Uitgaan in Haarlem Raas STAD DES LEVENS De leerling van Doctor Marciolo Agenda voor Haarlem NAAIMACHINES De negen Muzen DocNtiéér met Kort en bondig Lotte Goslar naar Rome Liefdadigheidsbal voor Hongaarse vluchtelingen G. B. Shaw's alfabet nu definitief afgekeurd Debat in gemeenteraad van Amsterdam Goochelwedstrijd tussen Nederland en Engeland S VERVOLGVERHAAL^ JOSEPH L. EINANDER J Ontloop die pijn van brandend maagzuur. Neem Bennies! Verdediger vraagt ontslag uit voorarrest van majoor K. GARAGE DEN HOUT VRIJDAG 22 FEBRUARI 1957 -t TONEEL EN DANS Vrjjdag 22 februari, Stadsschouwburg, 20.15 uur: De Nederlandse Comedie geeft voor „Geloof en wetenschap" een voorstelling van Arthur Miller's „Van de brug af ge zien" onder regie van Henk Rigters met onder anderen Jopie Koopman, Sigrid Koetse, Ko van Dijk, Frans 't Hoen, Ram ses Shaffy en de regisseur. De decors zijn van Harry Wich. Zaterdag 23 februari. Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comed'ie geeft een voor stelling van „Een maan voor de misdeel- den" van Eugene O'Neill onder regie van Paul Steenbergen. Medewerkenden zijn onder meer Myra Ward, Max Croiset en de regisseur. De decors werden ontworpen door Hep van Delft. Zondag 24 februari, Stadsschouwburg, 20 u.: De Haagse Comedie geeft een voorstelling van Shakespeare's „Driekoningenavond" (Twelfth night) onder regie van Cees Laseur in de vertaling van Gerard Messe- laar. De voornaamste medewerkenden zijn Elisabeth Andersen, Enny Meunier, Ida Wasserman, Albert van Dalsum, Luc Lutz, Jan Refèl en Coen Flink. De ter illustratie dienende muziek is van Jurriaan Andtries sen. Decors en kostuums werden ontwor pen door Harry Wich. Maandag 25 februari, Stadsschouwburg, 10 uur: Voor de lagere scholen geeft het Nieuw Nederlands Jeugdtoneel een voor stelling van „De reis naar Bombola" van Jaap Hoogstra in de bewerking van Joris Diels. Medewerkenden zijn onder anderen Mary Wagenaar, Betty van Brussel, Joop van der Donk, Jan Korevaar en Ben Huls man. Joris Diels en Erik Vos hebben de regie. Decors en kostuums werden ont worpen door Hep van Delft. De gitarist Ab B ronk horst zorgt voor de muzikale illustratie. Maandag 25 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nieuw Nederlands Toneelgezel schap geeft een voorstelling van „De vrouw met het rode haar" van de Amerikaanse auteurs Sam Locke en Paul Roberts. In deze thriller treden op Andrea Domburg, Ton Kuyl en Louis Borel, die tevens de regie heeft. Woensdag 27 februari, Stadsschouwburg, 20.15 uur: De Nederlandse Comedie geeft onder regie van Henk Rigters een voor stelling van Arthur Miller's „Van de brug af gezien" met onder meer Jopie Koop man, Sigrid Koetse. Ko van Dijk, Frans 't Hoen, Ramses Shaffy en de regisseur. De decors zijn van Harry Wich. Donderdag 28 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" geeft een voorstelling van „Dundo Maroje's duka ten" van de Joegoslavische schrijver Ma rin Drzic onder regie van dr. Marko Fotez van het Joegoslavisch Theater in Belgrado. Medewerkenden zijn onder anderen Hetty Beck, Lies Franken, Johan Walham, Ge rard Hartkamp, Franis van der Linden, Wim Kouwenhoven en Gruys Voorbergh. MUZIEK Vrijdag 22 februari, Concertgebouw, 20 uur: Willem Andriessen speelt als eerste in de populaire pianistenserie, die drie recitals omvat. Hij geeft een uitvoering van wer ken van Chopin. Vrijdag 22 februari, Minervatheater, 20.15 u.: Voor de Heemsteedse Kunstkring geeft het Hekster-Kwartet een uitvoering van werken van Schumann, Mozart en Franck. Medewerking verleent de pianiste Miep van Luin, Zaterdag 23 februari, Minervatheater, 15 u.: Leerlingen van de Volksmuziekschool geven een uitvoering. Maandag 25 februari, Grote Markt, 15.30 16.30 uur: De stadsbeiaardier