j.l. De „Stichting de Nederlandse Voetbal pool" (waarbij onder meer zijn aangeslo ten de verenigingen Ajax, Blauw Wit, DWS, EDO en VVV) heeft in dit stadium zijn standpunt nog niet kunnen bepalen. Het is nog niet duidelijk of de KNVB de pool totaal ophoudt, of uitsluitend op schort, zo werd verklaard. Indien de KNVB geen pool organiseert, kan het zijn, dat de aangesloten verenigingen besluiten de werkzaamheden van de stichting te hervatten. Maar in geen geval zullen zij handelingen verrichten, die in strijd zijn met de belangen van de KNVB of de KNVB-pool. Ter voorkoming van misverstand wordt er op gewezen dat de KNVB-toto op zon dag 24 februari aanstaande voor de eerste en de laatste maal wèl doorgaat. De volgende dag, maandag 25 februari, wordt de toto buiten werking gesteld. De Nederlandse Antillen zullen ter ge legenheid van het vijftigjarig bestaan van de.padvinderij een serie bijzondere postzegels met de beeltenis van Lord Baden Powell uitgeven. De frankeer- waarde - in Antilliaanse courant - zijn 6 cent (met een toeslag van PU cent), 7lU cent (met een toeslag van 2'/2 cent) en 15 cent (met een toeslag van 5 cent). ADVERTENTIE r j W% etere deze week op veler verzoek nog een maal onze Heerlijke Allerhande met boter bereid voor 99 ct. per 250 gram 250 Belgisch brood 58 ct. Nog steeds iedere dag onze steeds meer gevraagde Zandjes 6 voor 40 ct. 5 Rozijnencakes 50 ct. Grote Rozijnencake per 100 gr. 34 ct. IEDERE WOENSDAG: 2 grote Rozijnenbollen 25 ct. 1 Rozijnenbrood,je 53 ct. ALS EXTRA RECLAME en laatste nieuws 6 gemberzandjes 45 ct. WILLEMSBEEKWEG 1 Telefoon 4640 - IJmuiden-Oost. De burgemeester van Den Haag, mr. II. A. M. T. Kolfschoten, acht het noodlottig voor de gemeenten, dat juist op dit moment een investeringsbeperking moest worden aangekondigd. De heer Kolfschoten be toogde dit in de rede, waarmee hij heden middag als voorzitter het congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten opende. Er is thans bij de gemeenten, zo zei de heer Kolfschoten, een bewustwor ding, die heeft geleid tot het stimuleren van de zeer wenselijke uitvoering van vele taken, en een uit noodzaak gegroeide be hoefte tot optrekking van het verzorgings- peil van de kleinere gemeenten; dit alles heeft .tot gevolg een noodzakelijkerwijs sterke toeneming van de investeringen der gemeenten. Schier noodlottig is het, dat juist op dit moment een invesleringsbcpèr- king moet worden aangekondigd. En nog noodlottiger is het feit, dat in de gemeente lijke sector bij uitstek geschikte objecten voor bestedingsbeperking te vinden zouden zijn. De gemeentelijke uitgaven zijn niet het gevolg van een zucht tot groot doen - aldus de spreker - maar van een maatschappe- ®||§§|p^ In het zuiden viel woensdag een be hoorlijk pak sneeuw, dat de opruim- diensten handen vol werk gaf. In het westen scheen een mild voorjaarszon netje over velden vol krokussen in de bollenstreek. „De winter is laat dit jaar", zei men in het zuiden. „De natuur is een maand te vroeg", zegt men in het westen. Volledige weerrapporten op pagina twee. coooüorooooooooooooooooooooooooóoooooooOoaooooooooooeoS DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S PARIJS (ANP) Na afloop van de Euromarkt- en Euratoomconferentie heeft minister-president, dr. W. Drees in Parijs meegedeeld, dat Nederland in het investe- ringsfonds voor de overzeese gebiedsdelen de eerste vijf jaar gemiddeld een bedrag van veertien miljoen dollar per jaar zal bijdragen, waarvan Nederland zeven mil joen dollar gemiddeld per jaar zal terug ontvangen voor investering in zijn eigen overzeese gebiedsdelen. In totaal zal Ne derland in de eerste vijf jaar een totaal bedrag van zeventig miljoen dollar in dit investeringsfonds storten en 35 miljoen terug ontvangen. De Westduitse en Franse bijdragen zijn ieder veertig miljoen, de Belgische veer tien, de Italiaanse acht en de Luxemburgse 0.25 miljoen dollar. Suriname en de An tillen zullen