Ben Goer ion geeft niet toe Bestedingsbeperking bij Landbouw f 19 miljoen Eban terug naar Washington, nieuw uitstel van UNO-debat? HET WEER DEKKERS UNO erkent geloofsbrieven van de Hongaarse delegatie niet Haarlems Dagblad Prijsstijgingen voor consument door gewijzigd garantiebeleid en afschaffing subsidies Twee ministers in P«arijs Bonn verlangt herziening van de grenscorrecties Droog weer Appelmoesontploffing Patisserie Koninklijke gift voor ontheemde bejaarden Oost-Duitsland houdt ook dit jaar nog distributie Het woord is aan Zweed Jarring toch naar India en Pakistan Rusland gebruikte veto niet voor tweede maal Beschermvrouwe van de Landelijke Rijverenigingen 71e JAARGANG No 192 .Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295°. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 22 FEBRUARI 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 302e JAARGANG No 40 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COÜRANT LONDEN/JERUZALEM/NEW YORK (Reuter/AFP/UP) Premier David Ben Goerion van Israel heeft vol gens de Israëlische radio In het parlement verklaard, dat zijn rege ring een nieuwe poging zal doen om met de Verenigde Staten tot overeenstemming te komen over de kwestie van de terugtrekking der Israëlische troepen van Egyp tisch grondgebied. In Jeruzalem verdrongen zich tallozen voor de ingang van het parlementsgebouw. Overal kon men spandoeken zien, die de verantwoordelijke ministers als het ware toeschreeuwden, dat Israel moet vasthouden aan het ge bied dat zijn troepen op het ogen blik in Egypte bezet houden. De ambassadeur te Washington, Abba Eban, keert vrijdag naar de Verenigde Sta ten terug, waar hij het standpunt van de Israëlische regering zal uiteenzetten. De premier sprak de hoop uit, dat de deur open zal blijven voor onderhandelingen. Ben Goerion begon zijn verklaring met te zeggen, dat alle pogingen tot discrimi natie jegens Israel en het opleggen van eenzijdige beslissingen op vastberaden ver zet zullen stuiten. „Als de UNO niet voor alle leden de zelfde maatstaf aanlegt, ondergraaft zij haar eigen morele basis. Wij blijven in het Minister-president dr. W. Drees en de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J, M. A. H. Luns, lijken zich niet bewust te zijn van de aanvallen, die de pers en filmfotografen ondernemen op de overzijde van de tafel tijdens de ministers-conferentie over de Euro- markt en de Euratoom te Parijs in het Hotel Matignon te Parijs. Er is echter weinig fantasie voor nodig zich voor te stellen dat de overzijde van de tafel in hun beider ogen eenzelfde beeld oplevert als wat u nu ziet. (Van onze correspondent in Bonn) De Frankfurter Allgemeine Zeitung schrijft naar aanleiding van het aanstaan de overleg van onze minister van Bui tenlandse Zaken mr. Luns met zijn Westduitse confrater Von Brentano, dat men in Bonn voorbereidende besprekingen verwacht voor een oplossing van alle nog tussen de bondsrepubliek en Nederland bestaande problemen. Volgens dit toon aangevende Duitse blad is het belangrijk ste vraagstuk dat van de grenscorrecties van 1949. Het wordt mogelijk geacht, dat Nederland door middel van een referen dum over het eventueel weer bij Duitsland voegen van de streken wil laten beslissen, maar van Duitse zijde is men van oordeel, dat dit tot onnodige spanningen kan leiden. Hen verwacht een schikking, die met het onbetwistbare Duitse karakter van deze streken rekening houdt. Men wijst op de overeenkomst met België, waarbij onze zuiderburen enkele voormalige Duitse ge- biedën hebben teruggegeven. Daardoor zou volgens de Frankfurter Allgemeine Zeitung de positie van de Westduitse bondsregering ten opzichte van Duitslands eventuele her eniging sterker worden. In Bonn gelooft men, aldus dit blad, dat men, in aansluiting op het bezoek van minister Luns. een bevredigende oplossing kan vinden, mits