Arie Peters bespeelt het carillon van de Grote Kerk. Woensdag 27 februari, Concertgebouw, 20 u.: De Wiener Sangerkmaben zingen onder meer werken van Palestrina, Orlando di Lasso, Buxtehude, Schubert en Mozart. Voorts een uitvoering van Havdn's komi sche opera „De apotheker", volksliederen en Weense walsen. Donderdag 28 februari, Concertgebouw, 20 uur: De organist Piet Kee geeft een con cert van werken van Bach, Mendelssohn, Alain, Hind'emith en Franck. Vrijdag 1 maart, Concertgebouw, 19.30 uur: De heer Paul Chr. van Westering houdt een inleiding bij het concert, dat door het Noordhollands Philfaarmonisch Orkest wordt gegeven. Vrijdag 1 maart, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft onder leiding van dr. C. L. Walter Boer 'n uitvoering van de ouverture „Mid- zomernachtdroom" van Mendelssohn, de Zesde Symfonie van Schubert en het Tweede Pianoconcert van Brahms. Solis tische medewerking wordt verleend door de pianist George van Renesse. DIVERSEN „GELOOF EN WETENSCHAP" Vrijdag 22 februari, Stadsschouwburg. 20.15 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voorstelling van Arthur Miller's „Van de brug af gezien". Zie „Toneel en dans". Maandag 25 februari, Brinkmann. 20 uur: Dr. A. Melchior sipreekt over „Zwart en blank in de Congo". VOLKSUNIVERSITEIT Maandag 25 februari, Frans Halsmuseum, 20 uur: Dr. H. S. Visscher, leraar van het Eerste Christ Ie ijk Lyceum, houdt de twee de voordracht in een reeks van drie over „Experimentele poëzie". Dinsdag 26 februari, Frans Halsmuseum, 20 uur: Mr. H. E. Phaff. secretaris der ge meente Haarlem, houdt de eerste van twee voordrachten over „De geschiedenis van het Haarlemse stadhuis", geïllustreerd met lichtbeelden. Woensdag 27 februari, Coornhertlyccum, 20 uur: De heer L. Postma houdt de zesde en laatste voordracht in een boetseercursus. AMATEURTONEEL Dinsdag 26 februari. Stadsschouwburg, 20 u.: De letterlievende vereniging „J. J. Cremer" speelt „Het onbewoonde eiland" van A. Defersne in de wedstrijd om het Nationaal Landjuweel, onder regie van Henk Bakker. Woensdag 27 februari, Minervatheater, 20.15 uur: De r.-k. toneelvereniging „Heemsteeds ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 De mimische danseres Lotte Goslar is door het Italiaanse ministerie van Cultu rele Zaken uitgenodigd een meestercursus te geven aan de Nationale Dansacademie in Rome. Tevens is haar verzocht de cho reografie van een nieuw werk voor de academie op zich te nemen. Lotte Goslar, die voor de oorlog in Erika Mann's caba ret „Die Pfeffermühle" als soliste optrad, heeft zich sinds de oorlog in Amerika en speciaal in Hollywood een grote reputatie verworven. In Hollywood gaf zij les aan bekende filmsterren, onder wie Marilyn Monroe. Ook in Nederland is zij bekend geworden met haar ensemble „For hu- mans only". Jeugdtoneel" geeft een opvoering van „Directeur Fanny" van Rosita Peters. Vrijdag 1 Maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Droste's toneelvereniging „N.A.O." geeft een opvoering van „Jij weet, jij weet, wat ik niet weet". FILMVOORSTELLINGEN Rembrandttheater: Zondagochtend 11 uur vertoning van de Italiaanse film „Het ver loren continent". Cinema Palace: Zondagochtend half elf ver toning van „Zolang jij bij mij bent" met Maria Schelt. Lidotheater: Zaterdagavond half twaalf ver toning van „Tokio Joe" met Humphrey Bogart. Zondagochtend 11 uur vertoning van „Hongaarse rapsodie" met Michèl Simon, Studiotheater: Zondagochtend 11 uur ver toning van „Muiterij op de Caine" met Humphrey Bogart. ANDERE BIJEENKOMSTEN Vrijdag 22 februari, Brinkmann, 19.30 uur: Door de Centrale commissie kindervakan- tiezorg Haarlem wordt een bijeenkomst georganiseerd waarop gesproken zal wor den over „Kamptechndeken". Zaterdag 