E Gaza en Golf van Akaba onder UNO-controle Sovjet-Unie oefent economische druk uit op Joegoslavië C hefarme „4 Hoogleraren protesteren tegei benoeming van generaal Speidel Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! Als U keelpijn hebt... NIVEA Campagne om Belgrado te isoleren", zo zegt Popovitsj in het parlement Plan van Canada, V. S. en India: Egyptisch onthaal niet moedgevend WOENSDAG 27 FEBRUARI 1957 5 Neurenbergs justitiepaleis zou een kazerne worden Amerikanen rekenen vier miljoen voor verhuizing SAS overweegt nieuwe lijn over Moskou te verleggen Wateroverlast in Beieren en Oostenrijk Negen Oostenrijkers om het leven gekomen I.V.V.V. bepleit consultatie van Afrika voor Euromarkt Hongaarse vader vond zijn kind in Oostenrijk Franse versterkingen naar Mauretanië Een kruitvat, waarschuwt de Londense Times Nehroe's Congrespartij aan de winnende hand Bekendmaking. Overstromingen in Frankrijk Parijs nog veilig, maar Lyon wordt bedreigd Falange zou tweede viool moeten spelen in Spanje Middel tegen verkoudheid zou uitgevonden zijn Blinde Amerikaanse gaat in Zwitserland skiën Engeland in mist gehuld beschermt en versterkt Uw huid BELGRADO (Reuter). De Joegosla vische minister van Buitenlandse Zaken, Koca Popovitsj, heeft in het parlement in Belgrado verklaard, dat er behalve de moeilijkheden op ideologisch terrein on langs ook economische moeilijkheden tus sen de Sovjet-Unie en Joegoslavië zijn ge rezen. De Sovjet-Unie heeft, naar hij mededeelde, bijvoorbeeld een „onaan vaardbaar voorstel' gedaan om de bouw uit te stellen van een grote aluminiumfa- briek, waarvoor de Sovjet-Unie en Oost- Duitsland een krediet van 175 miljoen dollar aan Joegoslavië zouden verschaf fen. Popovitsj zei, dat er in de Sovjet- Unie en in delen van Oost-Europa een anti-Joegoslavische campagne op touw wordt gezet om de politiek van Belgrado in diskrediet te brengen en Joegoslavië te isoleren. Aanvankelijk leken de meningsverschil len, die vorig jaar tussen Joegoslavië en de Sovjet-Unie aan de dag traden, alleen van ideologische aard te zijn, zonder dat hier door afbreuk zou worden gedaan aan de goede betrekkingen tussen beide landen. Deze verwachtingen zijn tot dusver niet uitgekomen, aldus de minister. Zijns inziens wordt de kern van het ge schil gevormd door de uiteenlopende op vattingen over de betrekkingen van Joe goslavië met het „socialistische kamp'' en over de vraag, wie aan het hoofd daarvan zou moeten staan. Joegoslavië wenste evenwel niet toe te treden tot dit kamp, omdat dit niet met zijn politiek zou stro ken en ook niet in het belang van de vrede of het socialisme zou zijn. Westen geschikter Popovitsj verklaarde, dat de betrek kingen met Groot-Brittannië zelfs ge durende de gebeurtenissen om Suez niet wezenlijk verstoord zijn geweest. De voor uitzichten voor een verdere ontwikkeling van deze relaties acht hij zeer gunstig. Ook de betrekkingen met de Verenigde Staten ontwikkelen zich gunstig en zij zijn niet ongunstig beïnvloed door het uitstel van het bezoek van president Tito aan Washington, aldus de Joegoslavische mi nister. Waarnemers te Belgrado zijn op grond van Popovitsj' verklaring van oordeel, dat Tito besloten heeft, na de vele „spelde- prikken" van de Sovjet-Unie in de afge- ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De vier geneesmiddelen van Chelarine „4" worden in de hele wereld met uit stekend resultaat gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer duidelijk bewezen en millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen (alen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voorde gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelaroi. Van