Uitgaan in Haarlem Groen Co STAD DES LEVENS r KLINGDECOR N.V. DE HOUTWERF De leerling van Doctor Marciolo r Agenda voor Haarlem SNELPON lijmt koppensneller s Kort en bondig NAAIMACHINES 4 Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders Eindelijk rust voor Hugo de Groot in Delft Vier kerkconcerten in de hoofdstad Ivens gaat films maken over het leven in China Afspraken in grammofoon platenbranche worden onderzocht Bezoek van Duitse generaal Chemici en fysici klagen over te geringe steun Zeepost Drogisterij „BOONACKER" Kerkelijk Nieuws Nieuwe CAO voor de textielindustrie Tuinbouw is geprikkeld door suggesties over verplaatsing en schotels ook De snelste VELPON VOLGVE v DOOM JOSEPH L. E1NANDE1R J Belgische douane viel 1600 kg. Nederlandse boter in handen Zijn vrouw bedreigd VRIJDAG 1 MAART 1957 TONEEL EN DANS Zaterdag 2 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdamse Toneel geeft voor „Maat schappelijke zorg voor zieken" een voor stelling van „Een kans op de hemel" van Albert Husson onder regie van Peter Hol land. Medewerkenden zijn onder meer Ina van Faassen, Ann Hasekamp, Marianne van Waveren, Adolf Rijkens, Pim Dikkers en de regisseur. De decors werden ontwor pen door Guus de Ruiter. Zondag 3 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft een voorstel ling van Herman Heijermams' „Op hoop van zegen" onder regie van Jan Teulings. Hierin treden onder meer op Nel Koppen, Leo de Hartogh, Henni Orri, Wim van den Brink en Jetty van DijkRiecker. De decors werden ontworpen door Hans van Norden. Maandag 4 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een abon nementsvoorstelling van „Aparte Tafels" van Terence Rattigan onder regie van Han Bentz van den Berg met Ellen Vogel en Joan Remmelts in de voornaamste rollen. Verdere medewerkenden zijn onder meer Mimi Boesnach, Mien Duymaer van Twist, Rita Maréchal, Clara Vischer, Sara Hey- blom, Philippe la Chapelle en Allard van der Scheer. Dinsdag 5 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor „Geloof en wetenschap" geeft de toneelgroep „Theater" een voorstelling van „Het dagboek van Anne Frank" van Fran cis Goodrich en Albert Hackett. De voor naamste medewerkenden zijn Tineke Cref- coeur, Robert de Vries en Jules Croiset. De decors zijn van Boris Aronson. Karl Guttmano had de regie. Vrijdag 8 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor „Geloof en wetenschap" geeft het Rotterdams Toneel een voorstelling van „De volle waarheid" van Philip Mackie onder regie van Bob de Lange. Medewer kenden zijn onder meer Lia Dorana, Ria Vroemen, Pim Dikkers, Leo de Hartogh en John Leddy. De decors zijn van Joost van de Grinten. MUZIEK Vrijdag 1 maart, Concertgebouw, 19.30 uur: De heer Paul Chr. van Westering houdt een inleiding bij het concert, dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest zal geven. Vrijdag 1 maart, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft onder leiding van dr. C. L. Walter Boer een uitvoering van de ouverture „Midzomernachtdroom" van Mendelssohn, de Zesde Symfonie van Schubert en het Tweede Pianoconcert van Brahms. Solis- itsche medewerking verleent de pianist George van Renesse. Maandag 4 maart, Grote Markt, 15.30IS.30 uur: De stadsbeiaardier Arie Peters be speelt het carillon. Dinsdag 5 maart, Minervatheater, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft onder leiding van Marinus Adam het tweede concert in de Tsjaikofski-cyclus met solistische medewerking van de Hon gaarse cellist Tibor de Machula. Het pro gramma vermeldt Serenade voor Strijk orkest, Rococo Variaties, de ouverture „Romeo et Juliette" en de Notenkraker suite. Woensdag 6 maart, Concertgebouw, 12.30 u.: De organist Albert de Klerk geeft weer een pauzeconcert. Hij speelt werken van Sweelinck, Johann Sebastian Bach, G. Giambatt.ista Martini en Mozart. Donderdag 7 maart, Concertgebouw, 20 uur: In de populaire pianistenserie speelt de Hongaar Robert Weisz werken van Men delssohn, Brahms