„Arend Reijm" Torenbouw in nieuw- „Duinwijk": flats van tien etages en meer ■GA VEILIG Ttt Gebr nt ïtuyter Kennemer Lantaarn Roeien op het kanaal W.A. gezinspolis f 7,50 per jaar 15 „Cycloop" sleept de „Lagos Ontario" 'pckanle fêoqueb) AUTCTL VL. 153 „Liesje en Rutger" maakte proefvaart Zevenhonderd gulden van zijn vader gestolen Jaarvergadering Rode Kruis Vanmorgen in de vishal en op zee Pirus bekeerd Halve bomen - - halve honden? in trek Uitgevaren visserijvaartuigen DE BEURS van gisteren Liga draait „Paris 1900" Massa-biljartkamp van „Excelsior" Christelijke Reisvereniging „per film" op stap Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs van 18 tot en met 22 februari >/2 ZATERDAG 23 FEBRUARI 195 7 DE NIEUWE STADSUITBREIDING, die aan de noordwestelijke kant van Duin wijk is geprojecteerd volgens het ontwerp-streekplan voor Kennemerland-Zuid, zal hoogstwaarschijnlijk de introductie brengen van een voor Velsen nieuw woningtype: de torenbouw, waarbij woonblokken van tien tot twaalf verdiepingen hoog zullen worden opgetrokken, onderbroken door brede groenstroken. Dit deelde ir. D. N. Dammers mede tijdens een lezing, die hij gisteravond hield voor de Velsense Volks universiteit in het Cultureel Centrum te IJmuiden. WOONLAGEN Deze grafiek, ontleend aan een rapport van de „Rijksdienst voor het nationale plan" over „de bestemming van agrarische gronden voor andere doeleinden" geeft een antwoord op de vraag, in hoeverre torenbouw een oplossing geeft voor het gebrek aan grond: naarmate de huizenblokken hoger worden, neemt het voordeel van grondwinst af. Dat dit argument echter geen doorslaggevende faktor kan zijn bij het aanvaarden van dergelijke torenflats, is reeds uitvoerig behandeld in een voorstel tot de bouw van satellietdorpen rond Alkmaar, zoals het onder architectuur van de architecten prof. Van d. Broek en Bakema werd ingediend door de drie burgemeesters van Bergen, Heiloo en Egmond. Tekening: Het gearceerde gedeelte stelt de „grondwinst" voor, 't donkere het aantal etages Reeds lange tijd is men in bouwkundige kringen tot de overtuiging gekomen, dat de zeer hoge bouw een oplossing van j diverse moeilijkheden op het gebied der bouwnijverheid zou kunnen betekenen, ter wijl het tevens enige grondbesparing geeft, al wordt daartegen ook weer opgemerkt, dat de torenflats hun nadelen hebben wegens de opeenhoping van een groot aan tal mensen en specifieke problemen, be treffende de sociale verzorging van een op deze wijze opgetrokken stadswijk. Inmid dels kan met de torenbouw een al te mono toon stadsbeeld worden opgevangen en de bezwaren van de hoogbouw in deze voor Kennemerland nieuwe woonvorm zouden opgeheven kunnen worden door het aan leggen van liften en wellicht andere cen trale voorzieningen. Het vele groen rond de torenflats geeft bovendien een sug gestie van het buitenleven, die in de rand- (ADVERTENTIE) stad Holland van niet te onderschatten waarde is. Daar het stadsbeeld van Velsen nog mank gaat aan architectonische differen tiatie, zou met deze torenflats aan de zui delijke grens van Duinwijk en dus van de nieuwe stad een tegenhanger kunnen wor den gevormd tegen de hoge schoorstenen van de industrie aan de Noordzijde van het Noordzeekanaal. Over de tijd van de bouw is uiteraard nog niets te zeggen, omdat het streekplan de verschillende fasen, die aan de goedkeuring