Tweede Kamer erkent noodzaak van bestedingsbeperking Tegen de door de regering voorgestelde manier heeft zij echter vele bedenkingen HET W West-Europa is verontrust over Britse defensiebeperkingen Haarlems Dagblad Moeilijkheden Debat over bezuinigingsnota Ministers van de Westeuropese Unie namen in Londen geen beslissing Oorzaken Drie doden in het verkeer Niet speculeren Zonnige perioden V erkeersongelukken DIT JAAR: 156 DODEN j Verhoging P.T.T.-tarieven nog in beraad Spanning in Djakarta Sukarno wacht op het antwoord der partijen Echtpaar Bouman zondag terug in Nederland FILM OVER „TIJL" met coupures GOEDGEKEURD De besprekingen tussen de ministers Luns en Von Brentano Het woord is aan Meer prodektle 71e JAARGANG No 196 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Aclm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295°. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 27 FEBRUARI 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 302e JAARGANG No 44 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Van onze Kamerverslaggever) In de Tweede Kamer is dinsdagmiddag het debat begonnen over de nota waarin de regering haar plannen tot bestedingsbeperking beeft ontvouwd. Van de zestien sprekers die zich voor dit debat lieten inschrijven hebben er vier gisteren gesproken. De woordvoerders van de K.V.P., P.v.d.A. en A.R. beten er geen twijfel over bestaan, dat zij de bestedingsbeperking noodzakelijk achten, maar dat vooral tegen de verhoging van de melkprijs met 10 cent per liter grote bezwaren bestaan. In één keer zou dat beslist te veel zijn, zei de heer Hazenbosch (A.R.) en de heer Roemers (P.v.d.A.) be pleitte een gedeeltelijke handhaving van het subsidie op de melk (thans nog vier cent per liter), waarvoor hij als compensatie eventueel de progressie in de inkomstenbelasting wil verhogen of het weeldetarief van de omzet belasting. Hij overweegt het indienen van een motie. Ook de heer Janssen (K.V.P.) overweegt een motie in het belang van de grote gezinnen wegens de te verwachten stijging van de kosten van het levensonderhoud. Op een herziening van de kinderbijslag wilde daarom ook de heer Roemers wel aandringen en de heer Hazenbosch drukte minister Suurhoff op het hart: Neem een verhoging van de kinderbijslag van het derde kind af in gunstige overweging. Wij hebben in 1956 onze mogelijkheden overschat, zei de heer Roemers, die de noodzaak van de bestedingsbeperking er kende. Ons volk heeft zich aan de welvaart een tikkeltje vertild, zei ook de heer Hazen bosch. En de heer Janssen (K.V.P.) merkte op dat de K.V.P. bereid is de ver antwoordelijkheid te dragen voor de offers, die voor het welzijn van ons volk nood zakelijk zullen blijken. De K.V.P. is mede bereid de rechtvaardige aanspraken van de landbouw te honoreren. Zij zal echter een uitspraak van de Kamer vragen over de verhoging van de kosten van het levens onderhoud, met name voor de grote gezin nen, als de regering niet in staat is de ern stige bezorgdheid op dit punt uit de weg te ruimen. „Wij aanvaarden de bestedingsbe perking als noodzakelijk, maar dan met een tijdelijk karakter, dus zolang de offers voor de bestedingsbeperking noodzakelijk zijn", aldus de heer Janssen. Vooral aan een deel van de verhoging van de vennoot schapsbelasting (vijftig miljoen gulden ten bate van de landbouwers), zo verklaarde de heer Peters nader, wil de K.V.P. een tijdelijk karakter geven omdat men niet weet, wat de prijzen van de landbouwpro- dukten op de wereldmarkt zullen doen. Voor de verhoging van de vennootschaps belastingen zou hij de vennootschappen be lastingcertificaten willen geven, waarmede zij later belasting zouden kunnen betalen. Er zou dan dus geen sprake zijn van ont neming van eigendom aan de vennoot schappen en er zou op het moment toch worden voorzien in de behoefte aan kas geld van het rijk. ging wil aanvaarden. Op dit punt mag de regering niet speculeren op eventuele prijs verlagingen in de