Vliegroute Europa-Japan over de noordpool geopend Padvindersbeweging herdacht Lord Baden Powell Acht autobussen gingen in vlammen op r Van dag tot dag j SAS-Vikingsdie in tegengestelde richting vlogenontmoetten elkaar Koningin Juliana woonde massale bijeenkomst in de Domkerk te Utrecht bij Vvikaêi Pestvogels gezien Het begin van het Benelux-parlement ^Praatótcel N.V. De Houtwerf Lawines kosten vier mensen het leven in Zwitserland Olie te Zoetermeer Vastgebonden na valse start op Schiphol Gehavend haven binnen Eervol ontslag raadsheer Hoge Raad Interne strijd Syrische president liep weg en kwam terug Vier Arabische leiders bezien plan-Eisenhower fOp de Heringa Wuthrich Kerkelijk Nieuws Garage van Rotterdamse Tramweg Maatschappij in Krooswijk uitgebrand -..O 2a FEBRUARI 1957 Er heerst op het ogenblik grote activiteit in vakverenigingskringen met betrekking tot het onderwerp „bestedingsbeperking" en de daarmede verbonden regeringsmaat regelen. Vandaag vergaderen de hoofdbe sturen van het C.N.V. en de K.A.B. - af zonderlijk, uiteraard! - nadat zaterdag het hoofdbestuur van het N.V.V. reeds een voorlopige bepaling van zijn houding in deze kwestie formuleerde. Zolang niet alle drie de vakverbonden hun mening hebben gegeven, is het moeilijk te voorspellen wat het „front van de arbeid" ten opzichte van het regeringsbeleid zal ondernemen, doch uit de uitlatingen van de heer Van Winger den, voorzitter van het N.V.V., was reeds duidelijk af te leiden dat dit'front niet voor, maar tegen het regeringsbeleid zal zijn gericht. Het N.V.V. maakt zich, blijkens de woor den van zijn voorzitter, reeds op om te grijpen naar „het enige verweermiddel dat de vakbeweging ten dienste staat, namelijk het aan de orde stellen van een loons verhoging", ondanks het feit dat men zich „ervan bewust is, dat men daardoor de moeilijkheden zou vergroten". Deze ernstige bedreiging tot doorkruisen van het rege ringsbeleid motiveert het N.V.V. met zijn wrevel over de prijsontwikkeling, culmi nerend in heftige bezwaren tegen de stij ging van de melkprijs en de te geringe compensatie voor de huurverhoging. Het N.V.V. constateert een stijging van de kosten van levensonderhoud, die ver boven het aanvaardbare maximum ligt. De heer Van Wingerden achtte het uitermate bedenkelijk, dat de regering een berekening van het totale effect der door haar over wogen maatregelen voorlegt, die grond geeft aan de- verwachting dat de consu ment het slachtoffer zal worden van een verstoring van het evenwicht in de situatie der lonen en prijzen. Des te bedenkelijker nog, aldus deze vakverenigingsleider, om dat kan worden verwacht dat deze bereke ning te optimistisch zal blijken geweest te zijn, en dat de stijging groter zal wezen dan de regering suggereert. Het behoeft geen betoog, dat een even tuele nieuwe actie tot loonsverhoging funeste gevolgen zou hebben, iets, waar van men zich in vakverenigingskringen zeer wel bewust dient te zijn. De door de heer Van Wingerden aangevoerde drei ging betekent dus in feite een laatste dwangmiddel om de regering te overtuigen van de noodzaak, andere wegen in te slaan. In werkgeverskringen zal men uiteraard over de ongewenstheid van een loonronde evenzeer diep overtuigd zijn. Het kan moeilijk worden betwijfeld dat in de communiqué's van de andere vak verbonden, die vandaag in de loop van de dag zullen worden uitgegeven, op een of andere manier eenzelfde bezorgdheid en een grote mate van critiek ten aanzien van het regeringsbeleid zullen worden kenbaar gemaakt, al verschilt men waarschijnlijk van opvatting op detailpunten. De grote ongerustheid die zich demon streert bij het publiek - van welke poli tieke richting ook - ten aanzien van de prijsstijgingen en de door de regering ge opperde maatregelen, wordt dus door de vakverenigingen gedeeld, waaruit blijkt dat