Parijs onthult zijn nieuwe mode-creaties Vermoedelijk geen direct resultaat van Nederlands-Duitse conferentie De grenscorrecties van 1949 Japan bleef niet afzijdig, maar drong aan op onderhandeling Vijftig jaar geleden Dr. Eduard van Beinum terug uit Los Angeles Tegenvaller bij Nieuw Guinea-debat Nieuwe zinspeling op UNO-voogdijschap ABDIJSIROOP/; DINSDAG 26 FEBRUARI 1957 3 Ministers Luns en Brentano staan voor zware taak Stille strijd tussen koning Hoessein en zijn premier Controverse toegespitst op conferentie van Cairo Franco herziet zijn kabinet in liberaal-monarchale zin Vier van de 16 ministers zijn gehandhaafd fOp Je <~Pracitótoel f\ti l(c Agitatie in Djakarta Tegenstanders van plan van Sukarno bedreigd Uit Haarlems Dagblad van 26 februari 1907 In juni van het vorige jaar hebben acht regeringen, waaronder de Nederlandse, West-Duitsland laten weten dat zij niet tevreden waren met de regeling, volgens welke de niet-Duitse slachtoffers van het nazi-regime „schadeloos" zijn of worden gesteld. Zij stelden toen voor, dat een internationale commissie zou onderzoeken, hoe de voormalige politieke gevangenen verder schadevergoeding kon worden ge geven. Ons blad heeft verleden week reeds ge meld dat Bonn, na acht maanden over dit voorstel te hebben nagedacht, op het punt stond er afwijzend op te antwoorden. Gis teren is dat antwoord officieel aan de acht regeringen gegeven. Het is inderdaad: neen. De motivering van deze afwijzende be slissing is: het zou West-Duitsland te veel geld kosten. Het Westduitse parlement heeft reeds in totaal 14 miljard mark ge voteerd voor schadevergoedingen aan joodse en niet-joodse slachtoffers van de nazi-terreur, en dat geweldige bedrag moet vóór 31 maart 1963 uitbetaald zijn. Het is inderdaad een geweldig bedrag. Maar het was dan ook een geweldige ter reur. En de vele Duitsers, die die terreur overleefd hebben, gaat het in 't algemeen heel wat beter dan de betrekkelijk weinige slachtoffers die het er levend hebben af gebracht, en stellig véél beter dan de na bestaanden van hen, die onder die terreur gesneuveld zijn. Het pijnlijkste van het Duitse antwoord is echter wel, dat daarin de oprichting is bekend gemaakt van een „liefdadige in stelling", die uitkeringen (van welke grootte wordt er niet bij gezegd) zal kun nen doen aan behoeftige buitenlandse slachtoffers van het Hitler-bewind, voor zover in deze gevallen niet wordt voorzien door de bestaande Duitse verplichtingen tot schadevergoeding. „Liefdadigheid" is nu precies het enige woord, dat de Bondsregering in dit ver band had dienen te vermijden. Want lief dadigheid betracht men, volgens de beteke nis van die term, uitsluitend tegenover personen die in moeilijkheden zijn geraakt door omstandigheden waaraan de schenker part noch deel heeft gehad. Anders is het geen liefdadigheid, maar een verplichting. Door nu van liefdadigheid te spreken, impliceert de Westduitse regering dat zij, na wat zij reeds heeft gedaan (en waar voor erkentelijkheid past), geen verdere verplichtingen heeft tegenover de slacht offers van de regering die haar voorafging. Dat is een conclusie, waarmee geen enkele anti-nazi, in of buiten Duitsland, het in gemoede eens zal kunnen zijn. Een botte weigering, zonder verwijzing naar mogelijke „liefdadigheid", zou voor velen gemakkelijker te verwerken zijn geweest. (Speciale berichtgeving) DE MINISTER VAN BUITENLANDSE ZAKEN, mr. J. M. A. H. Luns, zal zich - zoals wij reeds meldden - op 1 maart naar Bonn begeven om met zijn Duitse