en Schumann. Donderdag 7 maart, Monopole Zandvoort, 20.15 uur: De pianist Herman Uhlhom geeft een recital voor de kunstkring ,,'t Helm". Het programma vermeldt werken van Mozart, Schumann, Schubert, Lex van Delden, Chopin en Mompou. Donderdag 7 maart, Frans Halsmuseum, 20 uur: Onder auspiciën van het Haarlems Comité voor Kamermuziek geven Herman Goslinga, viool, Pieter Odé, fluit, en Bar bara Odé, piano, een uitvoering van wer ken van Telemann, Handel, Bach, Nerini en Hendrik Andriessen. Vrijdag 8 maart, Concertgebouw, 20 uur: Het Koninklijk Mannenkoor „St. Caecilia" geeft 'n uitvoering, onder meer van werken van Diepenbrock, Mozart, Bonset en Jos. de Klerk. DIVERSEN „GELOOF EN WETENSCHAP" Maandag 4 maart, Brinkmann, 20 Uur: Dr. A. L. Constandse houdt die achtste voor dracht in de cursus „Achtergronden van het wereldgebeuren". Dinsdag 5 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" geeft een voor stelling van „Het dagboek van Anne Frank" onder regie van Karei Guttmann. Zie „Toneel en dans". Vrijdag 8 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft een voorstel ling van „De volle waarheid" van Philip Mackie onder regie van Bob de Lange. Zie „Toneel en dans". VOLKSUNIVERSITEIT Zaterdag 2 maart, Frans Halsmuseum, 20 u.: Mr. H. E. Phaff, gemeentesecretaris, geeft de tweede voordracht over de „Geschie denis van het Haarlemse stadhuis", ge ïllustreerd met lichtbeelden. Maandag 4 maart, Frans Halsmuseum, 20 u.: Dr. H. S. Visscher, leraar aan het Eerste Christelijke Lyceum, houdt de laatste van drie voordrachten over „Experimentele poëzie". Woensdag 6 maart, Frans Halsmuseum, 20 u:. Dr. C. J. Schuurman, 7 ychiater in Am sterdam, houdt de eerste van drie voor drachten in de reeks „Een diepte-psycho logische bezinning over de mens". ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 Al enige jaren bestaat in de Delftse ge meenteraad meningsverschil over de plaats, die het beeld van Hugo de Groot moet hebben. Nadat het beeld enige jaren ge leden, met het oog op het militair muziek feest „Taptoe-Delft" van het midden van de Markt was verplaatst naar de ingang van de Kerkstraat, ten noorden van de Nieuwe Kerk, begon het rumoer over de plaats van het beeld. In 1955 besloot de raad het te plaatsen in het plantsoen aan de zuidzijde van de Nieuwe Kerk. Ruim een jaar verstreek zonder dat het raads besluit werd uitgevoerd, totdat B. en W. nu kwamen met het voorstel het beeld bij de ingang van de Kerkstraat te laten staan. Dit voorstel werd met 19 tegen 12 stemmen aangenomen. AMATEURTONEEL Zaterdag 2 maart, H.J.M.V.-gebouw, 20 uur: Voor de invalidenvereniging „Ons Be lang" geeft de toneelvereniging „Het voet licht" een opvoering van „Een vriend komt over" van Jan Timmer onder regie van H. van Asperen. Woensdag 6 maart. Stadsschouwburg, 20 u.: De toneelvereniging van het St. Elisabeth's Gasthuis geeft een besloten opvoering van „De weg naar het geluk". FILMVOORSTELLINGEN Cinema Palace: Zondagochtend half elf ver toning van de muziekfilm „Koning der melodieën". Lidotheatcr: Zondagochtend 11 uur vertoning van „Desirée" met Jean Simmons en Mar lon Brando. Studiotheater: Zondagochtend 11 uur ver toning van ,,A song to remember", een film over Chopin met Merle Oberon, Paul Muni en Cornel Wilde. Rembrandtheater: Zondagochtend 11 uur vertoning van de Italiaanse film „Het ver loren continent". ANDERE BIJEENKOMSTEN Zaterdag 2 maart gebouw Cultura. 