Mode artistiek SSH-leden slaagden allen glansrijk voor turn-examen Koopje van de week| THALIA A Kennemer Lantaarn Radarsysteem op de Nieuwe Waterweg voldoet uitstekend 2.50 Heren Alpino's t Zaterdag stoppen met zilver! Joop Galavazi van 2.95 voor H. van Riessen kwart eeuw bestuurslid van Kennemer Pluimveevereniging P.v.d.A.-vrouwen bespraken de bestedingsbeperking Rode Kruis in Beverwijk heeft uitstekend jaar achter de rug Aan het grote wiel Het gaat NIET door Ons openbare boekenplankje Blindenbon(d) Svalbard van Strijbos Nieuwe chef-gezagvoerder bij Velsense pont „Madame Butterfly" in „Thalia" „Boeven en madeliefjes" Het proces Van der Lubbe HAVENMEESTER VAN ROTTERDAM MAGNEET Bromfiets 1957 CAO voor bouwbedrijf WOENSDAG 27 FEBRUARI 1957 De met grote belangstelling verbeide examenavond voor de vaardigheidsproe- ven van de Kennemer Turnkring, die dinsdag in het gymnastieklokaal van de Watervlietschool aan de Van Diepenstraat is gehouden, heeft een grote verrassing opgeleverd aangezien ten overstaan van de jury, gevormd door de heren C. Th. Smal, voorzitter technische commissie KTK; P. Dijkstra, ere-lid en oud-voorzit ter technische commissie KTK; H. Oost- dam van BGV „Turnlust"; K. F. Visser van G.V. „Sparta"; J. v. Duffelen en A. de Smoker, beiden van SSH, alle aspiranten meisjes en jongens, totaal zevenendertig slaagden. Alle deelnemers, van wie totaal dertig meisjes en zeven jongens, moesten zes oefeningen volbrengen en daaruit ten minste 39 punten behalen om voor het diploma in aanmerking te komen. Ver rassend was evenzeer de afwerking van de oefeningen door de jeugdige leden van twaalf tot en met vijftien jaar, die zich inspanden om de woorden van hun voor- zitter ir. W. Singer bij de opening eer aan te doen. De heer Singer wees namelijk er op niet-met een onderlinge wedstrijd te doen te hebben, doch dat er serieus en officieel moest worden gewerkt. Hij vroeg de deelnemers hun uiterste best te doen om het diploma te behalen en de jury leden, die hij begroette, een goede indruk van het turngehalte van de SSH-gym mee te geven. Inderdaad werd er prima gewerkt. Vooral de vrije oefeningen waren correct, keurig en stijlvol al kleefde hier en daar een foutje met begin en afwerking. Hoewel aan drie toestellen tegelijk werd gewerkt, was de organisatie van de heer H. van Wijnen, SSH-leider, overzichtelijk. De beoordeling was niet gemakkelijk ge maakt, maar desondanks slaagden allen en dit viel al bijna te voorspellen toen al len nog een onderdeel moesten afwerken. Een derde verrassing werd het toen bleek, dat Piet Noordhuis, die met vijf onder delen al de hoogste was tenslotte met 50,1 punt het hoogste aantal punten had ver zameld en daarmede de door de heer Van Wijnen beschikbaar gestelde fraaie me daille won, vóór het meisje G. Amelbeek met 49 punten. Nadat de heer Singer de juryleden voor hun niet-eenvoudige taak had dank gebracht, hield de heer Van Wij nen op geestige wijze nog even de span ning er in. Tenslotte feliciteerde de heer Smal als voorzitter van de KTK-technische com missie de geslaagden, doch vooral de heer ADVERTENTIE Donderdag, vrf)dag en zaterdag met leren binnenband. BRUIN en MARINE - maten 53 t Zo lang de voorraad strekt wl 6 IE Lange Nieuwstraat Telefoon 5205 Marktplein IJmuiden (Shows, snufjes en alles wat verdei in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) In de stampvolle zaal van het Concert gebouw te Haarlem heeft het Damesweek blad „Libelle" in combinatie met de n.v. drukkerij De Spaarnestad en de Konink lijke Stoomweverij uit Nijverdal