collega, dr. Heinrich von Brentano, de gehele lijst van Duits-Nederlandse problemen nog eens aan een grondige bespreking te onderwerpen. De besprekingen, die vorig jaar in Den Haag zijn gehouden, hebben slechts bitter weinig resultaten opgeleverd, omdat onze regering - met de verkiezingen voor de deur - niet in een positie verkeerde om zich aan allerlei politieke afspraken vast te leggen. Wel is toen van Duitse zijde ingestemd met de vernieuwing van het steenkolen- en kredietverdrag van 1920, dat door het Hitler-regime was genegeerd. Ook kwam men tot een akkoord over de sluiting van een luchtvaartovereenkomst. Het verbeterde klimaat tussen beide lan den is een verheugend verschijnsel, maar het betekent bepaald niet dat nu ook alle - merendeels technische - problemen mak kelijk kunnen worden opgeruimd. Von Brentano Om een voorbeeld te noemen: van Duitse zijde is al meermalen in het openbaar de wens geuit om de Nederlandse grenscorrec ties Elten en Tudderen ongedaan te maken. Zelfs staat dit punt boven aan het Duitse verlanglijstje. Nu het Saargebied weer „heim ins Reich" is en ook België afstand heeft gedaan van zijn gebieden, kan Neder land volgens de regering in Bonn niet ach terblijven. In Nederland leeft het verlangen om ein delijk eens een streep te zetten onder het probleem van de Auslandsbonds, de tijdens de bezetting uit Nederland weggevoerde Duitse effecten. De oorspronkelijke Neder landse eis was een restitutie van 170 mil joen gulden nominale waarde (reële waarde 200 miljoen gulden), maar van dit bedrag is alweer zoveel afgeknabbeld, dat een com promis - om het voorzichtig te zeggen - niet tot de onmogelijkheden behoort. Indien men erin zou slagen een oplossing te vinden voor de kwestie van de Auslands bonds, is er voor onze regering ook geen reden meer om nog langer te wachten met de toetreding tot de Londense schul denovereenkomst (27 februari 1953). Het wetsontwerp is trouwens al aan de Staten- Generaal aangeboden, maar nog steeds niet op de agenda geplaatst. Wat de kwestie van de tractaat-lande- rijen betreft, hierover zijn het vorig jaar besprekingen op ambtelijk niveau gevoerd. Het gaat hierbij om 1150 ha. na de oorlog geconfiskeerde grond, die nog niet is ver kocht aan Nederlandse boeren. Een op zichzelf niet zo belangrijke aangelegenheid, die van Duitse zijde echter in de sfeer van gevoelsoverwegingen is getild. Dan resten nog het Dollart-Eems-pro- bleem en de kwestie van het verkeer op het Duitse gedeelte van de Rijn. Van een wijziging in het - juridisch onhoudbare - standpunt van Bonn hieromtrent is nog steeds geen sprake. De moeilijkheid is bovendien dat er ver scheidene vraagstukken ter tafel zullen komen, die eigenlijk meer in de multilate rale sfeer dan in de bilaterale sfeer thuis horen en ook dat maakt de zaak er niet gemakkelijker op. Minister Luns Het is dan ook moeilijk voor te stellen, dat beide ministers in de anderhalve dag, die zij tot hun beschikking hebben, werke lijk spijkers met koppen zullen slaan. Wat men hoogstens kan verwachten, is dat zij de verschillende kwesties aan een gemeng de commissie zullen overdragen, die dan voor een verdere uitwerking zal moeten zorg dragen. CAIRO-AMMAN (UP) De staatshoof den en premiers van Egynte, Syrië, Jorda nië en Saoedi-Arabië hebben maandag in Cairo het Eisenhower-plan voor het Na bije Oosten en het bezoek van koning Saoed aan Washington besproken. In een communiqué, dat na afloop van de eerste bespreking is uitgegeven, werd verklaard dat president Nasser, koning