zelf moeten beslissen of zij al dan niet willen deelnemen in het in vesteringsfonds. Minister Drees deelde ver der mee, dat een tekst voor de tot stand gekomen conventie wordt uitgewerkt, die binnenkort aan de regeringen zal worden voorgelegd. Naar zijn mening zou het niet noodzakelijk zijn een nieuwe ministers conferentie te beleggen, alvorens tot on dertekening zou kunnen worden overge gaan van de conventie. Hij heeft er op aangedrongen de nieuwe tekst veertien dagen voor de ondertekening te ontvangen, zodat de conventie allereerst in het kabi net besproken zou kunnen worden. De Franse koloniën zullen in de vijf jaar dat de conventie van kracht is, een bedrag ontvangen van 511.25 miljoen dollar, ter wijl zij zelf in dit fonds een bedrag van 200 miljoen storten. Naar dr. Drees verder mededeelde, zullen de Franse invoercontingenten voor pro- dukten, welke uit de gemeenschappelijke markt in de Franse overzeese gebiedsdelen worden geïmporteerd, op grond van de conventie, worden verdubbeld. Nederland verplicht zich hiertegenover de tropische produkten uit het Franse overzeese ge biedsdeel in te voeren. Deze Franse over zeese produkten krijgen door preferen tiële rechten een voorsprong op de pro dukten, die tot dusverre uit de tropische gebieden van andere landen werden inge voerd. Met name, zou dit gelden voor kof fie, die tot nu toe uit Brazilië werd inge voerd. Ook bananen, oliehoudende zaden en citrusvruchten zouden in de toekomst uit de Franse koloniën worden geïmpor teerd. Dr. Drees verklaarde verder, dat nog allerlei vragen geregeld moeten worden met betrekking tot de praktische uitvoe ring der conventie. Niet alle in de con ventie opgenomen beschikkingen voor Al gerije zullen gelden, door de positie, die dit Franse departement in de gemeenschap inneemt. Na afloop van deze overgangs periode van vijf jaar, aldus minister Drees, zullen nieuwe besprekingen gevoerd wor den over een voortzetting van de conven tie en een eventuele wijziging der daarin vervatte uitvoeringsbepalingen. Over de buitentarieven, die voor de in voer van goederen in de Euromarkt der zes tegenover die uit landen buiten de ge meenschap zullen gelden, verklaarde dr. Drees, dat er lijsten zijn opgesteld van produkten, die voorlopig buiten de voor gestelde regeling zullen vallen. De onder handelingen der deskundigen worden voortgezet, teneinde het aantal op deze uitzonderingslijst voorkomende produkten zo klein mogelijk te houden. Bij het ministerie van Economische Za ken is geen aanvraag ingediend om de prijs van sigaren te mogen verhogen. Van de zijde van de sigarenindustrie vernemen wij, dat het inderdaad in het voornemen ligt de sigaren vooralsnog niet in prijs te verhogen. Er is wel een mogelijkheid, dat de kerftabak duurder wordt. De kerftabak industrie heeft wel bij de minister een ver zoek ingediend de prijzen te mogen ver hogen. AUCKLAND (UP). Sir Anthony Eden is met de Rangitata in Nieuw-Zeeland aangekomen. Hij wandelde van boord met behulp van een stok. lijke ontwikkeling, die door ons allen en met name ook door de centrale regering is voorbereid en aangemoedigd. De gemeen ten zijn bereid mede te werken aan het beleid van de regering, maar wensen niet een onevenredig deel van de noodzakelijke beperkingen op haar te zien afgewenteld. De burgemeester van Den Haag zei ver der, dat de kapitaalvoorziening van de gemeenten grote zorgen baart, de toezeg ging van een bedrag van minstens 400 mil joen gulden voor de financiering van de woningbouw door de gezamenlijke levens verzekeringsmaatschappijen tot blijdschap stemt - een oplossing voor het probleem geeft dit nog bij lange na niet. Op de regering wordt een beroep gedaan de lagere organen steun te verlenen bij hun pogin gen tot het verkrijgen van kapitaal, onder andere door het beschikbaar stellen van de reserve van het gemeentefonds als finan cieringsmiddel, het vergroten van het ge meentelijk aandeel bij de beleggingen van het