20 uur: Contactavond voor het Instituut voor Ar beidersontwikkeling met medewerking van onder meer de toneelgroep „De spie gel", die een opvoering geeft van „Een eeuw achter" van Godfried Bomans. Zondag 3 maart, Concertgebouw, 20 uur: Het Nederlands Theaterbureau n.v. geeft een bonte avond, waaraan onder meer wordt medegewerk door Cees do Lange, The Chico's, the Annabella's en co. en Roland Wagter jr. Zondag 3 maart, Concertgebouw, 14 uur: De stichting „De spelevaart" organiseert een volksdansfeest. Dinsdag 5 maart, Concertgebouw, 20 uur: Voor de Nederlandse Reisvereniging spreekt prof. dr. Anton Klien uit Vorarl- berg in Oostenrijk over de streek waar hij woont. De lezing wordt geïllustreerd met kleurendia's. Dinsdag 5 maart. Jeugdhuis Herenweg, 20 u.: Da Hervormde Vrouwendienst houdt een bijeenkomst, waarop mejuffrouw W. M. E. de Klerk, directrice van het bejaarden huis in Haarlem, zal spreken over bejaar denzorg Er worden tevens lichtbeelden vertoond over dit werk in Engeland en Zweden. Woensdag 6 maa't, Concertgebouw, 20 uur: Het Gewestelijk Arbeidsbureau organiseert een voorlichtingsavond over Australië. Donderdag 7 maart, Stadsschouwburg, 19.30 uur: In het Interscholair Jeugdtoernooi wordt de eerste avond gehouden met voor dracht, dans en toneel. Donderdag 7 maart. Brinkmann, 20 uur: Voor de Koninklijke Nederlandse Natuurhisto rische Vereniging spreekt de heer G. L. van Eyndhoven over „Biologische indruk ken van Canada en de Verenigde Staten", met vertoning van kleurendia's. Donderdag 7 maart, hotel Rozendaal, 20 uur: Voor de buurtvereniging „Overveen" spreekt de heer P. J. Kapteijn, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, over zijn ervaringen in Israel tijdens een reis in januari 1956. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Van 2 tot en met 17 maart wordt ter gelegenheid van de Intorscho- laire 1957 een expositie gehouden van tekeningen, handwerken, handenarbeid en fotografie. Het museum is dagelijks ge opend van 9 tot 17 uur en van 19.30 tot 22 uur, op zondagen van 14 tot 17 uur. Woonhuis Jacobus van,Looy: G,eppep.d don derdags van 10—12.30 uur en' van 15.30 17 uur en zondags' van 1417 uur, Frans Halsmuseum: 'Përrrf&hetlte tentoonstel ling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 10 tot 16 uur en zondags van 1315 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigtse eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michelangelo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werk dag (behalve maandag) van 1115 uur en de eerste zondag van iedere maand van 1315 uur. Bisschoppelijk museum. Jansstraat 78: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen, be halve maandag, van 1017 uur, des zon dags van 1316 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide uitsluitend op aanvrage voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is g°cpend van maandag ot en met zaterdag van 912 en van 1418 uur Cruquiusmuseum, Heemstede Historische stoommachines. Dagelijks geopend van 912.30 en van 13.3016 uur. Galerie Espace. Tot 10 maart wordt een ex positie gehouden van tekeningen, aquarel len en gouaches van Bertini, Buchheister, Hundertwasser, Schultze en anderen. De galerie is dagelijks geopend van 11 tot 17 uur. Besprekingen tussen de Lutherse Werk groep voor Kerkmuziek en de Amsterdamse Bachkring hebben geleid tot het organi seren van een viertal kerkconcerten in de Rotonde Lutherse Kerk in Amsterdam ge durende de maanden april, mei, juni en juli. Beide organisaties streven er naar de geestelijke waarde van de oude en moderne kerkmuziek tot uiting te laten komen. De Amsterdamse Bachkring tracht dit te be reiken door jaarlijks een uitvoering te geven van Bach's Matthaus Passion. Er worden in de naaste toekomst ook uitvoe ringen gegeven van cantates en het Magni ficat van Johann Sebastian Bach. De Lu therse Werkgroep voor Kerkmuziek stelt zich ten doel de missionaire zijde van de kerkmuziek in dienst der kerk te stellen. Behalve de reeds genoemde uitvoering van de Matthaus Passion zal een drietal con certen worden gegeven waaraan onder meer medewerking wordt verleend door het Utrechts Motetgezelschap onder leiding van Willem Mudde en de organist Evaristos Glassner. De reeks wordt besloten met een concert ter herdenking van de componist Dietrich Buxtehude. Alle concerten worden gegeven in de Ronde Lutherse Kerk. De Nederlandse cineast Joris Ivens heeft in Peking het voornemen bekend ge maakt vier documentaires over het leven in China in de loop van dit jaar te maken. Ivens heeft aan communistisch China een bezoek gebracht op uitnodiging van de minister van Cultuur, Sjen Yen-Ping. Hij is inmiddels weer vertrokken en te Parijs gearriveerd. (ADVERTENTIE) RENAULT 4 en RENAULT DAUPHINE hebben letterlijk alles mee: Zuinigheid in aanschaf, reparaties en brandstofverbruik; veiligheid wegens 4 portieren en tank achter; elegance. Prijzen resp. 4190.