Velsens brandweer zoekt naar een nieuw „gezicht" Ut Visserij- varia Kunstkring-voorstelling met Rie Gilhuys en John Gobau Agenda voor Velsen Britse trawlerbouw beweegt zich steeds meer naar het kleine type Nieuwe nevelspuit kan waterschade voorkomen R.k. Instuiftoneel met een thriller LANGS SLUIZEN EN HAVENS Oliestook-stoomschepen nog steeds in zwang 6 MAGIRUS-LADDER VOOR DE HOOGSTE HUIZEN U KIJKT ER WEL Qf* MAAR NIET „JULIA" IN REX HVB-scheidsrechters in Beverwijk bijeen OLD CLOTHES NEW Agenda voor Beverwijk WOENS'DAG 27 FEBRUARI 1957 DE THANS ONGEVEER een kwart eeuw oude Velsense vrijwillige brand weer zal zacht en kalm overgaan in een nieuwe status, die van een gedeeltelijke beroepsbrandweer, waaromheen echter steeds een schare van geestdriftige „spuitgasten" nodig zal zijn. Deze modernisering van het apparaat wordt gcmaikeerd door de plannen tot de bouw van een centrale brandweergarage bij de zuidelijke tunnelmonding, maar ook door de aanschaf van nieuwe outillage, die het bestaande wagenpark van Velsens brandweer zal komen uit breiden en aanvullen. Binnenkort kunnen bij voorbeeld de eerste oefeningen met een hypermoderne „nevelspuit" worden verwacht en op den duur zal er voor de hoogbouw en de torenbouw, die Velsen wellicht in het nieuwe Duin- wijk rijk zal worden, een automatische Magirus-ladderwagen komen met een reikhoogte van liefst 32 meter. Deze verbeteringen in het Velsense brandweer korps zullen een grotere paraatheid meebrengeen en hopelijk zullen zij nog eens in te voegen zijn in een groter geheel: dat van een IJmondbrandweer, waarvoor de tijd nog niet rijp is, maar die toch even duidelijk in de rede ligt als diverse andere centrale voorzieningen in dit gezamenlijk woongebied, die eveneens door allerlei wonderlijke omstandighedeen op zich laten wachten. Velsens brandweerkorps valt in zijn hui dige constellatie uiteen in drie groepen, die uit hoofde van hun oorsprong en groei, een verschillend karakter hebben. Santpoort had vanouds een vrijwillige brandweer en heeft het nu nog met een bezetting van 14 man; Velsen-Noord heeft eveneens een zuiver-vrij willige brandweer, 16 man sterk samengeweven echter met de fabrieksbrandweer van Van Gelder; IJmuiden daarentegen beschikt over een „plichtbrandweer", waarvoor de bemanning door het verantwoordelijk lid van het ge meentebestuur wordt aangewezen. Dat kofht er dan in de praktijk op neer, dat de bezetting thans 20 man sterk wordt gerecruteerd uit de liefhebbers voor deze nevenbetrekking en de historie heeft ge leerd, dat deze posten bepaald niet om der wille van de „smeer" alleen werden ver vuld, maar ook vanwege het sportieve en boeiende element, dat brandbestrijding nu eenmaal in zich bergt. In totaal beschikt de gemeente Velsen over een korps van 50 man met vier be roepsmensen er aan toegevoegd. Bevredigde de activiteit van dit korps in hoge mate, de organisatie deed dat nauwe lijks. De alarmering bijvoorbeeld vertoont te veel hiaten, waardoor bijvoorbeeld de kans groot is, dat er tijdens een grote brand niemand meer „thuis" is en er dus verder niets meer mag gebeuren. De melding is te provisorisch de drie korpsen worden afzonderlijk gealarmeerd en hier zal dus met een centrale, perma nent bezette meldingspost, die in de garage aanwezig is voor zowel brandmeldingen als tunneldienst, een eind aan komen, terwijl men dan tevens de beroepsbrandweer in wezen al heeft. Centraal Umuidens nummer Deze centrale melding voor alle delen der gemeente zal in het begin wat onwen nig zijn: Velsen-Noord en Santpoort moe ten dus straks een IJmuidens nummer Mr. H. M. Planten heeft met „Het ge heim van dr. Spencer" een