het een gemotiveerde en met argumenten te staven onrust is. Dat deze situatie aan leiding tot grote spanningen in het kabinet kan zijn, staat daarbij wel vast. De indruk dat de regering de economische moeilijk heden niet met de nodige omzichtigheid en doelbewustheid tegemoet is getreden, wordt door dit alles versterkt. ADVERTENTIE HAWI SlièDE JACKS ƒ52.50 Met teddy gevoerd ƒ79.50 Gen. Cronjéstraat 40-44 Tel. 15438 Haarlem GENÈVE (Reuter/AFP) Lawines heb ben zondag en maandagmorgen in Zwit serland zes mensen gedood. Een reddings ploeg, uitgezonden om hulp te bieden aan drie skiërs, die door een lawine waren j overvallen, werd zelf door een lawine verrast. Een van de skiërs, een vrouw, en twee redders vonden de dood. Allen wa ren Zwitsers. In het Rhónedal is een boerderij dooi j een lawine meegesleurd, waarbij drie men sen om het leven kwamen en twee ande ren gewond raakten. Door een langdurige stortregen en door het vele smeltwater van sneeuw waren maandag vele wegen en spoorlijnen in Zwitserland versperd. Ook in Frankrijk is voor de bergstreken, waar men eveneens veel overlast van ge zwollen rivieren en stortregens ondervindt, een waarschuwing gegeven voor lawines. De n.v. Nederlandse Aardolie-Maat schappij heeft olie aangetroffen bij haar verkenningsboring te Zoetermeer. KOPENHAGEN/TOKIO (ANP) Zater dagavond vertrok van het Hanedavliegveld te Tokio de DC-7C „Reidar Viking" voor de eerste vlucht tussen Japan en Europa over de Noordpool en zondagmorgen steeg van het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen de DC-7C „Guttorn Viking" op met be stemming Tokio, eveneens over de Noord pool. De twee machines van de Scandina vian Airlines System (SAS) maakten de openingsvluchten van een passagiersdienst tussen beide steden die twee maal per week zal worden gevlogen. Onder de 47 passagiers van de „Gut- torn Viking" bevonden zich de minister president van Denemarken H. C. Hansen, Halvard Lange, de minister van Buiten landse Zaken van Noorwegen, Ingvar Lin- dell, de minister zonder portefeuille van Zweden, prins Axel van Denemarken, Thor Heyerdahl, de Noorse ontdekkings reiziger en Kon-Tiki-vaarder en de Noor se luchtvaartpionier generaal Hjalmar Riiser-Larsen, die in 1926 met Amundsen per luchtschip naar de Tloordpool was ge gaan. Het gezelschap bracht een boodschap van de burgemeesters van vijftien Euro pese hoofdsteden, onder meer van de loco burgemeester van Amsterdam, wethouder De Roos, voor de gouverneur van Tokio. De „Reidar Viking" vervoerde 45 passa giers, onder wie de prins en prinses Mi- kasa van Japan, en enkele autoriteiten van Japan, de Philippijnen, Thailand, Birma, India en Indonesia. De Japanse mi nister voor Transport Tanco Miyasawa zei voor het vertrek, dat Europa en Azië met een vlucht van dertig uur buren zijn ge worden, hetgeen de uitwisseling van de culturele waarden van beide werelddelen kan bevorderen. Boven de pool Om tien minuten over half elf Neder landse tijd passeerden de beide Vikings el kaar boven de Noordpool. De machine die uit Kopenhagen was vertrokken wierp een koker af inhoudende een UNO-vlag en een microfilm van de voorpagina's van ze venhonderd dagbladen uit de gehele we reld, waaronder zes Nederlandse. Boven de Noordpool hield de minister-president H. C. Hansen een rede. waarin hij ver klaarde: „Wij moeten niet vergeten, dat de voorbereiding voor deze dienst gebaseerd is op de resultaten, welke poolvorsers van verscheidene landen onder buitengewoon moeilijke omstandigheden hebben bereikt. Hij sprak de hoop uit, dat de opening van de nieuwe luchtlijn een bijdrage zal leve ren om de banden van vriendschap tussen alle volken van de aarde te versterken, het vertrouwen te vergroten en het onder ling begrip te verdiepen. Op deze wijze zullen wij het ideaal dienen, dat wij allen nastreven: wereldvrede