voorafgaan, nog moet door lopen. Zoals wij destijds uitvoerig hebben ge meld, rekent het plan van de drie gemeen ten rond Bergen (Bergen, Heiloo en Eg- mond) eveneens met dergelijke hoogbouw, die dan in de polders om Alkmaar zouden verrijzen in de vorm van satellietdorpen, als verweer tegen het grauwe volbouwen van de randstad Holland in haar noorde lijke uitlopers. Dc sleepboot „Cycloop" van Bureau Wijsmuller N.V. heef* het met machine- schade ronddrijvende Panamese Liberty- schip „Lagos Ontario" (7139 ton) vrijdag middag op ongeveer 50 mijl ten westen van de Bermuda-eilanden bereikt. Om kwart over twee plaatselijke tijd kon kapitein Teun Hoek laten seinen, dat de „Cycloop" had vastgemaakt en de onge veer 600 mijl lange sleepreis naar Norfolk (ten zuiden van New York) was begon- ADVERTENT IE KEMMEMERlAAh flö Donderdagmiddag is op de Nieuwe Wa terweg de technische proefvaart gehouden van de nieuwe trawlloger VL. 153 „Liesje <fe Rutger" welke gebouwd is bij D. en Joh. Boot N.V., Scheepsbouwwerf „De Indus trie" te Alphen a. d. Rijn voor rekening van K. Kornaats' Handelsmaatschappij te Vlaardingen. De hoofdafmetingen van dit schip zijn: lengte 40.80 m, breedte 7.20 m en holte 3.80 m. Als hoofdmotor is geplaatst een 450 pk. „Industrie" dieselmotor, gekop peld met een Kuypers reductie. In de mo torkamer zijn verder geplaatst een 20 pk. „Samafo" diesel voor de hulpwerktuigen en een 100 pk „Brons" dieselmotor voor de aandrijving van de trawlwinch. De beman ning, welke uit 19 man kan bestaan, be schikt over 3 verblijven, kombuis mess- room, douche en W.C.'s. Het schip is ingericht voor het vissen met de vleet en met de trawl en heeft dus behalve een tonnenruim voor 600 kantjes, tevens een geïsoleerd visruim voor 800 kis ten verse vis. Het moderne schip, dat voor zien is van centrale verwarming, koud en warmwatervoorzieningsinstallatie en voor de navigatie van richtingzoeker, echolood en visloupe is vandaag in besloten kring aan de nieuwe eigenaar overgedragen. MARKTBERICHT. Spinaize 80120 ct., rabarber 2375 ct., waspeen 3458 ct., witlof 2239 ct., spruiten 56—122 et., boerekool 23—39 ct., groene kool 1844 ct., rode kool 816 ct., prei 1437 ct., knollen 1229 ct., peen 612 ct., uien 714 ct. soepgroenten 617 cent. 4 DVFRTFWT7F MET ONS IN ZEE •Ar*.'."1 Marktplein 30 - Telefoon 4273 Haarlemse politierechter De Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, heeft vrijdag een achttienjarige visknecht uit IJmuiden veroordeeld tot zes weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de reclassering. De jongeman had op 16 januari een bedrag van zevenhonderd gulden van zijn vader gestolen en dit met drie vrienden in de daarop volgende nacht opgemaakt. Met de jongeman stonden zijn drie vrienden we gens heling terecht; twee van hen waren echter niet verschenen. „Hoe hebt u dat geld van uw vader dur ven wegnemen? Het is onbegrijpelijk, dat u het met zulke nietsnutten van vrienden hebt opgemaakt", zei de politierechter tegen de jeugdige verdachte. De yiskriecht had aan een 23-jarige visknecht van het weggenomen bedrag f 125,gegeven, die dit geld dankbaar aaanvaardde, zonder zich er rekenschap van te geven, waar het vandaan kwam. De jongelui hebben 's nachts een Haagse nachtclub bezocht, waar zij het geld flink lieten rollen. Het resterende bedrag werd besteed aan ritten met taxi's. De vader van de