dankbaar speel stuk aan het repertoire der amateurver- verenigingen toegevoegd, zij het dan ook, dat het een enigszins conventionele thril ler geworden is. Hij schrijft een levendige dialoog en heeft daarbij de raadselachtige gebeurtenissen, die zich in het oude „Hol- dernesse Manor"" afspelen om de wel iets te vaag gehouden ontdekking van dr. Spencer, tot een amusant griezelstuk verwerkt. Het publiek komt dan ook op dit gebied niet het minste tekort: geheim zinnig klokgelui, sinistere gestalten in het donker en de traditionele moord, waar van de dader tot het laatste tafereel onbe kend mag blijven. Het is alleen jammer, dat de auteur, c.ie toch zeker over de ca paciteiten beschikt ons nationaal reper toire met meer dan verdienstelijk werk te verrijken, heeft gemeend deze thriller in Engeland te laten spelen. Hij dringt onze amateurs een specifiek milieu van lords en lady's op, dat toch door slechts weinigen kan worden benaderd. Met dit stuk heeft het r.k. instuiftoneel uit Velsen-Noord de groeiende belangstel ling voor dit werk gedemonstreerd, door de betrekkelijk kleine zaal van het St. Jo- sephhuis aldaar te verwisselen met het Kennemer theater in Beverwijk. Een ruil, die noodzakelijk bleek, want de zaal was zo goed als uitverkocht. Alleen waren de spelers zelf nog niet geheel op deze gro tere ruimte ingesteld. Vooral op de achter ste rijen was de tekst dikwijls moeilijk te volgen, hetgeen de aandacht van het daar gezeten publiek uiteraard niet altijd be vorderd heeft. Overigens maakt regisseur Will. Seignette toch wel vorderingen met dit groepje jongelui. Hoewel het nog niet vergeleken mag worden met meer gerouti neerde clubs, heeft deze toneelavond toch reeds de allures van een echte voorstelling aangenomen. Waarvan bij de vorige op voeringen lang niet altijd sprake is ge weest: Er was nu voor een behoorlijke en tourage gezorgd, in de vorm van een pas send décor en de juiste kostuums, maar wat het voornaamste is, er viel nu bij de spelers ook een streven naar karakterteke ning te constateren. Bij dergelijke clubs is het altijd moeilijk de oudere rollen te be zetten, zodat er ook nu weer te weinig leeftijdsverschil bestond tussen Dolly en haar onverstoorbare tante Agatha. Daar stond echter tegenover, dat Annie Lamers bevredigende resultaten bereikte met haar typering van de mysterieuze Olivia De- venish. Op zijn beurt was Jan Zuurbier weer te jong voor de sinistere butler, waarnaast de notaris van de heer Porte- gies overtuigender gestalte kreeg. Maar het beste was regisseur Seignette, die de half-gare lord Malvern voor zijn rekening genomen had. Hij behoedde zich voor een te nadrukkelijke overdrijving, zodat er vol doende autoriteit kon worden aangewend om aannemelijk te maken, dat zich onder deze misleidende clownerie een energieke persoonlijkheid verborg, met voldoende scherpzinnigheid om het geheim tenslotte te kunnen ontraadselen. Het onmiskenbare succes van deze voorstelling was dan ook stellig voor een groot deel aan zijn amu sante opvatting te danken. Jan van Dam draaien, maar als de PTT-plannen, om de hele gemeente onder één kengetal te bren gen, verwezenlijkt worden, is dit nadeel al direct opgeheven. De bezetting van de centrale meldings post, die dus een plaats krijgt in de garage bij de tunnel, zal van daaruit alle beschik bare groepen kunnen oproepen. Vrijwilligheid „sterft uit" De argumenten, die tot de instelling van een kern van beroepsmensen, ook voor de bediening van het materieel, leiden, zijn duidelijk: het is haast niet meer mogelijk uit de burgerij brandweerlieden te recrute- ren, die de hele dag thuis en bereikbaar zijn