Gebitsverzorging is in ons land niet populair STAD DES LEVENS r Een verrassing van Alice uit Maggi r Agenda voor Haarlem De leerling van Doctor Marciolo Garage DEN HOUT VERMICELLISOEP dè soep om vaak te eten! J Kort en bondig KLINGDECOR DINSDAG 26 FEBRUARI 1957 „Sociaal probleem van de eerste orde, even belangrijk als dat van de woningbouw Ontkoppeling van Ziektewet en Ziekenfondsverzekering Verbond van academici bij het v.h.m.o. opgericht Antwoord op vragen over burgemeestersbenoeming Minister Algera: Ontheffing zondagsrijverbod voor magnetiseuse was fout „Vittangi" wördt in Rotterdam gerepareerd „Sunny Prince" weer vlot „De IJmond wordt geen staalstad" Niet nakoming van alimentatieplicht Pakjes naar Hongarije niet meer belastingvrij Landbouwschap adviseert tot herziening lonen Kerkelijk Nieuws Examens ONS VERVOLGVERHAAL DOOR JOSEPH L. EINANDER N.V. De Houtwerf Eerste lustrum van sectie free-lance journalisten „Hoewel de volksgezondheid in Neder land in vele opzichten op een hoog peil staat, geldt dit allerminst voor de gebits verzorging en de mondhygiëne. Hiermee komt men in ons land, vergeleken bij an dere landen, ver achteraan. De kosten voor een goede verzorging van tanden en kiezen vindt men al gauw te hoog. Omdat bij de massa van het Nederlandse volk de gebits verzorging niet populair is, blijkt de animo bij jongelui niet groot te zijn, tandarts te worden". Dit verklaarde de secretaris van de Stichting Schooltandverzorging te Arn hem, de heer S. Boonzaayer, zaterdag in de te Utrecht gehouden algemene vergade ring van de Vereniging voor Sociale Tand heelkunde. Hij zei verder, dat indien de tandverzorging op school voortgezet zou kunnen worden tot de leerlingen 15 a 16 jaar zijn, er veel verwacht kan worden voor heel het verdere leven. Dit is, volgens hem, helaas onmogelijk. Aanvankelijk wa ren de diensten voor schooltandverzor ging opgezet om de leerlingen der lagere scholen van de eerste tot het eind van de zesde klas te blijven verzorgen. Dit wordt vrijwel onmogelijk door gebrek aan tand artsen. De vorming van de vaste gewoon ten van een regelmatige gebitsverzorging voor het gehele leven komt daardoor in gevaar, zo zelfs dat men zich in alle ernst moet afvragen of het nog wel zin heeft om met de schooltandverzorging door te gaan. De nazorg kan echter nog de kinderen helpen vrees voor de tandarts te over winnen. Geen geld, geen mankracht De tweede inleider, de heer C. G. J. Mahler uit Rotterdam, noemde het pro bleem van de tandheelkundige verzorging eenzelfde als dat van de woningbouw. Ook hier geldt het sociaal probleem van de eer ste orde met gebrek aan geld en man kracht. Hij bepleitte aanstelling van hulpkrach ten. De tandarts-assistente, die ervaring heeft opgedaan bij de schooltandverzor ging, achtte hij hiervoor de meest aange wezen figuur. De verminderde animo voor de tandart senopleiding is volgens de heer Mahler voor een groot deel te wijten aan de weinig aantrekkelijke arbeidsvoorwaarden voor de behandeling van ziekenfondsverze kerden. Wil ons volk inderdaad goed tandheel- ADVERTENTIE Waarom ziet u honderden RENAULT bestel auto's lopen - Goedkoop in aanschaf en onderhoud; laag benzine-verbruik; laad ruimte tot 9 m3. 300 kg 4190.—, 1 tonner m. gregoirevering ƒ6900.-, V/2 tonner f6900.