„Fuszballtoto" legt sterk nadruk op sociale element Dames White Stars verloren in match vol incidenten Schaakclub Haarlem verbeterde positie door zege op BSG-ers Voor ongeveer zeventig percent behoeftigen ingeschakeld Geflatteerde nederlaag van HaSG in Hilversum DiNGDAG 26 FEBRUARI 1957 5 Voetbaltoto in Duitsland W ereldkampioenschappen kunstrijden in Colorado Groot nadelig saldo van Spelen in Melbourne Koersen in Hilversum Peterhof verslagen door River en Hyde Park Bridge Bridgekampioenschap van Nederland Uitslag van KNVB-toto Vreeken (Haarlem) in het Nederlands jeugdelftal Woedende wedders staken jurykamer in brand De Graaff reed in Moss Voetbal Honved-spelers bestuderen aanbiedingen van clubs DE BASKETBALCOMPETITIE Kans op topplaats verkeken voor Haarlemse dames Sepp Herberger sprak over trainingsmethoden Geruchten over eventuele transfer van Koelemij EDO's keeper denkt er niet aan club te verlaten Ook pool van EDO, RCH, Haarlem stopt activiteit Verzonden poolformulieren zijn niet meer geldig Blauw Wit-Stormvogels gaat niet door DE SCHAAKCOMPETITIE Om wereldtitel ijshockey In het imposante gebouw aan de Deutschen Ring te Keulen, waar de VVest- deutsche Fuszball-Toto Gesellschaft is gehuisvest en dat is gebouwd van toto- geld, omdat men voor de gigantische arbeid zoveel ruimte beslist nodig heeft, vertelde de hoofdredacteur van het zeer veel gelezen weekblad Westdeutscher Toto, de heer A. Winter, ons dat er gemakkelijk een grotere omzet zou kunnen worden bereikt dan het toch beslist niet onaardige bedrag van zo'n 140 miljoen D.M. Bij het „hengelen" naar de licentie heeft de voetbalbond de regering echter moeten beloven, dat men zich in dit opzicht beperkingen zou opleggen, opdat de h tstocht voor het wedden beteugeld zou worden. „Het is wel eens voorgekomen, dat iemand zo overtuigd was van de onfeilbaarheid van zijn wed- systeem, dat hij duizend mark wilde inzetten. De mensen, die de biljetten in ontvangst nemen hebben evenwel de opdracht dergelijke gokkers minzaam van het risico te overtuigen, vooral als het ogenschijnlijk minder gegoeden zijn. Dit werkt perfect en excessen worden zo voorkomen. En perschef-hoofd redacteur Winter vervolgde: „Derge lijke feilen zouden volkomen in tegen spraak zijn tot de opzet, welke een zeer sterke sociale inslag heeft. Behalve de be perkingen. waarover ik het hierboven had. hebben we de re gering nog in iets ter wille moeten zijn. Er is ons namelijk opgelegd, dat we zo veel als maar moge lijk invaliden en be hoeftigen moeten in schakelen bij de werkzaamheden. Voor de controle werkzaamheden op zondagavond en -nacht wordt twee mark per uur be taald als basisloon, terwijl verder pres tatietoeslag wordt gegeven, met daar entegen een soort boetestelsel om het maken van fouten tegen te gaan. In onze buiten dienst, de plaatsen waar de biljetten verkregen en inge leverd kunnen wor den in totaal zo'n 3600 hebben we voor ongeveer 70% oorlogs- of andere invaliden, circa 6% oorlogsweduwen, 3% vluchtelingen, 2°/o behoeftigen 13°/o verdienstelijke sport mensen en 2°/o door de sport invalide geworden mannen en vrouwen ingeschakeld. De overigen zijn zakenmensen, wier pand nu eenmaal zo gunstig ligt, dat we hen niet voorbij kon den gaan. Deze „verkopers" beuren acht percent van het bedrag, dat bij hen wordt ingezet, direct door de wedder te betalen". Ook vindt men veel invaliden en behoeftigen 's zon dagsavonds in het gebouw aan de Deutschen Ring: werklozen, oor logsweduwen, maar ook studen ten, die met het hier verdiende geld een bijdrage willen leveren in hun studiekos ten. Ieder