ma LAKEN 5.90 „Bouw van goede scholen dringende noodzaak" Een 2-pers. graslinnen Agenda voor Velsen Dukel en Tielrooy winnen in het DCIJ-damtoernooi Forensen-functie van het dorp schept speciale problematiek Uuujetie&M ttocrtVVii Concert door Haarlems Christelijk Mannenkoor TUSSEN TEXTIEL Amsterdamse Beurs 13 DE PLAATS VAN DRIEHUIS IN DE IJMOND c 1 üt eer maalsel 1 V 1 w woord voor n goed* karpet ^tauten teelt 6etoi,nüd~ ctuuJidsih! Zondag belangrijke dag voor „Waterloo" Tentoonstelling „Fauna Felisenum" nog even uitstellen De elftallen van „Noord" Medische verzorging tijdens weekeinde Ook Beverwijkse vrouwen zetten een goed kopje thee Inkoopvereniging L.T.B. floreert Drie leiders van Polen Openheid vervangt reserve Vele vervoermiddelen onbeheerd op straat Amateur-imkers zouden graag meer belangstelling zien Feestelijke scheidsrechters- vergadering „Met een boekske in een hoekske" Burgerlijke Stand van Beverwijk DE BEURS van gisteren VRIJDAG 22 FEBRUARI 1957 Het onderwerp, waarover drs. A. M. Boelen, pastoor J. P. Bik en de heer H. W. van Schaik donderdagavond in de school aan de Dr. Schaepmanlaan hebben ge sproken, had naar onze en veler mening meer belangstelling verdiend: het ging na melijk om de plaats van Driehuis in het groter IJmond-geheel. De heer H. Fortuyn zette in het kort uiteen dat het bestuur van de Stichting Op bouw Katholiek Kennemerland (ST. O.K.K.); had gemeend de ouders van de school gaande jeugd en andere belangstellenden eens te wijzen op de vele problemen die ook Driehuis kent in dit IJmondgebied. „Als een ieder uit zou dragen wat op deze avond werd verteld, dan zou dit de katholieke problemen ten goede komen", meen de hij. De heer Boelen begon met de opmer king, dat deze omgeving een maatschappe lijk problemengebied is geworden, dat men „IJmond" heeft genoemd. Uitvoerig schet ste spreker de veranderingen die er heb ben plaatsgehad, waarbij in sociaal op zicht de mensen van elkaar vervreemd zijn: men kent zijn buurman bijna niet meer. De moderne sociale problemen van de westerse beschaving zijn vaak gecom pliceerd en onbegrijpelijk en daardoor raakt het individu het spoor bijster, spe ciaal in het sociale en geestelijke vlak. Dit klemt temeer omdat men tegenwoor dig alleen de mens leert kennen als per soneelslid of medewerker, maar niet lan ger als „mens" zonder meer. De heer Boelen gaf een uitvoerige om schrijving van de verandering der bevol king in IJmuiden, Beverwijk en Heems kerk. Vooral de laatste twee plaatsen gaan de grote toevloed van arbeiders voor de zware industrie in de komende jaren opvangen en huisvesten; Driehuis daar entegen is meer geroepen om een fo rensenplaats te worden. Volgens de be rekeningen welke de heer Boelen bij zich had, bedroeg de bevolkingsaanwas na de tweede oorlog voor Velsen 106 percent en voor Beverwijk 171 percent een teken nu al dat de ontwikkeling zich in noordelijke richting het sterkst zal doen gevoelen. Dit zou mede tot gevolg hebben, was zijn mening, dat het zuidelijke gedeelte van de IJmond zich nog sterker op Haarlem en Amsterdam gaat oriënteren. Sombere woorden Als de heer Boelen gelijk krijgt, ziet het er voor IJmuiden niet zo gunstig uit, voor al wat de vissersstand betreft. De vissers vrouwen en ook vooral de jongeren zou den meer voelen voor een leven naast een Hoogovenarbeider vele mutaties uit de visserij zijn daar het gevolg van. In dit verband wees de heer Boelen op de geestelijke en sociale gevaren die de indu strie-arbeiders bedreigen niet alleen ook de autochtone groepen, maar vooral ook hen, die uit alle streken van het land zijn ge ïmporteerd. Het katholicisme is aan het proces van ontkerstening niet ontkomen en (ADVERTENTIE) V