-. Mij. voor Geneeskunst wenst: In de algemene vergadering van de Ko ninklijke Nederlandsche Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunst, welke te Utrecht is gehouden, is uitvoerig de verhoging van de loongrens voor de so ciale verzekeringswetten tot f 6.900 be sproken. De vergadering was van oordeel dat deze telkens terugkerende verhogingen, juist ook omdat de loongrens voor het ziekenfonds wettelijk gekoppeld is aan de loongrens voor de andere sociale wetten, met name van de Ziektewet, de zo nodige rust in het ziekenfondswezen niet bevor deren. Het is hierdoor tevens onmogelijk een eventuele verandering van de loon grens voor de ziekenfondsverzekering op eigen merites te beschouwen. De artsen wensen een zekere beperking van de ziekenfondsverzekering. Deze ziekenfondsverzekering, die geen ver strekkingen in geld geeft, maar verstrek kingen in de vorm van uitgebreide ge neeskundige hulp, is van geheel andere aard dan de ziektewet, die wel verstrek kingen in geld garandeert. De vergadering was unaniem van me ning, dat de koppeling van deze wetten moeten worden beëindigd. De vergadering droeg het hoofdbestuur op in nauwe samenwerking met de tot de maatschappij behorende verenigingen van huisartsen en specialisten en met de ove rige organisaties van medewerkers, zoveel mogelijk via de minister en via de leden van de Staten-Generaal de wegen te vin den waarlangs deze ontkoppeling zo spoe dig mogelijk tot stand zal kunnen komen. Tevens acht men het noodzakelijk dat een redelijke oplossing wordt gezocht voor de, volgens de vergadering, onjuiste toe stand, dat de verplichte ziekenfondsver zekering wordt beperkt tot een bepaald loon en niet tot een bepaald inkomen. In een niet gering aantal gevallen gaat het inkomen, volgens de maatschappij, ver uit boven het genoten loon en zijn dus per sonen met een betrekkelijk hoog inkomen toch verplicht verzekerd in het zieken fonds. Men was van mening dat loontrek- kenden, wier inkomen geregeld de vastge stelde loongrens duidelijk te boven gaat, uitgesloten dienen te worden van de ver plichte ziekenfondsverzekering. Te Utrecht is opgericht het Verbond van Academici bij het voorbereidend, hoger en middelbaar Onderwijs. De doelstelling van het verbond is de handhaving en bevor dering van het academisch element bij dit onderwijs. Tot bestuursleden zijn gekozen de heren E. C. G. Nijssen te Heerlen, voorzitter, Ph. A. Lansberg te Zeist, J. Ph. Steller te Amersfoort, A. G. Westerbrink te Gro ningen en O. Woestenburg te Geleen. De heer Nijssen herinnerde eraan, dat men verontrust is door de wijze, waarop men tracht het tekort aan leraren op te heffen. Het verbond is niet primair een belangenorganisatie, het is gebaseerd op de plicht van zijn leden tot medewerking aan het instandhouden van een gezond v.h.m.o., aldus de heer Nijsen. kundig verzorgd worden, dan zal, naar zijn mening, niet alleen een meervoud aan tandartsen, maar ook een veelvoud aan fi nanciën nodig zijn. Het begrip voor de be langrijke functie, die de tandarts op het gebied van de volksgezondheid heeft, ont breekt volgens de heer Mahler, niet alleen bij de brede lagen van de bevolking maar ook bij functionarissen op dit terrein van wie men een beter begrip mocht verwach ten. In antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid de heer Algra over de gang van zaken en de stemming in de ministerraad bij de benoeming van de burgemeester van 's-Gravenhage, heeft de minister-president geantwoord dat besprekingen en stemmin gen m de ministerraad geheim zijn. Mede- del en daaromtrent worden dan ook door het Kabinet niet gedaan. Slechts beslissin gen worden bekend gemaakt. In het bijzon der ten aanzien van de gang van zaken bij benoemingen pleegt de minister-president aan te dringen op volstrekte discretie. Be schouwingen over dergelijke aangelegen heden berusten dan ook in de regel op spe culaties. De omstandigheden, dat de voor geschiedenis van benoemingen geheim be hoort te blijven, weerhoudt de minister president ervan zich te uiten over hetgeen over het speciale geval, waarom het bij de gestelde vragen gaat, is gezegd en geschre ven. De minister van Verkeer en Waterstaat is van mening dat een