Schilders en het tekenonderwijs De negen Muzen^) Agenda voor Veisen Internationaal congres van orgelbouwers 5 Naar aanleiding van Amsterdamse exposities Rijschoolhouder beboet wegens smaad jegens BEA-voorzitter Verwaarlozing van pluimvee gestraft Begin april oplevering mijnenveger „Woerden" Geen onderzoek naar incidenten tijdens verkiezingsactie Ouden van dagen vragen 10 pet. hogere uitkering Kerkelijk Nieuws MOTORRIJWIELEN, SCOOTERS, AUTOSCOOTERS, BROMFIETSEN, enz. CAMPING 1957 Amsterdam 28 februari t/m TOrnaart Heemskerkse jongelui naar kamp in Ommen Heemskerk zal in 1980 46000 inwoners tellen „De Laatste Eer" had rustig jaar Beverwijkse bejaarden vierden vastenavond Watervlietschool kreeg filmtoestel cadeau Dank zij jeugdige leerlinge Schevenin^se binnenhaven wordt verbeterd Nieuwe motortrawlkotter Rus gezonken Aanvaring tussen Duitse en Russische trawier Intrede ds. P. Lok „De Hoop" in Noorwegen Schip aan de grond Agert'1" voor Beverwijk DINSDAG 5 MAART 1957 In Amsterdamse kunsthandels aan Oude en Nieuwe Zijds Voorburgwal exposeren kunstenaars, waarvan enige nauw betrok ken zijn bij het middelbare tekenonder wijs. Eén hunner is werkzaam aan een middelbare school voor algemene ontwik keling, vier der anderen zijn mede verant woordelijk bij de opleiding tot tekenleraar en waren of zijn nog leden van de examen commissie voor de akte middelbaar teke nen. Hun schilderkunstige opvattingen en idealen konden dus gelden bij de eisen, die men aan toekomstige tekenleraren stelt. Zij waren geroepen invloed uit te oefenen op het tekenonderwijs aan middelbare scholen. Een critische beschouwing van hun werk heeft in dit geval betrekking op meer dan de waarde van individuele uitingen. Er zijn namelijk naar mijn gevoel te waar deren kunstenaars, die ik toch liever geen invloed zag uitoefenen op de vorming on zer jeugd. Hun uitingen steunen dan op niet voor een ieder bruikbare principes, ontwikkelden zich volgens methodes, die geen ruimte open laten voor alle uitings mogelijkheden op het gebied der beeldende kunst die wij thans kennen. In zijn werk kan de opleider laten zien wat hij zelf begrijpt van hetgeen hij onderwijst. Aan zijn werk moet het mogelijk zijn te zien of hij een goed opleider kan zijn. De Hagenaar W. I. Rozendaal, die tot 17 maart grafiek exposeert bij Magdalene Sothmann, is een duidelijk zich a'ftekenen- de persoonlijkheid, in wiens werk principes zijn te onderkennen,waarop andersvoelende individuen eveneens kunnen bouwen. Ro zendaal heeft blijkens zijn werk ook ande- rer voorbeelden bestudeerd en weet met zijn werk hun ideeën te verhelderen. Zijn techniek, de houtsnede, dwong al tot ver eenvoudigen, tot het zoeken van het essen tiële. Op het eerste gezicht zou men hem expressionist kunnen noemen. Tot welke waarachtigheid in uiten het expressionisme gelegenheid biedt tonen zijn verrassend goed gelijkende zelfportretten, die meer dan zijn uiterlijk alleen weergeven. Ik heb deze man zien en horen spreken over pro blemen en vond zijn persoonlijkheid vol komen terug in die portretten. Toch is Rozendaal niet altijd expressionist te noe men. Het kubisme was hem blijkbaar goed bekend. De meer decoratieve instelling in de beeldende kunst is hem niet vreemd. Een stilleven van twee schelpen, gelijkend op figuren van een modern ballet, bewijst zijn gevoel voor schilderkunstige beeld spraak. Met het verloop der jaren heeft de kleur in zijn werk meer betekenis gekre gen, als ik me een vorige tentoonstelling in Amsterdam goed herinner. Rozendaal kan een voorbeeld voor zijn leerlingen zijn. Hij toont persoonlijkheid en een vermogen zich helder uit te drukken bij een uitste kende beheersing van de techniek, in dit geval van het houtsnijden. Zijn invloed was dan al eens duidelijk te