weekeinde zo'n 1500 mensen, die „in ploegen werken". En voor wie diverse sociale verzekeringen gelden. XXODOCCOCOCCCOOOOOOOOOOOOOC-': raooooooooooooooooooooooocax De helft voor prijzen Hoe is nu de verdeling van de ongetwij feld aantrekkelijke som geld, die de wed ders bijeenbrengen? De helft van het be drag wordt uitgekeerd aan de winnaars. Van de prijzen behoeft geen belasting te worden betaald. Men kan wedden op twaalf wedstrijden, op tien en/of op negen. De marken, die op deze series worden in gezet worden gescheiden gehouden. Er zijn voor al die groepen dus afzonderlijke to talen en derhalve ook „eigen" prijzen. De winnaars worden in drie groepen verdeeld. In de groep van 12 wedstrijden bijvoorbeeld onderscheidt men als 1ste Rang de wedders, die de meeste uitslagen (zeg 12) goed hebben geraden. In de 2de Rang worden ondergebracht de mensen, die er elf goed hebben en in de 3e Rang de gelukkigen die de uitslagen van tien wedstrijden juist hebben voorzien. Het to taalbedrag. dat voor de ,.12-wedstrijden- groep" aan prijzen beschikbaar is (50°/o dus van de totale inzet voor deze groep) wordt gelijkelijk verdeeld over de drie ..Range". Zijn er in de „1ste Rang" 300 fortuinlijken, dan krijgen zij ieder 1 300ste deel van hun portie. Zo wordt ook gedeeld in de andere „Range". Aldus vindt de helft van de totale inzet zijn bestemming. Van de andere 50% moe ten velen een aandeel hebben. De minister van Financiën incasseert maar al te graag de bij de loterijwet vastgestelde 16 2/3 per cent belasting. Voorts is 12% voor de minister van Cul turele Zaken. Hiervan moet hij veel finan cieren. De sportbeoefenaren profiteren hiervan mee, want onder dit ministerie ressorteren o.a. de bouw van turn- en sporthallen, de aanleg van zwembaden enz. en de opleiding van sportleraren. Maar ook moet hij er theaters en schouw burgen van bouwen en sociale vraagstuk ken oplossen, hetgeen bijvoorbeeld neer komt op het bouwen en inrichten van kin derbewaarplaatsen, jeugdherbergen en andere sociale inrichtingen. In de bullen Tien percent komt regelrecht ten goede aan de sport. En niet alleen de voetballers, maar alle sportbeoefenaren trekken hier profijt van. De overkoepelende organisatie op sportgebied verdeelt het beschikbare geld met als sleutel het ledental van de bonden en van de verenigingen. Zo komt het toto-geld in alle kanalen van de sportgemeenschap en kunnen bok sers bokshandschoenen aanschaffen, voet balclubs ballen en cornerpaaltjes, tafel tennissers bats, balletjes en tafels, roeiers riemen, sticks, kortom de Duitse sport kan zich in de bullen steken en dat is meer dan men kon toen de oorlog in een puinhoop eindigde. De resterende 11 1/3 percent is nodig voor de uitvoering van de toto-werkzaam heden. Ongeveer vier percent gaat op aan vennootschapsbelasting, omzet- en be- Met behulp van een schabloon kunnen de controleurs snel zien hoeveel kruis jes er op de juiste plaats zijn ingevuld. De ivedbriefjes zijn aan elkaar geplakt en overdekt met doorschijnend plak band iodat' ffdefCèitkêl 'biljet kan zoekrakeij,. drijfsbelasting e.a. Circa 5 J4 moet be steed warden aan drukkosten van de for mulieren, het mededelen en overmaken van de prijzen, provisie voor de mensen, die de biljetten uitreiken en in ontvangst nemen en dergelijke. Slechts anderhalf percent is er uitgetrokken voor de lonen, zodat wel kan worden geconstateerd, dat er efficient wordt gewerkt. Maar dat is dan ook als basis voor de toto gesteld. Want de pool of toto staat en valt met het vertrouwen, dat de wedder heeft in de or ganisatie. Gezien de deelneming heeft men dat vertrouwen. Dertien landen zullen vertegenwoordigd zijn In de wereldkampioenschappen kunst rijder die van 26 februari tot 2 Maart in Colorado Springs worden gehouden. Het zijn de Ver. Staten, Japan, Canada, Austra lië, Oostenrijk, Gr.