Wonderen der kernenergie en een blik in de toekomst Zaken Overzee eigenlijk overbodig departement „Zonder voorbehoud en naar waarheid" r dag j Van dag tot Inrichting vergt 6,5 miljoen <~Praatatcel Tweede Kamer meent: Garage DEN HOUT '"Hoe is het ontstaan?^ De tentoonstelling „Het Atoom Von Brentano naar de V.S. Australië en India Sovjet-ijsbreker „Ob" trok „Soya Maru" uit het ijs Nieuwe secretaris-generaal van Verkeer en Waterstaat wiii l| (Op de IBRUTO-INKOMEN Gouverneur Vijf speleologen terecht Zweeds schip aan de grond bij Aberdeen Parlementair commentaar WêmëêèêêÊ. René Mayer over Kolen- en Staalgemeenschap Belgische katholieken zijn tegen vrouwen in het leger Dit woord: KAPUCIJNER ZATERDAG 2 MAART 195/ O In zijn motivering van de voorgenomen opheffing der Nationale Reserve heeft mi nister Staf een waar woord gesproken, dat niet in de dagelijkse sleur verglijden mag: „Het primaire en alles overheersende doel van onze verdedigingsinspanning is.... te pogen te voorkomen dat ooit.... commu nistische tanks ook ons land binnenrollen". Inderdaad al zouden wij daaraan willen toevoegen, dat wij eveneens moeten trachten te voorkomen dat andere dan communistische tanks binnenrollen, maar dat gevaar lijkt thans minder reëel en dat zal wel de reden zijn, waarom de minister het onvermeld liet. Het ware woord heeft minister Staf he laas laten volgen door een opmerking, die enigszins verbaast. „Dit voorkómen kan alleen worden gerealiseerd door de op bouw van een sterke militaire verdedi gingsmacht. Dat „alleen" zouden wij met klem willen bestrijden. Want juist waar het „communistische", dus ideologi sche, tanks betreft, is het militaire ele ment in de verdediging slechts een deel van de totale defensie. Een ander, zeer be langrijk deel ligt in de ideologische weer baarheid, in de geest die het volk bezielt. En die geest is voor een groot deel afhan kelijk van de materie. Slechte economische omstandigheden, sociale misstanden en maatschappelijke onvolkomenheden tasten die geest aan. Tanks komen des te eerder als zij een ideologie naar elders brengen, die daar reeds is voorbereid. En daarom maant het woord van minister Staf tot voorzichtigheid. Indirect, weliswaar, en dan nog door hetgeen de minister niet zegt. Want als de militaire defensie de geeste lijke weerbaarheid zou aantasten, zou hij zichzelf ondergraven. En dat zou zeer te betreuren zijn, want daarvoor is zij te kostbaar. Atoomenergie is niet alleen belangrijk als plaatsvervanger voor de langzaam uit geput rakende voorraden steenkool en aardolie. Ook de medische wetenschap, de landbouw en de industrie kunnen profi teren van de kern-energie en met name van de toepassing van radioactieve iso topen. Deze nieuwe ontwikkeling op het gebied van energie-produktie, wetenschappelijk speurwerk en toegepaste kernwetenschap, zal een naar men hoopt en verwacht talrijk publiek trekken op de van 1 juli tot en met 15 september in een speciaal daartoe op Schiphol opgetrokken hal te houden tentoonstelling, die de „kernach tige" naam „Het atoom" krijgt. Vraagt men zich af, of het verantwoord is hiervoor zes eneenhalf miljoen gulden uit te trekken, dan moet het antwoord volgens de organi satoren der expositie luiden: „ja, want het is daarvoor nu de tijd". De expositie zal duidelijk maken, dat wij allen in de ontsluiting van het atoomtijd perk een taak hebben en dat het zeer terecht is, dat de gemeente Amsterdam daarvoor een bedrag van 61/2 miljoen gulden heeft uitgetrokken, aldus ir. L. Vos, een der bestuurders van de stichting „Het Atoom", en architect A. N. Oyevaar, die de expositie heeft ontworpen, gaf vrijdag voor de pers met behulp van een maquette een beeld van wat de expositie zal bieden, de groei van het energiegebruik, beginnende met de menselijke spierkracht, het water en de fossiele brandstoffen. Aangetoond wordt, hoe snel deze laatsten opraken. Vervolgens wordt een inzicht gegeven in wat