De „dorpen zijn aan hun oude steê verknocht Voetbal in Kennemerland Velsens cultureel leven in de komende week Visserij varia 11 INREGENEN EN WEGWAAIEN VALLEN MEE Onbewoonbaar hoeft niet onherstelbaar te zijn Watervliet kan ongeslagen thuisrecord handhaven Hongaren gaan huiswaarts „Annemariezeg jij het maar" in Beverwijk Agenda voor Beverwijk Sportief dammers schoven verder in de competitie Foto van de maand „Fotokring Velsen" „Jonge Strijd" gaat werkterrein uitbreiden Openingstijden hulppost kantoor Velsen-Noord gewijzigd VRIJDAG 22 FEBRUARI 1957 WIE IN HET OUDE DORPJE Velsen zijn ogen en oren de kost geeft, komt al heel gauw tot de conclusie, dat de van communistische zijde in Velsens raad gespuide opmerking, als zouden verscheidene bewoners van dit sfeerrijke stukje der gemeente bij regen met een huis vol potjes en pannetjes zitten teneinde het risico van lekkende daken zoveel mogelijk te ondervangen terwijl zij bij stormweer uit hunne benepen bedsteden waaien, lichtelijk overdreven is. Er z ij n bedsteden en er i s een lekkend dak, maar van inregenen of wegwaaien heeft zelfs de groenteboer, die hier van jongs af aan vent en zijn pappenheimers van haver tot gort kent, zelden of nimmer gehoord. Wel van een inregenende villa in Velserbeek en eentje aan de Stationsweg, waar als gevolg van ver waarlozing aan de kant van de huiseigenaar met emmers en teilen moet worden geageerd tegen de bij regen of sneeuw dreigende watersnood. Eén geval is er in het oude dorp aan te wijzen, waar een jong gezin bij nattigheid-in-de-lucht niet helemaal droog blijft en moeder de vrouw door de keukenvloer is gegaan, terwijl het in het huis ook wel onredelijk tochten wil, als de wind wat aan wakkert, maar dat is nu net het huis, dat op de nominatie staat om te worden geslecht: het hoekpand Hoofdbuurtstraat 7, bewoond door het echtpaar houwers, plus hond, plus kat. De gemeenteraad kreeg er dinsdag een brief over, die een noodkreet van een huisvrouw inhield. En dat er andere aan vechtbare woningsituaties in deze kleine nederzetting voorkomen, kan moeilijk worden ontkent buitenprivaten in die zelfde Hoofdbuurtstraat zijn bepaald niet ideaal en beerputten inplaats van rio lering zijn nauwelijks langer in overeen stemming met de heersende woonbescha- ving van Nederland. Maar dat is de woningnood óók niet. Het probleem Oud-Velsen, dat mede dank zij een initiatief van een aantal Vel- senaren, die een Stichting tot behoud van het oude dorp voorbereiden en reeds con tact hebben opgenomen met een zeer wel willende wethouder van Openbare Wer ken en de publikaties onzerzijds, welke daarmee gepaard gingen, plotseling ac tueel is geworden, is slechts verder te doorgronden, wanneer men dat dorps kerntje intrekt en met de bewoners praat. Dan valt bijvoorbeeld allereerst op, hoe weinig Oud-Velsenaren weg willen naar een flat of een nieuw huis. Ze zitten daar naar hun zin, kennen elkaar, ze zijn ver kleefd aan de gezelligheid en de rust van het dorpje ende huren zijn gezellig laag. Daarmee wordt echter de argumen tatie door de „Stichting i'.o." niet volledig omschreven. Deze houdt uiteraard wel degelijk rekening met de bewoonbaarheid van het oude dorp en zou niet graag zien, dat er dwars tegen alle normen in huizen worden gehandhaafd wegens hun schilder achtigheid, maar zij gaat verder en ver wijt de gemeente een zeker opportunisme, wanneer deze gemeente bepaalde panden slopen wil, omdat een trouwstoet in de knel raakt op haar weg naar het gemeen tehuis. Dat slopen is een zeer definitieve oplossing, het