-Brittannië, Frankrijk, Tsjecho-SIowakije, West-Duitsland, Neder land (Joan Haanappel en Sjoukje Dijk stra), Italië, Hongarije (als de Nagy's ten minste visa krijgen) en Zwitserland. De verwachtingen zijn dat David Jen kins zijn broer Hayes Alan Jenkins, die zijn titel niet zal verdedigen, als werld- kampioen zal opvolgen bij de heren: dat bij de dames de titel zal gaan naar Carol Keiss of Tenley Albright, en dat een En gels paar het ijsdansen zal winnen. Wat het kunstrijden voor paren aangaat zijn de experts minder zeker van de afloop en hier wordt een zeer spannende strijd ver wacht. De kampioenschappen, beginnen dinsdagmorgen met de verplichte figuren voor dames. Op de Olympische Spelen van 1956 in Melbourne is een verlies geleden, dat wel licht 320.000 pond sterling (ongeveer f 3.360.000) zal bedragen, aldus de voor zitter van het organisatiecomité van de Spelen, Sir Wilfrid Kent Hughes. Maar wat de internationale goodwill betreft is het nadelig saldo groot, voegde hij er on middellijk aan toe. In zijn verklaring zei hij nog dat 5000 officials in totaal 160.000 pond sterling (f 1.680.000) hadden uitgegeven om bij de Spelen aanwezig te zijn. Bijna 80.000 pond sterling (f 840.000) werd betaald aan ver makelijkheids- en andere belastingen. De uitslagen van de zondag gehouden dra verijen te Hilversum luidden: Harper Hanover-prljs (1940 m): 1. Tu Ciel d'Or 1.37,8; 2. Unicum 1.40,1: 3. Uranie Han over K 1.39,4. W. f7.30, PI. f2.50, f2.40, f310, Gek. f9.40, Gov. f6.90. Bulvrark-prijs (1980 m): 1. Sandra 1.34.9; 2. Tombola 1.36.-; 3. Sister Gregor 1.34,3. W. f4.10, PI. f 1.60, f2.10, f2.20, Gek. f 10.40. Cov. f 5.80. Big Noon-prijs (1960 m): 1. Ipupa S 1.33.8; 2. Tamara Norton 1.33,9; 3. Une Casindra 1.34,2. W. f7.50. PI. f3.10, f2.—, f3.30, Gek. f 1460, Cov. f4.90. Frances Bnlwark-prjjS (2360 m). 1. Quita Hanover 1.32,5; 2. Benaldo 1.33,5: 3. Royal Star 1.33.6. W. f6.—, PI. f2.80. f 2.50, Gek. f 34.30. Cov. f3.60. Gay Noon-priis (2360 m): 1. Rudi Williams 1.29.2; 2. Tom Mix 1.30.6; 3. Trudi Trothan 1.30,1 W. f3.»0. PI. f 1.50. f 1.50, f 1.30. Gek. f 1.80, Cov. f4.90. Tampiko-priis (2360 m): 1. Quick P. 1.28.1: 2. Ruby Spencer 1.28.8; 3. Rhea 1.29,1. W. f 1.3.80, PI. f3.80, f 1.60, f 1.80, Gek. f 14.20. Cov. f6.30. Smaragd-brfis (lsetFffiY?'T/'KWeUï.W.O: 2. Hyde Park 1,26,7: 3. Peterhof:J?5;9v WVf 1.90, Pi. f 1.20. f 1.70. f 1.30, Gek. f 7.10. Cov. f4.70. Lncomntive-priis (1960 ml i. Quality Hal ls»''') ia 1.29.4; 2. O Lanize K 1.29,5: 3. Nerva 1.28.9. W. f6.—. PI. f2.40, f 3.30, f 1.80, Gek. f6.—. Cov. f 13.70. Totale omzet: f 134.197,50. Op zondagavond begint het tijdrovende werk van de controle. Honderden mensen vinden hier een gelegenheid om er iets bij te verdienen, oorlogs weduwen, invaliden en studenten bijvoorbeeld In Utrecht is do tweede ronde gespeeld van de wedstrijden om het bridgekampioen schap van Nederland. De meesterklasse A speelde de tweede serie van 108 spellen. De stand' (op .tweederde van het totaal van 324 spellen) is thans: 1. Gebroeders Oudshoorn 4541J pnt.; 2. SlavenburgPolak 451 '23. VerboogFilarski 447 pnt.; 4. Gebroeders Kaiser 439 pmt.; 5. CatsKramer 438 pnt.: 6. AmsinghRebattu 429 pnt.; 7. Eikendal Wvnans 420 pnt.; 8. KaterPels Rycken 41614 pnt.; 9.. Van der Werff—Van Bemimel Suyck 41513 pnt.; 10. JesserunDe Hart 409 pnt. In de