Saoed. president Sioekry El Koewatly en koning Hoessein „de internationale situa tie in het algemeen en vraagstukken be treffende de Arabische landen in het bij zonder hebben besproken in het licht der ontwikkelingen sinds de laatste conferen tie", on 18 januari, voordat koning Saoed naar Washington vertrok. Later kwamen de ministers der landen bijeen, de Syrische premier Sabri El Assali, de Jordaanse premier Soeleiman Naboelsi, Ali Sabri van Egypte en Sjeik Joessef Yas- sin van Saoedi-Arabië. Men verwacht niet, dat een definitieve beslissing omtrent, de aanvaarding van het plan-Eisenhower zal worden genomen. Diplomatieke waarnemers in Amman achten de huidige topconferentie te Cairo niet alleen belangrijk om de kwesties, die daar aan de orde komen, maar evenzeer omdat deze kan leiden tot een beslissing in een reeds enige tjjd aan de gang zjjnde machtsstrijd tussen koning Hoessein en diens neutralistisch ingestelde premier Naboelsi. Hoessein voelt voor het plan van Eisen hower en heeft in de afgelopen maanden enige malen gewaarschuwd tegen het com munisme. Naboelsi echter verklaarde bij het vertrek uit Cairo dat „communisme geen probleem is in Jordanië". „Wij ver werpen elke interventie van een staat, die tracht ons zijn invloed op te dringen onder voorwendsel ons te beschermen,aldus zijn verklaring, die een duidelijke verwijzing naar het plan-Eisenhower bevatte. Diplomatieke waarnemers zeggen dat de man op de sleutelpositie in dit duidelijke conflict tussen Hoessein en Naboelsi de chefstaf van het leger, generaal-majoor Ali Aboe Noewar is. Deze zal koning Hoes sein steunen, zolang deze aandringt op Arabische eenheid. De diplomatieke waar nemers echter zeggen dat Noewar koning Hoessein ervan weerhield Naboelsi te ont slaan. toen het hen duidelijk werd, dat deze een status voor Jordanië prefereerde, die meer leek op die van Syrië. Er heerst grote werkloosheid ins Jorda nië. een derde van de bevolking, en Na boelsi heeft zeer veel invloed bij de massa. De openbare mening kant zich tegen het Bagdadpact en alle Westerse invloed. De diplomatieke waarnemers verwach ten, dat het conflict tussen Hoessein en Na boelsi zich in Cairo en na afloop van deze conferentie zou kunnen toespitsen. De kwestie van de Nederlandse grenscorrecties is al oud, want in oktober 1944 kwam de toenmalige Nederlandse regering reeds met een verklaring uit waarin het verlangen naar grenscorrecties was vast gelegd, In november 1946 gaf de Nederlandse rege ring een memorandum aan de grote vier, waarin zij haar verlangens naar de grenscorrecties kenbaar maakte. Deze aanspraken omvatten totaal ongeveer 1750 vierkante kilometer Duits grondgebied, met totaal ongeveer 120.000 inwoners. Uiteindelijk leer den de 1750 vierkante kilometer er slechts 70. Voor het grootste deel bestaan de in 1949 uitgevoerde grenscorrecties uit onbewoonde stukjes grond die slechts wegverbetering of verbetering van het doua- netoezicht tot doel hebben. Van de negentien uit gevoerde correcties bezaten er slechts acht inwoners. Het totale aantal viel tussen de 9000 en 10.000 inwo ners. De bewoonde gebieden zijn een grensstrook ten noorden van Losser (Enschedé) met, in 1949, 10 inwoners; ten zuiden van Winterswijk, bij Dinxper- lo, een gebied met 350 inwoners. De inlijving van Elten, met ongeveer 3500 inwoners, betekende een aanzienlijke waterstaatkundige-, verkeers- en doua- netechnische verbetering. Ongeveer veertig personen woonden in de geannexeerde strook bij Beek, door welke grenscorrectie het douanetoezicht