gemeentehuis verdwijnt over zoveel jaar. IN VORIGE ARTIKELEN hebben wij dit deel van de kwestie al uitvoerig be handeld: degenen, die nu een rem willen zetten op het afbreken van een serie oude huizen, menen, dat zelfs een kleine aan tasting van het dorpje niet alleen al bij zonder schadelijk zal zijn voor bet geheel, maar bovendien op den duur een gemak kelijk motief kan vormen tot verdere af braak tot er mogelijkerwijs een moment komt, waarop men het ganse troepje hui zen daar maar tegen de grond haalt. In de gemeenteraadsvergadering is twij fel geuit over de menselijke bereidheid, om in Velsen-dorp domicilie te kiezen, wanneer eenmaal de woningsituatie wat zal zijn opgefrist. Wij hebben deze vraag aan vele bewoners van het dorp voorge legd en unaniem was men van mening, dat als er gesaneerd wordt met behoud Van de vertrouwde sfeer, integendeel steeds meer mensen naar Oud-Velsen zullen trekken mensen, die nu nog onwennig in de nieuwbouw huizen, maar duidelijk terug verlangen naar Torenstraat en Noorderdorpstraat en al die „griebussen", waarover in de raad wat smalend is ge sproken. Noem dat woord tussen haakjes niet te duidelijk ten overstaan van degenen, die u met trot.s en tevredenheid zullen binnen- noden in de lage huizen van dit dorpje. Zij zullen u verwijtend aanzien en wijzen op hun gezellige woninkjes, die tegenover een gemis aan modern comfort een over vloed aan gezelligheid en atmosfeer kennen. EN DAT ER ZELFS modern comfort in een voormalig krot kan voorkomen, wil mevrouw Kort, een kordate schippers vrouw, die samen met haar man en deren van een bijna verpulverd huisje (Torenstraat 14, het aanvallige witte huisje op de hoek, dat heerlijk in de weg staat, maar voor een kostbaar doorkijkje zorgt) een juweeltje van een woning maakte. In de keuken draait een echte ventilator in het raam boven een geyser, het huis werd met eigen middelen van binnen en van buiten in de verf gezet en toen het schip, dat de Kortjes een mensenleven lang over de binnenwateren droeg, een maal verkocht was, is het echtpaar er ten slotte gelukkig en diep-tevreden ingetrok ken en ze willen het voor geen goud rui len tegen een flat. Lekkage? Mevrouw Kort zwaait onmiddellijk haar linnenkast open, die kurkdroog is. Toen dit echtpaar zich nog niet zo lang geleden aan de wal nestelde, was dit pandje een „kartonnen doos", zoals de schippersvrouw het uitdrukt. Met vee pijn en moeite en een berg goede wil is er evenwel een gerieflijke woning van ge maakt, waar menigeen zijn vingers naar zou aflikken en, om in het straatje van hen te blijven, die het dorpsschoon ver dedigen: het ziet er in dit rijtje oude huisjes uit om te stelen en ergens onder een lindenboom aan een slootrand weer neer te zetten. GOED, GOED, ER ZIJ ook echte óude panden. Die Louwersjes weten er alles van. Eerst clandestien ingewoond in Santpoort en toen naar dit „huis". Voor drie gulden zeventig in de week kan een mens geen wonderen verlangen, maar het wordt nu toch wel wat te bar. Een vorige bewoner zaagde in een dolle bui een paar daksteunbalken door, waar door het aardige pannendak van het pand doorzakte en lekken ging, de huisbaas stak geen hand meer uit naar het scheefzak- kende pand en mevrouw Louwers zakte plotseling door de keukenvloer. De bedra dingen voor de elektrische stroom liggen hier en daar bloot in de buizen op een ge legenheid te wachten om een mooie kort sluiting en een niet minder fraaie brand te veroorzaken en het echtpaar slaapt in de gang.... De vloer van de woonkamer is verrot en elke dag kan de