een atoom is, wat isotopen zijn, welke de toestellen en methoden zijn, waar mee de wetenschap vorst naar de gehei men der kernenergie. In een volgende af deling wordt de geschiedenis van deze tak der wetenschap belicht. Daarop sluit aan een instructieve afdeling, gewijd aan de radioactiviteit en het daarmee verband houdende kernonderzoek. De sectie, gewijd aan het winnen en het gebruik der atomische energie, begint met een wandeling door een uraniummijn en eindigt bij een echte kernreactor. Daarop volgt de afdeling waarin de vele toepassingen op medische, agrarische en industriële gebieden worden getoond. Electronica Ook de enorme ontwikkeling op het „nevengebied" van de electronica krijgt een plaats op deze expositie, in de vorm van een elektronische rekenmachine en ra darinstallatie en dergelijke. Aan de tentoonstelling zal worden mee gewerkt door vele instanties en organi saties uit de Verenigde Staten, Canada, Engeland, Frankrijk, België en Birma. Er komt ook een aantal attractites, die echter geenszins het karakter van een lunapark zullen krijgen, doch logisch zullen aan sluiten bij de onderwerpen van de tentoon stelling zelf. Het expositieterrein is daar toe met 2000 vierkante meter uitgebreid. BONN (DPA) De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, begint dit weekeinde een wereldreis van vier weken. Hij zal besprekingen voeren met de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dulles, de Australische mi- nister-president Menzies, en het hoofd van de regering van India, Nehroe. Von Bren tano zal in Washington zijn als de eerste besprekingen van de commissie, die de drie westelijke mogendheden en West-Duits- land in februari hebben gevormd ter be spreking van de Duitse hereniging worden gehouden. Maandag zullen Dulles en Von Brentano besprekingen beginnen, die dins dag worden voortgezet. Op 17 maart wordt de Duitse minister in Sidney verwacht. Hij blijft een week in Australië. Eind maart gaat Von Brentano naar India. De Sovjet-ijsbreker „Ob" (die in 1954 te Vlissingen is gebouwd) is er donderdag in geslaagd voor een Amerikaans schip, dat uit Melbourne te hulp was gevaren, het Japanse schip „Soya Maru" te bereiken en een weg naar open zee vrij te maken. Het Japanse poolexpeditieschip zat reeds verscheidene dagen vast gevroren in het pakijs voor de Prins Haraldkust in het Zuidpoolgebied, maar was er woensdag in geslaagd een zeemijl op eigen kracht af te leggen. Tot secretaris-generaal van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat is als op volger van wijlen mr. Spitzen, benoemd mr. A. H. C. Gieben. De heer Gieben is op 8 juni 1898 te Medemblik geboren. Hij doorliep het gym nasium te Middelburg en studeerde aan de rijksuniversiteit te Leiden rechtsweten schappen. Een zeer verstandige wedstrijd met auto mobielen zal op 9 april in Zandvoort een aanvang nemen: een tachtigtal rijders in doodgewone seriewagens zal een rit van 1800 kilometer maken naar Kopenhagen en zich daarbij beijveren, zo zuinig mogelijk te rijden. Niet zo hard mogelijk dus, ook niet zo kunstig mogelijk, maar eenvoudig zo zuinig mogelijk zonder daarbij gebruik te maken van technische foefjes of afwij kende apparatuur. Deze wedstrijd draagt ongetwijfeld bij tot een goed doel. Het is een recordjacht, dóch dat geeft er nu eenmaal het wed- strijdkarakter aan. Een recordjacht om zo verstandig mogelijk met een auto om te gaan en de echte rijvaardigheid te demon streren, die iedere autorijder zich eigen moet trachten te maken, opdat hij het grootst mogelijke profijt van zijn vervoer middel trekt. Er zijn nog massa's verstandige mensen in de wereldDat is een weldadige ge dachte. (ADVERTENTIE) Waarom ziet u honderden RENAULT bestel auto's lopen - Goedkoop in aanschat en onderhoud; laag benzine-verbruik; laad ruimte tot 9 m3. 300 kg f 4190.—, 1 tonner m. gregoirevering /'6900.-. \lA tonner /6900.