achttienjarige vis knecht verklaarde de politierechter, dat hij „er versteld van had gestaan, dat het geld door zijn zoon was gestolen". „Ik had nooit gedacht, dat een van mijn kinderen dit zou doen", zei de man. De officier van Justitie, mr. R. W. H. Pitlo, eiste tegen de visknecht die het geld had weggenomen twee weken gevangenis straf, zes voorwaardelijk en een jaar proef tijd. Eenzelfde straf hoorde de 23-jarige visknecht tegen zich eisen. Deze werd ver oordeeld tot f 125,— subs. 50 dagen, een maand voorwaardelijk en een proeftijd van 2 jaar. Een tweede heler werd bij verstek veroordeeld tot een maand gevangenis straf, nadat de officier tegen hem vier maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, en een proeftijd van drie jaar had geëist. Bij de bepaling van de strafmaat werd rekening gehouden met het strafblad van deze verdachte. Een derde heler zal later terechtstaan. De afdeling Beverwijk van het Rode Kruis houdt op dinsdag 26 februari in het colonnegebouw aan de Beecksanglaan haar jaarvergadering. Behandeld zullen o.a. worden de versla gen van secretaris en penningmeester. „Pat-Mat" 3 verloor van „Krommenie" Voor de bondscompetitie speelde het derde tiental van de Kennemer Schaak club „Pat Mat" zijn laatste wedstrijd te gen „Krommenie" welke in een 4-6 neder laag voor de Statenhuisbewoners eindigde. Door deze nederlaag verspeelde „Pat Mat" haar kans op het kampioenschap. De gede tailleerde uitslagen waren: Ir. E. de Vries (P)—H. Booy (K) 0—1; Ir. J. M. NijhoffC. Besse 0—1; P. Tijssen— J. W. Peters 1—0; G. v. d. Berg—P. de Boer 10; ing. J. J. SchroderC. Stot 0 1; Ing. A. W. FalterG. Poel remise; M. N. Pranger—mevr. Kleijn remise; H. W. LubertH. Grum remise: M. Metselaar M. Krijgsman 01; E. ToffoliB. Schui temaker remise. Onderlinge competitie De uitslagen in de onderlinge compe titie wapen: Afd. I: E. EkhartP. Zwart 01. Afd. II: G. PaardekonerB. de Heer afg.; J. A. RoodenburgP. H. Janssen 1—0. Afd. Ill: K. MeyerM. N. Pranger afg. Afd. IV: J. v. d. Struys—R. de Gelder 1—0. Agenda voor Heemskerk Marquette theater: zaterdag 20 uur, zon dag 14 en 20 uur: „Don Camillo contra Peppone". Ouders, u bent aansprakelijk voor uw kind. uw hond enz. Inl.: Makelaar C. VISSER Hin. Tel. 4830 Maasstraat 1 IJmuiden En op zee De visserij om de noord was gisteren slecht. De schepen visten tussen 59 en 60 graden noorderbreedte en meldden over dag vangsten van 100150 manden hoops. Des nachts werd niets gevangen. De „Her man" meldde trekken van 20 en 10 man den. De loggers en kotters bij de Pittboei hadden dagvangsten van 80100 kilo tong, 1520 manden vis en ongeveer 2025 stuks kabeljauw. Op de kust liepen de vangsten van 100 120 kilo tong en 1520 manden vis. Vanmorgen aan de markt De Sch. 7 was vanmorgen aan de afslag met 750 kisten haring uit de Ierse zee, de kustvaart had 17.000 kilo tong, 2000 kisten schol, 700 stuk stijve kabeljauw en 500 kis ten Breskensharing. Maandag drietal De maandagmarkt wordt bezocht door de VIOS met 1000 kisten totaalvangst, de Amsterdam met eveneens 1000 kisten en de Vikingbank, die 110 kisten schelvis, 120 gul, 100 wijting, 400 kool en 50 makreel, 50 haring, 10 kleine makreel en 10 stokke- bit alsmede 25 stuks stijve kabeljauwen bij zich heeft. De export kocht Voor het buitenland werden de grote tongen afgenomen tegen 2,803, de grootmiddeltongen van 2,452,50 en