— en 5580. GARAGE DEN HOUT De minister van Economische Zaken heeft de commissie bedrijfsregelingen ver zocht, advies uit te brengen over de vraag, of er aanleiding bestaat tot optreden op grond van het Kartelbesluit tegen de be drijfsregelingen, vastgesteld door de Neder landse Vereniging van Grammofoonplaten- importeurs en -fabrieken (N.V.G.I.) en de Nederlandse Vereniging van Grammofoon detailhandelaren (N.V.G.D.), in het bij zonder wat betreft de bepalingen inzake het exclusief economisch verkeer tussen de leden van de V.N.G.I. enerzijds en van de N.V.G.D. anderzijds met betrekking tot de contractartikelen (waaronder grammo foonplaten), de bepalingen inzake de toe lating tot het exclusief verkeer, de voor schriften betreffende de vaststelling en de collectieve handhaving van publieksprijzen en de daarmede samenhangende bepalin gen, alsmede het verbod van de gecombi neerde uitoefening van de functies van fa-' brikant of importeur met die van klein handelaar COMMISSIE DER N.A.T.U. VOOR NOORD HOLLAND GEÏNSTALLEERD De algemeen voorzitter van de Nederland se Amateur Toneel Unie. mr. P. Cleveringa, heeft donderdagmiddag 28 februari de pro vinciale commissie van de N.A.T.U. voor Noordholland in de volkshogeschool „Kin- heim" in Bergen geïnstalleerd. In deze pro vinciale commissie voor het amateurtoneel hebben zitting de dames H. W. Boersma- Smit en Teunke Hauer-Mellema (Amster dam) en de heren A. Admiraal (Enkhuizen), W. Bakker (Nieuwe Niedorp), J. G. Bisen- berger (Zandvoort), G. W. F. de Man (Drie huis). mr. H. van Ree (Bergen), mr. J. Roel- se (Hilversum), drs. J. van Keulen (Laren), J. Schekkerman (Bergen) en J. A. de Wit (Purmerend). Luitenant-generaal Josef Kammhuber, inspecteur van de Duitse luchtstrijdkrach ten, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Fokkerfabrieken in Amsterdam. Hij vloog met de F-27 Friendship naar Eindhoven, waar hij de Philipsfabrieken bezichtigde. Naar het A.N.P. verneemt, heerst er de laatste tijd in universitaire kringen onder de natuurkundigen en scheikundigen een ernstige ongerustheid, omdat er van over heidswege te weinig gelden worden toege kend om het chemisch en fysisch onder zoek naar behoren te verrichten, zodat men het gevaar niet denkbeeldig acht, dat Nederland op dit gebied een achterstand krijgt ten opzichte van het buitenland, waar het wetenschappelijk onderzoek fi nancieel krachtig wordt gesteund. De van overheidswege toegekende gelden zijn niet toereikend om benodigde instrumenten aan te kopen. De bouwstop bemoeilijkt het oprichten van nieuwe laboratoria en de aanstelling van wetenschappelijke-, tech nische- en administratieve medewerkers is bijzonder moeilijk. Het natuur- en scheikundig onderzoek heeft niet alleen een zuiver wetenschappelijk belang, maar het is tevens van grote betekenis voor de industrie. Het niet voldoende steunen van het wis-, natuur- en scheikundig onderzoek, zo zegt men, heeft Nederland wellicht reeds het verlies gekost van twee geleer den van wereldnaam, terwijl een derde volgen zal. Enige jaren geleden gingen de hoogleraren Van de Corput uit Amsterdam en Burgers uit Delft naar Amerika. Bin nenkort zal ons land weer een van zijn leidende chemici, prof. dr. J. J. Hermans uit Leiden, aan Amerika moeten afstaan. Na de oorlog is zeker tien percent van het aantal veelbelovende fysici geëmi greerd. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden, De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Alberto Dodero (7 mrt.); Australië: g,s. „Ibeiria" (9 mrt.); Canada; s.s. „Zuiderkruis" (9 mrt.); Chili: via New York (7 mrt.); Indonesië: m.s „Maaslloyd" (7 mrt.); Ned. Antillen: m.s. „Norinda" (5 mrt.); Nieuw-Zeeland: via Enigeland (9 mnt.); Suriname: m.s- „Hele na" (5 mrt.); Unie van Z.