Wegwijs worden in babyland Modehuis voor jonge kinderen Keuze genoeg uit fraaie en praktische zaken Paradijs-freesia 's Sint Lucasgilde bereidt grote kunsttentoonstelling voor Nieuwe Parijse mode ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Radikaal Recital door Jo Juda en Paul Niessing Vragen staat vrij... K.A.V.-leden vierden gezellig vastenavondfeest Tuinbouw Studie Club naar Wageningen Watervliet-reserves naar Purtnerend VRIJDAG 1 MAART 1957 oor ATrtrt foimrt nininim /iv/irtfi/io i^/vm /~7 n Er zijn tegenwoordig zoveel fraaie en bij uitstek practische zaken in de handel voor de pasgeborene, dat alle aanstaande ouders hun hartewensen vervuld kunnen zien. De praktijk heeft uitgewezen, dat men voor het eerste kindje niet mooi genoeg kan uitkiezen; naast de ouders uiten ook vaak de trotse groot ouders in spe hun vreugde in het geven van royale geschenken, rfaak al voor de geboorte. Wat er zoal aan keus is, zijn we eens gaan bekijken in een baby paradijs, waar alle mogelijke zaken voor nieuwe wereldburgers bijeen zijn te vinden. Laten we beginnen met de kinderwagens, die ieder jaar in andere soorten en variaties uitgebracht, kunnen wedijveren met de produkten op een auto tentoonstelling in het R.A.I.-gebouw. Vroeger was men conservatiever en wachtte men met het kopen van de wagen, deels ook uit een soort bijgeloof, tot na de geboorte. Thans gaat men heel wat vroeger tot deze aankoop over, waarbij men soms de keuze reserveert door het vooruitbetalen van een klein bedrag. Uitgesproken luxueus is de hoge Engelse wagen, voorzien van flinke spaakwielen. Vooral grote vrouwen voelen zich hierachter thuis en als de mannen in Nederland het voorbeeld van hun Franse en Italiaanse confraters veelvuldiger durfden volgen, zou dit type ook voor hen wel wat zijn. Deze wagen van respectabele afmeting neemt echter veel plaats in, al is de bak ook in veel gevallen afneembaar. Speciaal om tegemoet te komen aan de beperkte woongelegenheid in ons land heeft de oudste kinderwagenfabrikant in Neder land iets bedacht, dat vele kleinbehuis- den zal aanspreken. Het is een vlotte kleine wagen, waarvan de bak door middel van een eenvoudige handgreep Eerst een kinderstoel later tafeltje met stoel! afneembaar is en waarvan ook de kap in een wip is verwijderd. Door twee handles te bewegen is de bak inklap baar tot enkele centimeters hoogte en het gewicht, tweeëneenhalve kilo, is voor niemand een beletsel het ding de trap op te dragen. Het inklapbare onderstel kan met twee haken beneden aan de muur worden gehangen, wat meebrengt, dat de wagen niet door fietsen in de gang kan worden be schadigd en geen sta-in-de-weg is. Er zijn zelfs heel wat kleinbehuisden, die de bak als wieg gebruiken. Als het kind één jaar is, kan het op hetzelfde frame, maar nu met wandelwagenbakje, een ritje maken. Velen, die de wieg overslaan, gaan meteen over tot de aanschaf van een kleine maat wiegledikant. 110 x 55 cm, waarin het kind tot drieëneenhalf tot vier jaar past. Daarna kan het naar een grotemensenbed verhuizen. We zagen een alleraardigst blank beuken bedje ter vervanging van de wieg en men gaf ons de verzekering, dat het met één kruikje warm te houden is. Babycommodes zijn tegenwoordig zo geconstrueerd, dat het bovenblad af neembaar is. Er blijft dan een kastje over met gedeeltelijk hangruimte voor de kleertjes van het wat grotere kind. HOUTEN KINDERSTOELEN nemen veel ruimte in. Wie in een kleine wo ning moet leven heeft liever een op vouwbare, stalen „nieuwbouw"stoel, die als een strijkplank ineen kan worden geklapt en in een kast kan worden ge borgen. Een ander iets zwaarder type stoel gaat mee tot het kind negen jaar is: men kan het omvormen door onder stel, voetensteun en voorblad weg te nemen, waarna een gewoon stoeltje overblijft. Door op het onderstel een blad te monteren, krijgt men een aller aardigst bijpassend tafeltje. Grappig zijn ook de kleine stoeltjes met bergruimte voor het speelgoed on der het zitje. De baby-troon, in het bij zonder bestemd om kinderen zindelijk te maken, zal langzamerhand wel alom