toekomst als de prijzen van de grondstoffen op de wereldmarkt dalen. De regering verwacht een prijsstij ging die aan het eind van het jaar 6,8 per cent zal bedragen van het gemiddelde prijspeil. Sedertdien is het indexcijfer reeds gestegen tot 110. De vakbeweging wil, zon der looneisen te stellen, aan het eind van het jaar een indexcijfer aanvaarden van 114,5. Er resten dus voor de rest van het jaar nog maar 4,5 punten. Ruim 2 punten vordert al de huurverhoging. De kostenstijging legt vooral een zware last op de lagere inkomens en de grote ge zinnen, onderstreepte de heer Roemers, die er wel akkoord mee wilde gaan, dat overheidsbedrijven zichzelf moeten bedrui pen en hun tarieven dus moeten verhogen, maar vooral bezwaar had tegen de ver hoging van de melkprijs met 10 cent per liter. Daarom wilde hij het subsidie op de melk gedeeltelijk handhaven en daarvoor Een overzichtsfoto van de Tweede Kamer tijdens het debat over de regeringsnota inzake beperking der bestedingen. eventueel compensatie putten uit de in komstenbelasting en de omzetbelasting. Hij was voornemens hierover eventueel door een motie een uitspraak van de Kamer te vragen. De oorzaak van de overbesteding zocht de heer Roemers in de belastingverla ging 1955 en de gedifferentieerde loonsver hoging in 1956. De sterke stimulans tot overbesteding is echter niet uitgegaan van de consumptie, maar van de investeringen in uitbreiding en vernieuwing van bedrij ven. Indien de belastingen in 1955 niet waren verlaagd, zou het rijk hogere inkomsten hebben gehad, merkte de heer Hazen bosch op, en daarin ligt allerminst een garantie voor minder bestedingen. Indien de loonsverhogingen van zes percent (die niet in de prijzen mochten worden doorbe rekend) niet zouden zijn uitbetaald, zouden de bedrijfswinsten groter zijn geweest en dan zouden de investeringen ook hoger zijn geweest. „De P. v. d. A. heeft zich met bei de maatregelen verenigd. De belastingver laging ging uit van de socialistische minis ter Van de Kieft en de gedifferentieerde loonsverhoging van de socialistische minis ter Suurhoff", aldus de heer Hazenbosch. De verdeling van de lasten bij de beste dingsbeperking vond de heer Roemers in het regeringsplan wel evenwichtig ver deeld, maar de verdeling van de beperking niet. Met name vond hij dat het particu liere bedrijfsleven te weinig in zijn inves teringen wordt beperkt. Het totaal bedrag is 75 miljoen gulden minder dan in het advies van de S.E.R., die ook de bouw van nieuwe bedrijfsgebouwen willen beperken. Daarentegen betoogde de heer Peters (K.V.P.), dat de investeringsaftrek voor de belasting is opgeschort tot eind 1957. Dit jaar zal dus bijna geen enkel bedrijf in vesteren. maar wachten tot 1958, wanneer men weer kan profiteren van de investe ringsaftrek. Er zal dus meer worden be perkt dan men denkt. Er werd voorts over geklaagd dat het rijk niet werkelijk bezuinigt, maar een deel der lasten op particulieren afwentelt, hoe wel het rijk een kwart van het nationale inkomen uitgeeft. Er was ook veel critiek op de late indiening van de regeringsnota. Opgerperkt werd dat eerdere aanpassing veel deviezenverlies voorkomen zou heb ben. Vandaag wordt het debat voortgezet. Ook morgen zal nog een reeks Kamerleden het woord voeren, waarna volgende week dins dag de regering zal antwoorden. Vrijdag behandelt de Kamer de begroting van het departement voor Zaken Overzee. De 30-jarige stucadoor A. M. de H. uit Arnhem is met zijn motor op de Ter- borghseweg teDoetinchem met grote snelheid uit een scherpe bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De man was op slag dood. De 46-jarige kleermaker J. Th. van Overbeek uit Utrecht, die vorige week dinsdag bij het oversteken in Woerden door een bromfiets werd aangereden en daarbij levensgevaarlijk werd gewond, is in het r.