damesafdeling, waar nog 42 spellen gespeeld moeten worden, hebben de Haagse diames AkkermanDe Waard met 205% -nt. de leiding, gevolgd door de Haagse dames BouteljeHofstra met 195 punten. Het gemiddelde in deze groep is 189 pnt. In de meesterklasse B der heren traden de Rotterdammers JurgeosSmeekens op de voorgrond.. Zij wisten tot 456 punten te komen (het gemiddelde is 420 p.). De Am sterdammers KoekMeyer zijn tweede met 446'2 pnt. De Rotterdammers HaverKreyns volgen met 442 pnt. Ook in deze afdeling moeten nog 42 spellen worden gespeeld. De finales vinden plaats op zaterdagmid dag en zondag 9 en 10 maart in Esplanada in Utrecht. De dames en de B-afdeling spelen alleen des zaterdags, de A-ploeg-groep beide dagen (108 spellen). Er heeft zich maandagavond nog een groot aantal kandidaten voor de prjjzen van de eerste K.N.V.B.-toto gemeld. De eerste prjjs (22.400 gulden) zal, volgens de voorlopige uitslag, worden verdeeld onder zes personen, zjj ontvangen dus elk ruim 3700 gulden. De tweede prijs - een bedrag van 9600 gulden - zal, volgens de huidige gegevens, worden verdeeld onder 37 personen. Zij hadden elk tien juiste combinaties op hun formulieren - en ontvangen daarvoor elk een bedrag van bijna 260 gulden. Het Nederlandse jeugd-voetbalelftal, dat zaterdag 2 maart in Londen zal uitkomen tegen het Engelse jeugdteaim, is als volgt samengesteld: doel: Gijzel (Maurits); achter: Verplanke (PSV) en Veldhoen (Feyenoord); midden: Vreeken (Haarlem), Ter Horst (Enschedése Boys) en Ris (Heerenveen); vóór: G. Braam (DWS), Alma (Leeuwarden), Seelen (WV), De Vries (Sparta) en Veldman (Ajax). Reserves: Heyink (Eindhoven), Jesse (Ajax) en Bouwmeester (NAC). Dit team zal woensdagavond in het DOS- stadion in Utrecht een oefenwedstrijd spelen tegen Hercules. Woedende wedders hebben maandag In Cordoba (Argentinië) op de renbaan huis gehouden, omdat de favoriet verloor, na het eerste weg te zijn geweest bij drie valse starts. Het publiek verlangde dat de kamprechters de wedstrijd ongeldig zou den verklaren nadat de outsider Althun had gewonnen, terwtfl de favoriet Bar man als laatste eindigde. Barman was na de vierde start snel achter geraakt. Het publiek protesteerde tegen de gang van zaken bij de start en toen de auto van de starter langs het hek reed, werd vanuit het publiek een steen geworpen die de auto raakte. De starter stapte uit en be gon tegen het publiek te schreeuwen. Dat was blijkbaar het teken waarop gewacht was. Het publiek stormde de tribunes af naar de jurykamer. Onderweg werden banken, hekken en ruiten vernield. Ver volgens werd de jurykamer in brand ge stoken. De politie op de baan kon niets uit richten. Zij liet versterkingen aanrukken en terwijl het publiek met behulp van traangas verdreven werd, werd de brand door de brandweer geblust. Er zijn geen gewonden of arrestaties gemeld, doch de baaninrichting is een puinhoop gelijk en de rennen in Cordoba zijn tot nader aan kondiging opgeschort. Onder goede weersomstandigheden zijn in Moss in Noorwegen internationale schaatswedstrijden gehouden, waaraan ook Wim de Graaff heeft deelgenomen. De 500 meter werd gewonnen door de Noord Hil- leren in 45 sec.; De Graaff was „vijfde in 46.1 sec. Lundberg (Noorw.) zegevierde op de 3000 meter in 5 min. 5.6 sec., Berntsen be zette met 5 min. 7.5 sec. de tweede plaats vóór Nilsen (Noorw.) 5.08.6, Inglinstad (Noorw.) 