de kleinmiddel van 2,75—2,80. De enen deden 2,803 en de slips eveneens. Grote schol haalde 20—22; middel 21—16 en de zet- schol uit de Noord deed 44 met 22 voor de kustschol. De enen maakten 4020 naar gelang van de herkomst. Binnenland De schol II maakte voor het binnenland 17,50—26; de drieën 1217. Haring uit de Ierse zee werd verkocht voor 1819, Bres kensharing noteerde 1314. Nog maar enige uren waart gij bekend met het dreigende bericht, dat de Pirus Japonica aan Velsens burgemeesters muur, er niet over piekerde in knop te schieten, zodat gij met mij verzocht werd het herte vast te houden voor nog ko mende koudegolven temidden van dit milde voorjaar, of reeds bleek, dat er te vroeg gepiept was. Want enkele uren later kwam er werking in de jonge botjes van de oude aanplant en ziet: het zet, door. De tweede Pirus, die ik ken en die tegen de muur van de Velserbeekse Oranjerie klimt en jaarlijks bloeit, heeft het zeker óók niet op zich willen laten zitten en is evenzeer knoppen gaan produceren. Zodat, vrinden van een zacht voorjaar en leden van de bond tegen het houden van een Elf stedentocht in de lente: gij kunt wat die Pirussen betreft weer rustig gaan slapen. De Pirussen voorzeggen nu, dat er geen vorst van belang meer komt. Laat het ons driftig hopen. De in Velsen komende halve afsluitbomen op verschillende overwegen zijn in een vorige babbel alvast begroet: aan Wüstelaan en in de Zeeweg zullen mettertijd deze automa tische afsluiters met vlam mende rode lichten en luiden de schellen wel komen in de Middenduinerweg is het evenmin onmogelijk. Moge dit voortschrijden der techniek een normale zaak van verdere aanpassing aan de eisen des tijds zijn, anders zal er wellicht over gedacht wor den door hondebazen, die hun levende have door dit systeem van hale bomen wel eens droevig uitgedund zouden kunnen zien. Want de honden, zo is geble ken, wippen subiet onder die spoorwegstokjes door en wor den dan even subiet in onher kenbare en zeer kleine stukjes gereden door de aanstormende treinen der N.S. Ik heb geen enkele hoop, dat dit zwak ge luid de halve bomen zal te genhouden, maar vind het probleempje toch ernstig ge noeg om het u voor te leggen. Meer nog dan vroeger wordt het thans zaak, de viervoeter thuis te houden. Ten aanzien van degenen, Ik herinner mij nog altoos de diepe vreugde, waarmee ik op een Fries plasje in de buurt van een gehucht met een onuit sprekelijke naam aan de riemen van een pieremegoggel trok, waardoor dit vaartuig zich tot mijn verbazing ging voortbewe gen en na langdurige en diepgaande studiën zelfs bestuur baar werd. Temeer kan ik meevoelen met het plezier, waarmee enige waterminnende Velsenaren zich voor een roeivereniging in deze gemeente hebben gespannen. Dat Noordzeekanaal loopt tenslotte vóór onze voordeur langs (als we niet mooi oppassen, gaat het straks wellicht door de nette vestibule) en dat Noord zeekanaal kan een heerlijk domein zijn voor hen, die met een vierriemsgiek of een goggeltje de vreugden van de watersport willen smaken. die in Velsen op paarden ple gen rond te stappen het zijn er meer dan ge denkt zal het plannetje van de Spoorwegen ook enige vragen op gaan werpen, dacht ik zo. Want het rinkelend torment, dat losbarst uit d'ingewanden van de palen nevens deze nieuwmodische spoorbomen zal, samen met het zonneklaar verspringen van het rode