r Religieuze partijleiders in Indonesië vragen bescherming F. C. KUIPERS, Naaimachines Marokko eist Mauretanië op Vijftig jaar geleden URBACH Van dag tot dag Washington vreestdat Sukarno de weg baant voor het communisme Betaal geen weekloon teveel 0p de ^Praatótoel GOEDE RAAD is DUURDER VRIJDAG 1 MAART 1957 Springtij Kabinetscrisis in Finland over boter en margarine Kustvaarder „Setas" heeft machineschade Vrede tussen Eisenhower en Mollet bezegeld Vreedzame oplossing in Nabije Oosten mogelijk Nieuwe grootmeesteres van de Koningin Amerikaanse Senaat wijzigt plan-Eisenhower Plan tot verdeling van Algerije ontworpen Constantine als proeftuin voor nationalisten Antwoord van Adenauer aan premier Boelganin 1S OMEGA - ELECTION - PONTIAC - REMOVA UNION - PRISMA - INDUS Bulwark seinde Coral Sea: volgende keer op de thee Uit Haarlems Dagblad van 1 maart 1907 6 Het zou hypocrisie zijn, de ogen te slui ten voor de lentezon en de weldadige glans van de nieuwe lente toegang te verbieden tot ons dagelijkse leven. Dat dagelijkse le ven kan wel wat warmte en glans gebrui ken, nu het van het ene seizoen in het andere vervuld blijft van velerlei zorgen. De lentezon koestert behalve onze gemoederen ook onze deviezen op de uitgestrekte velden tussen Haarlem en Lei den en in de Noord. De kleurrijke, snel- cpgroeiende en geurige deviezen-bloemen van diverse soort zullen binnen enkele weken stromen vreemdelingen naar onze contreien lokken en voor hen een sprook jesachtige bladzijde openvouwen van Ne derlands nijverheid. Het bericht, dat de Keukenhof zal wor den gesierd door de aanwezigheid van een Groningse molen en daardoor een Hol lands cachet temeer zal krijgen, heeft ons op de gedachte gebracht dat een „Hollands cachet" voor de vreemdeling uit Oost en West een zeer aparte bekoring moet heb ben. Doch dat niet alleen. Velen van hen komen om te kopen. Velen van hen zien de bloembol als een commercieel artikel van belang en anderen worden door de aanblik van het Hollandse landschap in lentetooi straks gestimuleerd in de aan schaffing wat „goede Hollandse" bloem bollen voor hun Engels, Frans of Duits tuintje. Welnu, laten we dan Hollanders blijven en Hollandse waar met Hollandse aanbe velingen tentoonstellen. Het Hollandse is voor de vreemdeling een aanbeveling op zichzelf. Laten we dan nu, mèt ons wel kom aan de Hollandse molen uit Gronin gen, in één klap alle buitenissigheden af schaffen en eerlijk Hollands-karakteris tiek voor de dag komen. Laten we deze lente eens niet spreken en schrijven over „bulbs" en „flower shows" en alle paden en weggetjes in Bloemendaal van Engelse opschriften voorzien. Want dat alles is geen „service" meer, het is een aanstellerig en opdringe rig gedoe, dat de vreemdeling onaange naam aandoet. Het ontcijferen van Hol landse opschriften is voor hem een deel van zijn vakantiegerloegen. Waarom zouden wij hem dat pleziertje waarvoor hij duur betalen moet ontnemen? Dat zou niet aardig zijn. Het zou ook onaardig zijn wanneer men hem zou dwingen om uren te zoeken in souvenirstentjes naar een klein houten Hollands molentje waarop nu eens niet „Greetings from Holland" maar gewoon „Groeten uit Holland" staat. Waarom is voor ons een reisje naar Salzkammergut zo aantrekkelijk? Omdat het Salzkammergut en niet Zoutkamergoed heet. Nou dan? In het rapport van de commissie, die de toekomst van het IJmuidense strand heeft bestudeerd en haar visie neerlegde in een plan, dat brak met een vroegere hobby, v/elke „Volksbadplaats IJmuiden" heette, liggen belangen opgesloten, die buiten de lokale sfeer treden. In een volgroeiend westelijk Nederland immers zal op den duur de behoefte aan recreatie progressief toenemen en zal, zoals trouwens het ont werp Streekplan voor Kennemerland-Zuid nog eens duidelijk maakte, elke kans om deze recreatiemogelijkheden zo grondig mogelijk te