werd ver beterd. Twee strookjes grond aan de grens bij Venlo, ter verbetering van het douanetoezicht, hadden zes tig bewoners. Verkeerstechnische- en waterstaat belangen leidden tot annexatie van het grootste ge bied: de streek van Tuddern in het zuiden van Lim burg. Hier woonden de meeste Duitsers namelijk ongeveer vijfduizend. Bij Kerkrade verkreeg Neder land een strook met ongeveer 130 inwoners. Een gebiedje bij Vaals, ter verbetering van het douane- Als grootgrondbezitter Maandagmiddag is dr. Eduard van Bei num, dirigent van het Concertgebouw- Orkest, na een verblijf van twee maanden in Los Angeles, waar hij het orkest van Los Angeles heeft gedirigeerd, op Schip hol aangekomen. Eind november keert hij voor drie maanden naar Los Angeles terug. Hij zal dan voor het eerst met het orkest werken van zijn lievelingscomponist Bruckner spelen. In de tussentijd maakt hij met het Concertgebouw-Orkest reizen naar Engeland, Scandinavië en Schotland. De Berliner Symphoniker dirigeert hij eind april in Salzburg. Dr. van Beinum is ver der grootgrondbezitter geworden..Een van zijn bewonderaars in Amerika heeft hem een stuk land nabij Palmsprings geschon ken. „Ik heb het nog niet gezien. Ik mocht het zelf uitkiezen, maar ik heb een vriend Maandagmiddag is dr. Eduard van Beinum uit de Verenigde Staten terug gekeerd. Hij werd onder meer begroet door zijn hond David. gestuurd en gezegd: „Steek je vinger maar in de grond, en waar het vet is, laat je het maar voor mij reserveren". „Als u nu een vergelijking....", begon een vragensteller maandagmiddag. Hij werd onmiddellijk onderbroken: „O, daar heb je het weer. Nee, tussen de orkesten van Amsterdam en Los Angeles is geen vergelijking mogelijk. Allebei even heer lijk. In Los Angeles hebben ze de Derde van Pijper gespeeld, boven alle lof ver heven". Drie concerten in de week geeft dr. Van Beinum in Los Angeles. Vaak is er een jeugdconcert bij. Hij heeft in de afgelopen weken stapels nieuwe Amerikaanse parti turen doorgewerkt. De beste ervan zal hij te zijner tijd in Nederland introduceren. De werken van een jonge componist, Peter Kom, hadden bijzondere indruk op hem gemaakt. (Van onze correspondent in Washington) Terwijl achter de schermen van de UNO koortsachtig gewerkt werd aan een oplos sing voor de problemen van het Midden- Oosten kreeg de politieke commissie kans voortgang te maken met het debat over Nieuw-Guinea. Vertegenwoordigers van twaalf landen voerden daarbij het woord. Australië en België zullen stellig stemmen tegen de resolutie welke de instelling be oogt van een commissie van goede dien sten die Nederland en Indonesië zou moe ten bijstaan in de onderhandelingen over het geschil. Wellicht zal Chili zich van stemming onthouden, maar Ceylon, Burma, Costa Rica, Japan, El Salvador, de Sovjet-Unie, Roemenië, Joegoslavië en Bolivia zullen de resolutie steunen. In het Nederlandse kamp meende men er zeker van te zijn, dat Japan zich van stemming zou onthouden maar de Japanse verklaring is een tegen valler in dit spel, waarbij iedere steun er op aan komt. Nederland acht, gelijk ge zegd, de resolutie onaanvaardbaar. Voor aanneming is een meerderheid van twee derden vereist. Sir Percy Spender (Australië) hield een klaar en uitstekend gedocumenteerd be toog ten bate van het Nederlandse stand punt. Van Langenhove (België), die ons land eveneens steunde, deed dat wel erg legalistisch en daardoor weinig boeiend. Het slot zijner rede was echt' wel aardig, toen hij betoogde dat België met. Indonesië