-. Feilloze mechanische handen, die op afstand bestuurd worden, hanteren thans achter dikke muren in het Britse atoomcentrum Harwell de radioactieve stoffen, die de kernphysici voor hun experimenten nodig hebben. De man die de kunsthanden bedient, staat aan het commandotoestel in een ander ver trek, waar hij veilig is voor de gevaar lijke stralingen. Hij controleert de handelingen van de robot via een glazen afscheiding of op het televisie beeld. Welke mogelijkheden het appa raat biedt wordt hier gedemonstreerd: een proefpersoon wordt - gekscheren- derwijze „op afstand" geschoren. Bij het doen van de aangifte voor de inkomstenbelasting speelt de tijd een rol. We doelden daarop reeds in de laatste zin van ons vorige artikel. Het lijkt wat vreemd maar het is toch spoedig duidelijk te ma ken. Door de belastingadministratie wordt opgave gevraagd van het inkomen over een bepaald tijdsverloop, in dit geval over het jaar 1956. En nu gaat het er maar om te weten, wanneer inkomsten als inkomen over 1956 moeten worden opgegeven. Daarover is twijfel mogelijk. Wanneer in 1957 een tantième wordt ontvangen over het boekjaar 1956, voor welk jaar moet het dan bij het inkomen worden geteld? Voor 1956 of voor 1957? De wet geeft hiervoor ten aanzien van het inkomen, voor zover het in deze arti kelenreeks bespro ken wordt, duide lijke voorschrif ten. Ze komen hierop neer, dat het ogenblik van ontvangst beslissend is. Dit ontvangen moet dan wat ruim opge vat worden. Ook het boeken op een reke ning, waarover de belastingplichtige de beschikking heeft en in het algemeen de betaalbaarstelling hoort er onder. Ten slotte ook nog het rentedragend worden van een inkomensdeel. Zo is dus in 1957 uitbe taalde tantième over het boekjaar 1956, in komen voor 1957. Een coupon, in 1956 be taalbaar gesteld, doch pas geïnd in 1957, behoort tot het inkomen voor 1956. Rente van een tegoed op een spaarbankboekje, die niet opgenomen maar bijgeschreven wordt, is inkomen voor het jaar, waarin deze rente zelf weer rentedragend wordt. En dan nu het inkomen uit dienstbetrek king. Het moet aangegeven worden onder vraag 10 van het A-biljet en vraag 16 van het B-biljet, waar staat: „Loon, salaris, pensioen, tantième, gratificatie enz." Zoals uit deze aanhef blijkt, horen onder deze post niet alleen loon en salaris thuis. Be halve de genoemde inkomsten moet hier ook worden aangegeven ziekengeld, kinder bijslag en andere uitkeringen, waarop een voorheffing wordt ingehouden, welke met de loonbelasting overeenkomt. Ook inko men in natura, zoals vrije kost en inwoning hoort, zoals welhaast vanzelf spreekt, hier bij. (Van onze Kamerverslaggever) De Tweede Kamer heeft vrijdag de be groting van het departement voor Zaken Overzee goedgekeurd na een kort debat. Men ging niet diep op de zaken in, omdat men daarmee wil wachten tot de nieuwe minister, mr. Helders, Suriname en de An tillen en vervolgens Nieuw Guinea heeft bezocht. Het voornaamste deel van het debat was gewijd aan de vraag of een af zonderlijk departement voor Zaken Over zee wel gerechtvaardigd is. Algemeen had men er eigenlijk bezwaar tegen, maar men legde zich bij het feit neer, met uitzonde ring van de V.V.D., die tegen de salaris- post van de nieuwe minister stemde, waar mee niet was bedoeld de minister persoon lijk te treffen. Was het niet mogelijk geweest, vroeg mevrouw F o r t a n i e r-*-D e W i t (V.V.D.) de zorg voor de zaken overzee op te dra gen aan een staatssecretaris, bijvoorbeeld van het ministerie van Justitie? Nu is er weer een apart departement met 300 amb tenaren. Aan samenvoeging met een ander ministerie had ook de heer De Kort (K.V.P.) gedacht. Hij vond het vooral be zwaarlijk dat de zorg voor Nieuw Guinea en Suriname en de Antillen nu onder één dak is gebracht, hetgeen op de onafhanke lijk geworden gebieden in de West psy chologisch een ongelukkige indruk maakt. Maar evenals de heer Bruins Slot (A.R.). "die hét' niet eens was m'et het af zonderlijke