Verzet in Tweede Kamer tegen blokkering landbouwgelden r Scherpe critiek van prof. Oud op beleid van het kabinet AG Ré-GO LA 60 g&cuxt 5 Parlementair commentaar Eerste ronde van bezuinigingsdebat voorbij Aoe&t~, AetóAtAxt kjejApyt* itCtJiotutAMdi y met ui, Première van Kafka's „Amerika" in Zürich Kabinet niet homogeen „Vittangi" de Waterweg opgesleept „Moeder Klompé" Nieuwe minister gaat naar de West en Nieuw-Guinea bewondering Crisis in VVV van Bergen-Binnen Geen fraude bij leveringen aan Koninklijke Landmacht Examens VRIJDAG 1 MAART 1957 Van onze parlementaire redacteur) Gisteren was het ontegenzeggelijk de dag van prof. Oud. De woordvoerder van de V.V.D. bracht met zijn betoog leven in de brouwerij en menigmaal kon men de vol aandacht luisterende Kamer zien smullen van wat hij op de parlementaire dis op diende. Van een oogpunt van techniek uit bezien, te weten de techniek om als oppo sitie het kabinet met deszelfs aanhang aan te vallen, was de rede van prof. Oud in meer dan één opzicht meesterlijk. Maar wanneer men haar op de keper beschouwt, bevatte zij tenslotte ook maar weinig con creets. Zakelijk sloeg hij misschien nog het best de spijker op de kop met zijn opmer king, dat het belang, van het Nederlandse volk met zich meebrengt, dat de kinderen de melk krijgen die zij nodig hebben en dat, wanneer de door de regering voorge stelde verhoging van de melkprijs ten dele niet zal doorgaan, meer baten door middel van de rechten op sigarettentabak moeten worden verkregen. De aanvoerder van de V.V.D. ontpopte zich deze keer nu ook als een kampioen voor de landbouwbelangen. Hij critiseerde het beleid van minister Mansholt, omdat deze het gemunt zou hebben op de kleine bedrijven, terwijl juist volgens prof. Oud de kleine boer tot de beste elementen in de samenleving behoort, een opmerking, die het agrarisch deel van het kiezerscorps welkom zal zijn. Overigens, van kiezers corps gesproken, prof. Oud stelde op de voorgrond, dat het vorige kabinet-Drees, dat reeds in 1955 gemerkt had dat het de verkeerde kant uitging, begin 1956 nooit tot de toen getroffen loonmaatregelen had mogen overgaan. Maar, zo zei hij, het was toen te doen om een „verkiezingsloonron- de". „Bij de stembusstrijd hebben dr. Drees en de zijnen alles veel te veel besproken in een sfeer van optimisme". Een soort re clame-slagzin deed opgeld en het hoofd van de firma beval zich op de varkiezings- ochtend met zijn visitekaartje minzaam bij de kiezers aan. De minister-president hoorde dit alles heel sportief en met een gezonde zin voor humor aan. Daarentegen bleek minister Zijlstra het niet te kunnen verkroppen, dat hij door prof. Oud duchtig werd aangeval len. Wat die bewindsman had gedaan, had zijn partij aanleiding gegeven hem aan te bevelen als een toonbeeld van „modern Christelijk staatsmanschap", zo zei prof. Oud en toen daarop de minister van Econo mische Zaken, kennelijk boos, ontkennend zat te knikken, riep prof. Oud uit: „Ik be grijp het wel, het was helemaal geen staats manschap". De Kamer bulderde van het lachen. Prof. Oud wierp de beide anti-revolutio naire ministers voor de voeten, dat zij de zijns inziens foutieve landbouwpolitiek van minister Mansholt blijkbaar hadden onder schreven en voor hun rekening namen, maar bij de voetbalpool op hun achterste benen waren gaan staan. Na er zijn afkeu ring over geuit te hebben, dat