ontheffing van het zondagsrijverbod aan een magnetiseuse niet had moeten worden verleend, zo blijkt uit het antwoord van de minister op vra gen van het Tweede Kamerlid de heer Lamberts. De minister merkt op dat aan degenen, die aantoonden, dat zij voor beroep of be drijf het gebruik van hun motorrijtuig op zondag niet konden ontberen, ontheffing van het zondagsrijverbod werd verleend. Op die grond is ook aan de in de vragen van de heer Lamberts bedoelde magnetiseuse een ontheffing van het zondagsrijverbod verstrekt. De minister erkent, dat het verlenen van deze ontheffing zou kunnen worden uit gelegd als een in feite sanctioneren of zelfs bevorderen van een beroep, dat in strijd met de wet wordt uitgeoefend. De „Vittangi" zal in Rotterdam worden gerepareerd. Bij duikeronderzoek is geble ken, dat de bodem van het schip over een lengte van 30 a 40 meter gescheurd is. De scheepvaartinspectie heeft toestemming ge geven de „Vittangi" over zee naar Rotter dam te slepen. De Sunny Prince" is maandagmorgen om 11.25 vlot gekomen en is nu, met radar varend, onderweg naar het Schaar van Waarde om daar voor anker te gaan. Bo ven de Schelde hing gisteren een dichte mist. Ir. P. K. van Meurs voor de Ver. „Haerlem" over streekplannen De ontwikkeling van het IJmond-gebied en van de streek Zuid-Kennemerland, zoals die is neergelegd in twee streekplannen werd maandagavond door ir. P. K. van Meurs van de Provinciale Planologische Dienst van Noordholland voor leden van de Vereniging „Haerlem" vergeleken met het bakken van een ommelet. „Er zal daar bij wel eens een ei breken", aldus de in leider naar aanleiding van vele dingen van waarde op het gebied van landschaps- schoon en historie die voor een streekplan soms moeten wijken. De inleider besprak de verschillende facetten, die beide streekplannen op veler lei gebied hebben, waarbij hij in het kort de geschiedenis naging, die tot de huidige ontwikkeling heeft geleid en waarbij een bestuurlijk gebied welhaast onvermijdelijk geworden is. Zo sprak ir. Van Meurs over het graven van het Noordzeekanaal, dat in eerste in stantie verantwoordelijk was voor de be bouwing ten zuiden van dit kanaal en de stichting van industrieën ten noorden ervan. Beide 'gevolgen noemde de spreker stede- bouwkundige fouten. De Hoogovens moeten een uitbreiding ondergaan, die het nodig zullen maken dat in 1980 120.000 mensen ten noorden van het Noordzeekanaal zullen moeten wonen. Het opvangen van al deze bewoners en het zo harmonisch mogelijke indelen van de streek voor industrie en woongebied maken het terrein uit, waarop het streekplan zich beweegt en waarover in ons blad al vele keren uitvoerig is ge schreven. „Het gebied zal geen staalstad moeten worden. Deze naam klinkt in de oren van het provinciaal bestuur erg on sympathiek" aldus de inleider, die als be langrijkste nieuwe facetten van het streek plan noemde de indeling van industrieën volgens hun aard en de rem, die daardoor ten aanzien van andere industrievestiging ontstaat. Noemde ir. Van Meurs het IJmond- streekplan een plan voor de toekomst, het streekplan voor Zuid-Kennemerland was volgens hem een behoudend plan. Slechts ten aanzien van het verkeer kan het niet altijd behoudend zijn. Daarvoor zijn dan ook de twee noord-zuidwegen ontworpen en de voor Zandvoort belangrijke oost-west verkeersweg. Behoudend is het plan ten aanzien van de beperkte stedelijke kern vorming (Haarlem en IJmuiden), ten aan zien van de industrievestiging, waarbij er eigenlijk geen plaats is voor een tweede basisindustrie en ten aanzien van het recreatiegebied, dat zoveel mogelijk onaan getast moet blijven. „Het plan houdt een waarschuwing in. Haal niet iedere industrie hier naar toe en evenmin iedere forens", aldus ir. Van Meurs, die besloot met op te mefken, dat voorkomen zou moeten worden dat Zuid-Kennemerland dichtgroeit. Na afloop werden enige vragen gesteld, die echter!ljgfuaanzi?rv!,)v.