WONINGINRICHTING BEVERWIJK 1?» Met vier punten achterstand op Nautilus, maar met één wedstrijd minder gespeeld en met nog zes wedstrijden voor de boeg bezet Waterloo momenteel de tweede plaats in de 4de klas E. En nu is voor de komende zondag de wedstrijd Nautilus Waterloo vastgesteld. Uit bovenstaande ge gevens blijkt zonneklaar, dat het voor Wa terloo die dag wordt „er op of er onder", m.a.w. dat de IJmuidenaren deze ontmoe ting beslist moeten winnen, al willen we toegeven, dat bij een eventueel gelijk spel de moed nog niet melemaal behoeft te wor den opgegeven: Er vallen bij voetbal soms zulke verrassende uitslagen!! Natuurlijk zal het de Waterloërs niet meevallen op beide punten beslag te leg gen. Uit alles blijkt, dat ook de Amster dammers ten zeerste „gebrand" zijn op het kampioenschap en uit de door hen geboekte resultaten mag rustig geconcludeerd wor den, dat zij een ploeg vormen, die haar mannetje staat. Bepaald merkwaardig mag het heten, dat Nautilus' begin-optreden absoluut niet het vermoeden wekte, dat we hier met een mogelijke kampioensploeg te doen hadden. Wel werden die eerste wedstrijden gewonnen, maar steeds met benauwde cijfers: Swift 43, WH 54 en NAS 3—2. Toen volgden echter een tweetal nederlagen achter elkaar: AGS en Bloemendaal wonnen beide met 21. In die periode bezette Waterloo de bo venste plaats. Later maakten de IJmuide naren echter een inzinking door en kon Nautilus de kop nemen. Het heeft er echter alle schijn van, dat de club van Schaap thans deze inzinking geheel te boven is, wat o.a. Onze Gezellen uit Haarlem, dat zondag j.l. met 5—0 verloor van Waterloo, zou kunnen getuigen. Waterloo lijkt ons dan ook zondag a.s. aan de Valentijnkade zeker niet kansloos. Wat AGS en Bloemendaal met wilskracht wisten te bereiken, moet ook door Water loo tot stand kunnen worden gebracht! de spreker was van mening dat op de gees telijke leiders een zware taak rust. Het was dan ook te begrijpen dat de Bisschop van Haarlem het IJmondgebied als gees telijk ontwikkelingsgebied heeft aangewe zen. Pastoor Bik zeide in zijn deel der in leiding, dat het kerk- en schoolbestuur ook geconfronteerd worden met de ver schillende IJmondproblemcn en reeds lang heeft men plannen uitgewerkt voor de bouw van nieuwe scholen, die goed moeten worden, wat inrichting en ligging betreft. Deze plannen zijn echter zeer no dig, daar in 1958 de bestaande katholieke school zal worden afgekeurd. Het zou de bedoeling zijn, volgens de pastoor, dat er komt een schoolcomplex voor lager onderwijs, een voor uitgebreid lager onderwijs en een voor kleuteronder wijs, waarnaast men hoopt te kunnen bouwen een gymnastieklokaal, zijnde een ruimte die ook gebruikt kan worden voor parochiedoeleinden. Dit zal samen een mil joen kosten. Pastoor Bik meende de tolk te zijn van alle ouders, als hij de wens uit sprak dat de plannen zouden worden goed gekeurd en het bouwvolume zou worden toegewezen. Met de staf van onderwijzers zou men dan meer en beter kunnen wer ken aan de geestelijke ontwikkeling van het kind, zo besloot de pastoor. Veel medewerking De heer Van Schaik gaf als inwoner van het dorp tenslotte een kort overzicht van de vele moeilijkheden welke men heeft gehad om tot een redelijke oplossing te komen. Vol lof was hij hierbij over de medewerking van wethouder H. de Boer en de inspecteur van het onderwijs. Deze uitbreiding en vernieuwing zou echter beslist nodig ziin, om de toevloed van leerlingen op te kunnen vangen, meende men. Gisteravond werd door een van de jong ste verenigingen uit Velsen, de club van vogelliefhebbers „Fauna Felisenum" in het cultureel centrum een algemene ledenver gadering belegd, waarvoor de belangstel ling niet tegenviel. Van