maandag middag zijn lente-show gehouden, waar een collectie van vijfentachtig modellen voor het voorjaar en de zomer 1957 werd getoond. Op het gebied van de haute cou ture zagen wij slechts twee creaties, maar het was dan ook de bedoeling op deze mid dag diè modellen te laten zien, die, goed van snit en flatteus van lijn, voor de Neder landse vrouw, ook voor de grotere maten, draagbaar zijn niet alleen, doch die zij des gewenst met een goed patroon zelf kan maken. De show werd geopend door de jongste der zes mannequins, die een pira- tenbroek, een blouse met kort aangeknipte mouwen en een jack met stiksels droeg, typisch voor het jonge meisje bestemd en semble. Daarna volgde de ochtendkleding; enige peignoirs en pyjama's passeerden de revue. De strandpakjes waren zeer aan trekkelijk. Ook voor de vrouw in positie waren er'enige flatteuze en goed draag bare modellen bij. Mantelpakjes, fraai van coupe en stof, regen- en sportkleding, cock tail- en avondjaponnen kwamen vervol gens aan de beurt. Op deze show viel de uitstekende afwerking van de modellen op. De meeste toiletjes deden voor confectie niet onder. Wij zagen enige alleraardigste rokken, klokkend van model en vervaar digd van een mooie bedrukte stof. Door- knoopjurkjes blijven nog steeds in trek en ook de stola zal men dit seizoen nog veel zien dragen. Zelfs zagen wij een mouw stola, gedragen op een grijze lamé cock tailjapon. Een geruite rok waarop een to maat kleurige blouse werd gedragen en een driekwartcape, gevoerd in dezelfde kleur als de blouse, maakten furore. De mantels zijn van boven wijd, van onderen enigzins toelopend. Een klassiek grijsgeruit pied de poule mantelpakje deed het ook bijzonder goed. De avondtoiletten en de traditionele bruidsjapon vormden een waardige apo theose van deze geslaagde show, die een tournee maakt langs eenendertig plaatsen in Nederland en die 's avonds in Haarlem nog tweemaal herhaald werd. Van Wijnen voor de opleiding. Hij noemde het werken van prima gehalte en hoopte in de KTK nog veel van de jeugdige SSH'ers te mogen zien. De heer Van Wijnen deelde voorts nog mede, dat de tweekamp met Hercules Hebe uit Wör- merveer begin mei zal worden gehouden. De uitslagen van de KTK-gediplomeer- den zijn: Jongens A: P. Noordhuis 50,1 pnt (medaille); F. Tiemeyer 47,1B. Har- meijer en H. van Eerden 45; P. Castricum 44,7; K. Bodegraven 43,3; G. Kluft 42,2 pnt. Meisjes B: M. Rem 47,4; H. Haver en L. Leyenaar 47,3; L. Koomen 46,7; G. de Graaf 44,9; T. Winkel 42,8 pnt. Meisjes IA: G. Amelsbeek 49; R. Castricum 46,1; A. v. Munster 45,4; A. Schouten en G. de Pag- ter 45; R. Persijn 43,4; K. Heidemann en P. Groot 43; T. Stammis 42,5; J. Dekker 42; R. Breedt 41; N. v. Dalsem 41,1; T. v. d. Est 40,8 pnt. Meisjes II A: E. Winkel 45,8; C. v. Dongen 45,7; H Knippen en I. Heide mann 43,8; J. Parent 43,2; J. Minneboo 42,9; H. v. Eerden 42,5; R. Broeksma 42,1; M. v. d. Kolk 42,5; I. v. Dalsem 41,3; B. v. Wooning 41,1 pnt. Dinsdagavond werd de heer H. van Ries sen, die gedurende 25 jaar de belangen van de Kennemer Pluimvee Vereniging heeft verzorgd, door de voorzitter, de heer H. Vessies, hartelijk toegesproken. Deze vertelde de jonge leden, dat de heer Van Riessen altijd een harde werker is ge weest voor de afdeling, waarbij hij steeds de medewerking van zijn vrouw mocht ondervinden. Een ernstige ziekte, aldus de voorzitter, heeft dit werk enige tijd on derbroken, doch gelukkig heeft de jubila ris zijn werk weer kunnen opvatten. De heer Vessies bood namens het be stuur sigaren aan en overhandigde de echtgenote