getracht wordt alle pro- blémen tegelijkertijd op te lossen. Het be zoek van de Nederlandse minister, zo zegt het blad, zal doen blijken hoe groot van Nederlandse zijde de bereidheid is tot zulk een omvangrijke overeenkomst. Minister Luns zal logeren in het op nieuw gebouwde hotel „Koenigshof" aan de Koblenzerstrasze, niet ver van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken en van de Nederlandse ambassade. ADVERTENTIE <!07ococoooocoocccocoooccoocococooccxxxxxxxxxxxx>oococx>ooc VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking en droog weer. Zwakke tot matige, oostelijke wind. Weinig veran- 3 dering in temperatuur. j Volledige weerrapporten op pagina twee. ■^OOOOOOOOOOCXXX* JOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOCxDCCOOOOOOOOOOa DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S De regering wil rekening houden met een verhoging van de landarbeidersionen van 5 pet., namelijk 3 pet. achterstand en 2 pet. vakantietoeslag. De invloed daarvan op de produktiekosten zal worden doorberekend in de garantieprijzen. Dit deelt minster Mansholt mee in de Memorie van.Antwoord aan de Tweede Kamer over de Landbouwbegroting. De verhoging van de landarbeidersionen met 5 pet. maakt prijs verhogingen noodzakelijk tot totaal 10 miljoen. De kostprijsstijging over het afge lopen jaar verhoogt de prijzen met ongeveer 35 miljoen. Samen met de verlaging van de subsidies ten bedrage van 75 miljoen, is dit dus 170 miljoen. Deze verhogingen zullen hun invloed doen gelden op de prijzen van melk, brood en suiker, voor deze laatste twee produkten echter pas omstreeks november van dit jaar. De prijzen voor deze artikelen zijn mede afhankelijk van de ontwikkeling op de wereldmarkt. De broodbloem in Nederland bestaat slechts voor 1/3 a 1/4 gedeelte uit Nederlandse tarwe. Een prijsstijging van de Nederlandse tarwe, voortvloeiende uit een hogere garantieprijs, werkt derhalve ook slechts voor 1/3 gedeelte in de brood prijs door. De suikerproduktie in ons land is in het afgelopen jaar belangrijk lager geweest dan de binnenlandse behoefte. Aanzienlijke hoeveelheden suiker moeten daarom in het buitenland worden aangekocht voor een belangrijk hogere prijs dan de binnenland se garantieprijs. Het verschil wordt mo menteel opgevangen door het Landbouw- Egalisatie Fonds. Voor melk had de prijsverhoging reeds moeten ingaan op 1 november 1956, doch de regering heeft besloten het advies van de Sociaal-Economische Raad als richt snoer te nemen en de prijsverhogingen zo danig te doen geschieden, dat het prijs- effect gemiddeld voor 1957 de helft zal belopen van de uiteindelijke verhoging. Voor zover het de gevolgen van het land bouwbeleid en de afschaffing van de sub sidies betreft, gaat het om de volgende verhogingen: brood 0,4 cent per brood, suiker 3,5 cent per kilogram en melk 10 cent per liter. De prijsverhoging van de consumptie- melk kan geleidelijk geschieden in drie verhogingen van 3 a 4 cent of per 1 juli éénmaal met een verhoging van 10 cent per liter. Hieromtrent is het advies gevraagd van het Produktschap voor Zuivel. Aangezien de indruk zou kunnen ont staan, dat de Nederlandse consument in vergelijking met het buitenland grote of fers moet brengen ten behoeve van de Nederlandse landbouw, is het volgens mi nister Mansholt goed er nog eens op te wijzen, dat de prijzen in Nederland ook na de thans ingevoerde wijzigingen in het garantiebeleid laag genoemd kunnen wor den in vergelijking met die in de ons om ringende landen. Dit geldt met name voor belangrijke voedselprodukten zoals tarwe, melk en suiker. Garantie voor alle melk De minister meent dat de melkprijs garantie voorshands zal moeten gelden voor alle in Nederland geproduceerde melk. De meerderheid van de S.E.R. had aanbevolen ter voorkoming van een ongewenste stij ging van de garantieprijs