constateren aan figuren, die toch tot een eigen wijze van uitdrukken kwamen. De invloed van Lammers, die met vijf andere figuren tot 21 maart bij Martinet en Michels exposeert, is me ook al enige keren duidelijk vertoond. En ook bij hem is geen sprake van het drijven tot epigonisme bij zijn leerlingen. Met het onder zijn leiding verworvene kan men "vele kanten op. Lam mers' expressionistische vorm van uiten steunt op een grote tekenvaardigheid. Het bewust vertekenen van de in de natuur voorkomende vorm en terwille van een feller rakende vorm van uitdrukken over tuigt, waardoor zijn resultaten ons toch weer als iets natuurlijks voorkomen. Ook hij is een persoonlijkheid die öp eerder ge vonden waarden weet door te gaan, die ze ook weet door te geven aan zijn pupillen. Michels, die me allang intrigeerde door een tekening, die een tijdlang in zijn eigen zaak hing, vermagfjlijkens zijn werk zeker de vreugde van het tekenen op zijn leer lingen over te planten, gezien een paar schetsjes naar landschappen. Zijn drie an dere geëxposeerde werken, een jongens portret, een landschap en een stilleven, lopen wat betreft uitdrukkingsvorm nogal uiteen. Maar door deze uitdrukkingsvor men heen zien we toch een levendig en ge- Naar Frankrijk De zangeres Johanna de Geus is uitgenodigd voor een viertal kerkconcerten in Frankrijk gedurende deze maand, waarvan een in Straatsburg met de organist Francis Muller, die een modern programma uitvoert met onder meer werken van Honnegcr, Van der Sig- tenhorst Meyer en Hendrik Andriessen. Voorts is zij soliste in drie Bach-concerten. Gastdirecties. Bij de Nederlandse Opera zullen twee gastdirigenten optreden, te weten Alfred Eichmann, die op 5 maart de muzikale leiding heeft in de voorstelling van Puccini's „La Bohème" en Berthold Lehmann, die 12 maart de directie voert over Bizet's „Carmen". Beide uitvoeringen zullen in de Stadsschouwburg in Amster dam worden gegeven. Vondst Vlak bij Jeruzalem, op Jor daans gebied, is een graf ontdekt dat uit ongeveer 1700 voor Christus stamt, de tijd van de Hyksos. Aardewerk dat in het graf gevonden is, zal in Jeruzalem onderzocht worden. Ceramische unica. Van 9 maart tot 28 april wordt in Museum Boymans in Rotterdam onder de titel „Beeldend aarde werk' een tentoonstelling gehouden van ceramische unica van de experimentele afdeling van „De porceleyne fles" in Delft. In de tuinzaal van het museum en in de hoekzaal zullen ruim 100 unica, schalen, kommen, borden, flessen en plaques wor den uitgestald. Uitnodiging. De Nederlandse dichter Willem Brandt heeft een uitnodiging aan vaart om op 21 maart in Brussel onder auspiciën van het Nederlands-Belgisch Cultureel akkoord over eigen werk te ko men spreken. De voordrachtkunstenares Anny Schuitema zal daarbij een aantal verzen van deze dichter declameren. Concert. Vrijdag 8 Maart zal in het Concertgebouw in Amsterdam een geza menlijk concert worden gegeven door de Koninklijke Militaire Kapel en de Mari nierskapel der Koninklijke Marine onder leiding van majoor-directeur R. van Ype- ren en majoor-directeur G. Nieuwland. De opbrengst zal ten goede komen aan de af deling Amsterdam van het Nederlandse Rode Kruis. Verlengd. Wegens de grote belangstel ling zal de tentoonstelling „5000 jaar schrift en schrijven" in het Koninklijk Mu seum voor de tropen in Amsterdam, wor den verlengd tot 1 mei interesseerd mens, die wijst waar vreugde aan te beleven valt. Zijn werk komt me natuurlijker voor toch dan dat van de tekenleraar Van der Spoel, wiens smaak volle werk mij toch altijd als een variëren van anderer vondsten voorkwam. Hoeveel echter is zó'n jongensportret van Michels dan de koppen van Van der Spoel, die minder van een zien dan van een weten van moderne uitdrukkingsvormen getuigen. Maar goede