van de heer Van Riessen bloe men. De heer Groen, een van de oudste leden, schetste in het kort het ontstaan van de afdeling en vertelde dat ook toen reeds de heer Van Riessen alls vorm en inhoud wist te geven. Ook de oud-voorzitter, de heer A. P. H. M. de Rooy, dacht nog vaak terug aan de prettige samenwerking. De heer Van Riessen, die zulk een huldiging niet had verwacht, dankte mede namens zijn vrouw voor de hartelijke woorden, doch hij was van mening dat hij slechts zijn plicht als lid had gedaan. Na al deze hartelijke woorden, waaruit de goede verstandhouding tussen bestuur en leden bleek, overhandigde de voorzit ter de heer C. E. Nederveld een mooie vaas, die hij op de tentoonstelling te Heem stede met een van zijn mooiste konijnen had gewonnen. Uitvoerig werd gesproken over de mo gelijkheid tot deelneming aan de derde Holland-show, die zal worden verzorgd door de Combinatie Amsterdam. In prin cipe werd steun toegezegd. Tevens werd vastgesteld dat het financieel nog niet mogelijk is binnen afzienbare tijd in Bever wijk een tentoonstelling te organiseren. Het jaarverslag van de secretaris begon niet optimistisch, doch aan het einde bleek dat het ledental constant was gebleven, 58, en dat het vergaderingsbezoek tot tevre- Êêïd 'ite ADVERTENTIE CAMERA'S FLITSAPPARATUUR ROLFILMS enz. Kennemerlaan 5 - Tel. 5705 - Dmuiden Alles voor de Foto-amateur Dat het niet altijd noodzakelijk is dat „iemand van buiten" moet komen om het een of andere onderwerp te behandelen, is dinsdagavond gebleken in een vergadering van de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid te Beverwijk, die als gewoonlijk werd gehouden in de Zeewijkschool. De voorzitster van deze vrouwengroep, me vrouw Schmohl, heeft kans gezien de tal rijke dames aan het discussiëren te krij gen over een onderwerp dat volop in de belangstelling staat van het Nederlandse volk: de bestedingsbeperking. Uitvoerig zette mevrouw Schmohl uiteen wat de aanleiding voor de regering zou zijn geweest om deze maatregel te moeten nemen. Daarna las ze een aantal uitingen en beschouwingen voor uit diverse bladen, om deze tenslotte te toetsen met de tegen woordige toestand. Aan de hand van verschillende cijfers maakte mevrouw Schmohl een en ander nog duidelijker. Mevrouw Schmohl las hierna voor uit „Waarom speel je niet, Vincent?" geschreven door P. Jaspers. „De vallende ster" voor Doopsgezinde gemeente De commissie gemeentedagen en -avon den van de Doopsgezinde gemeente te Be verwijk heeft haar leden een bijzondere filmavond in het kerkgebouw van de Doopsgezinde gemeente aan de Meerstraat geboden. Dinsdagavond draaide daar de film „De vallende Ster" van Harald Braun, de regisseur, die de films „Die Nacht- wache", „Solange du da bist" en „Herz der Welt" op zijn naam heeft staan. De voorzitter de heer H. Mol, heette allen hartelijk welkom, waarna ds. Vis een kort gebed uitsprak en het zangkoor hier na enkele geestelijke liederen zong. Er was een zeer grote belangstelling. ADVERTENTIE :<M£ t emt. het theater met de beste films DONDERDAG a.s. - 8 uur in slechts één speciale voorstelling MADAME BUTTERFLY in schitterende KLEUREN Puccini's meesterwerk thans als 'n machtige film 18 j. VRIJDAG a.s.: 't langverwachte realistische filmwerk HET TROTTOIR Op de gebruikelijke vlotte wijze, werd dinsdagavond de jaarvergadering van de afdeling Beverwijk, van het Nederlands Rode Kruis in het Colonne-gebouw te Be verwijk gehouden. Na een korte inleiding van de voorzitter, de heer G. W. P. Stou- tenbeek, las de secretaris, de heer P. van der Esch, zjjn