-Afrika: m.s. „Jagersfontein" (5 mrt en Z.W.-Afrika: m.s. „Carner von Castle" (9 mrt.). ADVERTENTIE A. S. MOEDERS! Laat ons uw KRAAMPAKKET vakkundig en voordelig verzorgen! Alle geneesmiddelen en toiletartikelen voor moeder en kind. KLEINE HOUTSTRAAT 4 - HAARLEM Fil.: KONINGSWEG 2 b - VELSEN-NOORD Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hulppred. te Kedichem: P. N. Vellekoop, em. pred. te Scheveningen, die deze benoeming ook aannam. Bedankt voor Wijk bij Heusden: I. Schipper te Ede; voor Blauwkapel-Koekange (vac. H. Her der): B. Wentsel te Pingjum (Fr.). Beroepen te Avereest: J. G. H. Eggink te Halle; te Reeuwijk: G. Westland, kand. te Huizen (N.H.) Aangenomen naar 's Gravenhage (als diaconessenhuispredikant): G. L. Bouman te Oldenzaal. Geref. Kerken Beroepen te Vries (Dr.): C. W. de Bruijne, kand. te Zaandam. Beroepen te Ruiner- wold-Koekange: B. Wentsel te Pingjum (Fr.). Bedankt voor Drijber, Lexmond en voor Wijhe: E. Haverkamp, kand. te Groo- tegast. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Bussum; J. P. Geels te Haar lem-C.; te Rotterdam-Overschie: J. Drenth te Amersfoort. Bedankt voor Broek onder Akkerwoude: G. de Vries te Zeist. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Drogeham: B. J. F. Schoep, kand. te 's Gravenhage. Geref. Gemeenten Beroepen te Middelburg: W. Hage te Nunspeet. Geref. Gemeenten in Hersteld Verband Beroepen te Sliedrecbt: D. C. Overduin, kand. te Rotterdam, die dit beroep ook aannam. Daar schrok Lodo geweldig van. Stel je voor, dat de beer het hoofd van doctor Marciolo zou oppeuzelen! En bij dat gevaar werd Lodo opeens heel kwaad Hij liet zich uit de boom. zakken en holde, luid schreeuwend, op de beer af. De beer keek op en begon te grommen. En wat moest Lodo doen? Wat kon hij tegen dat geweldige roofdier beginnen? Toen boog Lodo zich voorover en begon met beide handen over de grond te grab belen; en de beer kreeg het zand met volle handen in zijn ogen gegooid105-106 Door nieuwe classificatie kunnen zwarte lonen wit worden gemaakt In de nieuwe CAO voor de textiel industrie is de groepsindeling van de func ties gebaseerd op de werkclassificatie, waardoor het totaal aantal functies, dat vroeger drie bedroeg, namelijk geschool den, ongeschoolden en geoefenden, thans tien is geworden. Met de invoering van de werkclassificatie is een wens van de werk nemers-organisatie in vervulling gegaan. Op deze manier zal het mogelijk zijn om de zwarte lonen in de textielindustrie gro tendeels „wit" te maken. Ook is in de nieu we CAO de verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden opgenomen. De CAO telt 15 dagen vakantie. Het vo rig jaar waren het er 12, maar er zijn toen 2V2 dag extra gegeven. De mogelijkheid wordt opengelaten van het opnemen van 9 dagen vakantie maximaal achter elkaar en minimaal 7 dagen. De beslissing hier over kan worden genomen door de onder nemingsraden van de bedrijven. Ook de beloningen van jeugdige en vrou welijke werknemers zullen in de nieuwe CAO worden verhoogd. Ofschoon de basis uurlonen in e nieuwe CAO zijn opgetrok ken, en in overeenstemming zijn gebracht met de andelijke loonlijn, betekent dit niet dat de lonen van de textielarbeiders automatisch omhoog gaan. Deze lagen in vele gevallen reeds boven de basis uur loontabellen die in de CAO golden. De uit kering op grond van de ongevallenwet wordt voor kostwinnners en gehuwden op 90 pet. gedurende zes weken gebracht. „De Nederlandse tuinbouw is geprikkeld over suggesties als die var, prof. Thijsse van' het' Nationaal Piahbureaw'óm ode tuinbouw uit het Westland te verdrijven naar Goeree-Ovqrflakke.e, De gronden in, het Westland leveren bruto 200.000, per jaar op. Als men de tuinbouw daar ten behoeve van de industrie wil weg vagen, zal dit niet alleen leiden tot een