smaak en helder begrip voor schilderkunstige uitdrukkingswijze sieren zijn werk toch altijd. Kolthoff blijft mij daarentegen te vaag, al kan ik zijn abstracte werk moeilijk lelijk noemen. Vergelijkend voelt men een Mondriaan of andere be kende „abstracten" als duidelijk. Bij som migen, zoals bijvoorbeeld Domela Nieu- wenhuis zijn tenminste de bedoelingen dui delijk, al waarderen we de resultaten even tueel minder. Ten aanzien van Kolthoffs werk sta ik echt een beetje in het duister te tasten. Of Stekelenburg en Stellaart bij het on- derwijs betrokken zijn, weet ik Riet. Zin voor schoonheid is aan Stellaarts abstracte werk niet te miskennen. Stekelenburgs blijkens de titels niet abstracte werk zal menigeen toch als abstract voorkomen. Nu ik het weet, herken ik bij voorbeeld als zodanig wel een interieur van een bad kamer. Zo'n onderwerp biedt een kleuren spel, dat men er nooit van zou hebben verwacht als men de badkamers van de grote Franse schilder Bonnard niet had gezien. Bonnards schilderijen geven een uitzicht op een schone wereld, zijn wereld. Bij Stekelenburg blijf ik te zeer tegen de, overigens altijd fraaie, geverfde opper vlakte van het doek aankijken. Een klein stilleventje heeft de charme van een stukje tapijt, een klein stilleventje van Michels vergroot de ruimte van mijn uitzicht. Bob Buys De politierechter te Amsterdam heeft een 30-jarige Amsterdamse autorijschool- houder veroordeeld tot f 40 boete wegens smaad jegens de voorzitter van de Bond van Erkende Rijschoolhouders (BEA). De rijschoolhouder had in een door hem be legde vergadering gezegd, dat „de voorzit ter naar believen de door de examencom missie gegeven cijfers verandert". De verdachte gaf onomwonden toe deze opmerking tijdens de vergadering te heb ben gemaakt. Hij zei dat de opmerking op waarheid berust, omdat hij als lid van de examencommissie vreemde praktijken had waargenomen. De officier van Justitie noemde dit een ..gemene opmerking" over de voorzitter. Hii eiste 50 gulden boete. De verdachte zou volgens de tenlasteleg ging op de vergadering 'nog'arwtéW beledi gende uitlatingen hebben .ggbezjgfl, RWr hij werd hiervan vrijgesproken, omdat dé vier getuigen zich niet meer konden her inneren, wat hij precies had gezegd, of schoon zij bij de politie wel positieve ver klaringen hadden afgelegd, naar de offi cier opmerkte. De politierechter te Utrecht heeft de 24-jarige jkvr. M. Th. C. D. B. van D. te Lage Vuursche wegens vérgaande verwaar lozing van haar pluimveestapel tot een boete van 1000,of een maand hech tenis veroordeeld. In de zomer van het vorig jaar hield zij op het landgoed „Groot Drakenstein" dui zenden kippen en kalkoenkuikens, waarvan er honderden stierven door gebrek aan vol doende verzorging. De officier van Justitie had acht dagen geleden drie maanden hechtenis voorwaar delijk en een boete van 3000,of drie maanden hechtenis geëist. Laatste van nok in Haarlem gebouwde serie Op vrijdagochtend 8 maart zal te Rot terdam de bij n.v. De Haan en Oerlemans' scheepsbouwwerf te Heusden gebouwde kustmijnenveger „Leersum" worden opge leverd. De „Leersum" is de 31ste van de 32 sche pen tellende „Dokkum"-klasse, welke schepen alle zijn genoemd naar Neder landse gemeenten. Het is de bedoeling, dat begin volgende maand de bij de Haarlem- sche Scheepsbouwmaatschappij te Haar lem in aanbouw zijnde mijnenveger „Woerden" als laatste van deze serie in dienst zal worden gesteld. Koning Leopold van België brengt op het ogenblik een bezoek aan Belgisch Kongo, Deze foto werd gemaakt toen de vorst een wandeling maakte in de omgeving van Stanleystad. September in Amsterdam Van 3 tot 7 september zal voor het eerst een internationaal orgelbouwerscongres worden gehouden, en wel in Amsterdam. Een van de belangrijkste