de overheid in werkelijkheid veel te weinig bezuinigt - in dit opzicht klaagde hij over een te veel aan ministers en staatssecretarissen, over „inflatie" ook op dit gebied - en het veeleer zoekt in overdracht van uitgaven op ande ren, culmineerde het betoog van prof. Oud in de stelling, dat het ontbreekt aan homo geniteit in het kabinet. Vandaar, dat men er zo lang over gedaan had eer de beste- dingsbeperk'ingnota het licht Hhd "gézien, vandaar ook, dat dit stuk zo rammelt. Deze ministers vormen in werkelijkheid geens zins één geheel, aldus prof. Oud. Afdoende bewijzen hiervoor kreeg men echter niet te horen. En of inderdaad straks zal blijken, dat het kabinet ook niet het vertrouwen van de meerderheid bezit, valt nog te be zien. Prof. Oud moest zelf erkennen, dat men geen frontaanval op het kabinet had durven ondernemen en alleen maar doende was met een guerilla-oorlog, omdat het niet goed mogelijk zou zijn thans een ander kabinet te vormen. Met bijzondere belangstelling wacht men af wat de minister-president dinsdag op dit alles zal antwoorden. Dan zou wel eens kunnen blijken, dat hij toch meer argu menten voor het homogene karakter van het kabinet zal weten aan te voeren, dan mét prof. Oud op het ogenblik menigeen waarschijnlijk acht. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Voor de A.R.-fractie en de V.V.D.-fractie in de Tweede Kamer is de blok kering van vijftig miljoen gulden van de steun aan de landbouw onaanvaard baar. De woordvoerder van de C.bLU, heeft deze blokkering-verwerpelijk genoemd en de landbouwspecialist van de K.V.P., de heer Droessen zei: Aan de blokkering van de landBóuwgeMên Kühnén Wij1 althans op dit ógenblik oh'zé" goedkeuring niet geven, omdat de controle op de wijze van besteding bij deblokkering onaanvaardbaar is. De meerderheid van de Tweede Kamer blijkt dus tegen de blokkering te zijn, al heeft ir. Droesen een slag om de arm ge houden. De heer Biewinga (A.R.) wil door een motie een uitspraak van de Kamer uitlokken. Alleen de P.v.d.A. gaat akkoord met de blokkering. B^AcAeAAtv I0ue£f Toneelbewerking van Max Brod ZÜRICH (UP) De wereldpremière van een door Max Brod vervaardigde to- nieelibewerking van Franz Kafka s „Ameri ka" is donderdagavond in Zürich gegeven. Het publiek heeft de zestien scènes van het stuk en de muziek van Rolf Langnese met enige reserve ontvangen Een jaar ge leden ging in hetzelde theater de toneel bewerking van Kafka's „Het Slot even eens vervaardigd door Max Brod, die een vriend was van Kafka en over hem een biografie schreef. De leider van de oppositie, prof. Oud (V.V.D.), vroeg zich gisteren af, waar men toch het woord bestedingsbeperking van daan gehaald heeft. „Maar aan het woord bezuiniging kleven waarschijnlijk herin neringen uit de tijd van dr. Colijn en daar om gebruikt men het blijkbaar maar liever niet", aldus prof. Oud. Hij merkte op dat dr. Drees op 9 januari in de Eerste Kamer heeft gezegd: „wij zijn allemaal te optimis tisch geweest". „Persoonlijk wens ik van dat optimisme te worden uitgesloten, zei de V.V.D.