^tet,^^n^lde geen nieuwe gêzicbtspuriten openden. De voorzitter van de Vereniging „Haer lem", dr. C. Spoelder, opende en sloot de bijeenkomst, waarbij hij de inleider zijn dank betuigde voor diens streven naar behoud ten aanzien van Zuid-Kennemer land. „Het gebied ten noorden van het Noordzeekanaal is, als ik het goed begre pen heb, verkocht aan de mammon", aldus dr. Spoelder, die ir. Van Meurs als blijk van erkentelijkheid een historisch boekje over de hofjes van Haarlem van de hand van mejuffrouw dr. G. H. Kurtz aanbood. Haarlemse politierechter Vrouw deed aangifte op advies van Sociale Zaken Een 32-jarige automonteur uit Haarlem stond maandagmorgen voor de Haarlemse politierechter terecht, omdat hij in 1956 niet de hem opgelegde alimentatie zou heb ben betaald aan zijn ex-echtgenote en drie kinderen. De zaak was aan het rollen ge bracht door de vrouw die op aandrang van een ambtenaar van de gemeentelijke dienst van Sociale Zaken, aangifte had ge daan. Later had zij daar spijt van gekre gen, want de man, die inmiddels weer ge trouwd was, had zich weer met zijn eerste vrouw verzoend en was bij haar terugge komen. De automonteur moest ongeveer 37.per week aan het gezin uitkeren, maar had over 1956 in totaal maar onge veer tweehonderd gulden betaald. Op een vraag van de politierechter mr. J. P. Pe tersen, verklaarde de man, dat hij niet meer kon betalen, omddt zijn zaken een verhuurbedrijf van auto's zonder chauffeur zo slecht gingen. De gemeentelijke dienst van Sociale Za ken had de vrouw inmiddels een uitke ring doen toekomen. De ambtenaar, die met de afwikkeling hiervan belast was, en die als getuige was verschenen, zou de vrouw meegedeeld hebben, dat het beter was, dat zij geld kreeg waar zij recht op had, dan dat zij door Sociale Zaken onder steund werd en dat om het geld van haar ex-echtgenoot te krijgen een aangifte nodig was. Een incident deed zich voor, toen de ambtenaar-getuige verklaarde, dat de auto monteur hem bedreigd had. Toen de offi cier van Justitie deze aanklacht wilde on derzoeken, kreeg de vrouw het zó te kwaad, dat zij de rechtzaal moest verlaten en de zitting voor twintig minuten werd geschorst. Na de hervatting hield de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, zijn requisitoir, waarbij hij stelde dat de verdachte zijn verplichtingen niet was nagekomen. Mr. Van der Valk Bou- man kon hierbij niet aan overmacht in moeilijke omstandigheden geloven en eiste twee maanden voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van drie jaar. De raadsman van verdachte, mr. B. W. Stomps, vroeg zich af, of hier van opzet of van tijdelijke onmogelijkheid sprake was. Zijn cliënt had het eerste jaar met grote regelmaat de maandelijkse bedragen betaald en de moeilijkheden waren pas gekomen toen hij opnieuw getrouwd was met een zakenvrouw en zij beiden een autoverhuurbedrijf begonnen. Dit ging in het begin niet geheel naar wens: er waren enige zandauto's aangekocht, waarmee zijn cliënt bezwendeld zou zijn en toen hij er weer bovenop zou komen kwam als klap op de vuurpijl deze aanklacht. „Daardoor is mijn cliënt zo nerveus geworden". Mr. Stomps concludeerde tot vrijspraak, sub sidiair alleruiterste clementie De politierechter veroordeelde de auto monteur tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van één maand met een proef tijd van twee jaar. ,-t (Van onze correspondent in Wenen) Geschenken.voor Hongarije ,in de vorm van pakjes mét levensmiddelen, kleding'en geneesmiddelen zijn van 28 februari af niet meer vrij van invoerrechten. Als ver valdag