discussie-onder werpen is de oprichting van de „Interna tionale Vereniging van Orgelbouwers", in navolging van de in 1957 opgerichte Britse Vereniging van Orgelbouwers". Doel van de internationale organisatie zal onder meer zijn het bevorderen van een goede vakopleiding, internationale uitwisseling van leerlingen, oprichting van een vaktijd schrift en regeling van het expertise wezen. Het congres wordt op 3 september geopend in het Amsterdamse stadhuis, waarna gedurende twee dagen discussie bijeenkomsten worden gehouden in het Koninklijk Instituut voor de Tropen. Er zullen voordrachten worden gehouden en films worden vertoond. Voor de middag en avond staan orgelconcerten op Amsterdam se orgels op het programma. Dit gedeelte van het congres wordt op donderdag 5 september besloten met een concert voor orgel en orkest in het Concertgebouw. Daarna gaan de congressisten twee dkgen op excursie door ons land om verscheidene orgels te horen en te bezichtigen. Het internationale comité van initiatief nemers wordt gevormd door de heren: W. R. Daniëls (J. Moller Inc. Hagerstown, Ver enigde Staten), D. A. Flentrop (Zaandam), Alfred Führer (Wilhelmshaven), Walter Holtkamp (Cleveland, Verenigde Staten), gebr. Jehmlich (Dresden). Joh. Klais (Bonn) E. A. Röthinger (Straatsburg), gebr. Stin- kens (Zeist) en Henry Willis (Londen). Het secretariaat van het congres berust bij de heer G. A. C. de Graaf (postbus 1063) Am sterdam. Het vorig jaar deden zich gedurende de verkiezingsactie in het zuiden des lands een aantal moeilijkheden voor. Het partij bestuur van de P.v.d.A. stelde toen voor, een onpartijdige commissie de vraag voor te leggen, of de besturen van de betrok ken politieke partijen verantwoordelijk gesteld konden worden voor de inciden ten. Het partijbestuur van de K.V.P., ver klaarde zich met dit voorstel akkoord. Besloten werd dat de commissie een on derzoek zou instellen naar het voorgeval lene in Venlo en Roermond op 17 mei tij dens vergaderingen, waar o.a. dr. Drees het woord voerde en omstreeks 27 mei te Heerlen, waar een affiche van de P.v.d.A. op een rustaltaar was geplakt. De K.V.P. verzocht mr. J. P. Hustinx en mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy in de com missie zitting te nemen. De P.v.d.A. ver zocht dit aan prof. dr. J. A. van Hamel en M. van Veen. Deze commissie heeft thans in een brief aan de P.v.d.A. en aan de K.V.P. medege deeld, dat voortzetting van het onderzoek niet tot een zodanig resultaat kan leiden, dat het redelijke mogelijkheid biedt op de gestelde vragen een voldoende gegrond antwoord te geven. Wel heeft de commis sie vastgesteld, dat in alle bedoelde ge vallen aanstonds dc besturen en instanties van beide partijen hebben verklaard, voor de gewraakte feiten geon vor.antwoordeT lijkheid te dragen en deze af të keuren. De'^.V.P. ert 'de P.v;d.A.uh'ebbë'h>'fik) dtMè brief van verdere aandrang op het instel len van een onderzoek afgezien. Vier organisaties van ouden van dagen, verenigd in het Centraal Orgaan Samen werkende Organisaties, hebben zich na mens de 150.000 bij hen aangesloten leden gewend tot de ministerraad wegens de stijgende kosten van levensonderhoud als gevolg van enige maatregelen tot beste- dingsbenerking. Daar de regering aan neemt, dat de kosten voor levensonderhoud zes tot zeven punten zullen stijgen, vraagt het centraal orgaan een verhoging van de ouderdomswet uitkering van 10 percent. Daarbij moet in aanmerking worden ge nomen, aldus het centraal orgaan, dat deze uitkering waardevast moet zijn Men er kent dat ook zij, die niet alleen op de al gemene uitkering zijn aangewezen, van zo'n verhoging zullen profiteren, maar men neemt aan, dat de meeste ouden van dagen geen andere bron van inkomsten hebben dan de uitkering van