deze vereniging zal men in IJmuiden en omstreken nog wel het een en ander te horen krjjgen getuige de plannen die zij uitbroedt. Zelfs stond er een tentoonstelling op het programma, doch na ampele overwe gingen meende het bestuur te moeten be sluiten hier nog enige tijd mee te wachten in verband met de vrij grote financiële risico's die daarvoor genomen moeten worden. Om over deze teleurstelling heen te komen zal de vereniging in april een feestavond houden waarover nadere mede delingen zullen volgen, doch voorlopig kon al wat van het programma dat onder meer kienen, voordracht en muziek zal bevatten bekend gemaakt worden. Vervolgens werd de leden kond gedaan van een binnenkort te beleggen contact avond in „De Weyman" te Santpoort om ook hier bekendheid aan de vereniging te geven. Doch hiermede was de kous nog niet af. Op 30 juni zullen de leden in de ge legenheid worden gesteld eens een kijkje te gaan nemen bij de bekende vogel afdeling van het dierenpark „Wassenaar". De reis zal met een bus, of misschien zijn er dan wel meer bussen nodig, onderno men worden. D.E.M.—V.V.B. (te Beverwijk, 14.30 uur) VV.B.: Th. v. d. Kuil; A. v. d. Schans en K. Kik R. Luitjes. F. Bruinzeel en J. Kers bergen; H. Verswijveren, J. v. d. Linde, A. Both. C. Koppen en C. Lurntz. KinheimAssendelft (op „Rooswijk", 14.30 uur) Kinheim: J. Pigmans: A. Paap en K. Nico- lai; J. v. d. Griend, D. Blom en J. v. Hesse- litiigen; F van Well, T. Weddemann, L. v. Hesselingen, G. Sluiter en W. Luntz. Vliegende VogelsI.E.V. (te Haarlem, 12 uur) I.E.V.H. Alkemade; G. Bos en P. Zuur bier; J. Duin, G. v. Beiweveld en C. Schoot; J. Schavemaker. H. de Reus, G. Kaandorp, J. de Reus en L. Kaandorp. In de tweede ronde van de tweede helft van het DCI.Ï-toemooi kreeg clubkampioen J. van Straten een nederlaag van Theo Tiel- rooy. Dukel wist te winnen van G. Postma, deze blijft aan de kop. Theo Tielrooy kan echter met Dukel geliik komen, als hij zijn achterstallige partij wint. Van Straten is naar de derde plaats weggedrukt. Vermeldenswaardig is nog de winst, die Dukel in de opening reeds op G. Postma be haalde. In een stelling van 18 om 18 stukken liep het spel voor Postma vast en daar Du kel nog over voldoende tempi beschikte, gaf Postma ineens op. In een offerpartij deelden K. de .Tong en Jan Koppelman de punten. De partij Vooys Krijgsman werd wegens het late uur afge broken. De stand aan de kop is nu: gesp. gev-, gel. verl. pnt. 1. Dukel 10 7 2 1 16 2. Tielrooy 9 5 4 0 14 3. J. van Straten 10 6 4 0 14 4. P. v. d. Berg 8 4 2 2 10 5. Krijgsman 10 4 3 3 11 Ott verstevigt leiderschap In de eerste klasse gaat D. Ott door met winnen. Deze week werd Jan Waal het slachtoffer. Leo Binkhorst is de enige speler, die Ott nog kan bereiken. Leo won van C. Kaan. Maar de opgaaf, om zijn drie achter stallige partijen te winnen en dan met Ott gelijk te komen is wel bijzonder zwaar. Dokters J. H. van Ginkel, Kennemerlaan 141. tel. 4058; P. H. J. de Weerdt jr., De Noostr. 4, tel. 6158. en A. van Leysen, Van Tuyllweg no. 34, tel. 4328. Apotheken Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 80, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen zaterdagmiddag 2 uur en zondagavond 12 uur: mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat no. 3, tel. 5259, en mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, telefoon 5053. BEVERWIJK en VELSEN-NOORD Dokters Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondag morgen 9 uur: M. A. de Ruiter, dr. Schuit straat 44, tel. 3553. Van zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: mevrouw Klimp, Duin- vlietstraat 109, Velsen-noord, tel. 02510 - 4105. Apotheken De zondags- en nachtdiensten worden waargenomen door Apotheek Duinwijk, Populierenlaan 44, tel. 3388. HEEMSKERK Dokters Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondag avond 12 uur: J. F. Dikkenbeng, Rijks straatweg 16, tel. 02512 - 240. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts dr. Ph. Hase- lager. Hoofdstr. 135, tel. 8570 te raadplegen Apotheken Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalse- weg 85, Bloemendaal, tel. K 2500 - 22181; Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp, tel. K 2560 - 8284. VELSEN Wijkverpleging Voor Santpoort, Driehuis en IJmuiden- oost: zuster De Jong. Brederoodeeweg 45, tel. K2560 - 8756; voor Velsen-noord, Vel- serbeek en IJmuiden-oost zuster Spiers, Geelvinckstraat 27, tel. K 2510 - 3936; voor IJmuiden en IJmuiden-oost: zuster Man, Kanaalkade, IJmuiden, tel. 4383. Evenals dezer dagen in IJmuiden, heb ben de meisjes uit de VGLO-school te Beverwijk gelegenheid gehad om hun kenn's van het theezetten te demonstreren voor de landelijke thee-zet-wedstrijden. De zaal van 't Centrum was méér dan vol strijdlustigen. Het Theebureau voor Ne derland acht een landelijke actie voor haar produkt blijkbaar nodig en heeft daar mooie prijzen voor beschikbaar gesteld. De winnares van een Thee-duel, die een theeservies als prijs krijgt, is automatisch kandidate voor het gewestelijk kampioen schap en deze gaan dan dingen naar de landelijke titel, met een zilveren theeser vies als inzet. Kleine foutjes waren er de oorzaak van, dat niet een van de drie uitverkorenen het grootste aantal punten behaalde. Ria Hij- ens uit de Walravenstraat te Velsen-Noord wist het tot 91 punten te brengen en vol trots kon ze het porseleinen servies mee nemen naar huis. Nelly Lubbers en Ria Koc'emij behaalden respectievelijk 87 en 75 punten. Deze „thee-gevechten" zijn reeds geruime tijd aan de gang en in de volgende rayons zijn de kampioenen reeds aangewezen: Noord-Nederland: mej. Ans Sandstra; Oost-Nederland: mevr. Van Mil uit Nijmegen; Zuid- en Midden-Nederland respectievelijk mej. Agnes Visbeek uit Heerlen en mej. Netty Kleinveld uit Amersfoort. De jury let op de volgende punten: het water, kooktijd van het water; verzorging theepot; hoeveelheid thee; wijze van trek ken; afwerking en wijze van serveren. Israel-avond In de Christelijk Gereformeerde kerk aan de Marconistraat te IJmuiden werd gisteravond een bezinningsbijeenkomst ge houden. Na de opening met schriftlezing en gebed sprak ds. L. S. den Boer uit 's-Gravenhage over „Wat zegt het Nieuwe Testament over Israel". De predikant wees zijn toehoorders onder meer op de presta ties van dit. land, dat tegenwoordig een bij zondere plaats in de wereld gaat innemen. De Christelijke Evangelisatiekoren van IJmuiden en Santpoort zongen onder lei ding van de heer P. Klut enige liederen waarna ds. C. den Hertog de bijeenkomst sloot. In de Heemskerkse zaal Dam heeft de coöperatieve inkoopvereniging van de LTB, kring Beverwijk, haar jaarvergade ring gehouden. Leden van de LTB die hiervan lid zijn trachten door een gezamenlijke inkoop van zaden, landbouwwerktuigen, kunstmest en veevoeder hun bedrijven economischer te beheren. Deze inkopen geschieden bij de instellingen van de LTB. De verkoop van bestrijdingsmiddelen en van landbouwwerktuigen gingen elk met 29 percent vooruit. In het rayon Noord- en Zuid-Holland heeft de vereniging thans 3280 leden, dit nam in 1956 met bijna 500 toe. Medege deeld werd dat binnen kort wordt begon nen met de bouw van een veevoederfa briek en een kunstmestopslagplaats in Koudekerk aan de Rijn. Op 16 maart zal in Haarlem de leden raadvergadering plaats vinden en hier zal de kring Beverwijk vertegenwoordigd zijn door de heer B. Koper. De derde gegadigde W. v. Wort