Israel zal vandaag onthullen hoe terugtocht zal verlopen Voorwaarden gecamoufleerd in eenzijdige verklaring Drie Nederlandse straaljagers neergestort Nieuw Guinea-eis voor derde maal in Assemblee gestrand HET WEER DEKKERS Minister Staf Reserve ZE ZIJN ER WEER HAZENBERG wil Nationale opheffen Haarlems Dagblad UNO-Assemblee zou niet meer stemmen Geen gewapend volksverzet wensen Eén vlieger omgekomen c4"M0RR1S"^ W iwj! Indonesië kreeg geen Vrij zonnig ?- 3 meerderheid Patisserie Zachtste winter sinds tweeëntwintig jaar Twee doden in het verkeer V erkeersongelukken In twee maanden: REEDS 163 DODEN Het pakje tabak wordt 5 a 10 cent duurder Het woord is aan 71e JAARGANG No 198 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295®. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 1 MAART 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 46 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. HaarL Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Washington) Vanmiddag wordt het hoogtepunt verwacht van het debat over een regeling in ae kwestie tussen Israel en Egypte. Israel heeft aangekondigd, dat het plannen bekend zal maken over de terugtrekking van zijn troepen uit het Egyptische gebied. Officieel staat het Israel niet vrij voorwaarden te stellen, doch de operatie heeft een subtiel en delicaat karakter en dat maakt het welslagen ook nog niet geheel zeker. Het plan, dat in Washington is uitgewerkt is in grote trekken het volgende: Israel zal zijn troepen terugtrekken met dien verstande dat zijn aanspraken op vrijheid van scheepvaart in de Golf van Akaba principieel ondersteund zullen worden door de Verenigde Staten en de andere Westerse zeevarende mogend heden. De UNO zal in de interim-periode het bestuur waarnemen in de Gazastrook en Israel zal het recht hebben zich eventueel te verweren tegen Egyptische aanvallen. Het ligt niet in de bedoeling over deze drie gecamou fleerde voorwaarden te stemmen, omdat een resolutie van die strekking weinig kans zou hebben officieel te worden aangenomen. Israel zal een verklaring afleggen en daarmede zou de kous af zijn. Wellicht is het een goed idee, doch som mige waarnemers twijfelen er aan of een dergelijke oplossing mogelijk is zonder dat een daartoe strekkende resolutie wordt aangenomen. De communistische landen zullen ongetwijfeld proberen de Arabieren tegen dit plan op te stoken. Gesteld nu, dat Egypte plus zijn bondge noten dit laatste doen, dan zou de vrije vaart naar Akaba afgedwongen moeten worden door Israel en „zijn vrienden". Is- In de Coenhaven te Amsterdam werd donderdag een cilinder, die maar liefst 128.000 kilogram woog, overgeladen op twee dekschuiten. Er moest een drij vende kraan aan te pas komen. f Donderdagmiddag omstreeks kwart voor drie zijn twee Gloster „Meteor IV" straal jagers van de jachtvliegschool van de Ko ninklijke Luchtmacht bij hun basis Woens drecht met elkaar in aanraking gekomen en tengevolge daarvan verongelukt. Een der jachtvliegtuigen, bestuurd door de 23- jarige ongehuwde tweede luitenant-vlieger H. M. M. Bruggink uit Tubbergen, is bij de Wouwse Plantage neergekomen en zwaar beschadigd. De bestuurder van dit toestel kwam om het leven. Het andere vliegtuig, dat werd bestuurd door de 24-jarige ongehuwde tweede lui tenant-vlieger J. H. Stoorvogel uit Zeist, werd acht kilometer van Woensdrecht in een noodlanding aan de grond gezet. De vlieger bracht er het leven af. Het ongeluk is, zo wordt van de zijde van de Luchtmachtvoorlichtingsdienst mee gedeeld, als volgt gebeurd. Twee Gloster „Meteor IV"-vliegtuigen naderden in for matie vliegend de vliegbasis Woensdrecht om er te landen. Op een gegeven ogenblik heeft de leider van deze formatie van twee toestellen, zoals gebruikelijk is, het teken gegeven de formatievlucht te beëindigen. De leider laat zijn toestel daarop naar links