jonge heer des huizes wel een pan uit het dak trekken, omdat die pan anders wel vanzelf naar be neden komt en dan wellicht nog zeer doet ook. Maar dan zakken er onmiddellijk een paar achteraan. Bij regen komen de emmers voor de dag. Echt geen huis, waarop Velsen trots kan zijn. Echt wel een krot om tegen de grond te gooien. ER ZOU DUS zonder enig bezwaar ge zegd kunnen worden: „Dit huis staat een bredere toegang tot het raadhuis in de weg, het is bouwvallig, het zal dus ge sloopt moeten worden". Desalniettemin wagen wij het, een lans te breken voor dit vriendelijke oude ka valje. Want het verbergt onder zijn ge binten die onnaspeurlijke atmosfeer van een achttiend eeuws huis (het stamt uit de eerste jaren van 1700) en wie de moeite neemt eens achter de geïmproviseerde schoorsteenmantel te kijken, ontdekt daar een alleraardigste open schouw met in de rookgang stangen om vlees op te roken. Hij zal een echt eiken plafond boven zijn hoofd opmerken, dat bij het verwijderen van de verf wel eens een prachtige diep bruine kleur zou kunnen hebben en onder de gang ligt een oude wijnkelder, waar een wonderlijk samenraapseltje van oud metselwerk duidt op hoge leeftijd. Kijk: en dat huis wil men nu gaan slo pen. Ogenschijnlijk en oppervlakkig be keken is daar niet het minste bezwaar tegen, want veel bijzonders is het aan de buitenkant niet, al zal menig schilder er graag een doekje wagen aan het verweer de pleisterwerk op het binnenplaatsje. Maar als „Beeckensteyn" nog altijd over eind staat en er al eens een verwijderd gemompel is vernomen over de reddende f 700.000, die dit buiten in oude glorie zou den kunnen doen herleven, dan zal men deze en andere pandjes in Oud-Velsen eveneens de kans moeten geven op her stelde schoonheid. Dat dit nu wellicht ge beurt, lijkt ons bijzonder verheugend. Dat men niet eerder tot sloop zal overgaan, eer er duidelijk en overtuigend is geble ken, dat herstel echt niet meer mogelijk is, is in dat geval billijk. Want verdwijnt een geveltje als dit uit de rij der oude huizen, dan valt er een gat in het dorp. En elk gat zal een stap dichter bij de totale afbraak zijn. EEN PAND ALS DIT, waarvan bewoning onder de huidige omstandigheden uitge sloten moet worden geacht, zou menen wij een pracht van een oudheidkamer kunnen opleveren op een plek, die wel haast ideaal is voor zulk een in Velsen nog ontbrekend verzamelplaatsje van kostbaarheden uit vervlogen tijden. Zo zijn er legio andere bestemmingen te bedenken voor panden, die door de ge meente zijn aangekocht voor de sloop. Een atelier voor een kunstschilder? Een socië teit? Het echtpaar Kruiswijk, één deur ver der, heeft het niet erg begrepen op dat zelfde hoekpand. Ze wonen op nummer veertien in de helft van een dubbel per ceeltje, dat aan de buitenkant wit bepleis terd is en, voorzover het de familie Kruis wijk betreft, aan de binnenkant een ge trouwe afspiegeling van deze uiterlijke properheid geeft. Lekkage? Welnee, ner gens. En verhuizen naar iets moderns? Voor geen geld. Maar als dat hoekhuis nog eens weggaat en de verbreding van de straat ook meteen het tweede huis onder hetzelfde dak meeneemt (het staat op de nominatie), dan zouden de Kruiswijkjes het bijzonder naar de zin hebben: meer licht en twee ineenzakkende panden min der. Zo redeneren zij en het is heel begrij pelijk, dat het hemd hier nader is dan de rok. Maar in het grotere geheel zou het zelfs jammer zijn, dat deze toegangsstraat tot het raadhuis ten behoeve van trouw- stoeten werd uitgebroken, want nogmaals: het'dorpje zal er