de ouderdomswet. Ned. Herv. Kerk Aangenomen de benoeming tot vicaris te Alphen a. d. Rijn J. Zageman, kand .te Hallum (Fr.). Chr. Geref. Kerken Tweetal te Hengelo (O.) A. W. Drechsler te Amsterdam-Noord en Th. Rutters te Wildervank. Geref. Kerken Beroepen te Utrecht-Zuid (3de pred.pl.) J. van Reeven te Hardenberg; te Amers foort (als gevangenispredikant) W. van der Zwaan te Emmercompascuum, die dit be roep ook aannam. Bedankt voor 's-Gravenhage-Loosduinen (5de pred.pl.) W. A. Krijger te Schiedam: voor Workum J. Banga te Vleuten-De Meern (U.). Geref. Gemeenten Tweetal te Benthuizen H. van Gilst te Dirksland en W. Hage te Nunspeet, van wie eerstgenoemde is beroepen. (ADVERTENTIE) in combinatie met Geopend fop werkdagen van 10-17 uui^ en 19.30-22.30 uur M zondagen 10-18 uur In de week van 24 tot 31 augustus wordt in Ommen een nationaal jongenskamp ge houden. Teneinde Heemskerkse jongeren tot deelneming te bewegen werd maandag avond in het K.S.A.-gebouw een bijeen komst gehouden, die werd georganiseerd door de jeugdvereniging „Marquette-boys". De jongelui kregen een indruk wat hun daar te wachten staat door de vertoning van lichtbeelden uit het kamp. Er zal een spaarfonds worden gevormd om het hiervoor benodigde bedrag bijeen te brengen. De jongelui werd aangeraden zich op deze vakantie voor te bereiden door middel van het leren van gezelschapsspel letjes en toneelstukjes. Ter afwisseling volgde het optreden van de goochelaar en telepaath Timanini. Deze amateur uit Be verwijk liet een ieder dikwijls versteld staan van zijn kunnen, zodat hij groot succes oogstte. Hij werd enigszins gehan dicapt door het ontbreken van een toneel. Voor de Heemskerkse leden van dc Partij van de Arbeid heeft de afdelingsvoorzitter de heer R. W. A. Muyen maandagavond ge sproken over de plaats van Heemskerk in de IJmond. Na een blik in de geschiedenis geworpen te hebben onthulde spreker de plannen voor de verre en nabije toekomst. Een belangrijk punt noemde de heer Muyen de samenstelling van de bevolking. Naast het plan „Pollenburg" waar 360 wo ningen bijna gereed zijn, is er het plan „De Oosterzij" met duizend huizen. Thans wordt gewerkt aan de plannen „Meerensteyn", „Assumburg", „Zuidbroek" en Heemskerk dorp. Uitvoerig stond de heer Muyen stil bij de kwestie van de grenscorrectie met de gemeente Beverwijk. Om de goede tuinbouwgronden zoveel mo gelijk te sparen wordt gebouwd ten oosten van Beverwijk. De bevolking van Heems kerk zal, naar verwacht wordt, aanzienlijk toenemen. Bedroeg dit aantal in 1956 6800, in 1980 zal dit 46.000 zijn. Door de toene ming met jongere mensen zal de gemiddel de leeftijd lager gaan liggen. Om een goede verbinding in de richting van de Hoogovens te krijgen wordt ge werkt aan plannen voor een weg, waar voor nog enige grond aangekocht moet worden. Op het voormalige ADO-terrein zijn plannen ontworpen voor de bouw van 25 bouwkaswoningen. Voor de jaarvergadering van de onder linge begrafenisvereniging „De Laatste Eer" te Heemskerk, die maandagavond in zaal Nijman werd gehouden, bestond zeer geringe belangstelling van de zijde der leden. De voorzitter, de heer J. Huisman, deelde mee dat het voor de vereniging een rustig jaar is geweest. Een nadelig saldo van 93,93 werd door de penningmeester de heer G. Jongejans gemeld. Het bezit van D.L.E. is verminderd tot 580,83. Het ledental is constant gebleven. In de kas- commissie werden benoemd de heren J. Klinkenberg en H. G. Houtwipper. Enkele dames, die elke week in Bever wijk de soos voor de Ouden van Dagen verzorgen, hebben maandagavond in het Jozefzaaltje van de Goede Raad-parochie, de bejaarden een gezellige vastenavond viering aangeboden. Voorzitter J. van Zut- phen sprak de wens uit dat nog meer Ouden van Dagen zich bij de soos