jaarverslag voor. Hieruit bleek, dat het aantal leden van de afdeling Beverwijk vrijwel constant was gebleven, en 1445 bedroeg. De opbrengst van de jaar lijkse Rode Kruis Campagne leverde het ongekend hoge bedrag van 6.068,op, waarmede Beverwijk de vijfde plaats in de kring Noordholland inneemt. Plus minus 400 donors stonden in het afgelopen jaar hun halve liter bloed af, voor de bloed- plasmabereiding. Ook het Welfare-werk mocht zich in een groot enthousiasme verheugen. Het aantal medewerkers is echter te klein, en daarom zal in 1957 een spoedcursus voor dit werk georganiseerd worden. In het lectuurhuisje bij het postkantoor werden 1342 kg aan tijdschriften (vorig jaar 1222 kg) en 194 boeken (in 1955: 189) gedeponeerd. Maar niet alleen de ouderen waren actief, ook het Jeugd Rode Kruis liet zich van zijn goede zijde kennen en reikte aan 64 kin deren in het Emmakinderhuis pakketjes uit, door Amerikaanse schoolkinderen sa mengesteld. Het verslag memoreerde het vertrek van dokter Van Veldhoven naar Curagao, het uitreiken van diploma's aan leerling-ver pleegsters, het jubileum van de geneesheer directeur dr. S. Posthuma en van mej. J. H. van Loo, die beiden 25 jaar in dienst van het ziekenhuis hun menslievende taak ver richtten. Tot slot vermeldde het jaarverslag het aantal opgenomen patiënten: 3588 (v.j. 3440), het aantal verpleegdagen: 53336 (49527), de gemiddelde bezetting: 146 (136), de gemiddelde verpleegduur per patiënt, dat 14,87 (14,05) dagen bedroeg, terwijl het hoogste aantal patiënten op 30 mei 1956 werd bereikt met 175 personen. Het aantal verrichtte operaties was 2542, en het aan tal verlossingen 172 (126), terwijl 5824 (5716) röntgenfoto's werden genomen. In 3153 gevallen (vorige jaar 2772), werd er eerste hulp verleend. Ten gevolge van de diverse loonronden moesten de verpleeg- prijzen per 1 juli en 1 september verhoogd worden met respectievelijk 0,95 en 0,60 per dag. Niettegenstaande de invoering van de algemene ouderdomswet, konden de ta rieven van de derde klas worden verlaagd met 0,30 per dag, ingaande 1 januari 1957. Na het uitvoerige verslag van de secre taris, konden de leden voor de laatste maal inzage krijgen van het verslag van de pen- ningmeesteresse mevr. Van de Laan Scholz, die haar boeken met een batig saldo van 1.453, 51 kon afsluiten. De voorzitter nam hartelijk afscheid van zijn penningmeesteresse, alsmede van de heer ir. A. H. Ingen Housz. Bij de bestuurs verkiezing wer'd de heer G. L. Téffijn geko zen, die de taak van mevr. v. d. Laan zal overnemen. Na de rondvraag sloot de voor zitter de vergadering, die slechts een half uur in beslag genomen had. Grondstof fenaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen werd dindsdag door het Noorse m.s. „Bomma" van de Noorse haven Gjeering een lading van 500 ton houtstof aange voerd. En 15.000 maal A msterdamIJmuiden Vrjjdag 1 maart is die me neer M. A. de Ruyter, reside rend aan de Kanaaldijk 229 te IJmuiden, veertig jaar in dienst van ons aller Rijkswa terstaat. Deze befaamde IJmui- denaar heeft niet alleen pre cies en dan ook precies dezelf de naam als de grote zeeheld van ruim drie eeuwen gele den, maar bovendien is hij evenals zjjn allereerste voor ganger geboren in de stede Vlis- singen, waar hij bovendien nog zijn eerste brood verdien de door aan „het grote wiel" te draaien. Hetgeen sterk ge noeg genoemd mag worden. De heer De Ruyter van nu begon zijn loopbaan in 1917 op 1 maart als kantonnier te Vlis- singen bij de Rijkswaterstaat. Na een jaar ging hij naar Vee- re als sluisknecht maar