onze correspondent in Bonn) De voortvarende Westduitse minister van Defensie, Franz Joseph Strauss, maakt aan spraak op het gebouw van het paleis van justitie te Neurenberg, waarvan hij een kazerne wil maken. Sedert zeven jaar bevindt zich hier het hoofdkantoor van het „European Exchange System" (E.E.S.), dat de leden van het Amerikaanse leger en van andere Ameri kaanse instanties, alsmede alle Amerikaan se clubs en kantines in Europa, van levens middelen en andere waren voorziet. De Amerikanen kopen er ieder jaar voor acht honderd miljoen mark, vooral souvenirs, zoals korte leren broeken, hoeden met een veer of een „scheerkwast", bonte „dirndl"- jurken met schortjes, koekoeksklokken, deuntjes spelende bierpotten, grillig ge vormde pijpen en grammofoonplaten met Duitse liederen. De Amerikanen hebben uitgerekend, dat een verhuizing de Duitsers vier miljoen mark zal kosten. In het gebouw hebben Goering, Seyss-Inquart, Von Ribbentrop, Rudolf Hess en andere prominente Duitse oorlogsmisdadigers terecht gestaan voor het internationale tribunaal. In een vertrek dat als gymnastieklokaal voor de huidige gevangenen dienst doet, werden de dood vonnissen aan tien delinquenten voltrok ken. De gevangenis is reeds geruime tijd weer in Duitse handen. TOKIO (Reuter, UP, AFP) De „Gut- torn Viking" van de Scandinavische lucht vaartmaatschappij SAS is dinsdagochtend, na een vlucht met passagiers over de Noordpool te Tokio geland. Het toestel was zondag van het vliegveld Kastrup bij Ko penhagen opgestegen. Onder de passagiers bevindt zich de Deense minister-president Hansen en prins Axel van Denemarken. De SAS ziet met grote belangstelling de mogelijkheid van onderhandelingen met de Sovjet-Unie tegemoet om vergunning te krijgen via Moskou over Siberië naar To kio te vliegen, aldus heeft Hansson, de pre sident-directeur van de SAS te Tokio ver klaard. Hierdoor zal de route over de Noordpool met zes uur verkort worden en slecht 24 uur duren. Nog voordat het toe stel op het vliegveld Haneda landde, wa ren de toestellen die het eerste halfjaar naar Tokio zullen vertrekken, reeds volge boekt, zo heeft de SAS medegedeeld. lopen maanden tot een frontale aanval over te gaan. Sinds het begin van de Hon gaarse opstand hebben de Russische en de Joegoslavische communistische - partij en de pers in beide landen beschuldigingen en tegenbeschuldigingen tegen elkaar ge uit. Tot dusver werd het conflict evenwel hoofdzakelijk op partijniveau uitgevoch ten. Door Popovitsj' verklaring heeft Joegoslavië het geschil voor het eerst in de sfeer gebracht van de betrekkingen tus sen de twee regeringen. Waarnemers ver wachten echter niet, dat het tot een breuk zal komen, zoals in 1948. (UP). Popovitsj zei: „stalinistische methoden die jarenlang zijn toegepast hebben het internationale socialisme meer schade toegebracht dan alle komplotten van de imperialisten na de tweede we reldoorlog". Hij legde er de nadruk op, dat de betrekkingen met alle andere lan den goed zijn, behalve met het aarts-stali nistische Albanië. WENEN, FRANKFORT, ZURICH (UP) - Tengevolge van het slechte weer zijn in Oostenrijk tot dusverre negen personen om het leven gekomen. De laatste achtenveer tig uur heeft het geregend en boven de 1400 meter viel sneeuw. Vele rivieren dreigen buiten haar oever te treden. We gens lawinegevaar zijn de skiërs gewaar schuwd geen tochten te ondernemen. Men acht het niet verantwoord, reddingsploe gen aan het lawinegevaar bloot te stellen. In de provincie Vorarlberg is de laatste twee dagen bijna negentig centimeter sneeuw gevallen. De gemiddelde sneeuw- I dikte is meer dan 2.70 meter. De Bregen- zer Ache staat bijna drie meter