gaan en drie seconden later buigt de twee de man ook naar links af. Bij het verbreken van deze formatievlucht hebben de toe stellen elkaar geraakt met het vermelde noodlottige gevolg. De vlieger van een Lockheed T-33a „Shooting Star" straallesvliegtuig van de Koninklijke Luchtmacht is donderdagmid dag boven de vliegbasis Volkel in moei lijkheden gekomen omdat de motor van zijn vliegtuig afsloeg. Aangezien het toestel zich op tweeduizend meter hoogte bevond, had de vlieger geen mogelijkheid meer een duikvlucht te maken en daardoor de motor weer in werking te stellen. Daarom zette de bestuurder sergeant-vlieger B. A. M. Lenssen, de schietstoel in werking. Hij kwam behouden op de basis Volker neer. ADVERTENTIE n i riTr, inmccTO u i k UI CM TCl on'n BARTElJORISST.R HAARLEM IEL V34jV FERD BOLSTR 48 ADAM TEL. /IMZ Faken Regenjassen in kleuren OOOOC)OOOOOCOOOOOO<X)OOOOOOOOOCXDOOOODOOOCOOCX30COOCOOOOOOC VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Droog en vrij zonnig weer. Vannacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst, mor gen dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Matige tijdelijk vrij krachtige zuidoos telijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. «,AJ> .AAAJouotx-XAjtxxoooooaxxxxxxxocoooooocx DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S (Van onze correspondent in New York) Ten derde male is Indonesië er niet in geslaagd van de UNO steun te verkrijgen voor een resolutie, welke Nederland on mogelijk kon accepteren. Gedurende drie assemblees heeft Indonesië iets dergelijks geprobeerd en driemaal heeft haar poging gefaald. Indien het Handvest van de UNO de regel kende van „driemaal is scheeps recht", dan zou hiermee de zaak voorgoed zijn beslist, maar dat is zij nu natuurlijk niet. De Nederlandse gedelegeerde Schürmann gaf na afloop van het debat overigens toch als zijn mening te kennen, dat Indonesië in de volgende assemblee niet opnieuw kan beproeven een dergelijke resolutie aangenomen te krijgen. Het is inderdaad veelzeggend, dat Indo nesië ook in deze assemblee geen succes heeft gehad, want door vermeerdering van het aantal Afro-Aziatische landen onder het ledental schenen de kansen voor Dja karta beter te zijn geworden. De Nederlan ders hadden aan de vooravond van de stemming de komende uitslag juist geschat. De resolutie, die de instelling van een com missie bepleitte, welke Nederland en Indo nesië moest helpen bij hun onderhande lingen, verkreeg 40 stemmen vóór en 25 tegen, met 23 onthoudingen. Volgens de spelregels moet zulk een re solutie echter tweederde van het totaal aantal stemmen krijgen om te worden aan genomen. Indonesië kwam dus ongeveer vier stemmen tekort. Mexico had nog donderdagochtend ge tracht de weg te bereiden voor een zwak kere resolutie, maar de Nederlandse dele gatie liet er in de wandelgangen geen twij- (ADVERTENTIE) Ook een goede KINDER- of WANDELWAGEN is belangrijk voor de rust van uw baby. Daarom een „A NEB"-WAGEN geruisloos, soepel en elegant. Ruime sortering TROMPSTRAAT 69 Tel. 5198 - IJmuiden-O. ADVERTENTIE CENTRUM GALERIJ - TELEFOON 4302 BANANENSTOLLEN p. stuk 1.50 HAZELNOOTTAARTJES 1.25 ROOMBOTERKOEK.JES p. 250 gram 1.30 Wij verwerken alleen roomboter, beslist geen koelhuis. Het weer van de drie afgelopen winter maanden was gemiddeld genomen zachter dan in de laatste 22 jaar is voorgekomen. De gemiddelde temperatuur bedroeg in De Bilt 4,7 graden Celsius tegen 4,8 graden in de winter 1934/'35 en tegen 2,2 graden nor maal. Van de negentig dagen, die de drie maanden tellen, waren er 64 aan de warme kant. Op dertig dagen kwam vorst voor tegen tweeënveertig dagen normaal. Tegen over een normale hoeveelheid zonneschijn van 175 uren stonden er in De Bilt ditmaal maar 125, waardoor de afgelopen winter op twee na de somberste is van de laatste vijftig jaar. De hoeveelheid neerslag