5.10.2 en De Graaff 5.12. In het eindklassement bezette Berntsen de eerste plaats met 96.650 punten. Daarna volgden Spicer 97.300 pnt., Hilleren 97.467 pnt:, Inglingstad 97.900 pnt., Nilsen 97.933 pnt., De Graaff 98.100 pnt. en Lundberg 98.433 pnt. Zes van de negen spelers van „Honved", die besloten niet naar Hongarije terug te keren, hebben in Wenen talrijke aanbie dingen ontvangen van Europese en Zuid- amerikaanse verenigingen. Kocsis, Sandor en Puskas bestuderen voorstellen van Milan FC, Real Madrid en FC Barcelona. Milan zou bereid zijn, zo wordt in Wenen gezegd, 3,5 miljoen Franse francs (ca. 350.000 gulden) te betalen aan Kocsis en Real Madrid zou Sandor een bedrag van 1,5 miljoen Franse francs hebben Aange boden. Puskas heeft nog niets over zijn plannen medegedeeld. Hij beperkte zich er toe te verklaren, dat hij graag in het zelfde elftal zou willen spelen als Kocsis. Doelman Grosics en Garanvoelgy zul len waarschijnlijk terugkeren naar Zuid- Amerika, waar hun contracten worden aangeboden door Flamengo en Santos. Szusza wil zijn voetballoopbaan beslui ten. Indien mogelijk wordt hij trainer in Oostenrijk. Lantos, Szolnok en Szabo heb ben zich bereid verklaard ieder aanbod uit Frankrijk, West-Duitsland, Italic of Spanje te bestuderen. Inmiddels zijn de acht andere spelers van „Honved", die enkele dagen geleden gezegd hebben wel naar Hongarije te zul len terugkeren, ook in Wenen aangeko men. Hun vliegtuig uit Caracas maakte een tussenlanding in Parijs. De spelers werden vergezeld door de trainer Kolmar, wiens vrouw in Wenen op hem wacht. Boszik verklaarde, dat de acht spelers nog enkele dagen in Wenen zullen blijven, hoewel het aanvankelijk de bedoeling was, dat zij dinsdag zouden doorreizen naar Boedapest. Volgens mede delingen van Hongaarse vluchtelingen is het mogelijk, dat sommigen van de acht spelers hun besluit zullen herzien als zij met Puskas en de anderen hebben ge sproken. Kolmar, bij voorbeeld, heeft nog niet beslist of hij wel of niet naar Boe dapest zal terugkeren. Het damesteam van The White Stars heeft maandagavond in de Energie Ahoyhal in Rotterdam tegen het team van Schilperoord na een ontmoeting vol incidenten ge noegen moeten nemen met een geheel on verdiende nederlaag (3028), waardoor de kansen van de Haarlemse ploeg op een der bovenste plaatsen vrijwel verkeken is. Waar voor reeds lang werd gevreesd met de ge brekkige organisatie van deze eersfe klasse dames ontmoetingen, is dan toch eindelijk gebeurd. Ook nu moesten de organisatoren op het laalstc moment uit de zaal twee Rot terdamse scheidsrechters verzoeken deze ontmoeting te leiden, hetgeen zonder twijfel tot funeste gevolgen heeft geleid. Nada't reeds enige keren schermutselingen waren voorgekomen tussen scheidsrechter en Haarlemse coach, .was de stand met nog ruim twee minuten te spelen 2726 in het voordeel van de Haarlemse ploeg. Hierna kreeg Schilperoord een tweetal strafworpen toegewezen, waarop door de Stars een time out werd gevraagd. Deze time-out werd niet toegestaan en aangezien de scheidsrechter (ten onrechte!) de mening was toegedaan dat hij gelijk had. werd een technische fout gegeven, welke kans werd gebruikt, waarna ook de twee strafworpen nog werden inge schoten. Nadat, ook Tiny Jore door een straf- worp de stand weer had teruggebracht tot 2928, kreeg de Rotterdamse ploeg weder om een tweetal strafworpen, waardoor de s^and met nog dertig seconden te spelen 30 28 in het voordeel van Schilperoord werd. Bij het bevriezen van Schilperoord raakte deze ploeg de bal kwijt aan de Stars, waar door een der Haarlemse speelsters een vrij veld kreeg met een uitstekende scoringskans. Op dit moment omklemde een Schilperoord- speelster de vrij gespeelde Haarlemse speel ster, die zich echter toch nog vrij kon ma ken. Hierna sloeg de