geldt die van de verzending uil het buitenland, niet die van aankomst in Hon garije. Het is nog niet bekend hoe hoog de invoerrechten zullen zijn, maar in beginsel is de regering Kadar teruggekeerd naar de methode van Rakosi, toen men zo hoge douanerechten moest betalen, dat de meeste Hongaren de geschenken uit het buitenland niet konden aannemen. Toen Lodo zich omdraaide en keek, wat dat gebrom kon zijn, kreeg hij plotseling een grote schrikDaar, op enkele meters van hem af, stond een bruine beer! En terwijl Lodo het m,onster aanstaarde, verstijfd van schrik, opende het dier zijn bek en kwam, grommend, met de dreigende tanden langzaam op de jongen af Toen liet Lodo de bloemen vallen, draaide zich om en zette het op een lopen. Hij rende zo hard als h\j nooit gerend had En achter zich hoorde hij het roofdier grommen, dat hem achterna kwam... 99-100 Het Landbouwschap heeft besloten te adviseren bij de collectieve arbeidsover eenkomsten voor akker- en weidebouw en veehouderij op zo kort mogelijke termijn over te gaan tot een loonsverhoging van drie percent en tot verhoging van de va kantietoeslag tot twee percent. Tevens wordt geadviseerd over te gaan tot ver werking van de bijslag krachtens het in werking treden van de algemene ouder domswet. Goedkeuring van het college van rijksbemiddelaars werd reeds gevraagd. Verwacht wordt, dat de verbetering der landarbeidersionen zo spoedig mogelijk zal ingaan, doch uiterlijk op 4 maart. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Culemborg J. R. Meijer te Olst. Bedankt voor Meerkerk (toez.) G. J. Jan sen te Daarle (O.) Beroepbaarstelling. De heer H. W. Obbink, vicaris, Dillenburgstr. 29, Utrecht, is beroepbaar. Benoemd tot voorganger van de afdeling Weesp van de Ned. Prot. Bond H. W. Bloemhoff, emeritus pred. te Heilo (N.H.) Geref. Kerken Tweetal te Utrecht-Zuid (3e pred.pl.) H. van Benthem te Wiëringerwerf en J. van Reeven te Hardenberg. Beroepen te Hazerswoude J. Banga te Vleuten-de Meern. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Driebergen J. Keuning te Barendrecht. Beroepen te Midwolda (Old.) M. Vlietstra te Eemdijk. Geref. Gemeenten Tweetal te Aagtekerke H. van Gilst te Dirksland en A. F. Honkoop te Goes, van wie eerstgenoemde is beroepen. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Leeuwarden (vac. F. van der Wissel) J. T. Nielsen te Warns (Fr.) LEIDEN: Doctoraalexamen geneeskunde: de dames C. M. T. van In>gen, Den Haag: B. B. F.kker, Oegstge:st; de heren I. Penn, V.S.; J. C. Streng, Leiden: W. H. Manger. Delft; J. H. Houkes. Den Haag; P. A. G. M. Beelen, Voorburg; F. R. van Paasselen, Den Haag. Semi-artsexamen: R. Dijkstra, Voorburg; H. Janssen, Heemstede; M. Prins van Wijn gaarden, Oegst'geest. Artsexamen: J. L. van Ligten,Delft; N. D. van Lith, Leiden; J. C. Lucas, Oegsigeest H. A. Luif, Heemstede. ADVERTENTIE 1000 PRACHTIGE BALPUNTPENNEN VOOR UW KINDEREN! Zó kunt U er een winnen: Haal 3 Zilver zakjes verrukkelijke Maggi Vermicellisoep. Knip de 3 rode dwarsbandjes met de naam uit dé zakjes en zeg in een 2-regelig rijmpje, waarom Uw kind zo gTaag zo'n mooie Maggi Balpuntpen heeft. Doe het versje met de dwarsbandjes in een envelop en zend die aan ALICE IN MAGGI LAND, POSTBUS 8007, AMSTERDAM. In linkerbovenhoek vermeldenBALPUNTPEN. Duidelijk in blokletters Uw naem en adres opgeven. Een jury be oordeelt alle inzendingen en beloont de 1000 beste. Laatste datum van inzending 10 MAART 1957 Alleen de winnaartjes krijgen bericht en wel vóór 1 april 1957. MAGGI on „Bovendien suggereert hij gevaarlijke dingen. Din- gen die hem last kunnen bezorgen." Hij nam zijn hoed af en boog opnieuw. Toen l'iepen hij en Foot samen het gebouw binnen. Malloway en Galotti keken hen na, tot de zware deur