de thuiswerkende ambachtsman wordt immers een steeds schaarser men sensoort en juist deze is dé aangewezen „leverancier" voor een brandweerkorps op vrijwillige basis. Dit alles wil niet zeggen, dat degenen, die als vrijwilligers van zulk een grote be tekenis zijn geweest voor de paraatheid van Velsens brandweer straks zonder ver dere complimenten aan de dijk worden ge zet: men houdt rond de kern van beroeps- personeel uiteraard altijd een reserve van vrijwilligers. Nieuwe brandweertechnieken De totaliteit van de brandweer, ook in IJmond-verband, is een zaak van de verre toekomst. De brandweertechniek heeft de afgelopen jaren vele nieuwe mogelijkheden opgeleverd en één der gevolgen werd bij voorbeeld de veel geringere personeelsbe zetting: waar vroeger op een motorspuit 8 man nodig waren, kan voor een nevelspuit volstaan worden met 4 a 5 personen. Bo vendien worden er nieuwe chemische mid delen beproefd, die wellicht de brandweer van de toekomst een heel ander aspect zul len geven. De nevelspuit, die Velsen zich heeft aangeschaft, is daar een boeiend voorbeeld van. Deze compacte machine op een Com- mer-chassis, dat door een firma in Heili- gerlee van een sierlijke ombouw werd voorzien, kan 150 liter water per minuut leveren. Hetgeeii in Vergelijking tot de klassieke motorspuiten gering lijkt, maar aangezien het water onder zeer hoge druk (40 a 60 atmosfeer) wordt verstoven tot een fijne mist, is het blussend vermogen veel groter. Men kan thans met een nevelspuit een binnenbrand blussen, zonder de meestal zware waterschade, die vroeger ontstond; doordat de nevel in stoom overgaat, wor den de vlammen verstikt en bovendien draagt deze wagen 1500 liter water mee, waardoor er direct water of liever nevel kan worden gegeven, onafhankelijk'van waterleiding of andere bronnen. Drie „pistolen" verspreiden een fijna wa ternevel, die tot grote hoogte kan worden opgevoerd en de slangen kunnen tot aan zienlijke lengte worden uitgerold, waardoor het bereik van deze fraaie aanwinst der Velsense brandweer veel groter wordt, dan men hem zou aanzien. Een Amerikaanse fruitteler, die noodgedwongen een brandje moest blussen met zijn bespuitingsverstui- ver, heeft er voor gezorgd, dat de brand weer thans de beschikking heeft over dit effectieve brandbestrijdingsmiddel: het lukte de fruitbaas zo wonderlijk snel, dat uit zijn toevallige experiment een geheel nieuw systeem van blussen werd geboren. Plus de BB Naast de 5 motorspuiten, die Velsen thans rijk is (één op elke post, plus een uit 1929 daterende Fiat, die het nog won derwel doet, plus de nieuwe nevelspuit) herbergt de gemeente nog een kostbare BB- outillage, bestaande uit 8 krachtige motor spuiten, deels van Duits makelij, deels uit legervoorraden afkomstig. Hun capaciteit is groter dan die van de brandweer; hun bemanning is in opleiding. Mocht de nood aan de man komen, dan zullen deze kracht patsers hun vermogen mee in de strijd, tegen vuur en vernieling werpen en de brandweer van Velsen zal samen met de BB-brandweer over dertien sterke water kanonnen beschikken, die heel wat in het vuur te brokken hebben. (ADVERTENTIE) Een matras is een echt. vertrouwensartikel. Wij kunnen U alles vertellen over vering, afdekking, levens duur en wat U nog meer weten wilt. Vraag eens advies bij WONINGINRICHTING BEVERWIJK specialisten sinds jaren! Prijzen van dinsdag Per 1 kg: heilbot f 3.302.30, gr. tong f 3.10 2.80, grm. tong f2.702.55, kim. tong f3.10 —2.85, kl. tong I f 3—2.75, kl. tong II f2.80— 2.40, tarbot 1 f 2.402.20. Per 50 kg: tarbot IV f 80—49, schartong f 49, gr. schol f 22—16, grm. schol f 2616, kim. schol f 3322, kl. schol