-k. ziekenhuis te Woerden aan de gevolgen van deze verwondingen over leden. In V i a n e n is de 78-jarige visser W. Schouten uit deze plaats, toen hij zonder op het verkeer te letten de rijksweg Utrecht-Den Bosch overstak, door een van rechts komende auto aangereden. Hij overleed ter plaatse. Ofschoon de heer Janssen de voor keur gaf aan de politiek van prijsstabilisa- tie boven vrije prijsvorming, drong hij er toch op aan voor het toestaan van prijs verhogingen een techniek te vinden, die sneller en rechtvaardiger werkt dan thans het geval is. Thans bepaalt eigenlijk de mi nister hoeveel winst een onderneming mag maken. Laat minister Zijlstra eens een uiteenzet ting geven van de normen, die hij bij het prijsbeleid in acht neemt, betoogde de heer Roemers (P. v. d. A.). Verdient het geen aanbeveling de prijzencommissies weer in te stellen? De ontwikkeling van het prijspeil wekt onrust, betoogde de heer Hazenbosch. Prijsstijging is onvermijdelijk, maar deze zal niet verder mogen gaan dan tot het punt, waarop loonstijging noodzakelijk zou worden, want dat zou inflatie betekenen en een snelle waardevermindering van de gulden. Op dit punt speelt de regering met vuur. Minister Zijlstra vecht tegen windmolens, waarschuwde ook de heer Roemers, in dien de prijsstijging uitgaat boven de grens, waarmede de vakcentrales akkoord willen gaan. De heer Hazenbosch deed een dringend beroep op de regering de prijsstijgingen zo in de tijd te verdelen, dat zij totaal niet uitgaan boven de grens, die de vakbewe- >DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Droog weer met zonnige perio den en weinig wind. Vannacht plaatselijk mist met temperatu ren om het vriespunt tot lichte vorst. Ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land ziin in 1957 om het leven gekomen 156 personen, van wie 22 kinderen. De werkzaamheden aan de autotunnel te Velsen zijn in het laatste stadium gekomen. Tussen de tunnelmoot aan de noordzijde van het Noordzeekanaal en het gedeelte aan de zuidelijke kant, dat reeds voor auto's begaanbaar is, blijft nog maar een beperkte ruimte te overbruggen. Men kijkt hier op de noordelijke tunnelhelft vanaf de zuidzij De Eerste Kamer heeft gisteren de be groting voor 1957 van het staatsbedrijf der PTT goedgekeurd, nadat de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, een aantal opmerkingen van verschillende senatoren had beantwoord. Hij betreurde het dat hij de voorgenomen tariefsverho ging nog niet in debat kon brengen. De voorstellen zijn nog in beraad bij de Raad van State. De basis van de tariefswijziging is een tekort van f 56 miljoen. Daarnaast zou men nog in aanmerking kunnen nemen een ge calculeerd renteverlies op grond van het nieuwe afschrijvingssysteem op vervan gingswaarde en een zekere opslag voor speling van 9 a 10 miljoen. Dit zou het te kort op f 75 miljoen brengen, welk bedrag echter niet tot basis is genomen. De mi nister hoopte dat men van de verhoging van de tarieven niet al te zeer zal schrik ken. oooooocooooocooooooooooooooooooooooooocooooooooooooooooc DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S (Van onze correspondent in Djakarta) Er heerste dinsdag in het uiterlijk onbe wogen Djakarta een gespannen sfeer ais gevolg van de tegen hedenochtend aan gekondigde demonstratie. Om negen uur zou namelijk president Sukarno in het pa leis Merdeka de partijleiders ontvangen om hun standpunt ten aanzien van zijn con ceptie te vernemen en de voorstanders van het concept meest nationalistische en links gerichte organisaties hebben de bevolking opgeroepen, tegen dat uur voor het paleis te demonstreren. Een aantal bedrijven heeft met het oog hierop besloten de aanvang van de werk tijd op 's middags twee uur te zetten, ter wijl in andere bedrijven het personeel het parool heeft gekregen om thuis te blijven als zij door drukte op de wegen moeilijk heden verwachten. Aan het verven van slogans over het betreffende concept op gebouwen, winkels en woningen schijnt inmiddels een einde te zijn gekomen. De militaire commandant van Djakarta had tegen de bedrijvers daar van namelijk een