was in Limburg vrij ver boven normaal, elders is over het algemeen maar weing meer gevallen dan de normale hoeveelheid be draagt. fel over bestaan dat zulk een resolutie eveneens onaanvaardbaar zou zijn en tot niets zou leiden. Dit was stellig een van de voornaamste redenen, waarom deze com- ':en ^Yas }e ontkomen aan de noodzaak rael zou er dan niet aan denken zich terug te trekken uit Gaza. In dat geval zouden de Arabieren slechter af zijn, dan wanneer zij zich zouden neerleggen bij dit nieuwe plan, dat voldoende kansen biedt om te worden geprobeerd. Franse bemiddeling Men zal zich misschien verbazen over het feit dat de Amerikanen, die er maan denlang naar gestreefd hebben een goede beurt bij de Arabieren te maken, weer in zee gaan met de Fransen, die meer nog dan de Britten door de Arabieren worden gehaat. In Washington verluidt dat de Amerikanen er niet in konden slagen Is rael tot terugtrekking te bewegen. Pre mier Mollet kwam in Washington bemid delen. Hij drong aan op verdergaande Amerikaanse toezeggingen in de verwach ting dat Israel overstag zou gaan. Minis ter Dulles kwam onder sterke druk, omdat dit de enige kans voor de Verenigde Sta- promiszoekers hun pogingen toen geheel opgaven. Amerika, datgeen woord ge sproken heeft in het debat, onthield zich van stemming. De andere NAVO-landen steunden voor het grootste deel Nederland. Turkije en Spanje onthielden zich van stemming, Griekenland was tegen ons. Zeven Zuidamerikaanse staten kozen de Nederlandse zijde. Het is stellig een goede taktiek geweest, dat Nederland de kalme toon bewaard heeft gedurende het debat. De vergadering kreeg daardoor waarlijk niet de indruk, dat hier een explosieve situatie werd behan deld. (Reuter) In 1954 en 1955 had de Alge mene Vergadering resoluties goedgekeurd, waarin de hoop werd uitgesproken, dat Ne derland en Indonesië over het geschil zou den onderhandelen. De thans verworpen resolutie was de eerste, waarin vorming van een goede diensten-commissie werd aanbevolen om bij dergelijke onderhande lingen behulpzaam te zijn. Op de rijksweg bij wachtpost 19 te Ril land Bath is een auto-ongeluk gebeurd, waarbij een 28-jarige vrouw uit Vlissingen om het leven kwam en waarbij vier per sonen ernstige verwondingen opliepen. Uit de richting Bergen op Zoom kwam een Belgische personenauto met twee in zittenden uit Kalmthout. Achter deze Bel gische wagen reed een Vlissingse personen auto, die bestuurd werd door de heer G. B. E„ een Zweed van geboorte en werk zaam op De Schelde in Vlissingen, wiens vrouw en achtjarig dochtertje achter in de auto zaten. Beide auto's stopten voor de onbewaakte overweg, maar werden toen zij weer zouden wegrijden aangereden door een met steen geladen vrachtauto uit Dub beldam, die de beide wagens op dat ogen blik passeerde. De botsing was hevig. Mevrouw E. uit Vlissingen overleed aan haar verwondingen. De heer E. kreeg een shock en zijn dochtertje werd zwaar ge wond. De heer W. uit België kreeg een hoofdwonde en zijn mede-passagier liep een zware hersenschudding op. Allen zijn overgebracht naar het Burgergasthuis te Bergen op Zoom. De materiële schade was zeer groot. Een 73-jarige man is te Gel drop op een onbewaakte overweg in de spoorlijn EindhovenWeert aangereden door de goederentrein, die om 20.17 uur uit Heeze was vertrokken. Hij was op slag dood. De man is waarschijnlijk door de duisternis misleid. Tengevolge van verkeersonge lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 163 personen, van wie 22 kinderen. Vergelijking van dit eindcijfer over de maanden januari en februari 1957 met dat van vorig jaar toen in die maan den respectievelijk 118 en 76 doden te betreuren vielen levert een gunstig verschil op van eenendertig. (In de hierboven genoemde CBS-cijfers over 1956 zijn echter ook berekend sterf gevallen, die binnen dertig dagen na het