licht een paard tot allerhande on controleerbare schrikbewe gingen kunnen brengen met alle eveneens oncontroleerbare gevolgen van dien. Als er dus straks paarden over Zeeweg of Wüstelaan snellen met het schuim op de bpardonde mond, dan komt dat van het lawijt en het geweerlicht bij de over weg. Tja, ook dit is een kant van de kwestie. Lampenier Er komt dus hoogstwaar schijnlijk een Velsense Roei vereniging uit de windselen, maar of het geval lukt, hangt ook mede af van de belang stelling, die er uit deze en gene gemeente te puren valt. Daartoe hebben nu de ini tiatiefnemers een bijeenkomst belegd in het Cultureel Cen trum voor aanstaande woens dagavond te acht ure, waar alle plannen verder aan bod komen, waar een filmpje over de geneugten van het zware werk aan riemen en ander roeierstuig zal worden getoond en waar men leden hoopt te kunnen noteren voor het clubje. Een botenhuis komt er mis schien óók al van de man nen hebben een kans op een stukje grond met loods aan de oever van het kanaal. In elk geval: wie wil kan binnenkort roeien. En ik kan u zeggen, dat er weinig spor ten zijn, die zo goed voor de stramme botten zijn als deze. Vandaar ook, da1 men niet al leen ervaren roeiers zoekt, maar ook beginnelingen in het vak en zelfs alleen-maar liefhebbers, die het wel eens zouden willen proberen. Het is de sterke hope der oprich ters, dat zij het Cultureel Cen trum gelijk een ei zullen ko men vullen. En dan maar het binnenaan- varingsreglement uit het hoofd leren. 300000O0O00Ó00CXX300CO00C000CGCCCOCO000CC l „Blindenbonnen" 5 8 Er komt loop in de kaart- verkoop voor de blinden- f 8 avond op donderdag in het p 0 Patronaat, Ge weet het ver- 8 moedelijk nog wel; een 8 8 kleinkunstavond met een 8 volwassen K, waar gij heen moogt voor f 0.75 per per- j soon, wanneer ge de op twee kaarten aanspraak maken de bon uit de vorige Lan taarn bij ons kantoor in levert. Dat scheelt twee kwartjes per plaats bij de j prijs voor niet-lezers en zo ziet ge dan alweer, dat het lezen dezer nieuwstijdingen meer voordelen oplevert dan gij oppervlakkig zoudt 8 vermoeden. Inmiddels: het ,8 is drie kwartjes per kaart 8 en niet per twee. 8 p oooooooooocoooocoooooooooooococooocoooot Maandag 11 februari: m.t. Amsterdam IJM 28; m.l. Annie IJM 14 (22 febr. binnen). Floris KW 59: m.k. Okko Bosker WR 25. Dinsdag 12 februari: m.t. Claes.ie RO 46: m.l. Martenshoek IJM 283. Willem Cornells KW 16, Nelly Maria KW 70, Hette Margaretha KW 74, Voorwaarts KW 140, Onderneming KW 175, Ber- tina VL 85. Woensdag 13 februari: m.l. Bertha KW 38; m.k. Pietertje HD 87. Donderdag 14 februari: s.t. Viking Bank IJM 183; m.t. Maria Theresia KW 99, Michiel HD 108; m.l. Aafke Jacoba KW 41, Nestor KW 101, Ge- zina Geertrui KW 176, Anna Suzanna WR 88, Neeltje VL 166. Vrijdag 15 februari: s.t. Vios I IJM 24; m.t. Elie Cheneviere IJM 32, Post Boy IJM 35, Curaqao IJM 99. Deining KW 8; m.l. Syna Petronella KW 76. Willy SCH 7. Alida SCH 6. Zaterdag 16 februari: s.t. Herman IJM 2; m.t. Emma IJM 15. Johannes Polderman IJM 20, Tho- rina IJM 33; m.l. Voorwaarts VL 142. Maandag 18 februari: m.t. Shamrock IJM 129, Albertha Hendrika KW 81, Emma Wilhelmina KW 135, Francina KW 153; m.l. Heemstede IJM 53, Gorredijk IJM 75, Adrianus KW 10, Arie Ni co KW 17, Dirk KW 19, Cornelis KW 24, Concor dia KW 26, Helena KW 39, Rijnmond III KW 44, Doggersbank KW 75, Excelsior