waarschuwing laten ho ren, zeer waarschijnlijk mede in verband met enkele excessen, die zijn voorgekomen. Zo was ondermeer de portier van 't KPM- gebouw onder bedreiging met wapens ge dwongen het hek te openen, waarna ook de hal en de gangen met leuzen waren be klad. Djakarta gaf overigens een rustig beeld Het was de dag van de hemelvaart van de profeet Mohammad, een officiële feestdag, waarop niet gewerkt wordt. De stad ver toonde dus een beeld als op zondag. Mr. Bouman en mevrouw Mieke Bou man zullen zaterdag met de KLM van New York vertrekken en hopen zondagmorgen om ongeveer 9 uur op Schiphol aan. te ko men. Thans nemen zij na een vermoedende tournee door de Verenigde Staten enkele dagen rust in Washington. Zij achten hun tournee zeer geslaagd- ADVERTENTIE Noorse sokken - kousen - truien De Centrale Commissie voor de Film keuring heeft de film „Tyl Uilenspiegel" goedgekeurd voor alle leeftijden. Zoals wij reeds hebben gemeld zou de film mét enige door de Commissie zelf geadviseerde coupures voor herkeuring worden aange boden. Deze coupures betroffen die pas sages, welke de Commissie kwetsend voor het rooms-katholieke volksdeel achtte. Thans is de herkeuring geschied en Tyl Uilenspiegel voor vertoning in Nederland vrij. De film is geregisseerd door Gérard Op de bijeenkomst van de raad der Westeuropese Unie in Londen heeft Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, verklaard dat Groot-Brittannië Europa niet in de steek zal laten. De Britse troepen zullen worden uitgedund, doch de Britse strijdmacht, die op het continent achterblijft zal aanzienlijk zijn. De her groeperingen der Britse strijdkrachten op het vasteland zal pas haar definitieve vorm krijgen, als de NAVO-ministerraad zich er vrijdag over beraden heeft, waarna een nieuwe ministers-bijeenkomst van de Westeuropese Unie in Londen de eindbe slissing zal nemen. Het Britse plan kan pas worden uitge voerd, indien de meerderheid van de bij de Unie aangesloten landen (Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Benelux en Groot- Brittannië) bereid is het te aanvaarden. De continentale landen maken ernstige bezwaren tegen eenzijdige vermindering der strijdkrachten. Nederland, dat op het punt staat zijn bedrage aan de Europese verdediging te verdubbelen, staat critisch tegenover het Britse plan. Groot-Brittan nië heeft destijds besloten vier divisies en een tactische luchtmacht in Duitsland te legeren en Frankrijk te verzoenen met de Duitse herbewapening, al kon de Europese Defensie Gemeenschap er niet door worden gered. De beslissing zal in elk geval vallen voor de indiening van de Britse begroting en waarschijnlijk ook voor premier Mac- Millan en Selwyn Lloyd in maart naar Bermuda gaan voor de conferentie met Eisenhower. Wijziging? Het is niet uitgesloten dat de Britse plan nen belangrijke wijzigingen ondergaan. Het Britse voornemen is de strijdkrachten in Duitsland van 77.000 tot ongeveer 50.000 terug te brengen. De algemene opvatting is dat de kortwieking in elk geval zal doorgaan, maar het is mogelijk, dat de vermindering over een langere periode zal worden verspreid en gelijke tred zal hou den met het oprichten van Duitse divisies.. De Belgische minister Spaak betoogde, dat, indien het Britse contingent in Europa tot drie divisies wordt teruggebracht, de Britse bijdrage geringer zou worden dan die van België en Nederland samen, die wensen laat, zulks ten nadele van het Britse aandeel in de wereldhandel. In Lon den is men vrij optimistisch over een spoedige regeling voor de kwestie van de Duitse financiële bijdrage voor de legering van Britse troepen in de bondsrepubliek, welk probleem de Britse regering los wenst te maken van de hergroepering. Van belang is dat besloten werd van de Westeuropese Unie een hechtere politieke realiteit te maken, door voortaan drie of vier maal per jaar een ministeriële bijeen komst te houden. Het pleidooi van voor zitter SelwynLloyd voor nauwere samen werking