23 februari, gebouw H.K.B., 21 u.: De Kennemer Kunstkring houdt een bal- masqué waaraan wordt medegewerkt door „The broadway players". Zaterdag 23 februari, gebouw „Cultura", 13 en 20 uur Districtsconcours voor de Noord'hal'landse kampioenschappen op het accordeon. Maandag 25 februari, Concertgebouw, 14.30 uur: Lente-show georganiseerd door een dam esweekblad Maandag 25 februari, Brinkmann, 20 uur: Voor de vereniging „Haerlem" spreekt ir. A. P. van Meurs, werkzaam bij de plano logische dienst van de provincie Noord holland, over „Het streekplan voor de IJmond en zuid-Kenniemerland". Dinsdag 26 februari, Brinkmann, 20 u.: Voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling spreekt de heer L. Roest over „Oostenrijk als vakantieoord". Dinsdag 26 februari, Minervatheater, 20.15 uur: In de wereldreizigersserie spreekt dr. A. Melchior over „Amazona®, hel en para dijs". Woensdag 27 februari, Prinsenhof, 5.20 uur: Voor de Alliance Frangaise en het genoot schap „NederlandFrankrijk" spreekt de predikant Henry Babel over „De heden daagse Franse litteratuur en het menselijk lot" in een der zalen van het gymnasium. Woensdag 27 februari, Ged. Oudegracht 104, 20 uur: Voor de E.H.B.O.-vereniging „Snel- verband" spreekt de arts Tj. G. Franken over „Chirurgie in 1660". Woensdag 27 februari, Minervatheater, 14.30 uur: Mr. Janno's Jeugdamusement ver zorgt een kindermatinée. Hieraan is tevens een zangwedstrijd verbonden. Onder meer zal een opvoering worden gegeven van het sprookje „Klein duimpje en de reus" door een poppentheater. Donderdag 28 februari, Krelagehuis, 10 uur: Opening van de vijftiende Haarlemse voorjaarsbeurs voor de vrouw. De beurs duurt negen dagen. Donderdag 28 februari, Brinkmann, 20 uur: Ter gelegenheid van de nationale speur tocht naar zangtalenten onder de huis vrouwen door een grammofoonplatenmaat schappij wordt een auditieavond gehou den. De leiding heeft hierbij de heer Louis Noret. Donderdag 28 februari, gebouw Vrijzinnig Hervormden, 20 uur: Voor de vereniging „Weten en werken" spreekt prof. dr. M. A. Beek over zijn -reis langs de, -Eufraat en de Tigris. De lezing wordt met kleuren dia's geïllustreerd. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tot en met 24 februrai wordt onder auspiciën van de commissie ter bevordering van de culturele en esthe tische vorming van de rijpere schooljeugd de jaarlijkse tentoonstelling gehouden van reprodukties naar werken van klassiek moderne meesters. Ook dit jaar zijn nieu we aanwinsten te melden zoals: de Guer nica van Picasso en werken van Severini, Braque, Marc, Lurgat, Van Gogh en Munch. Tevens kon een uitgebreide collectie aan de verzameling worden toegevoegd van Expositie Pijper-herdenking In het Gemeentemuseum van Den Haag wordt in samenwerking met het comité ter herden king van het feit, dat tien jaar geleden Wil lem Pijper overleed een tentoonstelling over deze Nederlandse componist voorbe reid. De tentoonstelling wordt van 2 tot en met 13 maart in het museum gehouden. Zomercursus in Wenen. De Weense universiteit zal ook dit jaar weer in Wenen internationale cursussen houden, die door hoogleraren van deze universiteit zullen worden geleid. Van 9 juli tot 28 september worden cursussen voor buitenlanders gege ven in de Duitse taal en van 9 tot 27 sep tember lezingen en discussies over het thema: „Oostenrijks bijdrage tot de Europese cultuur". Tijdens deze zomercur sus zullen talrijke excursies naar de kunst centra van Wenen en omgeving worden gemaakt. Inlichtingen verstrekt de Oosten rijkse legatie in Den Haag. uitstekende drukken naar tekeningen en grafiek van meesters als: Degas, Seurat, Renoir, Toulouse Lautnec, Maillol, Signac Gromaire. De expositie is dagelijks ge opend van 10—12.20 en van 13.3(U-17 uur. 