boven het normale peil. De brug bij Dorbin in de voornaamste noord-zuid verbinding in Vorarlberg is door het water vernield. De telefoon- en telexverbindingen tussen deze provincie en de rest van Oostenrijk zijn verbroken. Totdat de brug is hersteld wordt het verkeer door Zwitserland geleid. Lawines hebben het spoorwegverkeer tus sen Bregenz en Brestau tot stilstand ge bracht. Afdelingen van het leger en brandweer lieden trachten het plaatsje Landeck, in de provincie Tirol, voor overstroming te be hoeden. In de provincies Stiermarken, Salzburg en Carinthië zijn vele passen door lawines en aardverschuivingen ge blokkeerd. De rivieren in Zuid-Duitsland waaruit de Rijn zijn water betrekt zijn sterk ge zwollen door regenval en dooi. In Beieren staan de rivieren op overstromingspeil en in het Zwarte Woud worden verscheidene streken door het .water bedreigd. Het peil van de Midden-Rijn wast onrustbarend. De Donau is bij Donaueschingen buiten zijn oevers getreden. Het gevaar voor overstromingen is in de meeste delen van Zwitserland afgenomen, maar op verscheidene afgelegen plaatsen in de Alpen zijn wegen versperd door nieuwe lawines en landverschuivingen. Het water in de meeste rivieren zakt. Ook het peil in de Boven-Rijn is gedaald. BRUSSEL (Reuter). Het Internatio nale Verbond van Vrije Vakverenigingen (IVVV) heeft de ministers van Buiten landse Zaken van de zes landen van de E.G.K.S. medegedeeld, dat het slechts voorwaardelijke steun kan geven aan de opneming van Afrikaanse gebieden in de Euromarkt. In een verklaring zegt het verbond, dat deze steun slechts gegeven wordt als het Eurafrika-plan wordt uit gevoerd „met toestemming, en in samen werking met alle volken van de Afrikaan se gebieden". Volgens de verklaring „is de tijd voorbij, dat regeringen van moe derlanden eenzijdig over het lot van af hankelijke gebieden beslissen of plannen maken voor de stichting van Eurafrika zonder zelfs naar de Afrikaanse mening te vragen". PARIJS/LONDEN (Reuter). De Fran se legerleiding heeft valschermtroepen gezonden naar het grensgebied tussen Mauretanië, Algerije en Zuid-Marokko, waar tien dagen geleden leden van het on officiële Marokkaanse „bevrijdingsleger" bij een overval op het woestijnfort Trin- quet 23 Franse soldaten hebben gedood en twintig gewond. Naar aanleiding van de Franse klacht, dat van Marokko uit overvallen worden gedaan op Franse posten in Mauretanië heeft de Marokkaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Ahmed Balafrej, ver klaard dat zijn land niet verantwoordelijk gesteld kan worden voor het optreden van dergelijke groepen, aangezien Frankrijk niet heeft willen instemmen met Marok kaanse voorstellen ter afbakening van de Marokkaanse grens. Volgens Alaal El Fas- si, de leider van de nationalistische Istiq- lal-partij die in de Marokkaanse regering de meerderheid vormt, is Mauretanië een deel van Marokko. De chef van de Franse generale staf, generaal Paul Ely, heeft in het afgelopen weekeinde te Tindoef, een Algerijnse grenspost ten noordoosten van Trinquet, een bijeenkomst van Franse bevelhebbers in Noord-Afrika geleid. De staatssecreta ris voor de strijdkrachten, Max Lejeune, heeft Parijs verlaten voor een rondreis door Algerije. In het weekeinde zijn, vol gens Franse militaire kringen, 150 Alge rijnse opstandelingen gesneuveld. De Londense „Times" schrijft, dat als de kolonie Mauretanië voor Frankrijk ver loren gaat, dit zou kunnen leiden tot een verdere „ontbinding" van Frans West- Afrika. Het blad is van oordeel, dat de aanspraak van Marokko op Mauretanië -nsjAi UBA pjaAV o>i>ioae]A[ 'st Stp-ieeAVjpwui retanië uit veroverd en de aanspraak is volgens de „Times" een