te doen gelden voor een deel daarvan, vast te stellen aan de hand van de gemiddelde melkproduktie in een bepaalde basisperiode. De minister echter acht onder de huidige omstandig heden geen aanleiding aanwezig derge lijke beperkingen te stellen. Het verloop van de melkproduktie doet geen aanzien lijke produktiestijging verwachten. Voorts zou een opgelegde beperking een economi sche bedrijfsvoering in het veehouderij bedrijf ernstig bemoeilijken. Bestedingsbeperking De verlaging van kosten als gevolg van de bestedingsbeperking zal op de Land bouwbegroting voor de gewone dienst een vermindering van ongeveer 19 miljoen opleveren. Ongeveer 17 miljoen zal ten laste komen van het programma van de cultuurtechnische dienst. In het bijzonder zullen de cultuurtechnische werken van gemeenten en waterschappen en boeren werken worden getroffen. Voorts zullen de herverkavelingswerken in Zeeland enigs zins worden getemporiseerd. Verhoging van de middelen zal 0,6 miljoen opleveren. Bovendien zullen de kapitaalsuitgaven met een bedrag van 2 miljoen worden verminderd. Daarentegen zal de post betreffende de verbetering van de bedrijfsvoering in de in hun ontwikke ling achtergebleven gebieden van ons land met rond 1.8 miljoen worden verhoogd. De beperkingen zijn in alle sectoren be halve in die van de ruilverkavelingen door gevoerd. In deze sector zijn 120.000 ha in uitvoering, waarvoor de uitgetrokken gel den zeer dringend noodzakelijk zijn. Een vermindering zou tengevolge hebben, dat de ruilverkaveling hiervan ernstige schade zou ondervinden. Daar het mogelijk is de herverkaveling in Zeeland, die bijna 40.000 ha groot is, tijdelijk in een iets langzamer tempo te laten verlopen, acht de minister het verantwoord voor dit jaar het beschik bare bedrag met 10 percent te verlagen. Hij hoopt evenwel dat het niettemin mogelijk is de herverkaveling in 1960 of uiterlijk in 1961 gereed te doen komen. Arbeidersvraagstuk Tenslotte zegt de minister dat niet alleen de beloning van de landarbeider, doch ook vele andere factoren aanleiding zijn, dat vele jongere landarbeiders het platteland verlaten. Het is mogelijk, dat de verder gaande mechanisatie tot een extensivering van de bedrijfsvoering op grotere bedrijven zal kunnen leiden. De bewindsman acht dit echter bij een verhoging van de produktie per werker niet verontrustend. Daarnaast zal echter bij sanering van kleine bedrijven een doelmatiger mechanisatie en rationali satie mogelijk worden, waardoor aan de werkers op deze bedrijven volledige werk gelegenheid in het bedrijf kan worden verschaft, hetgeen de arbeidsproduktiviteit ten goede zal komen. De minister betwijfelt, of momenteel van een ontvolking van het platteland kan worden gesproken. In Kristianstad in Zuid-Zweden zijn duizenden kilo's appelmoes onder de in vloed van het te warme weer tot ontplof fing gekomen. Het broeiproces van de on gesuikerde appelmoes werd dusdanig be vorderd, dat het twaalf meter hoge koel huis uit elkaar vloog en de appelmoes als een lava naar buiten stroomde. menselijk geweten geloven en doen een be roep op de Amerikaanse regering en alle vrienden van vrede en reoht in de wereld ons te steunen en het volk van Israel te helpen zijn internationale rechten, soeve reine gelijkheid, vrede en veiligheid te verkrijgen", aldus premier Ben Goerion. „Wij staan niet alleen" „Mocht zich een catastrofe voordoen en zouden internationale factoren direct of indirect ten goede komen aan de bedoe lingen die de Arabische heersers en hun bondgenoten tegen Israel koesteren, dan zullen wij zo'n toestand niet lijdelijk aan vaarden, maar er weerstand aan bieden met alle morele kracht, waarover wij be schikken. Ik geloof dat wij in deze strijd niet alleen staan". Sprekende over „de voortdurende schen ding van de bestandsovereenkomst door Egypte en het belemmeren van de Israëli