's Zondags van 1417 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend don derdags van 1012.30 uur en van 13.30 17 uur en zondags van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoonstel ling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 1015 uur dagelijks (in maart van 10 tot 16 uur) en zondags van 1315 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen on der meer van Rembrandt, Michelangelo, Claude Lorradn. Geopend op iedere werk dag (behalve maandag van 11—15 uur) en de eerste zondag van iedere maand van 1315 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen, be halve maandag, van 1017 uur, des zon dags van 13—16 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide uitsluitend op aanvrage voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, BlnemendaaL Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 912 en van 1418 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede Historische stoommachines. Dagelijks geopend van 912.30 en van 13.3016 uur. Galerie Espace. Tot 10 maart wordt een ex positie gehouden van tekeningen^ aquarel len en gouaches van Bertini, Buchheister, Hundertwasser. Schultze en anderen. De galerie is dagelijks geopend van 11 tot 17 uur R.K. Openbare leeszaal: De schilderes Mies Dienum exposeert tot 1 maart. Woensdagavond 27 fe bruari geven de be roemde Wiener San- gerknaben weer eer uitvoering in Haar lem als onderdeel van een tournee door Ne derland. Het verdier. aandacht, dat dit koor Haydn's komische opera „De apotheker op het programma heeft genomen. Het is een werk, dat niet dikwijls wordt uitge voerd. Buiten het klassiek programma zal men de jongens kunnen horen in oude volksliederen en Weense walsen. Een groot aantal vooraanstaande kun stenaars onder wie Greet Koeman, Chris Reumer, Johan Schmitz, Rosa Spier en Simon Carmiggelt, zal op 26 februari in Lido in Amsterdam meewerken aan een liefdadigheidsbal, dat wordt gehouden door de Lions club Amsterdam ten be hoeve van de Hongaarse vluchtelingen. De internationale vereniging van Lions Clubs, afgekort Lions International, waar bij elke plaatselijke en officieel erkende Lions Club is aangesloten, heeft vertak kingen in zevenenveertig landen. De Am sterdamse afdeling heeft enkele maanden geleden reeds een hulpactie ondernomen, waardoor een wagon kleden en schoeisel naar Oostenrijk kon worden gestuurd. Het is de bedoeling dat de opbrengst van de ip Lido te houden liefdadigheidsavond zal worden besteed voor de aankoop van tex tiel. De bezoekers van het bal moeten als entreeprijs onder meer een handdoek mee nemen. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall heeft het beschermheer schap van het feest op zich genomen. DIRECTRICE UTRECHTS MUSEUM NAAR AMERIKA De directrice van het Centraal Museum in Utrecht, mej. dr. M. E. Houtzager, is woensdag van Schiphol naar de Verenig de Staten vertrokken. Zij zal op uitnodi ging van het ministerie van Buitenlandse Zaken aldaar, na een kort verblijf in New York, op 25 februari in Washington aan komen. Daarna maakt zij een studiereis van drie maanden door Amerika om zich op de hoogte te stellen van het culturele leven in de Verenigde Staten. Nalatenschap voor musea LONDEN, woensdag 20 februari. (UP). Het Engelse Hooggerechtshof heeft het testament van George Bernard shaw ongeldig verklaard, 'voor zover het de bepaling betreft, dat het omvang rijke vermogen van de schrijver besteed moet worden voor de voorbereiding en in voering van een nieuw alfabet in de En gelse taal. Shaw wilde een alfabet van veertig lettertekens, omdat de huidige spelling hem onpraktisch en tijdrovend leek. Maar Shaw was zelf niet zeker van de praktische uitvoerbaarheid, want voor het geval zijn spellingsplan