soort kolonialis me in omgekeerde zin, waarbij het onaf hankelijke gebied het moederland wil op slokken. In het gunstigste geval zou het verlies van Mauretanië een buffer tussen het Middellandse Zeegebied en de neger- wereld wegnemen, maar aan de andere kant zou het verloren gaan van Maure tanië leiden tot verdere ontbinding van Frans West-Afrika. Mauretanië is volgens de „Times" een kruitvat. NEW DELHI (Reuter/AFP). Volgens de eerste uitslagen van de verkiezingen in India heeft de Congrespartij tot dusver 63 zetels in de wetgevende vergadering van de staten Pendsjaab en Andhra be haald. De communistische en socialistische partij hebben totnogtoe elk slechts een ze tel verworven en onafhankelijken vier ze tels. Bij een incident in New Delhi, waarbij leden van verschillende partijen betrok ken waren, is een persoon om het leven gekomen. De Indiase premier en leider van de Congrespartij, Nehroe, heeft op een verkiezingsbijeenkomst te Calicut in de staat Kerala gezegd, dat de communis tische partij in Kerala en andere delen van India geen verantwoordelijkheidsbe sef toont. Lang geleden toen de partij een reeks leuzen uit het hoofd had geleerd, is de partij opgehouden met denken. Deze leuzen staan in boeken, die lange tijd ge leden zijn geschreven en geen betrekking hebben op India, aldus Nehroe. In Kerala wordt vandaag gestemd. De algemene verkiezingen zijn zondag begonnen voor de wetgevende vergade ringen in dertien van de veertien sta ten en voor de vijfhonderd zetels in de centrale volksvergadering. De verkiezin gen, waaraan bijna tweehonderd miljoen kiezers deelnemen, duren tot 14 maart. In drie kiesdistricten in de Himalaja, waar de wegen nu door sneeuwval onbegaan baar zijn, wordt eind mei gestemd. Men verwacht, dat de Congrespartij haar grote meerderheid in het centrale parlement en in vrijwel alle dertien staten zal behouden. Alleen in Kerala en West- Bengalen wordt zij door de communisten bedreigd. Waarnemers voorspellen echter, dat de Congrespartij in deze twee staten toch de meeste stemmen op zich zal ver enigen, zonder de absolute meerderheid te verkrijgen. Ten behoeve van de tachtig percent der kiezers die lezen noch schrijven kan, zijn de stembiljetten voorzien van verschil lende symbolen voor de verschillen kan didaten. Elke partij heeft een eigen stem bus waarop haar embleem prijkt. Als een kijezer zijn stem heeft uitgebracht, wordt zijn rechter wijsvinger in inkt gedoopt, zodat hij niet nog eens kan komen stem men. Het vierjarige Hongaarse jongetje Sanyka Barabas uit Boedapest, dat alleen de grens naar Oostenrijk was overgestoken, is dinsdag met zijn vader herenigd. Het jongetje kwam twee dagen voor Kerstmis de Oostenrijks- Hongaarse grens over met andere vluchtelingen. Het kind vertelde dat zijn moeder door de grenswacht gear resteerd was en dat hij uit angst was weggerend. Inmiddels trok de 33-jarige vader, Laszlo Barabas, van het ene vluchtelingenkamp naar het andere op zoek naar zijn vrouw en zoontje. Zij waren uit Boedapest vertrokken enkele dagen voor dat hij zelf de stad verliet. Tenslotte vernam hij dat een kind, dat zijn zoon kon zijn, in een kamp van de internationale organisatie „Red de kin deren" was. Om met zekerheid te kun nen vaststellen of Barabas de vader was, werd een confrontatie gearran geerd, in aanwezigheid van autoriteiten en de pers. Vijf Hongaarse vluchtelin gen, allen omstreeks 30 jaar, stonden in een vertrek naast elkaar toen Sanyka binnen kwam. Het kind, dat eerst van verbouwereerdheid niet wist wat er aan de hand was, herkende zijn vader onmiddellijk. ADVERTENTIE OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOCOOOOOOCC (Van onze