bekend zijn. Het potje is op een plankje gemonteerd en het kind wordt met een riem vastgehouden. Het zou om op te staan zijn eigen gewicht moeten op tillen. Er bestaan trouwens ook minia tuur houten brilletjes, die met drie rubber napjes goed blijven zitten op de grotemensen-WC. Voor autobezitters, die baby mee wil len nemen, zijn er speciale opvouwbare reiswiegjes in de handel of voor de kleuter aardige autostoeltjes, die aan de leuning van de wagen kunnen wor den vastgehaakt. Een klein stuurtje aan de voorkant van zo'n stoeltje zorgt, dat de peuter gelijk-op kan werken met papa. Buigzaam plastic heeft ook de baby wereld veroverd: badjes, potjes en veel andere artikelen, zoals een onbreekbare flessenhouder, waarin de inhoud op temperatuur blijft voor nachtvoeding of op reis. Zeer practisch is een onbreekbare drinkbeker, die bijna niet kan omvallen door een kraag en die bovendien een afschroefbare dop met gaatjes rijk is, zodat er nooit melk uit kan lopen. Een ander systeem beker, die niet kan om vallen, werkt als een duikelaartje. INPLAATS VAN VACHTEN gebruikt men tegenwoordig pastelkleurige plaids als wagedekje. Luiers zijn er uiteraard in vele soorten, ook in een kleiner for maat, dat vlugger om te doen en ge- makkelijker te wassen is, bijvoorbeeld in een diabolo-vorm met extra kruisje. Een economische nieuwe luier, die ech ter nog met een beetje achterdocht wordt bekeken, is de bambinette. Het is een rubber napje, dat zacht als zijde aanvoelt en om het middeltje sluit. Cel- stof, hierin gelegd, kan geregeld ver verst worden weg luierwas dus! Als men het napje goed schoonmaakt en in de poeder zet, kan dit geen kwaad voor het huidje. Voor babykleding heeft men veel geld over. Er zijn beeldschone en luxueuse broekjes met een rits strookjes en ny lon kantjes en broderie onderjurkjes met een strookjes-petticoat al vanaf de leeftijd van twee jaar. Voor de kleintjes doen de broekjes van nylon tricot met een plastic binnenkant ook al bepaald koket aan. Wevenit, tot nu toe meer voor dames- en herenkleding toegepast, heeft ook baby's terrein betreden in lieve kleur tjes blauw, rose en ook wit. De voor keur voor geel, die Monaco heeft ge toond hebben we hier nog niet ontdekt. Een hesje en broekje van gedessineerde badstof voor strandkleding komen ons zeer practisch voor. Nog een paar cadeau-artikeltjes? Een handdoekje, washandje, monddoekje en slab met dierenfiguurtjes in de rand. Een kruikje in de vorm van een lam metje of hondje. Een rammelaar, waar in een romantisch aquarium met een drijvende zwaan is verborgen of voor jongens (ze zijn er gauw genoeg aan toe!) een rammelaar met een voetballer en een rollend balletje. Veel van wat we hebben opgesomd, is misschien al lang bekend. We hopen echter enkele aanstaande moeders met deze babypraat wat wegwijs te hebben gemaakt. Tineke Raat Nog twee nieuwe creaties van de Parijse mode-ontwerpers. Een middag jurk van Pierre Balmain met wijde ge plooide rok allereerst. Balmain doopte de jurk „Sketch". Uit de collectie van Genevieve Fath is dit model afkomstig. Het is exclusief en mag niet worden gereproduceerd. Wanneer het voorjaar wordt, vraagt uw tuin heel wat verzorging. Alle blad verliezende heesters kunnen nu nog aangeplant of gepoot worden en over enkele weken kan men ook groenblij- vende heesters en coniferen poten. De zaadlijst zal zo spoedig mogelijk in orde gemaakt moeten worden en ook de vroeg in het voorjaar te poten bol- en knolgewassen dient men nu te bestellen. Hierbij denk ik ook aan de vele mooie dahlia's en niet te vergeten de prachtige gladiolen die deze maand al gepoot moeten worden. Er is nog een ander bol- of knolgewasje, dat ik beslist moet noe men: paradijs-fresia's. Dat zegt u mis schien nog niet veel. Omdat men de fresiabolletjes een speciale behande ling heeft laten ondergaan kan men ze nu ook kweken. Let dan echter op de juiste naam: Paradijs-fresia's. U moet ze nu bestellen en na ontvangst onge veer half april in de volle grond van de tuin poten. Zet ze op een diepte van on geveer zes centimeter. Ze houden wel van oude