II KW 78, Hui- berdina Gijsbertha KW 85. Willempje KW 89. Molva KW 91, Toenadering KW 95, De Vrouw Dirkje 104, Jacoba KW 107, Geertje KW 108, Avontuur KW 114. Bali KW 129, Wilhelmina III KW 147. Willv Alida KW 155, Java 159, Gebroe ders KW 160. Eendracht KW 168, Aleida KW 169, Cornelia Maria SCH 135, Dolfijn RO 2, Noordster VL 197; m.k. De Twee Gebroeders IJM 3 (21 febr. binnen). Dageraad IJM 4 (20 febr. binnen), Zuiderkruis IJM 7 (21 febr. binnen), Maartje IJM 8, Poolster IJM 11 (20 febr. binnen), Klaas Junior IJM 22, Emisel IJM 31, Arend Willem IJM 40, De Hoop I IJM 45. De Hoop II IJM 59, Corrie IJM 78, Wiron V IJM 208, Neeltje 240, Magda IJM 272, Nehim I AM 16. Nehim II AM 17, Nehim II AM 18, Nehim IV AM 26, Arendje Jacoba KW 21, Anne Marie KW 27, Rein KW 30 (21 febr. binnen), Petronella KW 31. Tiny KW 34 21 febr. binnen), Wilhelmina KW 46, Prinses Margriet KW 51, Hermina IV KW 53, Dine Marie KW 57, Cornelia Adriana KW 58, Gijsbertha KW 61 (20 febr. binnen), Alice KW 62, Margriet Jo- sina KW 63, Arend Cornelis KW 68, Gerda Ma rianne KW 71 (20 febr. binnen). Prinses Beatrix KW 72, Twee Gezusters KW 77, Zeearend KW 79, Johanna Cornelia KW 88 (20 febr. binnen), Adriana Catharina KW 92, Willem KW 94 (20 febr. binnen) Nico KW 96. Arendje KW 98. Ko ningin Juliana KW 133, De Vrouw Alida KW 160, Alida Jacoba KW 165. Pieter Jacob KW 178, Ja- na KW 210, Samenwerking HD 125. Vier Gebroe ders TX 14. Nellie TX 24. Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34, Internos WR 49. Flevo WR 50, Stella Maria WR 51, Hendrikje BU 33, Coen Bot UK 3. Dinsdag 19 februari: s.t. Abraham VL 77; m.t. Beatrice IJM 72, Wiron II IJM 211, Arie Ouwe hand KW 122, Cornelis Vrolijk Fzn SCH 171, Ada VL 7; m.l. Hubert.ha Gerarda KW 9, Grietje KW 20, Orion KW 22. Everard Christina KW 40, Neptunus KW 45, Cornelis Marinus KW 48, Sa- turnus KW 69, Maria Jacoba KW 73, Robert Wil liam KW 123, Borneo KW 127, Willy KW 141, Onderneming III SCH 117, Noorderkroon SCH 55. Jo VL 61; m.k. Stern KW 36, Agatha Arie KW 126. Woensdag 20 februari: m.t. Ariadne IJM 18, Albatros KW 87, Burgemeester Heusdens VL 27; m.l. Rijnmond IV KW 15, Prinses Juliana VL 97; m.k. Dageraad IJM 4, Poolster IJM 11, Mercator JIM 19, Leendert Jacoba KW 12. Gerda Marianne KW 71. Johanna Cornelia KW 88. Donderdag 21 februari: m.t. Dirk Maria KW 80. Stadt Enckhuysen KW 82; m.l. De Vrouw Anna KW 52, Onderneming IV SCH 153, Martha Maria VL 199; m.k. De Twee Gebroeders IJM 3. Zuiderkruis IJM 7, Rein KW 30, Tiny KW 34, Gijsbertha KW 61. Vrijdag 22 februari: s.t. Haarlem IJM 9: m.t. Maria van Hattem IJM 10, Wiron IV IJM 209. Nieuwe kotter in de haven Donderdag is de nieuwe motorkotter Sursum Corda KW 124 in de Vissershaven aangekomen, welke is gebouwd bij de N.V. Scheepsbouwwerf De Dageraad te Woubrugge. Het schip is groot 120 reg.ton bruto, 28 m lang, 6,80 m. breed en 3.25 m. diep. De voortstuwing geschiedt door een Bronsmotor van 300 pk Het behoort toe aan de Rederij M. Kuijt. die thans uit drie schepen be slaat. De beide andere zijn de motortrawllogger Petronella KW 125 en de kotter Agatha Arie KW 126. De „Sursum Corda" zal spoedig ter vis serij uitvaren onder schipper C. Kuijt. Amsterdam In tegenstelling met donderdag was het gisteren rustig in de hoek van Kon, Olie. Omdat New York gisteren gesloten was wegens George Washingtondag was men wat gereserveerd om nieuwe posities aan te gaan met een lang weekend in het voor uitzicht. New York stelde donderdag voor oliewaarden teleur en dit was gisteren in Amsterdam mede van invloed op de han del. Op de niet-officiële ochtendbeurs werd gedaan f 163 tot f 163.90. 