achter hen was dicht gevallen. „Wij worden geconfronteerd met een verschijnsel, dat wij in onze berekeningen hadden moeten opnemen," zei Malloway peinzend. „Galotti, wij hebben met één ding geen rekening gehouden: er zijn automobilisten, voor wie de veiligheid van anderen niets betekent en van geen belang is in vergelijking met hun behoefte om zich te doen gelden. Dat zijn de mensen, die in de auto een machtsmiddel zien. Zij hebben zich verenigd en Rabinsky in dienst genomen om hun belangen te ver dedigen. Het is een geraffineerd complot, waar veel gelei achter zit. Het zal moeilijk zijn hen te verslaan." Galotti zweeg. Zij liepen naar de dichtstbijzijnde in gang van de ondergrondse stad om hun auto te be reiken, die beneden geparkeerd stond. De straten van Lift City wemelden van mensen, die op de trottoirs samen- groepten en naar de voorbijrazende auto's keken. Het was een vreemd gezicht, de plastic straten bedekt te ziien door honderden automobielen, die zich met veel getoeter en gierende banden in grote snelheid door de stad bewogen. Bij de ingang van de ondergrondse stad stond een agent, die hun de toegang versperde. „Het spijt me, heren", zei de man, „maar u kunt nu niet naar beneden. De luchtverversingsinstallatie is defect en de tunnels zijn vol giftige gassen." „Maar onze auto is daar beneden", protesteerde Mallo way. „we moeten „U kunt een bus nemen," zei de agent. „Sinds van daag rijden de stadsbussen weer in de vrije lucht. Kijk, daar is een halte." Verbijsterd begaven zij zich in de aangewezen rich ting. Er was een provisorisch bordje aangebracht tegen een van de tuinhekken, waarop de buslijnen stonden aangegeven. Er stonden een tiental mensen te wachten, uit wier conversatie was op te maken dat het hele onder grondse busnet van Life City was uitgeschakeld. Blijk baar waren er slachtoffers gevallen door de defecte luchtverversingsinstallatie. Galotti en Malloway vingen brokstukken van gesprekken op, waaruit viel op te maken dat de meningen over de laatste gebeurtenissen in de stad verdeeld waren. Men wist niet precies aan welke kant men zich moest scharen. De snelle loop der dingen had de massa overrompeld en de ongelukken in de tunnels hadden een grote indruk op het publiek gemaakt. Zwijgend reden Malloway en Galotti naar het zieken huis, waar zij nadere gegevens hoopten te krijgen over de verstikkingsgevallen. Zij konden zich niet voorstellen, dat het uitvallen van een der luchtverversingsstations na een korte tijd reeds zulke gevolgen zou kunnen heb ben, aangezien alle tunnelstraten met elkander in ver binding stonden en de verse luchtvoorraad groot genoeg was om eventuele schadelijke gassen over een groot ge bied te verdelen. Inderdaad bleken vier mensen met vergiftigingsver schijnselen in het ziekenhuis te zijn binnengebracht. Zij waren in rijdende auto's onwel geworden in de buurt van de plaats, waar het verversingsstation door onopge helderde oorzaak buiten werking was geraakt. Mailoway zocht onmiddelliik de dokter op, die de slachtoffers be handeld had. Het was Huskins, die pas drie weken aan het ziekenhuis was verbonden. Huskins kwam juist uit de kamer, waar de slachtoffers in behandeling waren, toen Malloway hem ontmoette. „Doden?" vroeg Malloway. Huskins schudde het hoofd, doch hij scheen ergens ingespannen aan te denken en het duurde een hele minuut, voordat hij sprak. „Nee, geen doden," zei hij langzaam en peinzend. „Maar er is iets vreemds in deze affaire. Ik zou willen dat u even meeging." Malloway volgde hem naar een van de consultkamers, die in lange rij de gang op de eerste etage bezoomden. Huskins sloot de deur zorgvuldig achter zich dicht en zei: „Weet u welk gas de moderne Amerikaanse auto plotseling uit haar uitlaat