correspondent in Parijs) Het water wast in bijkans alle rivieren van Frankrijk als gevolg van de grote re genval van de laatste dagen en van het wegdooien van de sneeuw in de bergen. Vele rijkswegen zijn afgesneden omdat zij gedeeltelijk onder water staan. In de buurt van Parijs zijn enige duizenden hectaren gras- en bouwland overstroomd. Honder den huizen in Montargis zijn ontruimd en men verwacht dat het water nog meer zal stijgen. Het onrustbarendst lijkt de situatie in Lyon, dat aan de samenloop van de Saöne en de Rhöne ligt. De scheepvaart op deze rivieren is stil gelegd en het verkeer over een noodbrug in Lyon is verboden, omdat men vreest dat hij door het kolken de water van de Rhöne zal worden meege sleurd. De binnenvaarthavens van de stad zijn niet meer te gebruiken, want het wa ter is over de kaden en in de loodsen ge stroomd. Een groot aantal woonhuizen aan de rivier is ontruimd. Te Parijs is de toestand nog niet ernstig. Wel staan de lage kaden langs de Seine voor een deel onder water, maar de water stand van de Seine in het centrum is drie meter, ongeveer anderhalve meter onder de stand, waarop de scheepvaart wordt stilgelegd. Men verwacht echter in de ko mende dagen, wanneer het water uit de bovenloop en van zijrivieren als de Yonne, die de laatste dagen snel zijn gestegen, naar beneden komt, dat de waterstand te gen de vijf meter zal zijn. Men heeft nog geen bijzondere maatregelen genomen en voorlopig profiteren alleen de henge laars van het wassende water. Men ziet ze met tientallen bij elkander klitten, de voeten, in rubber laarzen gestoken, in het grauwe water. De traditie wil, dat het hoge water grote vis aanbrengt. Boven de stad, in de buurt van Velun, is de situatie ernstiger. Er staan vele lande rijen blank en de oude, laaggelegen, hui zen langs de rivier zijn verlaten. De scheepvaart op de Boven-Rijn is stilgelegd en ook die op een groot deel van het Rhö- ne-Rijnkanaal is verboden. MADRID (Reuter/AFP). De verande ringen in het Spaanse kabinet van gene raal Franco tonen een tendentie tot decen tralisatie en liberalisering van de Spaanse regering. De wijzigingen liggen hoofd zakelijk in het economische vlak. Poli tieke waarnemers zijn van mening dat hieruit blijkt dat de pogingen van Arrese's vleugel der Falange om in het Spanje van de toekomst het politieke alleenzeggen schap te hebben voor de Falange gefaald hebben. Op het ogenblik is Franco zowel hoofd van de regering als van de staat, maar een nieuw besluit voorziet in de op richting van een bureau voor een minister president. Er zal voorts een bureau voor economische plannen worden opgericht en een departement voor kernenergie zal het industriële gebruik van kernenergie be studeren. Inter-ministeriële commissies zullen zich beraden over een moderni sering en verbetering van de lands regering. In een officiële bekendmaking is ver klaard, dat de „ervaringen van de afge lopen twintig jaar het geven van een nieuwe allure aan het evolutieproces van het centrale bestuur raadzaam maken". Volgens sommige waarnemers zal het nieuwe belang dat gehecht wordt aan het premierschap te zijner tijd kunnen leiden tot scheiding van de functies van premier en staatshoofd. Franco is op het ogenblik nog staatshoofd en regeringsleider. Franco staat nu voor een periode waarin hij niet alleen economische maatregelen moet uitvoeren, doch ook politieke beslui ten moet nemen en toepassen om de gelei delijke overgang van zijn eenmansbewind naar een doelmatig en permanent politiek stelsel mogelijk te maken. Maarmen moet er vlug bij zijn BONN (UP). Westduitse geleerden ge loven dat zij 's werelds duurste ziekte verslagen hebben: de gewone