gebruiken, moeten worden aangepakt. IJmuidens mogelijkheden en vooral zijn aantrekkelijkheden wegens het scheepvaartverkeer en de nabijheid van de pieren, werden tot nu tot slechts in geringe mate uitgebuit, ondanks de forse propaganda, die de plaatselijke VW maak te voor de karakteristiek van stad en strand. Het strandplan echter maakt ten eerste radikaal een eind aan het idee „volksbadplaats" door voorop te stellen, dat IJmuiden toegankelijk moet zijn voor „elke beurs" en geeft bovendien aan, hoe de aantrekkelijkheden van de „stad aan de zee" kunnen worden verhoogd. Elders in dit blad zal de lezer een nadere beschou wing van de zo juist uit de windselen ge nomen plannen aantreffen. Maar er is meer. Er is een nieuwe stads uitbreiding bezuiden IJmuiden, waar het prachtige Kennemer duingebied zich uit strekt naar de wazige Zuidelijke horizon. Daar zal gebouwd moeten worden de IJmond-bevolking krijgt er behoefte aan. Om zoveel mogelijk de schoonheid van het landschap te combineren met de behoefte aan woonruimte en bovendien een nieuwe noot te brengen in de Nederlandse, wel wat geijkte, stedelijke architectuur, is daar gedacht aan torenflats van 10 tot 12 étages hoog, elk bevattend een veertigtal wonin gen. Niet gebouwd aan kaarsrechte vlakke straten, maar aan kronkelpaden en in het glooiende duin. Na de woorden van minis ter Witte, waaruit een grotere bereidheid tot het overwegen van dergelijke plannen bleek, komt het Velsense idee als een eer ste antwoord, dat niet zal nalaten navol ging te vinden en dat de gemeenten rond Bergen, die met hun satellietdorpen-plan zitten, bepaaldelijk zal sterken. Als nieuwe visie op een beter doel voor het duin dan het volbouwen met fabrieken is hier ten slotte een positief antwoord ge geven op de „tweede basisindustiie DJAKARTA (UP) De leiders der mo hammedaanse en christelijke partijen in Indonesië hebben de procureur-generaal van Indonesië gevraagd om bescherming tegen verdere intimidatie van linkse zijde. Nadat donderdag grootscheepse en opge wonden demonstraties van communistische zijde waren geënsceneerd om de rechtse partijen te dwingen tot goedkeuring van Sukarno's „on-Westerse" democratie, heb ben de partijen ook nu hun verzet daarte gen niet opgegeven, maar zij hebben ge- eist dat het openbaar ministerie de nodige bescherming geeft. In een onderhoud met de pers zeide de voorzitter van de Masjumi donderdag, er van overtuigd te zijn, dat een hereniging van Sukarno en Hatta, die thans van elkaar vervreemd zijn, de weg zou kun nen banen naar een oplossing van de hui dige crisis. Het gaat er niet om om het re geringssysteem te veranderen, maar om het vinden van eerlijke leiders. De voorzitter van de katholieke partij, Kasimo, had naar hij aan de persvertegen woordigers vertelde, met Sukarno gespro ken over de jongste gebeurtenissen in Hon garije. Deelneming van de communisten in het kabinet zou zijns inziens kunnen lei den tot communistische overheersing en uiteindelijk tot soortgelijke ontwikkelingen als in Hongarije hebben plaats gehad. De vertegenwoordiger van de socialisti sche partij gaf te kennen, dat de socialisten de conceptie zullen steunen, als de presi dent er in slaagt haar doorgevoerd te krij gen. De kleine, niet godsdienstige partijen hebben zich over het algemeen voor Su karno's plannen uitgesproken, doch enkele hebben amendementen daarop ingediend. De onafhankelijke „Indonesia Raya" waarschuwde donderdag in een hoofdarti kel, dat de „passie-groepen", die invoering van de conceptie eisen, moeten beseffen, dat een overwinning in de hoofdstad nog niet betekent, een overwinning in de ge hele archipel. „Intimidatie en terreur" zul len de conceptie voor de partijleiders, die er tegen zijn, niet aannemelijker maken, aldus dit blad. Oosteuropees model Woensdagavond nam de agitatie hier en daar de vorm van terreur