's Middags opende Kon. Olie op vrijwel de slotkoers van donderdag f 164.70, hetgeen toch nog ruim f 2 boven New Yorkse pariteit is. Het publiek bleef afzijdig en alleen Parijs toon de weer belangstelling voor het oliefonds. Gesloten werd op de hoogste prijs van de dag f 164.90. Van de overige internationa le fondsen was alleen Unilever circa 2 pun ten lager, Philips en AKU vrijwel onver anderd. Scheepvaarten verdeeld met fractio- neel lagere koersen behalve voor Neder land die iets van het verlies van donder dag terugnam en l'/a punt hoger noteerde. In cultures ging vrijwel niets om. Amster dam Rubber onveranderd op 78. Staats fondsen klimmen weer naar boven en voor al 3'/2 pet. Nederland was aan de vaste kant op 88 3/8. De andere leningen alle iets hoger dan donderdag. De n.v. Spanjaard (textiel) komt met een dividendvoorstel van 5 pet. Voor het laatst in 1951 werd eveneens 5 pet. be taald. De tussenliggende jaren werd het dividend gepasseerd. De koers verbeterde gisteren van 81 tot 85 bieden. De vorige lening Nederlandsche Spoorwegen liep op tot 101 bieden. K.N.S.M. was iets hoger op 164 ingevolge het gunstige jaarverslag. Van de banken werd Twentsche Bank iets lager geadviseerd als gevolg van het vrij dag verschenen verslag. Voor converteer bare obligaties Philips werd een advies- koers vernomen van 111%. Prolongatie 3% pet. (ANP) (De New Yorkse effectenbeurs was vrij dag gesloten wegens de herdenking van de geboortedag van George Washington.) ADVERTENTIE voor alle rijbewijzen: BUS - VRACHTAUTO - LUXE AUTO MOTOR - SCOOTER Speciale avondlessen Verkeerstheorie - Motortechniek U wordt van huis gehaald en gebracht Gediplom. Anto- en Motorrijschool Hagelingerweg 134 Santpoort Tel K2560 8930 De Filmliga Velsen gaat voor haar voor stelling in maart een documentair pro gramma draaien: op twaalf maart komt de uitstekende montage „Paris 1900" aan bod, die een indringend beeld geeft van het fin- de-siècle leven in de Franse hoofdstad. Nicole Védrès heeft deze film naar authentieke en later bijvervaardigde op namen gemaakt en zij werd aldus een boeiend document, dat in de Franse filmlitteratuur terecht zeer hoog staat aangeschreven. In het voorprogramma draait een gedeelte van de Cavalcanti-film, die oorspronkelijk als hoofdfilm voor deze avond bestemd was Aangezien deze „We live in two worlds" als copie niet meer in zijn geheel voor vertoning geschikt is, heeft men in het Filmmuseum te Amsterdam een deel er uit gelicht, dat niettemin een goede indruk geeft van Cavalcanti's meester schap. Als tweede film, eveneens van Ca- valcanti, draait de Liga deze dinsdagavond „Message to Geneva". Voor het aprilprogramma worden nog onderhandelingen gevoerd, maar men wil aan dit sluitstuk van de winterserie een opgewekte inslag geven door de vertoning van een humoristische film. In het clubhuis van de Beverwijkse bil jartvereniging „Excelsior", café Appel doorn, vindt volgende week maandag, dinsdag en woensdag een massakamp plaats met spelers van de zustervereniging van dezelfde naam uit Alkmaar. Op de 1 atste avond speelt de Beverwij- ker J. A. Lamers