schijnt te produceren? Traan gas! De slachtoffers van de gasverstikkinig in de tunnels hebben hun longen vol traangas. Wist u dat de tegen woordige benzine bij verbranding dit bijprodukt levert?" Malloway keek hem verbaasd aan. Toen begreep hij het. Zonder een woord te zeggen nam hij de telefoon, die in een hoek van de kamer op een tafeltje stond, en vroeg de centrale om hem met het hoofdbureau van de stads politie te verbinden. De volgende dag publiceerden twee kranten m Life City en drie in New York een interview met Galotti, waarin deze sensationele onthullingen deed over een wijdvertakt en sluw opgezet complot tot sabotage van het werk der stichting „Life City". Galotti verborg niets en deed zeer onvoorzichtige uitlatingen, waarbij hij ern stige beschuldigingen uitte aan het adres van met name genoemde personen. Hij verweet de overheid, zowel de politiële als de politieke, nalatigheid en plichtsverzuim, sprak van steekpenningen en omkoperij, intimidatie en wetsverkrachting, beschuldigde een organisatie onder leiding van een zekere heer Rabinsky van regelrechte moord door de inschakeling van gangsters die in op dracht der organisatie verkeersongelukken in de tunnels van Life City veroorzaakten en luchtverversingsinstal laties vernielden kortom, Galotti deed in deze pu blicaties genoeg uitlatingen om zich tien gerechtelijke vervolgingen wegens smaad, belediging en laster op de hals te halen. Malloway, die het interview met grote zorg tegemoet had gezien, betreurde de onbeheerste verklaringen van Galotti zeer, doch kon niets doen om deze kwestie in het reine te brengen. Wat hij vreesde, gebeurde prompt: Rabinsky liet zich de kans niet ontgaan een aanklacht tegen de stichting „Life City", namens wie Galotti ge sproken had, in te dienen en bovendien desavoueerden enkele invloedrijke steunpilaren uit autofabrikantenkrin- gen de stichting openlijk, aangezien Galotti bij zijn be schuldigingen deze kringen „de voedingsbodem van het complot" had genoemd. De rechtszaak, die van deze ontwikkelingen het gevolg was, werd tevoren door de kranten druk besproken. Men begreep, dat de kwestie der beledigingen, waarover Ra binsky zich beklaagde, niet de hoofdzaak zou zijn van deze gerechtelijke behandeling, doch dat hiermede de strijd van Life City naar het juridische niveau werd ver plaatst en dat het ideaal van de stichting „Life City" als het ware door de rechter op zijn maatschappelijke bruik baarheid zou worden getoetst. Bovendien eiste de publie ke opinie klaarheid ten aanzien van de ernstige verdacht- makingen, die Galotti tegen bepaalde kringen en perso nen had geuit. (Wordt vervolgd). Haring in een sloot. Ruim twintigdui zend kilo haring belandde in een greppel naast de autoweg HamburgBremen, toen een Nederlandse vrachtwagen van de weg raakte en in de berm terecht kwam. De chauffeur liep slechts lichte verwondingen op. De schade bedraagt een 13.500 gulden (DPA1. Protest. Ei_n comité uit de inwoners van Kortenhoef zal bij Gedeputeerde Staten van Noordholland een protest indienen tegen de voorgestelde samenvoeging van deze ge meente met 's Gravenland en Ankeveen. Grootkruis Silvesterorde. Paus Pius XII heeft de heer O. M. E. Loupart benoemd tot grootkruis in de Silvesterorde. De heer Loupart, die tot voor kort deel uitmaakte van de raad van bestuur van die n.v. Philips Gloeilampenfabriek en na zijn pensionering commissaris van deze n.v. werd, kreeg deze hoge pauselijke onderscheiding als erken ning van zijn grote verdiensten op maat schappelijk gebied zowel in binnen- als bui tenland. Inval in speelclub. Door de Neder landse politie is zondagavond een inval ge daan in de speelclub „De kleine kring", die enige weken geleden thans onder directie van een Zwitser op