voor dle eerste plaats in d-e eerste klasse verloor een kostbaar punt aan C. Lodder. Gomes is dit seizoen geheel uit vorm; nu won „Opa" v. d. Bos en Gomes. De stand aan de kop is hier: gesp. gew. gel. verl. pnt. 1. D. Ott 15 10 2 3 2. v. Wort 14 7 5 2 3. Leo Binkhorst 11 7 2 2 4. Gomes 12 5 4 3 5. Jan Waal 12 5 3 3 Fopma kreeg nederlaag In de hoofdklasse groep A afdeling Haar lem kreeg dé leider L. Fopma een nederlaag van Jan Draayer. Berk en Douma deelden de punten. Voorzitter Warmerdam verloor van Nico Blom. In deze groep met nog drie te spelen ron den is de stand na vijf partijen: Fopma 7, Kroon 5 (uit 4), Berk, Draayer en Blom 5, Mul 5 (uit 4), Leuffen 3 (uit 3), Hellenberg 3, Warmerdam 3 en Douma 3. In de eerste klasse heeft H. Schuringa met 7 punten uit vier partijen de leiding. Zelf won de leider deze week van R. C. Smit. W. Persoon verloor van Beliën. Schelhout klop te H. Oudolf. In de tweede klasse verloren de twee Spor- tiefspelers Westerwal en Huigen van de KNC-dammers Th. van Wort en F. Ipenburg. Op de openingsvergadering van het nieuwe Poolse parlement - Sejm - is een lid van de Boerenpartij, Wycech, tot voorzitter gekozen. De Sejm zal voor het eerst in de Poolse geschiedenis het hoogste gezagsorgaan zijn. Zij heeft een staatsraad gekozen, het hoogste regeringsorgaan, sinds de functie van president werd afgeschaft, en premier Cyrankiewicz opdracht gegeven een nieuwe regering samen te stellen. Van links naar rechts op de foto: premier Cyrankiewicz, de leider van de com munistische partij Gomoelka en de minister van Arbeid Zawadski. Ten einde te voldoen aan het verzoek van vrienden van het koor, die in Sant poort wonen en ook om daar nieuwe con tacten te leggen met geestverwanten en hen te bewegen zich als werkend of als kunstlievend lid der vereniging aan te melden, heeft Haarlems Christelijk Man nenkoor woensdagavond in de Santpoortse Gereformeerde Kerk een concert gegeven. Het werd dus in zekere zin een propaganda- avond met een demonstratie van de artis tieke bagage, die het koor onder leiding van de dirigent Bernard Vei-boom heeft verworven. Van de uitvoering in Haarlem weten wij reeds hoe toegewijd en zorgzaam, hoe be heerst Haarlems Christelijk Mannenkoor zich steeds weer aan zijn taak geeft en hoe men zijn zang daarom heeft leren waarderen. De uitvoering in Santpoort heeft mij echter weer een nieuw geluid doen vernemen. Een nieuw accent is er in het zingen van het koor gekomen door een grotere spontaneïteit van expressie. De re serve, die vroeger bij de voordracht werd betracht, endie men als een voo'rzichtig- heidsmaatregel kon,, zien, had. plaats ge maakt voor een openheid, voor een gulheid van klank en een bezieling, die verraste en weldadig aandeed. Allereerst profiteerde de uitvoering van Adore te" van Theo van der Bijl van deze gewijzigde instelling. Daarna Anton Bruckners „Trösterin Mu- sik" en vooral ook de extatische „Hymnus de Spiritu sancto" van Alphons Diepen- borek, die voor mij het hoogtepunt van de avond werd. Het koor zong met de orgel begeleiding van de organist Adriaan Ver schoor bijzonder geïnspireerd, klankschoon en overtuigend. De aandacht voor de diri gent, die niet door alle zangers bij het ver tolken van Sanctus en P. Stalmeyer en Tenuisti van Hendrik Andriessen volledig werd betracht met ongelijke articulaties als gevolg was voor Diepenbrock's werk onbe rispelijk. En daarna bleef dit gelukkig ook zo voor het negro-spiritual „Nobody knows", het negerlied „My old Kentucky Home", „Gebed" van Bortniansky en „Blijf bij mij, Heer" in de bewerking van Ber nard Verboom, werkjes, die met ingeto gen, verzorgde klank werden uitgevoerd. Met waardering wil ik gewag maken van de