hoogstwaarschijnlijk als geheel van lijden. Terwijl het de vraag is, of zelfs voor de trouwerijtjes geen andere oplossing te vin den is. Over het kerkpleintje misschien? Het is er breed genoeg voor. SCHOENMAKER TEN HOOVE is het tenminste niet eens met de voornemens van de gemeente. Hij heeft water en bloed gezweten in de eerste dagen, dat het zwaard boven zijn hoofd verscheen. Als je tenslotte twintig jaar op dezelfde stee woont en er je brood hebt, valt verkassen niet mee, vooral niet als er ook nog lichaamsgebreken bijkomen. Van de huis baas verwacht ook hij niet veel die heeft al eens gezegd: „Het kan twintig jaar hangen en vijftien jaar steunen, voor het in elkaar ploft". Maar desondanks is het kleine huisje met de werkplaats aan de Zuiderdorpstraat een onmisbaar element in dit buurtje en het zou niet alleen baas Ten Hoove en zijn vrouw spijten, als ze er uit moesten. WIJ HEBBEN NERGENS volmondige instemming kunnen vinden met de plan nen van de gemeente. Hier en daar werd aarzelend geknikt, maar nooit kwam het tot een spontaan „Natuurlijk, dat moet ge beuren". De grote familie, die het dorpje in we zen vormt („als er eentje ziek is, lopen de anderen al gauw met een pannetje soep") voelt zich vertrouwd en tevreden in het oude dorp, zou graag een grote beurt voor de behuizingen tegemoet zien, maar is al lerminst ingenomen met rigoureuze ver bredingen en mogelijk verdere aantas tingen. En dë Stichting, d;fé"Strnk& wellicht samen met de overheid concretere plan nen zal smeden tot behoud van Oud- Velsen in zijn huidige sfeer maar zo mo gelijk in een betere staat, kan bij voorbaat Tekenen op de steun van de Toren- en Hoofdbuurtstraters. de Zuider- en de Noorderdorpers. Om nog maar te zwijgen van hun afschuw over de snode kanaal plannen van de Rijkswaterstaat. Z ondagmiddag thuis tegen „Excelsior" Het eerste twaalftal van de korfbalver eniging „Watervliet" kan zondagmiddag in de thuiswedstrijd op „Watervliet" tegen Excelsior het ongeslagen thuisrecord handhaven. De bezoekers, die vorige week OBZB uit Amsterdam een 50 nederlaag bezorgden, waardoor OBZB thans definitief tot de „laatste twee" van de ranglijst, kunnen misschien tegen de Velsense ploeg ook voor een onaangename verrassing zorgen, maar de groen-gelen zijn hierop terdege voorbereid en zullen tegen de Excelsior- mensen, die nogal wisselend spelen, de kans om op eigen veld te worden versla gen tot een minimum beperken. Voor Watervliet 4 ligt het in de thuis wedstrijd tegen Zandvoort 2 even moei lijker, want ZKC is een flinke ploeg. De bezoekers demonstreren dit met 14 punten uit 13 wedstrijden, waaruit wisselend suc ces is te destilleren. Het zal voor Water vliet 4 terdege aanpakken worden. Watervliet I komt in het veld met de dames J. Kluft, D. Hartman, B. Koet, T. Waagmeestèr, R. Leyenaar, S. Meyer en de heren J. de Boer, D. v. Ladesteijn, S. Hartman, F. Vos, W. Berghuis en J. v. Dijk. JAARVERGADERING HUISVROUWEN De afdeling Beverwijk van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen houdt op donderdag 28 februari haar jaarver gadering in 't Centrum. Bij de te houden Voor diverse clubs staat het nu reeds vast, dat ze niet meer behoeven te hopen of te vrezen resp. op de bovenste plaats en voor de onderste. Voor die clubs is het aantrekkelijke van deze competitie er af. Maar Furmcrsteyn, de Boys, 1VV, QSC, Nautilus en Waterloo, de kanshebbers dus, alsmede Helder, Alw. Forward, Kinheim. WH en Halfweg, alle gegadigden voor de onderste plaats, spelen hun wedstrijden nog steeds onder hoogspanning. De competitieleider