goed verkruimelde koemest, maar ook met de bekende rose tuin- en gazonkorrelmest kan men uitstekende resultaten bereiken. Per vierkante me ter heeft men dan voldoende aan onge veer dertig gram. Wanneer ze in de voorzomer flink doorgroeien zal men hun een genoegen doen door hun nog eens een lichte overbemesting te geven. G. Kromdijk Paradijs-fresia's in allerlei kleuren. Een boer in Stiermarken heeft zich van een ingrijpende methode bediend om zijn vrouw van ontrouw te genezen. De jeugdige en knappe vrouw van de 43-jarige boer had reeds haar intrek ge nomen bij haar vriend. Toen zij nog eens naar huis terugkeerde om haar laatste bezittingen op te halen, bond de echtgenoot haar aan een stoel en schoor haar het hoofd kaal. Deze han deling naar middeleeuws recept be zorgde de boer zes weken gevangenis straf, maar tevens genas zij de vrouw van haar dwaling en berouwvol is zij naar haar man en drie kinderen te ruggekeerd. HET ZIJN NIET ALLEEN de ma dammekes en de mamselles van Parijs die aan de mode meedoen, het zijn ook de kindertjes. Je ziet ze 's zondags met papa en mama wandelen in het Pare de Prince, het Bois van Vincennes en op de boulevards. En je zou zo mede lijden met ze krijgen, want het zijn snoeperige kindertjes, jongetjes met witte kraagjes en zijden kousjes, en meisjes in beelderig witte of rose of zachtblauwe jurkjes, met witte knoop- handschoentjes en een echt tasje. En nooit nooit nooit mag zo'n snoeperig meisje eens hollen en draven en zich lekker vuil maken. Zelfs hebben de kleutertjes uit Pa rijs hun eigen modehuis en het be roemdste er van is „Virginie". Vlak na de oorlog had madame Virginie veertien nichtjes voor wie ze jurkjes moest ma ken, van parachute-zijde. Want tante Virginie was een modehuisje begonnen, maar had nog geen klanten. Ze kreeg die door de nichtjes die de afgunst op wekten, niet van hun schoolkameraad jes, maar van haar moeders, die dus oqk bij Virginie kwamen winkelen. Ja ren lang maakte ze dus snoepjurkjes, tot een klein brutaaltje eens voor spie gel vinnig haar tong uitstak en hard- grondig zei: bah! Het was het dochter tje Sandra van de Franse filmster Mi- cheline Presle, en ze liet het niet bi j haar bah: ze heeft madame Virginie eens precies verteld hoe zij vond dat kinderjurken moesten zijn zo dat een kind er zich kind in voelt. Virginie maakt sindsdien complete collecties schooljurkjes met witte verwisselbare kraagjes, met een heel enkel biesje en van een goed wasbare stof. En ze maakt makkelijke jasjes zoals ook prinses Ann van Engeland draagt, met een strak geknoopt lijfje dat lekker warm zit, en met wijde pandjes zodat een kind kan hollen. Voor kleuters handige pakken met broeken er onder. En voor 's zondags een compromis: jurkjes van fluweel die mooi zijn en toch makke lijk zitten, mama kan trots zijn op haar dochtertje dat ze mee op visite neemt. En het kind maakt braaf haar knixje en kan gaan spelen zonder bang te zijn dat haar mooie jurkje be schadigt. Nieuw verdovingsmiddel De Belgische geleerde dr. Paul Jansen is erin geslaagd een verdovingsmiddel samen te stellen, dat pijn in vijftien minuten kan wegnemen en vooral bij bevallingen van nut kan zijn. Het nieu we middel wordt reeds met succes op dieren en mensen toegepast. Het zal op grote schaal worden ge maakt in een nieuw laboratorium te Beerse bij Turnhout. De plannen voor de herdenking van het tienjarig bestaan van het Sint Lucasgilde te Beverwijk hebben een vastere vorm gekregen. Leden en oud-leden hebben de handen ineengeslagen om de viering van dit heugelijke feit voor te bereiden hierin gesteund door de belangstelling, die van verschillende zijden tot uiting is gekomen. Vooraanstaande ingezetenen van Bever wijk vormden reeds een erecomité, waarin zitting hebben genomen: burgemeester J. G. S. Bruinsma, voorzitter en de heren J. H. Bremmers, dr. A. Vis, G. W. P. Stou- tenbeek, C. J. van Dam. D. Langendijk, C. Versélewel de Witt Hamer, A. van Gessel en H. Koks. De officiële herdenking zal plaats heb ben op zaterdag 23 maart in hotel Ter Burg te Beverwijk, waar het bestuur zal