sche scheepvaart in de Golf van Akaba", zei premier Ben Goerion: „al die jaren hebben de UNO en de V.S. niets gedaan om de beginselen van het UNO-handvest te beschermen en om te voorkomen dat Egypte het internationale recht schond. Voor het eerst na acht jaar hebben wij nu vrije vaart in de Golf van Akaba. Israel heeft zich bereid verklaard zijn troepen uit het gebied van de Golf terug te trek ken als de vrije scheepvaart gewaarborgd wordt door de aanwezigheid van UNO- troepen gedurende de tijd, dat er nog geen vredesregeling met Egypte tot stand is ge komen". Wat Gaza betreft zei de premier, dat dit nooit rechtens van Egypte is geweest, maar dit in feite geworden is door een militaire campagne. „Wij verwonderen ons erover, dat de grote mogendheden Israel „de prijs van de agressie" weigeren, die aan Egypte wel werd toegestaan. De bezetting van Gaza was van vitaal belang voor de veilig heid van Israel. Geen verwerping In Jeruzalem trok het de aandacht, dat Ben Goerions antwoord niet slechts een afwijzing was van Eisenhowers denkbeeld (dat niet alleen uit diens televisierede bleek, maar ook uit een persoonlijke bood schap, welke hij nog kort tevoren aan Ben Goerion had gezonden) maar dat de pre mier zelf zeide „wij hopen dat de deur voor verder overleg niet gesloten is". In tussen zou de Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken, mevrouw Golda Meir, opdracht hebben ontvangen om alles in het werk te stellen ten einde de zitting van de Algemene Vergadering van de UNO, welke vandaag zou beginnen, verdaagd te krijgen totdat Eban in New York terug zou zijn. Het Aziatisch-Afrikaanse blok kwam vanmorgen nog eens bijeen om de resolu tie, waarin sancties tegen Israel worden gevraagd ,nog eens door te nemen. Rus land zou de aangelegenheid in de Veilig heidsraad willen brengen, maar daarvoor weinig enthousiasme bij Egypte hebben ADVERTENTIE ALS REKLAME onze specialiteit BANANENSTOLLEN van 1.50 voor ƒ1.40 MOORKOPPEN van 0.27 voor 0.25 HAZELNOOTTAARTJES a ƒ1.25 ROOMBOTERKOEKJES a ƒ1.30 p. 250 gr. CENTRUM GALERIJ Telefoon 4302 aangetroffen, omdat dit land op een Frans veto meende te kunnen rekenen. De ingrijpendste sanctie, die de V.S. kun nen toepassen, zou volgens Republikeinse commentatoren de stopzetting van het overmaken van dollars naar Israel zijn, omdat zijn economie sterk steunt op par ticuliere fondsen in de V.S. De Knesset, het Israëlisch parlement is hedenmorgen om negen uur opnieuw bij eengekomen om te discussiëren over de rede van Ben Goerion. Abba Eban, de Israëlische ambassadeur in Washington is reeds naar New York vertrokken. Toen de auto van Ben Goerion heden ochtend stopte bij het gebouw, waarin de Knesset vergadert begon een grote menigte te juichen en riep „geen terugtocht"! „geen terugtocht"! De Koningin heeft, zoals is gemeld, het batig saldo van de onlangs te Utrecht ge houden tentoonstelling „Uit Koninklijk Bezit" bestemd voor ontheemden, die op hoge leeftijd in Nederland sinds 1950 on derdak hebben gevonden. De eerste groep, bestaande uit zeven Estlandse bejaarden, hebben thans, het hun door de Koningin toegedachte aandeel, gedurende de her denking van de Estlandse onafhankelijk heidsdag te Rotterdam, ontvangen. Met de uitvoering van het besluit van de Koningin is de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp belast. Aan 22 Letlandse, 15 Poolse, 10 Oekraïn- se, 46 Russische, 9 Joegoslavische, 20 Hon gaarse bejaarden benevens aan één Roe meen zal in de komende veertien dagen via de eigen nationale vereniging eenzelf de bijdrage worden overhandigd. BERLIJN (AFP/'UP) De rantsoenering van levensmiddelen in Oost-Duitsland kan in 1957 niet worden opgeheven. Het Oost- berlijnse blad „Berliner Zeitung" schrijft dat: „De regering van mening is, dat op heffing van de rantsoenering pas kan wor den afgekondigd op de dag waarop alle