drie jaar later keerde hij toch weer terug naar zijn geboorteplaats waar hij tewerkgesteld werd aan het grote wiel van de zee sluizen die toen nog met de hand bediend werden. Of het ook uitkomt! In 1924 vestigde de jubilaris van dit keer zich als sluis knecht in het IJmuidense waar hij zijn draaiwerk voortzette aan de Oude Noordzeesluizen die hem in 1929 als haven meester zagen. In die periode maakte hij de grote drukte mee, waarin het in- en uit klaren en het zandvervoer van het Hoogovenkanaal bergen werk vergde. Als sluisknecht temidden van het levendige scheepvaartbedrijf, als haven meester later de overgang naar de grotere stilte van het ha venkantoor. In 1933 viel de heer De Ruy ter de eervolle benoeming te beurt van gezagvoerder op het politievaartuig van de Rijks waterstaat en in deze functie kreeg hij alle kans zijn vele en grote capaciteiten ten volle te ontplooien, een kans die hij met beide forse handen aan greep. Als gezagvoerder voer hij eerst op de „Hoofdingenieur Dirks", die de bijnaam kreeg van „Schrik van het Noordzee kanaal" en later op de „Bree- zand". Na een jaar stapte hij over op de nieuwe „Wortman", het schip dat op 10 mei 1941 door een bom sneefde. Vervol gens kwam de „J. W. F. Con rad" in dienst, maar na de oorlog keerde de „Wortman" terug". De heer De Ruyter die thans reeds 24 jaar als gezagvoerder op het politievaartuig van de Rijkswaterstaat vaart heeft ruim vijftienduizend maal het traject IJmuidenAmsterdam afgelegd, waarbij hij door zijn innemende persoonlijkheid talloze vrienden maakte, het geen zonder enige twijfel op de dag van het jubileum, 1 maart, overduidelijk zal blijken. Het spijt mij oprecht, u én de uwen kondschap te moeten doen van een wat sombere be slissing: de blindenavond van morgen in het Patronaat gaat niet door. De kaartverkoop bij onze krant was niet geheel onbe vredigend, maar toch ook weer niet zo, dat wij van een dave rend succes konden spreken, maar elders liep het dermate slecht, dat de organisatoren niet een kwart-volle zaal durf den te riskeren en de avond met zang en cabaret, een spre ker en film, dus hebben uit gesteld tot een latere datum. Volgens het principe: beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald, heeft de Blin- denbond, die het geval samen met de Velser Gemeenschap op touw zette, de lier dus in de wilgen gehangen en berustend afgezien van deze toch zo aar dige avond. Volgende keer be ter en als de krant dan weer een steuntje kan geven: graag. Gekochte kaarten kun nen verzilverd worden bij de adressen, waar ze zijn aange schaft. De volgende aanwinsten zijn door Velsens gemeentebibliotheek aan geschaft: Romans: M. Dekker, Inc. Pius beveelt; Jo van Dorp-Ypma, Ge liefde zoon; M. Mons, En toen gilde de fluitketel; S. Adres, De bruiloft der vijanden; H. E. Bates, Liefde voor Lydia; T. Ferré Björn, Pap pa's vrouw; H. Böll, Huizen zon der vaders; A. Christie, Miss Marp- le en haar dertien problemen; Ch. Gorham, Gouden gestalten; E. Goudge, Als de gentianen bloeien; Z. Nemecek, Europese Cantilene; M. Tau, Den über uns ist der Him- mel; G. Heyer, The toll-gate; D. Lessing, The grass is singing; A. Camus, La chute; J. L. Dariel, Les cahiers d'Olivier. Studieboeken: M. en B. de Boer Bogaardt, Kernenergie; J. Malle- son, De overgangsjaren van de vrouw; D. Vogt, Taschenbuch der Tropischen Zierfische; G. W. Rab_ bers, Motorrijdershandboek; G. C. Aileron, Mannen breken door de geluidsmuur; J. de Vries, Radiote- legrafie en radiotelefonie; W. A. Holm, Televisietechniek zonder formules; F. en W. Werner Kerk