departement, wilde hij zich neerleggen bij het feit dat het er nu een maal is. Wil minister Helders de bestaansgrond van zijn departement in studie nemen? vroeg de heer Nederhorst (P.v.d.A.) die het afzonderlijke departement ook al over bodig vond. Handhaving wekt gedachten aan resten van kolonialisme. Dat onderzoek naar de bestaansgrond van het departement was minister Helders zelf al van plan in te stellen. Maar zijn voorlopige indruk na twee we ken ministerschap was, dat een apart de partement verantwoord is. Het resultaat van zijn onderzoek zou bij vermoedelijk niet op korte termijn aan de Kamer mee delen. Hij gaat eerst op reis naar de West en Nieuw Guinea. Er is ook nog gesproken over de voor ziening in de vacature van gouverneur van de Antillen „Is de regering van mening dat de nieuwe gouverneur bij voorkeur weer een K.V.P.'er moet zijn", vroeg de Al deze dingen zijn betrekkelijk eenvou dig en geven geen al te grote moeilijkhe den. Hetzelfde is het geval met de verreke ning van de premies voor de sociale verze keringswetten bij de daarvoor in aanmer king komende inkomens tot zesduizend gulden. De op het loon in mindering ge brachte premies voor ziektewet en werk- loosheidwet mogen worden afgetrokken Het door de werkgever betaalde deel der ziekenfondspremie moet worden bijgeteld. De bij iedere aangifte gevoegde toelichting geeft een zeer duidelijk en uitgewerkt voorbeeld, zodat wij daarop niet behoeven in te gaan. Per saldo geeft de verrekening van deze premies gewoonlijk maar een zeer klein inkomensverschil. Van meer belang is, dat de gratificaties welke aan werknemers door de werkgever geschonken worden bij een jubileum of bij beëindiging van de dienstbetrekking, on belast blijven. Zij behoeven niet te worden aangegeven. Om misbruik te voorkomen zijn hier bepaalde maxima vastgesteld. Wordt meer gegeven, dan is dat meerdere gewoon inkomen. Zo is bij een diensttijd 'van twaalf-en-een-halfjaar een gratifica tie van een kwart maand salaris vrij, bij vijfentwintig jaar een maand .en bij veer tig jaar anderhalve maand, alles gerekend van het salaris, dat ten tijde van het jubi leum of het ontslag werd verdiend. Ook bij huwelijk is een gratificatie van een halve maand salaris vrij. Ten slotte moeten we nog vermelden, dat tot het inkomen behoren aanspraken op toekomstige uitkeringen, voor zover ze niet gedekt zijn door stortingen van de werk nemer. Gelukkig zijn de algemeen voorko mende aanspraken op pensioen vrijgesteld, maar het geval kan zich voordoen bij voor beeld bij het sluiten van een kapitaalsver zekering ten behoeve van een werknemer. Tot zover over wat als (bruto)inkomen moet worden aangegeven. Op dit (bruto)- inkomen mogen echter de koten van ver werving in mindering worden gebracht. Het verschil levert het belastbare inkomen op. Over het algemeen bestaat bij de belas tingbetaler om begrijpelijke redenen voor deze kosten van verwerving grote belang stelling. We hopen onze lezers er een vol gende keer ook wat van te vertellen. heer Nederhorst (P. v. d. A.), „omdat de gouverneur van Suriname een lid van de P. v. d. A. is?" „De P. v. d. A. heeft blijkbaar voor die post gedacht aan een katholiek die lid is van de P. v. d. A., aldus mevrouw F o r- t a n i e rD e W i t. Zij heeft niet gedacht: als het geen lid van de K.V.P. moet zijn, dat het dan ook een katholiek lid van de V.V.D. zou kunnen zijn. Het lijkt er op of bepaalde posten alleen maar geschikt zijn voor leden van de P. v. d. A. en de K.V.P. De minister moet echter bekwaamheid de doorslag doen geven bij de benoeming. Minister Helders verklaarde dat er geen voorkeur is voor een lid van een bepaalde politieke partij. Hij zal er naar streven dat er op de post iemand komt die er thuis hoort. Vijf speleologen, die in het begin van deze week in de Hellochgrotten in het Zwitserse kanton Schwyz van de bui tenwereld werden afgesneden, door een onverwachte stijging van het