enorme verspilling van nationaal kapitaal, maar ook tot een achterstand van de Nederlandse tuinbouw op de wereldmarkt, waardoor deze nationale exportbron ern stig in gevaar komt". Dit zei de voorzitter van de afdeling Tuinbouw van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité, de heer W. J. van Kam pen, tijdens een te Utrecht gehouden ver gadering. Hij noemde het onbegrijpelijk, dat prof. Thijsse tot dergelijke suggesties is gekomen. De Nederlandse tuinbouw zal zich met alle hem ten dienste staande mid delen verzetten tegen dergelijke voor nemens, niet in het eigen belang maar in dat van het gehele land. De heer Van Kampen zei voorts dat de regeringsnota inzake beperking der be stedingen ook in de kringen van de tuin bouw een diepe indruk heeft gemaakt. Dit had zijns inziens voorkomen kunnen wor den als men de ernst van de situatie eerder onder ogen had gezien. ADVERTENTIE 00 Daarom moeten wii, in onze rijkdom van veiligheid en beschaving, attent zijn op de mogelijkheid tot terugval. Wij moeten de elementen onder ons, die het oer-barbarisme in zich dragen, in toom houden. Want het leven is een strijd en zal altijd oog in oog komen te staan met zijn belagers, in welke huid die ook kruipen. Deze microfilms in het Verkeersmuseum zijn interes sante lectuur. Zij vertellen ons wat jaren geleden in de rechtszaal gebeurde, waar de strijd tussen beschaving en willekeur op het front der verkeersproblemen werd uitgevochten. Luister eens naar de woorden van Jonathan MacReally, de openbare aanklager: „Nog nooit in de geschiedenis der Verenigde Staten van Amerika heeft een Amerikaanse rechter een vonnis uitgesproken over een verdachte, die niet van vlees en bloed was." „Over een beschuldigde, die niet als mens hier in de beklaagdenbank kon beluisteren wat zijn misdaad betekende en niet was toegerust met een menselijk geweten, waarin hij berouw en goede voornemens kon verwekken. Thans doet zich echter het feit voor, dat ik mijn beschuldigingen moet richten tot een verschijnsel, een produkt van onze tijd, een voortbrengsel van onze moderne techniek, het gemotoriseerde vervoermiddel. Het is een schuldeloos verschijnsel, dat niet verantwoor delijk kan worden gesteld voor datgene, wat het aan misdaden en ellende op zijn kerfstok heeft. Doch in dit motorisch vervoermiddel beschuldig ik alle mensen, die het misbruiken alle verantwoordelijke, redelijke mensen, die dit vervoermiddel gebruiken als wapen tegen hun medeburgers en op deze wijze de Amerikaanse grondwet schenden. Zij hebben hun medemensen het recht van de straat ontnomen. Zij hebben de motor ge bruikt om verderf te zaaien tussen de onderdanen van dit land, teneinde de macht van de motor voorgoed te vestigen met misbruik van de wet. Ik zeg: met misbruik niet: door overtreding. Zij hebben de wet geëerbie digd naar de letter, doch niet naar de geest. Zij hebben zich meestal gehouden aan wat de wet voorschreef, doch de onvolkomenheden dezer wet uitgebuit aan wat de wet voorschreef, doch de onvolkomenheden dezer wet uit gebuit om te heersen over hun medeburgers. Ik beschuldig al degenen, die de auto, het motorrijwiel, het gemotoriseerde vervoermiddel misbruikt hebben om hun medemensen te knechten, te beangstigen, te doden en tenslotte te verdringen van het aardoppervlak. De wet is onmachtig gebleken om hen te straffen. De wet is hun bondgenoot gebleken, want zij heeft hun de moge lijkheid verschaft om de beschaving de eerbied, de hof felijkheid als onnutte ballast overboord te gooien. Zij hebben de verkeersregels misbruikt om binnen dit voor schrift mensen ongestraft dood te rijden. Zij gingen vrij-uit voor die wet, want zij hadden haar niet overtre den. Doch zij gaan niet vrij-uit voor de ongeschreven wet der menselijke vrijheid, die schromelijk geschon den is. Ik beschuldig niet allen, die rijden. Het zij verre van mij, de noodzaak van het moderne verkeer te onder schatten of de klok des tijds te willen terugzetten. Doch de