zullen aansluiten, waardoor meer gezellige avonden kunnen worden georganiseerd. Met veel animo begonnen de bejaarde heren aan het klaverjassen, waarvan ten slotte de heer J. van Zutphen met een puntenaantal van 4796, met de eerste prijs ging strijken. Bij het pandoeren bleek de heer P. Zwart 147 punten te hebben behaald en J. Vessies was de winnaar bij de biljarters. Viruly bij ,,'t Nut" Het departement Beverwijk van de maat schappij tot Nut van 't Algemeen houdt op dinsdag 19 maart de laatste avond van dit seizoen. In het Kennemer Theater zal de bekende schrijver-vlieger A. Viruly ko men vertellen over zijn belevenissen. De ouderavond van de openbare lagere Watervlietschool te Velsen-Noord die maandagavond in het gemeentelijk ont spanningslokaal aan de Van Diepenstraat werd gehouden heeft een bijzonder karak ter gekregen, omdat aan de school ten be hoeve van de leerlingen een modern film toestel ten geschenke werd aangeboden en de negenjarige Elly Keyzer een mooie meisjesfiets de hare mocht noemen als de hoofdprijs van een kleurwedstrijd, die een inkoopcombinatie in samenwerking met de Vereniging voor Veilig Verkeer heeft ge houden. In zijn openingswoord deel de de heer A. Honing, voorzitter, mee, dat de school door de kleur- talenten van de negenjarige leerlinge op verrassende wijze in het bezit was geko men van de hoofdprijs voor Noordholland: een filmtoestel, waarmee hij de gelukkige winnares, school en oudercommissie geluk wenste. Aangezien de heer A. Koning, aftredend voorzitter van de oudercommissie zich her kiesbaar had gesteld, volgde zijn herver kiezing zonder moeite. Bij de mededelingen van het hoofd der, school, de heer P. Bosua, merkte hij op meer ruimte te hebben ge kregen, maar nog onvoldoende om handen arbeid te kunnen verrichten. Hiervoor is een Mavem-lokaal aangevraagd, maar dit verzoek is vermoedelijk wegens de beste dingsbeperking door het gemeentebestuur afgewezen. Men wil hiervoor een oplossing vinden door een leegstaand lokaal van de ir. Krijgerschool te gebruiken. Ook een verzoek tot het aanschaffen van een twee dehands naaimachine voor de meisjes van de hoogste'klas werd afgewezen. Naar aan leiding van een opmerking van een van de ouders, die er op aandrong om als ouders met elkaar meer aandrang op het gemeen tebestuur uit te oefenen, en die van mening was dat de afwijzing van de naaimachine absurd kan worden genoemd „Velsen- Noord ligt weer in de hoek waar de klap pen vallen" antwoordde de heer Bosua, dat de afwijzingen van lokaal en naai machine niet door het gemeentebestuur zijn gemotiveerd, hoewel de gemeentelijke in specteur voor het onderwijs de aanvragen heeft gesteund. De heer Bosua vermoedde plannen voor het onderwijs in „Noord", onder andere van scholenbouw op „de Gil den", waarvan hij meende, dat hier een dependance zou komen. Het lokaal van de ir. Krijgerschool was bedoeld voor een overtollige leerkracht. Daar deze niet wordt toegestaan, is het lokaal thans doelloos. Ten slotte hielp één van de dames de situatie, redden door haar toezegging tegen geringe vergoeding een naaimachine aan de school te willen af staan, hetgeen dankbaar werd aanvaard. Na dit officiële gedeelte volgde de aan bieding van het filmtoestel. Met een har telijke toespraak kwam Elly Keijzer onver wacht in het bezit van een mooie fiets, waarmede zij ook door de heer Bosua werd gefeliciteerd. Namens „Veilig Verkeer" fe liciteerde de heer v. d. Scheer, die de heer Basua het nieuwe apparaat liet inwijden met een zeer instructieve verkeersfilm. De gemeenteraad van 's GravenViage heeft na enige discussie maar zonder hoof delijke stemming besloten een nieuw af slagcomplex te stichten aan de eerste bin nenhaven in Scheven! ngen. Het aangenomen voorstel van burge meester en