peil der ondergrondse meren en rivieren, zijn veilig aan de oppervlakte gekomen. Zij hebben, in een rubberbootje, rustig ge wacht tot de waterstand gezakt was en leefden van voedselvoorraden, r<fie uit voorzorg op hooggelegen plaatsen in het grottencomplex zijn opgeslagen. Op de-foto ziet mén dè grotonderzb'ëhefs (van links naar rechts) Alfred Steffen, Heinz Kuhn, Walter Gut, Josef Erni en Heinz Huwyler. Mr. A. H. C. Gieben In het voormalige Nederlands Indië heeft hij van 1923 tot 1941 verschillende rech terlijke functies vervuld. In de oorlog ver bleef hij in Japanse kampen. In 1946 werd hij benoemd tot directeur van Justitie, welke functie hij in 1948 verwisselde voor die van adviseur-generaal van justitie. Na de souvereiniteitsoverdracht werd hij plaatsvervangend hoge commissaris te Dja karta. In 1951 was hij vertegenwoordiger bi.i de UNCURK (United Nations Commission for the Unification and Rehabilitation of Korea) met de titel van buitengewoon ge volmachtigd ambassadeur. Na zijn terugkeer uit Korea werd mr. Gieben chef van de afdeling Politie van het Directoraat-generaal van Openbare Orde en Veiligheid bij het ministerie van Binnenlandse Zaken. Mr. Gieben is ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, commandeur in de Orde van Oranje Nassau en commandeur in de Orde van de Zwarte Ster van Frank rijk. Het Zweedse 1.026 ton metende schip „Ferm" is vrijdagavond bij de monding van de rivier de Ythan. ten noorden van Aber deen, aan de grond gelopen. De redding boot van het nabijgelegen Newburgh heeft de negentien opvarenden van boord ge haald. Vandaag zal men pogen het schip vlot te trekken. De „Ferm" was op weg van Aberdeen naar Gothenburg. HOOFDREDACTEUR VAN „DIE WELTWOCHE" OVERLEDEN Op de leeftijd van 62 jaar is in Luzern overleden Karl von Schumacher, de op- richter^hoofdredacteur van het in Zürich uitgegeven weekblad „Die Weltwoche". Voor de oprichting van „Die Weltwoche" in 1933 was SchutfiaÖher correspondent van de „Neue Zürcher Zeitung" in verscheidene hoofdsteden. 7 (Van onze parlementaire redacteur) Minister Helders, pas aan het hoofd van het ministerie, dat thans Zaken Overzee heet, was vrijdagmiddag, toen de begroting van zijn departement aan de orde was, genoodzaakt terstond zijn ministeriële maiden-speech" te houden. Dat was voor hem, die op het gebied, waarmee hij zich heeft bezig te houden, nog een volkomen onbekende is, een allesbehalve gemakkelijke ta'ak. Maar ambtenaren van zijn departe ment, die in de daarvoor dienende loges de vergadering bijwoonden, kwamen hem te hulp, zodat na een half uur schorsen van de vergadering de minister keurig voor zich op papier had, wat hij op de in het overigens slechts bescheiden debatje ge maakte opmerkingen, kon en moest ant woorden. Dank zij het feit, dat hij over een goede stem beschikt en ook de kunst van het voorlezen aardig blijkt te beheer sen, sloeg hij er zich niet kwaad doorheen. Het enige min of meer pikante puntje in de gedachtenwisseling betrof de kwestie van een te benoemen gouverneur van de Antillen, waarover de heer Nederhorst (P.v.d.A.) en mevrouw Fortanier-De Wit (V.V.D.) elkaar op vermakelijke wijze even in de haren vlogen. Het kostte minister Helders weinig moeite zich te bepalen tot de verklaring, dat hij de benoeming van de meest geschikte man zal bevorderen, los van de door de heer Nederhorst aangeroer de vraag of het nu beslist iemand moet zijn, die lid van de K.V.P. is. Bijna zou ik nog het pikantste van de middag vergeten hebben, te weten het standpunt van de V.V.D., dat het optreden van een nieuwe, afzonderlijke minister aan het hoofd van dit departement overbodig is en dat minister Helders er ook niet in geslaagd was die overbodigheid te ont zenuwen, al had hij zelf de overtuiging, dat er wel reden voor zijn ministerschap bestaat. Op grond van dit standpunt ging de fractie van de V.V.D. zelfs zover, dat zij bij de post „salaris van de