gemeen heeft, dat beide landen zich van Nederland bevrijd weten. Hij wees er ech ter met nadruk op hoe goed en nauw de betrekkingen tussen Nederland en België thans zijn geworden. De vertegenwoordi ger van Ceylon was tot dusver de felste criticus van Nederland. Aan het slot zijner rede noemde hij de mogelijkheid, dat men wpllicht onder auspiciën van de UNO een voogdijschap over Nieuw-Guinea zou kun nen instellen. Ook in een overigens voor Nederland, gunstig hoofdartikel, dat de „New York Times" maandagochtend over deze kwestie publiceerde, werd de moge lijkheid van een dergelijk voogdijschap genoemd. De Nederlandse regering toonde zich tot dusverre afkerig van dit denkbeeld, al zijn toezicht bij Nederland getrokken, had 110 inwoners, ér groepen in de Nederlandse partijen en Wat de Parijse mode-ontwerpers adn nieuwe creaties bieden, is lang geheim gebleven maar vandaag wordt dat allemaal onthuld. Men vindt hier een keuze uit hun collectie. Een be perkte keuze, maar een die representatief mag heten voor wat in Parijs aan nouveauté's wordt getoond. Wij zullen ook in onze rubriek „Voor de Vrouw" aan de nieuwe Parijse mode die aandacht schenken, welke zij ieder jaar weer blijkt op te wek ken. Hierboven vindt men de eerste proeven van bekwaamheid der Paryse ontwerpers. Links een der creaties van Pierre namaken is dus niet toegestaan. Balmain, die „Parma" is genaamd. Het dient gedragen te worden met een chiffonnen bloesje, dat met mantelpak en hoed een geheel vormt in dezelfde kleur. De foto midden toont een satijnen organdie gewaad in de rose kleur van een watermeloen. Ontwerper is Guy Laroche. De foto rechts laat ons een avondjapon van Pierre Balmain zien. „San Remo" is de naam. Een robe van zachte crêpe, die in een korte sleep eindigt. De rug is laag uitgesneden, een smal ceintuurtje accen tueert de taille. Beide ontwerpen van Balmain zijn exclusief, onder de Nederlandse diplomaten, die voor deze oplossing iets voelen. Het is langza merhand gebruikelijk bij UNO-debatten, dat een grote of kleine groep demonstran ten tegenover het UNO-gebouw met bor den rondloopt en maandagochtend heeft voor het eerst een klein aantal Indonesiërs op het trottoir tegenover het UNO-gebouw propaganda gemaakt voor de Indonesische zaak. Een hunner droeg een in het Neder lands gesteld opschrift en bedoelde de „vrijheidslievende Nederlanders" op te wekken hun actie te steunen. Naar UP uit Washington verneemt heb ben Aziatische en Afrikaanse studenten maandagavond een vergadering belegd in het Carnegie-gebouw, ivaar verscheidene sprekers het woord zullen voeren, onder meer de gedelegeerde van Cevlon Gune- wardene en de Nederlandse journalist W. L. Oltmans. De Japanse gedelegeerde Renzo Sawada van wie verwacht was, dat hij zich af zij- die zou houden, zeide, dat het Nederlands- Indonesische geschil over westelijk Nieuw- Guinea de rust van Zuid-Oost Azië en bij gevolg van de gehele wereld kan verstoren. Hij betoogde, dat de UNO een construc tieve stap kan nemen door Nederland en Indonesië haar goede diensten te verlenen. Japan zou enig voorstel steunen, dat her vatting van de onderhandelingen tussen de twee regeringen over Nieuw-Guinea met zich mee zou brengen. „Wij zijn niet hier om elkaar te beschul digen. Evenmin zijn we hier om spannin gen te verergeren. Indien de UNO de zaak der mensheid kan dienen, dient zij wijs heid en talent te hebben om te helpen bij een vreedzame oplossing van geschillen onder naties, welke anders tot oorlogvoe ring zouden leiden", aldus de