en mensenlijke vooruitgang", zo zei hij. De rede van de Deense minister-presi dent en een interview met generaal Hjal mar Riiser Larsen werd via 34 radiosta tions uitgezonden of gerelayeerd. voor een half miljard luisteraars in 28 verschillen de landen. Toen de beide machines elkaar passeer den vloog de „Guttorn Viking" (van Ko penhagen) op 3500 meter en de „Reidar Viking" (van Tokio) op 4500 meter. De „Reidar Viking" is vanmorgen te Kopenhagen aangekomen. De „Guttorn Vi king" in de nacht van maandag op dins dag te Tokio. Het vliegtuig zou zijn weg vervolgen over de gebruikelijke route, via Manilla, Bangkok, Karatsji en Rome naar Kopenhagen terug, een tocht van vijftig vlieguren. De tocht „rond de aarde" met een geregelde passagierslij n wordt daar mee tot tachtig teruggebracht. Een chartervliegtuig uit Engeland met negen koebeesten aan boord was in de nacht van vrijdag op zaterdag gedwon gen de oorspronkelijke landingsplaats Zestienhoven te mijden door de weers omstandigheden en uit te wijken naar Schiphol. Acht van de „passagiers" konden op de luchthaven onder dak gebracht worden. De negende kreeg het bij het aanschouwen van de mooie brede startbanen te pakken en ging er vandoor. Na een wilde jacht konden mensen van de K.L.M. de te vlot ge starte viervoeter overmeesteren. De rest van de nacht kon zij, stevig inge pakt en verankerd aan het hek van de rondleidingen, herkauwend mijmeren over de korte vreugde van de dolle ren over de luchthaven. Zondagmiddag is de Britse vrachtboot „Adjutant" bij Terschelling op een mijn gelopen. Vanmorgen bracht de sleepboot „Titan" het gehavende schip de haven van IJmuiden binnen. Bij K.B. is op zijn verzoek aan mr. H. F. R. Dubois, met ingang van 1 maart 1957 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van raadsheer in de Hoge Raad der Neder landen, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige door hem in voormelde functie aan den lande bewezen diensten. Ruim 1200 leidsters en leiders van de Nederlandse Padvindersbeweging hebben zaterdag in de Utrechtse domkerk het feit herdacht, dat de stichter van de padvin dersbeweging, Lord Robert Baden Powell of Gilwell, 100 jaar geleden werd geboren. Koningin Juliana, Movavedo (moeder van vele dochters), zoals haar padvindsters- naam luidt, woonde deze bijeenkomst bij, evenals de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, de staatssecretaris van O., K. en W., mr. R. G. H. Höppener; de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, dr. A. A. Koolhaas, praeses van de synode der Nederlands Hervormde Kerk, Sir Paul Ma son, ambassadeur van Groot-Brittannië in ons land. Nadat „Hoort, zegt het voort", gezongen was en de voorzitter van de Nationale Pad- vindersraad, mr. F. B. I. M. Janssens, een welkomst woord had gesproken, schetste mevrouw A. M. de Ranitz-De Brauw, ere presidente van de afdeling Utrecht van het Nederlandse Padvindstersgilde, de fi guur van Baden Powell. De padvindersbeweging is een fakkel, brandend met een helder licht en een on uitblusbaar vuur. Met een op zijn 50ste jaar nog jeugdig enthousiasme heeft Baden Powell de fakkel ontstoken en daarmede het heilige vuur in miljoenen jónge harten om het spoor te zoeken naar een betere "wereld, zo zei zij. Revolutie in de opvoeding De hoofdaalmoezenier der verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging, kape laan A. J. L. Verhoeven, zei vervolgens dat Baden Powell een revolutie ontketend heeft in de opvoeding. Hij vocht tegen de verburgelijking en morele verslapping van zijn tijd, tegen verzwakking van het natio nale besef en het toenemen van een egoïs tisch ingestelde levensopvatting. Hij gaf jongens en meisjes gelegenheid zichzelf tot karaktervolle mannen en vrouwen te ont wikkelen. De huidige maatschappij, aldus de hoofd aalmoezenier, tast de jeugd