I f3119, kl. schol II f2511, schar f268, bot fll8, v. haring f 1912, ma kreel f 2216, gr. schelvis f 4835, grm. schelvis f4632, kim. schelvis f4531,' kl. schelvis I f 4633, kl. schelvis II f 4521, wijting f 2610, gr. gul f 3626, mid, gul f32—24, kl. gul f30—20, kl. haai f23—22, ham ƒ11698, poontjes f211650, lommen f 22, kl. koolvis zw. f 1614, kl. koolvis wit f 28—24. Per 125 kg: gr kabeljauw f232'80, gr. koolvis zw. f 4941, gr. koolvis wit f 71 66, gr. leng f7267. Aanvoer van dinsdag 63 kisten tong en tarbot, 11 heilbot, 10 tongschar en schartong, 220 schol, 40 schar, 26 bot, 2015 haring, 300 makreel, 755 schelvis, 755 wijting, 365 kabeljauw en gul, 20 leng, 10 haai, 6 ham, 35 poon, 215 koolvis, 25 diver sen. In totaal 4870 kisten. Voor de K.N.Z.H.R.M. Een kleine deputatie uit Scheveningen, waarvan deel uitmaakten de havenmeester, de heer H. F. Eschauzier en de schipper van de reddingboot, de heer S. C. den Heyer, heeft in Amsterdam een bedrag van ruim f 4000 overgedragen aan de directeur van de Kon. N. Z.-Holl. Redding Mij., de heer H. Th. de Booy. Deze 4000 gulden vormde de inhoud van de ongeveer 100 collectebusjes, welke de deputatie mee naar de hoofdstad had geno men. Het bedrag is in het afgegelopen jaar door de bemanningen van de vissersvloot in de busjes gedeponeerd. In totaal bedroeg de inhoud-van de bus jes 4.080,21, d.i. iets meer dan vorig jaar. Men zou het stuk, waarvan het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap dinsdagavond voor de Velsense kunstkring „Voor Allen" een voorstelling heeft gegeven, het pro- dukt van een drievoudige alliantie kunnen noemen, als het niet nog ingewikkelder tot stapd was gekomen. „Julia" is name lijk een Nederlandse vertaling van een Franse versie door Marc-Gilbert Sauvajon van een bewerking door Guy Bolton van de roman „Theater" van W. Somerset Maugham. Het boek, waarvan nog niet zo lang ge leden een Nederlandse vertaling uitkwam, verscheen in 1937 en handelt over het toneelspelersechtpaar Michael Gosselyn en Julia Lambert, aan de fantasie van de ver maarde Engelse schrijver ontsproten schepselen, die in de verte toch enigzins aan zo'n sterrencombinatie als Alfred Lunt en Lynn Fontanne doen denken. Hun na men zijn in de Franse adaptatie nauwelijks veranderd, die van de voornaamste neven figuren iets meer, want de verliefde geld- sohietster Dolly de Vries heet nu Zina Devry en de jeugdige minnaar Tom Fen- nell is geen accountant meer, doch een ad vocaat die Jean-Paul Fernois heet. Waar schijnlijk om haar voor het Parijse publiek vertrouwder en interessanter te maken treedt Julia Lambert in het laatste bedrijf niet in een zedendrama a la Pinero maar in een rol a la Sarah Bernhardt met een gedeeltelijke travestie op. In de Nederland se vertoning heeft men blijkbaar niet goed een definitieve keuze uit de beide milieus kurfrieri maken, hetgeen hu eens bleek Uit in de titelrél) tv dra veel xtdn de ooispidfi- de uitspraak en dan weer uit de voorkeur voor uiteenlopende sterke dranken Het is zeiker niet een briljant, maar toch ook geen onaardig stuk geworden, want lang misschien als men let op de onmoge lijkheid van verrassingen, niettemin vol doende rijk aan vermakelijke en gevoelige scènes om belangstel ling te verdienen. Het gaat over twee toneel spelers, die ondanks hun echtscheiding ter- wille van het werk, van hun zoon en van hét pu bliek zijn blijven sa menwonen. Als zij ieder hun eigen weg proberen te gaan Julia begint een verhouding om met-dit prakti sche bewijs van haar aantrekkelijkheid aan te tonen, dat zij nog altijd jong genoeg is voor de rol van verleidelijke minnares De zomer is nog ver, maar