waarborgen worden gegeven dat ze alle arbeiders ten goede zal komen." Het blad noemt als oorzaken van het uitstel de slechte suikerbietenoogst en de gespannen internationale toestand. Vorig jaar beloofde de regering, dat de distributie van vlees, vet, boter, suiker en aardappelen dit jaar zou worden opgeheven. Mrs. L. M. Child: Wie met zijn noodlot twist, begrijpt het niet. NEW YORK (Reuter) De Veiligheids raad van de UNO heeft zich donderdag uitgesproken voor het zenden van zijn voorzitter, de Zweed Gunnar Jarring, naar India en Pakistan ter bestudering van voorstellen voor een oplossing van het vraagstuk-Kasjmir. De desbetreffende resolutie werd met tien tegen nul stemmen aangenomen. De Sovjet-Unie onthield zich van stemming. De aangenomen westelijke resolutie voor ziet evenals die waarover de Sovjet-Unie woensdag haar veto uitsprak in het zenden van Jarring naar India en Pakistan, maar bevat geen vermelding van een strijdmacht van de UNO. In de resolutie van woensdag werd ver wezen naar een voorstel van Pakistan tot het tijdelijk gebruik van een strijdmacht der UNO in verband met de demilitarisatie van Kasjmir. De Sovjet-Unie maakte er deswege bezwaar tegen en ook omdat de resolutie voor India onaanvaardbaar was. Door zich te onthouden verzekerde de Rus Sobolev aanneming van de nieuwe resolutie. In een verkiezingsrede te Nagpoer heeft premier Nehroe van India donderdag ge zegd, dat geen enkele druk van buiten de politiek van India, dat wil werken voor de vrede en buiten alle militaire bondgenoot schappen wil blijven, zal kunnen verande ren. Hij was van oordeel, dat het debat in de Veiligheidsraad over Kasjmir een po ging was van zekere westelijke mogend heden om India van zijn politiek van neu traliteit af te brengen. Men verwacht, dat Jarring pas na de Indiase verkiezingen, in maart, naar New Delhi zal reizen. Menon, de Indiase afge vaardigde, heeft dezer dagen verklaard, dat de Indiase regering geen belangrijke kwes ties kan behandelen voor eind maart of nog later een nieuwe regering gevormd zal zijn. Mogelijk zal Jarring eerst naar Pakistan gaan. Na de stemming verklaarde Jarring, dat het grotendeels van de medewerking van India en Pakistan zou afhangen of hij een negatief dan wel een positief rapport zou indienen. NEW YORK (Reuter). De UNO- Assemblée heeft het standpunt van haar commissie voor de geloofsbrieven goedge keurd „geen besluit te nemen ten aanzien van de geloofsbrieven" der Hongaarse vertegenwoordigers. De stemverhouding was zestig tegen nul, bij één onthouding. De negen landen van het communistische blok namen niet aan de stemming deel. Het besluit betekent niet-erkenning, doch de Hongaarse afgevaardigden kunnen de UNO-vergaderingen blijven bijwonen tot een definitief besluit genomen zal zijn. Mogelijk zullen krachtiger maatregelen tegen de Hongaarse afgevaardigden ge nomen worden, als de Hongaarse regering blijft weigeren de UNO-resoluties inzake Hongarije na te komen. De speciale commissie die de UNO- Assemblée in januari heeft ingesteld voor onderzoek naar de gebeurtenissen tijdens fle opstand in Hongarije, heeft èen tussen tijds verslag gepubliceerd, gebaseerd op getuigenissen van een aantal vooraan staande Hongaarse vluchtelingen, onder Prinses Beatrix geïnstalleerd Prinses Beatrix is donderdag te Utrecht tijdens een buitengewone algemene verga dering van de Koninklijke Federatie van Landelijke Rijverenigingen tot bescherm vrouwe van deze federatie geïnstalleerd. De plechtigheid werd door ongeveer dui zend leden uit het gehele land bijgewoond. Toen de prinses het N.V.-huis binnentrad werd door een vijftal trompetters ter be groeting een reveille geblazen. Gekleed ie rijkostuum boden daarna op het podium de zesjarige Elisabeth van de Pol en de zevenjarige Arie van Bergen de prinses een boeket orchideeën aan. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer In het N.V. Huis te Utrecht is Prinses Beatrix donderdag geïnstalleerd tot beschermvrouwe van de Koninklijke Federatie van landelijke rijverenigin gen. De voorzitter van de federatie, de heer P. K. Kistemaker, leest de oor konde voor aan een gespannen luisterende prinses. P. K. Kistemaker, hield een toespraak, aan het eind waarvan hij prinses Beatrix in stalleerde tot beschermvrouwe van de fe deratie. Bij die gelegenheid bood hij de beschermvrouwe een door de illustrator A. A- Tadema uit Heemstede vervaardigde oorkonde van perkament aan, waarop de handtekeningen van de bestuursleden. Ook werd prinses Be, atrix het gouden insigne van, de federatie aangeboden, waarop een jockeypet, rijzweep en stijgbeugels staar» afgebeeld. wie Anna Kethly, een socialistisch lid van de laatste regering-Nagy, generaal-majoor Bela Kiraly, militair bevelhebber van Boedapest tijdens de opstand en Josef K6- vago, een vroegere burgemeester van Boedapest. Zij hebben eenstemmig ver klaard, dat: de gebeurtenissen in Hon garije tussen 24 oktober en 4 november, toen de Sovjet-Unie ingreep, geen contra revolutie betekenden; de opstand in het begin niet tegen de Sovjet-Unie was ge richt en niet vanuit het buitenland werd gesteund; de opstand niet van te voren door organisaties of enkelingen georgani seerd was, doch spontaan ontstond en dat de actie van schrijvers en studenten snel uitgroeide tot een beweging die alle lagen van de bevolking omvatte en dat het op treden van de staatsveiligheidspolitie, zo wel in voorgaande jaren als tijdens de op stand, bijgedragen heeft aan het bloed vergieten. Een groot deel van het verslag over het Russische ingrijpen is gebaseerd op uitzendingen van radio-Boedapest. In de commissie hebben afgevaardigden van Australië, Ceylon, Denemarken, Tu nesië en Uruguay zitting. Geen terugkeer De getuigen zijn het er over eens, dat het Hongaarse volk geen terugkeer naar vooroorlogse economische en sociale ver houdingen wenst, doch dat het doel van de revolutie was een politiek stelsel, ge baseerd op nationale onafhankelijkheid, een democratisch meer-partijenstelsel met vrije, geheime verkiezingen, en eerbied voor de rechten van de mens en de funda mentele vrijheden. De commissie zal het horen van getuigen en inwinnen van verdere gegevens in maart onder Hongaarse vluchtelingen in Europa voortzetten. Over de omverwerping van de regering- Nagy door Kadar wordt in het verslag ge zegd, dat getuigen er de nadruk op heb ben gelegd dat geen regering wettelijk die van Nagy had kunnen vervangen zonder dat Nagy afgetreden was. De juistheid van deze opvatting staat niet geheel vast, doch opgemerkt wordt, dat de revolutionaire arbeiders- en boerenregering van Kadar pas op 7 november door Istvan Dobi, voor zitter van de presidentiële raad, schijnt te zijn beëdigd. Op 4 november verzocht de tegen-regering van Kadar de Russen op nieuw in te grijpen en de opstand peer te slaan. Volgens het verslag heeft de re- gering-Kadar tot begin januari een ver zoenende houding aangenomen ten aan zien van de voornaamste volkseisen, doch heeft zij deze houding in de afgelopen weken laten varen. De commissie zal on derzoeken in hoeverre de Hongaarse re gering de verlangens van het volk ver tegenwoordigt, aldus het verslag, dat twee verklaringen van premier Kadar aanhaalt, waarin deze erkent dat zijn regering in dit stadium niet de steun van de meerder heid van het volk heeft. WENEN (Reuter/AFP). Een Hongaar se rechter heeft volgens het blad „Szegedi Neplap" gezegd dat „zonder uitzondering iedere leider van de contra-revolutie voor de rechtbank zal moeten verschijnen". Volgens radio-Boedapest zijn er in de technische hogeschool voor de zware in dustrie van Miskolc wapens pp muni4 ontdekt. Er zijn verscheiden VOfrioKt

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1