minister" haar tegen liet aantekenen. Dat deden de communisten niet eens, al zorgden zij wel voor die aantekening, toen de gehele be groting vervolgens stemmingloos werd aan genomen jtjé; (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap, René Mayer, heeft vrijdag in Den Haag een be zoek gebracht aan minister-president dr. Drees. Dit in hoofdzaak bij wijze van be- leefdheidsgebaar, nadat het op het ogen blik onder Nederlands presidium staande Comité van Ministers van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap onlangs de functie van de heer Mayer voor twee jaar heeft verlengd. In het gesprek met minis ter Drees was uit de aard der zaak de al gemene situatie van de kolen- en staalin dustrie aan de orde geweest en voorts on der meer het vervoersvraagstuk, in het bijzonder ook met het oog op de vervoers- positie van Nederland, 's Avonds zou het onderhoud worden voortgezet en dan zou het allicht ook gaan over de jongste plan nen inzake Europese samenwerking (Ge meenschappelijke markt en Euratoom) en over de daarbij aan de orde zijnde institu tionele vraagstukken. Er heeft ook een kort gesprek plaats gevonden met minister Zijlstra, die thans het voorzitterschap van het Comité van Ministers bekleedt over het zeer moeilijke probleem omeen datum te vinden voor de eerstvolgende bijeenkomst van het Comité van Minis ters. Ten overstaan van de pers vertelde de heer Mayer eerst allerlei omtrent de doel einden van de Kolen- en Staalgemeen schap, omtrent de jongste ontwikkeling enzovoorts, waarna hem vele vragen wer den gesteld. Hierbij was pikant de opmer king van de heer Mayer, dat zijns inziens bepaalde regeringen met betrekking tot kolenaankoop door de industrieën een be leid volgen, dat niet geheel en al met het verdrag in kwestie overeenstemt. In dit verband onderstreepte hij de noodzaak van flexibiliteit van de kolenprijzen, aangezien men anders geen of onvoldoende bereid heid ontmoet tot kapitaal-investeringen, wat onontbeerlijk is met het oog op de ver dere ontwikkeling van de mijnindustrie. In België, zo kreeg men onder andere nog te horen, is vooruitgang op het gebied van de mijnnijverheid waar te nemen en meer dan vroeger zijn verscheidene mijnen daar in staat tegen mijnen elders te concurre ren. Tenslotte zij nog aangestipt, dat de heer Mayer het geenszins uitgesloten acht, dat men het volgend jaar, wanneer de overgangsperiode, waarin het verdrag in zake de Kolen- en Staalgemeenschap voorziet, ten einde loopt, zal trachten het verdrag op meer dan één punt te wijzigen. Aanrecht Er zijn dagen dat ik door beroepsbezig heden of bedlegerigheid van de huwelijks partner - soms ook door afschuwelijke op schepperij - zelf het huishouden verricht. Schoenen poetsen en bedden opmaken weiger ik, stof afnemen en zuigen doe ik niet, boenen en schuren alleen om te ont komen aan erger werk op mijn schrijf machine. Maar het gewone huishouden van ontbijt tot en met afsluitend hapje voor het slapen gaan presteer ik. En zo doende verbaas ik mij over de nimmer eindigende rij huishoudelijkheden die de plaatsvervanger van de huisvrouw op zich neemt. Nauwelijks is het ontbijt gemaakt, gegeten en omgewassen, of de ochtendkoffie dient bereid. De koppen zijn nog niet droog (en ik zwijg nog over het vuilnisvat en de melkboerof de noen- maaltijd moet klaar gezet. Tussendoor gaat men dan inkopen doen. Afgezien van de ernstige financiële schade, kost dat tijd en kracht. Zodra het genoemde is weggezet, gewas sen en gedroogd, is thee een dringende behoefte. En wanneer de koppen mij weer hebben begroet en ik ze heb gewassen, oedroogd, vervloekt en weggezet, dient het avondmaal geschild, geklopt, gepeperd, opgezet en gekookt te worden. Het opeten ervan hierna kost kracht en jeugd, het wassen is een marteling, waarna een dringende roep opklinkt naar een avondlijke kop chocolade om tenslotte, kort voor middernacht, gevolgd te worden door de bede om een