aan in de kern van haar wezen, in haar jong-zijn en in het spontaan willen leven. De jeugd heeft allereerst behoefte aan het hervinden van de zin van het leven, de synthese, de be zieling, om bewust te werken aan een betere wereld kan meer dan ooit een machtige steun zijn om te groeien naar een echte persoonlijkheid. Voorts werd nog gesproken door mr. J. BEIROET (United Press) De Syrische president Sjoekri El Koewatly is woensdag afgetreden, maar zijn adviseurs wisten hem te overreden aan-te blijven, aldus meldde zondag het Libanese persagent schap. In Libanon, waar president El Koewatly er van wordt beschuldigd de Syrisch-Liba- nese bterekkingen te hebben verslechterd, is veel aandacht aan dit bericht besteed. Zijn voornemen af te treden zou zijn ver oorzaakt door geschillen tussen de burger lijke en militaire fracties in de Syrische regering. Zaterdag is de president van Syrië naar Cairo vertrokken om met Arabische lei ders te confereren. Vergezeld door premier Sabri Assali, zal hij koning Saoed van Saoedi-Arabië, koning Hoessein van Jordanië en premier Nasser van Egypte ontmoeten. Het Westduitse blad „Westdeutsche All- gemeine" heeft zaterdag bericht, dat de laatste leden van een groep Duitse mili taire adviseurs van het Syrische leger uit Syrië zijn vertrokken. Zij zijn vervangen door Russen en Tsjechen. De groep Duitse adviseurs was noch door Oost- nóch door West-Duitsland officieel naar Syrië gezonden. Klaasesz, lid van de Raad der Vereniging De Nederlandse Padvinders, die nader in ging op de betekenis van het spel van ver kennen voor de maatschappij. Als concrete mogelijkheid zag hij o.m. dat de padvin dersbeweging en de B.B. nader tot elkaar komen. Hij herinnerde in dit opzicht aan het aanbod dat de leiding van de pad vindersbeweging in 1953 gedaan heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken. Dit aanbod, aldus mr. Klaasesz, werd door de minister aanvaard. De door het ministerie van .Binnenlandse Zaken hierna verzonden circulaire aan de gemeentebesturen heeft echter nooit enig effect gehad. De voorzitster van de Nationale Padvind- stersraad, mej. mr. B. C. M. J. Twaalf hoven, sprak een slotwoord. De Koningin ging hierna te voet naar het Utrechtse stadhuis. De route was af gezet door welpen, padvindsters en pad vinders. In het stadhuis gebruikte de landsvrouwe met een groot aantal genodig den de thee. De burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz werd onder scheiden met de gouden Jacobsstaf, wegens zijn bijzondere verdiensten als ere-voor- zitter van de padvinderij in Utrecht. (ADVERTENTIE) CAIRO (UP) De Arabische conferen tie van de „Grote Vier" van het Nabije Oosten is heden bijeengekomen om Eisen howers plan te bespreken, met koning Sa oed van Saoedi Arabië als voorstander en de leiders van Egypte, Jordanië en Syrië, afwijzend, koel of zelfs er ronduit tegen. De besprekingen tussen de Israëlische regering en de V.S. enerzijds en de debat ten in de UNO anderszijds komen onge twijfeld ter sprake in het Koubbeh paleis in de voorstad van Cairo. Waarnemers ver wachten dat deze Arabische Vier zullen trachten de ontwikkelingen in de Israëli sche kwestie in Washington af te wachten. Zij verwachten voorts, dat bij een volhar den van Israel in de huidige onwil om zich terug te trekken uit Gaza en Akaba Egypte zou trachten overeenstemming te krijgen met de Arabische partners over het geslo ten houden van het Suezkanaal. De Libanese premier Sami El Solh heeft verklaard, dat het aandringen van presi dent Eisenhower op ontruiming van Gaza en de golf van Akaba door de Israëliërs mogelijk alle Arabische staten aan de zijde van het westen kan brengen. Het machtsevenwicht in het Nabije Oos ten zal veranderen, in het bijzonder wat betreft de betrekkingen van de Arabische landen met het westen, zo zeide hij. In de