onpraktisch zou blijken, liet hij zijn vermogen na aan het Brits Museum en soortgelijke instel lingen. De rechter heeft nu bepaald, dat een wijziging in de spelling een wet nodig maakt, hetgeen aan het testament een po litiek tintje geeft. Een liefdadige bestem ming kon de rechter er niet in zien. Dus gaat het vermogen, bijna acht miljoen gulden, naar het museum en verwante in stellingen. Zodra de volgende ochtend de zon door de bladeren scheen, ontwaakte Lodo. Hij rekte zich 'n paar maal uit, want de bosgrond was lang zo zacht niet als zijn bed! Hij was er wel 'n beetje stijf van geworden. Toen ontbeet hij, schepte wat drinkwater uit een heldere beek en goot ook wat water op de aarde in de bloempot. Toen zette hij de reis voort. Aan het eind van de dag voerde de tocht door een wild berglandschap, waar Lodo moeizaam de steile bergpaden beklom. Steeds weer zei doctor Marciolo, welke rich ting hij moest nemen. 93-94 Ontslagen bij Nederlandse Opera Tijdens de woensdag gehouden ver gadering van de Amsterdamse gemeente raad heeft het lid de heer N. Luirink (C.P.N.) het college van B. en W. geïnter pelleerd over het door de directie van de Nederlandse Opera aangezegde ontslag van twaalf solisten, waartegen de Neder landse Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars heeft geprotesteerd. De heer Luirink diende een motie in, waarbij B. en W. worden uitgenodigd bij de direc tie van de opera erop aan te dringen, dat de onderhandelingen over deze ontslag aanvrage tussen de directie en de federatie zullen worden hervat. De raad verwierp deze motie met 21 tegen 9 (communis tische) stemmen, nadat de wethouder voor Kunstzaken, mr. A. de Roos, had ver klaard, dat het „niet opnieuw engageren van bepaalde krachten" geheel tot de competentie van de directie behoort en dat B. en W. nog geen oordeel hebben over een daling van het artistieke peil als ge volg van het ontslag dezer solisten. Er zijn een aantal onzekerheden in deze kwestie, waardoor B. en W. nog niet dui delijk weten, welke voorzieningen voor de solisten moeten worden getroffen, aldus mr. De Roos. Op dinsdagavond 5 maart zal een Neder lands goochelaarsteam in Bussum de strijd aanbinden tegen een Engels goochelaars team in Londen. Dit is een revanche-ont moeting na de wedstrijd, die op 12 januari door de Nederlandse goochelaars met één punt verschil werd verloren. Een televisie reportage van deze goochelwedstrijd wordt op 5 maart tussen 20.30 en 21.15 uur, zo wel in Nederland als in Engeland, uitge zonden. Het Nederlandse team bestaat uit Balsano, Tonny van Dommelen, Marco- nick en de Niberco Brothers. Fred Kaps, die in het buitenland vertoeft, kon niet in het Nederlandse team worden opgenomen. De jury zal bestaan uit vier prominente figuren uit het internationale amusements leven. Twee leden van de jury hebben zitting in Bussum en twee in Londen. Expositie. In de kunstzaal „De Post hoorn" aan het Lange Voorhout 41 in Den Haag wordt van 23 februari tot 17 maart een tentoonstelling gehouden van schil derijen van Joop Vreugdenhil. ADVERTENTIE Vlees? Gauw klaar: kies jij maar! Waar U ook eet, thuis of in 'n restaurant, Uw warme maaltijd is pas compleet met Hollandse kaas. Heerlijk in de groente, als dessert voor elke fijnproever een feest. Morgen meteen proberen Soep? Geen idee: ik eet wel meel Dessert? Wat 'n vraag KAAS èn graag Publlkttlt H«t Ntdt'Undi 2uiv«tbur«au 7 47 Het is gebouwd uit gele steen en bestaat uit ver- spreiae paviljoens van twee verdiepingen, die ge groepeerd liggen in de vorm van een halve ster tussen gazons en rozentuinen. Theresa-hospital is genoemd naar Theresa Galotti, de moeder van Francesco en het werd gesticht met gelden van de All Plastic Company, verkre gen uit de winst van