aan toen men sen, die bezwaar maakten tegen de „muurschilderingen", met wapens wer den bedreigd. Men meent, dat vele der agi- tatiegroepen door communistische en na tionalistische vrienden naar de hoofdstad zijn opgetrommeld uit verscheidene delen van Java. De intimidatie van leden der re ligieuze partijen gaat ook vandaag voort, want er staan nog meer massa-bijeen komsten en demonstraties op het program ma. De Europese bevolkingsgroep toonde zich zeer bezorgd omdat zij vreesde, dat de politie de menigte niet baas zou kun nen. Uit Washington wordt gemeld dat de ontwikkelingen in Indonesië door Ameri kaanse diplomaten met grote zorg worden gafdégéélagen. Er is vooral vrees dat Su karno door het vormen van een coalitie, waaraan ook communisten deelnemen, de stoot zal geven aan uiteindelijke commu nistische overheersing. Militaire zegslieden in Washington ver klaren dat dit voor het Westen een ramp zou zijn, en de pogingen om de communis tische expansie in Azië te beperken ge heel zou verijdelen. De Zuidoost-Aziatische Verdrags-Organi- satie (ZOAVO) zou de gehele verdediging moeten herzien en tussen Australië en Singapore zou een onoverkomelijke bres zijn geslagen. Men vreest in diplomatieke kringen dat Sukarno krachten heeft opgeroepen, die hij HELSINKI (Reuter) - De Finse regering, een coalitie van agrariërs en sociaal-demo craten, is gevallen, doordat de agrariërs zich terugtrokken wegens een menings verschil met de sociaal-democraten over de prijzen voor boter en melk. De zes af getreden ministers van de boerenpartij hadden erop aangedrongen de kleinhan delsprijs voor boter te verlagen van 500 mark (8,25 gulden) tot 450 mark (7,43 gul den) per kilogram en de margarineprijs te verhogen van 300 mark (4,95 gulden) tot 430 mark (7,10 gulden) per kilogram. Zij dachten hiermee te kunnen bereiken, dat Finnen meer boter gaan gebruiken. Door dat er in Finland weinig boter wordt ge kocht, is er een groot overschot, dat moet worden uitgevoerd. De boterprijs in Fin land is echter hoger dan het buitenland wil betalen, zodat de Finse regering sub sidie op de uitvoer van boter geeft. De zes sociaal-democratische ministers, gesteund door de twee ministers van de Finse volkspartij en de enige minister van de Zweedse volkspartij, besloten de boter prijs te verlagen tot 488 mark (8.05 gulden) en de margarineprijs onveranderd te laten. (UP) Algemeen wordt aangenomen dat de agrarische partij de belangrijkste portefeuilles in de nieuwe regering zal beheren. De Nederlandse kustvaarder „Setas" drijft met machineschade 25 mijl ten noor den van Le Havre. De sleepboot „Maas" is vanmorgen om zeven uur uit Hoek van Holland ter assistentie uitgevaren en wordt omstreeks middernacht bij de „Setas" ver wacht. ADVERTENTIE misschien niet meer kan beteugelen en dat hij de communistische drijfveren on derschat. De diplomaten wijzen in dit ver band op de gebeurtenissen van de afgelo pen dagen waarbij communisten gebruik gemaakt hebben van het plan van Sukarno om anti-Westerse en anti-Amerikaanse de monstraties te organiseren. Dit is de manier, zeggen de waarnemers, waarop de communisten in Tsjechoslowa- kije en andere Oostduitse landen te werk zijn gegaan. Men verklaart in Washington dat de ont wikkelingen in Indonesië op 11, 12 en 13 maart op de ZOAVO-conferentie in Can berra zullen worden besproken. WASHINGTON AFP/Reuter). President Eisenhower en de Franse premier Mollet hebben in een communiqué, dat na hun besprekingen in Washington is uitgegeven, de overtuiging uitgesproken dat een vreed zame oplossing gevonden kan worden voor de vraagstukken van het Nabije-Oosten. Zij verklaren opnieuw, dat zij de voor waarden die de Veiligheidsraad vorig jaar voor het Suezkanaal heeft opgesteld, steunen. Volgens de Veiligheidsraad moet het Suezkanaal door schepen van alle lan den gebruikt kunnen