in Zandvoort en Bloemendaal aan zee ziet men er al naar uit. De consumptietenten worden tenminste al opgezet! Eens per maand komen de scheidsrech ters aangesloten bij de Haarlemse Voetbal bond bijeen, hetzij in Beverwijk, hetzij in Haarlem, om samen met hun dames een gezellige avond door te brengen. Maandag avond, was Beverwijk wederom gastvrou- we. Er werd in Café Hoogewerf naar harte lust gesjoeld en geklaverjast. Het bestuur had voor een groot aantal prijzen gezorgd, zodat na afloop bijna iedereen met een prijs naar kon gaan. Het speet het bestuur echter, dat de Haarlemse collega's zo slecht waren opgekomen, hetgeen juist niet de bedoeling is van zulke avonden. Filmavond voor BB-ers Op woensdag 13 maart heeft een film avond plaats voor de BB-noodwachters en familieleden. In ,,'t Centrum" te Beverwijk zal ver toond worden de vervolgfilm van de stoomvaartmaatschappij „Nederland", ge titeld „Waar de palmen wuiven". Goed jaar voor KAB in de badplaats De afdeling Wijk aan Zee van de K.A.B. heeft een goed jaar gehad. Dit blijkt uit de jaarverslagen die zullen worden uitgebracht tijdens de vrijdag 1 maart in café De Zon te houden jaarver gadering. Bij de te houden bestuursverkiezing tre den af de heren P. Vossen, B. Blokker en A. Schellevis, waarvan laatstgenoemde niet voor herbenoeming in aanmerking wenst te komen. Bonte avond van „Marquette Boys" In zaal Dam geeft de jeugdorganisatie „Marquette Boys" te Heemskerk op don derdag 28 februari een bonte avond. Het programma wordt geheel verzorgd door eigen krachten. Meer licht en hygiëne in de St. Josefschool Het r.k. kerk- en schoolbestuur van de St. Jozefparochie te Velsen-Noord heeft voor de onder zijn bestuur staande jon gensschool de gemeentelijke medewerking verzocht voor de vernieuwing van de lichtinstallatie, de plaatsing van fontein tjes in de leslokalen en de aanschaffing van een handdoekenautomaat. Scène uit „Julia" van Somerset Maugham. en ook hun theatercombinatie verbreken, blijken zij niet buiten elkaar te kunnen, in de schouwburg noch particulier. Dat is eigenlijk alles. Over de kwaliteit van de bewerking met een paar grappen uit andere stukken -kan ik niet zo bijzonder enthousiast zijn. Door het toedoen van John Gobau en Rie Gilhuys (de laatste als gast, na ge ruime tijd van te betreuren afwezigheid, ADVERTENTIE DRY CLEANING ONLY KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 WOENSDAG 27 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Trapeze". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Liefde die duur betaald wordt". Kennemer Theater, 20 uur: Concert Noordhollands Philharmonisch Orkest. 't Centrum, 20 uur: Toneelavond „Us Memmetael". Openbare leeszaal, geopend van 1517 u jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 1516 uur. „Het Groene Huis", jeugdleeszaal en uit lening, geopend van 15.1516.45 uur. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1013 uur; lees- en studiezaal ge opend van 1013 en 1417 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. DONDERDAG 28 FEBRUARI 't Centrum, Nederlandse yereniging van Huisvrouwen, jaarvergadering, 14 uur. Luxor Theater, 20 uur: Toonkunstkoor, uitvoering met Jo Juda. 't Centrum, 20 uur: Katholieke vrouwen beweging, Vastenavondfeesten. „De Groentenbeurs", 20 uur: vergadering schilderspatroons. „De Groentenbeurs", 20 uur: vergadering kappers. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1013 en 1417 uur; lees- en studie zaal geopend van 1013 en 1417.30 u. Wijk aan Zee, filiaal r.k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. WOENSDAG 27 FEBRUARI Thalia, 20 uur: „Onder spervuur". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, geopend van 10-12.30, 14.30-17.30 en 19-21 uur. Roeivereniging Velsen i.o., 20 uur, Cultu reel Gebouw, vergadering. DONDERDAG 28 FEBRUARI Thalia, 20 uur, „Madame Butterfly". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als woensdag. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 1012.30 uur. Raadhuis, 9.3012 uur, spreekuur wethou der van Openbare Werken. gelukkig hersteld. Deze hééft iri ëën van zijn autobiografische geschriften eens ge zegd: „De romantische glorie van het to neel is verdwenen. Acteurs zijn gezeten, 'respectabele, welgestelde burgers gewor denIn het dagelijks leven proberen zij ons wijs te maken dat zij golfspelers, belastingbetalers en denkende mannen en vrouwen zijn. Naar mijn mening is dit pure onzin. Hun vermogen tot vermom ming, hun vaak snelle en geestige reacties, hun pakkende verteltrant maken hen ple zierig gezelschap. Ze zijn hartelijk, hulp vaardig en hoffelijk. Maar ik ben er nooit in geslaagd toneelspelers als menselijke wezens te beschouwen. Ze zijn als kruis woordpuzzels zonder de daarin passende termen. Dat komt, geloof ik, omdat hun amorfe persoonlijkheden zijn opgebouwd uit het materiaal van hun rollen". Enzo voorts. Een dergelijke uitspraak zou ik, eenzij dig overdreven als de kern van waarheid is, niet graag voor mijn rekening, nemen. Voor een aantal acteurs en actrices gaat deze stelling niettemin wel op en in ieder geval kan men op de dooreenmenging van rolsituatie en levensspel een amusant ver haal baseren, hetgeen Somerset Maugham ook vrij aannemelijk is gelukt. Al houd ik niet zo erg van toneelstukken over toneel spelers, ik ben graag bereid zo'n ietwat ouderwetse voorstelling van zaken te gelo ven voor zolang een avond duurt. John Gobau maakte het mij trouwens erg ge makkelijk. Hij heeft het romantische pa thos, zowel in de hier gewenste zelfver heerlijking als in de niet minder retorische uitingen van aandoenlijke hulpeloosheid vermengd met zelfbeklag, binnen bereik, Zijn uitbeelding van Michel Gosselin was sterk en charmant. Rie Gilhuys had een betrekkelijk lange aanlooptijd nodig, maar vond met haar le vendige mimiek, haar vlinderende geba ren en perfect geschoolde blijspeltoon de juiste instelling, toen de dramatische ont wikkeling zich in duidelijke scènes concre tiseerde. Het weinig talrijke publiek heeft haar na afloop een warme hulde gebracht. Het is geenszins als verscholen critiek be doeld, wanneer ik vaststel dat juist de per soonlijke speelstijlen van haar en John Gobau, hoe onderling verschillend ook, maar toch zo dat men vrijwel steeds weet wat er komen gaat, hen zeer geschikt maakten voor deze rollen. Wèl als critiek is de opmerking bedoeld, dat men een extra demonstratie .van het sterrensysteem kreeg door de zwakte in de bezetting van vele rollen". Vier uitzonderingen moet ik op deze con clusie maken. Ellen de Thouars was accep tabel als de temmende feeks van een vrien din, Aaf Bouber een kostelijke kleedster. Bob Verstrate gaf een kostelijke imitatie van een amateurtonelist in het eerste be drijf en regisseur Frits van Dijk liet een volmaakte butler (een erfenis uit de ro man) zien. Daarbij mag ik de innemende vertolking door Ger Smit van de zoon des rumoerigen huizes niet vergeten. David Koning Stille Omgang van 16 op 17 maart De jaarlijkse Stille Omgang naar Am sterdam voor het r.k. volksdeel van Heemskerk is vastgesteld op de nacht van zaterdag 16 op zondag 17 maart. Evenals vorige jaren wordt de tocht per autobus gemaakt in samenwerking met de zuster-afdeling in Egmond-binnen. Een aantal leden zal te voet naar Amsterdam gaan. 1 y A i HET