ontwikkeling der omstandigheden heeft ertoe genoopt, in te grijpen en dit proces te voeren, omdat het thans gaat om een nog nimmer in de geschiedenis voorgeko men bestaansstrijd tussen twee groepen mensen, die de beschaving of het barbarisme zullen doen zegevieren. Het is een strijd tussen beschaving en barbarisme zelf, die door de ontwikkeling van het verkeerswezen is kun nen ontstaan op het vlak van de weg, de gezamenlijke weg. Omdat zij beiden op één en dezelfde weg zich voort bewegen, moest deze strijd komen. Onze wetten staan hierbij machteloos. Het is een verticale strijd, terwijl onze wetten horizontaal werken. Binnen het kader van ons juridische stelsel Is een oorlog ontstaan tussen twee men sengroepen, die op leven en dood tegenover elkander zijn gesteld. Ja, op leven en dood. De lijsten met ver keersslachtoffers zijn beangstigend. De cijfers der sta tistieken spreken duidelijke taal: een jarenlang voort durende massamoord is in ons vrije land aan de gang en de wet beschermt de massamoordenaars. Dit onrecht kan geen beschaafde Amerikaan dulden. Ik zal u aantonen dat de moord door middel van het motorische vervoermiddel een moord met voorbedachte rade is. Velen zullen menen, dat verkeersongelukken het gevolg van samenloop der omstandigheden zijn. Niets is minder waar. Want wanneer men een dodelijk wapen vervaardigt en vrijelijk gebruikt, gebruikt men het om te doden. Waartoe moet het anders dodelijk zijn? Bekijk, dames en heren van de jury, het moderne pro dukt dat aan de lopende band onze automobielfabrieken verlaat. Bekijk de wagens, die thans buiten dit gebouw op hun eigenaars wachten. Bekijk uw eigen auto. Is het gevaarte niet onmiskenbaar gemaakt om te doden? In welk onderdeel of onderdeeltje geeft het ook maar de geringste aanwijzing tot zachtmoedigheid en voorzichtig heid? Zie het front: staal, blinkend chroom met dodelijk- scherpe uitsteeksels, die onfeilbaar en onherstelbaar treffen. Een wreed gezicht staart ons aan, als de muil van een monster. Scherpe versierselen zijn aan de voor zijde aangebracht, die gemaakt zijn om bij botsingen zo min mogelijk te worden beschadigd niet om zo min mogelijk zelf te beschadigen. Integendeel: dan zouden de voorzijden van onze auto's van decimetersdikke schuimrubber moeten zijn gemaakt, welk materiaal even sierlijk kan zijn en even ruim voorhanden is voor wel licht nog lagere prijs. Doch neen. De auto is een wapen, en een wapen moet slaan, steken, schieten, verwonden, verpletteren, Het moet hard, onmeedogend zijn. Het is hard en onmeedogend. De dikke, staalharde bumper, de gepantserde radiator, de sterke omrandingen der lam pen, de stalen platen der spatborden, dat alles is ge maakt om rake klappen uit te delen en degene, die ach ter het stuur zit, zoveel mogelijk te vrijwaren. Zoals in de oorlog de vechtwagen in de vijandelijke linies ram meien, zo scheuren de auto's hun prooi uit de menigten op straat. Oorlog dat is het, wat gegrqeid is tussen de twee groepen, waarover ik reeds sprak. Een oorlog in een vrij, vredig land, met dagelijkse gesneuvelden en dagelijkse overwinnaars. Zoals het oorlogsrecht de veldheren de vrijheid laat tot doden, zo geven onze verkeersregels de barbaren onder ons de vrijheid tot doden. Het zijn die barbaren, welke ik beschuldig van moord. Doch het zijn de ontwerpers en producenten der auto's die ik beschul dig van onverantwoordelijke lichtzinnigheid en misda dige oorlogswinsten." Er ontstond rumoer in de zaal, en alle aanwezigen richtten hun blikken op de plaats waar Michael Foot en Clem Vandenberg naast elkaar zaten met sombere, rode gezichten. Rechter Lincoln hamerde om stilte en verhief zich even van zijn zetel om kracht bij te zetten aan zijn waarschuwing. Het rumoer verstomde, toen McReally zich kennelijk gereed maakte om verder te gaan. „Men versta mij goed," zo zei hij, nadrukkelijk ieder woord afwegend. (Wordt vervolgd). Moordenaar naar ziekenhuis. Comlan, de moordenaar vain de Nederlandse onder