worden. Het beheer van het kanaal mag niet afhankelijk zijn van de politiek van één land. Volgens het communiqué hebben de beide staatslieden „in een sfeer die kenmerkend is voor de reeds lang bestaande vriendschappelijke betrekkingen tussen de twee landen, van gedachten gewisseld". Mollet heeft Eisen hower op de hoogte gebracht van de „op vallende vorderingen" die gemaakt zijn voor het instellen van een Euromarkt en de Euratoom, alsmede van het belang dat Frankrijk hecht aan onderhandelingen over een Europese vrijhandelszone met Britse deelneming. Eisenhower gaf uit drukking aan zijn persoonlijke belang stelling voor het welslagen van deze on dernemingen. Eurafrika Voorts bespraken zij de politieke en economische ontwikkeling van de Afri kaanse gebieden, waarbij Mollet heeft ge wezen op het belang van het West-Euro- pese besluit om de overzeese gebiedsdelen aan de Euromarkt te verbinden. Mollet bracht Eisenhower voorts op de hoogte van de wijzigingen die Frankrijk heeft aangebracht in de politieke structuur van zijn overzeese gebiedsdelen ter voorberei ding van democratisch beheer van de eigen aangelegenheden. Ook gaf hij een over zicht van de Franse plannen voor Algerije. Zij zijn het er over eens, dat deze doel stellingen van de Franse politiek in over eenstemming zijn met de wens van beide regeringen om de levensvoorwaarden voor de mensheid te verbeteren en de essentiële democratische vrijheden te verzekeren. Zowel Eisenhower als Mollet hebben op nieuw verklaard, dat op het Europese vasteland voldoende strijdkrachten met gewone bewapening en moderne wapens gelegerd moeten blijven om elk aanval op het NAVO-gebied af te schrikken. Zij we zen ook op het belang van een spoedige vereniging van Duitsland door middel van vrije verkiezingen en een gemeenschap pelijke benadering van de dreiging van het communistische imperialisme in Europa en elders in de wereld. De zevende van de 21 Amerikaanse soldaten, die tijdens de Koreaanse oorlog in Chinese krijgsgevangenschap raakten en na de wapenstilstand ver kozen in China te blijven, is op zijn besluit teruggekomen. Het is de 23- jarige Samuel David Hawkins, die via Hongkong naar de Verenigde Staten is teruggekeerd. Zijn 24-jarige Witrus- sische vrouw Tanya is in China achter gebleven, maar hij hoopt dat zij hem binnenkort zal kunnen volgen. Op de foto ziet men Hawkins tussen een Amerikaanse consul-generaal en een vertegenwoordigster van het Britse Rode Kruis op weg van de Chinese grens naar de Britse kroonkolonie. De Koningin heeft met ingang van 1 mei 1957 benoemd tot grootmeesteres mevr. M. L. J. D. van Wickevoort Crommelin- Jonkvrouwe Teixeira de Mattos wonende te Aerdenhout. De nieuw benoemde grootmeesteres trad in 1924 in het huwelijk met de heer G. J. van Wickevoort Crommelin, met wie zij vele reizen maakte in het buitenland, zo wel in als buiten Europa. Op 10 mei 1940 werd de heer Van Wicke voort Crommelin betrokken bij de ge vechtshandelingen bij de Haagse Schouw, waar hij bij hulpverlening aan de Neder landse troepen het leven liet. Mevrouw Van Wickevoort Crommelin vestigde zich later in Aerdenhout. Zij is werkmeesteres van de damesafdeling van de orde van St. Jan. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse Senaat heeft donderdagavond met 82 stemmen voor en geen tegen een door de Democratische senator Joseph O'Maho- ney ingediend amendement op de resolu tie, waarin Eisenhowers voorstellen voor het Nabije-Oosten zyn vervat, aanvaard. In het amendement wordt verklaard, dat het door de president doen gebruiken van Amerikaanse strijdkrachten in het Nabije- Oosten „in overeenstemming moet zijn met de verdragsverplichtingen en de grondwet der Verenigde Staten". Deze lezing komt in de plaats van de zinsnede, waarin werd gezegd dat een eventueel gebruik van Amerikaanse troe pen in het Nabije-Oosten „in overeen stemming dient te zijn met de verdrags verplichtingen der Verenigde Staten en het Handvest der Verenigde Naties". ADVERTENTIE Deze electr. FRIDOR naaimachine, ingericht voor stoppen en borduren, kost slechts 295.