verkoudheid Het langgezochte antwoord, zo beweren zij, is een geneesmiddel dat op vitamine C gebaseerd is en dat onlangs door een van de grootste chemische fabrieken van West-Duitsland ontwikkeld is. Als men de verkoudheid voelt opkomen, moet men een pil slikken en dan maakt men een goede kans dat de verkoudheid in de kiem ge smoord is. Verkoudheid veroorzaakt niet alleen persoonlijk ongerief, maar ook geldverlies. Amerikaanse autoriteiten schatten bij voorbeeld dat de verkoudheid de Ameri kaanse economie jaarlijks een miljard dol lar kost. Het nieuwe middel, dat onder de naam „Cantacine" wordt verkocht, bevat de oude vertrouwde componenten novalgine en kinine. Daar is vitamine C aan toege voerd, waarvan de uitwerking op griep- bacillen reeds lang bekend was. Vol gens de Duitse geleerden, is de .uitwerking van de pil op de griepbacillen als die van een miniatuur atoombom. De fabrikant verwacht veel van zijn middel, doch waarschuwt dat de doeltref fendheid afhankelijk is van snel optreden. Heeft de kou u eenmaal te pakken dan zit er weinig anders op dan hem uit te vieren. De blinde mevrouw Thelma L. Keitien uit het Amerikaanse plaatsje Springfield is vandaag naar Arosa, Davos en St. Mo- ritz in Zwitserland vertrokken om te gaan skiën. Zij zal een instructeur krijgen, die reeds meer blinde skiërs en skisters heeft opgeleid. Een aantal Nederlandse hoogleraren heeft, naar aanleiding van de benoeming van de Duitse generaal H. Speidel tot NAVO-commandant in Midden-Europa, aan de minister-president de volgende brief geschreven. „Ondergetekenden, hoogleraren aan Ne derlandse universiteiten en hogescholen, zien zich genoodzaakt uiting te geven aan hun diepe teleurstelling en bezorgdheid over de benoeming van de Duitse generaal Speidel tot commandant van de NAVO- troepen in Midden-Europa, en met name over het uitblijven van een openlijk protest van de Nederlandse regering tegen deze benoeming. In het midden kan worden ge laten de vraag in hoeverre het in de Ne derlandse pers vermelde omtrent de ver diensten van generaal Speidel en zijn aan deel in de staatsgreep van juli 1944 al of niet juist is, omdat vast staat dat deze generaal het Hitler-regime gedurende vele jaren in leidende functies heeft gediend. Het is naar de mening van ondergeteken den dan ook onaanvaardbaar Nederlandse soldaten direct of indirect onder het bevel van generaal Speidel te stellen. Onder getekenden spreken de hoop uit, dat de Nederlandse regering alsnog bij de NAVO zal aandringen op intrekking van de be noeming van generaal Speidel of, zo dit niet meer mogelijk zou blijken, althans onomwonden zal uitspreken, dat Neder landse troepen nimmer direct of indirect onder de bevelen van genoemde Duitse generaal zullen worden gesteld." De brief was ondertekend door de volgende hoogleraren: dr. W. J. M. A. Asselbergs Nijme gen; dr. M. A. Beek, Amsterdam; dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, Utrecht; dr. ir. C. B. Biezeno, Delft; dr. P. A. H. de Boer, Leiden; dr. A. C. Bouman, Leiden; dr. C. J. Bouwkamp, Utrecht; dr. L. J. F. Broer, Delft; dr. F. J. J. Buytendijk, Utrecht; dr. J. M. Bijvoet, Utrecht; dr. W. Ph. Coolhaas, Utrecht; dr. S. Dresden, Leiden; dr. C. L. Ebeling, Amsterdam; ir. H. C. A. van Eldik Thieme, Delft; dr. ir. J. H. Engel- hardt, Groningen; J. D. Fast, Delft; ir. W. Fon tein, Delft; dr. H. J. Groenewold, Groningen; mr. G. de Grooth, Leiden; dr. J. Hemelrijk, Delft; dr. P. Hennipman, Amsterdam; dr. D. K. de Jongh, Utrecht; dr. H. Klomp, Wageningen; dr. W. T. Koiter, Delft; dr. V. E. Korn, Leiden; H. Kramers, Delft; dr. ir. W. P. A. van Lam meren, Delft; dr. M. J. Langeveld, Utrecht; dr. J. Lanjouw, Utrecht; dr. C. H. Lenshoek, Gro