-woordvoerder, want op 5 oktober 1956 heb ik hier in de Kamer het kabinet- Drees reeds „het kabinet van het bemin nelijk optimisme" genoemd. Nu zou men het „het kabinet van het gevaarlijk opti misme" kunnen noemen. Ik heb toen ook gevraagd: gebruikt de regering de top- bedrijvigheid wel als uitgangspunt voor een behoorlijk beleid? We lopen alle kans, zei ik in 1954, dat als we de problemen van Ouderdomswet en huurverhoging gaan oplossen, dit zou vallen in een tijd, dat loonsverhogingen ongelegen zouden komen. Ik heb daar in 1955 nog eens aan herin nerd." Prof. Oud was van mening, dat het niet verkeerd is geweest in 1955 de belastingen te verlagen. Anders zou het rijk nog meer geld in kas hebben gehouden en zouden de uitgaven nog sterker zijn gestegen dan thans reeds het geval is geweest, zodat we nog meer hadden moeten bezuinigen. Prof. Oud zei verder dat tegen de ver kiezingen alles in een sfeer van optimisme werd opgezet. Nu is de toestand anders. Na de verkiezingen kwam de kabinetsformatie. Bij de besprekingen daarover tussen de fractieleiders is mijn standpunt geweest: Het nieuwe kabinet moet ons volk aan stonds voor de werkelijkheid plaatsen. Daar is echter niets van gekomen. Men heeft vier maanden aan elkaar getrokken en er kwam een slappe regering, die het kernpunt allerminst centraal plaatste. De nota over de bestedingsbeperking is zo laat gekomen, aldus prof. Oud, omdat er geen eensgezindheid heerst in het kabinet. Het is een regering die niet durft omdat zij niet kan. De regering durft ook niet bezuinigen omdat zij bang is voor schok ken. Voor sociale maatregelen moet altijd looncompensatie worden gegeven. Maar als er sprake is van sociale rechtvaardigheid, zoals de zorg voor de weduwen, moet de regering durven zeggen dat het volk daar iets voor over moet hebben, anders ont neemt men aan het volk het besef dat men elkanders lasten moet dragen. Uit dat gezichtspunt wilde prof. Oud ook de steun aan de landbouw bezien. Wij mogen die zaak niet alleen economisch bekijken, zei hij, maar ook uit een oogpunt van volkskracht. Dat doet de socialistische minister Mansholt niet, want hij wil de steun aan de landbouw gebruiken om de kleine landbouwbedrijven te doen verdwij nen. De kleine boer behoort echter tot de beste elementen van onze samenleving. In 1948 is van V.V.D.-zijde al gezegd dat met het landbouwbeleid te weinig naar de toe komst werd gekeken en dat er een grote achterstand was in de bedrijfsuitrusting. De „Vittangi" die bij Vlissingen aan de grond heeft gezeten is gistermiddag de Nieuwe Waterweg binnengelopen. Het schip werd binnengebracht door vier sleepboten van L. Smit en Co. Voor had den de „Witte Zee" en de „Gele Zee" vast gemaakt. Achter de „Maas" en de „Argus". Verder is het bergingsvaartuig „Buffel" bij de „Vittangi". JAARVERGADERING ORATORIUM- VERENIGING IN ARNHEM De 71ste algemene vergadering van de Koninklijke Bornd van Christelijke Zang en Onaitoriumverenigiiingen zal 22 en 23 april in Arnhem wonden gehouden. Op de mongen van de tweede paasdag, 22 april, zal in die Westen-kerk een paaszangdienst worden gehouden, 's Avonds wordit imi „Musis Sacrum" een concert gegeven. Wie moet nu de lasten dragen voor de grotere steun aan de landbouw? Het nor male antwoord is: in beginsel de consu ment. Hij moet een prijs betalen die de boer een redelijke beloning bezorgt. In verband met de verdelende rechtvaardig heid kunnen de omstandigheden echter zo zijn dat de consument meer betaalt dan de marktprijs, zoals hij na de oorlog min der heeft betaald dan de marktprijs via de subsidies. Als men de een meer geeft, moet men het van de ander afnemen. De verhoging van de melkprijs is echter veel