de leveranties dezer maatschappij aan Life City. Francesco Galotti had dat zo geregeld, nadat de aankoopprijzen voor de wegbedekking waren vastgesteld door de stichting, die op streng-zakelijke wijze tewerk was gegaan en geweigerd had een beroep op de liefdadige aard van Galotti te doen. De Zuid- Amerikaan had met de bouw van dit ziekenhuis de op zichzelf merkwaardige gewetensbezwaren weten te sus sen, die bij hem waren opgekomen toen hij de enorme order voor Melamine Formaldehyde had aanvaard, waar mee de straten van Life City werden afgedekt. Mevrouw Galotti had kordaat een vliegtuig genomen en was naar Life City komen vliegen, nadat zij de ne derige brief van haar zoon had ontvangen waarin deze haar toestemming voor de naamgeving van het zieken huis vroeg. „Als het naar mij genoemd wordt, wil ik ook zien hoe het wordt gebouwd," zei ze, nadat ze zich op het vlieg veld had losgemaakt uit de armen van de verbouwereer de Francesco. Hij had pas tien minuten voor de aankomst van het vliegtuig vernomen, dat zijn moeder onderweg was en de oude dame, die voor het eerst in haar leven gevlogen had, begon dadelijk na aankomst op verwijtende toon te informeren, of hij wellicht gedacht had dat zij haar naam zou lenen aan een bouwsel waarvan ze maar moest afwachten hoe het er uit zou zien. „Maar de plannen zijn al in kannen en kruiken," zei Francesco bedrukt. „Ik ben bang dat er niets meer aan zal kunnen „Ik ben bang dat er véél aan zal moeten veranderen," zei mevrouw Galotti. „Hier in Amerika weten ze niet hoe ze een ziekenhuis tegelijk mooi en efficiënt moeten ma ken. Mooie gebouwen zijn onbruikbaar en bruikbare zijn lelijk. Dus laat me die plannen maar eens zien." Het viel achteraf erg mee. Weliswaar onderging het hoofdgebouw nog ettelijke verfraaiingen, doch over het geheel genomen was moeder Galotti zeer tevreden. Zij bleef gedurende de hele bouw nauwlettend acht geven op de uitvoering van de plannen en was maandenlang iedere dag op het terrein te vinden, waar de arbeiders en opzichters met heilige vrees vervuld werden voor de kordate, kortaangebonden oude dame, die iedere fout ontdekte en bij meningsverschillen haar .opinie in kern achtige bewoordingen kenbaar maakte. Theresa-hospital was in vier maanden klaar en me vrouw Galotti was uitermate tevreden. Zij werd op de openingsdag het middelpunt van een uitgebreid gezel schap, onder wie zich talrijke journalisten bevonden. De kranten brachten humoristische verhalen over de acti viteit van mevrouw Galotti en zwaaiden haar uitbundige lof toe voor haar aandeel in de totstandkoming van het ziekenhuis, waarbij zij niet nalieten schertsend te wijzen op het feit dat in deze verpleeginrichting waarschijnlijk weinig werk voor de doktoren en het personeel zou zijn, aangezien Life City geen verkeersongelukken „kende. Deze scherts werd reeds twee weken na de opening op tragische wijze achterhaald. Het was op een avond dat dokter Malloway van New York uit een kort bezoek aan het Theresa-hospital bracht in verband met de werkzaamheden van twee artsen in het laboratorium van het ziekenhuis, waarvoor Malloway zich heftig interesseerde. Deze twee jonge dokters, Herbertson en Green, waren namelijk bezig met onderzoekingen van luchtmonsters, genomen in en bui ten de tunnelweg van Life City. Zij hadden reeds interes sante bizonderheden over de samenstelling van deze lucht ontdekt, die van groot belang zouden kunnen zijn bij de bestudering van de verontreiniging der atmosfeer in grote steden en de gevolgen daarvan voor het menselijk organisme. Toen mevrouw Galotti hoorde, dat dokter Malloway zich intens met dit vraagstuk bezighield, had zij met haar gewone heftigheid een ongezouten commentaar geleverd. Malloway had enigszins