recipiëren tijdens een algemene reünie van leden, oud-leden en donateurs, waarna in de nieuwe zaal van het hotel een exclusie ve tentoonstelling wordt geopend, welke een samenvattend beeld zal geven van de huidige werkzaamheden van het gilde der tekenaars en schilders in Beverwijk. Dit werkterrein is in de afgelopen tien jaren belangrijk uitgegroeid. Enige jaren geleden is de vereniging omgezet is een stichting, welke zich met medewerking van de Raad voor de Kunst te 's-Graven- hage een jaarlijkse subsidie zag toegekend, waardoor geregeld cursussen onder wette lijk bevoegde leiding —7 speciaal ook voor de jeugd mogelijk zijn geworden. Exclusieve kunstwerken De resultaten van deze doelstelling zul len op deze expositie worden getoond, doch daarnaast heeft het comité de beschikking gekregen over enige zeer exclusieve kunstwerken, hiertoe door de eigenaars welwillend in bruikleen gegeven name lijk schilderijen van Maris, Herman Moerkerk, professor Jurres en nog enige anderen. Deze interessante geste is bedoeld als een opwekking, een appèl, gericht tot alle kunstbezitters in Beverwijk en omgeving. Er bestaan namelijk serieuze plannen om in de loop van dit of het volgend jaar te komen tot organisatie van een zeer be langrijke tentoonstelling, welke een over zicht zou kunnen geven van „Beverwijks Kunstbezit". Vakkundig musiceren Voor het donderdagavond in het Luxor Theater door Toonkunst georganiseerde solistenconcert had men de heren Jo Juda (viool) en Paul Niessing (piano) uitgeno digd, laatstgenoemde echter in de dienende functie van begeleider hoewel ik hem ook graag weer eens solistisch gehoord zou hebben, daar Niessing een kunstenaar is, die het métier tot in de perfectie verstaat. Jo Juda begon met Tartini's vioolsonate in g, een klassiek voorbeeld hoe de oude meesters zo'n compositie opbouwden en daarbij de techniek van het vioolspel niet uit het oog verloren; iets wat van sommige vioolwerken uit latere jaren niet altijd ge zegd, kan worden. Voor hetgeen Juda in de solo-sonate in g van Johann Sebastian Bach ons voor speelde paste een grote bewondering. Uit zijn vertolking sprak een degelijke voorbe reiding en een grote technische vaardig heid. Niettemin vertoonde zijn spel het ty pische kenmerk van de docent, die deze materie weliswaar volkomen beheerst, maar slechts zeer zelden het verstand door het gevoel laat verdringen. Alleen waar beide samengaan kan de goddelijke vonk der ontroering overspringen. Er werd wat academisch gemusiceerd, al doet dit aan het respect voor Juda's prestaties niets af. Preludium en allegro van Fritz Kreisler, een bekend vioolnummer, kwam eveneens vlekkeloos over het voetlicht. De stokvoe- ring was voortreffelijk. Ook Chausson's „Poème" behoort tot de door solisten graag uitgevoerde composities; het is met een uitstekende kennis van het instrument ge schreven en Juda interpreteerde het zoals het de conservatoriumleraar betaamde. Joseph Suk's vier nummers voor viool hoorde ik nog enkele dagen geleden van een andere vioolsolist, die in deze omge ving concerteerde. Het zijn vier interes sante exponenten van het componeertalent van deze beroemde Slavische musicus, die in ons land vele vrienden heeft en die zo na aan Dvorsjak en Smetana verwant is. Het is muziek, die zich tot het hart richt en wanneer men ze beluistert hoort men in gedachten „de Bohemers" weer toen zij in de twintiger jaren ook in Nederland triomfen oogstten. In de „sprekende" mu ziek van Suk hebben Juda en niet in het minst Niessing zich kunnen geven aan hun taak van uitvoerende kunstenaars temid den van een kring muziekliefhebbers, die dit vakkundige musiceren naar waarde hebben geschat. A. van der Weijden Faillissementen Dc arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 26 februari in staat van faillissement verklaard. A. Onrust, hande laar, te Zaandam, Pieter Pauwstraat 40. Rechter-commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. W. N. Felhoen Kraal te Wor- m erve er. G. Treffers, handelende onder de naam Wenca, te Haarlem, Anthoniestraat 55. Rech