heeft er voor ge zorgd, dat zondag al deze clubs in actie komen. Purmersteyn krijgt Alw. Forward op bezoek en zal voor deze degradatie kandidaat moeten oppassen, want op 9 december verspeelden de Purmerenders tegen deze club ook reeds een punt. Ze kunnen echter winnen! De Alkmaarse Boys krijgen het naar onze smaak tegen ZAP nóg lastiger. De eerste wedstrijd wist laatstgenoemde club met vier-drie te winnen en ook nu achten we de ZAP'ers in staat op één punt beslag te leggen. Door hun nederlaag tegen Purmersteyn raakten de EVC'ers de vorige week uit de running. Alw. Forward verwacht natuur lijk even goed dat de Edammers tegen Hel der hun sportieve plicht zullen doen. Bij ADOHSV verwachten we de nodige spanning, want er zal de Heiloërs alles aan gelegen zijn de één-vijf nederlaag van 9 december te wreken. En ook VitesseCSV zal zeker geen lauw partijtje worden, im mers hier komt de plaatselijke rivaliteit in het spel. Vitesse won de eerste ont- bestuursverkiezing treedt mevrouw N. A. moeting en ook nu geven we de Vitessena- Ri.ikeboer-De Graaf af en het bestuur stelt ren de beste kansen. hiervoor als kandidate mevrouw M. van I Van de twee kampioenspretendenten van der Veen-Hommes. 3B krijgt IVV het in haar uitwedstrijd te- In aanwezigheid van UN O-waarnemers wordt de ruim 17.000 Hongaren, die naar Joegoslavië zijn gevlucht, de vraag gesteld of zij naar hun land willen terugkeren. Tot nv. toe hebben 600' vlvchtelingen'zïch opgegeven voor repatriëring. Slechts drie Van hen kwa men op weg naar de grens van hun besluit terug. Anderen zeiden dat zij niet teruggegaan zouden zijn, als zij de garantie hadden gekregen spoedig een visum voor een Westelijk land te ontvangen. Tot nu toe zijn niet meer dan 300 visa voor Westelijke landen verstrekt. Deze foto's zijn gemaakt bij de grensovergang te Baranjski Petrovo Selo, 200 kilometer ten noordwesten van Boedapest. De katholieke toneelstichting ..Kunst Door Oefening" geeft op dinsdag -6 fe bruari in het Kennemer Theater te Bever wijk een opvoering van de klucht „Anne marie. zeg jii het maar" door Hans Nesna. De muzikale medewerking wordt ver leend door „The Moonliners". „De opbouw van uw stad" De directeur van Openbare Werken van Velsen, ir. D. N. Dammers, spreekt vrij dagavond om acht uur in het Cultureel Centrum te IJmuiden over: „De opbouw van uw stad". l||ll mmmÊËSim GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens Cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agendabureau voor de Velser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de week van zaterdag 23 februari tot en met zaterdag 2 maart. ZATERDAG 23 FEBRUARI Toneelver. „Palvu", toneelvoorstelling Herv. Jeugdgebouw IJmuiden-O. Gymnastiekver. „Sparta", 7.30 uur jaar lijkse uitvoering in Concordia, Velsen-N. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur. MAANDAG 25 FEBRUARI Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, Heidestraat. WIJ, 18.45—19.45 uur, Herv. Jeugdge bouw, receptie dertigjarig bestaan. DINSDAG 26 FEBRUARI Velser Kunstkring „Voor Allen", 20 uur, Stichting Ned. Toneel Gezelschap in het Rex Theater. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, Heidestraat. Toneelver. „Jan van Dommelen", 20 uur, Zomerlust, Santpoort. WOENSDAG 27 FEBRUARI Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur en 19 tot 21 uur. DONDERDAG 28 FEBRUARI Alg. Blindenbond, 20 uur, feestavond in Patronaatsgebouw. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur. VRIJDAG 1 MAART Commissie Natuurbescherming, 20 uur, Hervormd Jeugdhuis te Santpoort, film over Spitsbergen door de heer Strijbos. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur. ZATERDAG 2 MAART Toneel ver. „Jan van Dommelen", 20 uur, Zomerlust, Santpoort. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur. IJmuidens Roem, 20 uur, Patronaatsge bouw, uitvoering. TENTOONSTELLINGEN 25 FEBRUARI t/m 2 MAART Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur Cultureel Gebouw, IJmuiden. BIOSCOPEN Thalia, vrijdag 20 uur, zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur, „De terugkeer van Lem- my Caution" zondag 15 uur: „Muiterij op het goudschip" maandag tot en met woensdag 20 uur: „Onder spervuur" VRIJDAG 22 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Trapeze". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Als Pa rijs ontwaakt". W.B. Theater, 20 uur: „De geheimzinnige dr. Satan". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: Alcoho lics Anonymous". Herv. Verenigingsgebouw, Schans, 20 uur: Nederlands Christelijke Reisver- eniging, filmavond. 't Centrum, 20 uur: Vergadering Partij van de Arbeid. Openbare Leeszaal, geopend van 1517 en 1920 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 18.3020 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1518 en 1921 uur; lees- en studieclub geopend van 10—13, 15 18 en 1921.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. ZATERDAG 23 FEBRUARI Bioscopen: als vrijdag. K.S.A.-gebouw, 14 uur: Speeltuinver eniging Munnikenweide, Filmmiddag, 't Centrum, 20 uur: Feestelijke bijeen komst personeel Sihipompen. Openbare Leeszaal, geopend van 1012 en 1415 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 1013 en 1417 uur; Lees- en studiezaal geopend van 1013 en 1417.30 uur. TERRASVOGELS—WIJK AAN ZEE De thuisclub verschijnt als volgt: Butter; Disselköker en Van Eden; Zaal, Pellemans en Nieuwenweg; Rijke, Veldman, Span gen ZVV o.i. niet zo lastig als de QSC'ers in hun thuiswedstrijd tegen WSV. Toch verwachten we voor beide rivalen een overwinning. Voor Kinheim is de kans om nog aan de onderste plaats te ontkomen, al bijzonder klein geworden. Practisch bekeken, gelo ven we nu al niet meer, dat de Velsena- ren de dans nog kunnen ontspringen. Bo vendien zullen zij zondag tegen Assendelft zeker een punt verspelen. Velsen speelt in Zaandam tegen Zilver meeuwen en deze uitwedstrijd hebben de Santpoorters nog niet gewonnen. Verloren zij op eigen terrein ook al niet met nul één? Terrasvogels ontvangt bezoek van Wijk- aan Zee. We geven deze Santpoortse cluo wel een kansje op een gelijk spel, temeer daar de badmensen in uitwedstrijden niet zo goed spelen als op eigen grond. EHS kan het o.i. tegen KVV niet bolwerken. In 4E is Nautilus-Waterloo natuurlijk de wedstrijd van de dag. Voor de IJmuide- naren wordt het zelfs een kwestie van er op of er onder, daar zij met één wedstrijd meer gespeeld 2 verliespunten meer hebben dan hun mede-gegadigde voor de boven ste plaats. Op het Waterloo-terrein ein digde de ontmoeting tussen beide rivalen in een één-twee nederlaag voor Waterloo, maar via een protest werd de officiële uit slag twee-twee. Waterloo moét deze wed strijd winnen, maar dit zal een zeer zware opgave blijken te zijn. Er is echter een lichtpuntje: Waterloo heeft zondag j.l. te gen Onze Gezellen getoond weer goed op dreef te zTjn, dus tot de onmogelijkheden behoort een IJmuider overwinning zeker niet! ZILVERMEEUWEN—VELSEN De Velsenaren beschikken over het vol gende elftal: Kaasenbrood; Nijssen en Boon; Van der Enden, Bakkum en Wes- selman; Wittebrood, Braam, Hijnen, Van