hof, Televisie; J. Dijkstra, Metho disch timmeren; K. Ambrose, Handboekje voor de balletliefheb ber; C. Hartong, Danskunst; A. L. Haskell, Ballet, Nederlands Thea terjaarboek, jrg. V, vijf 5 tigers; L. van Egeraat, Apulië, het witte Italië. Morgen zie ik u allen hope lijk in het Patronaat voor de avond van de Blindenbond. En laatmij nu niet alleen daar zit ten, want dan wordt het voor de hardwerkende mensen van de bond een deceptie en die kunnen wij hun besparen. Er is belangstelling voor de avond, dat hebben wij aan de krant wel gemerkt, maar dat het nou storm heeft gelopen op de ge reduceerde kaarten - nee, echt niet. Ik blijf echter mei de hond hopen op een plotselinge kentering. Vanmiddag kunt ge nog te onzent terecht met uw bon, die verleden week om de ze tijd op deze plaats ver scheen- Weest overtuigd van onze dankbaarheid en een goe de avond! De kleine bedelaars, die zo verschrikkelijk hun best hebben gedaan voor het Velsense dierenasiel en stad en land afstroop ten, om een ganse zilverwinkel aan de familie, de buurvrouw en de man te brengen, kunnen tevreden zijn: hun actie is gelukt. De ULO-ertjes uit de Willem de Zwijgerschool hebben met hun zilvervloot-strooptochten het lieve sommetje van f 12.000,bijeengebracht en daarvan is de helft ongeveer voor de beesten bij het Heerenduin. Zaterdag evenwel, mijne kleine vriendinnen en vrinden, is het uit met de pret, want daarna, zo heeft het Dieren- beschermend hoofdkwartier verordineerd, worden geen stempels meer gegeven op de kaarten, die recht geven op een riante bustocht in de Paas vakantie door fraaie stukken Nederland, compleet met limo nade mét rietjes en ijsjes mét choco. Wat er nog aan voorraad over is, moeten de jeugdige zilversmeden inleveren bij de hun bekende depots. En daar na maar met kloppend herte afwachten, tot de op geschept papier gestelde uitnodiging binnenkomt voor een stel su- per-de-luxe touringcars, die de handelaren een genoeglijke dag als verdiende beloning zul len aandoen. Hij was zó, jongens. Jullie zijn niet van zessen, maar van twaalfduizenden klaar. De Velsense liên, die zich met meer of minder succes in ons ressort onledig houden met het beschermen der na tuur in de ruimste' zin des woords en zich dan ook com missie voor natuurbescher ming" noemen (ik riep u reeds in het verleden enige malen onbehoorlijk vroeg uit de ve ren voor het maken van wan delingen onder hun leiding en heb er geen dreigbrieven op teruggehad, zodat het werk wel goed geweest moet zijn), krijgen op 1 en 6 maart Jan P. Strijbos, de globetrotter- filmer-bioloog-ornitholoog en wat hij al niet meer in de mars heeft, op bezoek. Eerst in het Hervormd Jeugdhuis aan de Enschedé- laan te Santpoort, daarna in het Hervormd Jeugdgebouw aan de IJmuidense Rem- brandtlaan. Hij komt vertellen over „Svalbard" oftewel de koele stranden van het hoge Noorden, waar Jan P. een be zoek bracht aan Spitsbergen om met een schat aan mate riaal terug te keren. De won derlijk rijke bloemenwereld van dit Poolgebied gedurende de korte maar felle zomer is neergevlijd in een brillant kleurenfilmpje, dat ook de winterse verlatenheid toont en wie met Jan P. en de com missie langs „svalbard" wil wandelen, hij kome naar de Hervormde percelen, waar uiteraard ook andersdenken den met open armen worden ontvangen. In de vakature ontstaan wegens de pen- sioenering van de chef-gezagvoerder bij het rijksstoompontveer te Velsen, de heer H. Rietveld, is ingaande 26 februari be noemd de gezagvoerder B, de heer C. M. van Strien. De benoeming van de heer Van Strien was