ongeval geregistreerd moesten worden.) sancties tegen Israel te steunen, tegen de overtuiging van een groot deel van de Amerikaanse bevolking in. Nederlands standpunt De Israeli's in New York hebben ook de Nederlandse delegatie verzocht zich uit te spreken voor de vrije vaarl. naar Akaba. Donderdagavond had de Nederlandse ver tegenwoordiger nog geen instructies daar omtrent uit Den Haag ontvangen, doch het zou in de lijn van de Nederlandse politiek liggen, indien ons land in dit opzicht zou samenwerken met de andere zeevarende mogendheden. (Reuter/AFP). De Israëlische ambas sadeur te Washington verklaarde na een onderhoud met minister Dulles, dat hij deze „uit hoffelijkheid" op de hoogte had gebracht van de bewoordingen, waarin Israel zijn plan zal ontvouwen. Op de vraag, of het Israëlische plan aanvaard baar zal zijn voor de Arabieren, antwoord de Eban: „Eerlijk gezegd hebben wij het van die kant helemaal niet bekeken". Over de Amerikaanse reactie op zijn plan wilde hij zich niet uitlaten. Hij maakte de indruk opgelucht te zijn. De Egyptische minister van Buitenland se Zaken, Fawzi, zei in de UNO-Assem- blee, dat de terugtrekking van de Israë liërs niet het resultaat moet zijn van een koehandel en in ruil voor een prijs, welke Israel wellicht is beloofd door mensen, die geen enkele bevoegdheid bezitten en geen enkel recht hebben te vergeven. Een der gelijk compromis zouden de UNO en Egypte zijns inziens niet kunnen erkennen. Hij zei, dat Egypte, met tegenzin, met zeven verdagingen akkoord is gegaan, om ruimte te laten voor pogingen buiten de Assemblee een oplossing te vinden. In plaats van loyaal aan deze pogingen mee te werken, tracht Israel echter tijd te win nen en „foefjes uit te halen", zo zei hij. Dr. Fawzi zei, dat zijn land nauwelijks is geraadpleegd en nauwelijks op de hoogte is gesteld van belangrijke ontwikkelingen, waarbij het zelf nauw is betrokken. „De genen, die buiten de Assemblee beraad slagen, zijn niet Egypte of de Assemblee, maar de groep samenzweerders en aan vallers, die de laatste tijd opvallend en luidruchtig te Washington optreden", al dus Fawzi. Volgens te Cairo ontvangen berichten staan eenheden van de internationale politiemacht, die nabij de kuststrook van Gaza zijn gelegerd, gereed de plaats in te nemen van de Israëliërs als deze zich uit dit gebied terugtrekken. Israëlische strijd krachten zouden bezig zijn militaire in stallaties te vernielen. In UNO-kringen verluidt dat secretaris generaal Hammarskjoeld naar het Nabije Oosten zal reizen, als de Israëlische ver tegenwoordiger zal hebben medegedeeld dat de strijdkrachten van zijn land uit de strook van Gaza en het gebied langs de Golf van Akaba zullen worden terugge trokken. Hammarskjoeld zou toezicht wil len houden op het terugtrekken der Is raëlische strijdkrachten en hun vervan ging door UNO-troepen. Wegens de staging van de prijzen op de wereldmarkt van hier te lande verwerkte soorten ruwe tabak heeft de Nederlandse kerftabakindustrie de minister van Econo mische Zaken verzocht, de prijzen van kerftabak te mogen verhogen. De minister heeft medegedeeld, geen be zwaar te hebben tegen een verhoging van de prijzen van kerftabak met ten hoogste tien cent per pakje van 50 gram, met in gang van heden, 1 maart. Als gevolg van deze beslissing zullen de goedkopere soor ten kerftabak in het algemeen met vijf cent per pakje van vijftig gram in prijs stijgen, terwijl de prijs van de middelsoor ten met tien cent per pakje omhoog gaat. ADVERTENTIE De minister van Defensie, ir. Staff, is tot de overtuiging gekomen, dat de Nationale Reserve onvoldoende in het Nederlandse volk leeft, als gevolg waarvan zowel de aanmelding tot dit instituut onvoldoende is gebleven, als ook de bereidheid om de geoefendheid te bereiken, welke nodig Is om de Nationale Reserve tot een volwaar dig onderdeel van de