- compl. in koffer. Langdurige garantie - Gratis les KI. Houtstraat 112 - Tel. 11142 - Haarlem amsterc Mauretanië en de Franse Soedan die tot voor kort bui ten de gevaren zone lagen, zijn na de onafhankelijk heid van Marokko bedreigd gebied geworden. De Ma rokkaanse onaf hankelijkheid blijkt grote conse quenties te heb ben, zowel op mi litair als op econo misch gebied. De Franse strijdkrach ten in Algerije ont vangen geen ver sterkingen meer uit Marokko, inte gendeel, men spreekt over een tweede front in Algarije aan de Marokkaanse grens (Tindoef, Colomb Béchar). De Sultan van Marokko heeft verklaard: „Alle gebieden, welke historisch tot Marokko behoren, moeten tot het herenigde Marokko terug keren". De Marokkaanse nationalisten ei sen de inlijving van Rio de Oro (Spaans) en de Franse Sahara tot aan Senegal. Het lijkt, dat de aandacht van de Marok kaanse nationalisten in de eerste plaats is gericht op Mauretanië, een tand met een Arabisch sprekende bevolking. Mauretanië heeft ongeveer 550.000 inwoners van wie slechts een 550 Europeanen en 350.000 Mo ren van blank ras. In het zuiden leven de zwarte volksgroepen, die afstammen van de negerbevolkingen die Mauretanië be woonden voor zij over de rivier de Senegal werden teruggedreven door Moorse krijgs lieden in het vóór-islamitische tijdperk. In die streek kregen zij rust nadat het Franse gezag er was gevestigd. Het groot ste gedeelte van de bevolking wordt ge vormd door Moren, die eigenlijk een men ging zijn van Berbers en Arabieren en, meer in het zuiden, ook van Senegal- negers. Tindoef is het centrum van een gebied met rijke ijzerertslagen (de reserves wor den op 3 miljard ton geschat). De streek van Tindoef zal, naar wordt verwacht, ook betekenis krijgen door de petroleumCo lomb Béchar, in Algerije, dicht bij de Marokkaanse grens, wordt een industrieel centrum. Behalve ijzererts en petroleum worden in de Sahara de volgende minera len aangetroffen: koper, kolen, lood, man gaan, zink, antimoon en fosfaten. Volgens talrijke deskundigen zou de Sahara een Frans Ruhrgebied kunnen worden. PARIJS (Reuter) Vier radicale afge vaardigden van de Franse Nationale Ver gadering hebben donderdag op een pers conferentie in Parijs een plan voor verde ling van Algerije in vier stukken bekend gemaakt, dat zij bij de Nationale Verga dering zullen indienen. Volgens deze afgevaardigden moet Alge rije verdeeld worden in: een autonome re publiek Constantine (tussen de Tunesische grens en een lijn Noord-Zuid ten oosten van Algiers). Een autonoom gebied rond om Tlemcen (aan de grens van Marokko). Een Franse provincie, die het gebied van Algiers en Oran omvat (tussen de republiek Constantine en het gebied van Tlemcen in). De woestijngebieden van de Sahara in Al gerije zouden tot een Frans overzees ge biedsdeel verklaard moeten worden. Door Frankrijk en de nationalisten de gelegenheid te geven twee „vreedzame, parallel lopende" experimenten te onder nemen zou volgens de opstellers van het plan bewezen kunnen worden, dat de onaf hankelijkheid, die de opstandelingen eisen een mythe is. Dit is volgens hen de enig mogelijke oplossing van het Algerijnse vraagstuk. De nationalisten zouden kunnen experi menteren in de „autonome republiek Con stantine", die een overwegend mohamme daanse bevolking heeft. Frankrijk zou evenwel in staat moeten blijven in dit ge bied zijn NAVO-verplichtingen na te ko men. Voorts dienen de Fransen „redelijke" technische en financiële hulp aan de auto nome republiek te geven, terwijl de deur moet openblijven voor opneming van de republiek in een Franse federatie, als de leiders van Constantine dat