Japanner. MADRID (Reuter/AFP) De ingrij pende wijzigingen in het Spaanse kabinet, waarvan al enige tijd sprake was, zijn maandag een feit geworden. Volgens een officiële bekendmaking zijn alleen de mi nisters van Justitie, Industrie, Onderwijs en voorlichting aangebleven. De falangist Fernando die Castiella, die ambassadeur bij het Vaticaan was, volgt Alberto Martin Ar- tajo op als minister van Buitenlandse Za ken, Generaal Franco, het staatshoofd, blijft voorzitter van de ministerraad, die achttien ministers telt Van de achttien mi nisters zijn er vijf falangist, drie roorns- katholiek, twee monarchist en acht partij loos. De nieuwe minister van Buitenlandse Zaken Castiella heeft ondermeer gestu deerd aan de Academie voor Volkenrecht te Den Haag. In 1939 werd hij benoemd tot lid van het Permanente Hof van Arbi trage in Den Haag en tot professor te Ma drid, Als aanhanger van Franco nam hij dieel aan de burgeroorlog en in 1941 en 1942 streed hij met de blauwe divisie in de Sov jet-Unie. Volgens waarnemers is het nieuwe kabi net, zowel op politiek als op economisch terrein, liberaler dan het vorige. In mo narchistische kringen is men zeer tevreden omdat verscheidene leden van het kabinet monarchistische denkbeelden hebben- Er zijn twaalf nieuwe ministers benoemd en twee nieuwe ministeries ingesteld. Het is een typisch Franco-kabinet met een evenwichtige vertegenwoordiging van fa- langisten, monarchisten, militairen en rooms katholieken. Het bevat meer'falan gisten dan het vorige, maar waarnemers zien er geen aanwijzing in, dat Franco een partij-kabinet heeft gevormd. Van de mi nisters, die ontslagen zijn, zaten Artajo (Buitenlandse Zaken) en Jose Antonio Giro (Arbeid), al achttien jaar in het kabinet. Een kennelijke poging om de financiële situatie van het land te versterken is de benoeming van een minister van Econo mische Samenwerking. Het tweede nieuwe ministerie is dat van huisvesting. Badgeheitnen Het is te betreuren, dat het oude, veel omvattende kuipbad in onze samenleving meer en meer vervangen wordt door de douchecel. Het moge praktischer en mis schien zelfs hygiënischer zijn om zo'n regelbare stortbui in huis te halen - wij vragen ons af of hiermee niet opnieuw een stukje speelse bezinning in het leven wordt opgeofferd aan het tempo en de efficiency van deze eeuw. Het gaat hier om de rustige zelfbespie geling, die in een goed gevuld, warm bad mogelijk is. Vooral voor al diegenen, die zich in het intermenselijk verkeer voort durend beijveren om zich voor te doen, zoals zij gaarne zouden zijn, zien zich weer eens een tijdje, zoals ze zijn. En zolang dat een teleurstellende ervaring is, blijft het des te nodiger om uitvoerig in bad te gaan. Het juiste „ik"-bewustzijn wordt waarlijk niet altijd bevorderd door het luisteren naar hooggestemde lezingen over de persoonlijkheidsvorming. Laat men zich liever eens ontkleed en ontspannen in de kuip neerlaten en een kwartier lang zijn tenen bezien. Wanneer men er zachtjes mee kriewelt lijken zij op zee-anemoon tjes. Natuurlijk, sommigen moeten er iets voor overwinnen omdat hun bleekheid en knokigheid voor hen nog altijd bezwaarlijk te erkennen zaken zijn. Maar wanneer men dat eenmaal aanvaard heeft, is de basis gelegd voor een gemoedelijke en leerzame zelfbeschouwing. Laat het dan hier en daar wat krommer en magerder zijn dan men zich vaak voorstelde - het zit er toch alle maal maar aan en het functioneert. Wij laten ons altijd gaarne achterover zakken totdat we met de ogen vlak over de