te fors. Het belang van het Nederlandse volk brengt mee dat de kinderen in de gelegenheid blijven de melk te drinken die zij nodig hebben. Om voor die goedkopere melk het geld te vinden, is het beter dat men dan maar een sigaret minder rookt, aldus prof. Oud, die van oordeel was dat men de be stedingsbeperking veeleer zal moeten zoe ken in de beperking van de consumptie dan in de investeringen waarmee de toe komst is gemoeid. De bezuinigingen van het rijk noemde prof. Oud in hoge mate teleurstellend. De gemeenten worden per circulaire gewaar schuwd dat zij hun investeringen moeten beperken, maar tegelijkertijd gaat er bij het departement van Maatschappelijk Werk van de katholieke minister Klompé ook een circulaire de deur uit, waarin de gemeentelijke sociale diensten worden op gewekt niet te beknibbelen op de sociale uitkeringen aan de ouden van dagen. „Va der Drees heeft al zo lang voor de ouden van dagen gezorgd," aldus prof. Oud, „als moeder Klompé daar nu nog bijkomt...." „Ik ben van grote zorg vervuld," zo be sloot prof. Oud, omdat ik vrees dat de regering niet de kracht kan opbrengen die vereist is. Uit alle partijen, die geestver- ADVERTENTIE BRIXON COSTUUMS ƒ124 ƒ184 Alléén bij Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem wanten hebben in het kabinet, wordt in dit verband een guerilla-oorlog tegen het kabi net gevoerd met moties. Het ontbreekt aan vertrouwen in de Kamer. Dat voorspelt niet veel goeds, maar er is geen politieke basis voor een ander kabinet. Daarom moe ten we het kabinet zoveel mogelijk in staat stellen beleid te voeren. Zoveel mogelijk, want de blokkering van de landbouwgelden en van een deel der huurverhoging is voor de V.V.D. onaanvaardbaar. Wij hebben alle respect voor de persoonlijke bekwaam heid van menige minister afzónderlijk, maar zij vormen tezamen geen kabinet. Er is op van toepassing een gedichtje van De Genestet: „Wees u zelf, zei ik tot iemand, maar hij kon niet, hij was niemand". Dr. Vondeling (P.v.d.A.) was ver heugd dat de regering bereid is door de hulp aan de landbouw een stuk volks- solidariteit te verwezenlijken. Dat steekt zijns inziens wel af tegen het beleid in de crisisjaren, waarvoor de heer Oud mede verantwoordelijk was. Thans zwijgen de politieke partijen over de eisen van het Landbouwschap, maar fulmineren zij tegen minister Mansholt. Een „lek" in de garan- tieprijspolitiek kon dr. Vondeling niet aan vaarden. Hij ging ermee akkoord, dat voor onrendabele gebouwen geen vergoeding voor afschrijving en rente wordt gegeven. Dat gebeurt toch ook niet voor onbewoon baar verklaarde woningen, zei hij. Volgende week dinsdag zal de regering antwoorden. Vandaag behandelt de Kamer de begroting van het departement voor Zaken Overzee ADVERTENTIE De nieuwe minister van Zaken Overzee, mr. Helders, heeft in een nota aan de Tweede Kamer de redenen uiteengezet, welke de regering hebben bewogen het de partement van Overzeese Rijksdelen in stand te houden. Het is zijn stellige mening, dat voor een aparte bewindsman en een hem ten dienste staand apparaat een belangrijke taak is weggelegd in de verzorging van de aan gelegenheden, die samenhangen met de totstandkoming van de nieuwe rechtsorde. Een belangrijke taak ziet hij ook in de coördinerende functie vah zijn departe ment bij de beleidsbepaling en uitvoering van de Nederlandse hulp en bijstand aan