een verlaat verjaardagscadeau, aan gezien hij 22 februari 1901 te Zierikzee is geboren. Hij diende eerst bij de visserij- politie van september 1922 af om in 1924 als sluiswachter te Zierikzee in Water staatsdienst te komen. In 1935 kwam de heer Van Strien naar Velsen en maakte in 1951 zijn promotie tot gezagvoerder, Donderdag wordt in „Thalia" een spe ciale voorstelling gegeven van „Madame Butterfly". Operaliéfhebbers krijgen Puc cini's populairste zangspel in prachtige kleuren en gedramatiseerde handeling voorgezet door de Italiaanse filmproductie, die zowel wat betreft de muzikale als de filmische mogelijkheden „er alles uitge haald heeft". Het overbekende verhaal van het Japange bruidje en haar ongelukkige liefde spéélt zich af ih een stefic geroman tiseerde sfeer, doch in deze film heeft ds romantiek er nog een extra-verguldsel bijgekregen door de kleuren en de vaardige filmdecoratie. De bemanning van het Amerikaanse passagiersschip „America" heeft de reddingboten gestreken bij wijze van oefening. Deze foto is genomen in de haven van New York. In de grote zaal van café „De Zon" heeft de Wijk aan Zeese toneelvereniging „Nieuw Leven" een opvoering gegeven van het blijspel van George Batson „Boeven en Madeliefjes". Dit stuk is in deze omgeving al diverse malen opgevoerd zodat de inhoud bij onze lezers als genoegzaam bekend mag worden beschouwd. Voor de regisseur de heer G. de Boer en zijn spelers werd het een succes, waartoe vooral Agnes Schildkamp als Flutty Pryde toe bijdroeg. Het publiek (de zaal was geheel bezet) toonde zich dankbaar en lj,et dit blijken door een na elk bedrijf langdurig aange houden applaus. Belangrijke stukken gevonden Volgens het Westberlijnse blad „B Z" (Berliner Zeitung) is het mogelijk dat het proces tegen de Nederlander Van der Lubbe, die begin januari 1934 als ver meende aanstichter van de brand in het Rijks'daggebouw terecht werd gesteld, op nieuw wordt gevoerd. Het blad meldde dinsdag dat het Openbaar Ministerie in Berlijn-Moabit op geheimzinnige wijze in het bezit is gekomen van de processtukken waar het op aan komt. Het Openbaar Ministerie heeft van niet nader genoemde zijde de volledige, op schrift gestelde aanklacht tegen Van der Lubbe tóegezonden gekregen. De in Neder land wonende broer van Van der Lubbe tracht zoals reeds gemeld sinds 1953 rehabilitatie van de dode en schadever goeding te krijgen. Volgens het blad waren de processtukken aanvankelijk volkomen zoek. Na lang speuren ontdekte men daar na in de nalatenschap van een rechter uit Leipzig het volledige stenografische verslag van de rechtzittingen. Daar de broer van Van der Lubbe alleen nietigverklaring van het vonnis en geen herhaling van het proces heeft gevraagd, zal men het proces niet opnieuw voeren. De rechtbank zal in een zitting, die niet openbaar is, over het geval uitspraak doen, aldus het blad. (DPA). Het radarsysteem voor de Nieuwe Wa terweg en de Nieuwe Maas tot in het hart van de Rotterdamse haven begint al prach tig aan zijn doel te beantwoorden, zo heeft de scheidende havenmeester van Rotter dam, de heer J. van Leeuwen, maandag avond meegedeeld in een voor leden van de havenvereniging „Rotterdam" gehou den causerie. Als voorbeeld noemde hij het afgelopen weekeinde. Toen is het reeds mogelijk ge bleken een honderdtal zeeschepen te be handelen, waarvan er zonder die radar keten vermoedelijk wel 75 voor Hoek van Holland hadden moeten blijven liggen. Niettemin acht men het. experimentele stadium nog niet voorbij. Met het ver krijgen van een grote routine voor hen. die