geamuseerd, doch ook zeer be langstellend naar haar geluisterd. „Ik heb eens een bezoek gebracht aan mijn schoon zuster, die in Rio woont," zei mevrouw Galotti. „Zij heeft daar in een der buitenwijken een alleraardigste winkel in huishoudelijke artikelen. Haar man heeft een auto allicht, want iedereen in Rio heeft een auto." Malloway dacht aan de verhalen over de Braziliaanse morro's, de steile bergen met begroeide hellingen midden in de mil joenenstad Rio, waar inboorlingen in bittere armoe doch ook in gezegende vrijheid hoog boven de massa wonen in bouwvallige hutten doch hii zei niets. Iedereen in Rio heeft een auto, dat was nu eenmaal de stijl waarin mevrouw Galotti zich placht uit te drukken. „Mijn schoonzuster en haar man namen me vaak mee op tochtjes in de bergen," vervolgde zij. „Dan reden we eindeloze kronkelwegen op naar uitzichtpunten, van waar men Rio tussen de bergen kon zien liggen als een zee van daken en wolkenkrabbers, met de blauwe baai en de eilanden en de vliegvelden. Het was een prachtig gezicht en het was altijd heerlijk koel en zuiver daar boven. Maar dan gingen we terug. U zult het niet ge loven, dokter, maar op een bepaald moment daalden we dan onder de rookgrens, zoals dat heet. Het was alsof we met auto en al in een verstikkende hel zakten. Net als men bij het zinken onder water hapt naar lucht, zo hapt men dan bij het zinken in de walmende, verstikkende stads- atmosfeer naar zuurstof. Er was een duidelijke scheids lijn. Het ene moment zat je nog tot aan je hals in de zuivere lucht der bergen. Het volgend moment voelde je de warmte en de benzinewalm langs je wangen omhoog stijgen en zich boven je hoofd sluiten. Het was afgrijse lijk, dokter. De dalen waarin Rio ligt waren bedekt met een deken van rook en walm. De stad leeft in een ver stikkende smeerboel, die door duizenden uitlaten van allerlei voertuigen wordt uitgebraakt en tussen de ber gen blijft hangen. Het was eenvoudig een bespotting van alles wat op hygiëne lijkt. Ik ben naar Caracas terug gevlucht zo gauw ik kon. Bah! Dat noemen ze moderne tijd! Het is moord, zeg ik." Dokter Malloway knikte nadenkend. Hij was blij dat hij niet over de morro's had gesproken. Mevrouw Ga lotti zou hem onmiddellijk hebben verteld dat die in boorlingen op de berghellingen de gezondste plaats om te wonen hadden uitgezocht. Als dieren die instinctmatig uit een met schadelijke dampen gevulde ruimte vluch ten, zo hadden de Braziliaanse primitieven de hellingen der morro's als hun schuilplaats voor de moderne gif gassen gekozen. Beneden hen raasde het snelverkeer door tunnels onder de bergen door. De mensen in de auto's keken soms, bij het passeren der morro's, met meegevoel naar boven, waar de arme massa in haar hutten als het uitvaagsel van een zich in haastig tempo ontwikkelende moderne stad had teruggetrokken. (Wordt vervolgd). Nootdorp wil mee-delen. Destijds heeft de gemeente Rijswijk de opbrengst geïnd van de vermakelijkheidsbelasting tijdens het in 1955 op het vliegveld Ypenburg georgani seerde vliegfeest „Ilsy". Aangezien echter een deel der tribunes op grondgebied van de gemeente Nootdorp heeft gestaan, heeft deze gemeente een deel van de belastingopbrengst opgeëist. Deze eis is echter op formele gron den door de Raad van Beroop voor de Directe Belastingen afgewezen. Tegen deze afwij zende beslissing heeft de gemeente Nootdorp thans beroep in cassatie aangetekend bij de Hoge Raad. Erepenning. In opdracht van de ge meente Nijmegen heeft de beeldhouwer C. Stauthamer te Amsterdam een erepenning ontworpen, welke door het gemeentebestuur van Nijmegen zal worden uitgereikt aan personen buiten Nijmegen, die zich op bij zondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor de stad. De penning