Suriname en de Nederlandse Antillen. Teneinde zich een afgerond oordeel te kunnen vormen omtrent de taak, die zijn departement in het belang van de verdere ontwikkeling van de nieuwe rechtsorde in de naaste toekomst kan verrichten, zal hij zich zo spoedig mogelijk oriënteren. Hij is van plan daarna op korte termijn een reis naar Suriname en de Nederlandse Antillen te maken om met de regeringen aldaar persoonlijk contact op te nemen. Daarnaast ligt er ook een veelomvattende taak en verantwoordelijkheid voor het bestuur en de ontwikkeling van Nederlands Nieuw Guinea Ook daarom is de minister van mening, dat de zaken van en met betrek king tot Nederlands Nieuw Guinea behar tigd dienen te worden door een eigen, ver antwoordelijke minister. Het ligt in zijn bedoeling zo spoedig mogelijk na de reis naar Suriname en de Nederlandse Antillen ook aan Nederlands Nieuw Guinea een bezoek te brengen, ten einde zich door eigen aanschouwing en plaatselijke besprekingen te oriënteren over de zich daar voordoende problemen. Omtrent de verdere perspectieven en plan nen ten opzichte van het departement kan de minister zich thans bezwaarlijk uit laten. e ADVERTENTIE streelt iedere moeder, vooral wanneer-het haar baby betreft... Daarom voor de tere huid van moeder en kind Uitfluitend verkrijgbaar bij H.Hapothekers, drogisten, kapper» en de ipaciaalbranche. De V.V.V. Bergen-Binnen (N.H.), die donderdagavond een buitengewone alge mene ledenvergadering heeft gehouden, maakt thans een crisisstadium door we gens het zich terugtrekken van enige hon derden leden, welke zich of verenigd heb ben in de aparte V.V.V. Bergen aan Zee of zich hebben georganiseerd in de Vrije Vereniging Horecabedrijven, in welke laatste vereniging zich ook de grote hotel- en pensionbedrijven van Bergen hebben aangesloten. Het aantal V.V.V.-leden be draagt nog slechts 680, waarvan 41 leden ter vergadering aanwezig waren. Dit kleine aantal leden wenst een dras tische wijziging van de statuten en het huishoudelijk reglement te zien doorge voerd, welke in hoofdzaak ten doel heeft het mogelijk te maken, dat geschillen niet langer op een ledenvergadering worden behandeld, maar worden verwezen naar een commissie van advies. De propaganda in het buitenland voor de V.V.V. Bergen-Binnen wordt gevoerd door het gemeentebestuur, dat hiervoor, volgens de begroting 1957 van de V.V.V., een bedrag van f 2000 beschikbaar heeft gesteld. De V.V.V. werd opgericht 7 no vember 1907 en dit jaar zal het 50-jarig bestaan worden gevierd met een feestver- gadering. Het door de Koninklijke Marechaussee ingestelde onderzoek naar de wijze, waarop door de Haagse n.v. „Europa op Wielen" leveringscontracten voor onderdelen van militaire voertuigen voor de Koninklijke Landmacht zijn uitgevoerd, is thans zover gevorderd, dat is komen vast te staan, dat het hier geen oplichtingszaak betreft. Naar het ANP van bevoegde zijde wordt medegedeeld is bij het onderzoek geens zins gebleken, dat de vroegere directeur van de genoemde n.v. zich aan fraude zou hebben schuldig gemaakt. Zoals de legervoorlichtingsdienst voor enkele weken mededeelde, waren een aantal leverings contracten dezer onderneming geannu leerd, omdat de leveringstermijn was over schreden. Deze annuleringen beliepen in totaal ruim twee miljoen gulden en zij vonden met wederzijds goedvinden plaats. AMSTERDAM (Vrije Universiteit)Kan