AANTAL visserijschepen, dat de Britse werven in 1956 heeft afgeleverd be draagt een kleine 140 en hiermede zijn ze nog niet door hun orders heen. Meer dar 70 schepen zijn er nog in aanbouw of in bestelling. De twee grootste werven in Engeland: Cochrane Sons te Selby en Cook, Welton Gemmell in Beverley hebben respectievelijk 16 en 19 trawlers te bouwen. Brooke Marine Ltd in Lowestoft is druk bezig met de bouw van een serie trawlers voor Rusland. In 1956 heeft deze er al zeven af kunnen leveren. Opmerkelijk is dat de Britse rederijen steeds meer het kleine type motortrawler gaan bestellen. Er is een serie met een lengte van ruim 30 meter, een van ruim 38 meter en een van 41 meter, die bestemd zijn voor de nabij gelegen visgronden en die het oude type stoomtrawler gaan ver vangen. Stoomschepen, zij het dan niet kolenstokers, maar schepen met een olie- gestookte ketel, worden er nog steeds be steld en deze worden uitgerust met triple expansie machines van 1350 pk. Daarnaast zijn er motortrawlers in aanbouw of be stelling van 14001700 pk, die evenals de grote stoomtrawlers bestemd zijn voor de verre visserij. Kleintje Een foto van een der kleinste motor trawlers is hiernaast afgedrukt. Het is de Wroxham Queen LT 53, welke in 1954 is gebouwd bij Cochrane Sons te Selby, 185 bruto reg.ton groot is, een lengte heeft van 31,09 m, breedte van 6,73 m en een holte van 3,05 m. In de machinekamer staat een 350-440 paard Crossley motor. Het vaartuig is het eigendom van Talisman Trawlers Ltd te West Hartlepool. Dit is een dochtermaat schappij van West Hartlepool Steam Navi gation Co Ltd, die behalve 8 trawlers tevens 3 koopvaardijschepen rijk is: de „Daltonhall", „Hendonhall" en de „Polam- hall". De visserijschepen, waarvan de na men alle op „Queen" eindigen zijn motor trawlers, die 114-185 ton meten. Het vlagge- schip is wel de grote motortrawler, 729 ton groot, die „Lammermuin" heet. Opgang Gedurende de laatste jaren heeft de motortrawler wèl opgang gemaakt in En geland en dan bedoelen we voornamelijk het kleine type, die we gewoonlijk in bedrijf aantreffen op de Noordzee. Het zijn de schepen die we kunnen vergelijken met het type, dat wij in ons land zo graag kot ter noemen, zoals de Wiron IV, de Wiron II, de grotere Ariadne en niet te vergeten de naar het buitenland verkochte „Job Gou da". Voor de oorlog kon men dergelijke schepen aantreffen in België, maar het wonderlijke is, dat de grote rederijen daar de laatste jaren van dit type zijn afgestapt en over zijn gegaan op het grotere type trawler. Antje-Betje-tijd De „Wroxham Queen" is gebouwd bij Cochrane Sons en dat is dezelfde werf die in de dertiger jaren een der eerste Britse motortrawlers afleverde. Dit was vlak na de periode toen België enige motortrawlers in ons land bestelde en dat wij waren begonnen met de „Antje", „Betje", „Claesje" en „Dirkje". Cochrane kwam in 1936 met de „British Guiana", een schip van 146 ton met een 380 pk Ruston motor. De in Lowestoft gebouwde „British Colombia" was daar aan voorafgegaan. De eerste grote motortrawler bouwde Cochra ne in de oorlog en die kwam meteen in dienst van de Admiraliteit. Oorspronkelijk „Milford Marquis" geheten, vaart het schip thans van uit IJmuiden als „Post Boy". Vergeleken met de eerste motortrawlers uit de dertiger jaren is de „Wroxham Queen" een modern vaartuig met schuin- lopende voorsteven, gestroomlijnde brug en ingebouwde schoorsteen. Een type, dat voor de Noordzeevisserij de oude stoom trawlers overbodig maakt. (Nadruk verboden.) Arie van der Veer Wroxham Queen" uit Lowestoft - een pittig 'schip.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 10