territoriale verdedi ging te maken. De minister heeft de groot ste waardering voor de vele duizenden, die zich van hun vrijwillig aanvaarde ver plichtingen hebben gekweten, maar hun aantal is ver gebleven beneden dat, het welk nodig is om het instituut aan zijn doel te kunnen doen beantwoorden. Daar om overweegt de minister de Nationale Reserve in haar huidige vorm van haar te genwoordige taak te ontheffen, nadat ten aanzien van de territoriale verdediging de noodzakelijke voorzieningen zijn ge troffen. Hij zal met zijn ambtgenoten over leg plegen, in hoeverre de weerbaarheids gedachte van het Nederlandse volk levend kan worden gehouden. Minister Staf deelt dit mede in zijn me morie van Antwoord over zijn begroting aan de Eerste Kamer. Hij verklaart ver der, niet te overwegen een gewapend volksverzet te organiseren. Zonder iets te willen afdoen aan de moed van het Hon gaarse volk, waarvoor hij zelf de grootste bewondering heeft, noch aan het door dit volk in verschillende gevallen bereikte succes met de bestrijding van tanks in de straten van Boedapest, meent hij toch er op te moeten wijzen dat tenslotte het volksverzet, ondanks de grootst mogelijke persoonlijke opofferingsgezindheid, niet in staat is gebleken reële weerstand te bieden aan een massaal ingezette militaire macht. Het is de tragiek van de huidige situatie in Hongarije, dat de zo heldhaftig door het Hongaarse volk ondernomen poging om zijn vrijheid en zelfbeschikking te herkrij gen, in een verschrikkelijk bloedvergieten is gesmoord en geresulteerd heeft in een Onze NOGA-EIEREN zwaar gevuld met slagroom. le klas BANKETBAKKERIJ Centrum Galerij - Telefoon 6479 ondraaglijke verscherping van de commu nistische. onderdrukking. Het primaire en alles overheersende doel van onze verdedigingsinspanning is, in samenwerking met onze bondgenoten te pogen te voorkomen dat ooit het moment aanbreekt dat communistische tanks ook Seneca: Ware vreugde is een ernstige zaak. ptLS etui. Ir. C. Staf ons land binnenrollen om de twijfelachtige zegeningen van het communisme te bren gen, aldus de minister. Aan dit voorkomen, dat alleen ge realiseerd kan worden door opbouw van een sterke militaire verdedingsmacht, moet iedere cent van het geld dat ons volk voor zijn verdediging offert en iedere per soonlijke inspanning gewijd zijn en blijven. Ons volk mag naar 's ministers oordeel daar niet van worden afgeleid voor een onderneming, die toch slechts nauwelijks meer baat kan brengen wanneer de mili taire bestrijding van de aanvaller door on voldoende kracht heeft gefaald. Het moge denkbaar zijn, dat een vastberaden volk reeds met eenvoudige middelen bewapend kan worden, de grote hoeveelheden van die eenvoudige middelen die dan benodigd zullen zij en de organisatie van een derge lijk verzet zouden een zo grote financiële en persoonlijke inspanning vereisen, dat daardoor in ernstige mate aan onze strijd krachten afbreuk zou worden gedaan, zo zegt minister Staf. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken heeft vandaag en morgen in Bonn een druk program af te werken. Het zal voor een groot deel bestaan uit officiële begroetingen, beleefdheidsbezoeken, pers conferenties, lunches, recepties en diners. Daar tussen-in zullen ook enige uren wor den gewijd aan zakelijke besprekingen tus sen minister Luns en zijn Westduitse ambt genoot von Brentano, beiden geassisteerd door enkele van hun medewerkers. Uit dit program van het bezoek blijkt al, dat het zwaartepunt erbij zal liggen in het uitwisselen van vriendelijke woorden, zo als dat past bij ontmoetingen tussen ver tegenwoordigers van landen, die in ver schillende bondgenootschappen en inter nationale organisaties nauw met elkaar samenwerken. En dat er dus niet diep zal worden ingegaan op de hangende proble men, waarvan er verschillende nog maar al te levendig herinneren aan de