pensioenfonds, het verstrekken van voorschotten krachtens artikel 56 der woningwet en het op ruimere schaal in disconto nemen van gemeentelijk krediet papier door de Nederlandse Bank. Met be trekking tot het rentegamma oordeelde de spreker het onjuist de gemeenten in een ongunstige concurrentiepositie te brengen ten opzichte van particuliere, maar zeker van semi-overheidsbedrijven. Bij de woningbouw - aldus mr. Kolf- I schoten - dient ervoor te worden gewaakt dat die niet ten koste zou gaan van andere essentiële voorzieningen: er zou zo'n ach terstand ontstaan en een nieuw probleem groeien, waardoor de bestuurders even bittere verwijten zouden krijgen als thans door de woningnood. Gewaarschuwd moet worden naar sprekers mening tegen het gevaar dat de „afremming" leidt tot in menging in het beleid van lagere organen. Bij een auto-ongeval nabjj Beek en Donk zijn drie personen verdronken; één persoon kreeg een shock. Omstreeks een uur woensdagmiddag slipte een per sonenauto met vier inzittenden komende uit de richting Helmond, bij de fabrieken van Van Tiel te Beek en Donk, waardooi de auto in het kanaal kwam. Van de in zittenden kwamen door verdrinking om het leven mevrouw Peters-Cremers en de ouders van mevrouw Peters, het echtpaar Cremers. De familie was op weg naar Am sterdam om daar een banketbakkerij te openen. De 49-jarige heer Peters heeft een shock. Hij is in het ziekenhuis te Helmond opgenomen. Het echtpaar Peters was af komstig uit Helden-Panningen. De burgemeester van Eibergen, de heer L. H. H. R. van Wensen (57 jaar), die zijn echtgenote na een verpleging van enkele weken in het R.K. ziekenhuis te Enschede, wilde afhalen, is tijdens een hevige sneeuwval op de Enschedese weg onder de gemeente Haaksbergen, met zijn auto geslipt en. tegen een boom gereden Hij werd met een ernstige hoofdwond naar het R.K. ziekenhuis te Haaksbergen ver voerd. Zijn 70-jarige schoonmoeder, me vrouw Gillissen-Hoogewegen. die ook in de auto zat, is met een bekkenfractuur en een zeer ernstige hoofdwond naar het R.K. ziekenhuis te Enschede overgebracht, waar zij is overleden. De 7-jarige Th. Rood uit Heerhug'o- waard, die met een vriendje ongemerkt op de verbinding tussen twee met kratten kool geladen aanhangwagens was geklom men, is tijdens het rijden gevallen. Hij kreeg de wielen van de achterste wagen over het hoofd en was op slag dood. Het 9-jarig zoontje van de heer J. van Diepen uit Oldebroek is, toen hij per rijwiel naar school ging, op de Bovenhei- graaf geslipt en door een juist passerende militaire vrachtauto aangereden. Tijdens de medische behandeling ter plaatse is het jongetje overleden. Op de onbewaakte overweg nabij A p- p i n g e d a m is de 76-jarige wielrijder A Bos uit Holwierde door de trein Delfzijl Groningen aangereden. Het slachtoffer, dat zeer zwaar gewond werd, is door de trein naar Delfzijl teruggebracht. In het St. Liduina Ziekenhuis te Apel doorn is dc eenentwintigjarige H. Holsce uit Ede overleden aan de verwondingen die hij zondag kreeg tijdens een auto ongeluk te Hoenderloo. 2 Bij' verkeersongelukken in ons I i land zijn in 1957 om het leven ge- j komen 143 personen, van wie 21 kinderen. Anny Wothe: Het noodlot van de mens is het gevolg van zijn daden. „Een bevredigende etappe, maar toch niet meer dan een etappe." Zo heeft Guy Mollet het gisteren in Parijs bereikte ak koord inzake de Europese Gemeenschappe lijke Markt en de Atoom-Gemeenschap genoemd. Daarmee heeft de Franse pre mier duidelijk de gedachte uitgesproken: we z ij n er nog niet. Inderdaad zijn we er nog lang niet, met dit akkoord. Zelfs afgezien van het feit, dat het akkoord nog in een definitieve tekstvorm moet worden vastgelegd, dat de volledige ontwerp-verdragen daarna ge durende twee weken door de zes betrok ken regeringen op de keper zullen worden bekeken eer de plechtige ondertekening in Rome plaats heeft, en dat de ratificatie door de zes parlementen tenslotte ook nog