Kaam en Koelemey. In de onderlinge damcompetitie van Spor tief vielen de volgende uitslagen: P. Bakker—H. Andrea 1-1 P. C. BaisGé Huigen 2-0 J. Bakker—J. de Boer 0-2 J. M. JansenP. Westerwal2-0 Jac. Groen—H. Dijkhuizen2-0 J. J. WesseliusJ. de Ruiter 2-0 H. HuigenS. Nijdam 1-1 J. VisserW. Post 2-0 J. WartenhorstJ. Slager 0-2 S. Nijdam—J Lichtendahl0-2 De afgebroken partij H. Andrea-Jac. Groen is in een overwinning voor Jac. Groen ge ëindigd. Door deze uitslagen is de spanning in de kopgroep volledig teruggekeerd. J. Slager heeft nog steeds de leiding, maar wordt op de voet gevolgd door J. Visser en P. C. Bais. De stand in de bovenste regionen is: 1. J. Slager 16 14 12 donderdag 20 uur: „Madame Butterfly", jaard, Goedhart en Wijnen. Voor de eerste maal heeft de ..Fotokring -Veisen" deze maand een onderlinge wed strijd gehouden, waarbij de leden een ver plicht onderwerp te fotograferen kregen. Dit keer was het „Steen", een vrij moeilijk motief. In de beginnersklasse werd de heer H. van Nierop eerste met een briljante foto, getiteld „Baksteen". Van de jury, die bestond uit leden van de bekende Ama teur Fotografen Vereniging Gooi- en Eem- land, kreeg hij als cijfer voor deze foto 71/2. De jury noemde als grootste verdien ste van deze plaat de eenvoud; de inter pretatie was puur en simpel. In de klasse van de gevorderden was het ditmaal de heer W. Winkel, die de „Foto van de maand" maakte. Hij fotografeerde een strekdam. Vooral de structuur van de balzalten keien was er goed uitgekomen. Op deze bijeenkomst, die werd geopend door de heer G. Kwakkel, is de mededeling gedaan, dat ook de contributie van de „Fotokring Velsen", die tot nu toe f 10 per jaar was, omhoog zal moeten. De contribu tie wordt nu f 12, terwijl voor 1957 alleen over het tweede half jaar deze verhoging in rekening wordt gebracht. De heer H. Oderkerk, lid van de Foto kring Velsen, heeft het eerste gedeelte van de avond verzorgd met een praatje over het vergroten. Hij behandelde enige meet kundige aspecten van het vergroten, de economische methoden van vergroten, de hulpmiddelen erbij en dé papiersoorten. De heer A. H. v. d: Akker volgens de voorzitter „de baker van de vereniging" heeft tenslotte de foto's die waren in gezonden voor de onderlinge wedstrijd van februari besproken. Hij gaf de wer kers een pluim voor de vervaardigde foto's en had alle bewondering voor de groei in het maken van het fotowerk. Hij was van mening dat de Fotokring Velsen in de toe komst geducht zal gaan meetellen in de Bond. De activiteiten van „Jonge Strijd", die met zijn jongerencentrum in Velsen- Noord goede resultaten heeft weten te be reiken en ook donderdagavond in de in stuif aan de Wijkerstraatweg opnieuw een grote belangstelling trokken, blijken, zo als werd meegedeeld, in de gemeente Vel sen verder te worden uitgebreid. In Vel- sen-Noord begonnen, waar met veel vrucht en in prettige sfeer de wekelijkse instuif een goede, geleide ontspanning biedt, zal „Jonge Strijd" met dit werk ver moedelijk op dinsdag 8 maart gaan star ten in een lokaal van de Moerbergschool. De ervaringen, in Velsen-Noord opgedaan, beloven ook in IJmuiden wel vruchten te zullen opleveren, temeer daar hiervoor al heel wat belangstelling blijkt te bestaan. Het was overigens voor de jonge N.V.V.- strijders donderdag een gezellige bijeen komst, waarin de centrale jeugdleiders van het N.V.V.