verdienstelijke bariton-solo van de heer F. Beek in „Nobody knows". De organist Adriaan Verschoor, die het koor een paar maal begeleidde, trad ook op als solist. Hij speelde het eerste deel van het Orgelconcert in F („Koekoek en Nachtegaal") van Handel met nogal grote ritmische vrijheden en met de toepassing van een romantiserende tremulant. Een strakker interpretatie lijkt mij verkies lijker en voor een dergelijke uitvoering be zit Adriaan Verschoor ongetwijfeld de techniek. De organist vertolkte nog een Allegretto in b van Alex Guilmant, waar voor het zeer open klinkende orgel en spe ciaal het schreeuwerige solo-tongwerk niet geschikt bleek. En verder bracht Adriaan Verschoor twee eigen fantasieën over gees telijke liederen ten gehore, die goed pasten bij het muzikale klimaat van de neger- muziek en de koren ,.Ik bid U aan, O macht der Liefde" en „Blijf bij mij, Heer", door het koor gezongen. De avond, die door de voorzitter van het koor, de heer D. A. J. Spek met gebed en een korte toespraak geopend was, werd be sloten met het gemeenschappelijk zingen van „Lof zij den Heer". P. Zwaanswijk Op het politiebureau te Beverwijk zijn inlichtingen te bekomen over volgende ge vonden voorwerpen; Oud herenrijwiel, medaille (voetbal), damesportefeuille mh. foto's en contribu- tiekaart, etui met vulpen, kinderfietsje, kentekenplaat, bos sleutels, daimesrijwiel, lederen herenhandschoen, bankbiljet, auto ped, 2 kwartjes, sleuteltje, regenkapje, pak je roomboter, rozenkrans, zwarte kinder schoen, lederen portemonnaie, autoped op luchtbanden, herenrijwiel, gebreide sok, portemonnaie inh., rozenkrans, gebloemde sjaal, portemonnaie met inhoud, vulpen, jongenspet met ritssluiting, kinderfiets, autoped op houten wielen, kinderportemon- naie met inhoud, padvindersriem, dames rijwiel, hakbijltje, daimesportemonnaie met ritssluiting, damesTijwiel, motorhandschoen, herenportemonnaie met inhoud. De Kennemers naar Zandvoort- meeuwen In verband met de uitwedstrijd van de Ken- nemers tegen Zandvoortmeeuwen organi seert de supportersvereniging Rood Zwart zondag een autobustocht naar Zandvoort. Een kleine kern van trouwe bijenvrien den kwam gisteravond in ,,'t Centrum" te Beverwijk bijeen om de jaarvergadering bij te wonen van de plaatselijke afdeling van de Nederlandse vereniging tot bevor dering der Bijenteelt. Het afgelopen jaar is voor de bijenhou ders nu niet bepaald gunstig geweest. In- plaats dat de dieren honing gewonnen heb ben moest men hen veelal bijvoeren. De voorzitter, de heer B. J. Hilbers, bracht de heer A. Verduin dank voor de wijze waarop hij met de leden der reis commissie de bijenvolken weer naar de koolzaadvelden in de Wieringermeer heeft gebracht. Het was voor de leden verheugend te vernemen dat de gemeente Beverwijk bezig is om bij de aanplant van bomen en hees ters zoveel mogelijk honing- of stuifmeel- dragers te laten zetten, zo dat de „plaatse lijke" bijen de honing straks vlakbij kun nen halen. De penningmeester, de heer C. Rozemeyer had de boeken met een voor delig saldo af kunnen sluiten. Er zijn blij kens zijn jaaroverzicht 39 volgen naar het koolzaad gereisd en 15 naar de witte klaver. De secretaris, de heer J. Kox, vermeldde in zijn jaarverslag, dat de afdeling nog 26 leden telt en dat dit aantal zo spoedig mo gelijk verder opgevoerd dient te worden. In 1956 hebben de leden 970 kilo bijensuiker afgenomen. De aftredende bestuursleden de heren C. Hilbers Wzn., A. C. Berhuis en J. Kox werden herkozen. Men hield zich vervolgens bezig met de vraag hoe het ledental opgevoerd kan wor den. Het bijenhouden is te beschouwen als een sport; als beloning hiervoor ontvangt de amateur-imker bij een goede zomer honing terug. Er kwam