tijd toen onze Oosterburen het Nederlandse volk - om het maar heel zacht te zeggen - minder vriendschappelijk gezind waren. De Westduitse pers heeft de laatste tijd herhaaldelijk hoge verwachtingen uitge sproken omtrent het bezoek van minister Luns. „Hoog" waren die verwachtingen echter niet in de zin dat daaruit de hoop sprak op een zoveel mogelijk verbeteren en versterken van de basis, waarop de twee landen tot goede en steeds meer harmonische samenwerking zullen kunnen komen. De verwachtingen waren slechts hoog voor zo ver de Westduitsers er een goede kans op een aantal Nederlandse con cessies aan Westduitse verlangens in meen den te kunnen tegemoet zien. Het voor naamste van die verlangens gold natuurlijk hoe onredelijk en onlogisch dat ook is - de wederinlijving bij Duitsland van de kleine stukjes grond, die bij de grenscor recties van 1949 aan Nederland zijn ge komen. Van Westduitse verlangens om door middel van concessies aan Nederland, op welk gebied dan ook, althans een heel klein deel van de ons land tijdens de oorlog be rokkende schade en het ons berokkende leed goed te maken, hebben wij in die pers commentaren geen spoor kunnen ontdek ken. De Nederlandse regering hecht, naar het ons voorkomt, geen al te grote waarde aan de grenscorrecties, voor zo ver het de praktische correctieve resultaten ervan betreft. Het is inderdaad mogelijk, dat die resultaten ten tijde van het aanbrengen der correcties overschat zijn. In dat geval zou ons land er stellig niet verstandig aan doen, krampachtig vast te houden aan het bezit van omstreden gebied dat, noch wat zijn omvang, noch wat zijn betekenis be treft, de moeite waard is om er zich bij zonder druk over te maken. Ook een cor rectie kan onjuist zijn en dan dient zijzelf zo gauw mogelijk gecorrigeerd te worden. Maar - en dat is bedenkelijk - van Duit se kant is dit argument tot dusver nauwe lijks te berde gebracht. Men werkt daar weer zwaar met de nationale sentiments leus van „Heim ins Reich" en doet het voorkomen alsof Nederland die 60 a 70 vierkante kilometer grond „geannexeerd" heeft om zich daarmee schadeloos te stel len voor alles wat ons in de jaren 1940 1945 is aangedaan. Dat is natuurlijk vol komen dwaasheid en bovendien een zo grove mistekening van de aanspraken, die ons land zou kunnen en moeten maken als het werkelijk om nationale schadeloos stelling ging, dat het voor onze regering een dringende noodzakelijkheid wordt, dat standpunt krachtig te bestrijden. Minister Luns zal dat tijdens zijn bezoek, naar wij hopen, niet nalaten. Dat in Westduitse kringen de eis is ge steld, ook het gevangen-zitten van de niet- gevluchte Duitse oorlogsmisdadigers in Breda als een „kwestie" op de agenda der besprekingen te zetten, zou belachelijk zijn als het niet zo droevig was. Want daaruit blijkt, hoe velen in Duitsland nog steeds niet overtuigd zijn van de ontzaglijke bloed schuld, die hun volk in de oorlog op zich heeft geladen. Nadat de regering te Bonn, op zwakke formele gronden, heeft gewei gerd de ontsnapte oorlogsmisdadigers uit te leveren, zou zij nu ook nog op de voor tijdige vrijlating van de andere moeten aandringen! In sommige Duitse milieus schijnt men wel vurig naar de terugkeer van deze „heren" te verlangenGeluk kig voelt onze regering er niets voor, dit punt ook maar aan de orde te stellen. Natuurlijk is het te wensen, dat de Ne derlands-Duitse besprekingen, waarvan het bezoek van mr. Luns aan Bonn de inleiding vormt, succes zullen hebben. Maar dan succes door het werkelijk oplossen van vraagstukken zoals dat van de vrije Rijn vaart, de „Auslandsbonds", de Dollart, en dergelijke; niet door het toegeven aan eisen, die uit het aloude Duitse nationalis me voorkomen en die zelfs als „ruilobjec ten" onaanvaardbaar moeten worden ge acht. Simon Koster

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1