een wedstrijd tegen de sterkste speler uit Alkmaar. Dit is een re vanche van de ontmoeting die in het na jaar van 1956 plaats vond in Alkmaar. De Beverwijkers ontvangen de volgen de spelers: Maandag: C. Middelbeek, Th. C. Schot, J. Strijbis, Th. Wester en J. Knook. Dinsdag: Th. Wester, N. C. Quant, N. J. A. Koelman, D. Stam en J. Wijdenes. Woensdag: J. Feeke, P. de Boer, H. J. Bregman, H. Wessels en C. Schooneseld. De Nederlandse Christelijke Reisvereni ging is met een zeer gevarieerd program ma op tournee in ons land. Gisteravond werd Beverwijk bezocht en in het Ver enigingsgebouw aan de Schans, konden leden en belangstellenden van een aantal films komen genieten. De eerste film „Reis mee met de N.C.R.V.", is een eigen, door de N.C.R.V., gemaakte film. Zij behandelt de lotgeval len van een jonge man, die al liftend in contact komt met een reisleider. Deze maakt hem attent op het werk van de Vereniging en bij zijn bezoek aan het Cen traal Bureau ontvangt hij diverse brochu res en daarna wordt er dan een mooie reis gemaakt naar Oostenrijk, waar onder an- ndere Rattenberg, Saalfeld, Zeil am See en Sankt Anton worden bezocht. Hierna werden films over Interlaken en het Ber- ner Oberland vertoond, gevolgd door flit sen uit Zweden, waar de provincie Skane, in het Zuiden, Kalmar aan de Oostzee en vooral de eilanden Oland en Gotland, dankbare onderwerpen waren voor de camera. Tot slot „Een ontmoeting in Gali- lea", met opnamen met zowel historische als religieuze achtergrond. Deze film ver wierf terecht de vierde prijs op het film festival in Cannes. Voor de aanvang van deze avond sprak de propagandist van de N.C.R.V. voor de IJmond, de heer A. C. v. d. Wal een kort openingswoord, waarbij hij releveerde, dat sinds 1955 het N.C.R.V.-ledental met dertig percent is gestegen en nu ruim 21.000 bedraagt. Hij hoopte dat ook in de IJmond het aantal leden met dezelfde sprongen omhoog zou gaan. Des middags hebben de hoogste klassen van de christe lijke scholen te Beverwijk ook van deze films genoten. „Strandmeeuwen" telden de slagen De uitslagen in de onderlinge competitie van de Wijk aan Zeese klaverjasclub „De Strandmeeuwen" waren: 1. L. Schelvis 4621 pnt; 2. P. Schellevis 4615 pnt; 3. J. Paap 4534 pnt; 4. M. G. Seysener 4356 pnt; 5. mej. A. Bol 4331 pnt; 6. mevr. Seysener 4311 pnt; 7. A. Brasser 4288 pnt; 8. P. de Boer 4282 pnt. Laagste Hoogste koers koers Alg. 'unstzijde Unie 199 202V2 Van Berkels Patent Van Gelder Zonen 195Vi 197V2 Kon. Ned. Hoogovens295V2 305 Ned. Kabelfabriek 269 274V2 Philips 241 246V2 Unilever 337 350 Wilton-Fijenoord 215V2 217®/* Kon. Petroleum 158,10 167, "-Hand-Amerika Liin 177V2 179V2 Coil. Ned. Stoombc T";j162'/2 166 Ned Scheepvaart Unie163'/2 167 Van Ommeren 274s/i 280 msteidam "utber 771/4 ,9 H." 9OV4 95>/2 "er. Deli Maatschappijen 95 98V4 3V2% Staffellening 1947 87V4 883/s Invest, cert. Nederland 92Vs 92V2 3% Nederland 196264 91t!/is 92Vs Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen f 7.368.337,— Deze week (voorl.) Aandelen 7.606.864,— Vrijdag 22 februari 1957 laatste koersverschil tijdvak t.o.v. 15 febr. 199Vi 196V2 295V2 269 243Vs 343'/e 217V4 164,75 179 164 165 280 78'A 90'/4 95 88 923/a 923/s 23/s 4»/4 2 5V2 3 6V4 VÜ 9,30 Ve l'/4 1V2 5 3 23/4 Vs 0 Vis Obligaties 8.320.335,- Obligaties 9.217.206,-

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11