een voorstel om een filmavond te houden en dan de hoogste klassen der middelbare scholen hierbij uit te nodigen, maar het bezwaar was, dat er weinig as pirant-imkers uit zouden overblijven. Men zag meer baat in het voorstel om degenen, die liefhebberij zouden tonen, om bijen te gaan houden voor alle mogelijke inlichtin gen naar de leden te verwijzen. Ieder lid stelde zich beschikbaar als propagandist en op die manier wil men trachten het ledental weer op te voeren en speciaal de jongeren te trekken. Schaakclub „Pat-Mat" achter de borden In de onderlinge competitie van de Kenne- mer Schaakclub „Pat Mat" werden de vol gende resultaten behaald: Afd. I: E. Eckhart.J. E. Strengere remise; L. MostertmanJ. C. de Haas 10; P. Zwart M. P. Suiker 01; W. SteemanJ. Zoon tjes 01; Ir. D. G. HuygenJ. Zoontjes 01. Afd. Ill: G. v. d. BergK. Meyer afgebr. Afd. IV: J. v. d. StruysH. Steeman remise; C. D. Affourtit—E. Toffoli 0—1. Maandag 25 februari vindt in zaal Hoo- gerwerf te Beverwijk de jaarlijkse feeste lijke bijeenkomst plaats van scheidsrech ters in de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. ADVERTENTIE Alléén zaterdag Snelliusstraat 23 - IJmuiden - Tel. 5653 VRIJDAG 22 FEBRUARI Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur; van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. Thalia, 20 uur: „Lemmy Caution keert terug". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. Volksuniversiteit Velsen, 20 uur, Cultu reel Gebouw, ir. D. Dammers over „Op bouw van Velsen", Ontspanningswerk bejaarden, Oud- Katholiek Verenigingsgebouw, 14.30 uur, filmmiddag. ZATERDAG 23 FEBRUARI Toneelver. „Palvu", toneelvoorstelling Herv. Jeugdgebouw IJmuiden-O. Fymnastiekver. „Sparta", 7.30 uur, jaar lijkse uitvoering in Concordia, Velsen-N. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur. Thalia, 19 en 21.15 uur, als vrijdag. Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als vrijdag. Raadhuis, 1011 uur, spreekuur wet houder van financiën. Onder het motto „met een boekske in éen hoekske" houdt de afdeling Beverwijk van de vrouwengroep van de Partij van de Arbeid op dinsdag 26 februari een bijeen komst in de Zeewijkschool. Lezing van Evangelie en Industrie Door de stichting „Evangelie en Industrie in de IJmond" wordt op woensdag 25 fe bruari in het Statenhuis te Beverwijk een lezing gehouden over het onderwerp „De technicus, kracht en zwakheid van een spe cialisme". Spreker is ir. W. Bakker. De aan gekondigde lezing over het onderwerp „De baas, buffer of bemiddelaar tussen leiding en arbeiders" is verplaatst naar maart. GEBOREN: Anna M., d. v. B. J. Grapen- daal en A. Hensen; Petronella W. M., d. v. P. J. J. Spanjaard en G. K. van der Lem; Gerrit T„ z. v. G. W. Siersema en C. M. Hum mel; Agnes, d. v. D. D. Kossen en J. C. Fa- ber; Hendrika L. G„ d. v. .J. F. Paap en A. W. Mol; Mildred S„ d. v. W. J. Martens en J. Slotemaker; Henricus P. M.. z. v. J. A. A. Burger en J. J. van 't Hoff; Aaltje S„ d. v. W. van der Tuin en B. Bijl; Catharina M. E., d. v. S. E. Durge en C. J. Egbers; Hendrina, d. v. H. B. Zeedijk en G. E. va.n Eijkel Brou wer; Dick. z. v. E. Vroonland en T. M. D. van der Bar; Tiemen C„ z. v. T. C. Veenstra en M. Boontjes; Harm F. A., z. v. G. de Lan ge en V/. Schutter; Linda E. M„ d. v. A. M. Taselaar en H. J. Hemclaar; Petronella, d. v. J. Bleeker en L. Bikowa; Elisabeth M„ d. v. H. C. van Bugnum en G. M. Boots: Johanna E. W„ d. v. T. J. van der Peet en E. P. J. A. Ramakers: Hans, z. v. J. van Amersfoort en A. E. Kootster. ONDERTROUWD: C. Huisman en P. H. van Eek; S. Dalmeijer en W. S. Alberda; C. J. Docte-r en G. J. Bruijns; H. H. Stangenber- ger en A. Bakker; G. J. van 't Hoff en C. J. Niesten: II. M. van der Kolk en C. J. Johan- sen; T. P. Bruijns en C. A. de Nijs; C. Komen en J. C. C. Rood. GEHUWD: C. G. J. Stroomer en A. C. M. Jasjers; G. van der Aar en A. M. Schilleman; W. Hustermann en J. Sminia. OVERLEDEN: A. Derks, 76 j„ weduwe van D. Rous; A. P. Ter voort, 54 j.; T. A. F. Schuit, 71 j. AMSTERDAM De internationaal vaste stemming voor oliefondsen was gisteren wederom een der meest kenmerkende factoren van de Am sterdamse effectenbeurs. Na de berichten over uitbreiding der olieproduktie en ver hoging van de prijzen van olie- en olie- produkten in Amerika zijn de aandelen van petroleumondernemingen, met name op de Londense beurs, op het eerste plan gekomen. Parijs blijft grote belangstelling voor Koninklijke aan de dag leggen en al deze factoren tezamen waren oorzaak dat het hoofdfonds alhier vrijwel onmiddellijk na opening tot f 167,opliep. Daarmee was het hoogste punt bereikt en volgde een reactie op winstnemingen die Konink lijke terugbracht tot f 164,60 later f 164,80. Een tweede vaste factor ter beurze was Unilever die evenmin het hoogste punt van 350 kon handhaven en terugkeerde naar 347. De beide andere internationale fond sen bleven beneden het vorige niveau, in clusief Philips die 3 punten lager was. Hoogovens verloren 5 punten en werden geadviseerd op 300. Verder was de handel van weinig be tekenis. Scheepvaart was merendeels iets aangeboden, behalve H.A.L. die zich hand haafde in gevolge het gunstige jaarverslag. Onder de cultuuraandelen namen Amster dam Rubber de leiding. Op de beleggings- markt was de stemming aan de vaste kant. De tweede obligatie-emissie van de Spoor wegen, waarvoor gisteren de inschrijving was, is een groot succes geworden. De toe wijzing zal zeer gering zijn. Prolongatie 3 3/4 pet. (ANP) NEW YORK De internationale oliewaarden ondergin gen gisteren een scherpe daling in de laat ste minuut van een beursdag, die onder in vloed stond van de komende drie vrije da gen. (Heden wordt in de V.S. George Washington-dag gevierd). De groep open bare nutsbedrijven boekte voor de vierde achtereenvolgende maal een avance. De olies kwamen in aanbod toen Israels pre mier David Ben-Goerion terugtrekking van de troepen uit de Gazastrook en het gebied van de Golf van Akaba weigerde tenzij hij garanties zou krijgen. Ook de spoorweg- en industrie-groepen daalden, hoewel enkele individuele fondsen zich sterk toonden. Het industriegemiddelde daalde met 2,07 tot 466,93, dat voor spoor wegen met 0,52 tot 142,22; dat voor open bare nutsbedrijven steeg met 0,27 tot 70,34. In de oliegroep daalde Gulf Oil 2Vz dol- lor, Getty Oil 1% dollar, Royal Dutch 1% en Standard Oil of California 1 dollar. Ook andere oliefondsen waren zwak, met uit zondering van Barber, dat drie dollar ho ger werd genoteerd dan dinsdag, na eer gisteren niet te zijn verhandeld. U. S. Steel daalde 1 dollar. In de auto waarden moest Chrysler een dollar prijs geven, bij chemicaliën gold hetzelfde voor Du Pont. Spoorwegen-fondsen ondergin gen slechts lichte schommelingen. In de groep openbare nutsbedrijven sloten de meeste aandelen op een hogere notering. De omzet bedroeg 1.680.000 aandelen te gen 1.790.000 op woensdag. (UP). 3H% Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962' 64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.PhilipsGloeil. pref Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Dell Mijen Amsterd. Bank Ned. .Handel Mij Rotterd. Bank. Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 88 92 H 199 H 290)4 196 298 302 272 24214 147)4 34514 215% 822 164,80 78 179 165 278 91 95 211 167% 175 181 175% 61% 40% 80% 33% Voorbeurs koersen 200 243 345 164,50

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3