-jeugdwerk een mooie film strook vertponden van een rondvlucht bo ven Europa, waarbij de leider van zijn reiservaringen vertelde en de aanwezigen daarin betrok om naar aanleiding van de beelden van steden, plaatsen en streken deze te laten herkennen en naar bijzonder heden te vragen. Het werd dus bovendien een zeer leerzame geografische hersen gymnastiek. De tweede, evenzeer leerzame film strook betrof de walvisvaart- en vangst. De „Europa-film" was mede van belang omdat de jaarlijkse vakantieuitwisseling van „Jonge Strijd" hierbij een toelichting kreeg. 23 28 25 22 22 21 19 18 15 J. Visser 17 3. P. C. Bais 15 11 4. J. M. Jansen 14 10 5. J. de Boer 15 11 6. Jac. Groen 17 8 7. J. Bakker 14 7 8. Gé Mooi 13 8 9. H. Andrea 13 6 Voor het persoonlijk kampioenschap Ken nemerland eerste klasse worden vrijdag bij Sportief de volgende partijen gespeeld: A. F. van LeuffenJ.Slager. W. Gomes H. Le Noble. C. LodderP. Bakker. De stand in de eerste klasse is: I. A. F. v. Leuffen (KNC) 2. H. Andrea (Sportief) 3. P. Bakker (Sportief) 4. C. Lodder (DCÏJ) 5. J. ter Haak (KNO 6. H. Le Noble (KNC) 7. J. Slager (Sportief) 8. W. Gomes (DCIJ) Voor het persoonlijk kampioenschap twee de klasse Kennemerland worden deze week de volgende partijen in Haarlem gespeeld: 1. H SassenN. van der Meer 2 P. Wester walJ. v. Rooden, 3. C. v. d. DoesJ. Bak ker, 4. F IpenburgTh. v. Wort. 5 Gé Hui- 4 4 4 4 3 3 3 3 3 2 2 1 1 1 1 0 0 1 0 2 1 1 1 0 gen A. Masteling. De stand is hier: 1. N. v. d. Meer (St. B.) 6 4 2 0 10 2. A. Masteling (VKD) 6 5 0 1 10 3. Th. v. Wort (VKD) 5 4 1 0 9 4. F. Ipenburg (Stabiel) 6 4 0 2 8 5. J. Bakker (Sportief) 4 2 1 1 5 6. Gé Huigen (Sportief) 6 2 1 3 5 7. H. Sassen (VKD) 5 2 0 3 4 8 P. Westerwal (Sport.) 6 1 1 4 3 9. J. v. Rooden (VKD) 6 0 2 4 2 10. C. v. d. Does i 't Oosten) 6 0 0 6 0 Met de op maandag 4 maart ingaande landelijke wijziging van de openstelling van hulppostkantoren zal ook tijd van openstelling voor het publiek van het hulppostkantoor aan de Wijkerstraatweg een verandering ondergaan. Ingaande 4 maart worden de openings uren 's morgens van acht uur tot half één, 's middags van twee tot vier uur en 's avonds van vijf uur tot half zeven. Dit houdt dus in, dat het kantoor 's mor gens een half uur eerder open is en 's avonds een half uur vroeger dan tot nu toe wordt gesloten. ADVERTENTIE Li.chttJrukkön - Stencilwerk - Fotocopieën KENNEMER LICHTDRUK-' en COPIEERINRICHTING ifaal, T28 - Velsen-N. Tèleioort-Ö?^ 10-41 89 nn 4827 Prijzen van d mderdag •Per 1 kg: heilbot f 32.30, gr. tong f 3.30 3, grm. tong f2.75—2.50, kl. tong f2.75—2.60, kl. tong 1 f3.10—2.90, kl. tong II f 2.85—2.70. tarbot I f2.70—2.30. Per 50 kg: tarbot II f 110 96. tarbot IV f 47, gr. schol f 2816, grm. schol 2625, kim. schol f 4822, kl. schol I f43—20, kl. schol II f27—16, schar f28—10, bot f 138, v. haring f20.5013, makreel f 2819, gr. schelvis f 5432, grm. schelvis f5140, kim. schelvis f5646, kl. schelvis I f 5750, kl. schelvis II f 5245, wijting f 26 11. gr. gul f3127, mid. gul f2625, kl. gul f 3327, poontjes f 2220, kl. koolvis zw. f 1715.30, kl. koolvis wit f 2827. Per 125 kg.: gr. kabeljauw f11862, gr. koolvis zw. f 4940, gr. koolvis wit f 80—69, gr. leng f 54. Aanvoer van donderdag 145 kisten tong en tarbot, 4 heilbot, 825 schol, 195 schar, 85 bot, 950 haring, 53 ma kreel, 150 schelvis, 330 wijting, 140 kabeljauw en gul, 6 leng, 15 poon, 130 koolvis, 20 diver sen. In totaal 3050 kisten. Besommingen van donderdag IJM 1 Tzonne f 17.970, SCH 196 f 6960, SCH 27 f9810, SCH 118 f6790, KW 33 f 6490, KW 30 f1950, KW 34 f2140, KW 56 f1930, IJM 7 f 2550, IJM 3 f 1880, UK 53 f 2040, RO 29 f 620,

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7