didaatsexamen Klassieke Letteren: d-r. L. J. v. d. Lof, Amersfoort. Kandidaatsexamen Wis- en Natuurkunde: W. J. G. Eilander, Nijmegen. Doctoraalexamen Natuurkunde: J. Rethmeier, Haarlem. Doctoraalexamen Biologie: L. J. Antheunisse, Zandvoort. AMSTERDAM (Vrije Universiteit): Doc toraalexamen Scheikunde: mejuffrouw A. C. Faber, Amstelveen; O. S. Akkerman, Apel doorn AMSTERDAM (Gemeente Universiteit) Bevorderd tot doctor ini de wis- en natuur kunde op proefschrift getiteld „Onderzoe kingen met thiamine-s 35" de heer J. E. Vin cent. geboren te Santpoort. Doctoraalexamen Biologie: J. C. Zadoks, Amsterdam. Docto raalexamen Scheikunde: G. K. Koch en A. J. W. Sweerman, beiden in Amsterdam. Kan didaatsexamen Wis- en Natuurkunde: mejuf frouw M. Th. P. H. van Grinsven en de heren W. F. van Oldenborgh en A. P. C. Th. van Eek, allen te Amsterdam. Bevorderd tot arts: mejuffrouw M. J. Oostwoud, Wijdenes; mej. M. A. van Zanten, mej. H. W. M. van Swaay en de heren C. Strumphler, W. B. J. M. van der Meeren, F. J. Franken, A. C. van Rooy, J. N. Landsman, allen te Amsterdam; A. van Dienst, Hilversum. Artsexamen le gedeelte: mejuffrouw M. P. Grotjohann en de heren J. A. S. H. Smits, G. P. M. Umans en A. A. de la Fuente, allen te Amsterdam. GRONINGEN: Doctoraalexamen klassieke letteren: A. J. Hiensch, Emmen. NIJMEGEN; Kandidaatsexamen Frans: L. P. A. van Gemert, Mill. Doctoraalexamen Frans: de weleerwaarde heer J. Bouma, Til burg. ROTTERDAM, Semi-artsexamen: W. Hol- trop, Ermelo; A. Houwing, Leeuwarden; B. H. de Groot, Gorredijk; L. N. Nieuwenhui- zen. Scheveningen; C. J. W. Trossèl, Leiden; H. A. Bogaards, Den Haag; A. C. Drogendijk, Dordrecht; L. J. Dooren, Arnhem; A. J. M. Schumacher, Heemstede. Artsexamen: W. L. Promes, Schiedam; K. van Dijk, Rotterdam; J. E. Eversteijn, Voorburg; J. Vermeijden, Den Haag; G. G. Bozuwa, Rotterdam; J. Oostrom, Delft. TILBURG (Katholieke Economische Ho geschool) Doctoraalexamen Economische Wetenschappen: J. Mattheijsse, Oirschot; S. Wijnands, Maastricht. NIJMEGEN; Doctoraal rechten: Ph. Tim mermans, Waalwijk; F. A. M. van Dullemen, Tilburg; M. H. Th. Rutten, Oploo. Doctoraal examen Psychologie: J. Kremers (cum lau- de), Nieuwenhagen. Kandidaatsexamen Ge schiedenis: M. P. G. Spiertz, Nieuwenhagen. Kandidaatsexamen Wijsbegeerte Kunstge schiedenis: J. P. M. Freijters (cum laude), Roosendaal; J. G. A. M. van Gelder (cum laude), Nijmegen. UTRECHT: Kandidaatsexamen Wis- en Natuurkunde J: F. P. Achterberg (cum lau de), Utrecht. Idem K: mejuffrouw C. Pa- penhuyzen, Utrecht; J. A. Epskamp, Veenen- daal; S. C. M. Schouten, Bussum. Idem E: N. J. G. Bollen, Maastricht. Idem F: A. Boek horst, Emmen; R. Hartlief, Arnhem. Idem L: F H Cox, Den Bosch; A. B. Cox, Oss; R. H. Ruward, Utrecht; P. A. J. M. Hanff, Vught; J. B. L. Klijsen, Tilburg; mejuffrouw Chr. P. Ch. Post, Winschoten. Doctoraalexamen Biologie: C. R. Janssen, Arnhem; A. J. M. Leeuwenberg, Utrecht. Doctoraalexamen Scheikunde: F. W. A. Houtsmuller, Zaltbom- mel; J. D. Wiener, Utrecht; J. F. Leijten, Tilburg; W. den Besten, Sliedrecht; C. van de Grinten, Utrecht; A. A. de Boer, Den Haag. Kandidaatsexamen Pedagogie: Th. J. M. Verhofstad, Deventer. J. Roos uit Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde, op een proef schrift getiteld: „Purpura hypocoagula- bilica".

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7