waterspiegel kunnen turen, tussen de beide klippen van onze knieën door. En dan denken wij aan ons centraal zenuw stelsel, dat onze orders bliksemsnel door geeft naar de meest afgelegen delen van ons lichaam, zoals ons op school steeds is voorgehouden. Zo kan men lange tijd in de stilte van zijn badkamer bevelen liggen geven en glimlachend toezien hoe snel zij worden opgevolgd. Van de zacht waaie rende beweging van de tenen, die maar weinig beroering in het water veroorzaken, tot de gigantische schaarbeweging met de benen, die een vloedgolf veroorzaakt, wel ke het bad niet meer kan bergen. En ziehier het nut van die eenvoudige commando-oefeningen in het bad: men raakt tegelijkertijd onder de indruk van de superioriteit van de geest en bijna ont roerd door de trouw van het lichaam. Bij het afdrogen bezien wij onze onderdanen nog eens, zoals wij dat vroeger als school jongen deden in het kleedlokaal na een uurtje veldsport: met een bijna liefkozen de verwondering. Zij hebben ons jarenlang zonder de minste desertie vervoerd, alleen maar voor een beetje brandstof in de vorm van eten, dat wij zélf ook lekker vonden. Het bad is een van de weinige plaatsen, waar wij ons die harmonie van lichaam en geest weer gaan realiseren, die zó van zelfsprekend is dat we er nooit meer aan denken. De stortbui van een douche noopt tot een jachtig plenzen, waarin men nooit op waarlijk voldoening-gevende wijze tot zich zelf kan komen. Henk Biersteker (ADVERTENTIE) neem ik een lepel ABDIJSIROOP en dan slaap ik rustig zonder een kuchje. AKKER SIROOP DJAKARTA (UP) De spanning in de Indonesische hoofdstad is bijna op het kookpunt gekomen door de communisti sche en nationalistische druk, die gezet wordt op de groepen die zich tegen Sukar no's „geleide democratie" verzetten. Het blad „Indonesia Raya" onthult, dat de po litieke leiders van de oppositie zijn be dreigd voor het geval zij niet willen mee werken aan de inhuldiging van Sukarno's conceptie. Kerken, particuliere Kuizen, missiegebou wen, ambassades, winkels, schuttingen en andere muurvlakken, druipen van de met rode verf aangebrachte leuzen. De Ameri kaanse voorlichtingsdienst die maandag haar muren had laten schoonmaken, kon hedenmorgen opnieuw beginnen. Volgens een zegsman van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de militaire commandant van Djakarta maatregelen ge nomen om de buitenlandse ambassades te gen deze „schilders" te beveiligen. Een inwoner van Harderwijk, die blijkbaar begaan was met hef lot der lantaarnopstekers, die in den winter er eiken dag op uit moeten, om in weer en wind de lantaarns aan te sjeken en deze den volgenden morgen vroeg weer moe ten doven, heeft een uitvinding gedaan welke deze functionarissen overbodig maakt, althans in plaatsen waar men gasverlichting heeft. Men brengt in de lantaarns een toestelletje aan, dat op de n-ormale gasleiding wordt aangesloten en waarin dag en nacht een klein gasvlam metje blijft branden. De gaskousjes in de lantaarn worden op een afzonderlijke leiding aangesloten, welke men in de gasfabriek door een kraan kan afsluiten. Draait men nu 's avonds deze kraan open, dan stroomt het s naar alle lantaarns, die dan door het kleine vlammetje wor den ontstoken. Des morgens draait men eenvoudig deze kraan weder dicht en alle lantaarns worden tezelfdertijd gedoofd. In niet tc groote plaatsen wegen de kos ten van de afzonderlijke leiding op tegen het loon, dat men nu de lantaarnopstekers moet betalen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5