werd met instemming begroet. Vgn grote betekenis acht men ook dat men, meer dan tot nu toe, zal samenwer ken op het gebied van de wapenproduktie in de toekomst minder afhankelijk te zijn van Amerika. Selwyn Lloyd wenst voorts een samenstelling van de naast elkaar functionerende Europese Assemblee's. De nieuwe assemblee zal volgens Britse op vattingen het best door middel van indi recte verkiezingen tot stand kunnen komen. (Van onze parlementaire redacteur) Het is misschien niet overbodig er nog eens in het bijzonder op te wijzen, dat het door minister Luns op 1 en 2 maart aan zijn West-Duitse ambtgenoot Von Brenta no te Bonn te brengen bezoek alleen ten doel heeft gezamenlijk in ogenschouw te nemen de verschillende problemen, waar over eventueel dadelijk tussen Nederland en West-Duitsland onderhandeld zou kun nen worden. Tot die problemen zou onge twijfeld ook nog kunnen behoren het vraagstuk van de schadeloosstelling, waar op niet-Duitse slachtoffers van het Nazi regiem, naar aanleiding van wat zij bij voorbeeld in Duitse concentratiekampen hebben moeten ondervinden, aanspraak kunnen maken. Dit is een aangeleg nheid die gisteren is er in onze rubriek „Van Dag tot Dag" reeds op gewezen in Nederland hoog wordt opgenomen. Het schijnt, dat men in de Westduitse Bondsrepubliek daarvan nog altijd niet voldoende doordrongen is. Dat zou een reden te meer kunnen zijn voor Anonymus: Als de politiek een schaakspel is, dan is democratie de kunst, zichzelf schaak mat te zetten. uiv Vau ijcigit ca uicuciiauu oaiiicn, uic mirnc+or» Ti "-si** vuuA elk twee divisies leveren. Van Britse zijde Brpnta s °m> wanneer hij met Von werd ook nog aangevoerd, dat de West duitse militaire krachtsinspanning met een begroting van 700 miljoen pond veel te ADVERTENTIE Het Accountantskant. C. MARSEILLE v/h „H. Ph Jungen", Zeeweg 187, IJmuiden-O. 0tel. 4753, assisteert u gaarne bij het INVUL- Philippe en de Nederlandse cineast Joris LEN VAN UW AANGIFTEBILJET INK./ IVenS. Y7T?TJ 7VT DUT A CTTV/T VERM. BELASTING. rentano nagaat wat er aan de orde zou kunnen of moeten komen met het oog op wat men noemt een „allgemeine Bereini- gung", zeker dit vraagstuk ernstig in aan merking te doen komen. Het enige wat de ministers hopen te be reiken is, dat zij een agenda zouden kun nen opstellen van die onderwerpen, waar over dan straks verder onderhandeld zou worden; want het ziet er geenszins naar uit, dat zij zélf op de vraagstukken thans zullen ingaan. Dat onderhandelen zou dan moeten gebeuren door een Nederlandse en een Westduitse delegatie. Omtrent de sa menstelling van de Nederlandse delegatie staat op dit ogenblik, uit de aard der zaak, nog niets vast. Men kan niet zeggen, dat de bezuini- gingspolitiek van de regering bij het Nederlandse volk overdeelde geestdrift heeft gewekt. Nauwelijks hadden de lan delijke organisaties van werkgevers en werknemers hun scherpe protesten tegen allerlei onderdelen van de bestedingsnota de wereld in gezonden, of in de Tweede Kamer begon over dit onderwerp een debat, waarin althans de eerste dag vrij wel geen goed woord over het regerings beleid in deze werd gesproken. De critici, zowel in als buiten ons parle ment, hebben het tot dusver vooral ge munt op die gedeelten van de nota, waar uit blijkt dat de regering vooralsnog geen plannen heeft om op werkelijk indruk wekkende wijze vóór te gaan bij de in krimping van de bestedingen. Het is inder daad een zeer zwakke kant van het re geringsbeleid, dat daarbij wel sprake is van het afwentelen van bepaalde re geringsuitgaven op de consumenten en nog wel op de consumenten van zulke on misbare voedingsmiddelen als melk en suiker en op de gebruikers van even on misbare openbare diensten maar dat van bezuiniging op de kosten van het regeringsapparaat zélf in de nota vrijwel geen spoor te vinden is. Daarnaast hebben, zoals te verwachten was, de vakbonden gewaarschuwd tegen een grotere stijging van de kosten van levensonderhoud dan in