wethouders houdt in het stich ten van een afslagcomplex, dat een afslag hal, een dienstgebouw en een rij pakruim- ten aan de noordwestelijke zijde van de eerste binnenhaven omvat, het treffen van verkeersvoorzieningen, welke daarmede verband houden en het verbeteren van de eerste binnenhaven. De taluds aan de noordwestelijke en de noordoostelijke zijde van deze haven zullen worden vernieuwd en verlengd, de zuidoostelijke zijde zal worden voorzien van een stalen damwand, de kade aldaar zal worden verhoogd tot een niveau van 3.10 meter N.A.P. en de eerste binnenhaven zal worden uitgediept tot 6 meter N.A.P. Al deze werken zullen tezamen naar raming 16.450.000 kosten. Het visafslag- complex zal 7.460.000 kosten, de verkeers voorzieningen zullen 1.250.000 en de havenwerken 5.740.000 vergen. Voor on voorzien is een bedrag van 2.000.000 uit getrokken. Zaterdagavond is in de Scheveningse haven de door de rederij Gebroeders Wak ker te Scheveningen aangekochte nieuwe motortrawlkotter SCH 67 aangekomen. Het schip is gebouwd op de scheepswerf Hakvoort te Monnikendam. In Urk is een 300 pk Kromhout-motor in het schip ge plaatst. Donderdag zal de SCH 67 een proefvaart op de Noordzee maken. Bin nenkort wordt nog een nieuwe kotter te Scheveningen verwacht, die gebouwd is voor rekening van de rederij S. Bakker. Staking duurt voort Het sleepbootpersoneel in de haven van New York heeft het aanbod van een zes- jaars contract, door de werkgevers gedaan, weer afgewezen. De staking duurt voort. Zes auteurs dragen voor tij'dens Boekenweek Boekhandel Dingier te Beverwijk heeft tijdens de Boekenweek, die van 31'maart tot 6 april plaats vindt, een zestal schrij vers en schrijfsters uitgenodigd om naar Beverwijk te komen en te vertellen uit hun werk. Deze auteurs zijn: Clara Eggink, Nel Noordzij, Aya Sikken, C. Bouer, G. Stuiveling en Ab Visser. „De uiterlijke verzorging" De commissie voor huishoudelijke- en gezinsvoorlichting houdt een cursus onder de titel „Hoe verzorg ik mijn uiterlijk" De tweede cursusavond vindt plaats op dins dag 12 maart in ,,'t Centrum" te Bever wijk. Lezing over bloemen voor fotografen Voor de Beverwijkse amateur fotografen vereniging zal de heer J. Bakker, hoofd assistent van de Rijkstuinbouw en consu lent voor de bloementeelt te Aalsmeer op vrijdag 22 maart een lezing houden over bloemen en planten. MARKTNIEUWS. Rabarber 23—68 ct„ witlof 1840 ct spruiten 29—76 ct., boerekool 32—47 ct groene kool 16—44 ct, peen 6—11 ct., uieri 7—14 ct., waspeen 34—55 ct., knollen 8—28 cent. De Duitse trawler „Heinrich Baumgar- ten' is vandaag de haven van Haugesund in Noorwegen binnengelopen met zware averij aan de boeg na een botsing met een Russische trawler voor de Noorse kust. De aanvaring had zondag plaats bij hel der weer en kalme zee. De Duitser liep op volle snelheid toen hij in botsing kwam met de Rus, die na twee en een half uur zonk. De Russische bemanning is door de „Heinrich Baumgarten" aan boord ge nomen, na een dramatisch toneeltje aan dek van het Russische schip, waar de Rus sische kapitein weigerde te vertrekken. Tijdens een verhitte discussie met de Rus sen, greep een van de Duiutsers de Rus sische kapitein en wierp hem in de boot van de Duitse trawler die was uitgezet om de Russen op te pikken. De Russen wer den later overgezet op een andere Rus sische trawler. De kapitein van de „Hein rich Baumgarten" wenste zich niet uit te laten over de oorzaak van de aanvaring. Na reparatie te Haugesund gaat de Duit ser weer ter visvangst. Na in de ochtenddienst door ds. J. J. Arnold, gewezen predikant te IJmuiden in zijn ambt te zijn bevestigd deed ds. P. Lok, komende uit Bussum, zondagavond zijn intrede bij de Gereformeerde Kerk (onder houdende art. 31 K.O.) van IJmuiden. Het kprkgebouw waarin