ningen; dr. C. A. Lobrij van Troostenburg de Bruijn, Delft; dr. M. G. J. Minnaert, Utrecht; mr. W. H. Nagel, Leiden; dr. J. F. Niermeyer, Amsterdam; dr. J. Presser, Amsterdam; dr. G. G. J. Rademaker, Leiden; dr. C. P. Raven, Utrecht; dr. J. M. Romein, Amsterdam; dr. M. G. Rutten, Utrecht; dr. J. A. Smit, Utrecht; dr.. R. Timman, Delft; dr. W. C. van Unnik, Utrecht; dr. S. C. van Veen, Delft; dr-r E. H. Vogelenzang, Leiden; dr. L. G. van der Wal, Delft! dr. D. WierSma, Leiden; dr J de Wilde. Wageningen; dr W. R. van Wijk, Wageningen; dr. A. J. Zuithoff, Delft. PARIJS (UP). - Een aanplakbiljet dat vele herinneringen oproept werd giste- ren in Parijs aangetroffen, waarschijn- lijk aangeplakt door communisten, j Het biljet, groot, vierkant met een dikke zwarte rand eromheen en voor- I zien van de adelaar van het derde rijk, I was links in het Duits en rechts in het Frans gesteld. De Duitse tekst luidde: BEK A NN TM A CHUNG Ich Unterzeichneter, Hans Speidel, Wdhrend den Jahren 1940-1941 General der Besatzungstruppen in Nord-Frank- reich, ex-Befehlshaber von Saint-Lo, Anhanger und Bewunderer Hitiers, Mitglied der Nazi-Partei, trage person- lich die Verantwortung für die Ver- schleppung und die Hinrichtung von tausenden von Franzosen, deren einzi- ges Verbrechen war, Juden, Kommu- nisten oder einfach Patrioten zu sein, sowie für die Taktik der verbrannten Erde in der Ukraine. Ich habe die Ehre, die Einwohner des neunten Bezirks in Kenntnis zu setzen, das von jetzt ab, ihre Wehrdienst- pflichtigen Söhne unter meinen Befehl stehen, ungeachtet ihrer politischen, phylosophischen oder religiösen Mei- nungen. Heil Europa. Hans Speidel General der Bundeswehr ex-Befehlshaber von Nord- j Frankreich, ioOOOCX?OOOODOCOOOOOOOOCOCOOOOOCCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC LONDEN (UP) In Engeland en Wales hangt vandaag een diicbte mist. Honderden passagiers wachten op London Airport vanwaar geen toestellen naar het vasteland vertrekken. Treinen komen met grote ver traging binnen Op de Theems ligt het scheepvaartverkeer stil. (ADVERTENTIE) Alleen NIVEA bevat Eucerit het voedingsmiddel voor de huid (Van onze correspondent in New York) De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, heeft dinsdagoch tend een uitermate constructief compro mis aan de assemblee der UNO voorgelegd teneinde duurzaam een betere toestand te scheppen in het Nabije Oosten. Pearson concretiseerde zijn ideeën niet in een reso lutie, maar indien een voldoende aantal delegaties de denkwijze van de Canadees zou willen overnemen, dan zou het niet moeilijk zijn een redelijke oplossing te vinden. Helaas overheersen hartstochten maar al te vaak de rede in het Israelisch- Arabische conflict. Wat is de hoofdzaak van Pearsons suggesties? Hij wenst, dat Is rael zich zal terugtrekken achter de de marcatielijn van 1949, maar wil nu al een nieuwe toestand in uitzicht stellen, waarin Israel noch Egypte gekweld hoeft te wor den door vrees van te worden aangevallen. Het is deze vrees, aldus Pearson, die beide partijen tot extremisme drijft. Pearson wil de wederzijdse vrees weg nemen door de UNO-poli tietroepen te plaatsen aan de demarcatielijn en langs de Golf van Akaba en door een verklaring van de UNO, dat de vreedzame doorvaart naar Akaba niet mag worden verhinderd. Tenslotte wenst hij een geleidelijk overne men van het bestuur in de Gazastrook door UNO-organen, die althans tijdelijk de belangen in dit gebied zouden moeten be hartigen onder leiding van de UNO-com- missaris. De tijdelijke administratieve technische hulp van de UNO in de Gazastrook, zou evenwel niet de controle over dat gebied