heeft als tekst de woorden, die keizer Trajanus tot zijn vriend Plinius richtte: „Et civis boni partibus func tus es" (Gij hebt u als een goed burger ge dragen). Secretaris. De gemeenteraad van Apel doorn heeft tot gemeentesecretaris van Apeldoorn benoemd mr. K. L. de Ronde, thans gemeentesecretaris te Assen. Mr. De Ronde volgt de heer Th. Corbach op, die de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. Koopje. In Hallum (Fr.) is de voor malige zuivelfabriek met directeurswoning en veertien arbeiderswoningen verkocht. Bij de provisionele inzet werd voor de fabriek met woonhuis 10,000,geboden en voor de veertien woningen 8.000,Bij de toewij zing werd alles in combinatie voor 39.511, verkocht aan een papierfabriek en papier groothandel te Groningen. ADVERTENTIE Alsof de maag uit uw lichaam brandt, zo'n pi.in veroorzaakt overtollig maagzuur. De remedie is eenvoudig en afdoende: Rennies. Die helpen dadelijk. Gewoon, zonder water of wat ook. op de tong laten smelten, 't Kan niet missen, de brand is gedoofd! Eet onbe vreesd waar u trek in hebt, maarsteeds Rennies bij de hand! De verdediger van majoor K., mr. W. J. van Es, heeft bij de krijgsraad een ver zoekschrift ingediend tot vrijlating uit het voorarrest van zijn cliënt. Naar het ANP van de auditeur-militair bij de krijgsraad verneemt, moet de toe lating van de verdediger tot majoor K. worden opgevat als een gunst. De officier- commissaris, die de zaak op het ogenblik in behandeling heeft, had op formele gron den het verzoek van mr. Van Es kunnen weigeren, omdat de instructie nog niet is gesloten. Volgens militair recht kan een verdachte pas aanspraak maken op een verdediger, als het onderzoek geheel is vol tooid en het dossier aan de auditeur-mili tair ter hand is gesteld. Tot zolang fungeert de officier-commissaris tevens als raads man. (ADVERTENTIE) Wij betrekken onxe RENAULT5 rechtstreeks van de fabriek: dus in de ver koopsprijs geen importeurswinst. Hollandse prijzen lager dan Franse. R4 vanaf f 4190.—, RENAULT DAUPHINE vanaf 5580.-, 1 tons BESTELWAGEN 6700.—. VRIJDAG 22 FEBRUARI Minerva: Hekster strijkkwartet met Miep van Luin, piano, speelt voor Heemsteedse Kunstkring, 8.15 uur. Cinema ralace: „De machinist", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Durango rekent af" en „Haremgirl", 14 j„ 7 en 9.15 uur. Studio: „Tosca", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Eddy Duchin story", 14 jaar, 7 en 9.15 uur Luxor: „De miljoenen- wolf", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi", de jonge keizerin", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het geheim van de zwarte tent", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Stads schouwburg: „Van de brug af gezien" door „Nederlandse Comedie" voor „Geloof en Wetenschap", 8 u. Concertgebouw: Chopin- avond m.m.v. Willem Andriessen, 8 uur Wil- helminastraat 12: Wijdingsdienst van de Vereniging van Spiritisten „Het Licht", 8 u. ZATERDAG 23 FEBRUARI Minerva: Leerlingen-uitvoering, Volksmu ziekschool, 3 uur; „The long arm", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: „De machinist", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Durango rekent af" en „Haremgiri", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Tosca", 14 'jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido; „The Eddy Duchin story", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De mil- j oenenwol f", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi, de jonge keizerin", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het geheim van de zwarte tent", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: De Haagse Co medie met „Een maan voor misdeelden", 8 u.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6