Rotterdamse speelster haar tegenstandster en nam een „vechthou- ding" aan. waaruit natuurlijk een fel inci dent voorkwam. Nadat de gemoederen enigszins waren be daard en de Rotterdamse speelster door haar coach uit het veld was gehaald, konden de Stars met nog enkele seconden te spelen twee strafworpen nemen. Het toppunt in deze ontmoeting was wel dat de Rotterdamse coach onder de basket ging staan „wuiven", terwijl de uit het veld gezonden speelster op eigen gezag het einde van deze ontmoe ting aangaf. Reeds eerder is gebleken dat deze ge westelijke damescompetitfe op vele pun ten een desillusie is geworden voor de deelnemende Haarl. ploegen. Speltech- Sepp Herberger, trainer en coach van het Duitse voetbalelftal, heeft maandag avond in Amsterdam, uitgenodigd door de KNVB (op verzoek van de technische com missie), gesproken over training en trai ningsmethoden. viijn gehoor bestond uit leden van de technische- en keuzecom missie van de KNVB, bondsoefenmeesters, het bestuur van de Vereniging van Voet bal Oelenmeesters in Nederland, leraren en leerlingen van het CIOS en leden van de technische commissies van districten en verenigingen. De heer Herberger sprak vanuit het gezichtspunt van het Duitse voetbal. Zo zei hij: „Altijd hoort men beweren, dat er vroeger beter en mooier werd gespeeld. Maar het is te betwijfelen of de goede spelers van toen ook in het huidige spel type succes gehad zouden hebben". „De invoering van een nieuwe buitenspelregel in 1925 was het keerpunt. Toen vond men de stopper uit". De heer Herberger zeide verder nog: „De overwinning tot elke prijs tegenwoordig nisch gaat het spel van deze Haarlemse teams er zeker niet op vooruit; de com petitie kost de deelnemende districten honderden guldens, hetgeen zeker niet in evenredigheid is met de voordelen. In de praktijk is nu toch wel overduidelijk gebleken dat de organisatie zowel in Den Haag als Rotterdam nog niet in staat is een dergelijke competitie goed te organiseren, zodat de gewestelijke overkoepclingscom- missie zeker binnenkort nieuwe stappen zal moeten ondernemen om hierin verandering te brengen. Nu deze damescompetitie reeds aardig vor dert komt de vraag steeds meer naar voren, waarom in Rotterdam en Den Haag bijvoor beeld wedstrijden met „dode" tijd worden gespeeld, terwijl in Haarlem ook de dames- wedstrijden „levend" worden gespééld. Bo vendien blijft het zeer gewenst dat ook ver andering wordt gebracht in het aanwijzen van scheidsrechters, waardoor de „gasten" in de toekomst ook met gelijke kansen kunnen starten en niet, zoals het nu is, genoegen moeten nemen met 2 Rotterdamse scheids rechters. Het is zeker bijzonder jammer dat dit experiment met de diamioscompetitie dit sei zoen is mislukt, doch mogelijk zullen de eventuele wijzigingen in het organisatie schema ook vele veranderingen ten goede brengen. Er blijken in Haarlem geruchten de ron de te doen die suggereren dat EDO's keeper Koelemij benaderd door de Engelse profclub Liverpool, die de Haar lemmer zou willen contracteren voor vijf duizend pond. of wel ruim vijftigduizend gulden zijn club zou willen verlaten, Koelemij heeft ons evenwel te kennen ge geven dat hij er niet aan denkt zijn tegen woordige club in de steek te laten. Zes weken geleden is EDO's keeper ge polst door een Engelsman, die zich Gibbs noemde en die de EDO'er vroeg of hij er niet voor voelde voor Liverpool te gaan spelen. De man noem de een transferbedra; van vijfduizend pond maar sprak met geer woord over een be trekking in Engelanc noch over huisvesting en dergelijke. Koele mij, die vermoedt dat de heer