zouden wen sen. Het gebied van Tlemcen is te klein voor een autonome republiek, zo menen de vier afgevaardigden. Het zou, omdat het ook een voornamelijk mohammedaanse bevol king heeft, een „autonoom gebied" kunnen worden. Het plan is opgesteld door vier niet- vooraanstaande leden van de radicale frac tie. Van de zijde van de meeste partijen is onmiddellijk scherpe critiek op het voorstel geleverd. Oud-premier Reynaud was van oordeel, dat het er op neerkwam, dat de Algerijnse opstandelingen de beschikking over de helft van het land zouden krijgen en dat de rest, dat in Franse handen zou blijven, „een groot Israel zou zijn, dat aan beide zijden aan aanvallen bloot zou staan". De voormalige plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken Maurice Schu mann verklaarde, dat hij zich niets kon indenken, wat „een permanente oorlog tussen de Algerijnse en de Europese bevol kingsgroep meer zou bevorderen dan dit zogenaamde delingsplan". BONN (Reuter) Bondskanselier Aden auer van West-Duitsland heeft in ant woord op een brief van premier Boelganin van de Sovjet-Unie regeringsbesprekingen voorgesteld over de ontwikkeling van de handelsbetrekkingen. Als oplossing van het probleem der Duitse hereniging stelt Adenauer vrije verkiezingen in geheel Duitsland voor in plaats van door onder handelingen tussen Oost- en West-Duits- land. De terugkeer van Duitse burgers uit de Sovjet-Unie, waarover men het tijdens Adenauers bezoek aan Moskou in septem ber 1955 al eens is geworden, moet niet langer uitgesteld worden. Adenauer stelt voor langs diplomatieke weg besprekin gen te voeren over samenwerking op we tenschappelijk en technisch gebied. Adenauer zegt met voldoening te heb ben geconstateerd dat Boelganin geen twijfel heeft geuit aan de vredelievende bedoelingen van de Westduitse regering. Hij spreekt zijn leedwezen uit over de ver keerde uitleg die de Sovjet-Unie geeft aan de NAVO. „Bij mijn bezoek aan Moskou", aldus Adenauer, „heeft partijsecretaris Kroesjtsjev tegen mij gezegd dat de Sovjet-Unie het niet prettig vindt, dat West-Duitsland zich bij de NAVO heeft aangesloten, maar dat de Sovjet-leiders realisten zijn en dat feit accepteren. Ik hoop dat u dat realistische standpunt blijft huldigen", aldus de bondskanselier. Ontwijkend (UP) De Oostduitse radio heeft het antwoord van Adenauer op Boelganins brief „negatief en ontwijkend" genoemd. „De kanselier legde er de nadruk op, dat de herbewapening zal worden doorgezet. Russische voorstellen voor bespreking over ontwapening en collectieve veiligheid wer den verworpen". Adenauer „bepleitte de opneming van Oost-Duitsland in West- Duitsland en bracht nogmaals de leugen van Duitsers, die in de Sovjet-Unie gevan gen worden gehouden, naar voren". Voorts werd de Westduitse regeringsleider ver weten, niet in te stemmen met de onmid dellijke sluiting van een handelsverdrag. De Oostduitse minister van Defensie Willi Stoph heeft verklaard, dat het Oost duitse volksleger gereed is met behulp van de Sovjetstrijdkrachten elke poging, het communistische bewind omver te werpen, de kop in te drukken. Volgens de Oostduitse regering bedraagt de omvang van het „nationale volksleger" 90.000 man. Jeuk Een kleine, ietwat sponsachtige man vervoegde zich naast mij aan de toog van het kleine café en vorderde op mismoe dige toon een pierenverschrikker. Nadat hij uit dat kleine glas wat kracht had geput, blikte hij mij droevig aan en begon te spreken, zeggende: „Dat heb je nou van je goedheid!" „Wat?", informeerde ik zonder aarzelen, want ik ben iemand die altijd zonder aar zelen tot de diepste kern van een zaak poogt door te dringen. En toen kwam het hele verhaal. „Vanmiddag", vertelde de kleine man, „stond ik op de tram. Het was druk, want het boog al zo'n beetje naar het spitsuur toe. Ik hang zo'n beetje aan een lus, half uit het lid, omdat