wijzeres mejuffrouw Van Stieyn, is wegens een zenuwcrisis naar een gevangeniszieken huis bij Parijs overgebracht. Verdronken meisje gevonden. Woens dagmiddag omstreeks vijf uur is onder de gemeente Eysden op een weiland langs de Maas het stoffelijk overschot van een circa 15-jarig meisje gevonden. Vermoed wordt, dat het reeds een aantal dagen in het water heeft gelegen. Het werd gevonden nadat het water van de Maas was gezakt en het wei land was drooggevallen. Het is vermoedelijk oen meisje, dat vermist wordt in Luik. Ongeluk in Staatsmijn. In een steen galerij op de 455-neter verdieping van staatsmijn „Maurits" in Geleen is de 36- jarige meestei'houwer P. J. S. uit Linne levensgevaarlijk gewond bij het op het spoor zetten van een ontspoorde mijnwagen met wasstenen. S. is later in het ziekenhuis te Heerlen overleden. Verontrusting. Op een te Utrecht ge houden vergadering heeft het bestuur van de Federatie van Organisaties van Sigaren winkeliers besloten aan de minister van Economische Zak >n een telegram te zenden, waarin het van zijn verontrusting blijk geeft over de toekomst van de sigarenwin keliers door de gewijzigde winstmarges op tabaksartikelen. Militaire pensioenen. Hedenavond van 18.00 tot 18.20 uur zal in een rege ringsuitzending over Hilversum II een toe lichting worden gegeven op de tegelijk met de algemene ouderdomswet in werking ge treden wetten, die voor de financiële positie van militaire gepensioneerden van belang zijn. ADVERTENTIE In elk huis past. de enige goede plasticplaat. Zie onze Stand Vooriaarsbeurs Kampcrsingel 20-24 - Tel. 11932 Een Belgische douane-patrouille heeft even over de Nederlands-Belgische grens een vrachtauto met 1600 kilogram boter aangehouden, die uit Nederland kwam. De bestuurder koos het hazenpad. De vrachtauto, eigendom van een autover huurbedrijf in Maastricht, bleek gehuurd te zijn door een Maastrichtse chauffeur. Op de wagen, die van tijd tot tijd ook door Van Gend en Loos gehuurd wordt, stond de naam van dit bedrijf. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft een gevangenisstraf van een jaar mét aftrek van voorarrest gere- quireerd tegen de 26-jarige chauffeur P. A. S. uit Delft, die zijn echtgenote met wie hij in onmin leefde, met een broodzaag had bedreigd. De verdediger zei in zijn pleidooi dat het hier slechts ging om een echtelijke ruzie die in wezen niets te betekenen had. Hij meende dat er geen sprake was van bedreiging tegen het leven en vroeg vrij spraak. Uitspraak over veertien dagen. ADVERTENTIE Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 VRIJDAG 1 MAART Studio: „Boezemvrienden", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een stad gaat door de hel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De straat der geverfde lippen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Nachtmerrie", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Bonjour Ka- trin", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De stad der desperado's", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Gold rush", alle leeftijden. 8.15 uur. Concertgebouw: N.Ph.O. o.l.v. dr. Waiter Boer met zevende concert, serie V, 8 uur Krelagehuis: Voorjaarsbeurs voor de Vrouw, 10 tot 5 en 7 tot 11 uur n.m. ZATERDAG 2 MAART Studio: „Boezemvrienden", alle leeftijden, 2.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een stad gaat door de hel", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „De straat der geverfde lippen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Nachtmerrie", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Bonjour Katrin", alle leef tijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De stad der desperado's", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Mine-va: „Gold rus", alle leeftijden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Krelagehuis: Voorjaarsbeurs voor de Vrouw, 10 tot 5 en 7 tot 11 uur n.m.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6