er mee moeten werken, is een lange proeftijd de zekerste weg, om het middel aa,n zijn doel te doen beantwoorden. Men zal, zo herhaalde de heer Van Leeuwen, niet moeten trachten van de wal af een schip te dirigeren, zoals bij de luchtvaart het geval is. Dat zou de verantwoordelijk heid ongewenst verplaatsen. Het gaat er alleen om loods en kapitein van de wal af als het ware een indruk te geven van het beeld, dat zij van de hen omringende ob stakels zouden krijgen, als zij die met eigen ogen konden waarnemen. Maar zoals gezegd acht hij de huidige resultaten reeds bemoedigend. Tevens wees de heer Van Leeuwen er op dat de mobilofoon dienstbaar gemaakt dient te worden als middel van bericht geving voor de rijn- en de binnenvaart waardoor veel tijd, energie en geld be spaard kunnen worden, hetgeen ten goede komt aan schipperij, bedrijfsleven en goe derenvoorziening. Het deed de heer Van Leeuwen daarom genoegen, dat niet alleen de Duitse P.T.T. bezig is een mobilofoonnet langs de Rijn aan te leggen, maaf dat ook de Neder landse P.T.T. zich voor wat de Neder landse waterwegen betreft bij dat net wil aansluiten. Ook is er, zo deelde hij mee, voor de Ne derlandse zee-armen en de binnenwateren éen speciale radar voor binnenschepen ont- P.v.d.A. spreekt over het Delta-plan De afdeling Beverwijk van de Partij van de Arbeid belegt op vrijdag 15 maart een b-jeenkomst in de bovenzaal van ,,'t Cen trum". Ir. S. A. Posthumus zal een inleiding houden over het Deltaplan. Onderwijsforum De Beverwijkse afdeling van de vereni ging „Volksonderwijs" zal in de maand maart een ouderavond houden. Hierop zal een forum worden gevormd bestaande uit hoofden van openbare scho len in Beverwijk. Dit zal vragen op onder- Lampenier wijsgebied beantwoorden.' worpen, waaraan de schipper bij slecht zicht een belangrijke steun zal kunnen hebben. Ook op de Elbe (UP) Ook de Hamburgse senaat heeft voorgesteld de scheepvaart op de Elbe naar Hamburg een radarbeveiliging te geven zoals op de Nieuwe Waterweg het geval is. Deze installatie, die zich zou uitstrekken van het lichtschip Elbe I in de Elbemon- ding tot de Hamburgse haven, 100 km landinwaarts, zou ongeveer vier miljoen gulden kosten. K.A.V.-leden vieren vastenavond Op donderdag 28 februari komen de le den van de Heemskerkse afdeling van de K.A.V. in zaal Nijman bijeen voor het vie ren van de jaarlijkse vastenavond. (ADVERTENTIE) DE NIEUWSTE SNELLIUSSTRAAT 21 KENNEMERLAAN 3 Geruime tijd reeds voeren werkgevers- en werknemersbonden in het bouwbedrijf onderhandelingen over een Collectieve Ar beidsovereenkomst, die de huidige binden de loonregeling zal moeten vervangen. Het ziet er naar uit, dat een concept-CAO, dat voorziet in een verhoging der lonen met gemiddeld 10 tot 15 percent aan de ver schillende organisaties en het College van Rijksbemiddelaars zal kunnen worden voorgelegd. De onderhandelingen hebben mede ten doel een einde te maken aan het euvel der zwarte lonen in het bouwbedrijf. Dit kan onder meer worden bereikt door een fijnere indeling der werknemers op grond van de graad van hun vakbekwaamheid. De be staande indeling in drie groepen (geschool de, geoefende en ongeschoolde arbeiders) zal in de CAO plaats maken voor een stel sel van vijf groepen. Tevens voorziet het concept-CAO in een prestatiebeloning overeenkomstig nauwkeurig omschreven tariefnormen. Het ontwerp bevat verder de mogelijk heid van de oplegging van geldboeten aan werkgevers en werknemers, die de be palingen van de CAO niet nakomen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11