afgelopen dagen zijn in. Haarlem en omgéving pestvogels gezien. Deze vo gels, die in sommige jaren onze streken in de herfst en de winter bezoeken, hebben hun broedgebied in Lapland, en noord-Si- berië. In. de winter voeden ze zich in hoofd zaak met bessen. Hier werden zij gezien bij bessen van de Gelderse roos, die door andere vogels niet worden gegeten. Het signalement van de pestvogel is: zo groot als een spreeuw, opvallend rose-bruine kuif en een korte staart met een gele zoom. Het lijf is ook bruin>-rose, de vleugels zijn donker met witte, gele en rode tekening. Als regel komen de pestvogels in troepen io november en december naar deze gebie den en zijn dan als regel eind februari weer verdwenen, zodat hun komst nu wel buitengewoon laat is. (Van onze parlementaire redacteur) De opening van de eerste bijeenkomst van de Raadgevende Interparlementaire Beneluxraad te Brussel was ongetwijfeld een historische gebeurtenis op het gebied van de Benelux-samenwerking. Daarbij moest ik onwillekeurig even terugdenken aan iets geheel anders, dat nu sinds vijf eeuwen tot de geschiedenis behoort. Tegenover het gebouw van de Paleis der Natie (zetel van de Belgische Kamer en Staat, waar de openingsplechtigheid zich afspeelde) bevond zich eertijds het trotse paleis, waar de Hertogen van Bourgondië troonden. Daar kwamen in april 1465 voor het eerst de Staten-Generaal bijeen, die de vertegenwoordigers van de drie standen bevatten der gewesten, waarover Filips de Goede zijn scepter zwaaide. Dat „vertegen woordigend" orgaan - de aanhalingstekens zijn hier niet overbodig - zag zich toen o.m. geroepen 's vorsten bede voor een belas tingopbrengst goed te keuren. Dit lichaam gaf iets van de oorsprong te zien van wat mettertijd zou uitgroeien tot.een parle ment. Die oude Staten-Generaal omvatten vertegenwoordigers van „de Nederlanden" die nu tezamen de Benelux vormen. Het thans ingestelde orgaan, dat 21 leden telt, gekozen door het Nederlandse en het Belgische parlement, plus 7, aangewezen door de volksvertegenwoordiging van Luxemburg (dat slechts één Kamer bezit), heeft geenszins het karakter van een par lement met beslissende macht op wet gevend gebied. De Raad kan slechts aan bevelingen doen en mist voorshands ook nog in allerlei andere opzichten bevoegd heden, die aan een werkelijk parlement wel eigen zijn. Toch ware het onjuist te menen, dat dit nieuwe lichaam dus helemaal niets om het lijf zou hebben. Het vermag namelijk wel degelijk er toe bij te dragen, dat bij de Beneluxsamenwerking mede zekere geza menlijke parlementaire stuwkracht tijdig de nodige invloed op de regeringen in kwestie zal kunnen uitoefenen. Aldus zal ook die samenwerking meer en meer er een kunnen worden, die niet bovenal be rust op louter initiatief van de regeringen, zodat, als die eenmaal overeenkomsten hebben gesloten, de drie nationale parle menten moeilijk veel anders zullen kunnen doen dan daarop ja en amen te zeggen, ook al zouden zij eventueel bepaalde regelingen anders gezien willen hebben. Van de aan pak der dingen door de Interparlementaire Beneluxraad zelf zal overigens in belang rijke mate veel kunnen afhangen met be trekking tot de groei van zijn parlemen taire betekenis. Duidelijk is al ter Brus selse bijeenkomst tot uiting gekomen dat het geenszins ontbreekt aan het streven een dergelijke groei te bevorderen. Zo was bepaald van betekenis, dat onze landgenoot mr. Burger terstond een ontwerp-resolutie ter tafel bracht, beogende, dat de Raad geregeld een „tegenspeler" zal hebben in de vorm van een Benelux-ministerscomité. Op die manier toch komt men al weer een stuk verder in de richting van een Bene lux-parlement. Het bureau van de Raad, bestaande uit voorzitter Van Cauwelaert (Belg), en de ondervoorzitters, onze landgenoot mr. Bur ger alsmede de Luxemburger Schaffner