Gibbs niet meer dan een sup porter is van de Engelse profclub, denkt er echter niet over de eventuele mogelijkheden van een trans fer te onderzoeken. Hij blijft rustig bij EDO, met welke club hij een contract heeft. De leden van de voetbalverenigingen EDO, RCH en Haarlem hebben wederom een poolformulier ontvangen, waarbij een gestencild schrijven was gevoegd, waarin werd medegedeeld dat de verenigingen EDO, RCH en Haarlem hun poolactivi- teiten zouden voortzetten. Deze poolfor mulieren en brieven waren evenwel al verstuurd, voordat de organisatoren de brief van de KNVB hadden ontvangen, waarin werd aangedrongen op het stop zetten van de clubpools. Ook Haarlem, EDO en RCH hebben daarop besloten geen pool meer te houden. Ook de pool voor de wedstrijden van 3 maart gaat dus niet door, aldus deelde ons een der organisa toren hedenmorgen mede. De wedstrijd Blauw Wit-Stormvogels uiterst belangrijk in verband met het be zetten van de bovenste plaats in de eerste divisie B die was vastgesteld voor zon dag aanstaande,' gaat niet door. Het bestuur van Stormvogels heeft verzocht het com petitieprogramma aan te houden, zoals dat aan het begin van het seizoen was vastge steld. De KNVB heeft het verzoek inge willigd, zodat de wedstrijd weer is ver schoven naar zondag 7 april, de oorspron kelijke datum. De Amsterdammers spelen nu zondag tegen Fortuna uit Vlaardingen de club die Stormvogels zondag jongst leden zo'n verrassende nederlaag toe bracht. Het is de schaakclub Haarlem gelukt de belangrijke ontmoeting tegen BSG in Bus- sum met 73 te winnen. Door dit resultaat hebben de Haarlemmers hun positie aan zienlijk verbeterd en is de kans op degrada tie afgenomen. De andere Haarlemse ver eniging, Ha.S.G. moest tegen Hilversum een geflatteerde 72)4 nederlaag incasseren, waardoor de Hilversummers de kans op het kampioenschap hebben behouden. De start van Haarlem was niet erg for tuinlijk. P. A. van Driel maakte reeds in de opening een beslissende fout. Hij verloor hierbij belangrijk materiaal hetgeen voor ir. Mondria voldoende was de partij in zijn voor deel te beslissen. Het voordeel, dat Tj. de Jong zich in zijn partij tegen drs. mr. H. Klouwen had weten te scheppen bleek niet voldoende voor de winst. Er werd tot remise besloten. J. v. d. Berg kreeg reeds spoedig tegen J. J. v. Weering groot positio neel voordeel. Hij geraakte echter in hevige tijdnoot, verzuimde de sterkste voortzetting en bleek bij analyse verloren te staan. 2%— E. J. de Ree verkleinde die achterstand door zijn tegenstander M. Sonnenberg vol komen kansloos te laten. P. E. Brommer scoorde de gelijkmaker. Zijn rivaal, dr. Pe- remaos, belandde in een slechte stelling, verloor de dame en daarmee de partij. Een pionnenopmars van G. B. v. d. Velde tegen W. Wiegers bleek de Bussum-man te mach tig. J. Blokker won op listige wijze de kwa liteit tegen K. Langeweg, wiens tegenaanval geen kans meer op succes had. H. Schmitz bracht Haarlem op 2%5)4. Zijn tegenstander, dr. J. C. v. Epen, stond reeds spoedig slecht. Materiaalvrrlies be zegelde zijn lot. A. Haitsma liet in een on regelmatige opening zijn pionnen opmar cheren, won een kasteel, waarna G. R. D. v. Doesburgh slechts capitulatie restte. Met een goede remise tegen F. J. Oosterwijk de Bruyn bracht ir. Schneiders de eindstand op 37 in het voordeel van Haarlem. Ha.S.G.Hilversum In het treffen tussen Ha.S.G. en Hilversum overzag J. v. d. Hoff tegen v. d. Bosch een ling voor een felle aanval. Zijn taxatie bleek juist. L. Simonis kwam tegen Swart in moei lijkheden met de klok. In de korte tijd, die hem restte kon hij onmogelijk alle proble men oplossen. De tegenstander van R. Mol bleek niets voor avonturen te voelen: remise. Kastelein overschatte zich zelf weer eens en werd hierdoor een dankbare prooi voor Hooyer. P. J. Verhoeff kwam tegen W. Plomp in een nadelig eindspel, De Bus- summer wist hier wel raad mee en won ver diend. 