de diensten nog slechts korte tijd worden gehouden, dat van de Doopsgezinde gemeente, was tot de laatste plaats bezet. Onder de aanwezigen bevonden zich vertegenwoordigers van ver scheidene kerken en wethouder J. C. Aschoff, namens het Velsense gemeente bestuur. Ds. Lok had als intrede-tekst gekozen 1 Corinthiërs 3 21-23 „Niemand dan roeme op mensen, want alles is van u: hetzij Paulus, hetzij Apollos, hetzij Cefas, hetzij de wereld, hetzij leven, hetzij dood, hetzij tegenwoordige, hetzij toekomende dingen, zij zijn alle van u; doch gij zijt van Chris tus, en Christus is Gods". De nieuwe predikant sprak naar aan leiding hiervan over de rijkdom der christelijke gemeente. Het gaat in de ge meente niet in de eerste plaats om de voorganger, maar om God. Toch is de per soon van de predikant wel belangrijk om dat hij dienaar van de Here is. Alles is van u, maar gij zijt van Christus. Dit is de rijkdom, die tot grote dankbaar heid stemt en die ook verplichtingen op legt. Wordt dit goed beseft dan kan, uit gaande van het verlossingswerk van Chris tus, veel zegenrijk werk worden gedaan. Plet Nederlandse hospitaalkerkschip „De Hoop" is vanmiddag te Bergen in Noor wegen aangekomen. Morgen zal het de reis naar de Lofoten, waar het tijdens het vis serijseizoen gestationeerd zal worden, voortzetten. Het Panamese m.s.. „Captain John C", op weg van Victoria naar Rotterdam is gisteravond bij de steiger van de veerboot Maassluis-Rozenburg op de zuidelijke oever van de Nieuwe Waterweg aan de grond geraakt. Gedwongen door de mist was het schip er voor anker gegaan, waar na het op de zuidelijke oever verdaagde. Men zal trachten de „Captain John C" met behulp van de sleepboten „Argus", „Witte Zee" en „Kinderdijk" weer.vlot te krijgen. De „Captain John C", is later vlot ge trokken en begeleid door twee sleepboten naar de ligplaats Vlaardingen-Vulcaan- haven opgestoomd. DINSDAG 5 MAART Vrouwenbond P. v. d. A. Velscn-N„ 20 uur: Van Diepenstraat, mevr. Stark-Lubert over „Het leven van de Europese vrouw, vroeger en nu". Vrouwenbond P. v. d. A., 20 uur: lezing in Strengholtstraat 18, IJmuiden-Oost. Openbare leerzaal en bibliotheek, geopend van 10-12.30 en van 14.30-17.30 uur. Filmliga Velsen, 20 uur: Rex, filmvoorstel ling. Thalia, 20 uur: „Het trottoir". Pieter Vermculenmuscum, Cultureel Ge bouw, open van 9.30-12 en 14-16.30 uur. WOENSDAG 6 MAART Commissie Natuurbescherming, film over Spitsbergen door de heer Strijbos, 20 uur Ned. Herv. Jeugdgebouw aan de Rem- brandtlaan IJmuiden-Oost. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, geopend van 10-12.30, 14.30-17.30 en 19-21 uur. Thalia, als dinsdag. Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als dinsdag. Raadhuis, 10-12 uur: spreekuur wethouder van sociale zaken. DINSDAG 5 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Phffft". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Het land van de glimlach". 't Centrum, 19.30 uur: Jaarvergadering Vara. K.S.A.-gehouw, 20 uur: K.R.O.-revue Gebouw Nieuw Leven, Baanstraat, 20 uur: Jaarvergadering Nederlandse Vereniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1518 en 1921 uur: lees- en stu diezaal geopend van 1518 en 19—21.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat. 12 geopend van 10—11 en 17—18 uur. WOENSDAG 6 MAART Bioscopen: als dinsdag. Hotel „Parkzicht", 14.30 uur: Jaarverga dering Algemene Bond van Gepensio neerden. Openbare leeszaal, geopend van 1517 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 1516 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1013 en 1517 uur; lees- en stu diezaal geopend van 1013 en 1417.30 uur. Wijk aan Zee. filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 1718 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7