zal op de grondslag van de, goed beschouwd door de vergadering nog niet formeel aan vaarde ontWerp-resblutie-Burger, met de regeringen gaan onderhandelen over de kwestie van het ministerscomité als tegen speler. Op soortgelijke wijze zal worden gehandeld over de vraag, of zonder in het bestaande verdrag inzake de raadgevende interparlementaire raad een aanvulling op te nemen, naast de 49 leden bovendien 49 plaatsvervangers mogen worden aange wezen. Het bureau zal verder nog eens bezien of het doenlijk is op het aanbod van Maas tricht in te gaan, om als vaste zetel van het nieuwe orgaan dienst te gaan doen. Be leefdheidshalve wilde men niet terstond neen zeggen, maar vooral als de uitbreiding met nog eens 49 plaatsvervangers een feit wordt, zal het waarschijnlijk uitermate moeilijk zijn in de Limburgse hoofdstad over voldoende plaatsruimte voor vergade ringen van het Benelux-parlement te be schikken. Daarbij komt, dat indien afwis selend elk zittingsjaar in Brussel, Den Haag of Luxemburg de vergaderingen zou den worden gehouden, men toch ook de ministers eigenlijk dichter bij de hand heeft. Hoe het zij, in dit zittingsjaar wordt er te Brussel vergaderd. Het ligt in de be doeling, dat tijdens de volgende vergade ring in mei of juni de ministers hun rap port over de stand van zaken met de Beneluxunie ter bespreking zullen voor leggen, terwijl verder waarschijnlijk tevens Euratoom en de Gemeenschappelijke Euro pese Markt hoofdpunten van discussie zul len uitmaken. VIOLIST MAURITS KESNAR OVERLEDEN Dr. Maurits Kesnar, vooraanstaande vio list in de Verenigde Staten, is na een lang durige ziekte in Marion (Illinois) overle den. Hij werd zevenenvijftig jaar. Kesnar, geboren in Amsterdam, kwam vijfendertig jaar geleden naar de V.S., na een succesvolle loopbaan als violist bij de Koninklijke Nederlandse Opera. Aldus ANP. Oud De prijs voor het droevigste bericht van de week, gaat deze keer zonder twijfel naar het persbureau dat de mededeling heeft verspreid over een man in Joego slavië, die nu de respectabele leeftijd van 159 jaar heeft bereikt. Dat zeggen zijn vrienden en kennissen tenminste en ge zien het feit, dat de man in kwestie een kleinzoon schijnt te hebben van 92, moet er althans een benadering van de waar heid in dit bericht schuilen. Overigens is 's mans gezondheid niet zo goed meer; hij is doof en blind en hij strompelt alleen nog wat in huis rond. Dat is echter niet het werkelijk trieste in deze zaak. Dat schuilt in het volgende zinnetje: „De oude heer heeft niet veel contact meer met zijn medemensen. Hij spreekt namelijk een geheel in onbruik geraakt dialect". Persoonlijk vind ik dit eindeloos zielig. Stelt u zich voor, dat u op een goede och tend opstaat en merkt dat u alleen nog vroeg-Keltisch kunt spreken. De melkboer komt en u bestelt in het vroeg-Keltisch een liter gewoon en een half pondje boter. De man zegt „Hè" en u herhaalt uw ver zoek. Hij haalt zijn schouders op en gaat weg. Geen melk, vandaag. Maar ook geen brood en kaas en vlees en buskaartjes.. De krant kunt u wel opzeggen. En uw vrien den laten u links liggen. „Met Piet valt niet meer te praten", zeggen ze, „die spreekt zo gek". Deze man in Joegoslavië heeft, bericht men, op twaalfjarige leeftijd in 1810 onder leiding van de Turken meegewerkt aan de bouw van een toren, die men toen aardig meende op te fleuren door het inmetselen van de schedels van tweeduizend verslagen Joegoslaven. Goed, we trekken de verge lijking door. Uw vrienden, jonge knaapjes allemaal van zeventig en tachtig want uw tijdgenoten zijn al vele decennia geleden overleden, uw vrienden dus zeggen onder elkaar: „Ach, niet dat Piet niet een aardige vent is, hoor. Hij zou leuk moeten kunnen vertellen over de bouw van het Paviljoen in Den Hout in 1788. Maar ach, je verstaat toch geen woord van wat-ie