geraspte appel. Daarmee is de verzorger zestien uur onafgebroken in de weer geweest. Nu is dit een huishouden zónder acht kinderen en - sedert de schildpad een jaar geleden de tuin met het eeuwige verwis selde - zonder huisdieren. Ik weet, dat griepbacillen hun hele leven besteden aan eten en voortplanten. Dyno- saurussen moesten aldoor grazen en eieren leggen. Wat dat betreft, heeft de mens zelfs nop vrije tijd. Maar het is een jammerlijke gedachte, dat zoveel van ons sterfelijk bestaan wordt doorgebracht niet in gebed of studie, be trachting van schoonheid of aan het biljart, doch afwassend. Autofabrieken kunnen wagens afleveren die volautomatisch aan de lopende band tot stand komen; twaalf arbeiders produ ceren zestien duizend wagens per week of per dag. Elektronische wonderbreinen doen in dertien minuten het werk van hon derd-vijf-en-vijftig accountants in vier weken. Maar één huisvrouw of haar plaatsver vangende man doet het werk van op zijn hoogst één huisvrouw of één plaatsver vangende man, en dan nog maar nauwe lijks. Wat - zult u, hoop ik, vragen - is de oplossinganders kan ik niet verder schrij ven. Niet meer eten? Een eind maken aan ons geslacht? Evenmin als de priepbacil of de dyno- savrus kunnen we dat. Of, wacht eens even. Waarom is eertijds het reuzenha.gedissengeslacht met één slag zonder schijnbare reden van de aardbodem verdwenen? Nu weet ik het antwoord. Ze hadden ge noeg van het omwassen. Herman Fortuin (Van onze correspondent in Brussel) Men verwacht in België heftige tegen stand van rooms-katholieke organisaties tegen de vrijwillige legerdienst voor vrouwen en meisjes. In de kringen van de Christelijke Volkspartij (C.V.P.) is men tegen vrouwelijke legerdienst, ook al is deze vrijwillig, omdat de taak der vrouw op het sociale vlak en ten hoogste in de burgerlijke hulpdiensten van het leger ligt. De feministen in de socialistische en liberale partij zien daarentegen in de vrij willige vrouwelijke legerdienst, en later ook in de verplichte, een consequent ge volg van de onstuitbare ontwikkeling naar de ontvoogding van „het zwakke geslacht". De militaire loopbaan opent toekomst mogelijkheden voor de vrouw, die in de huidige samenleving meer en meer op een eigen broodwinning is aangewezen. Vol gens de minister van Binnenlandse Zaken, de heer Vermeylen, zal de vrouwelijke legerdienst zijdelings leiden tot een ver korting van de verplichte legerdienst voor mannen, dat achttien maanden bedraagt, nadat de vorige regering de diensttijd van 24 op 21 maanden had teruggebracht- De rooms-katholieken zeggen dat de vrijwillige dienst onvermijdelijk moet leiden tot een voor de vrouw onaanvaard bare verplichte legerdienst. De socialisti sche en liberale partij daarentegen zijn van oordeel, dat een groot aantal vrouwen en meisjes in het leger carrière wenst te ma ken, zo goed als mannen. Dat de vrijwil lige legerdienst in Nederland en andere NAVO-landen bestaat, zonder dat daar tegen ernstige morele en sociale bezwaren worden aangevoerd, wordt in de Belgische rooms-katholieke kringen niet als een argument aanvaard. Dat grauwe erwten de naam kapu cijners of kapsijners dragen, vindt zijn verklaring in hun kleur, die overeen stemt met die van het habijt der Kapu cijnen. Dialectisch noemt men grauwe erwten dan ook wel grauwe munniken of munnikskappen. Een Kapucijn is een bedelmonnik, behorend tot de strengste hoofdafdeling van de orde der Minder broeders of Franciscanen. Hun werd vergund een bruine pij met een puntige kap te dragen. Zo'n kap heet in het ttaliaans: capuccio en de dragers noemde men: capuccini. In beide woorden schuilt het latijnse woord caput: hoofd. Men vindt het woord capuccio in het Nederlands terug in de vorm kapoets (muts), weer verbasterd tot karrepoes- muts, een ruige bonten muts, zoals die bijvoorbeeld door schippersknechts werd gedragen. i li i m.M—w—

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5