ter-commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Cu rator: mr. W. Glastra te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd dinsdag 26 februari 1957 opgeheven het faillissement van: D. van der Kamp, transportondernemer, te Haarlem, Molukkenstraat 56. Rechter commissaris: mr. J. D. Vink. Curator: mr. W. Glastra te Haarlem. ADVERTENTIE Steeds méér huisvrouwen zien in, dat het haar eigen belang is bij het kopen van een bindmiddel MAÏZENA DU RYE A te vragen. En haar winkelier geeft het haar graag, want het is ook zijn belang dat haar maaltijden slagenHijweet door jarenlange ervaring dat er voor groenten, soepen en sausen geen beter bindmiddel bestaat dan juist MAÏZENA DURYEA. Bij het gebruik daarvan zijn misluk kingen bij voorbaat uitgesloten. Hiervoor is al voldoende medewerking toegezegd om de opzet te rechtvaardigen, doch voor een volledig welslagen is een spontane medewerking van alle kunstbe zitters een eerste vereiste. Alhoewel een gedegen voorbereiding hier van nog wel enige tijd zal vorderen, wordt nu reeds een beroep gedaan op dege nen die in beginsel bereid zijn iets van hun kunstbezit hiervoor te zijner tijd voor enkele dagen in bruikleen af te staan. Het secretariaat is gevestigd op het adres Breestraat 155a. ADVERTENTIE NIEUWS VAN SIEMENS 1 1»T vSS -wi Een onmisbare hulp in de huishouding is de SIEMENS RAPID stofzuiger tich® handig en steeds paraat (I 139.) De Heemskerkse leden van de K.A.V. hielden donderdag een vastenavondviering gekoppeld aan de jaarvergadering. De presidente mevrouw Tjeertjes-Beentjes verheugde zich in haar openingswoord dat zij een geheel gevulde zaal kon welkom heten. Het ledental is vooruitgegaan, dit constateerde mevrouw Peekei-Koper in haar jaarverslag. Evenmin ontevreden was de penningmeesteresse, zij had een batig saldo. De aftredende bestuursleden de dames Put-Boom en Peekei-De Wildt werden her kozen. Het feestelijke gedeelte van deze avond werd verzorgd door een vijftal jongedames van de K.A.V.-afdeling Haarlem. Op muzi kaal gebied bleken deze hun „mannetje" te staan. Ook de leden namen actief aan de feestvreugde deel, zij vormden een orkest onder de naam „The Kitchen Girls". Onder grote hilariteit presteerden zij het om uit keukengerei, bestaande uit potten en pan nen, geluid te maken. Nog diverse andere attracties stonden op het programma, zo dat het voor de leden een buitengewoon gezellige avond werd. Een groot aantal leden van de Tuin bouw Studie Club uit Beverwijk heeft donderdag deelgenomen aan de excursie die men maakte naar het Instituut voor Tuinbouwtechniek in Wageningen. Het gezelschap Beverwijkers werd rondge leid door de heren J. Veerman en H. Spoelstra die de leiding hebben van de afdeling tuinbouwtechniek en verwar ming. De grootste belangstelling had de bloembollenrooimachire. In de werkplaat sen van het I.T.T. werd hard gewerkt aan de nieuwste uitvindingen van deze zo lang begeerde rooimachine. Na afloop van de rondleiding werden enige films vertoond; één over de mechanisatie in de groenten- teelt en één over de „beregenings"-resul- taten in de tuinbouw. (ADVERTENTIE) Aangezien het eerste* twaalftal van de korfbalver. ..Watervliet" weer een rustdag krijgt, za.l de belangstelling nu vooral uit gaan naar het tweede Velsense team, dat zondag de reis naar BEP in Purmerend gaat maken. De Watervliet-reserves, die tegen Swift plotseling en onverwacht uit •de slof schoten met een 41 overwinning, welke zij best konden gebruiken, staan nog lang niet veilig van de onderste plaats. Er blijkt een keer ten goede te zijn gekomen en hoewel het hard werken wordt in de Purmer moet er nu evenzeer een kans zijn om te winnen. Tenminste, als er gespeeld wordt zoals in de laatste wedstrijd- Voor Watervliet 4 is er een trektocht naar DSV 2 in Haarlem, waar gerekend wordt op een Veleer zege. Watervliet 2 vertrekt met de dames L. Kloosterman, B. Hessen, B Hoen, S. Waag- meester, G. Polak, W. Nijkamp en de heren Ar. Verkerk, A. Redeker, A- Verkerk, J. v. d. Berg, H. Scholting en G. v. d. Brink.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 8