allemaal zegt. Hij heeft zo'n vreemd taaltje, hoe zou hij daar toch aan komen? Het zal wel heel oud zijn". En u bent dan Piet, U zit gefrustreerd thuis, u verbijtend omdat niemand kan verstaan wat u te vertellen hebt over de bankier Hope. U wordt steeds verbitterder. Misschien gaat u het heil en de vergetel heid wel zoeken in de alcohol. Waarschijn lijk heeft onze Joegoslavische vriend dat ook wel gedaan, maar in het bericht stond nu dat hij sinds zijn 156ste verjaardag niet meer drinkt. Dat stadium is hij dus ook al voorbij. Misschien hoopt hij nog vaag, eens bezoek te krijgen van een filoloog of zo iemand, die zijn theoretische kennis van het in onbruik geraakte dialect aan de praktijk wil toetsen. Maar dat zal wel niet gebeuren. In feite leeft deze man een beetje, als ware hij de enige Fries in Friesland, nog steeds wanhopig strijdend voor zijn - dan toch wérkelijk - in onbruik geraakte taal. Fedde helemaal alleen - ook een triest stemmend idee. Hetzelfde geldt voor deze Josip, of misschien heet hij wel Pjotr. Al leen strijdt hij niet meer. Hij drinkt niet meer. Hij is, alleen maar. Maar hij is dan ook 159. E. Romatjn ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Ned. Herv. Kerk Beroepen te Middelharnis en te Bruchem en Kerkwijk: A. Lam, kand. te Zeist. Aan genomen naar Eek en Wiel: R. Heusinkveld kand. te IJsselmonde. Geref. Kerken Tweetal te Ruinerwold-Koekange (vak. H. Herder): G. M. W. Steen te Marknesse (N.O.P.) en B. Wentsel te Pingjum (Fr.) Be roepen te Klazienaveen (2e pred.pl.): G. M. W. Steen te Marknesse (N.O.P.). Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Alkmaar-Broek op Langen- dijk: J. Strating, kand. te 's-Gravenhage. Geref. Gemeenten Beroepen te Kampen: H. van Gilst te Dirksland. (ADVERTENTIE) Ook voor u 'n ideale keuken met de enige goede plasticplaat. Zie onze Stand Voorjaarsbeurs. Kampersingel 2024 - Telefoon 11932 Zondagmorgen is te Krooswijk in de ge meente Mijnsheerenland een garage van de Rotterdamse Tramwegmaatschappij, waar in acht autobussen en een vrachtwagen stonden, uitgebrand. De autobussen gingen verloren: de vrachtauto kon nog naar bul ten worden gereden. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De schade, die door verzekering wordt gedekt, bedraagt onge veer een half miljoen gulden. Apeldoorn In een huis in de Molenstraat te Apel doorn heeft zaterdagavond een felle brand gewoed. Buren kwamen de bewoners, de uit zes personen bestaande familie H. Pruis, waarschuwen, dat er rook uit het dak wam. Het bleek dat er op de boven verdieping, waar zich de slaapvertrekken bevinden, een hevige brand woedde. Voor dat de brandweer kwam, sloegen de vlam men reeds door het dak naar buiten. Ge holpen door de buren slaagden de bewo ners erin, een gedeelte van het meubilair naar buiten te brengen. De brandweer kon het vuur vrij spoedig bedwingen. De bovenverdieping van hei huis liep grote schade op en het zich daar bevindende meubilair en andere goederen gingen verloren. De oorzaak van de brand is nog niet vastgesteld. Utrecht Zondagmorgen is in Utrecht een opslag plaats van bakkerijproducten aan 't Jans- veld afgebrand. Het vuur sloeg over naar dat deel van het gebouw waar de eigen lijke bakkerij gevestigd is, maar de brand weer wist uitbreiding te voorkomen. De winkel bleef gespaard. De schade wordt op f 10.000 geschat. De oorzaak van de brand is onbekend. Hertme In Hertme is een meer dan 100 jaar oude boerderij, bewoond door de familie J. ter Keurs, door brand verwoest. De brand is vermoedelijk ontstaan door een defect in de electrische installatie. Het vee, elf koeien en dertig varkens, kon in veilig heid worden gebracht, evenals het grootste deel van de inboedel. De brandweer van Borne wist een nabijgelegen grote schuur te behouden.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5