het advies van de Sociaal-Economische Raad was voorzien en hebben zij aangekondigd dat zulk een meerdere stijging tot het eisen van een nieuwe loonronde zou leiden. En de werk gevers hebben van hun kant vooral ge protesteerd tegen de plannen tot ver hoging van de vennootschapsbelasting en tot opschorting van de investeringsaftrek, hetgeen al evenmin een verrassing was. Voor al deze afkeuringen, protesten en waarschuwingen kunnen helaas goede ar gumenten worden aangevoerd en de ge grondheid ervan zal door de regering dan ook moeilijk kunnen worden betwist. Maar in de meeste van de aanvallen ont breekt ons inziens een constructief ele ment, een antwoord-bij-voorbaat op de vraag, die de regering ongetwijfeld haar critici zal stellen: „Wat dan wèl?" Dat constructieve element zou, naar het ons voorkomt, moeten liggen in een ver wijzing naar de noodzaak van verdere verhoging der produktiviteit. Door tal van deskundigen, niet alleen in Nederland maar ook in vele andere landen, is de laatste jaren keer op keer betoogd dat de welvaart van geheel West-Europa staat of valt met het resultaat van het streven naar produktiviteitsverhoging. In het bij zonder geldt dit voor ons land, waar de toeneming der produktie geen gelijke tred heeft gehouden met de verhoging van de lonen, zodat er een surplus aan koop kracht is ontstaan. En het inflatoire ka rakter van dat surplus valt niet te ont kennen. Als men dit probleem tracht op te lossen op een voor onze nationale economie be vredigende wijze, zou dat in de allereerste plaats dienen te gebeuren door herstel van het evenwicht tussen loonpeil en produk tie, dat wil zeggen door een zodanige ver groting van de produktiviteit dat de over matige koopkracht haar natuurlijke uit weg kan vinden en daardoor ophoudt, „overmatig" te zijn. Maar dan zou de regering haar beleid moeten voeren in een richting, die in ver schillende opzichten precies tegenover gesteld zou zijn aan wat er in de be stedingsnota is betoogd. Investeringen die produktieverhoging tot gevolg hebben zouden dan niet moeten worden bemoei lijkt maar integendeel beschouwd moeten worden als onmisbaar voor de instand houding van onze welvaart. En dit geldt in stellig niet mindere mate voor de regerings-investeringen. Als de P.T.T. nu bijvoorbeeld ernstig overweegt, uit „be zuiniging" aan een nóg kleiner percentage aanvragen om telefoonaansluitingen te voldoen dan tot dusver het geval is ge weest, zodat de achterstand weldra nog veel groter zal worden, is dit precies de verkeerde vorm van zuinigheid. Want daarmee verhindert de P.T.T. niet alleen de produktiviteitsverhoging die door een zo uitgebreid en efficiënt mogelijk tele foonnet kan ontstaan, maar zij beperkt tevens de produktie van de bedrijven die haar leveranciers zijn en zij kapt boven dien weer een uitlaat van de koopkracht van het publiek af. En dit is maar één voorbeeld zoals er nog talloze zouden kun nen worden gegeven. Een ander aspect van de zaak, dat de regering over het hoofd schijnt te hebben gezien, is dat van vrijwillig sparen door middel van een volkslening. Tijdens het Kamer-debat van gisteren is het woord „volkslening" een enkele keer uitgespro ken, en niet met al te veel nadruk. Naar onze mening verdient het overwegen van dit middel tot aftapping van de over matige koopkracht meer dan zo summiere aandacht. Het zou stellig de moeite waard zijn, het Amerikaanse systeem van het uitgeven van „savings bonds" kleine coupures van staats-obligaties, die kunnen worden verkregen tegen vrijwillig afstand doen van een bescheiden percentage van het loon eens ernstig, maar niet al te langdurig, te bestuderen en er in ons land een proef mee te nemen. Maar vóór alles moet er worden aange stuurd op verhoging van onze nationale produktiviteit en dient er voor gewaakt, dat wij, uit louter bezuinigingsijver, niet de bronnen aantasten van onze welvaart van morgen. Simon Koster ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1