7%2 J4. De overige uitslagen in de le kl. A 1";cl- den: ApeldoornStaunton 314—6)4, VAS II De Bom 514414. De stand is nu: Staunton (Gron.) Hi.S.G (H'sum) VAS II (A'dam) Ha.S.G. Haarlem B.S.G. (Bussum) De Dom (Utr.) Apeldoorn 12 10 10 6 4 4 2 0 3814—2114 41 —19 3614—2314 2714—32% 27 —33 2514—34% 21%—38% 2214—37 K is tegenwoordig het belangrijkste. Het materialisme viert hoogtij. In Duitsland „I6"™ ,t 11^es_^en om b 1- past men tegenwoordig een dubbele stop per toe, alleen maar om het scoren van de tegenpartij te verhinderen". Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. In zijn antwoorden bestreed de heer Her berger uitdrukkelijk, dat het Duitse elftal, toen het het wereldkampioenschap be haalde, aan doping zou hebben gedaan. „Wij hebben bet zover gebracht door con centratie en fysieke training". De heer Her berger onthulde bij dit punt ook iets van de tactiek, die hij had uitgestippeld spe ciaal voor de wedstrijd tegen de Hongaren. natie en kon opgeven. J. P. Verhoeff weer stond de aanval van Wichers, ging toen zelf tot de aanval over, maar vergiste zich. F. A*. Spinhoven kwam de traditie getrouw in hevige tijdnood. Toen hij de consequenties van zijn eigen opzet niet aandurfde was dit voor de oud-jeugdkampioen van Nederland, J. J. v. Oosterom, voldoende om dit uit te buiten. Kroone en Drieënhuizen speelden een ru- tige remise. J. H. Marwitz veroverde tegen D. de Lange een pion, maar kwam in hevige tijdnood. Hij koos toen het halve u maar! Beker was de enige Ha.S.G.'er die tot winst kwam. In een scherpe partij met Ha mers riskeerde hij een slechte kondngsstel- Apeldoorn is thans gedegradeerd. Slechts een fikse zege in de laatste wedstrijd tegen Apeldoorn kan De Dom nog redden. In de tweede klasse van de KHSB zag Zaandam 3 toch nog kans de afgebroken wedstrijd tegen Kijk Uit 2 te winnen en daardoor de kampioenstitel in de wacht te slepen. Pat-Mat 3 werd door Krommenie verslagen en moet degraderen. In 2 C speel den Kijk Uit 3 en 't Oosten 2 gelijk, waar door Heemstede 3 het kind van de rekening werd. Door de verrassende overwinning van het reeds gedegradeerde Ha.S.G. 3 op Hoofddorp werd H.W.P. kampioen. De schakers van Het Witte Paard maakten tegen Haarlem 3 geen fout en mogen nu met HaS.G. 2 kampen voor een plaats in de eer ste klasse. De uitslagen luidden: 2 B: Purmerend Kijk Uit 2 6)43)4, KrommeniePat Mat 3 6—4, Zaandam 3—Kijk Uit 2 5)4—4)4; 2 C: Kijk Uit 3't Oosten 2 5—5, Heemsted 3 Zaandam 5 5—5; 2 D: HWP—Haarlem 3 6%— 3)4 (HWP kampioen), Ha.S.G. 3Hoofddorp 6)43%; 3 C: Rolland 2Bloemendaal 3 37; 3 D: Kennemerland—Aalsmeer 2 3)4—3% voorlopig. Het toernooi om het wereld- en Euro pese kampioenschap ijshockey, dat in Mos kou wordt gehouden, werd maandagmid dag voortgezet met de wedstrijd Tsjecho- slowakije-Oost-Duitsland. De Tsjechen wonnen met 15—1. De tussenstanden wa ren 61. 50 en 40. De Russische ploeg heeft maandag de tweede dag van het toernooi een 11—1 overwinning behaald op Finland. De tus senstanden waren 4—0, 4—0 en 3—1. Zwe ien behaalde een 83 overwinning op p"!en. Na de tweede dag hebben Rusland. Tsje- choslowakije en Zweden elk 4 punten. Daarna volgt Finland met 2 punten, Polen en Oost-Duitsland hebben elk 0 punten.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7