op moeilijkheden kan stuiten. Maar ook als dit alles boven verwachting vlot zou ver lopen, zou men nog niet volmondig kunnen verklaren, dat wij er, wat de Europese aaneensluiting op economisch en kern energetisch gebied betreft, al helemaal zijn. Want de ontwerp-verdragen, die nu, na maanden en maanden van moeizaam on derhandelen, op het punt staan uit de bus te komen, zitten vol voetangels en klem men, vol uitzonderingsbepalingen, voorbe houden en ontsnappingsclausules. Zelfs de geestelijke vaders van de teksten geven grif toe, dat hun produkt allesbehalve een gaaf geheel vormt en dat men een groot optimist zou moeten zijn om te verwach ten, dat de uitvoering van de verdragen nooit tot wrijving of moeilijkheden zal leiden. Wanneer het eenmaal zo ver is, dat de verdragen in werking kunnen worden ge steld, zal er dan ook geen reden zijn voor klaroengeschal. Want tenzij alle voor tekenen bedriegen, zal het een moeizaam begin van een moeizame ontwikkeling worden. Er zal ontevredenheid ontstaan (voor zo ver ze er niet nu reeds is) bij verschillende economische groeperingen, er zal worden getwist over de uitlegging van allerlei verdragsbepalingen, er zullen com promissen - nóg meer compromissen - moeten worden gesloten om rechts en links hindernissen te overwinnen. Maar toch, Mollet heeft gelijk: er is een etappe afge legd, we zijn weer een stukje verder. Het ideaal van de Europese eenwording is weer iets naderbij gekomen. Omtrent de inschakeling der overzeese gebieden is een akkoord bereikt dat, ver geleken met de oorspronkelijke Franse eisen, niet geheel onbevredigend is. Maar toch blijft het bezwaar bestaan, dat de weg is geopend voor een aanzienlijke ge- meenschappelijk-Europese invjoed op de economische ontwikkeling van de betrok ken gebieden zonder dat er sprake is van enige daarmee parallel lopende invloed van dezelfde aard op de ontwikkeling in sociaal, kultureel en politiek opzicht. Vele Fransen juichen dit toe, omdat hét de Duitsers zal verhinderen, van de „open deur", die zij nu voor het eerst sedert 1918 weer in Afrika zullen vinden, misbruik te maken door zich daar ook op ander dan economisch terrein te laten gelden. Dat is een begrijpelijke overweging, maar ze past slecht bij de Europese gedachte en ze negeert bovendien de eis, die ook andere landen dan Duits land kunnen en zelfs moeten stellen, dat er op z'n minst inter-Europees overleg wordt gepleegd over politieke en sociale kwesties, waarbij gerechtvaardigde ver langens van de bevolkingen der overzeese gebieden een rol spelen en die, als ze on opgelost bleven, tot politieke moeilijkheden in die gebieden zouden kunnen leiden. Het is zeer te hopen, dat althans de geleidelijke .evolutie der Europese samenwerking de weg tot een dergelijk overleg, zelfs al staat het niet in de verdragen, zal openen. De uitingen van grote tevredenheid, die de ministers Drees en Luns gisteravond bij hun terugkeer in Den Haag hebben laten horen, zullen, naar men mag hopen, wel betekenen dat de resultaten van de Parijse conferentie huns inziens aanvaardbaar zijn voor het Nederlandse parlement en het Nederlandse bedrijfsleven. Want beide mi nisters waren grondig bekend met de be zwaren, die uit die twee milieus naar voren waren gekomen, en ongetwijfeld evenzeer met het voornemen van vele Kamerleden, dat vooral de laatste paar weken heel dui delijk was geworden, om t.z.t. tegen ratifi catie van de verdragen te stemmen tenzij daarin alsnog met die bezwaren rekening zou worden gehouden. Zolang de volledige tekst van de verdragen nog niet bekend is, zullen we op die uitingen van tevreden heid moeten afgaan. Maar vóór de Gemeenschappelijke Markt in de vorm van Afrikaanse koffie en goed kope Franse, Italiaanse en Duitse wijnen en likeuren tot onze huiskamers is doorge drongen, zal er nog wel heel wat gelegen heid zijn om op dit onderwerp terug te komen. Simon Koster

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1