het betwiste gebied is heropend. De inbeslagneming der speelbe- nodigd'heden en de arrestatie der aanwezi gen geschiedde o rustig, dat de inval pas in de loop van maandag in Baarle-Nassau bekend werd. De ongeveer vijftien arrestan ten zijn voor verhoor overgebracht naar Breda. Extra-treinen op carnaval. Vanwege de carnavalsviering in zuid-Limburg zullen door de Nederlandse Spoorwegen op 3 en 4 maart extra-treinen worden ingelegd op de baanvakken MaastrichtHeerlen, Maastricht Sittard en HeerlenKerkradeSchin op Geul. De treinen van de normale dienstrege ling worden tijdens de carnavalsfeesten zo veel mogelijk versterkt. (ADVERTENTIE) Ook voor u 'n ideale keuken met de enige goede plasticplaat. Zie onze Stand Voorjaarsbeurs. Kampersingcl 2024 - Telefoon 11932 In het Carltonhotel te Amsterdam heeft de sectie free-lance journalisten van de Federatie van Nederlandse Journalisten haar eerste lustrum gevierd onder presi dium van de heer W. C. F. Scheps uit 's Gravenhage, die in zijn openingswoord zei dat men, als de nieuwe C.A.O. voor journalisten zal tot standgekomen zijn, niet zal kunnen volstaan met een simpel advies aan de bladen zonder meer, dat nu ook het honorarium van de free-lance journalist dient te worden verhoogd. De hoofdredac teuren zullen met kracht bij hun directies moeten pleiten voor het optrekken van de vergoedingen voor de bonafide free-lance journalist. De heer Scheps besloot zijn openingsrede met een nadrukkelijke op roep tot alle Nederlandse journalisten om terdege te beseffen welk een belangrijke factor een hechte en sterke organisatie is. Namens de Federatie van Nederlandse Journalisten, die hij met mr. E. A. van Rantwijk uit Amsterdam en G. van Oor schot uit Hilversum vertegenwoordigde, feliciteerde dr. E. Diemer uit Rotterdam de sectie met haar eerste lustrum. Aan deze lustrumvergadering was een tentoonstelling van eigen werk der leden verbonden, waaruit bleek, dat free-lance journalisten medewerking verlenen aan 105 dagbladen, 328 tijdschriften, aan alle radio-omroepen en aan het ANP. DINSDAG 26 FEBRUARI Cinema Palace: „De machinist", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Tosca", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Eddy Duchin story", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De miljoenen- roof", 18 jaar, 7 en 915 u. Rembrandt „Sissi, de jonge keizerin", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het geheim van de zwarte tent", 14 jaar, 8 uui\ Roxy: „De onzichtbare vijand", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals museum: Mr. H. E. Phaff over: „De geschie denis van het Haarlemse Stadhuis", 8 uur. Minerva: Vijfde avond wereldreizigerssierie 1956/57. Dr. A. Melchior over „Amazonas, hel en paradijs", 8.15 uur. Brinkmann: Ver gadering van de ver. tot bevordering van de belangen van Astmatici. Lezing over „Onze ademhaling" door een medicus, 8 uur. WOENSDAG 27 FEBRUARI Minerva: Groot kindervariété door Mr. Janno's Jeugdamusement, 2 uur. Concertge bouw: Wiener Sangerknaben, 8 uur. Stads schouwburg: Nederlandse Cotnedie met „Van de brug af gezien", 8.15 uur. Cinema Palace: „De machinist", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Tosca", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Eddy Duchin story", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LuXOr: „De miljoenen- roof", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi, de jonge keizerin", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het geheim van de zwarte tent", 14 j„ 2.30 en 8 uur. Roxy: „De onzichtbare vijand", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cultura: Hemelse witte Ruiter scharen. Spreker; ds. C. P. de Ruiter.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6