ik niet groot van stuk ben, en ik sta geplet tussen een mansper soon en een vrouwspersoon. Zegt dat vrouwspersoon ineens zachies over d'r schouwer: krabbel es effe op me rug, want ik heb zo'n juk en ik ken d'r zelf niet bij. Nou, hoe gaat dat, ik vond het wel een beetje gek, maar je wil dan toch zo'n mens ook niet alleen laten in d'r ellende. En ik krabbel dus en ze zegt, nee, zegt ze, meer naar rechts. En ik ga dus meer naar rechts en ze zegt, hé sufferd, zegt ze, je ken d'r weer niks van. Ik zeg, nou moe, ik zeg dat is ook stank voor dank. Keert ze d'r eigen om en ze geeft een gil en ze zegt, tegen dat manspersoon achter me, ze zegt Karei, die engerd staat me te krab belen. Nou, die man was de kwaaiste niet, die bleef redelijk en hij zegt nog: nou, as het maar helpt, Mien. Maar u mot niet denken dat dat vrouwspersoon naar rede wou luisteren en ze begint gewoon schan daal te schoppen en ik denk, ik stap maar uit, denk ik, want ik was er trouwens, dus dat ging zogezegd in ene moeite door. Goed, ik stap uit en achter me stapt ook iemand uit en die geeft me ineens een op doffer en ik denk, terwijl ik m'n eigen omkeer, zou dat nou toch die man zijn, hoewel ik het m'n eigen niet kon voor stellen, omdat het me een net persoon had geleken, of zou het dat vrouwspersoon zijn, denk ik nog, terwijl ik me omkeer". Hij zweeg versomberd en likte nog eens aan zijn glas. „En wie was het?", vroeg ik belust, „M'n eigen vrouw", zei hij verdrietig. „Die had achterin gehangen en die had het gezien, maar niet gehoord en ze lei het allemaal fout uit. Ze zegt, daar loop ik de hele middag voor rond om interlok- kies voor je te kopen en jij bent an de zwabber met vreemde vrouwspersonen. En wat ik ook zei, het hielp me niks. Dat heb je nou van je goedheid". Hij wendde zich tot de waard en zei: „Geef me d'r nog maar een". Hij dronk en riep toen dapper: „haat ze maar juk hebben. Mij niet meer gezien". Jac. van der Ster ADVERTENTIE YYVYY> -V VVy^rVTYTVVTOOOOOOOOOOCO dan een goed horloge, want dit kunnen wij voor iedere beurs leveren. Bovendien voeren wij de beste merken Zodat u weet, voor uw geld iets goeds gekocht te hebben. U SLAAGT ALTIJD BIJ de kleine zaak met de grootste keuze GROTE HOUTSTRAAT 49 - TEL. 20049 OOOOCXXXOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOCX NEW YORK (Reuter) Het Amerikaan se tijdschrift „Newsweek" verklaart, dat, ook al is dit enige malen tegengesproken, een schip van de Amerikaanse zesde vloot vorig jaar wel degelijk de Brits-Franse actie tegen Egypte gehinderd heeft. Het Amerikaanse vliegdekschip „Coral Sea" stoomde tussen de torpedobootjagers door, die een scherm vormden rondom het Britse vliegdekschip „Bulwark", en belemmerde daardoor het opstijgen en landen van Britse marinevliegtuigen. De Britse opper bevelhebber heeft zich bij het NAVO- opperbevel voor het Middellandse-Zee- gebied hierover beklaagd, aldus het blad. „Newsweek" voegt hier nog aan toe, dat toen de „Coral Sea" eindelijk wegvoer, de „Bulwarko" boos seinde: „Een volgende keer zullen wij u op de thee vragen". (ADVERTENTIE) RAFFIA KREUKHERSTELLEND, 100katoen, 20 kleuren, 90 cm breed 3.95 p. m. Gen. Cronjéstraat 39 - Haarlem - Tel. 17245 HAARLEM. Nu de hooggekruinde boomen van die Gedempte Oude Gracht alle gevallen zijn, nu zien wij pas welk een breede straat die Oudegracht wel is. Als er nu eens geen jonge boomen wor den geplant, waaraan het geslacht van heden toch weinig pleizier beleven zal, en de aanleg werd eens zoo gewijzigd, dat de middenweg voor rijweg, en de zijden voor wandelwegen konden worden ge bruikt, dan zou zich ter plaatse een mooie winkelbuurt kunnen ontwikkelen. Het 's avonds rondwandelen langs de ver lichte etalages, nu beperkt tot Houtstraat en Anegang, zou dan tot de Oudegracht kunnen worden uitgebreid.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5