teniet doen, die volgens de wapenstilstand aan Egypte toekomt. Namens Israel heeft .vertegenwoordiger Eban maandag twee ge sprekken met Hammarskjoeld gevoerd. De Israëliërs verspreiden in de UNO de in druk, dat Eban het in Washington prak tisch eens was geworden met Dulles, doch dat de kans op een compromis aanzienlijk werd verminderd toen Hammarskjoeld maandagavond Eban duidelijk maakte dat Egypte het recht behield van controle in Gaza. Israel weigert te berusten in de di recte of indirecte terugkeer van de Egyp tische controle over dat gebied. Drie Ara bische staten, Jordanië, Syrië en Irak heb ben dinsdag zeer onverzoenlijke taal doen horen. Zij trachten de indruk te wekken dat zij de actie voor sancties door willen zetten ook al zou de resolutie, bij even tueel gebrek aan Amerikaanse medewer king, een nederlaag tegemoet gaan. Het communistisch blok staat vierkant achter de Arabische staten en tracht Amerika voor te stellen als spelende onder één hoedje met Engeland en Frankrijk, die kortgeleden Egypte hebben aangevallen. Om allerlei redenen moet Amerika wen sen, dat er een resolutieformule wordt ge vonden, die voor beide partijen aanvaard baar is. De kwade kans Verzet Amerika zich tegen de sancties resolutie, dan krijgen de communistische staten een mooie kans on te poseren als de enig werkelijke vrienden van het Ara bische blok. Zou Amerika echter meestem men vóór sancties, dan zou dit besluit moeten worden doorgezet zowel tegen de wens van de Democratische partij alsme de tegen de opinie van een aanzienlijk re publikein als senator Knowland. Dulles en het State Department zien zich voor een niet te benijden heksenwerk geplaatst. Het State Department is dan ook dins dag druk in de weer geweest met het zoe ken naar een toverformule. Uit Washing ton kwam inmiddels het bericht, dat Ame rika een resolutie voorbereidt, die in we zen hetzelfde beoogt als het constructieve voorstel van Pearson. Hoe, zo vraagt men zich intussen wellicht af, zal Amerika de Arabieren er van afhouden de actie voor sancties door te zetten? Welnu, Amerika hoopt dat de Arabische staten de zaak nog even zullen willen aanzien als de Ameri kaanse resolutie een tijdslimiet bevat van drie of vijf dagen, binnen welke tijd Israel al zijn troepen achter de demarcatielijn moet terugtrekken. Overigens schijnt dat niet te betekenen, dat Amerika zwart op wit met sancties zal dreigen. Zover schijnt men niet te willen gaan. De laatste berich ten luiden, dat Amerika slechts zal spre ken van „verdere maatregelen" voor het geval Israel zal weigeren gehoor te geven aan dit achtste verzoek van UNO tot te rugtrekking. Gaza struikelblok NEW YORK (UP) Ook de oplossing, die de Indiase gedelegeerde Menon bij zijn bemiddelingspogingen nastreefde, benadert zeker de Canadase en de Amerikaanse vandaar, dat de verwachtingen voor heden luiden, dat de Verenigde Staten, Canada, India, alsmede Brazilië en Columbia één resolutie zullen indienen in de Algemene Vergadering van de UNO. De eerste commentaren, die hierop uit Egyptische kringen gehoord werden, wa ren niet bemoedigend. De regering van president Nasser zou het Canadese plan slechts op één punt wil len aanvaarden: namelijk dat beide par tijen zich aan de wapenstilstandsbepalin gen houden. Pearsons voorstel, dat nóch Israel, nóch Egypte maar een hoge com missaris van de UNO zeggenschap zou krij gen over Gaza, is voor Egypte onaanvaard baar. En wat betreft het zenden van UNO- troepen naar de Golf van Akaba wordt van Egyptische zijde opgemerkt, dat men nooit bereid zal zijn een prijs te betalen, opdat Israel afziet van haar agressie.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9